Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 110
 1. #81
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime


  zieg heil

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Kape socializmin e mshoj kapitalizmit,sen ska prej tyre.

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e Val9
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga andirago Lexo Postimin
  Nacional-socializmi ėshtė mė i miri sepse mbron racėn, dmth popullin. Njė sistem qė ėshtė pėr popullin s'ka si tė jetė i keq.
  Per shekullin 21 eshte nacional-socializmi i pamundshem, sepse eshte aktiv Kapitalizmi. E kapitalizmi eshte menyra moderne per migracion, asimilim. Shih Gjermanin me 3 mil. turq. Ata turq do te asimilohen dhe do "hup" gjdo her e me shume kombi, raca gjermane. Pra problemi eshte tek kapitalizmi e jo tek menyra e politikes (djathtase, majtase). Tash duhet te "krijohet" nje menyr e re per kapitalizm kur secilli shtet do te kete mundesi per punsim, qeshtjen ekonomike per mi mbajt popullin e vet ne vendin e vet. E tani nuk do te kete as migracione as asimilim.

  Kapitalizmi = Pare = Migracion = Asimilim = Hupin kombet = Behet nje i "ri"

 4. #84
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Val9 i njajti problem ka qenė edhe me sistemet e maparshme.

  Roma, i shpėrngulte romakėt e vet nėpėr koloni e municipe, me demek kolonizim, kėshtu e zbrazte Italinė nga populli vendas, dhe sillte nė Itali skllevėr nga tė gjitha racat pėr t'ia punuar tokėn. Kjo tregon se ēfarė janė italianėt e sotėm.

  Ndryshimi qėndron vetėm nė mėnyrėn e shfrytėzimit.

  Car Dushani (feudalizėm), fuste nė ushtrinė, klerin dhe bujkėrobėrinė e tij, vlleh, saksonė, shqiptarė, grekė, bullgarė, etj dhe i asimilonte pėrmes kishės ortodokse serbe.

  Sot serbėt janė i mishmash i ēuditshėm.

  Pikėrisht kjo mėnyrė e re qė kėrko ti, ėshtė Nacional-socializmi.

  Aty ku mungojnė punėtorėt, nuk merren nga jashtė, por thjesht vepron sikur Hitleri, e rrit natalitetin.

 5. #85
  Medical Student Maska e Edmond.S
  Anėtarėsuar
  10-09-2008
  Vendndodhja
  nightingale's Dorf
  Mosha
  26
  Postime
  736
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Sigurisht qe kapitalizmi eshte shume mire.E shikon komunizmi ku na la?Ne fund te pusit !

 6. #86
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kavir Lexo Postimin
  Ne fakt u shpreha gabim. Ke te drejte, nuk konsiderohej vegel pune. Termi i i duhur do ishte "bageti".
  Emėrtim i kėndshėm. Por, nėse mund tė mė thuash, ku mund tė gjehet shembulli i lirė, pra 'jo-bagėti' e masave punonjėse?


  Me vjen keq qe me sjell si "kunderprove" agjitpropin britanik. Mos e humb logjken sa te flasesh me mua sikur flet me ata mazllemet tek "Arabizem i skeduar". Po te isha si ata do te duhej te me vertetoje qe gjermanet ne LIB nuk hanin femije belge sic thoshin britaniket.
  Pa merak pėr logjikėn, por meqė u pėrmend Dakau, unė solla vetėm ca realitete tė harruara dhe pak tė bezdisshme. A po flisnim pėr marrėdhėniet punėdhėnės-i punėsuar? Nė gjyqet e punės (qė ishin tėrėsi administrative dhe zgjidhnin mosmarrėveshjet midis kategorive tė sipėr pėrmendura) qė ndodhnin nė atė Rajhun e bagėtive qė the, ēuditėrisht shumica e vendimeve tė marra nga to ėshtė dhėnė vendim nė favor tė tė punėsuarve, kundėr privatėve (firma, tė vogla apo tė mėdha qofshin). Pėr Luftėn e Parė nuk mund tė them asgjė, pėrderisa janė akoma tė rrallė historianėt anglo-saksonė qė konsiderojnė tashmė se nuk ishte faji i Gjermanisė pėr atė luftė (e cila lindi tė gjitha ato qė rrodhėn mė pas), kėshtu qė kur tė shtohen disi dhe tė mos jepet mė histori bagėtish ia vlen tė thuash ndonjė mendim, pėr aq sa na jepet tė analizojmė.  Jo, ti mire e ke kuptuar fjaline por e ke rrotulluar sipas deshires.
  Mua nuk me pelqejne fort standartet e dyfishta. Jane hipokrizia me e rendomte.
  Ti akuzon agjitpropin britanik per shpifje kunder Hitlerit, por i beson per akuzat ndaj Stalinit?
  Ti do thuash qe kete e kane thene edhe ruset? Cilet ruse? Ai muzhiku kallcak qe i binte tavolines me kepuce?
  Do te bejme edhe nje liste te gjermaneve qe "vertetojne" agjitpropin britanik?
  Sipas fjalėve qė mė the - pėr ata qė mbetėn gjallė... - tu pėrgjigja.


  Para se tė nxitohesh pėr hipokrizinė, nuk kam rrotulluar asgjė, thjesht korrigjova pa tė keq idenė pėr ta veshur me termin utopi pėr atė mėnxyrė. Hipokrizi e gjallė ishte ai rusi qė godiste tavolinėn nė pallatin e xhamtė, i cili nė mbledhjen me dy X, rrėfeu pėr oqeanin e gjakut tė derdhur nga mė lart, pa u kujtuar tė pėrmendė milionat e "njėsive tė dėnuar" firmosur nga ai vetė. Pėr qerosin Uljanov, terrorin e kuq, HOLODOMORIN, bezprezonjet, dhe seminaristin gjeorgjian nuk nevojitet absolutisht tė ndjekėsh agjitropin britanik apo propagandėn gėbelsiane. Mbi ato ekzistojnė listat e panumėrta tė nėnshkruara dhe firmosura, rrėfimet e pafundme popullore, vendimet e gjykatave tė sovjetėve, ..pa fund.


  Tani,mos m`u bej si ata mazllemet qe kur u permend "trimerite" e tyre te nisin te numerojne "trimerite" e te krishtereve.
  Ose qendroji ceshtjes ose lere kush imitoi nga kush.
  Unė nuk bėhem si askush, vetėm se fjalia - Pra ti duhet ta perkrahesh - ishte pak jashtė qendre, duke qenė se mendoj se e kam arritur aftėsinė tė analizoj.


  Utopi nuk dmth "embelsire". Mua me vjen keq qe nuk perdor logjiken qe nuk te mungon. Utopi nenkupton vetem nje objektiv te paarritshem dhe jo "miresine" e ketij objektivi.
  Nė rregull.

  Ohooo, shume e degradon muhabetin. Nuk besoj se nuk e kuptove se cfare desha te thosha.
  ....


  Shumes te fola sepse Rajhu nuk eshte individ, eshte sistem. Pra perfshin shume njerez.
  Sa per urimin qe me bere.... ne fakt mesazhi qe iu pergjigje ti, i drejtohej dikujt tjeter, per t`i dhene te kuptonte qe kritikat vend e pa vend pa nje fare ideje se cfare kerkon te arrish (dhe si ta arrish) jane ineficente. Ty nuk do ta drejtoja ate pyetje meqenese e dija pergjigjen tende.
  Prandaj nqs po ben debat per te me treguar mua "vlerat" e multi-kulti-globalizmit dhe te internacionalizmit globalist dhe si keto dy ideologji jane pjelle e agjitpropit britanik dhe sovjetik, ke gjetur personin e gabuar.
  Nuk jam fans i asnjeres prej ketyre ideologjive. Hajde i shajme bashke dy nete dimri.
  Kėrkoj ndjesė.

  Ndryshimi i vetem mes meje dhe teje, eshte se ti globalizmin e shikon si hapin final, kurse une e shoh si pararendesin e hapit final.
  Mos me pyet te lutem se kush eshte "hapi final".
  Ndryshimi kėtu ėshtė se unė shoh qė me pėrgatitjen e masave materialiste hedoniste amorfe shumė-ngjyrėshe nėpėrmjet globalizimit, krijohet ajo bagėtia qė vetėm njė asteroid sa gjysma e Hėnės ėshtė e mundur ta pastrojė.


  P.S. Nqs do te vazhdosh debat me mua, leri agjitpropet britaniko-sovjetike perderisa as une nuk i perdor kunder teje. Kur te dal ne mbrojtje te tyre (apo t`i permend si burime) jepi.
  Ku e pe qė kisha dėshirė pėr debat?! A u pyet mbi sistemin kapitalist tek tema? Me ato qė di u kujtova entuziastėve se ka ekzistuar nė realitet diēka tjetėr nga ky llumi i sotshėm. Pėr atė qė rrodhi pas, mė e shumta perceptova gabim ndonjė fjali tėnden.
  Prektora

 7. #87
  -
  Anėtarėsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Emėrtim i kėndshėm. Por, nėse mund tė mė thuash, ku mund tė gjehet shembulli i lirė, pra 'jo-bagėti' e masave punonjėse?

  Ndoshta askund. Por kjo tregon qe nazizmi nuk ben perjashtim nga te tjeret.
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Pa merak pėr logjikėn, por meqė u pėrmend Dakau, unė solla vetėm ca realitete tė harruara dhe pak tė bezdisshme. A po flisnim pėr marrėdhėniet punėdhėnės-i punėsuar? Nė gjyqet e punės (qė ishin tėrėsi administrative dhe zgjidhnin mosmarrėveshjet midis kategorive tė sipėr pėrmendura) qė ndodhnin nė atė Rajhun e bagėtive qė the, ēuditėrisht shumica e vendimeve tė marra nga to ėshtė dhėnė vendim nė favor tė tė punėsuarve, kundėr privatėve (firma, tė vogla apo tė mėdha qofshin). Pėr Luftėn e Parė nuk mund tė them asgjė, pėrderisa janė akoma tė rrallė historianėt anglo-saksonė qė konsiderojnė tashmė se nuk ishte faji i Gjermanisė pėr atė luftė (e cila lindi tė gjitha ato qė rrodhėn mė pas), kėshtu qė kur tė shtohen disi dhe tė mos jepet mė histori bagėtish ia vlen tė thuash ndonjė mendim, pėr aq sa na jepet tė analizojmė.

  Lere LIB. Ate e permenda si shembull qe britaniket kane tradita ne dizinfomacion.
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Para se tė nxitohesh pėr hipokrizinė, nuk kam rrotulluar asgjė, thjesht korrigjova pa tė keq idenė pėr ta veshur me termin utopi pėr atė mėnxyrė. Hipokrizi e gjallė ishte ai rusi qė godiste tavolinėn nė pallatin e xhamtė, i cili nė mbledhjen me dy X, rrėfeu pėr oqeanin e gjakut tė derdhur nga mė lart, pa u kujtuar tė pėrmendė milionat e "njėsive tė dėnuar" firmosur nga ai vetė. Pėr qerosin Uljanov, terrorin e kuq, HOLODOMORIN, bezprezonjet, dhe seminaristin gjeorgjian nuk nevojitet absolutisht tė ndjekėsh agjitropin britanik apo propagandėn gėbelsiane. Mbi ato ekzistojnė listat e panumėrta tė nėnshkruara dhe firmosura, rrėfimet e pafundme popullore, vendimet e gjykatave tė sovjetėve, ..pa fund.


  Keto listat e firmosura sikur jane permendur edhe ketej nga krahu tjeter.
  Holodomor sepse me kujton nje fjale tjeter.
  Une nuk jam deshmitar i atij "holo"-s tjeter por edhe sikur te kete ekzistuar vetem ne leter, serish nuk besoj se nacional-socializmi ka ndjenja delikate per semitet.


  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Ndryshimi kėtu ėshtė se unė shoh qė me pėrgatitjen e masave materialiste hedoniste amorfe shumė-ngjyrėshe nėpėrmjet globalizimit, krijohet ajo bagėtia qė vetėm njė asteroid sa gjysma e Hėnės ėshtė e mundur ta pastrojė.

  Dhe pse eshte shqetesim per nacional-socializmin kjo "masa materialiste hedoniste amorfe shume-ngjyreshe"? Ku eshte ndryshimi nese bagetia eshte uniforme apo shume-ngjyreshe?

  Nacional-socializmin e bejne elitat jo turma. Apo e kam gabim?
  Dhe elita nuk me duket se eshte trashur.
  -

 8. #88
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kavir Lexo Postimin
  Ndoshta askund. Por kjo tregon qe nazizmi nuk ben perjashtim nga te tjeret.
  Por, nė rendin natyral tė Ligjeve tė Natyrės, mes individėve elitarė dhe masave popullore ('pėrbuzmėrisht' njihen si tufat), ėshtė sistemi qė kėta tė fundit, tė kuptuar sipas kritereve kombėtarė (nacional), i trajtoi mė mirė se cilido sistem i atėhershėm (social).


  Lere LIB. Ate e permenda si shembull qe britaniket kane tradita ne dizinfomacion.
  Nė rregull.

  Keto listat e firmosura sikur jane permendur edhe ketej nga krahu tjeter.
  Holodomor sepse me kujton nje fjale tjeter.
  Une nuk jam deshmitar i atij "holo"-s tjeter por edhe sikur te kete ekzistuar vetem ne leter, serish nuk besoj se nacional-socializmi ka ndjenja delikate per semitet.
  Nuk e mohoj terrorin masiv ndaj njė pjese tė tyre, por kundėrshtoj faktin qė kjo ishte gjėma e parė e kėtij lloji dhe ėshtė mė e veēanta dhe mė e ēuditshmja. Ka akoma mė keq, shkohet pėrtej (bile, ajo 'pėrtej', ėshtė shkaktuar pikėrisht nga kėta, pjesa delikate e semitėve). E ēuditshme se si semitėt e tjerė, banorė tė Algjerisė, Tunizisė, Libisė dhe Egjiptit, tė cilėt me atė gradė banjo dielli qė kanė teorikisht sė paku duhet tė ishin pėrgjysmuar nga Romelistėt, shpėtuan pa gjėmb nė kėmbė, madje as ndonjė portokall nuk u morėn.

  Dhe pse eshte shqetesim per nacional-socializmin kjo "masa materialiste hedoniste amorfe shume-ngjyreshe"? Ku eshte ndryshimi nese bagetia eshte uniforme apo shume-ngjyreshe?
  E theksuar.


  Nacional-socializmin e bejne elitat jo turma. Apo e kam gabim?
  Dhe elita nuk me duket se eshte trashur.
  Edhe faraonėt menduan se pėrjetėsinė pėrveē se nė gurė do e linin dhe nė popull. Prandaj nuk i vunė shumė rėndėsi Nubisė.
  Prektora

 9. #89
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Nacional Socializmi,
  i bazuar be paganizem,
  Sieg Heil,
  Heil Fuhrer.

  ne fakt idealisht sistemi me i mire i qeverisjes do ishte mungesa e vete qeverise, por per nivelin kafsheror te 99% te popullsise boterore kjo nuk eshte e mundur dhe jemi te detyruar ta kemi nje.
  Nuk me pelqen kapitalizmi, por nuk di ndonje zgjidhje me te mire,
  komunizmi marksist-leninist eshte thjesht nje utopi e bukur, por prap utopi, dhe te gjitha perpjekjet per ta vene ne jete kane deshtuar ne skllaverim ekstrem te popullit nga nena parti.

  Megjithate kapitalizmi megjithese i eger eshte meritokratik,
  kush punon ka, kush nuk punon nuk ka,
  ne ndryshim me komunizmin ku ata qe rrinin gjithe diten pa bere gje hanin, ata qe punonin si skllever nuk hanin.

 10. #90
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin


  zieg heil
  si shpirt e kam Bushin, marrte nga ditet tona.
  zieg heil.

 11. #91
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ne fakt idealisht sistemi me i mire i qeverisjes do ishte mungesa e vete qeverise,
  Kėtė sistem e mbajtėn malėsorėt tanė pėr mijėra vite, derisa ua shkatėrroi Enver Hoxha.

  Ēdokush e dinte ligjin pėrmendsh, dhe shpesh-herė gjyqi bėhej nga vetė tė pakėnaqurit me bisedė mes tyre.

 12. #92
  -
  Anėtarėsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Por, nė rendin natyral tė Ligjeve tė Natyrės, mes individėve elitarė dhe masave popullore ('pėrbuzmėrisht' njihen si tufat), ėshtė sistemi qė kėta tė fundit, tė kuptuar sipas kritereve kombėtarė (nacional), i trajtoi mė mirė se cilido sistem i atėhershėm (social).

  Dakort, Nacional-Socializmi ishte me afer Ligjit Natyror se cilido sistem. Problemi qendron tek une, qe kerkoj te nje ligj me te mire. Ndoshta meqe me pelqen te jetoj afer pyllit fizikisht, po larg pyllit intelektualisht.  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Nuk e mohoj terrorin masiv ndaj njė pjese tė tyre, por kundėrshtoj faktin qė kjo ishte gjėma e parė e kėtij lloji dhe ėshtė mė e veēanta dhe mė e ēuditshmja. Ka akoma mė keq, shkohet pėrtej (bile, ajo 'pėrtej', ėshtė shkaktuar pikėrisht nga kėta, pjesa delikate e semitėve). E ēuditshme se si semitėt e tjerė, banorė tė Algjerisė, Tunizisė, Libisė dhe Egjiptit, tė cilėt me atė gradė banjo dielli qė kanė teorikisht sė paku duhet tė ishin pėrgjysmuar nga Romelistėt, shpėtuan pa gjėmb nė kėmbė, madje as ndonjė portokall nuk u morėn.
  Ndoshta sepse nuk ishin pengese ekonomiko-politike per Hitlerin?  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  E theksuar.
  E bukur kjo. Harrova qe per ju nuk eshte i rendesishem vetem thelbi po edhe levozhga e arres. E trajtova subjektivisht kete pike.  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Edhe faraonėt menduan se pėrjetėsinė pėrveē se nė gurė do e linin dhe nė popull. Prandaj nuk i vunė shumė rėndėsi Nubisė.
  E bukur edhe kjo. Megjithese jam shume larg metodave nacional-socialiste, ne kete pike jam parimisht dakort. Nuk me pelqejne shume "shartimet" sidomos kur vjen puna tek raca ime (pavaresisht grades se banjos se diellit).
  Jo per shkaqe "superioriteti" por per shkaqe "origjinaliteti". S`para me pelqejne sallatat megjithese ekonomikisht jane me eficente.
  -

 13. #93
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kavir Lexo Postimin

  Ti daku, shko shiti pordhet ne vend tjeter.
  Qetesohu pak. Nqs je lodhur nga debatet e shumta ,(jo me mua, me te tjeret sigurisht) mund edhe te me thuash ''diten e mire'' . Nuk eshte edhe aq keq me qene polite .

  Citim Postuar mė parė nga Kavir Lexo Postimin
  Eficenca s`ka lidhje me drejtesine. Biles jane ne raport te zhdrejte pergjithesisht.
  Oh , po ketu gabohesh rende. Drejtesia nuk ka pse te jete ne raport te drejte me asnje gje , por duhet te perfshihet kudo. Eshte celesi i suksesit. Nqs njeren pale ti e mban te lumtur , duke shtypur palen tjetren , atehere ske krijuar asgje tjeter vecse nje tenxherre me presion e cila mund te shpertheje cdo moment.
  Te rrofte efikasiteti kur ai moment vjen. Prandaj drejtesia duhet te perfshihet kudo.
  Citim Postuar mė parė nga Kavir Lexo Postimin
  Eficenca synon perfitimin ekonomik pa marre parasysh se kush e perfiton dhe kush ngelet barkthate.
  Nuk me the dicka qe nuk e di.
  Perkufizimin e eficenses ekonomike na i ka mesuar shume mire xhaxhi enveri ....''asnjeri smund te sdihet shume mire , pa u ndier dikush tjeter shume keq'' .
  Je dakort ti me moralin e ketij perkufizimi ?
  Ketu qendron i gjithe thelbi i ketij muabetit.
  Citim Postuar mė parė nga Kavir Lexo Postimin
  Kjo nuk do te thote qe mua me pelqen kapitalizmi. Apo qe mua me pelqen qe eficenca s`ka te beje me drejtesine. Por faktet nuk varen nga deshirat e njerezve.
  Kush tha qe ty te pelqen kapitalizmi?
  Ste akuzova gje , relax .
  Cfare faktesh?
  Ato qe vete njeriu i krijoi?

  Mos u sillni sikur jemi te pafuqishem rreth gjerave qe i krijuam vete.
  Asnje mekanizem nuk eshte i pa c'ndreqshem.


  ps: sa per nacional-socializmin?
  jam dakort me ty , deri diku.

 14. #94
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga SystemA Lexo Postimin
  Drejtesia ekziston vetem ne ate bote ku s'ka shfrytezim,dhe kjo nuk ekziston ne boten tone.
  Por nuk qahem,me vjen inat shume sepse prodhoj trefish(si gjithe te tjeret) dhe marr 1fish.
  Kur shikoja Kohet Moderne te Charli Chaplinit si kalama,qeshja me gjithe shpirt.
  Sot eshte realitet.
  Jemi skllav moderne dhe asgje me teper.
  Por me mire se Lej Fen,me citat ne xhep.
  lg
  Dmth ti i dorezohesh ketij realiteti te hidhur?

 15. #95
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kavir Lexo Postimin
  Dakort, Nacional-Socializmi ishte me afer Ligjit Natyror se cilido sistem. Problemi qendron tek une, qe kerkoj te nje ligj me te mire. Ndoshta meqe me pelqen te jetoj afer pyllit fizikisht, po larg pyllit intelektualisht.
  Mes arinjve, ujqėrve dhe kuēedrave gjallonin edhe Heidegger, Orff, Furtwangler, von Karajan.. madje dhe ligjet e para nė botė pėr mbrojtjen e natyrės, i bėnė tė mundura pikėrisht ato kafshėt e pyllit..  Ndoshta sepse nuk ishin pengese ekonomiko-politike per Hitlerin?
  Mbase ndoshta se prodhuan Marksin, Engelsin, Luksemburgun, Libnehtin, Trockin, Sverdllovin, Morgentaun e ri, Ehrenburgun e ..mijėra tė tjerė.


  E bukur kjo. Harrova qe per ju nuk eshte i rendesishem vetem thelbi po edhe levozhga e arres. E trajtova subjektivisht kete pike.
  vijon mė poshtė  E bukur edhe kjo. Megjithese jam shume larg metodave nacional-socialiste, ne kete pike jam parimisht dakort. Nuk me pelqejne shume "shartimet" sidomos kur vjen puna tek raca ime (pavaresisht grades se banjos se diellit).
  Jo per shkaqe "superioriteti" por per shkaqe "origjinaliteti". S`para me pelqejne sallatat megjithese ekonomikisht jane me eficente.
  Pra, nė perspektivė personale vjen mendimi "ruajna zot".. unė thjesht e mendoj nė kuadėr mė tė gjerė.

  Sallatat mė efektive ekonomikisht?! Pajtohem vetėm nė rastin e Zimbabves.

  Kurse nė shembull tė pėrgjithshėm, mund tė kundėrvemė sallatat franceze, angleze, amerikane pėrballė (akoma-)monokulturės suedeze, norvegjeze, finlandeze, islandeze.. hmm, jo haitiane.
  Prektora

 16. #96
  谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Anėtarėsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,085
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nese do te tregohesha popullor do thoja per Kapitalizmin keshtu

  Ate qe ke nen vete shkele me kembe dhe ate qe ke siper kokes mundohu ti zesh vendin!!
  skerdigodo@hotmail.com

 17. #97
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
  Nese PO .. pse?
  Nese JO ... pse?


  Ne kapitalizem njeriu mund te bejn zgjedhjen e duhur per deshirat e jetes se tij(flas per vendet e zhvilluara),e ka ai ne dor se cfare do te behet ne jet,kurse ne komunizem ka gjithmon nje limit, dhe nuk ke lirin dhe mundesin e zgjedhjes qe te ofron kapitalizmi.

  Kapitalizmi e ka bazen ne forcen e konkurences inviduale,dhe secili merr ate qe meriton, kurse komunizmi e ka bazen ne forcen kolektive,qe do te thot ndryshe barasvlersim per te gjith, por njerzit nuk jan te gjith njesoj, keshtu qe as kjo nuk eshte e drejt, per ti ber te gjith njesoj.

  Per mua asnje nga keto dy sisteme nuk eshte perfekt, secili nga keto ka te mirat dhe mangesit e veta,dhe jam i mendimit se keshtu ka qen gjithmon, ne te gjitha koherat,.Paqe.

 18. #98
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Citim Postuar mė parė nga sulioti Lexo Postimin
  Kapitalizmi e ka bazen ne forcen e konkurences inviduale,dhe secili merr ate qe meriton,
  .
  jo gjithmone .. ndonjehere nuk te le shteti te ngresh krye , duke perdorur ligjet si te te kufizoje ...

 19. #99
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  kapitalizmi gjithmone fuksionon brenda ligjit eni , sepse jashte ligjit ai smund te marri fryhme.

 20. #100
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  po kete doja te thoja dhe une ... rrezikon qe po ti thyesh rregullat te mos te lene rehat .. te gjithe duan te perfitojn njecike .. dhe qeveria !

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •