Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 139
  1. #21
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga elsaa Lexo Postimin
    Po kjo Rh qe vjen mas grupimit te gjakut ca eshte ?
    Faktori Rhesus eshte nje proteine ne membranen e eritrociteve ( qelizave te kuqit te gjakut). Ajo qe njihet dhe takohet me shpesh eshte Rhesus D -/+ (ka edhe pese perfaqesus te tjere te sistemit Rhesus (C,c, D, E, e) ) .

    Psh nqs te dikush mungon faktori Rhesus D, atehere thuhet se eshte Rhesus negativ dhe pershkruhet ne formen „Rh(D)−“, „Rh−“, „rh“ .
    Kur faktori Rhesus D eshte i pranishem atehere cilesohet si Rhesus pozitiv dhe shkruhet „Rh(D)+“, „Rh+“, „Rh“.

    Ne trup ka funksione te tilla si ruajtja e vleres se pH konstante ne gjak, funksione ne trasportin e amoniakut dhe te joneve amonium, etj. Nje tjeter funksion i rendesishem eshte roli i keti faktori gjate shtatzanise, qe besoj duhet te jete i njohur. Njihet si paperputhshmeria e faktorit Rhesus dhe ka te beje me faktin qe, nqs nena eshte rhesus negativ dhe fetusi(femija) rhesus pozitv, mund te ndodhe qe nena te prodhoje antitrupa kunder rhesusit te femijes( dmth trupi i nenes e sheh si dicka te huaj dhe e sulmon, nocioni i antitrupave ky) , gje qe con deri ne vdekjes e femijes.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Faktori Rhesus eshte nje proteine ne membranen e eritrociteve ( qelizave te kuqit te gjakut). Ajo qe njihet dhe takohet me shpesh eshte Rhesus D -/+ (ka edhe pese perfaqesus te tjere te sistemit Rhesus (C,c, D, E, e) ) .

    Psh nqs te dikush mungon faktori Rhesus D, atehere thuhet se eshte Rhesus negativ dhe pershkruhet ne formen „Rh(D)−“, „Rh−“, „rh“ .
    Kur faktori Rhesus D eshte i pranishem atehere cilesohet si Rhesus pozitiv dhe shkruhet „Rh(D)+“, „Rh+“, „Rh“.

    Ne trup ka funksione te tilla si ruajtja e vleres se pH konstante ne gjak, funksione ne trasportin e amoniakut dhe te joneve amonium, etj. Nje tjeter funksion i rendesishem eshte roli i keti faktori gjate shtatzanise, qe besoj duhet te jete i njohur. Njihet si paperputhshmeria e faktorit Rhesus dhe ka te beje me faktin qe, nqs nena eshte rhesus negativ dhe fetusi(femija) rhesus pozitv, mund te ndodhe qe nena te prodhoje antitrupa kunder rhesusit te femijes( dmth trupi i nenes e sheh si dicka te huaj dhe e sulmon, nocioni i antitrupave ky) , gje qe con deri ne vdekjes e femijes.

    Rrusho prandaj thuhet qe para se te martohesh behen dhe analizat e gjakut dhe perputhshmeria e rhesusit me partnerin ,ka raste dhe kur femijet dalin me te meta.(me te degjuar ,se se kam idene e mjeksis)
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  3. #23
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    B+........

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    nuk e kam idene,
    po di qe babi e ka grupin 0, minus apo plus nuk e di,
    mbase kam ngjar nga baba.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    B. Rh+...........................
    Feelings change - memories don't.

  6. #26
    Happy Maska e milanistja_el
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
    Postime
    2,065
    Citim Postuar mė parė nga saura Lexo Postimin
    Rrusho prandaj thuhet qe para se te martohesh behen dhe analizat e gjakut dhe perputhshmeria e rhesusit me partnerin ,ka raste dhe kur femijet dalin me te meta.(me te degjuar ,se se kam idene e mjeksis)
    Keshtu e dija dhe une, por s'ishte e vertete. Nese nje ēift ka te njejtin grup gjaku, edhe femija do kete te njejtin grup gjaku me prinderit. Nese ne ēift njeri ka RH+ dhe tjetri RH-, grupi i gjakut te femijes ka shume me teper mundesi te jete me Rh+, por femija s'do kete probleme shendetsore... perkundrazi thone se nese prinderit kane te njejtin grup gjaku eshte me mire, sepse eleminon rrezikun e semundjes se hemofilise tek femija i sapolindur.

    Pastaj keto lindjet e femijeve me probleme handikap ndodhin per shkak te lidhjes se gjakut (lidhjet farefisnore) qe mund te ekzistoje mes ēiftit, por thone se ekziston nje vaksine qe i behet gruas kur mbet shtatzene qe mund te eleminoje problemet gjenetike te femijes. kete te fundit e kam me te degjuar, kush mund ta shpjegoje me mire.
    Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Postime
    98
    Une e kam b+, dhe ēdo 6 muaj jap gjak, sepse ndihem mire, dhe nuk me vjen merzi, pasi fal Zotit meshendet jam mire, e ne QEndren Klinike eshte krize per gjak...
    Miku me i mire i cili n'shoqrin e tij vazhdimisht ngritesh n'piadestal te jetes eshte Kurani Fisnik

  8. #28
    Mommy to a beautiful girl Maska e MijnWonder
    Anėtarėsuar
    01-05-2006
    Vendndodhja
    📍 The Netherlands
    Postime
    939
    A+ me sa kam lexuar eshte grup gjaku i mire
    ●•∙ яє¢ℓαιмιηg вα¢к мy ωσяℓ∂●•∙

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Colomba
    Anėtarėsuar
    06-04-2009
    Vendndodhja
    IT
    Postime
    659
    Citim Postuar mė parė nga tvsh Lexo Postimin
    cfare eshte zantigeni? kush eshte gjaku me i mire? cili lloj eshte me i shumuari?
    Antigenet jane substanca "non self" ose trupa te huajqe nuk i perkasin organizmit,jane ata qe cojne ne nje pergjigje te sistemit imunitar.
    Shenohen me simbolin Ag. Per ta shpjeguar mire detyra e antikorpeve (trupave mbrojtes eshte te shkaterrojne antigenet trupat e huaj.

    Ndarja ne perqindje e grupeve te gjakut :

    0 RH+ rreth 39% e popullsise ne bote.

    A RH+ rreth 32%

    B Rh+ rreth 9 %

    AB RH+ 3 %

    0 Rh- 7 %

    A RH - 7 %

    B RH - 2 %

    AB RH - 1 %

    Kjo eshte perafersisht shperndarja e grupeve te gjakut.

  10. #30
    Mommy to a beautiful girl Maska e MijnWonder
    Anėtarėsuar
    01-05-2006
    Vendndodhja
    📍 The Netherlands
    Postime
    939
    Citim Postuar mė parė nga ClaY_MorE Lexo Postimin
    Se di tė them tė drejtėn... patentėn e kam tek makina e nuk kam si ta shoh
    ha ha ha me kujtove qe atehere e kam mare vesh ca grup gjaku kam kur kam nxjere patenten :P
    ●•∙ яє¢ℓαιмιηg вα¢к мy ωσяℓ∂●•∙

  11. #31
    CHEERFUL GIRL
    Anėtarėsuar
    14-04-2008
    Postime
    3,536
    Per te treguar c`eshte antigeni dua te tregoj nje kuriozitet.

    Perpara viteve 1900 mendohej se gjaku ishte i njellojte ne te gjitha qeniet e gjalla.Ky koncept i gabuar coi ne nje seri tranfuzionesh fatale nga kafshet te njeriu dhe ndermjet njerezve.Kjo provoi qe gjaku human nuk eshte i njellojte.
    Njerezit mund te kene gjak te grupeve te ndryshme, ne varesi te shenjuesve qe gjenden ne siperfaqe te eritrociteve te tyre.
    Pra keto shenjues siperfaqesor qe mbulojne qelizat quhen antigene.
    Jane antigenet,ata qe njeh sistemi imun dhe pergjigjet ndaj qelizave te huaja.Kur sistemi imun takon nje antigjen qe nuk gjendet ne qelizat e trupit te tij,ai reagon ndaj tij.
    Kur njerezit marrin gjak nepermjet hemotranfuzionit,sistemi imun i tyre do te sulmoje cdo eritrocit te dhuruesit qe permban antigjene qe ndryshojne nga antigjenet e vetes.Prandaj eshte shume e rendesishme qe te sigurohemi paraprakisht qe antigjenet e eritrociteve qe do te dhurohen te perkojne me ato te marresit,ne menyre qe transfuzioni te mos perbeje rrezik per shendetin.

    Eshte e pamundur qe te eliminohen te gjitha rreziqet e mundshme kur nje person merr gjak nga nje tjeter.Megjithate ky rrezik mund te zvogelohet mjaft, nese perpara se te behet transfuzioni , percaktohen grupet e gjakut te dhuruesit dhe te marresit.
    Doja te shtoja dhe dicka per sa i perket paperputhshmerise se faktorit Rh,apo nenave shtatzena me Rh (-).
    Per parandalimin e semundjes hemolitike te porsalindurit,duhet patjeter te percaktohet grupi i gjakut te nenes sipas sistemit AB0 dhe RH.
    Per shkak se jane antitrupat e nenes ata qe shkaterrojne femijen,perdoren antitrupa gjate shtatzanise,te cilet ndihmojne ne eleminimin e antitrupave te nenes qe mund te shkaktojne semundjen hemolitike.
    Trajtimi ne kohe ka ulur ne menyre te ndjeshme vdekjet gjate dhe pas lindjes.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arvima : 03-10-2009 mė 10:47
    E ne qofte, ftohte e ngrice, ti duro se dimri do t ike nje dite...

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
    Keshtu e dija dhe une, por s'ishte e vertete. Nese nje ēift ka te njejtin grup gjaku, edhe femija do kete te njejtin grup gjaku me prinderit. Nese ne ēift njeri ka RH+ dhe tjetri RH-, grupi i gjakut te femijes ka shume me teper mundesi te jete me Rh+, por femija s'do kete probleme shendetsore... perkundrazi thone se nese prinderit kane te njejtin grup gjaku eshte me mire, sepse eleminon rrezikun e semundjes se hemofilise tek femija i sapolindur.

    Pastaj keto lindjet e femijeve me probleme handikap ndodhin per shkak te lidhjes se gjakut (lidhjet farefisnore) qe mund te ekzistoje mes ēiftit, por thone se ekziston nje vaksine qe i behet gruas kur mbet shtatzene qe mund te eleminoje problemet gjenetike te femijes. kete te fundit e kam me te degjuar, kush mund ta shpjegoje me mire.

    semundjet si pshm hemofilia dhe shume semundje te tjera skan te bejn fare me gjakun, por me genat e prinderve, nese nje baba ka genen e hemofilies, dhe mamaja e ka gjitheashtu ose thjesht eshte nje "carrier", femijet do ta trashegojn, gjitheashtu ka te bej nese semundja eshte dominant apo recessive. Nese eshte dominant, thjesht nje kopjo mund te shkaktoj semundje, nese eshte recessive, dy kopjo shkakton semundje. Pra nuk varet aspak nga gjaku qe trashegohet nga prinderit.

    Gjaku i nje Rh- mama, dhe nje Rh+ femije mund te shkaktoj semundje si anemia ose mund te jet fatale per femijen e saj duke shkaktuar erythroblastus fatalis, por vec nga fakti se antibodies te saj shkatrrojn qelizat e gjakut te femijes...zakonisht kjo ndodhet me femijen e dyte (nese femija e dyte eshte gjitheashtu +rh)
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Colomba
    Anėtarėsuar
    06-04-2009
    Vendndodhja
    IT
    Postime
    659
    Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin

    Gjaku i nje Rh- mama, dhe nje Rh+ femije mund te shkaktoj semundje si anemia ose mund te jet fatale per femijen e saj duke shkaktuar erythroblastus fatalis, por vec nga fakti se antibodies te saj shkatrrojn qelizat e gjakut te femijes...zakonisht kjo ndodhet me femijen e dyte (nese femija e dyte eshte gjitheashtu +rh)
    Per te qetesuar nenat te cilat kane Rh- dhe bashkeshortet e tyre kane Rh +.
    E vertet qe ne shtatzanine e dyte nese nuk bejne kujdes mund te kete fenomene te tilla ,si ,iteri(te verdhet e femijes ne shkalle te larte),anemia emolitika, ose deri ne abort mbasi tek nena ndiset sistemi imunitar duke prodhu antikorpe kunder fetusit te cilen e njef si trup te huaj meqe ka Rh + te ndryshem nga ai i nenes.
    Por sigurisht per kete ka nje zgjidhje per te evituar probleme te tilla,sepse ne te kunder nenat me Rh- nuk do ishin ne gjendje te benin me teper se nje femije.
    per kete behet analisa Koombs indirekte c'fare eshte kjo:kontrollohet nese trupi i nenes ka filluar te prodhoje antikorpe kunder fetusit,dhe kjo behet c'do muaj te shtatzanise.nese testi koombs indirekt del negativ nuk ka problem ,nese del pozitiv ateher tek nena nderhyet me nje injeksion qe bllokon prodhimin e ketyre antitrupave. Pra te dashura femra Rh- mos u shqetesoni se ka zgjidhje vec beni kujdes! Pra testi Koombs indirekt eshte shume i rendesishem ne keto raste ,sepse mund te nderhyet ne kohe me ane te injeksionit per te evituar c'do lloj problemi per femijen tuaj!

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Postime
    98
    me falni, rop, shof ketu njerez qe kane qasjim et ere ne njohruit per ēeshtjet e gjakut... me le inojte ju bej nje pyetje, dhe do jrekoja nje keshille,nese do ishte e mundur te ma jepnit, gjithehere duke mos ju obliguar...njoh nje person qe ka pagjaksi, si tia bejme qe te mjekohet agn kjo semundje ne menyre shtepiake... persn inoe fjale ka 23 vjeq dhe eshte femer...
    Miku me i mire i cili n'shoqrin e tij vazhdimisht ngritesh n'piadestal te jetes eshte Kurani Fisnik

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Colomba
    Anėtarėsuar
    06-04-2009
    Vendndodhja
    IT
    Postime
    659
    Citim Postuar mė parė nga Ksovari Lexo Postimin
    me falni, rop, shof ketu njerez qe kane qasjim et ere ne njohruit per ēeshtjet e gjakut... me le inojte ju bej nje pyetje, dhe do jrekoja nje keshille,nese do ishte e mundur te ma jepnit, gjithehere duke mos ju obliguar...njoh nje person qe ka pagjaksi, si tia bejme qe te mjekohet agn kjo semundje ne menyre shtepiake... persn inoe fjale ka 23 vjeq dhe eshte femer...
    Nuk ju kuptoj mire, te me falni, ndoshta me pagjaksi nenkuptoni anemi?
    d.m.th ka rruzat e kuqe te ulta?
    Kjo varet sa e thelle eshte anemija nese eshte e lehte mund te kurohet ne shtepi por gjithmon me keshillen e mjekut te familjes qe e njef gjendjen klinike te personit ne fjale ,sepse ne radhe te pare duhet kuptu shkaqet nga se shkaktohet kjo anemi pastaj te filloje kurimi.
    Ne pergjithsi per anemine keshillohet marrja e kompleksit te vitamines B 12 + hekur + acid folik.
    Por gjithsesi ju keshilloj qe personi qe ka probleme anemie te shkoje menjeher tek mjeku ,dhe mbasi te kete bere te gjitha kontrollet e nevojshme duhet te jete mjeku i cili duhet te caktoje terapine dhe dozen e nevojshme per pacienten.
    Mos bej gabim te auto-kurohet pa keshillen e mjekut,duhen bere me pare gjithe analizat para se te percaktohet kura,nuk dua t'ju friksoj po mbas nje anemije mund te fshihen semundje te tjera .

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga klara2009 Lexo Postimin
    Per te qetesuar nenat te cilat kane Rh- dhe bashkeshortet e tyre kane Rh +.
    E vertet qe ne shtatzanine e dyte nese nuk bejne kujdes mund te kete fenomene te tilla ,si ,iteri(te verdhet e femijes ne shkalle te larte),anemia emolitika, ose deri ne abort mbasi tek nena ndiset sistemi imunitar duke prodhu antikorpe kunder fetusit te cilen e njef si trup te huaj meqe ka Rh + te ndryshem nga ai i nenes.
    Por sigurisht per kete ka nje zgjidhje per te evituar probleme te tilla,sepse ne te kunder nenat me Rh- nuk do ishin ne gjendje te benin me teper se nje femije.
    per kete behet analisa Koombs indirekte c'fare eshte kjo:kontrollohet nese trupi i nenes ka filluar te prodhoje antikorpe kunder fetusit,dhe kjo behet c'do muaj te shtatzanise.nese testi koombs indirekt del negativ nuk ka problem ,nese del pozitiv ateher tek nena nderhyet me nje injeksion qe bllokon prodhimin e ketyre antitrupave. Pra te dashura femra Rh- mos u shqetesoni se ka zgjidhje vec beni kujdes! Pra testi Koombs indirekt eshte shume i rendesishem ne keto raste ,sepse mund te nderhyet ne kohe me ane te injeksionit per te evituar c'do lloj problemi per femijen tuaj!

    po kam lexuar per kete koombs indirect dhe koombs direkt...ama thjesht mund te marrin nje RhoGAM shot apo injection (me fal per anglishten sepse nuk me kujtohet ne shqip), keshtuqe skan nevoj te testohen gjithemone cdo muaj
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Colomba
    Anėtarėsuar
    06-04-2009
    Vendndodhja
    IT
    Postime
    659
    Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    po kam lexuar per kete koombs indirect dhe koombs direkt...ama thjesht mund te marrin nje RhoGAM shot apo injection (me fal per anglishten sepse nuk me kujtohet ne shqip), keshtuqe skan nevoj te testohen gjithemone cdo muaj
    Mbasi kane bere injeksionin sigurisht qe jo!
    Por per te percaktuar nese duhet bere Rh0GAM apo jo testohen c'do muaj!
    Sepse nese rezultati Koombs indirekt del negativ nuk ka nevoj per injeksion.

  18. #38
    谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
    Anėtarėsuar
    20-06-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,090
    Me vjen keq qe nuk kam asistuar me ndonje shoqate qe te dhuroj gjak dhe per momentin nuk kam patenten e re dhe nuk e di grupin e gjakut
    skerdigodo@hotmail.com

  19. #39
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    30-06-2009
    Vendndodhja
    webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
    Postime
    825
    Citim Postuar mė parė nga _-^VLoNjate^-_ Lexo Postimin
    A+ me sa kam lexuar eshte grup gjaku i mire
    perse eshte me i mire?

  20. #40
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    30-06-2009
    Vendndodhja
    webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
    Postime
    825
    me interes do ishte te dinim cfare grupi gjaku kane disa njerez te shquar? einstein? obama? bill clinton? etj.

    sa eshte shperndarja e grupeve te gjakut A,B,AB,C..dhe O midis popujve?

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •