Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 139
  1. #101
    ღ♥ aNtipatrea ♥ღ Maska e Albela
    Anėtarėsuar
    16-05-2006
    Vendndodhja
    mEs iLuzionesh te hUmbura
    Postime
    2,718
    Citim Postuar mė parė nga [MaRiO] Lexo Postimin
    Ta gzosh Albela kur te me duhet gjak do dhurosh ti per mu
    patjeter
    mos u befsh per ate pun puē
    La Femme est le Chef-d'0euvre de Dieu
    sur tout quand elle a
    le Diable au corps...
    ✿⊱╮✿⊱╮ ✿⊱╮

  2. #102
    i/e regjistruar Maska e [MaRiO]
    Anėtarėsuar
    29-01-2008
    Vendndodhja
    Ne Zemren e Asaj Qe Dua :)
    Postime
    1,127
    Citim Postuar mė parė nga Albela Lexo Postimin
    patjeter
    mos u befsh per ate pun puē
    hahah thnx motrushe
    Kur e ke kėmbėn jashtė gremines ėshtė e lehtė tė japėsh kėshilla

  3. #103
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anėtarėsuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar mė parė nga Colomba Lexo Postimin
    Megjith qef ju kisha ndimur por...
    Rh - (negativ ) eshte faktori Rhezuz nuk eshte grup gjaku.
    Grupet e gjakut jane...=0 , A, B, AB dhe mund te jene Rh + dhe Rh -.
    Nese me tregon grupin e gjakut pervec Rh - ,do tju sjell informacion.
    FLM shume po dy here kom dhuru gjak e ne karton me shkrun qate menyre!!!
    2011*Pse tė pėshtyjmė rrugės, kur ka njerėz qė e meritojnė fytyrės ...

  4. #104
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anėtarėsuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar mė parė nga ardiana luzha Lexo Postimin
    RH-(d)negativ... cfare mund te thoni per kete grup te gjakut?
    ............
    2011*Pse tė pėshtyjmė rrugės, kur ka njerėz qė e meritojnė fytyrės ...

  5. #105
    Perjashtuar Maska e Zėu_s
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Mua me shkruan keshtu:

    Group: A1

    Rhesus factor: Positiv

    Phenotype: CcD.ee K-

  6. #106

    haha

    Citim Postuar mė parė nga Alkolisti Lexo Postimin
    pse i nevoitet ndonjerit gjak ?!!!!
    Pyetje interesante!!!
    Roli i gjakut eshtei shumefishte,gjaku eshte nje ind i lenget me perberje organike dhe inorganike, u sjell qelizave materie ushqyese dhe oksigjen, kurse i largon prodhimet e metabolizmit qelizor. Ne mushkri gjaku paiset me oksigjen dhe lirohet nga karbondioksidi.Ne zorre gjaku i pranon materiet ushqyese, kurse permes veshkave lirohet nga prodhimete shkembimit te materjeve, te cilat krijohen ne qeliza.
    Gjaku luan edhe rol mbrojtes i cili sendertohet permes rruzave te bardha te gjakut(leukociteve).Gjaku permban hemoglobinen, si pigment te gjakut, i cili luan rol me rendesi nete perquarit e oksigjenit.Njeriu i rritur ka rreth 5 litra gjak .Ngjyren e merr nga hemoglobina e rruzave te kuqe.
    Perpos plazmes gjaku perbehet nga Eritrocitet,apo rruzate kuqe, qe qojne oksigjenin ne indet e organizmit dhe marrin prej andej gazin karbonik,kane hemoglobinen dhe i japin ngjyre te kuqe gjakut. Leukocitet apo rruzat e bardha,qe jane me te medha se te kuqet, kan rol mbrojtes ne organizem nga infektimet e ndryshme, me nje fjale luajne rolin e nje ushtrie mbrojtese. Trombocitet,pllakezat e gjakut jane truptha te imeta,qe luajne rol ne koagulimin e gjakut, kane aftesi te bashkangjitjes njera me tjetren dhe leshojne tromboplastin, qe e ngurteson gjakun dhe keshtu ndihmon ne mbylljen e kapilarit ose enes se demtuar,per te ndal derdhjen e gjakut gjate lendimeve trupore.
    Gjaku ne koherat e meparshme ishte enigme per njeriun,keshtu njerzit kishin respekt per gjakun,si dhe frike prej ti.Mendonin se ne gjak qendron shpirti i njeriut,qendra e jetes, edhe sot e kesaj dite kemi nje mori thenjesh per gjakun edhe ne popullin tone, psh, ''e ka ne gjak'' ose per hakmarrje thuhet ''me marr gjak'',''ka shkuar gjakhumbes'' e shume shprehje tjera...Gjaku luan rol te rendesishem ne gjendjen fizike dhe psicike te njeriut, nepermjet gjakut bartet dhe trashegohet gjenetika e njeriut, individi i trashegon vetit e mira dhe te kqia nga njerzit e vet, po edhe semundjet trasheguese. Nga gjene-tika bartet nepermjet gjakut pamja e jashtme e njeriut(qe e trashegon nga prinderit) edhe veti tjera si karakteri, temperamenti etj...Me nje fjale nepermjet gjakut njeriu e merr nje vule te veqante dhe te pashlyeshme qe e karakterizon si individ.

  7. #107
    Ditet e fundit ne Itali vdiq nje burre te cilit ju be transfuzion me grup gjaku te gabuar ,kjo me shtyu te hap kete teme.


    Njeriu ne plazmen e gjakut te ti ka keto dy lloj aglutininesh; alfa dhe beta. Ndersa ne rruzat e kuqe ka 2 lloj aglotinogjene A dhe B. Ne gjakun e po ati njeriu nuk mund te eksistojne se bashku aglutinini alfa a, dhe aglotinogjeni A, ose aglutinini beta b me aglutinogjenin B. Ne qofte se gjate transfuzionit i ka ngjare nje gje e tille, ateher eshte bere aglutinimi, pra ngjitja me njera-tjetren e rruzave te kuqe te dhenesit dhe ne qarkullimin e gjakut te marresit jan formuar buceza qe mund ti mbyllin arteriet dhe arteriolet dhe do te shfaqen qrregullime dhe pasoja fatale.

  8. #108
    Blanc et noir
    Anėtarėsuar
    28-03-2005
    Postime
    490
    Citim Postuar mė parė nga Colomba Lexo Postimin
    Personat te cilet kane grupin 0 kane nje bagazh gjenetk me risorsa te pafundme fiziologjike.Aparati tretes,metabolizmi dhe sistemi imunitar jane piket me te forta qe kane dhe punojne mjaft mire ,por kur ngec ky proces,jane lehtesisht te ekspozuar ndaj rezistences nga insulina, aktivitet te ngadalshem te gjendrrave teroide dhe kane tendence mbipeshe.
    Pergjithesisht personat me grup gjaku 0 kane nje sistem imunitar qe ofron nje mbrojtje te mire natyrale,bile dhe nga semunda kancerit.
    Por ne rrejdhim te nje skulibrimi si pershembul nga nje diete e papershtatshme ,mund te coje ne patologji te ndryshme infektive ,raumatizmi ,dhe alergji te ndryshme!
    Im atė, 0- , kur e mendoj, larg qoftė t'i ndodhi gjė, sepse janė tė rralle personat me kėtė grup gjaku dhe e keqja qe vetėm nga grupi i tyre mund tė marrin gjak.

    Unė jam B +

    Kisha dhe njė pyetje, meqė jemi tek gjaku, a rrezikojnė personat tė cilėt kryejne analiza tė shpeshta tė kalojnė nė anemi?

  9. #109
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Se di .........

  10. #110
    Lab 100% Maska e Station
    Anėtarėsuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipėri
    Postime
    6,624
    Kam grupin e gjakut B+.

  11. #111
    Grupin e gjakut me te mire kam... per te tjeret, se per veten time jo dhe aq

    La vita non si spiega, si VIVE!

  12. #112
    Lab 100% Maska e Station
    Anėtarėsuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipėri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Grupin e gjakut me te mire kam... per te tjeret, se per veten time jo dhe aq
    Si ta kuptojmė kėtė?? Tė hanė shumė mushkonjat??

  13. #113
    Citim Postuar mė parė nga Station Lexo Postimin
    Si ta kuptojmė kėtė?? Tė hanė shumė mushkonjat??
    hahaha, qe me hane shume mushkonjat eshte e vertete, fatkeqsisht por duhet kuptuar si grupi i gjakut qe i jep te gjithve, por vete merr vete nga ky grup!
    Shkurt, 0 negativ

    La vita non si spiega, si VIVE!

  14. #114
    faraone Maska e tutankamon
    Anėtarėsuar
    11-03-2009
    Vendndodhja
    perball komshiut
    Postime
    3,009
    po une qe kam grupin e sherrit si i bohet ??
    Cdo Gje Ne Jete Paguhet , Eshte Thjeshte Ceshtje Kohe . . .

  15. #115
    Lab 100% Maska e Station
    Anėtarėsuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipėri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar mė parė nga tutankamon Lexo Postimin
    po une qe kam grupin e sherrit si i bohet ??
    Mba kallashnikov me vete.

  16. #116
    faraone Maska e tutankamon
    Anėtarėsuar
    11-03-2009
    Vendndodhja
    perball komshiut
    Postime
    3,009
    Citim Postuar mė parė nga Station Lexo Postimin
    Mba kallashnikov me vete.
    une doja te dija nese mund ti dhuroj gje kleadonit ..ose ajo mua..a mund te puqet i imi me te kleadonit ??
    Cdo Gje Ne Jete Paguhet , Eshte Thjeshte Ceshtje Kohe . . .

  17. #117
    Citim Postuar mė parė nga tutankamon Lexo Postimin
    une doja te dija nese mund ti dhuroj gje kleadonit ..ose ajo mua..a mund te puqet i imi me te kleadonit ??
    hahaha, une ty po, sepse grupi im i jep te gjithve (te pakten kshu me kane thene mua ) por ti s'me jep dot sepse grupet e sherrit nuk i pranoj

    La vita non si spiega, si VIVE!

  18. #118
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anėtarėsuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
    Postime
    7,750
    Zero Rh.negative (Ashtu si jame edhe vet,,Negative")
    Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

  19. #119
    Lab 100% Maska e Station
    Anėtarėsuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipėri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar mė parė nga tutankamon Lexo Postimin
    une doja te dija nese mund ti dhuroj gje kleadonit ..ose ajo mua..a mund te puqet i imi me te kleadonit ??
    Po more nga Kleadoni duhet tė dorėzosh armėt sepse kthehesh nė paqėsor.
    Kleadonit mos i jep nga gjaku jot se boll sherrxhinj kemi ēe duam edhe njė mė tepėr

  20. #120
    Citim Postuar mė parė nga Station Lexo Postimin
    Po more nga Kleadoni duhet tė dorėzosh armėt sepse kthehesh nė paqėsor.
    Kleadonit mos i jep nga gjaku jot se boll sherrxhinj kemi ēe duam edhe njė mė tepėr
    hahaha, pse mo aq paqesore te dukem une ty sa te kthej kete sherraxhiun ne njeri paqesor? LOL se dolem fare nga tema

    La vita non si spiega, si VIVE!

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •