Close
Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 139
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Anėtarėsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Linda5 Lexo Postimin
  Un kam grupin e gjakut...A RH- negativ

  Doja te dinja ,a eshte e trashiguar??? ...mami im e ka patur kte grup gjaku,gjithashtu dhe un ,por a mund te ndodhi qe dhe femija im ta ket kte lloj grupi gjaku ??????

  Dhe doja te dija ,se ēfar te mire ose ēfar te keqe ka ky lloj grupi i gjakut


  Faleminderit
  Pershendetje Linda5.
  Pytjes, a eshte e trashegueshm grupi i gjakut tek femija ? PO sepse gjithsecili nga ne trashegon grupin e gjakut te njerit nga prinderve ,keshtu nese ti ke trasheguar nga nena jote ashtu dhe femija juaj ka 50% mundesi te trashegoj grupin tuaj dhe 50 % mundesi ate te partnerit tuaj .
  Vec nje gje duhet te keni kujdes gjate shtatzanise si gjithe nenat me RH - ,nese partneri juaj ka RH + .

  Disa karakteristika te grupit AB.
  Grupi AB quhet ndryshe grupi "modern".Eshte nje grup jo shume i perhapur rreth 7 % ne bote ,por eshte nje grup qe mund te pranoj trasfuzion ,AB RH - nga te gjith grupet RH - ,kurse AB+ nga te gjith RH+ RH - pa perjashtim.
  Grupi AB eshte grupi me i ri ne c'kuptim? eshte zbuluar me vone nga te tjeret .Lind nga nje kryqezim midis A dhe B,eshte i vetmi qe lind nga kryqezimi dhe jo nga evolucioni.Per kete arsye ata kane karakteristikat e te dy grupeve A dhe B
  pra here jane si A here si B here jane nje perzierje.Persa i perket personalitetit tipat AB jane apasionant, emotiv, miqsor ,dhe kan besim tek te tjeret.Ju keni nje te mete emocionet e forta si merzitjen inatin i mbani perbrenda nuk shpreheni ,dhe kjo mund te demtoje shendetin tuaj ,sepse ju sikur grupi 0 kur keni emocione te forta prodhoni shume adrenaline dhe keni aftesine si grupi B te consumoni shume shpejt oksidin nitrik,keshtu qe rrezikoni te vuani nga emocionet e forta.Aktiviteti fizik eshte shume i rendesishem per grupin AB per te mbajtur te sistem te shendetshem emocional.
  Persa i perket ushqimit ,jane shijues te mire pershtaten lehte me c'do lloj ushqimi
  me teper pelqejne ushqimet qe burojne nga drithrat,duhet te kene kujdes nga cafeina dhe alkoli i tepruar kryesisht kur jeni te stresuar.
  Kujdes keni tendenc per tu shendoshur. Ju rekomandohet te hani sa me shume Peshk dhe perime.

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime nė 70 postime
  Citim Postuar mė parė nga klara2009 Lexo Postimin
  Pershendetje Linda5.
  Pytjes, a eshte e trashegueshm grupi i gjakut tek femija ? PO sepse gjithsecili nga ne trashegon grupin e gjakut te njerit nga prinderve ,keshtu nese ti ke trasheguar nga nena jote ashtu dhe femija juaj ka 50% mundesi te trashegoj grupin tuaj dhe 50 % mundesi ate te partnerit tuaj .
  Vec nje gje duhet te keni kujdes gjate shtatzanise si gjithe nenat me RH - ,nese partneri juaj ka RH + .

  Disa karakteristika te grupit AB.
  Grupi AB quhet ndryshe grupi "modern".Eshte nje grup jo shume i perhapur rreth 7 % ne bote ,por eshte nje grup qe mund te pranoj trasfuzion ,AB RH - nga te gjith grupet RH - ,kurse AB+ nga te gjith RH+ RH - pa perjashtim.
  Grupi AB eshte grupi me i ri ne c'kuptim? eshte zbuluar me vone nga te tjeret .Lind nga nje kryqezim midis A dhe B,eshte i vetmi qe lind nga kryqezimi dhe jo nga evolucioni.Per kete arsye ata kane karakteristikat e te dy grupeve A dhe B
  pra here jane si A here si B here jane nje perzierje.Persa i perket personalitetit tipat AB jane apasionant, emotiv, miqsor ,dhe kan besim tek te tjeret.Ju keni nje te mete emocionet e forta si merzitjen inatin i mbani perbrenda nuk shpreheni ,dhe kjo mund te demtoje shendetin tuaj ,sepse ju sikur grupi 0 kur keni emocione te forta prodhoni shume adrenaline dhe keni aftesine si grupi B te consumoni shume shpejt oksidin nitrik,keshtu qe rrezikoni te vuani nga emocionet e forta.Aktiviteti fizik eshte shume i rendesishem per grupin AB per te mbajtur te sistem te shendetshem emocional.
  Persa i perket ushqimit ,jane shijues te mire pershtaten lehte me c'do lloj ushqimi
  me teper pelqejne ushqimet qe burojne nga drithrat,duhet te kene kujdes nga cafeina dhe alkoli i tepruar kryesisht kur jeni te stresuar.
  Kujdes keni tendenc per tu shendoshur. Ju rekomandohet te hani sa me shume Peshk dhe perime.
  Pershendetje klara2009
  Te Faleminderit shum per te gjith informacionin qe me ke dhen ,esht me te vertet ajo qe me duhej te dija,dhe qe shum gjera korespondojn

  Me Respekt Linda5
  Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

 3. #63
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime
  sapo e bera dhe e kisha A RH+, kisha frike te isha RH -, por shyqur jam +

 4. #64
  Falko Maska e Falco115
  Anėtarėsuar
  03-09-2009
  Postime
  620
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  [QUOTE=milanistja_el;2426338]Keshtu e dija dhe une, por s'ishte e vertete. Nese nje ēift ka te njejtin grup gjaku, edhe femija do kete te njejtin grup gjaku me prinderit. Nese ne ēift njeri ka RH+ dhe tjetri RH-, grupi i gjakut te femijes ka shume me teper mundesi te jete me Rh+, por femija s'do kete probleme shendetsore... perkundrazi thone se nese prinderit kane te njejtin grup gjaku eshte me mire, sepse eleminon rrezikun e semundjes se hemofilise tek femija i sapolindur.

  Pershendetje Milanistja!!
  Po ti pershkruj mundesit e trashegimit te grupeve te gjakut nga prinderit.

  BABAI NENA

  O, O , femia i tyre do ta ket grupin e gjakut, O
  O, A, femia ka mundesi ta ket grupin O ose A
  O , B femia ka mundesi ta ket O ose B
  O , AB femia ka mundesi ta kete grupin O,A ,B dhe AB
  A , A femia ka mundesi ta kete grupin O ose A
  A , B femia ka mundesi ta kete grupin O, A ,B,dhe AB
  A , AB femia ka mundesi ta kete grupin A, B, dhe AB
  B , B femia do ta kete B
  B , AB femia ka mundesi ta kete grupin O, A, B dhe AB
  AB , AB femia ka mundesi ta kete O, A, B, dhe AB

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e [MaRiO]
  Anėtarėsuar
  29-01-2008
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Asaj Qe Dua :)
  Postime
  1,133
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Linda5 Lexo Postimin
  Pershendetje klara2009
  Te Faleminderit shum per te gjith informacionin qe me ke dhen ,esht me te vertet ajo qe me duhej te dija,dhe qe shum gjera korespondojn

  Me Respekt Linda5

  tu kujtu koprativa ne turni tret ty hihihihi


  Une A-Pozitiv
  Kur e ke kėmbėn jashtė gremines ėshtė e lehtė tė japėsh kėshilla

 6. #66
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Grupi im i gjakut tim eshte 0 NEGATIVE

  Edhe nje pytje kisha dashur te di karakteristikat e ktij grupi?

 7. #67
  Falko Maska e Falco115
  Anėtarėsuar
  03-09-2009
  Postime
  620
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pershendetje Kronike!

  Citim Postuar mė parė nga Kronikė Lexo Postimin
  Grupi im i gjakut tim eshte 0 NEGATIVE

  Edhe nje pytje kisha dashur te di karakteristikat e ktij grupi?
  Zakonisht ata qe kan grupin 'O' , jan njerz me karakter te forte, dallohen si ambicioz dhe vuajne per pozita te larta, dallohen si udheheqes te afte. Kane njefar intuite per arritjen e qellimeve dhe aspiratave te tyre , ne shume fusha te jetes jane te dalluar si ne pune, sport,po edhe ne artin ushtark, nuk mesin mbrapa as ne lemin e dashuris, me nje fjale jane njerz me karakter te forte.Jane te palodhshem ne lufte per pozita te larta, si ne pune ,shkolle , institucione kulturore dhe sportive.Pra jane karierist te dalluar.Luften per tu dalluar nga tjeret e fillojne qe ne moshen rinore, pas moshes 30 vjeqare fillojne te koncetrohen ne karieren e vet, pas moshes 45 vjeqare me mjeshtri dine ti permbushin aspiratat e veta,per te arritur karieren e deshiruar.
  Ne fushen e dashrise njerzit qe kane kete grup gjaku i takojne asaj dashurise se tipit Romeo e Zhulieta, jane tejet te pasionuar dhe si te tilleshume shpejt e humbin realitetin e jetes...

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e laura..
  Anėtarėsuar
  03-02-2010
  Postime
  540
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kronikė Lexo Postimin
  Grupi im i gjakut tim eshte 0 NEGATIVE

  Edhe nje pytje kisha dashur te di karakteristikat e ktij grupi?
  Eshte nje grup shume i veshtire ta gjesh nuk e kane shume njerez dhe mund te japesh gjak ne te gjithe grupet e tjera por mer vetem nga grupi jot
  Une per vete jam A+ desha dhe une te dil karakteristikat e ktij grupi
  flm LAURA.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga laura.. : 17-02-2010 mė 17:25
  Me mire te rrosh nje dite
  dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa i roberuar dhe te jetosh si nje dele

 9. #69
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga Skifter Bjeshke Lexo Postimin
  Zakonisht ata qe kan grupin 'O' , jan njerz me karakter te forte, dallohen si ambicioz dhe vuajne per pozita te larta, dallohen si udheheqes te afte. Kane njefar intuite per arritjen e qellimeve dhe aspiratave te tyre , ne shume fusha te jetes jane te dalluar si ne pune, sport,po edhe ne artin ushtark, nuk mesin mbrapa as ne lemin e dashuris, me nje fjale jane njerz me karakter te forte.Jane te palodhshem ne lufte per pozita te larta, si ne pune ,shkolle , institucione kulturore dhe sportive.Pra jane karierist te dalluar.Luften per tu dalluar nga tjeret e fillojne qe ne moshen rinore, pas moshes 30 vjeqare fillojne te koncetrohen ne karieren e vet, pas moshes 45 vjeqare me mjeshtri dine ti permbushin aspiratat e veta,per te arritur karieren e deshiruar.
  Ne fushen e dashrise njerzit qe kane kete grup gjaku i takojne asaj dashurise se tipit Romeo e Zhulieta, jane tejet te pasionuar dhe si te tilleshume shpejt e humbin realitetin e jetes...
  wow cna bere qejfin me kete pershkrim
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 10. #70
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,227
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  Grupi 0Rh - mund tu dhuroje te gjitha grupeve te gjakut Rh- dhe Rh +.
  Por mund te pranoje vec =0Rh -.
  Kulmi ja jep te gjithve gjakun , ama eshte i veshtir ta gjesh ....

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  duhet te jem i vetmi qe nuk e ka idene ēa grupi gjaku ka,
  si ja behet hallit, kujt duhet ti drejtohem per te ditur ēa rrace jam.

 12. #72
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  [QUOTE=Skifter Bjeshke;2603194]
  Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
  Keshtu e dija dhe une, por s'ishte e vertete. Nese nje ēift ka te njejtin grup gjaku, edhe femija do kete te njejtin grup gjaku me prinderit. Nese ne ēift njeri ka RH+ dhe tjetri RH-, grupi i gjakut te femijes ka shume me teper mundesi te jete me Rh+, por femija s'do kete probleme shendetsore... perkundrazi thone se nese prinderit kane te njejtin grup gjaku eshte me mire, sepse eleminon rrezikun e semundjes se hemofilise tek femija i sapolindur.

  Pershendetje Milanistja!!
  Po ti pershkruj mundesit e trashegimit te grupeve te gjakut nga prinderit.

  BABAI NENA

  O, O , femia i tyre do ta ket grupin e gjakut, O
  O, A, femia ka mundesi ta ket grupin O ose A
  O , B femia ka mundesi ta ket O ose B
  O , AB femia ka mundesi ta kete grupin O,A ,B dhe AB
  A , A femia ka mundesi ta kete grupin O ose A
  A , B femia ka mundesi ta kete grupin O, A ,B,dhe AB
  A , AB femia ka mundesi ta kete grupin A, B, dhe AB
  B , B femia do ta kete B
  B , AB femia ka mundesi ta kete grupin O, A, B dhe AB
  AB , AB femia ka mundesi ta kete O, A, B, dhe AB
  per ate qe bera "bold" femija ka mundesi ta ket gjakun ose A ose B, por smund te ket gjakun AB ose O
  po te besh ne punnet square

  e shikon vete perqindjen --> A B x OO
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 13. #73
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,227
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  duhet te jem i vetmi qe nuk e ka idene ēa grupi gjaku ka,
  si ja behet hallit, kujt duhet ti drejtohem per te ditur ēa rrace jam.

  Komunales

 14. #74
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga WALCHIRIA Lexo Postimin
  Komunales
  duhen bere analizat ne fakt,
  kam 7 vjet qe nuk i bej,
  ku i dihet ēa lloj mutantesh viral e bakterial do ket aty brenda
  lol.

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e laura..
  Anėtarėsuar
  03-02-2010
  Postime
  540
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  duhet te jem i vetmi qe nuk e ka idene ēa grupi gjaku ka,
  si ja behet hallit, kujt duhet ti drejtohem per te ditur ēa rrace jam.
  hhaha ske bere ndonjere analiza ti lol
  cfare pret ?
  Me mire te rrosh nje dite
  dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa i roberuar dhe te jetosh si nje dele

 16. #76
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,227
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  duhen bere analizat ne fakt,
  kam 7 vjet qe nuk i bej,
  ku i dihet ēa lloj mutantesh viral e bakterial do ket aty brenda
  lol.
  Ne fakte dhe une vone e mora vesh kur kam bere analizat per patenten , sa jam bere xheloze per gjakun tim se e kam te vecant
  Kshuqe beji se kushedi cndodh nga sot neser .....lol

 17. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga laura.. Lexo Postimin
  hhaha ske bere ndonjere analiza ti lol
  cfare pret ?
  po na e pat shkruar perendia mire se te vije,
  ēe do, jam top nga shendeti,
  per kolesterolin?
  po kjo puna grupit te gjakut po me ben kurioz.

  Citim Postuar mė parė nga WALCHIRIA Lexo Postimin
  Ne fakte dhe une vone e mora vesh kur kam bere analizat per patenten , sa jam bere xheloze per gjakun tim se e kam te vecant
  Kshuqe beji se kushedi cndodh nga sot neser .....lol
  narciziste,
  une jam xheloz qe pa bere analizat, imagjino kur ti bej -

 18. #78
  Falko Maska e Falco115
  Anėtarėsuar
  03-09-2009
  Postime
  620
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  wow cna bere qejfin me kete pershkrim
  Rexhina!
  Me vjen mire qe je ne qef !! un i bera qefin Kronikes, pa me thuj grupin se ta boj qefin edhe ty...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Falco115 : 17-02-2010 mė 17:49

 19. #79
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,227
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin


  narciziste,
  une jam xheloz qe pa bere analizat, imagjino kur ti bej -

  Hahahahhaahaa e kom gjak important mer , gjith p,o,r,d,h,....
  Beje dhe ti te shofim ku hyn .....

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e laura..
  Anėtarėsuar
  03-02-2010
  Postime
  540
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  po na e pat shkruar perendia mire se te vije,
  ēe do, jam top nga shendeti,
  per kolesterolin?
  po kjo puna grupit te gjakut po me ben kurioz.


  kolesterol nuk kemi ne shqipot se kemi ngrene shume fasule lol
  po te kesh 0 eshte e veshtire te tjerat rregullohen ....
  Me mire te rrosh nje dite
  dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa i roberuar dhe te jetosh si nje dele

Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •