Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 70
 1. #1
  3 fazor Maska e Electrical
  Anėtarėsuar
  04-09-2009
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Martesat e shqiptareve te Maqedonise me turq

  Cfare problemi mund te sjelli kjo gje?

  Sa eshte e perhapur si dukuri?

  Un per vete di qe eshte shume i perhapur, ata qe flasin shqip martohen me turqit pa asnji problem ose ngurrim (80-100 mij turq jane ne Maqedoni). Shume persona qe kam njoft nga Maqedonia kane pas ose nenen ose baben turk.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Electrical : 22-09-2009 mė 08:08

 2. #2
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Secili te martohet me ke i do zemra. S'mund t'i kerkoje askush llogari dikujt pse u martove me kete apo pse u martove me ate. Por sipas meje, martesat brendat te njejtes kombesi jane me te pelqyeshme, synojne te zgjasin me shume (mentalitet i njejte), ruajne e forcojne kombin etj. Gjithsesi maksimumi nje opinion ne kete forum mund te shkruajme, per me teper secili e di vete se cka do e cka pelqen.
  Life's too short to remove USB safely.

 3. #3
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Sepse!!!

  1. Identiteti kombetar dhe prejardhja ketyre turqeve shpesh mund te kontestohet?(d.m.th mund te jen edhe shqiptar me gjak)

  2. Funksionaliteti i nje Martese (martesat e tilla jan zakonisht funksionale - ndoshta per shkak te harmonis religjioze)

  3. Kemi te perbashketa Kulturore qe na lidhin

  4. Nuk ka ndalesa Fetare ne kete rast (nuk mohohet ndikimi fetar ne keso qeshtjesh)

  5. Hapesi i temes eshte i dyshimt, sigurisht na njef ky neve, por jo me kete nofk
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #4
  Albanian Maska e OROSHI
  Anėtarėsuar
  13-06-2004
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Perzierja me raca te tjera nepermjet marteses krijon vetem probleme!
  Kjo dukuri nuk eshte shum e perhapur tek shqiptaret,por gjithsesi ketu ka ndikim te madh feja,se kush jane turqit dhe sa korrekt jane ne martese,kete po e shohim cdo dite ktej jashte!
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

 5. #5
  gazetar
  Anėtarėsuar
  06-06-2009
  Postime
  735
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Te ashtuquajturit "shqiptar" nga Maqedonina, shqiptar kane vetem emrin. Dhe nga kultura shqiptare nuk kane ruajtur asgje. Kur them asgje, do te thote tamam asgje. As gjuhen, as zakonet, as kulturen, as ritet martesore apo mortore, asgje nga jeta e shqiptareve. Me pak fjale jane turq qe dine te flasin pak shqip.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga gerrard73 Lexo Postimin
  Te ashtuquajturit "shqiptar" nga Maqedonina, shqiptar kane vetem emrin. Dhe nga kultura shqiptare nuk kane ruajtur asgje. Kur them asgje, do te thote tamam asgje. As gjuhen, as zakonet, as kulturen, as ritet martesore apo mortore, asgje nga jeta e shqiptareve. Me pak fjale jane turq qe dine te flasin pak shqip.
  sa shqiptar nga maqedonia njeh ti personalisht,apo sa familja shqiptare njeh ne maqedoni dhe ne cilen pjes apo cilet qytete a fshatra te maqedonise,ne cilin vend te maqedonise ku jetojn mbi 70% shqiptar ke qen ti dhe ke jetu nje kohe te gjate pasiqe i ditke aq mire gjerat.....mos u bej i marre dhe te flas ne emer te 1miljon shqiptarve ne maqedoni dhe te thuash gjera te tilla,cfar kulture kerkon nga Ne ti i nderuar,cfar ritesh martesore e ke fjalen,urdhero sjell fakte dhe argumente sesht pr....vec mos ja fut si lopa baglen,duhet te kesh turp kur flet ne pergjithsi per nje popull,ke kujdes mos u bej shum i mencur sepse nje njeri qe sdin ku esht kufiri ska dyshim se esht ose i cmendur ose i pire
  Jetė e rėndė.......!!!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga gerrard73 Lexo Postimin
  Te ashtuquajturit "shqiptar" nga Maqedonina, shqiptar kane vetem emrin. Dhe nga kultura shqiptare nuk kane ruajtur asgje. Kur them asgje, do te thote TAMAM asgje. As gjuhen, as zakonet, as kulturen, as ritet martesore apo mortore, asgje nga jeta e shqiptareve. Me pak fjale jane turq qe dine te flasin pak shqip.
  sa per ilustrim te kisha lutur kur te flasish sepaku ne kete forum qe eshte i shqiptarve mos perdor turqizma,nese se ke ditur fjala TAMAM eshte Turqisht,siduket tekstin me lart ja ke dedikuar vetes
  Jetė e rėndė.......!!!

 8. #8
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Anėtarėsuar
  29-08-2009
  Mosha
  28
  Postime
  1,164
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Njoni-ch Lexo Postimin
  sa per ilustrim te kisha lutur kur te flasish sepaku ne kete forum qe eshte i shqiptarve mos perdor turqizma,nese se ke ditur fjala TAMAM eshte Turqisht,siduket tekstin me lart ja ke dedikuar vetes
  sa > how
  per > for
  ilustrim > illustration
  > to
  kisha > have
  flasėsh > talk
  > in
  > this
  > that
  ėshtė > is
  i > of
  mos > don't
  turqizma > Turkic
  se > isn't
  ke > have
  turqisht > Turkish
  si > like
  duket > looks
  tekstin > text
  > more
  lart > high
  dedikuar > dedicate

  Pėr 1 fjalė turke nuk bėhet kaq zhurmė apo jo ?

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  nese martesa me turq nuk eshte problem,
  atehere duhet qe edhe martesa me maqedonas (sllav) te mos jete problem.

 10. #10
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga gerrard73 Lexo Postimin
  Te ashtuquajturit "shqiptar" nga Maqedonina, shqiptar kane vetem emrin. Dhe nga kultura shqiptare nuk kane ruajtur asgje. Kur them asgje, do te thote tamam asgje. As gjuhen, as zakonet, as kulturen, as ritet martesore apo mortore, asgje nga jeta e shqiptareve. Me pak fjale jane turq qe dine te flasin pak shqip.
  mos je ti nje nga keta akademiket e maqedonis ? lol
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

 11. #11
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  nese martesa me turq nuk eshte problem,
  atehere duhet qe edhe martesa me maqedonas (sllav) te mos jete problem.
  shume e drejte.

  i urojme atyre vajzave jete te lumtur.

  turku na *** omel ,,.....500vjet?? po na merr dh cikat shtahi

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2009
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nga kryqezimi i ketyre martesave turko-shqiptare femijet dalin arab.

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-05-2009
  Postime
  812
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga OROSHI Lexo Postimin
  Perzierja me raca te tjera nepermjet marteses krijon vetem probleme!
  Kjo dukuri nuk eshte shum e perhapur tek shqiptaret,por gjithsesi ketu ka ndikim te madh feja,se kush jane turqit dhe sa korrekt jane ne martese,kete po e shohim cdo dite ktej jashte!

  kete e ke tamam ,si psh vajzat e shqiperise me burrat e serbise, jane bile shume martesa ,me shume se sa shqiptaret e maqedonise me turke.

  dhe per cudi u hecen shume sepse jane te nje gjaku , shqiptare krishtere me serb krishter

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-05-2009
  Postime
  812
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  gerard mere nje statisktike se sa shqipotare nga shqiperia jane martuar me me te huaj dhe sa nga maqedonia jane martuar me te huaj,

  si pik e pare ju te shqiperise kur jeni jashte nuk flisni as shqip per dallim nga ne

  ne kemi hapur xhamia ku femijet tane mesojne fene ne shqip per dallim nga kishat tuaja ku mesoni italiasht

 15. #15
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga muslimani72 Lexo Postimin
  kete e ke tamam ,si psh vajzat e shqiperise me burrat e serbise, jane bile shume martesa ,me shume se sa shqiptaret e maqedonise me turke.

  dhe per cudi u hecen shume sepse jane te nje gjaku , shqiptare krishtere me serb krishter
  op e vertet esht ,ekam lexu ne gazet plus qe thojshin jan me te lumtura se kurr , qysh kan thon tvjetrit para se me fshi oborrin e kujshis fshije maspari tondin .
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-06-2005
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga muslimani72 Lexo Postimin
  gerard mere nje statisktike se sa shqipotare nga shqiperia jane martuar me me te huaj dhe sa nga maqedonia jane martuar me te huaj,

  si pik e pare ju te shqiperise kur jeni jashte nuk flisni as shqip per dallim nga ne

  ne kemi hapur xhamia ku femijet tane mesojne fene ne shqip per dallim nga kishat tuaja ku mesoni italiasht
  Nuk kam nigju nej her nji hoxh te falet ne shqip
  Ne kisha katolike 99% flitet shqipe, dhe sa per dijeni nje pjes e madhe e gjuhes italiane ka ardhe nga gjuha pellazge pra shqipja.

 17. #17
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Per mendimin tim eshte e njejta sikur te martohet nje shqiptar me nje bosniak.

  Do ishte mire ta asimilonim kete minoritet ne Maqedoni.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e diita
  Anėtarėsuar
  16-10-2007
  Vendndodhja
  De
  Postime
  283
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga gerrard73 Lexo Postimin
  Te ashtuquajturit "shqiptar" nga Maqedonina, shqiptar kane vetem emrin. Dhe nga kultura shqiptare nuk kane ruajtur asgje. Kur them asgje, do te thote tamam asgje. As gjuhen, as zakonet, as kulturen, as ritet martesore apo mortore, asgje nga jeta e shqiptareve. Me pak fjale jane turq qe dine te flasin pak shqip.

  Ti Zotrote nga po jeton, ne hene qe po flete ashtu??!!!

  Jemi ne ato qe kemi ruajtur gjuhen shqipe, po ato qe per tu hapur nje Universitet ne gjuhen shqipe ne Maqedoni nje flijoi jeten e disa hyren edhe ne burg, jemi ato qe gjate kohes se luftes ne Kosove strehuam me mijra vellezer kosovare ne shtepite tone, jemi ne ato qe per ti ruajtur ato qe i ke cekur ti u desh te behet edhe lufte!
  Lere aman se na paske bere edhe turq! Turp

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-06-2005
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga muslimani72 Lexo Postimin
  gerard mere nje statisktike se sa shqipotare nga shqiperia jane martuar me me te huaj dhe sa nga maqedonia jane martuar me te huaj,

  si pik e pare ju te shqiperise kur jeni jashte nuk flisni as shqip per dallim nga ne

  ne kemi hapur xhamia ku femijet tane mesojne fene ne shqip per dallim nga kishat tuaja ku mesoni italiasht
  Nuk kam nigju nej her nji hoxh te falet ne shqip
  Ne kisha katolike 99% flitet shqipe, dhe sa per dijeni nje pjes e madhe e gjuhes italiane (latinishtja) ka ardhe nga gjuha pellazge pra shqipja. dhe qysh kur xhamiat mesojne shqip, une e di se shqip kem fol pa pas xhamia.
  Dhe te lutem gjak me shkjaun mos na ban, na jem shqiptar dem-baba- dem.

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-05-2009
  Postime
  812
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga detiad Lexo Postimin
  Nuk kam nigju nej her nji hoxh te falet ne shqip
  Ne kisha katolike 99% flitet shqipe, dhe sa per dijeni nje pjes e madhe e gjuhes italiane (latinishtja) ka ardhe nga gjuha pellazge pra shqipja. dhe qysh kur xhamiat mesojne shqip, une e di se shqip kem fol pa pas xhamia.
  Dhe te lutem gjak me shkjaun mos na ban, na jem shqiptar dem-baba- dem.
  sipas teje na bjen qe edhe semafori duhet me qene shqip,
  o debil gjate kryerjes se faljes se namazit lexohet arabisht,kete nuk e bejne vetem shqipteret por krejt popujt e botes qe jane musliman pa mare parasysh nacionalitetitn

  ndersa lutjet dhe mesimet qe mesohen per islamin secili i meson ne gjuhen e vete,

  ke ndegjuar ti te tehritet ezani ne ndonje gjuhe tjeter??.

  xhamijat kane qene edhe pa mos qene ti shqiptare ,kur ke qene pagan dhe ke folur gjuhe maloke

  ska faj BLLAZHJA

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •