Close
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 139
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Anėtarėsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  C'fare grupi gjaku keni?

  A e dini grupin tuaj te gjakut dhe perputhshmerine e tij me grupet e tjera?

  Ditet e fundit ne Itali vdiq nje burre te cilit ju be transfuzion me grup gjaku te gabuar ,kjo me shtyu te hap kete teme.

  LLOJET E GRUPEVE TE GJAKUT

  0 Nuk permban asnje lloj antigeni ne membranen e rruazave te kuqe.

  A Permban antigenin A.

  B Ne kete grup eshte prezent antigeni B.

  ABNe kete grup jane prezent antigeni A dhe antigeni B.

  Gjithsecili nga keta grupe pastaj ndahet ne pozitiv dhe negativ ne baze te faktorit Rhezuz.

  Pra kemi 0 Rh+ dhe 0 Rh-
  A Rh + dhe A Rh-
  B Rh + dhe B Rh-
  AB Rh +dhe AB Rh-

  Perputhshmeria e Tyre.

  Grupi 0Rh - mund tu dhuroje te gjitha grupeve te gjakut Rh- dhe Rh +.
  Por mund te pranoje vec =0Rh -.

  Grupi 0Rh+ mund tu dhuroje te gjith grupeve Rh+.
  Mund te marre nga 0Rh+ dhe 0Rh-.

  Grupi ARh- mund tu dhuroje grupeve A Rh-, A Rh +,AB Rh- ,AB Rh+.
  Mund te pranoje nda A Rh- dhe nga 0 Rh-.

  Grupi A Rh+ mund tu dhuroje A Rh + dhe AB rh +.
  Mund te marre nga A Rh+ ARh - ,0 RH - dhe 0 Rh+.

  Grupi B Rh- mund te dhuroje grupit B Rh- dhe AB RH -,B Rh+,AB Rh+.
  Mund te marre nga grupi B Rh - dhe grupi 0 Rh -.

  Grupi AB Rh - mund ti dhuroje grupit AB Rh - dhe Grupit AB Rh+.
  Mund te marre nga 0Rh-, A Rh- ,B Rh-,AB Rh-.

  Grupi AB Rh + mund ti vec grupit AB Rh +.
  Mund te marre nga gjith te tjeret.0 Rh-,0 Rh+,A Rh-,A Rh+,B Rh-,B Rh+,AB RH-,AB Rh+.

 2. #2
  Ēufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Vendndodhja
  In the Jungle, the mighty Jungle!
  Postime
  1,592
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Une jam grupi AB Rh +
   /l、
  (゚、 。 7
   l、 ~ヽ  
   じしf_, )ノ
  ...e Dio disse kung e kung fu...
  哈哈

 3. #3
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime nė 98 postime
  Kam grupin:0-me faktor Rh-,grup i rralle,(grup qe nuk don perzierje gjakrash)
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 4. #4
  Happy Maska e milanistja_el
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
  Postime
  2,066
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Grupi 0Rh - mund tu dhuroje te gjitha grupeve te gjakut Rh- dhe Rh +.
  Por mund te pranoje vec =0Rh -.


  Dhe te grupi gjakut me te futme... ne zemergjere me te tjeret, po te tjeret gozhde me ne
  Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Anėtarėsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
  Grupi 0Rh - mund tu dhuroje te gjitha grupeve te gjakut Rh- dhe Rh +.
  Por mund te pranoje vec =0Rh -.


  Dhe te grupi gjakut me te futme... ne zemergjere me te tjeret, po te tjeret gozhde me ne
  Po e keqja juaj eshte se jeni dhe pak qe e keni kete gjak vetem 7% e popullsise ne bote e ka kete grup,se hajt po ndihmonit njeri-tjetrin.
  Po thuj u rujt zoti te mos keni nevoj per transfuzion.

 6. #6
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Jam i grupit A Rh+.
  Sui generis

 7. #7
  Happy Maska e milanistja_el
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  ne krahet e dashurise... por me mendje ne Elbasanin tim te dashur...
  Postime
  2,066
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga klara2009 Lexo Postimin
  Po e keqja juaj eshte se jeni dhe pak qe e keni kete gjak vetem 7% e popullsise ne bote e ka kete grup,se hajt po ndihmonit njeri-tjetrin.
  Po thuj u rujt zoti te mos keni nevoj per transfuzion.
  Tamam prandaj them eshte me te futme... se ne ndihmojme dhe per fat te keq s'ka kush na ndihmon per shkak se eshte grup i rralle.
  Gjithsesi as une per fat te keq s'mund te ndihmoj njeri me gjak se kam kaluar hepatit e s'mund te jem dhuruese
  Zoti para ne mbrapa i thone kesaj pune.
  Mos ua bej te tjereve ē'ka s'do te doje qe te tjeret te ta benin ty...

 8. #8
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga milanistja_el Lexo Postimin
  Tamam prandaj them eshte me te futme... se ne ndihmojme dhe per fat te keq s'ka kush na ndihmon per shkak se eshte grup i rralle.
  Gjithsesi as une per fat te keq s'mund te ndihmoj njeri me gjak se kam kaluar hepatit e s'mund te jem dhuruese
  Zoti para ne mbrapa i thone kesaj pune.
  ja fute zotin medemek

  une me thone te drejten nuk e di ca grupi kom.

 9. #9
  E Humbur Maska e elsaa
  Anėtarėsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Une e paskam gjakun me te mire mar nga te gjithe dhe jap vetem te nje pakice .

  AB + e kam pas dikur , po sbesoj qe me ka nderuar gjaku ndoshta eshte holluar por jo nderruar.

  Po kjo Rh qe vjen mas grupimit te gjakut ca eshte ?

  Binjake mos u melxit se kemi mamin me grup gjaku 0 negativ, ishalla nuk behesh per te , pa kemi zgjidhje .
  Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat

 10. #10
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  A+..............

 11. #11
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Se di tė them tė drejtėn... patentėn e kam tek makina e nuk kam si ta shoh
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  LLOJET E GRUPEVE TE GJAKUT

  0 Nuk permban asnje lloj antigeni ne membranen e rruazave te kuqe.

  A Permban antigenin A.

  B Ne kete grup eshte prezent antigeni B.

  ABNe kete grup jane prezent antigeni A dhe antigeni B.
  cfare eshte zantigeni? kush eshte gjaku me i mire? cili lloj eshte me i shumuari?

 13. #13
  Erando
  Anėtarėsuar
  19-07-2004
  Vendndodhja
  Perendim
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  nuk marr vesh nga kto pune, skam qen nojher te doktori.
  HISTORY HOLDS
  for the time to come and share.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga klara2009 Lexo Postimin
  0 Nuk permban asnje lloj antigeni ne membranen e rruazave te kuqe.

  Grupi 0Rh+ mund tu dhuroje te gjith grupeve Rh+.
  Mund te marre nga 0Rh+ dhe 0Rh-.
  jam O+ ...shpetimtaria e te gjitheve
  do ishte mire te beni nje sondazh te shikojm se kush lloj gjaku dominon
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 15. #15
  Erando
  Anėtarėsuar
  19-07-2004
  Vendndodhja
  Perendim
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Ti Rregjina, cfar ngjyre e ke gjakun?
  HISTORY HOLDS
  for the time to come and share.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  ngjyr allasoji lol
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 17. #17
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  ngjyr allasoji lol
  Moj ti allasoji, po mire kur ishe ne maj te Minesotes dhe ca do beje gjithe diten, po dhe ne Orlando me rri perpara kompjuterit? Shko moj ne buze te detit aty kenaqu.

  P.S. Te na falni per daljen nga tema, po dhe kjo qe thashe me mjekesine ka te bej se kjo shoqja qenka e cmendur.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  ihhh buze deti me barkun jasht?? no way jose lol
  do ikia mi do ikia, po me ke te iki lol? my family is a home stay kind of family
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Unė jam 0 me Rh-..

 20. #20
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  gjak shqiptari

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •