Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e KokeKatrori
  Anėtarėsuar
  18-06-2009
  Vendndodhja
  perballe Malit
  Postime
  237
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Cmimi i banesave dhe trojeve ne Shqiperi

  Pershendetje,

  kerkoj falje per kete Teme sepse kam bindjen se eshte trajtuar edhe me pare ... Une gjithsesi nuk e gjeta dhe prandaj po e hap.

  Shikoj se edhe sot investimet me te fuqishme ne Shqiperi behen ne sektorin e ndertimit. Cmimet e Banesave dhe Tokes jane shume stabil dhe nderkohe jane betonuar ne nivele shume te larta.

  Nje Hyrje me 80-90m² ne Tirane (apo Vlore, Sarande dhe pika te tjera strategjike) kushton tashme 90.000€uro. Kjo shume me duket marramendese dhe aspak e justifikueshme ne aspektin ekonomik (po te mendosh se nje page e mire ne Shqiperi eshte vecse 400€uro ne Muaj). Per te mos u mjaftuar me kaq, nuk ndalon ndertimi i objekteve gjithmone e me te medha e gjithomne e me dendur ...

  Me sa kam degjuar ndertuesit vete, rralle here kane potencen ekonomike per kete invsetim, por kane adoptuar nje si tip Sistem Piramidal (pershendetje per Gjallica, Vefa, Sudja, Bala dhe Shala) ku betonieri, elektriku, pllakavenesi e keshtu me radhe, nuk marrin leke por shperblehen me Banese/Dyqan etj ...
  Pra ndertimi pak a shume eshte i siguruar (alla Shqiptarce, por ama per momentin funksionon).

  Pyes, kush blen me Leke reale, Euro apo Dollar keto ndertime ??
  Ata qe e shohin me optimizen thone se Shqiptaret jane te etur per Prone, dhe pikerisht Banese/Dyqan ne radhe te pare. Po - Dakort jam.

  Ku i gjejme ne Shqiptaret 90.000Euro per nje banese ??
  Eshte e vertete qe i gjejme si gjejme diku duhet ta futim koken ...
  Emigrantet, kane deshire te madhe te blejne nje Banese/Dyqan ne Shqiperi - PO, dakort jam !!
  POR une personalisht nuk do ta blija nje Banese 90.000€uro ne Sarande sepse do kisha mundesi ta "shfrytezoja" vecse 1 muaj ne Vit. Me llogari ekonomike, une bej pushime te kendshme ne Shqiperi duke reziduar ne Hotelin me te mire te Sarandes dhe me 100€uro naten, pra 3.000€uro ne muaj (per te mos permendur ketu qe me 3.000€uro ben pushime "all inklusive" ne Bali, Greqi, Itali, Turqi, Egyptia etj etje etj, pakez me mire se ne Sarande ;-) ).... Pra i bie te kem 30Vjet Pushime te siguruara me kete shumen prej 90.000€


  Per ta mbyllur 2 petje per Ju :

  1- A ka llogjike blerja e ketyre objekteve (Banese/Dyqan/Toke Ndertimi) kaq te shtrenjta ne Shqiperi ??

  2- Kemi te bejme me nje flluske sapuni te destinuar te shnderrohet ne ajer shpejt a vone ?? apo mendoni se cmimet jane te arsyeshme dhe nuk do kete renie ?

  Ju faleminderit paraprakisht per mendimet Tuaja dhe perseri me falni nese Tema eshte e shumeperseritur.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime
  Cmimet do te ngrihen me kalimin e kohes sepse Tirana eshte e destinuar te behet nje kryeqytet evropian . PLus mbipopullimi dhe vleresimi qe i bejne kryeqytet ēdo shqiptar , kujto emigrimin e brendshem dhe bathoren .

  Vlera e apartamenteve te reja eshte e madhe per kushtet ekonomike te sotme po ama edhe nje qera kushton sa nje rroge , pra apartamenti kthehet ne burim te ardhurash .

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e KokeKatrori
  Anėtarėsuar
  18-06-2009
  Vendndodhja
  perballe Malit
  Postime
  237
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
  Cmimet do te ngrihen me kalimin e kohes sepse Tirana eshte e destinuar te behet nje kryeqytet evropian . PLus mbipopullimi dhe vleresimi qe i bejne kryeqytet ēdo shqiptar , kujto emigrimin e brendshem dhe bathoren .

  Vlera e apartamenteve te reja eshte e madhe per kushtet ekonomike te sotme po ama edhe nje qera kushton sa nje rroge , pra apartamenti kthehet ne burim te ardhurash .
  o.k dakort jam - POR eshte shume shtrenjte mor Mik, shume shtrenjte. Me qira pa qira, ku do i fitosh ato leke ???? Ekonomia eshte si zinxhiri i bicikletes ... po u keput nje hallke jepi kembeve sa te duash ... per te rene ke ..
  Nje cift ne Tirane (miq te mi), banonin ne fund te Tiranes (filoqyli) dhe paguanin rreth 200-300mije Leke qira ne muaj ... Eshte shume !!! pothuajse aq paguaj edhe une ketu ... dhe fitoj dyfishin e te dyve bashke ...
  Ata paguajne qirane (skane nga ja mbajne, dakort jam !!), po edhe makinen e mbajne (se qe te levizesh nga fundi i Tiranes, makina te duhet !!!), po edhe me nje Bebe jane, po edhe te hane duan, po edhe nje kafe te Taivani, po edhe kete edhe ate .... Llogaria nuk te del ... dhe diku do shfryje ...
  Ne rast se p.sh ne Shqiperi mbivleresohet Banesa/Dyqani/Toka por bie konsumi, atehere do fillojne te falimentojne Dyqanet, pastaj kjo ajo ... zinzhiri Ekonomik ..

  Pastaj Tirana, po Tirana eshte bere qe tani me e madhe se Amsterdami ... dhe prape po ndertohen Pallate, Shtesa, dhe cdo gje e mundshme ... Ku do veje me ??

  Prape Ekonomia me ligjet e saj te denon nese ekzagjeron ... Po te vijne tere Krutanet ne Tirane, i bie te blesh gjysmene e Krujes me 90.000€uro dikur ...

 4. #4
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,715
  Faleminderit
  188
  242 falenderime nė 192 postime
  Citim Postuar mė parė nga KokeKatrori Lexo Postimin
  Pershendetje,

  kerkoj falje per kete Teme sepse kam bindjen se eshte trajtuar edhe me pare ... Une gjithsesi nuk e gjeta dhe prandaj po e hap.

  Shikoj se edhe sot investimet me te fuqishme ne Shqiperi behen ne sektorin e ndertimit. Cmimet e Banesave dhe Tokes jane shume stabil dhe nderkohe jane betonuar ne nivele shume te larta.

  Nje Hyrje me 80-90m² ne Tirane (apo Vlore, Sarande dhe pika te tjera strategjike) kushton tashme 90.000€uro. Kjo shume me duket marramendese dhe aspak e justifikueshme ne aspektin ekonomik (po te mendosh se nje page e mire ne Shqiperi eshte vecse 400€uro ne Muaj). Per te mos u mjaftuar me kaq, nuk ndalon ndertimi i objekteve gjithmone e me te medha e gjithomne e me dendur ...

  Me sa kam degjuar ndertuesit vete, rralle here kane potencen ekonomike per kete invsetim, por kane adoptuar nje si tip Sistem Piramidal (pershendetje per Gjallica, Vefa, Sudja, Bala dhe Shala) ku betonieri, elektriku, pllakavenesi e keshtu me radhe, nuk marrin leke por shperblehen me Banese/Dyqan etj ...
  Pra ndertimi pak a shume eshte i siguruar (alla Shqiptarce, por ama per momentin funksionon).

  Pyes, kush blen me Leke reale, Euro apo Dollar keto ndertime ??
  Ata qe e shohin me optimizen thone se Shqiptaret jane te etur per Prone, dhe pikerisht Banese/Dyqan ne radhe te pare. Po - Dakort jam.

  Ku i gjejme ne Shqiptaret 90.000Euro per nje banese ??
  Eshte e vertete qe i gjejme si gjejme diku duhet ta futim koken ...
  Emigrantet, kane deshire te madhe te blejne nje Banese/Dyqan ne Shqiperi - PO, dakort jam !!
  POR une personalisht nuk do ta blija nje Banese 90.000€uro ne Sarande sepse do kisha mundesi ta "shfrytezoja" vecse 1 muaj ne Vit. Me llogari ekonomike, une bej pushime te kendshme ne Shqiperi duke reziduar ne Hotelin me te mire te Sarandes dhe me 100€uro naten, pra 3.000€uro ne muaj (per te mos permendur ketu qe me 3.000€uro ben pushime "all inklusive" ne Bali, Greqi, Itali, Turqi, Egyptia etj etje etj, pakez me mire se ne Sarande ;-) ).... Pra i bie te kem 30Vjet Pushime te siguruara me kete shumen prej 90.000€


  Per ta mbyllur 2 petje per Ju :

  1- A ka llogjike blerja e ketyre objekteve (Banese/Dyqan/Toke Ndertimi) kaq te shtrenjta ne Shqiperi ??

  2- Kemi te bejme me nje flluske sapuni te destinuar te shnderrohet ne ajer shpejt a vone ?? apo mendoni se cmimet jane te arsyeshme dhe nuk do kete renie ?


  Ju faleminderit paraprakisht per mendimet Tuaja dhe perseri me falni nese Tema eshte e shumeperseritur.

  Kto ēmime i kan venos ata njerez qe lekun se kan fitu me djers, po me munin e gjakun e t'tjerve....

  P.s. hemooo, e hekurose guzhinjeren?....
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e KokeKatrori
  Anėtarėsuar
  18-06-2009
  Vendndodhja
  perballe Malit
  Postime
  237
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
  Kto ēmime i kan venos ata njerez qe lekun se kan fitu me djers, po me munin e gjakun e t'tjerve....

  P.s. hemooo, e hekurose guzhinjeren?....
  Hahahahaah - Vallaj ne korrent e kam hekurin --- shume gjate nuk e le jo.

  Hey, por per cmimet, Ekonomia nuk pyet, normalisht duhet tu jape nje leksion .. Nuk e di, llogjike me duket sikur nuk ka ...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kokekatrori ,i blene ato qe i kane leket pa shume mundim ,ose ato qe jetojne ne Shqiperi,marrin ndonje kredi (sigurisht me sakrifica te medha ).
  Po per nje emigrant qe nuk ka ndermend te kthehet (per arsye te ndryshme) nuk i leverdis ta blej ,e the mire per te shkuar 10 dite ne vit ...
  Plus nje shtepi ka nevoje per tu ajrosur ,duhet te kesh njeri qe te kujdest .
  Nje shoqa ime ka dy shtepira sa here qe shkon do ti kete plasur uji (duke pasur dhe dike qe shkon dhe ja shikon...)
  Shkurt ēmimet jane te larte per rrogat qe jane aty .
  Dhe ne bote qe jane rrogat me te medhaja mendoj qe ēmimi i shtepijave eshte i larte .
  Eshte nje nga te drejtat me elementare pasia e nje shtepie ,po te pakten ketej ka politika sociale per te varferit duke ja paguar qeran ose duke i dhene shtepi me qera shume te ulet .
  Dhe kriza ekonomike pikerisht nga kredit e shtepive erdhi ,te shohim ēdo bejne specialistet.....
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 7. #7
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Cmimet me te vertete jane te larta e madje mendoj se eshte shume e zorshme per nje njeri qe jeton e punon atje, te arrije te bleje shtepi, sidomos tek pallatet e reja ku eshte €400/m2. Gjithsesi, nje shqipetari do i leverdiste shtepia atje, e sidomos ne vendet bregdetare, sepse nqs ti s'e perdor e shfrytezon duke e dhene me qera e prap ke nje fare fitimi. Nqs s'ke njeri qe te kujdesen per qerate, te gjenden agjencite dhe e ben me llaf qe filan muaj jam vete, prandaj e dua te lire...
  Por ka edhe te tjere qe ndoshta duan te kthehen nje te ardhme ne Shqiperi e prandaj blerja e nje shtepie atje eshte e domosdoshme. Qe kshu varet nga piksynimet e secilit e blerja apo mosblerja e shtepive me ato cmime per nje emigrant...
  La vita č bella...

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Cmimet me te vertete jane te larta e madje mendoj se eshte shume e zorshme per nje njeri qe jeton e punon atje, te arrije te bleje shtepi, sidomos tek pallatet e reja ku eshte €400/m2.
  Po tė ishte m² me 400€, do i kisha blerė unė nja dy tre hyrje nga 120 m², dhe do rrija gjithė jetėn duke u ngrohur nė diell. Ja jepja ndonjė institucioni apo organizate me kontrat afatgjatė dhe bija rehat. Po problemi qėndron se nė periferi kanė shkuar 650€ m², dhe brėnda unazės nga 900 deri nė 1500 € m²

 9. #9
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Mire se une s'po flas per metropolin e Shqiperis dmth Tr...

  ...por nqs zen nje shtepi, pa filluar ndertimet, neper qytete te tjera e gjen edhe me aq sa thash
  La vita č bella...

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Cmimet me te vertete jane te larta e madje mendoj se eshte shume e zorshme per nje njeri qe jeton e punon atje, te arrije te bleje shtepi, sidomos tek pallatet e reja ku eshte €400/m2. Gjithsesi, nje shqipetari do i leverdiste shtepia atje, e sidomos ne vendet bregdetare, sepse nqs ti s'e perdor e shfrytezon duke e dhene me qera e prap ke nje fare fitimi. Nqs s'ke njeri qe te kujdesen per qerate, te gjenden agjencite dhe e ben me llaf qe filan muaj jam vete, prandaj e dua te lire...
  Por ka edhe te tjere qe ndoshta duan te kthehen nje te ardhme ne Shqiperi e prandaj blerja e nje shtepie atje eshte e domosdoshme. Qe kshu varet nga piksynimet e secilit e blerja apo mosblerja e shtepive me ato cmime per nje emigrant...
  Era tek Tirana e re ka shku metri dhe 3000E i shtepiave dhe i dyqaneve 7000E me keq se ne Milano ,jane ēmimeme per ato qe i kan pa djerse , me keto ēmime se as qe me shkon menja me e ble ,po ma dhuroi ndonje ,nuk po i them jo....
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Mire se une s'po flas per metropolin e Shqiperis dmth Tr...

  ...por nqs zen nje shtepi, pa filluar ndertimet, neper qytete te tjera e gjen edhe me aq sa thash
  Po pse mi goce, do iki unė nė rrethe kur jam nė mes tė Tiranės. Kėtu tek Rr. Elbasanit ku e kam shtėpin unė, tek Trikotazhi, metri ka shkuar mė shum se nė Manhatan, ke frikė tė pyesėsh, se aq lekė i ke parė vetėm nėpėr filma.

 12. #12
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Aikido Lexo Postimin
  Po pse mi goce, do iki unė nė rrethe kur jam nė mes tė Tiranės. Kėtu tek Rr. Elbasanit ku e kam shtėpin unė, tek Trikotazhi, metri ka shkuar mė shum se nė Manhatan, ke frikė tė pyesėsh, se aq lekė i ke parė vetėm nėpėr filma.
  Je se je tek rruga e Elbasanit, hajde te te japim nenshtetesine elbasanase si ty edhe saures e ta mblidhni mendjen e mos prishni me gjakun per cmimet e larta te blloqeve e te tullave ne Tr LoL
  La vita č bella...

 13. #13
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime
  E para eshte se nuk vepron logjika ekonomike, kerkesa me oferten. Ka s'ka kerkesa cmimi eshte po ai ose vetem mund te rritet. Asnjehere nuk ulet.

  E dyta, me sa di une, qeveria per Tiranen te pakten, ka vene cmime dysheme per m2 ne baze zonash. Duke rritur cmimin, frenohet pak a shume edhe fluksi i ardhjes ne Tirane. Edhe kaq sa eshte, Tirana eshte e mbipopulluar.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Je se je tek rruga e Elbasanit, hajde te te japim nenshtetesine elbasanase si ty edhe saures e ta mblidhni mendjen e mos prishni me gjakun per cmimet e larta te blloqeve e te tullave ne Tr LoL
  Jo mi une se prish gjakun fare ,une desha me ble 1 ne fakt me larg dhe jo me ato ēmime ,pastaj u pendova ,nje e kam ketu ,ndermend te kthehem nuk kam ,kur shkoj i kam nja dy te prinderve ,keshtu qe s'ja vlen ,bera gabim qe e shita timen ,nejse...kushedi ēfare behet ,te thash kam shpresa se mos me dhurojne nje ...
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Qyteti i Tiranės
  Nr. Zonat Vlera mesatare e shitjes lekė/m2 sip.shfrytėzimi
  1 1/1 90 000
  2 ½ 67 500
  3 2/1 160 000
  4 2/2 120 000
  5 2/3 105 000
  6 2/4 115 000
  7 2/5 80 000
  8 3/1 77 500
  9 3/2 62 500
  10 4/1 67 500
  11 4/2 62 500
  12 5/1 175 000
  13 5/2 112 500
  14 5/3 100 000
  15 5/4 82 500
  16 6 67 500
  17 7/1 117 500
  18 7/2 117 500
  19 7/3 85 000
  20 7/4 65 000
  21 8/1 102 500
  22 8/2 87 500
  23 8/3 67 500
  24 9/1 130 000
  25 9/2 102 500
  26 9/3 80 000
  27 10/1 140 000
  28 10/2 130 000
  29 10/3 120 000
  30 11/1 85 000
  31 11/2 70 000
  32 11/3 65 000

  Rritjet artificiale prej tatimit 10%
  Tabelat e EKB-s e heqin “njoll en„ e ēmimeve arbirtrare t e Udh ezimit
  Nga kėto krahasime dalin dy pėrfundime: E para: Ka njė rritje tė ndjeshme tė ēmimit tė apartamenteve kryesisht nė Tiranė, por edhe nė Durrės, (pėr tė cilin Ministria e Financave thotė se nuk vjen edhe nga aplikimi i tatimit 10%) dhe pėrfundimi i dytė: Kėto tė dhėna tė reja tė sjella nga EKB duan tė provojnė dhe tė mbėshtesin tezėn zyrtare, se ēmimet referencė tė vendosura pėr pasuritė e paluajtshme sipas zonave tė Tiranės nuk kanė qenė tė ekzagjeruara, por madje, mė tė ulėta se ato tė tregut. Pohim ky qė kundėrshtohet pjesėrisht nga noterėt, personat kompetentė qė merren me shitjet. Sipas tyre, ka rritje artificiale tė ēmimeve pėr shkak tė aplikimit t e tatimit 10%, por mė sė shumti, tatimi i ka penguar transaksionet, nj e indikator i t erthirt e q e tregon se rritja ėshtė e papėrballueshme nga gjithnjė e mė tepėr njerėz.

  Shembulli 1
  Zona 2/1 (qė pėrfshin zonėn e Bllokut, liceun dhe njė pjesė tė rrugės sė Elbasanit) e ka ēmimin e rishikuar tė tregut 160 000 lekė/m2, kurse ēmimin e caktuar pėr taksim 152.500 lekė/m2. Pra, nėse njė qytetar ka njė apartament 100 metra katror, tė blerė disa vite para 7 milionė lekė, tė cilin do ta shėse, ai nuk mund ta shiste mė pak se 15.250. 000 lekė tė reja sipas udhėzimit tė shkurtit, ndėrsa sipas shifrave tė nxjerra nga Enti Kombėtar i Banesave nė muajin gusht, shitėsi nuk e shet banesėn 100 metra katror tek Liceu mė pak se 16.000.000 lekė tė reja. Nė kėtė rast, nėse ky ēmim do tė kalonte nė rishikimin e udhėzimit, atėherė qytatari qė e ka blerė shtėpinė x vite pėrpara 7 milionė, do tė tatohej pėr diferencėn 9 milionė lekė (16 milionė- 7 milionė), pra do t i paguante shtetit 900 mijė lekė tė reja.
  Shembulli 2
  Njė shtėpi tek Pallatet “Agimi„ me sipėrfaqe 100 m2, qė ėshtė blerė pėr 5 milionė lekė x vite pėrpara, me rishikimin e ēmimit tė tatueshėm mund ta shesė shtėpinė jo mė pak se 11 250 000 lekė tė reja (rreth 1 milionė tė reja mė pak se me udhėzimin e shkurtit). Pra, ai do tė tatohej pėr diferencėn 11.250. 000- 5.000.000, dhe do tė paguante 10% tė saj, pra 625 mijė lekė tė reja tatim.

  Rritjet e habitshme tė periferive pa uj e dhe drita
  Ndėrkohė, vihet re se ēmime mė tė larta Enti i Banesave i ka adresuar edhe zonave periferike, tė cilat kanė probleme infrastrukturore. Pėrveē uzinės sė Autotraktorėve, ka rritje edhe tek Bregu i Lumit, zona nga Unaza e Re, tek kthesa e Kamzės, tek “Misto Mame„ tek ish-Kombinati i Mishit etj. Ndėrkohė, sipas Bankės sė Shqipėrisė, ēmimet e shtėpive nė Tiranė kanė pėsuar njė rritje mė tė ulėt gjatė dy viteve tė fundit pėr shkak tė rėnies sė kėrkesės e cila nga ana e saj ka dy arsye tė tjera: rėnie tė dėrgesave tė emigrantėve dhe rėnie e lėvizjes demografike tė popullsisė. Ndėrkohė, sipas agjencive imobilare tė kryeqytetit, ndėrsa nė disa zona tė preferuara vazhdon rritja galopante e ēmimeve, nė zona periferike ato kanė rėnė kryesisht pėr shkak tė problemeve nė furnizimin me ujė dhe energji tė ndėrtimeve pa plan urbanistik. Kėshtu, tek ish-Kombinati i Drurit “Misto Mame”, mund tė blihet dhe shitet njė apartament pėr 45-55 mijė lekė/m2, ndėrkohė qė kjo zonė (6) nė udhėzim konsiderohet se nuk mund tė ketė shitje shtėpish nėn 61 mijė lekė/m2. Dhe akoma mė tepėr, me ēmimet e rishikuara nga EKB, qytetari me shtėpi nė “Misto Mame” nuk e shet atė mė pak se 67.500 lekė/m2. Noterėt vazhdojnė tė thonė se ēmimet referuese tė konsideruara “minimale” nuk janė gjithnjė “minimalet e shitjeve, madje nė disa raste, nuk janė as ēmimet mesatare tė shitjeve.

  Paradoksi
  Kontratė e rregullt apo e paligjshme?
  “Nė rastet kur ēmimi i shitjes pėr m2 i pėrcaktuar nė kontratė, ėshtė mė i ulėt se ēmimi minimal i pėrcaktuar nė shtojcat e udhėzimit, zbatohen kėto tė fundit pėr efekt tė tatimit. Pėrcaktimi i vlerės nė blerje, bazohet nė kontratėn paraardhėse tė blerjes”, thuhet nė njė nga pikat e udhėzimit. Ky moment lė pėr tė kuptuar se ėshtė e pranueshme, qė tė ketė edhe kontrata tė tilla, por nga ana tjetėr, udhėzimi u tėrheq vėmendjen noterėve, se, nėse nuk u pėrmbahen ēmimeve referencė, penalizohen pėr shkelje tė masave administrative. Noterėt e kontaktuar nga Ballkan pohuan se nuk u kishte kaluar ky moment konfuz nė udhėzim. Nga ana tjetėr, ata thanė se, tė penalizosh noterin pse pranon tė kalojė njė akt pronėsie me ēmimin qė qytetarėt deklarojnė, duke e detyruar tė imponojė njė ēmim tjetėr, ėshtė nonsens qė cėnon tė drejtėn mbi pronėn.

  Ēfarė janė ēmimet referencė
  Ēmimet referencė nuk do ta lejojnė qytetarin tė bėjė shitje me ēmim mė tė ulėt se referenca. Madje, njė shitje e tillė nuk do tė pranohet si dokument i rregullt pėr noterizim e pėr rrjedhim, as hipotekimi nuk mund tė kryhet. Pra, tė themi, nėse ēmimi referencė i njė apartamenti nė njė lagjje tė Tiranės ėshtė 700 mijė lekė tė vjetra metri/katror dhe apartamenti 100 metra katrorė, sipas kėsaj reference, duhet shitur jo mė pak se 70 milionė lekė, nėse qytetari e shet mė pak se kaq, shitja do tė quhet e parregullt, jo-reale, pasi nuk ka asnjė mekanizėm qė tė provojė vėrtetėsinė e vlerave tė kėsaj shitjeje qė ai ka realizuar. Nė kėtė mėnyrė, shteti vendos ēmime dysheme pėr shit-blerjen e apartamenteve dhe tė pronave tė tjera tė patundshme. Kurse ēmimin tavan e di vetė qytetari. Por, natyrisht, qė tė gjithė do tė deklaronin si vlerė tė shitjes, atė dysheme, pasi vlera mė e lartė do tė korrespondonte me njė vlerė mė tė lartė tė tatimit 10%.
  Por, a ėshtė nė tė vėrtetė, shit-blerja e shtėpive njė aktivitet fitimprurės?
  Nuk ka ndonjė statistikė, qė tė na tregojė, se sa familje shqiptare kanė vetėm nga njė shtėpi dhe sa prej tyre kanė nga dy dhe mė tepėr me letra, (pra, me hipotekė). Por, nėse qeveria do qė ta saktėsojė kėtė gjė, ėshtė e verifikueshme nga kontrolli nėpėr rregjistrat e zyrave tė hipotekave.
  Ēfarė del nga kjo?
  “Atėherė, nėse njė qytetar shet njė shtėpi, e cila ėshtė shtėpia e vetme e tij, ky nuk ėshtė njė biznes, pra nuk ėshtė njė aktivitet fitimprurės pėr tė cilin tė tatohet. Pasi, qytetari e shet njė shtėpi pėr tė blerė njė tjetėr, nė njė lagjje a qytet tjetėr, sipas nevojave tė tij.”, shpjegon ekonomisti prof. as. Siri Hanaj. Pra, me paratė e shitjes sė shtėpisė sė parė, qytetari ka ndėr mend tė blejė njė shtėpi tjetėr, ndoshta edhe mė tė madhe, duke e kompensuar me njė shumė parash tė tjera.
  Ndėrkohė, nuk mungojnė individėt, qė shit-blerjen e apartamenteve e kanė biznes tė tyren. Duke blerė nė njė kohė dhe duke shitur nė njė kohė tjetėr, ata fitojnė nga diferenca e rritjes sė ēmimit nė njė treg qė shkon gjithnjė duke u shtrenjtuar. Natyrisht, ky kontigjent qytetarėsh duhej tė tatohej pėr kėtė lloj aktiviteti, sikurse tatohet ēdo shitės apo tregtar tjetėr. Pėr kėtė mjafton tė verifikohet fakti, nėse kjo ėshtė e vetmja banesė qė qytetari ka, apo ai ka edhe njė tė dytė apo mė tepėr.
  Sipas ekonomistit prof. Siri Hanaj, shitblerja e apartamenteve pėr shumicėn e popullatės nuk ėshtė aktivitet fitimprurės dhe nuk duhet tė tatohet (Qytetarėt duhet tė paguajnė vetėm taksėn e hipotekimit pėr shėrbimin qė ofron zyra) “dhe kėshtu do tė jetė, derisa njerėzit tė mos kenė gjetur njė mėnyrė tjetėr pėr tė jetuar: bie fjala, tė shesin shtėpinė dhe tė jetojnė prapė nė shpella”, thotė ai. Natyrisht, jo tė gjithė do tė blejnė njė shtėpi tjetėr. Ka prej atyre, qė u duhen paratė pėr tė emigruar dhe, nė kėtė rast, nuk u duhet mė njė shtėpi nė Shqipėri. Tatimi edhe nė kėtė rast ėshtė i palogjikshėm, pasi as kjo lloj shitjeje nuk mund tė klasifikohet tek aktivitetet fitimprurėse.

 16. #16
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga saura Lexo Postimin
  Jo mi une se prish gjakun fare ,une desha me ble 1 ne fakt me larg dhe jo me ato ēmime ,pastaj u pendova ,nje e kam ketu ,ndermend te kthehem nuk kam ,kur shkoj i kam nja dy te prinderve ,keshtu qe s'ja vlen ,bera gabim qe e shita timen ,nejse...kushedi ēfare behet ,te thash kam shpresa se mos me dhurojne nje ...
  Po s'pate shume vellezer e motra ia hodhe. Ndryshe s'ke gje LoL
  La vita č bella...

 17. #17
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Shyqyr qe s'e shiten shtepine ata prinderit e mi, se keto cmime qenkan per t'ja fut ulerimes.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-04-2007
  Vendndodhja
  KUDO DHE ASGJEKUND
  Postime
  850
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  cfare me ka bere pershtypje para disa ditesh te gazeta CELESI (gazete per reklama per shitjen e cdo lloj dreqi eshte per ne TR vetem apo gjithe shqiperin nuk e di )ku shitej shtepia per 4.000.000 euro me 1600m toke dhe kishte 280 m kati (nuk thoshte sa kate por sidoqofte)gjithcka ishte moderne brenda ,tani une desha te beja nje llogari se me kete sasi lekesh jame i sigurte qe e gjen ne cdo kryeqytet te evropes qe te ofrojne 1000 mij1 apo miliona gjera me te mira se sa TIRANA
  une kame iden se ne shqiperi eshte ky cmim pasi ne ndertim pastrohen parate qe vidhen nga njerzit me pushtet dhe nga leket e droges apo pislliqeve te tjera qe bejne shqipetaret neper bote dhe nuk duan tia dine se ju eshte bllokuare leke n q se nuk i shitet shtepia plus qe shumicen e shesin sic e ka permendur dikush duke jua thene hyrje ndertuseve d m th hekurkthysave .suvaxhiut. pllakaxhiut etj etj keshtu qe pronarit i ngelet ne stoke vetem fitimin qe ka per vete
  Ne shqiperi gjithcka eshte me shume nga c'duhet prandaj shikon disa me nga 2 apo 3 vjete ne nje biznes kane bere milonat
  Personalishte nuk do investoja asnje kacidhe atje nuk ja vlen per lekun qe do hedhesh ne biznes plus qe atje flitet me cash, na ,neme

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Aikido Lexo Postimin
  Qyteti i Tiranės
  Nr. Zonat Vlera mesatare e shitjes lekė/m2 sip.shfrytėzimi
  1 1/1 90 000
  2 ½ 67 500
  3 2/1 160 000
  4 2/2 120 000
  5 2/3 105 000
  6 2/4 115 000
  7 2/5 80 000
  8 3/1 77 500
  9 3/2 62 500
  10 4/1 67 500
  11 4/2 62 500
  12 5/1 175 000
  13 5/2 112 500
  14 5/3 100 000
  15 5/4 82 500
  16 6 67 500
  17 7/1 117 500
  18 7/2 117 500
  19 7/3 85 000
  20 7/4 65 000
  21 8/1 102 500
  22 8/2 87 500
  23 8/3 67 500
  24 9/1 130 000
  25 9/2 102 500
  26 9/3 80 000
  27 10/1 140 000
  28 10/2 130 000
  29 10/3 120 000
  30 11/1 85 000
  31 11/2 70 000
  32 11/3 65 000

  Rritjet artificiale prej tatimit 10%
  Tabelat e EKB-s e heqin “njoll en„ e ēmimeve arbirtrare t e Udh ezimit
  Nga kėto krahasime dalin dy pėrfundime: E para: Ka njė rritje tė ndjeshme tė ēmimit tė apartamenteve kryesisht nė Tiranė, por edhe nė Durrės, (pėr tė cilin Ministria e Financave thotė se nuk vjen edhe nga aplikimi i tatimit 10%) dhe pėrfundimi i dytė: Kėto tė dhėna tė reja tė sjella nga EKB duan tė provojnė dhe tė mbėshtesin tezėn zyrtare, se ēmimet referencė tė vendosura pėr pasuritė e paluajtshme sipas zonave tė Tiranės nuk kanė qenė tė ekzagjeruara, por madje, mė tė ulėta se ato tė tregut. Pohim ky qė kundėrshtohet pjesėrisht nga noterėt, personat kompetentė qė merren me shitjet. Sipas tyre, ka rritje artificiale tė ēmimeve pėr shkak tė aplikimit t e tatimit 10%, por mė sė shumti, tatimi i ka penguar transaksionet, nj e indikator i t erthirt e q e tregon se rritja ėshtė e papėrballueshme nga gjithnjė e mė tepėr njerėz.

  Shembulli 1
  Zona 2/1 (qė pėrfshin zonėn e Bllokut, liceun dhe njė pjesė tė rrugės sė Elbasanit) e ka ēmimin e rishikuar tė tregut 160 000 lekė/m2, kurse ēmimin e caktuar pėr taksim 152.500 lekė/m2. Pra, nėse njė qytetar ka njė apartament 100 metra katror, tė blerė disa vite para 7 milionė lekė, tė cilin do ta shėse, ai nuk mund ta shiste mė pak se 15.250. 000 lekė tė reja sipas udhėzimit tė shkurtit, ndėrsa sipas shifrave tė nxjerra nga Enti Kombėtar i Banesave nė muajin gusht, shitėsi nuk e shet banesėn 100 metra katror tek Liceu mė pak se 16.000.000 lekė tė reja. Nė kėtė rast, nėse ky ēmim do tė kalonte nė rishikimin e udhėzimit, atėherė qytatari qė e ka blerė shtėpinė x vite pėrpara 7 milionė, do tė tatohej pėr diferencėn 9 milionė lekė (16 milionė- 7 milionė), pra do t i paguante shtetit 900 mijė lekė tė reja.
  Shembulli 2
  Njė shtėpi tek Pallatet “Agimi„ me sipėrfaqe 100 m2, qė ėshtė blerė pėr 5 milionė lekė x vite pėrpara, me rishikimin e ēmimit tė tatueshėm mund ta shesė shtėpinė jo mė pak se 11 250 000 lekė tė reja (rreth 1 milionė tė reja mė pak se me udhėzimin e shkurtit). Pra, ai do tė tatohej pėr diferencėn 11.250. 000- 5.000.000, dhe do tė paguante 10% tė saj, pra 625 mijė lekė tė reja tatim.

  Rritjet e habitshme tė periferive pa uj e dhe drita
  Ndėrkohė, vihet re se ēmime mė tė larta Enti i Banesave i ka adresuar edhe zonave periferike, tė cilat kanė probleme infrastrukturore. Pėrveē uzinės sė Autotraktorėve, ka rritje edhe tek Bregu i Lumit, zona nga Unaza e Re, tek kthesa e Kamzės, tek “Misto Mame„ tek ish-Kombinati i Mishit etj. Ndėrkohė, sipas Bankės sė Shqipėrisė, ēmimet e shtėpive nė Tiranė kanė pėsuar njė rritje mė tė ulėt gjatė dy viteve tė fundit pėr shkak tė rėnies sė kėrkesės e cila nga ana e saj ka dy arsye tė tjera: rėnie tė dėrgesave tė emigrantėve dhe rėnie e lėvizjes demografike tė popullsisė. Ndėrkohė, sipas agjencive imobilare tė kryeqytetit, ndėrsa nė disa zona tė preferuara vazhdon rritja galopante e ēmimeve, nė zona periferike ato kanė rėnė kryesisht pėr shkak tė problemeve nė furnizimin me ujė dhe energji tė ndėrtimeve pa plan urbanistik. Kėshtu, tek ish-Kombinati i Drurit “Misto Mame”, mund tė blihet dhe shitet njė apartament pėr 45-55 mijė lekė/m2, ndėrkohė qė kjo zonė (6) nė udhėzim konsiderohet se nuk mund tė ketė shitje shtėpish nėn 61 mijė lekė/m2. Dhe akoma mė tepėr, me ēmimet e rishikuara nga EKB, qytetari me shtėpi nė “Misto Mame” nuk e shet atė mė pak se 67.500 lekė/m2. Noterėt vazhdojnė tė thonė se ēmimet referuese tė konsideruara “minimale” nuk janė gjithnjė “minimalet e shitjeve, madje nė disa raste, nuk janė as ēmimet mesatare tė shitjeve.

  Paradoksi
  Kontratė e rregullt apo e paligjshme?
  “Nė rastet kur ēmimi i shitjes pėr m2 i pėrcaktuar nė kontratė, ėshtė mė i ulėt se ēmimi minimal i pėrcaktuar nė shtojcat e udhėzimit, zbatohen kėto tė fundit pėr efekt tė tatimit. Pėrcaktimi i vlerės nė blerje, bazohet nė kontratėn paraardhėse tė blerjes”, thuhet nė njė nga pikat e udhėzimit. Ky moment lė pėr tė kuptuar se ėshtė e pranueshme, qė tė ketė edhe kontrata tė tilla, por nga ana tjetėr, udhėzimi u tėrheq vėmendjen noterėve, se, nėse nuk u pėrmbahen ēmimeve referencė, penalizohen pėr shkelje tė masave administrative. Noterėt e kontaktuar nga Ballkan pohuan se nuk u kishte kaluar ky moment konfuz nė udhėzim. Nga ana tjetėr, ata thanė se, tė penalizosh noterin pse pranon tė kalojė njė akt pronėsie me ēmimin qė qytetarėt deklarojnė, duke e detyruar tė imponojė njė ēmim tjetėr, ėshtė nonsens qė cėnon tė drejtėn mbi pronėn.

  Ēfarė janė ēmimet referencė
  Ēmimet referencė nuk do ta lejojnė qytetarin tė bėjė shitje me ēmim mė tė ulėt se referenca. Madje, njė shitje e tillė nuk do tė pranohet si dokument i rregullt pėr noterizim e pėr rrjedhim, as hipotekimi nuk mund tė kryhet. Pra, tė themi, nėse ēmimi referencė i njė apartamenti nė njė lagjje tė Tiranės ėshtė 700 mijė lekė tė vjetra metri/katror dhe apartamenti 100 metra katrorė, sipas kėsaj reference, duhet shitur jo mė pak se 70 milionė lekė, nėse qytetari e shet mė pak se kaq, shitja do tė quhet e parregullt, jo-reale, pasi nuk ka asnjė mekanizėm qė tė provojė vėrtetėsinė e vlerave tė kėsaj shitjeje qė ai ka realizuar. Nė kėtė mėnyrė, shteti vendos ēmime dysheme pėr shit-blerjen e apartamenteve dhe tė pronave tė tjera tė patundshme. Kurse ēmimin tavan e di vetė qytetari. Por, natyrisht, qė tė gjithė do tė deklaronin si vlerė tė shitjes, atė dysheme, pasi vlera mė e lartė do tė korrespondonte me njė vlerė mė tė lartė tė tatimit 10%.
  Por, a ėshtė nė tė vėrtetė, shit-blerja e shtėpive njė aktivitet fitimprurės?
  Nuk ka ndonjė statistikė, qė tė na tregojė, se sa familje shqiptare kanė vetėm nga njė shtėpi dhe sa prej tyre kanė nga dy dhe mė tepėr me letra, (pra, me hipotekė). Por, nėse qeveria do qė ta saktėsojė kėtė gjė, ėshtė e verifikueshme nga kontrolli nėpėr rregjistrat e zyrave tė hipotekave.
  Ēfarė del nga kjo?
  “Atėherė, nėse njė qytetar shet njė shtėpi, e cila ėshtė shtėpia e vetme e tij, ky nuk ėshtė njė biznes, pra nuk ėshtė njė aktivitet fitimprurės pėr tė cilin tė tatohet. Pasi, qytetari e shet njė shtėpi pėr tė blerė njė tjetėr, nė njė lagjje a qytet tjetėr, sipas nevojave tė tij.”, shpjegon ekonomisti prof. as. Siri Hanaj. Pra, me paratė e shitjes sė shtėpisė sė parė, qytetari ka ndėr mend tė blejė njė shtėpi tjetėr, ndoshta edhe mė tė madhe, duke e kompensuar me njė shumė parash tė tjera.
  Ndėrkohė, nuk mungojnė individėt, qė shit-blerjen e apartamenteve e kanė biznes tė tyren. Duke blerė nė njė kohė dhe duke shitur nė njė kohė tjetėr, ata fitojnė nga diferenca e rritjes sė ēmimit nė njė treg qė shkon gjithnjė duke u shtrenjtuar. Natyrisht, ky kontigjent qytetarėsh duhej tė tatohej pėr kėtė lloj aktiviteti, sikurse tatohet ēdo shitės apo tregtar tjetėr. Pėr kėtė mjafton tė verifikohet fakti, nėse kjo ėshtė e vetmja banesė qė qytetari ka, apo ai ka edhe njė tė dytė apo mė tepėr.
  Sipas ekonomistit prof. Siri Hanaj, shitblerja e apartamenteve pėr shumicėn e popullatės nuk ėshtė aktivitet fitimprurės dhe nuk duhet tė tatohet (Qytetarėt duhet tė paguajnė vetėm taksėn e hipotekimit pėr shėrbimin qė ofron zyra) “dhe kėshtu do tė jetė, derisa njerėzit tė mos kenė gjetur njė mėnyrė tjetėr pėr tė jetuar: bie fjala, tė shesin shtėpinė dhe tė jetojnė prapė nė shpella”, thotė ai. Natyrisht, jo tė gjithė do tė blejnė njė shtėpi tjetėr. Ka prej atyre, qė u duhen paratė pėr tė emigruar dhe, nė kėtė rast, nuk u duhet mė njė shtėpi nė Shqipėri. Tatimi edhe nė kėtė rast ėshtė i palogjikshėm, pasi as kjo lloj shitjeje nuk mund tė klasifikohet tek aktivitetet fitimprurėse.
  Mire mbase nuk tatohen per blerje shitje ,nuk e di si eshte ligji ,por ama gjithe bota e ka qe ēdo vit ,ben denuncia di redditi ,dhe kush nuk ka te ardhura rimborsohet per shume gjera si shendetsi,arsim ,kredi per shtepin e pare ,siguracion automjetesh etj ,kurse kush eshte i pasur qe ka te ardhura tatohet ,aty futen te gjitha pasurit leket neper banka ,shtepit te gjith te ardhurat ,ēdo gje eshte e kompjuterizuar dhe kontrollohesh ,vetem ato qe kane shume para mund ti trasferojne ne shtete qe nuk kane tatime per parate ,por po te kapen...(financa ,siē ka bere me valentino rossin,pavarotin etj).
  Kjo duhet te aplikohet patjeter ne Shqiperi per te mos pasur disnivel kaq te madh ,dikush nuk di ku ti ēoje parat ,dikush tjeter vdes urie ,kjo nuk eshte e drejte ,te behen politika sociale per shtresat e varfera .
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  kam pare hyrje 1+1 per €45.000 euro, me e lira ne tirane. shume shtrenjte jane
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga davidd : 21-09-2009 mė 21:55
  krishti, mesija eshte afer duke ardh,duani dhe ndihmoni njeri tjetrin,faluni qe tju falan mekatet

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •