Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Rreth figures se Imam Aliut r.a.

  EHLUL-BEJTI A.S II
  ALI IBN EBU TALIBI A.S

  DĖSHMI DHE KUJTIME PĖR UDHĖHEQĖSIN E BESIMTARĖVE
  ALI IBN EBU TALIBIN A.S
  EMIRUL MUĖMININ
  ALI IBN EBU TALIBI A.S

  Dituria ėshtė lumė,
  Urtėsia det,
  Dijetarėt rreth lumit pėrshkojnė,
  Tė utrėt mes detit notojnė,
  Ndėrsa njohėsit nė anijet e
  shpėtimit lundrojnė.
  (Imam Ali ibn Ebu Talib)*
  *Usul El- Kafi 2:70, ulema (dijetari) Kulejni (All-llahu) xh.sh e ndriēoftė varrin e tij)

  Udhėzimi i qartė:
  I dėrguari i All-llahut xh.sh ka thėnė:
  „ Shenjė e besimtarit tė vėrtetė ėshtė dashuria ndaj Ali ibn Ebu Talibit“*
  „Ai qė dėshiron tė jetoj jetėn time, dhe tė vdes siē vdiqa unė e tė jetoj banorė i Kopshtit
  tė Parajsės (Xhenetit) tė cilin Zoti im e ka mbjellur, le ta ndjek Ali ibn Ebu Talibin dhe
  ata qė e ndjekin atė, dhe le ti ndjek imamėt pas meje-ngase rrjedhin nga prejardhja ime,
  dhe zotėrojnė menēuri dhe dituri. Keq do ta kenė ata rrenacakė tė ummetit tim qė nuk
  do ti pranojnė meritat dhe pėrparsitė e tyre(imamėve), ndėrsa ata qė me to do t’i
  shkėpusin lidhjet, kanė shkėputur lidhjet edhe me mua, All-llahu xh.sh ua shkėputtė tė
  drejtėn e shefa’atit tim.“ (Ndėrmjetėsimi i Pejgamberit a.s Ditėn e Gjykimit)
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  *Tarih Bagdad 4:40, ulema dhe halif Hatibi Bagdadit
  **Huljetul-Evlija 1:86 ulema dhe halif Ebu Nuajm El Aėali
  2:191, ulema El-Tusi
  Pėrkushtim :
  Nuk kam menduar tė gjejė person tjetėr mė meritor tė cilit do t’ia kisha pėrkushtuar kėtė
  vepėr se sa Emirul-Mumininit Ali ibn Ebu Talibit a.s bartėsit tė flamurit(bajrakut) tė
  besnikėrisė-lojalitetit ndaj tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh,ngase imam Aliu ėshtė edhe
  bartės i flamurit(bajrakut) tė xhihadit, zbatues I tė Vėrtetės sė All-llahut xh.sh dhe baba i
  tė gjithė imamėve tė Ehlul-Bejtit a.s
  „O Udhėheqės, edhe ne edhe fėmijėt tanė na ka shtypur fatkeqėsia; kemi sjell pak gjėra
  ēmuara, por Ti na jep merita tė shumta dhe na e lėsho mėshirėn, ngase vėrtet All-llahu i
  shpėrblen ata qė ndajnė mėshirė”„.
  Ky libėr ėshtė I vogėl por megjithatė vepėr e ēmuar dhe njėherit paraqet edhe shenjė
  lojalitetit tim ndaj Emirul-Muėmininit Ali ibn Ebu Talibit a.s.
  All-llahu xh.sh e pranoftė, e bėftė mirė kabull dhe na dhashtė tė mira nė kėtė botė dhe
  nė ahiret, ngase All-llahu vėrtet I shpėrblen ata tė cilėt janė tė dhėnė (lojal) ndaj robėrve
  tė Tij besnikė!
  Zot! Bėje qė vendimet tona tė jenė nė rrugė tė mirė, le tė jetė ndihma
  Yte e plotė!
  Mos lejo qė vetėm vetvetes t’i mbėshtetemi ngase ne nuk mundemi ta
  pėrmirsojmė atė qė e prishim!
  Zot, Ti je bujar dhe I realizon shpresat dhe tė priturat e mia,
  Mirėsisė tėnde ia zgjas duartė dhe vetėm Ty tė drejtohem!
  Secila shpresė bie thevabin(shpėrblimin), tė cilin vetėm Ti (Zot) e din,
  qoftė gjithnjė mbi (thevabin) tim, mbrojtaj Jote!


  -Vėshtirė ėshtė sot tė shkruashė qoftė madje edhe nė gjuhėn arabe,diē tė re pėr Ali ibn
  Ebu Talibin, halifin e katėrt dhe kushėririn e afėrt tė tė Dėrguarit tė Zotit, Muhamedit
  a.s. Mirėpo, nga ana tjetėr,ēdo vepėr e re mbi halifin-Aliun, paraqet interesim tė
  jashtėzakonshėm, madje edhe tek lexuesit e thjeshtė. Rast i kėtillė do tė jetė edhe me
  librin e Dr. Saadea Kansa-it, i cili ka pėrmbledhur(pėrzgjedhur) tekste tė autorėve tė
  ndryshėm arab, i ka pėrkthyer dhe pėrgatitur ato, dhe nėpėrmjet tyre e ka prezentuar
  halifin-aliun drejt lexuesve tanė.
  -Ali ibn Ebu Talibi a.s ėshtė i vetmi musliman i cili qysh nga fėmijėria i ka takuar fesė
  islame. Si gjastėvjecar ishte dėshmitar i Spalljes sė parė, dhe qė atėherė gjer e gjer nė
  vdekjen e dhunshme, ai palodhshėm punoi pėr tė mirėn e pėrgjithshme tė islamit dhe
  muslimanėve. Karakeristika e tij e pėrgjithshme njerėzore ishte e njohur nėpėrmjet
  besimit tė pakursyer nė fe dhe pėrkushtimit absolut ndaj All-llahut xh.sh dhe
  pejgamberisė sė tė Dėrguarit tė Zotit, Muhamedit a.s. Detyrat, tė cilat as-habėt tjerė,
  akėcilin shkak, nuk mundėnin t’i kryenin, ai i pranonte mbi supet e tij tė njomadjaloshare
  pa asnjėfarė hezitimi duke mos manifestuar kurrė pezėm. Ndoshta edhe mė
  tepėr se ēdo as-hab tjetėr i Muhamedit a.s me gjithė zemėr dėshironte qė ēdo urdhėres
  kur’anore ta shėndroj nė zbatim nė jetėn e pėrditshme, kėshtu duke e shėndruar
  islamin nė fe tė gjallė e tė vėrtetė.
  - Ali ibn Ebu Talibi a.s edhepse i afėrt me Muhamedin a.s si pėr nga fisi ashtu edhe pėr
  nga meritat, nuk ishte nė nė rrethin e atyre sahabėve tė cilėt bashkė me Muhamedin a.s
  bėnin vendime madhore pėr fatin e islamit dhe tė shoqėrisė islame.
  Mė tepėr dėshironte tė jetė zbatues i vendimeve dhe propagandues(davetxhi) I islamit.
  Po edhe pėrkundėr natyrės sė kėtill tė tij, muslimanėt e atėhershėm mu pėr pėrkushtimin
  e tij ndaj islamit dhe tė tė Dėrguarit a.s lartė e ēmonin dhe fuqishėm lidheshin me tė
  emocionalisht.
  - Nė njė rast i Dėrguari Muhamedi a.s shkoi nėn pėrcjelljen e as-habėve dhe
  bashkėpunrorėve nė Uhud, qė t’i vizitojė varret e luftėtarėve, tė cilėt u vranė nė luftė
  kundėr mushrikėve mekas. Iu drejtua Omerit, Osmanit dhe Aliut duke ju thėnė se
  vdekja e tyre do tė jetė jonatyrore dhe tragjike.
  E shikoi Aliun, i cili ishte paksa mė i vjetėr se njėzetvjecar, dhe i cili nuk kuptoi gjer nė
  fund fjalėt e tė Dėrguarit tė All-llahut ngase ishte i mahnitshėm me islamin dhe i
  entuziazmuar me ardhmėrin e rendit tė ri tė drejtėsisė.
  - Ali ibn Ebu Talibi a.s kur nevojitej, nė ēaste ishte njeri i vendimeve dhe veprave tė
  mėdha. Tė pėrmendim vetėm rolin e tij gjatė kohės sė tij tė Hixhretit tė Muhamedit a.s.
  Kur i Dėrguari i All-llahut u paralajmėrua gjatė shpalljes sė sures Jasin se mushrikėt nė
  krye me Ebu Lehebin kuvendojnė nė klubin e tyre pagan nė Qabe,se si t’i japin fund
  jetės dhe pejgamberis e urdhėroi Aliun qė tė flej nė shtratin e tij, ndėrsa ai me rrėnien e
  territ tė parė doli nga Meka dhe me shokun e tij dhe halifin e parė Ebu Bekrin, u nis
  rrugės me plot tė papritura drejt Medinės. Rrallė kush do ta kishte pranuar njė detyrė
  kaq tė rėndė, pėrpos Aliut, qė ti pret gjakatarėt pagan nė shtrarin e atij tė cilin e kishin
  dėnuar me vdekje. Aliu kėtė e bėri fare pa u shtrėnguar dhe hamendur.
  - Pasiqė u shpėrngul nė Medinė, vėrsuljet e ushtarėve pagan ndaj Muhammedit a.s dhe
  muslimanėve ndodhnin pėrēdo vit. Cakun kryesor e kishin Muhammedin a.s ngase e
  dinin fare mirė se kur ta likuidojnė atė, me muslimanėt do ta kenė mė lehtė. Para luftės
  nė Bedėr, Muhammedi a.s e pyeti Aliun a do tė pranonte detyrėn e rėndė qė nė dyluftim
  me mushrikėt ta pėrfaqėsoj tė Dėrguarin e Zotit. Pa hamendje krejt I entuziazmuar e
  pranoi detyrėn. Nė disa nga ato dyluftime, Ali ibn Ebu Talibi vrau mushrikėt mė tė
  njohur ( mė me famė). Shpata e tij me dy teha –Dhulfikkar e veshi me tė zeza
  establishmentin pagan mekkas, dhe mu kjo mė vonė, kur tė gjithė kaluan nė islam, kurrė
  nuk iu harua, dhe kėtu pa mėdyshje duhet kėrkuar shkakun e problemeve tė tij me
  Muaviun dhe bashkėmendimtarėt e tij, gjatė kohės sė hilafetit tė Aliut. Tepėr i
  respektonte ata tė cilėt i respektonte Muhammedi a.s. Kurrė ndonjėherė nuk tregoi ndaj
  ndonjėrit prej tyre mosdurim.
  Edhepse i ri, plot energji dhe emocione tė forta, tė gjithė as-habėt ne mendimin se edhe
  vetėm shikimi i tė Dėrguarit tė zotit e kthjellonte dhe e kthente nė realitetin e islamit.
  - I Dėrguari i Zotit, Muhammedi a.s shumė e donte.Kėshtuqė nga ky shkak kėrkoi
  nga axha i tij i ati i Aliut, Ebu Talibi, qė t’ia dorėzon atė, me qėllim ta pėrmbaj dhe
  edukoj nė shtėpin e vet, qė njėherit edhe Ebu Talibit t’ia lehtėsojė pėrkujdesjen ndaj
  anėtarėve tė shumtė tė familjes sė tij.
  - Gjatė kohės sė udhėheqjes sė pushtetit islam tė tre para-ardhėsve tė tij, Ali ibn
  Ebu Talibi a.s plotėsishtė pėrmbante dhe pėrmbushte ēdo detyrė pa asnjė farė
  kundėrshtimi. Nė kėtė kontekst vlen vetėm tė pėrkujtojmė rolin e tij gjatė mbledhjes dhe
  kompletimit tė Kur’anit nė mus’hafin e parė nė kohėn e halifit Osman , ose rolin e tij nė
  luftėn kundėr renegatėve islam(murtedėve) me nė krye Musejlem Kedh-dhabiun, apo
  pjesėmarjen e tij nė fushatat luftarake tė ushtrisė islame kundėr Bizantit dhe Persisė.
  - Ali ibn Ebu Talibi a.s ishte njeri i shkencės. Falė mendjemprehtėsis, ne sot
  citojmė shumė tė dhėna nga koha kur shkenca islame bėnte hapat e saj tė para tė
  zhvillimit komentimet e tij tė Kur’anit, thėniet e shumta tė Muhammedit a.s tė
  shėndruara nė hadithe, komentimi i pėrcaktimeve tė Sheriatit, gjithė kėto janė meritė e
  halifit tė katėrtė Ali ibn Ebu Talibit a.s. Pėrshkrimi i tij bėrė pamjes fizike tė
  Muhammedit a.s ėshtė aq i fortė, sa qė ne sot me vėrtetėsin mė tė madhe mund t’ia
  paraqesim vetvestes.
  - Nė tefsir, meritat e Aliut a.s janė tejet tė jashtėzakonshme dhe tė papėrcaktura.
  - Me problemet mė tė mėdha jetėsore, Ali ibn Ebu Talibi a.s u ballafaqua gjatė
  kohės sė udhėheqjes sė shtetit islam. Pėr shkak tė trazirave nė shtet, nuk pati mundėsi t’i
  pėrkushtohet zgjerimit tė kufijve tė shtetit islam, siē patėn mundėsi paraardhėsit e tij.
  Fort brengosej dhe vuante pėr shkak tė ndasive brenda shtetit, ndėrsa ndėrgjegja e tij
  islame nuk I lejonte pėrdorimin e forcės kundėr kundėrshtarėve tė tij. Shumėkush kėtė e
  konsideronte si dobėsi tė tij, ndėrsa besnikėt e tij qė nga koha e haxhit lamtumirės sė tė
  Dėrguarit tė Zotit, akoma e kishin tė kthjellėt nė memorien e tyre, thėnien e
  Muhammedit a.s kur i porositi muslimanėt „Ju pėrbetoj(bėjė be)juvė qė mė kurrė tė mos
  i lejoni vetvetes qė tė vriteni ndėrmjet jush dhe kėshtu qė ktheheni sėrish nė mosbesim.
  Ai (Aliu) mė me ėndje pozicionohej pėr zgjidhje ēfardoqoftė paqėsore, gjė qė tė cilėn
  fatkeqėsishtė kundėrshtarėt e tij nuk e posedonin ose nuk donin apo nuk e kuptonin njė
  gjė tė tillė. Pėr shkak tė kėsaj „dobėsie „, qė sot paraqet vlerėn mė tė madhe islame, Ali
  ibn Ebi Talibi a.s e dha edhe jetėn.
  - Gjatė kohės kur si imam e falte namazin e sabahut nė mesxhidin e Kufes,
  atentatori (vrasėsi) e masakroi me thikėn e helmosur, duke realizuar kėshtu rrugėn e
  komplotit tė Haraxhinjėve. Bashkėluftėtarėve tė tij qė nga ai kėrkonin jo mėshirėn ndaj
  kundėrshtarėve tė tij.
  - Dhe nė fund t’i kthehemi mbi librin dhe pėrgatitėsin e tij. Nuk ka dyshim se ki
  libėr do ta zgjojė kėrshėrinė e atyre lexuesve tė cilėt dėshirojnė t’i njohin figurat
  historike madhore islame, e Aliu nė mesin e tyre zė vendin mė tė lartė. Citatet e shumta,
  qė Dr. Saade Konso i paraqet, nė tė vėrtet janė dėshmi e e rolit madhor tė Ali ibn Ebu
  Talibit a.s nė fillimin e zhvillimit tė islamit. Literatur e tillė nė gjeneratat e hershme
  gjatė shekujve ka qenė mė tepėr prezente, se sa qė ėshtė sot.
  - Nė kolekcionin e Orientalistikėsė HAZ nė Zagreb, edhe sot e kėsaj dite
  ekzistojnė disa vepra ne gjuhėn turke, arbe dhe pesishte, tė cilat i kanė shkruar
  paraardhėsit tanė tė menēur nė Knin, Sinj, Hrvac, Gjakovo dhe Pozhegėmbi figurėn e
  Ali ibn Ebu Talibit. (Literaturė e tillė shkruar nė gjuhėt orienatle dhe atė shqipe pėr
  imam Aliun gjendet anekėnd trojeve etnike shqioptare: vėrejtje e pėrkthyesit)
  Kėshtuqė vepra e Dr.Saadea Kanso-s paraqet freski dhe retrispektivė tė kujtimit dhe
  borxhit qė kemi ndaj njėrit prej njerėzve mė meritor nė islam.
  Dr. Saade Konsa e hetoi nevojėn e dhe dėshirėn qė nga veprat e shumta dhe autorėt e
  ndryshėm tė na ofrojė kėto kujtime mbi Aliun a.s. Edhepse me profesion mjek, ai
  (autori) kėtė e bėnė duke kujtuar thėnien e Ali ibn Ebu Talibit, I cili pas luftės sė Bedrit
  kur Muhammmedi a.s e udhėhoqi fushatėn e arsimimit tė muslimanėve, iu drejtua
  robėrve pagan mekas me fjalėt“Kush nga ju ma mėson vetėm edhe njė shkronjė tė
  vetme, me plot dėshirė do ti bėhem shėrbetor“.
  Myftiu Shevko Omerbashiq
  President i Meshihatit tė Bashkėsisė
  Islame tė Kroacisė
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Emirul-Muėminini-
  -Ali ibn Ebu Talibi« Askush asnjėherė nuk ka vuajtur nga ummeti i tij, ashtu siē kam vuajtur unė ».(2)
  (Imam Ali ibn Ebu Talibi a.s)
  - Asnjė personalitet i lartė historik nuk ka duruar aq padrejtėsi dhe tė kėqija, siē
  duroi Ali ibn Ebu Talibi a.s gjatė jetės sė tij si dhe pas shpėrnguljes sė tij nga kjo botė.
  Jeta e tij ishte e mbushur pėrplot trimėri dhe famė, por prapėseprapė padrejtėsia iu
  vėrsul atij dhe e ndoqi gjatė gjithė jetės si dhe pas vdekhes. Njė kohė bukur tė gjatė pas
  shahidllėkut ( martirizmit) tė tij, ai ishte I privuar nga e drejta mė e thjeshtė, tė ketė
  biografinė e tij dhe vendin e tij tė merituat nė historinė e shkruar e tė sinqertė. Shumė
  gjenerata tė ummetit islam i ishin ekspozuar gėnjeshtrės sė paparė dhe dredhive tė
  pashembullta, pas vdekjes sė Imamit, kėshtuqė ekzistonte rrezik tė harrohej Imam Aliu
  a.s dhe roli i tij i dobishėm nė hapat e para tė lėvizjes islame qė mė vonė rezultoi drejt
  madhėshtisė dhe famės. Ato bėma tė Aliut a.s qė nuk kishin mundur tė harrohen, ishin
  shtrembėrruar dhe paraqitnin fotografinė e rrjshme pėr tė.
  - Gjithashtu duhet ditur edhe ajo se pėr dekada me rradhė folėsit nėpėr faltore
  rrejshėm informonin popujt muslimanė, duke fyer e folur keq pėr Imam Aliun a.s dhe
  rolin e tij tė rėndėsishėm nė histori. Kėtė, ato e konsideronin mėnyrė mė perfide pėr tė
  ndikuar nė popull. Ky dėnim ishte i merituar nga armiqtė e islamit, nė shenjė
  hakmarrjeje ndaj humbjeve qė dikur pėsuan idhujtarėt nė betejėn e Bedrit.
  - Gjatė kohės sė sundimit tė rregjimit tė Emevitėve, namazxhinjtė (ato qė falnin
  namaz) pėr shembull, nė fillim tė xhumasė e mallkonin Aliun a.s me fjalė tė cilat madje
  edhe historia ka refuzuar t’i shėnojė nė faqet e saja (3). Ky akt i shtrembėrimit tė fesė,
  fort e njolloste fotografinė dhe karakterin e Imam Aliut a.s e qė ndihmohej fort dhe
  dhunshėm nga rregjimi, ndėrsa kėtė lojė tė fėlliqtė e luanin folėsit e paguar,
  tradicionalistėt, historianėt e oborreve tė pallateve etj.
  - Pėrkundėr tendencave tė kėtilla tė ndėrpritet e vėrteta, asnjėherė askush nuk
  mundi t’a ndal tė vėrtetėn e cila nėpėrmjet mjegullave tė komplotit doli nė dritė, kjo falė
  natyrės heroike tė Islamit dhe drejtėsisė sė tij. Gėnjeshtrat dhe intrigat ishin tė shkurtėra
  ashtu siē ishte edhe komploti i gatuar mė dyftyrėsi. Kėshtuqė grupi i komplotistėve
  bashkė me shkrimtarėt e tyre tė parapaguar tentuan ta shtrembėrojnė biografinė e
  Imam Aliut a.s sipas tekeve tė tyre tė shėmtuara, interesave meskine, qėllimeve tė
  dėmshme e tė kėqija, ngase ato siē duket e kishin harruar faktin se e vėrteta nuk mundet
  pėrgjithnjė tė fshihet: „ Kjo gėnjeshtėr u hoq nga sipėrfaqja.“
  - Lėnda e studimit ėshtė rregulluar nė dy pjesė, nga tė cilat, ashtu siē edhe e
  pėrmendėm mė sipėr, e para ėshtė biografia e shkurtėr e Emirul-Muėmininit-Ali ibn
  Ebu Talibit a.s gjatė jetės sė Pejgamberit-Muhammedit a.s dhe kohės sė sundimit tė tri
  Halifėve tė parė. Pjesa e dytė e sundimit shkoqit vetė jetėn e tij, pėrkatėsisht periudhėn
  kur Imam Aliu a.s u morr me udhėheqjen e bashkėsisė islame.
  - Jemi pėrpjekur ta rrėfejmė heroizmin dhe fisnikėrinė e tij nė fushėn e politikės,
  administratės dhe ekonomisė sė shoqėrisė, si dhe udhėheqjen gjatė kohės sė paqes dhe
  luftės.

  - Segmenti i tretė, i publikuar nė pjesėn e dytė, pėrcakton karakteristikat e
  spikatura ( tė veēanta) tė Emirul-Muėmininit-Aliut a.s si dhe prezentimi i afėrsisė sė tij
  me All-llahun xh.sh dhe popullin rreth tij.
  - Lusim All-llahun xh.sh pėr udhėzim, mbrojtje, udhėheqje dhe ndihmė nė
  pėrpjekje qė t’i forcojė tė gjitha energjitė tona, dhe mundėsinė e sinqertė tė besimit se
  konfliktet e sotshme ideologjike tė ummetit Islam dhe tė armiqėve tė pėrbetuar tė
  Islamit, do tė tejkalohen dhe pėrfundimisht do tė mposhten.
  Ai All-llahu vėrtetė dėgjon lutjet tona dhe Ai ėshtė Mbrojtėsi mė i Mirė!
  Lindja
  - E premte, 13-ti i maujit tė bekuar Rexhep, dymbėdhjetė vjet para caktimit tė
  Muhammedit a.s pėr tė Dėrguar tė All-llahut. Fatimeja e bija e Asedit ndje se do tė lind
  fėmijė. Ajo erdhi nė Qabe dhe duke e pėrshkruar, iu lut Zotit tė Madhėrishėm:
  „ o All-llah! Unė besoj nė Ty, nė tė Dėrguarin Tėnd, nė librin e Shenjtė qė e ke zbritur.
  Unė besojė nė atė qė ka thėnė ghyshi im Ibrahim El-Halili a.s i cili e ndėrtoi Shtėpinė e
  Shenjtė-Qabenė. Kėshtuqė pėr hirė tė ndėrtuesit tė kėsaj Shtėpie dhe pėr hirė tė fėmijut
  qė e kam nė bark, tė lutem ty qė dhimbjet e lindjes tė m’I lehtėsosh“(4)
  - Fatimeja bija e Asadit u mbėshtet nė murin e Qabes pėr tė pushuar. Ēuditėrisht
  muri u hap, dhe Fatime bint Asad hyri brenda , dhe muri prapė u mbyll pas saj.
  - Axha I Muhammedit a.s, Abbas ibn Abdul-Mutalibi e vėrtetoi kėtė ēudi. Ai dhe
  shokėt e tij u vėrsulėn drejt dyerve tė mbyllura tė Shtėpisė sė Shenjtė, duke u pėrpjekur
  mė kot qė t’i hapin.
  - Duke kupruar se kjo ėshtė njė ndodhi e jashtėzakonshme, ata ndalėn tentimin e
  tyre pėr tė hyrė nė Qabe.
  - Lajmi pėr kėtė ngjarje tė ēuditshme sa era u pėrhap nė qytetin e Mekes.
  - Imam Aliu u lind nė Qabe me sytė e mbyllur, ndėrsa trupin e tij tė njomė
  solemnisht e paralajmėroi All-llahi i Plotėfuqishėm.
  - Fatimeja nė Qabe kaloi tri ditė, ndėrsa tė katėrtėn ditė doli duke mbajtur nė duart
  e saja fėmijėn e vet dhe shkoi drejt te Muhammedi qė tė pasalindurin ta vėjė nė duart e
  tij besnike. Atėherė Muhammedi a.s e lexoi ezanin dhe tekbirin nė veshėt e fėmijut.
  - Lindja e Imam Aliut a.s nė brenda Qabesė sė Shenjtė ėshtė e vetmja lindje e tillė
  nė botė. Asnjė Pejgamber nuk ėshtė bekuar dhe nderuar kėsisoji. Fakti i
  pakontestueshėm se Qabeja ėshtė vendi i lindjes sė Ali ibn Ebu Talibit a.s ėshtė i njohur
  nė tė gjitha historitė.(5)
  - Lajmet e bekuara dhe tė gėzuara ju pėrcollėn Ebu Talibit (6) dhe banuesve tė
  shtėpisė sė tij, dhe ato fflitnin se si e kanė parė Muhammedin-Mustafanė a.s duke e
  mbajtur Aliun nė duartė e tij, dhe se ėshtė nisur drejt shtėpisė sė Ebu-Talibit, shtėpi nė
  tė cilėn edhe ai vetė kishte jetuar dhe ishte edukuar.
  - Me kėtė rast u shtrua njė gosti e madhe. U therėn shumė dele nė shenjė tė tė
  posalindurit. U shprehėn pėrgėzime nga tė gjithė si dhe nderime tė shumta pėr
  bajraktarin e tyre tė Benu Hashimėve Ebu Talibin dhe fėmijun e tyre.
  - Ditėt iknin shpejtė, ndėrsa fėmija i bekuar rritej e merrte shtat nė duart e
  prindėrve tė tij dhe kushėririt tė tij Muhammedit a.s i cili e vizitonte shtėpinė e axhės sė
  tij, shtėpi nė tė cilėn ai mė parė pėrjetoi shqetėsimet e ngrohat djaloshare dhe thithi nga
  burimi i sinqeritetit dhe pėrkushtimit qysh nė vitet e fėmijėrisė dhe rinisė. Muhammedi


  a.s gjithnjė e vizitonte shtėpinė e axhės sė tij edhe atėherė kur ishte i martuar me gruan e
  tij Hadixhenė, me tė cilėn jetonte nė shtėpinė e vet. Ai e ushqente Aliun dhe e mbulonte
  me dashurinė dhe pėrkujdesej me devocion pėr tė, duke e marrė nė krahė dhe duke ia
  pėrkundur djepin.(7)
  ALIU NĖN MBROJTJEN (PĖRKUJDESJEN) E TĖ
  DĖRGUARIT-MUAHMMEDIT A.S
  Kaluan gjashtė vjetė nga lidja e Aliut. Kurejshėt, fisi nga i cili rrjedh Muahmmedi a.s
  pėrjetuan krizė tė thellė ekonomike e cila fort ndikoi (e goditi) Ebu Talibin, i cili si
  kryefamiljar i popullit tė varfėr, i cili I drejtohej atij pėr ndihmė, ngaqė pėrfaqėsonte
  personalitet eminent nė shoqėrinė e Mekės, i ndihmonte familjes sė madhe me aq sa
  mundej.
  - Vetėm Pejgamberi a.s dhe fisi i tij Benu Hashim e kuptojnė situatėn e rėndė tė
  udhėheqėsit tė vet. Ndaj, mu pėr kėtė Pejgamberi a.s shkoi tek El-Abbas bin Abdul-
  Mutalibi, mė pasaniku i fisit Benu Hashim, dhe i thotė : „ O xhaxha! Vėllai yt Ebu
  Talibi ushqen familje tė madhe, ndėrsa populli ėshtė tejet i pikėlluar me situatėn. Vemi
  t’ia lehtėsojmė brengėn, ngase ai edhe neve na ka ushqyer.“(8)
  - Propozimi i Pejgamberit a.s u prit me zemėrgjėrėsi nga xhaxhai i tij El-Abbasi
  dhe sė shpejti tė dy u nisėn pėr te Ebu-Talibi, dhe e lajmėruan pėr atė qė kishin
  biseduar. Ebu Talibi nė gjithė kėtė u shpreh:“ Nėse Akilin dhe Talibin m’i punėsoni e
  kėshtu ata mė ndihmojnė, unė do t’ju lejoj juve tė merni gjithēka nga unė qė ju
  pėlqen.“(9)
  - El-Abbasi e morri Xhaferrin, ndrėsa Pejgamberi a.s morri Aliun, i cili atėbotė
  ishte vetėm gjashtėvjeēar.(10) Me zgjedhjen e Aliut a.s Pejgamberi a.s tha :“Unė e
  zgjodha atė qė All-llahu ma caktoi nga ju, Aliun „(11)
  - Kėshtu Aliu a.s qė nga fėmijėria e hershme jetoi nėn mbrojtjen e tė Dėrguarit tė
  All-llahut xh.sh, u rrit nėn mbikėqyrjen e tij dhe nga vetė burimi thithi butėsinė dhe
  kreativitetin sakrifikues pėr Islam. I dėrguari i All-llahut xh.sh si mbrojtės dhe
  pėrkujdesės i tij e mėsonte dhe ushqente vetė. Ai kurrė nuk u nda nga ai gher sa u
  shpėrngul tek All-llahu i Lartėmadhėruar.
  FRYTI I EDUKATĖS SĖ PEJGAMBERIT A.S
  - Imam Aliu a.s ka pohuar, se pjesėn mė tė madhe tė diturisė e ka fituar-nxėnė nga
  mėsuesi i tij, Pejgamberi a.s.
  - Nė njėrin nga fjalimet e tij, tė njohur me emirin El-Kasiah (fjalimi i qorimit) ka
  thėnė: „ E dini mirė vendin tim pranė Pejgamberit a.s-duke pasur parasysh afėrsinė
  gjinore dhe pozitėn e posaēmė. Kur isha fėmi, ai mė merrte nėn mbrojtjen e tij. E kishte
  zakon tė mė shtrėngonte nė kraharor dhe t’mė vendoste pranė nė shtratin e tij, ta afronte
  trupin e tij pranė trupit tim dhe me kėtė t’mė mundėsonte ta shijojė aromėn e kėndshme
  tė tij. E kishte tė pėrtypte diēka dhe mandej t’ma jepte pak nga pak. Kurrė nuk ka
  gjetur gėnjeshtėr nė fjalėt e mia, e as dobėsim nė ēfarėdo veprimi tim. Qė nga koha kur
  ate-Selami i All-llahut qofshin mbi te dhe mbi pasardhėsit e tij! e ndanė nga sisa, Allllahu
  pranė tij e caktoi melaqen mė tė madhe tė Vetin pėr tė udhėhequr edhe ditėn edhe
  natėn rrugės sė mirėsisė dhe mirėsjelljes sė njerėzve. Kurse unė e kam ndjekur pas si
  mėz i deves i cili ndjek gjurmėt e nėnės sė tij. Pėr ēdo ditė mė tregonte, me shembuj,


  disa nga vetitė e tij dhe mė urdhėronte t’i ndjeki. Ē’do vjet shkonte nė izolim nė Hira,
  ku e kam parė, por ku askush tjetėr nuk e ka parė. Atėbotė Islami nuk ka qenė i
  pranishėm nė asnjė shtėpi pos nė Shtėpinė e Pejgamberit tė Zotit-Selami i All-llahut
  qofshin mbi te dhe mbi Familjen e tij! dhe Hadixhes.Kam qenė i treti pas atyre dyve. E
  kam shikuar dritėn e Shpalljes dhe Porosisė dhe e kam shijuar aromėn e
  pejgamberllėkut.”(12)
  - Teksti i mėsipėrm me vetė fjalėt e tij, rrėfen, se si Imam Aliu a.s qysh nė
  fėmijėri kishte trajtim tė veēantė nga ana e Pejgamberit a.s. Kujdesi, dhembshuria dhe
  pėrkujdesi vetėmohues i Pejgamberit a.s madje edhe pėrtypja e ushqimitė tė cilėn Aliut
  ia jepte nė gojėn e tij, duke e mbajtur gjithnjė nė duart e tij, qartė na tregon se
  Pejgamberi a.s e ndjente sikur djalin e tij tė dytė.
  - Gjatė kohės sė fėmijėrisė dhe rinisė sė Aliut a.s, Pejgamberi a.s investoi mund tė
  madhė nė formimin e personalitetit tė tij, gjithnjė duke e mėsuar tė punojė sikur ai dhe
  ta ndjek shembullin e tij. Ē’do ditė i tregonte shembuj tė ri tė moralit tė tij tė lartė, gjė
  qė Aliu a.s hap pas hapi e ndiqte. Ndaj nuk ėshtė gabim tė thuhet apo tė besohet se Aliu
  a.s qysh nė fillim ishte zgjedhur gjithnjė pėr tė komentuar Pejgamberin a.s, nė dijen e
  tij, qėndrueshmėrinė e tij, qėndrimet e tij tė ndryshme nė ēėshtjen e udhėheqjes po bile
  edhe nė tė ecurit.(13)
  - Imam Aliu a.s ishte shumė i pastėr nė shpirtė, i ndershėm dhe i moralshėm nė
  ndjekjen e shembullit tė Pejgamberit a.s. Shumė hije tė fshehta qė do tė ndoshin nė tė
  ardhmen, ishin tė ndriēuara pėrpara tij. Ai thotė:“ Kur Pejgamberi a.s e shpaloi Shpallje
  e parė, e kamė dėgjuar vajtimin e shejtanit, ndaj pyeta: „Ē’ėshtė ky vajtim (rėnkim)? Ai
  (Pejgamberi a.s) u pėrgjegj :“ Ky ėshtė shejtani i cili e humbi shpresėn se do t’i
  nėnshtrohemi. Nė dėshprimin e tij vajton pėr shansin e humbur. O Ali, vėrtetė ti dėgjon
  atė qė dėgjojė unė dhe sheh atė qė shoh unė, vetėm qė ti nuk je Pejgamber. Ali ti je
  ndihmėsi im dhe ti gjithnjė do tė jeshė nė anėn e tė sė vėrtetės dhe drejtėsisė.“(14)
  - Rrugė kjo, tė cilėn e arrijti duke e ndjekur rrugėn e madhėrishme tė All-llahut
  xh.sh. Ky ishte rol qė ishte i ndarė nga roli i Muhammedit a.s por atij (Aliut) i ishte
  dėrguar sikur thirrje. Kėshtuqė ai plotėsisht e meritoi tė jetė ndihmės i Pejgamberit a.s. I
  tillė ishte Imam Aliu a.s.
  NĖN HIJEN E SHPALLJES
  -Edhepse Imam Aliu a.s jetoi gjashtė vjet nėn pėrkujdesjen e tė jatit dhe vėllezėrve tė tij,
  rolin kyē nė pėrkujdesjen e tij e pati Muhammedi a.s, dhe kjo paraqet njė detyrė tė
  veēantė dhe kthesė vendimtare nė formimin e personalitetit tė tij, gjė tė cilėn e kemi
  pėrmendur mė herėt nė libėr, pėrkatėsihtė ardhjen e tij nė shtėpinė e Pejgamberit a.s pėr
  shkak tė krizės qė e kishte goditur tė atin e Aliut.a.s Ebu Talibin. Qė nga kjo kohė Imam
  Aliu a.s jetoi gjithnjė me Pejgamberin a.s duke duruar vėshtirėsitė, qė i pėrjetoi nė
  rininė e tij tė hershme si dėshmitarė i drejtėpėrdrejtė i gjithė atyre ndodhive qė ndodhnin
  nė jetėn e tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh. Ndaj nisur kjo, edukimi dhe arsimimi i Imam
  Aliut a.s nuk ishte i rėndomtė dhe i natyrshėm, sikur qė do tė ishte po tė edukohej nga i
  ati dhe vėllezėrit e tij. Pėrvojėn dhe mėsimin e merrte duke u kėnaqur nga ajo qė si hije
  e ndiqte Pejgamberin a.s madje edhe gjatė kohės kur ai (Muhammedi a.s) izolohej nė
  shpellėn Hira, shpellė nė tė cilėn iu rrėfyen dhe hapėn fshehtėsitė e mendjes dhe shpirtit,
  dhe me tė cilat i Dėrguari i All-llahut xh.sh e nisi rrugėtimin e tij pejgamberik.
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  - Imam Aliu a.s i kujton ato ditė vendimtare tė periudhės sė jetės sė tij, duke i
  kujtuar:“Ēdo vjet Pejgamberi a.s shkonte nė izolim nė shpellėn Hira, ku e kam parė, dhe
  vetėm unė kam qenė me tė e askush tjetėr.(15)
  - Po, ai ishte vetėm Aliu a.s i cili tregoi ndryshimet e mėdha shpirtėrore tė cilėt
  ndodhėn nė shpirtin e Muhammedit a.s. Falė shpirtėgjėrėsisė dhe vetive tė forta morale
  e shpirtėrore, qė shpirti i tij i arriti duke e ndjekur Shpalljen qė i zbriste Pejgamberit a.s,
  Imam Aliu a.s thellė i ndjeu ndryshimet qė do pasonin, e qė ishin nė botėn e
  padukshme, nė tė cilėn shejtani i mallkuar pasiqė pėsoi humbje dhe shpresė se do tė
  adhurohet, ishte pėrfundimisht i humbur. Ai-Imam Aliu a.s i vėrejti parashenjat e
  pejgamberllėkut tė cilat nė njė mėnyrė tjetėr e mė tė vogėl se sa Mėsuesit tė tij-
  Muhammedit a.s iu dėftuan, para se drita hyjnore tė shndėrrit nėpėrmjet ajeteve tė Para
  tė Shpalljes, udhėrrėfyesin e tij Pejgamberin a.s qė ia shpallėn misionin e tij pėr mbarė
  njerėzit, pra ajetet e para:“Lexo, me emrin e Zotit tėnd, i Cili krijoi(ēdo gjė). Krijoi
  njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės). Lexo! Se Zoti yt ėshtė mė bujari!
  Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruaj me pendė. I mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte.“ (El-
  Alek, 1-5).

  BESIMTARĖ E PARĖ

  - Duke e marė Shpalljen e parė tė shpenjtė, dhe zbritjen e shpalljes, i Dėrguari
  Muhammedi a.s e informoi Imam Aliun a.s pėr Shpalljen menjėherė pasi u kthye nė
  shtėpi.(16). Imam Aliu a.s kėtė e pranoi me besueshmėrinė dhe vėrtetėsinė mė tė
  madhe, njėsoj siē veproi edhe gruaja fisnike e Muhammedit a.s hazreti Hadixheja,
  duke e mbėshtetur fort burrin e saj. Nga kėto dhe kėtu filloi qeliza e bashkėsiė sė
  besimtarėve nė sipėrfaqen e tokės. Ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme tė theksohet se
  Pejgamberi a.s kurrė nuk e thiri nė Islam Imam Aliun a.s ashtu siē veproi mė vonė me
  njerėzit e tjerė, ngase ai-Aliu a.s veēmė ishte musliman me lejen e All-llahut, nga ana e
  familjes sė tij. Asnjėherė nuk e kaploi injoranca e xhajilijjetit, dhe kurrė nuk u shoqėrua
  me injorantėt, e as qė ndonjėherė ishte kyēur nė ndonjė vepėr tė shėmtuar. Kėshtuqė,
  kur i Dėrguari i All-llahut xh.sh e informoi Imam Aliun a.s pėr Vahjin qė iu shpall dhe
  thirrjen islame, ai palėkunshėm menjėherė besoi nė vėrtetėsinė e Shpalljes dhe u vu nė
  disponim tė urdhėresave tė Muhammedit a.s.
  - Kjo ishte leja qė e dha All-llahu xh.sh. „Keramull-llahu Vexh-huhu“ (All-llahu
  xh.sh e bekoftė fytyrėn e tij) dhe kėshtu Aliut a.s iu bė njė nder i madh. Kjo ishte njė
  suprizė ne ndriēimin e tė sė Vėrtetės, ngase Imam Aliu a.s ishte akoma fėmijė dhjetėvjeēar.
  - Imam Aliu a.s, astu siē thamė, ishte i parapėrgaditur qė ta ndjek Pejgamberin a.s
  dhe gjithnjė nė kėtė fytyrė e ndėrtoi karakterin dhe personalitetin e tij si dhe i thelloi


  bazat e vetive dhe moralit tė lartė. Asnjė e re nuk ėshtė shtuar nė kallėzimet qė Imam
  Aliu nuk i morri me befasi duke dėgjuar pėr Shpalljen e bekuar. Ngase, ai siē dijmė,
  jetoi nėn mbrojtjen dhe pėrkujdesjen e Muhammedit a.s, i cili i lutej dhe e madhėronte
  vetėm All-llahun xh.sh, dhe ndryshoi botėkuptimin e gabuar tė tė kuptuarit tė gjėrave
  dhe udhėheqjes, si dhe sjelljen iracionale tė periudhės paraislamike, periudhė para
  shpalljes ė Sures sė parė tė Kur’anit tė Madhnueshėm.
  - Imam aliu a.s dinte gjithēka pėr tė Dėrguarin e All-llahut xh.sh, pėr fenė dhe
  zbatimin e saj, shumė bukur , ashtu siē i dinte dhe njihte vetitė e tij tė jashtėzakonshme
  mendore e shpirtėrore. Lutej bashkė me tė, e ndiqte dhe punonte siē punonte ai
  (Pejgamberi a.s vėr. e pėrkth.), madje edhe nė ditėt e tij tė rinisė sė hershme. Kurdoherė
  kur Muhammedi a.s fliste pėr Shpalljen e Shenjtė, ai-Aliu a.s ēdoherė atė e pranonte me
  gjithė zemėr, si deh me tėrė trupin, pa asnjė lloj hezitimi dhe ngurrimi.
  - All-llahu xh.sh kur ia besoi Shpalljen e Tij tė Shenjtė, Muhammedi a.s e
  urdhėroi qė thirjen islame ta fillojė nga tė afėrmit e tij pėrkitazi me kėtė Ibn Hisham, nė
  veprėn e tij „Es-siretu“ thotė:“Atėherė i Dėrguari i All-llahut xh.sh filloi ftesėn e tij pėr
  nė rrugėn e Zotit dhe Pejgamberllėkun e tij, fshehurazi duke i thirrė dhe kumtuar
  familjarėve tė tij, qė mė tepėr u besonte.(17)
  - Kėshtu ai e nisi thirrjen duke filluar me Imam Aliun a.s dhe Hadixhenė, duke ua
  rrėfyer Shpalljen, ndėrsa mė vonė edhe Zejdin birin e Harithit. Askush pėrveē kėtyre
  dhe disa familjarėve tjerė tė tij nuk dinte asgjė pėr kėtė.
  - Imam Husejni biri i Aliut a.s nė fjalimin e tij mbajtur nė lidhje me Islamin e
  babait tė tij-Ali ibn Ebu Talibit a.s ka thėnė:“…edhe ai besonte nė All-llahun e
  Lartėmadhėruar dhe nė Pejgamberin e Tij. Ai tri vjet ua tejkalonte tė tjerėve nė imanin
  ndaj All-llahut xh.sh, Pejgamberit tė Tij, si dhe nė faljen e namazit.“(18)
  - Pėr pranimin e tij tė hershėm tė Islamit, vetė Imam Aliu a.s pėr vetveten
  thotė:“… unė isha i treti prej ne tė treve qė e pranuam Islamin (Pejgamberi-Muhammedi
  a.s, Hadixheja dhe unė), kur askush tjetėr nė botė nuk e kishte pranuar Islamin. Unė
  madje e kam dritėn e Shpalljes dhe Porosisė dhe kam shijuar aromėn e
  Pejgamberrllėkut.“
  - Pejgamberi a.s duke e patur rrethin e familjarėve qė e pranuan Shpalljen, atėherė
  filloi ta zhgjerojė hallkėn e thirrjes nė Islam, drejtuar personave tjerė potencial, tė cilėve
  u besonte dhe tė cilėt ishin tė pėrshtatshėm pėr thirrjen e tij. Kėshtuqė njė pjesė e
  popullit e pranoi Islamin. Shumica prej tyre ishin djelmosha tė rinj mekkas, qė u
  ndalohej besimi dhe u ekspozoheshin torturimeve. Ata mblidheshin pėr ta mėsuar
  Kur’anin e Madhnueshėm dhe tė merrnin lajme mbi shpalljet e All-llahut xh.sh qė ia
  zbritte fesė sė Lartėsuar. Kėto nė atė kohė ishin ndryshimet mė tė mėdha avangarderevolucionare.
  I PARI NGA THIRRĖSIT NĖ ISLAM
  - All-llahu xh.sh i tha Pejgamberit tė Vet a.s t’i thirrė nė fe edhe anėtarėt e tjerė tė
  fisit tė tij.“Benu Hashim“, me njė porosi mė tė gjėrė:
  „ Dhe tėrhiqu vėrejtjen farefisit tėnd mė tė afėrt. E tė jeshė i butė ndaj besimtarėve
  qė tė preanuan ty. E nėse ato (jobesimtarėt) tė tė kundėrshtojnė, ti thuaj:“ Unė jamė i
  pastėr nga ajo qė punoni ju.“ (El-Shuara, 214-216)
  - Kur Pejgamberi a.s e morri urdhėrin nga All-llahu i Lartėsuar t’ua tėrheq
  vėrejtjen farefisit tė afėrt, e caktoi Aliun a.s qė ta ftojė fisin nė gosti. Erdhėn dyzet prej
  tyre nė shtėpinė e Pejgamberit a.s. pas ngrėnies I Dėrguari-Muhammedi a.s iu drejtua


  me fjalėt:“O Bijtė e Abdul-Mutalibit! All-llahu xh.sh mė dėrgoi mua qė tė gjitha
  krijesave, e posaēėrisht juve- mė tha Ai (All-llahu) t’ua tėrheq vėrejtjen, fisit tuaj dhe
  farefisit mė tė afėrt.
  - Kėshtuqė unė ju thėrras t’i thoni dy fjali, fjali tė lehta nė gjuhė, ndėrsa me peshė
  nė peshore; me tė cilat fjali do t’i pushtoni popujt arabė dhe tė tjerė qė juve do t’ju
  ndjekin dhe me tė cilat fjali ju do tė hyni nė Xhennet dhe do tė shpėtoni nga
  Xhehennemi:“ Dėshminė se nuk ka Zot tjetėr pėrveē All-llahut, dhe se unė jamė I
  Dėrguari i All-llahut. Secili qė kėtė e pranon dhe mė pėrkrah mua nė kryerjen e
  misionit, do tė jetė vėllai, zėvendėsi, ndihmėsi, kryembrojtėsi dhe trashėgimtari im.“
  (19).
  Pėrderisa Ebu Lehebi e kritikoi dhe ia tėrhoqi vėrejtjen Pejgamberit a.s kundėr shpalljes
  sė pejgamberrllėkut tė tij, nga ana tjetėr Ebu Talibi ia dha pėrkrahjen e tij duke i thėnė
  Pejgamberit a.s:“ Ec pėrpara me thirrjen (mesazhin) tėnd! Pėr Zotin, unė asnjėherė nuk
  do tė heq dorė pėr tė tė mbrojtur dhe do tė jem mburoja jote.(20)
  Nė kėtė kohė, mė i riu nga tė gjithė tė pranishmit, Ali ibn Ebu Talibi u ēua dhe tha:“ O I
  Dėrguari i All-llahut! Unė do tė tė ndihmoj nė rolin tėnd.“
  Pejgamberi a.s e urdhėroi qė tė ulet. Aliu duke parė se askush nuk pėrgjigjet, u ēua
  sėrish dhe pėrsėri ia ofroi ndihmėn e tij, pėr ta pėrkrahur e mbrojtur, por Pejgamberi a.s
  pėrsėri e urdhėroi tė ulet.
  Pejgamberi a.s prapė i pėrsėriti fjalėt e tij. Dhe sėrish askush nuk u pėrgjigj pėrveē
  Imam Aliut a.s zėri i vetėm i cili dėgjohej si pėrgjigje pohuese ndaj thirrjes sė tė
  Dėrguarit a.s, duke ia ofruar pėrkrahjen e plotė kėsaj tė mire ( Fesė Islame, vėrej. e
  pėrkth.) Ky ishte vendimi i fortė i tij, dhe besimi i cilie ndėrpreu heshtjen qė
  mbretėronte. Kur edhe pėr herėn e tretė nuk kishtė asnjė pėrgjigje nga askush, pėrveē
  Imam Aliut a.s, nga i cili u kthye Pejgamberi a.s duke i thėnė:“ Ulu, ti je vėllai im,
  pėrfaqėsuesi, ndihmėsi, ndjekėsi dhe trashėgimtari im. (21)
  Vizitorėt u ēuan tė shkojnė dhe nė mėnyrė ironike iu drejtuan Ebu Talibit:“ Urime pėr
  pranimin e fesė sė nipit tėnd, i cili e pėrcaktoi djalin tėnd nė komandantin tėnd.“

  KUNDĖRSHTIMI I JOBESIMTARĖVE

  Pas refuzimit tė thirrjes nga anėtarėt e fisit tė vet, Pejgamberi a.s i Lartėsuar a.s ishte nė
  gjendje kritike dhe tepėr kundėrshtuese. I pari kundėrshtim ishte me Ebu Lehebin dhe
  gruan e tij, tė cilėt filluan ta sulmojnė Pejgamberin a.s dhe t’i shkaktojnė vėshtirėsi nė
  rrugėn e tij, duke i bėrė shantazhe qė t’i ndryshojė mendimet dhe tė heq dorė nga
  misioni i tij fisnik.
  Thirrja e All-llahut shpejtoi nė sqarimin e rrugės pėr shoqėrinė nė kohėn e injorancės.
  Thirrja pėr ta pranuar Islamin, nga mėnyra e tė thirrurit fshehurazi kaloi haptazi.
  Pejgamberi i All-llahut xh.sh doli para Qabesė dhe haptazi zėshėm ia shpalli popullit tė
  vet, atė qė All-llahu xh.sh ia shpalli si Pejgamber.
  Suksesi i pėrhapjes dhe pranimit tė Islamit, sa vinte e shtohej nga numri i tė rinjve, qė
  shumica ishin nga shoqėria mekase. Sa vinte e shtohej numri i
  besimtarėve, aq mė tepėr ashpėrsohej qėndrimi i jobesimtarėve, tė cilėt madje futėn nė
  pėrdorim taktikėn e terrorit. Secili fis si dhe familje e filluan fushatėn e pėrndjekjes sė
  besimtarėve, edhepse ishin anėtarė tė tyre. I torturonin dhe me ēdo kusht tentonin ta
  shtypnin besimin e tyre, mirėpo, ata-besimtarėt ishin tė vendosur dhe kishin besim tė


  patundshėm, si dhe udhėzimin e sė Vėrtetės pėrcjellur nga fjalėt xhevahir tė tė Dėrguarit
  tė All-llahut xh.sh-Muhammedit a.s, fjalė kėto tė cilat thellė ishin ngulitur nė zemrat e
  tyre, dhe ishin tė etshėm pėr tė bėrė vepra tė mira. Pejgamberi a.s me qėllim qė t’i lirojė
  nga torturimet brutale fizike besimtarėt, tė cilėt, sa vinin e ashpėrsoheshin, i udhėzoi dhe
  i lejoi tė shpėrngulen nė Abisini (Etiopinė e sotshme, vėrej. e pėrkth.) nėn udhėheqjen e
  Xhafer ibn Ebu Talibit, vėllait dhjetė vjetė mė tė vjetėr tė Imam Aliut a.s. Xhaferi me
  urtėsinė e tij i ndaloi planet e Kurejshėve, tė cilėt tentonin tė ndikojnė te mbreti i
  Abisinisė, me qėllim qė ky i fundit tė ndėrrojė mendjen dhe qėndrimin e tij ndaj
  emigrantėve muslimanė dhe t’i dėbojė nga vendi i tij.

  KUNDĖRSHTIMI I EBU TALIBIT NDAJ ARMIQĖVE TĖ ISLAMIT

  Edhepse Kurejshitėt i kundėrshtonin pasuesit e Islamit me anė tė dhunės dhe torturave,
  prapėseprapė nuk mundnin t’i bėjnė dėm tė Dėrguarit-Muhammedit a.s, i cili ishte
  udhėheqėsi i ndryshimeve dhe zbritjes sė Shpalljes. Ata e dinin se Ebu Talibi ėshtė
  kryetari i Benu Hashimėve dhe ai nuk jepte asnjėfarė leje pėr ēfarėrdoqoftė lloj terrori
  ndaj tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh. Ebu Talibi udhėhiqej dhe gėzonte rrespekt tė
  madh, jo vetėm mes anėtarėve tė Benu Hashimėve por tek tė gjitha fiset e Mekkės. Ai
  ishte mbrojtės i vendosur i pejgamberllėkut dhe qėndronte si mur i pakapėrcyeshėm
  kundėr armiqėve nė mbrojtje tė Muhammedit a.s, nga e keqja edhe tėrbimi i tyre.
  Kurejshitėt shumė mirė e dinin kėtė gjė, ndaj edhe pranuan metodėn e bisedimit,
  pazarllėqeve dhe provokimeve.
  Kurejshitėt e pėrdornin ndikimin e tyre te Ebu Talibi, me qėllim qė ai tė heq dorė nga
  pėrmbajtja qė kishte pėr Pejgamberin a.s. Ata-Kurejshitėt i ofronin pasuri dhe pushtet tė
  Dėrguarit –Muhammedit a.s vetėm e vetėm ta ndėrpresė thirrjen e tij hyjnore, ndaj pėr
  gjithė kėto oferta ta bisedonin me Ebu Talibin dhe ia tėrhiqnin vėrejtjen nė konfrontim
  tė ashpėr fizik mes tij dhe Kurejshėve, nėse ai mė tej vazhdon ta mbrojė tė Dėrguarin-
  Muhammedin a.s. Mirėpo, pėrkundėr gjithė kėtyre presioneve dhe shantazheve e
  kėrcėnimeve, Ebua Talibi qėndroi stoikisht i palėkundur nė mbrojtjen e tė Dėrguarit-
  Muhammedit a.s dhe e mbrojti pėrkundėr rreziqeve nga mė tė mėdhajat qė u ekspozohej
  e qė mund t’i kushtoni shtrenjtė madje edhe me viktima tė shumta
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  EBU TALIBI ME TĖ DĖRGUARIN E ALL-LLAHUT NĖ RRETHIM

  Kur Kurejshitėt dėshtuan pėkatėsisht nuk ia arijtėn qėllimet qė Pejgamberin a.s t’a
  ndalojnė nga misoini i tij-thirrja Islame, udhėheqėsit kurejshitmbajtėn mbledhje
  urgjente nė « Daru-n-Nevada » (« Shtėpia e mbledhjeve ») nė shtėpinė e Kasij ibn
  Kilabit, ku filluan tė diskutojnė pėr ngjarjet dhe ēėshtjet kyēe qė ngjanin nė shoqėrinė e


  tyre. Aty ata ranė nė ujdi qė t’i bojkotojnė Benu Hashimėt dhe ēdo kėnd qė do tė kishte
  punė me to. Ranė nė ujdi dhe sollėn vendime qė t’i izplojnė ekonomikisht dhe t’i leēitin
  nė shoqėri, qė do tė thoshte se askush me to (muslimanėt, vėrej. e pėrkth.) nuk ka tė
  drejtė as tė bisedojė, tregtoj qoftė nė blerje apo shitje, madje as qė do tė kishte tė drejtė
  marrjeje e dhėnie martesore me anėtarėt e Hashimitėve.
  Kėtė marrėveshje e vėrtetuan dyzet Kurejshitė eminent. Pėr ta mbrojtur vetveten nga
  Kurjeshitėt, anėtarėt e Beni Hashimėve, nėn urdhėrin e udhėheqėsit tė tyre Ebu Talibit,
  u vendosėn nė kodrinėn « Shoub Ebu Talib ».
  Njė kohė bukur tė gjatė ata nuk guxonin tė futen nė Mekė, pėrveēse nė dy raste : gjatė
  kohės sė vizitės sė Qabesė dhe Umres. Kjo mėnyrė e jetesės, filloi edhe mė tepėr t’i
  acarojė marrėdhėniet mes Benu Hashimėve dhe Kurejshitėve. Ebu Talibi e pėrforconte
  rrethinėn e Shoubit me qėllim qė mos tė befasohej nga sulmet e papritura tė Kurejshėve.
  Kėshtu, Kurejshitėt nė kėtė gjendje qėndruan bashkė me Pejgamberin a.s, Imam Aliun
  a.s plot tri vjetė, ndėrsa sipas disave katėr vjet, vjet kėto tė jetės sė rėndė ku hoqėn tė
  zinjtėe ullirit, tė rrethuar me varfėri, mjerim, duke pėrjetuar mynxyrė tė hatashme dhe
  pikėllim nė zemėr.
  - Me qėllim qė gjendja tė pėrkeqėsohet edhe mė tej, Kurejshitėt e shtrėnguan
  rrethimin skajmėrisht duke e ndėrprerė furnizimin apo dyfishuar ēmimet, kėshtuqė edhe
  disa ishin miq tė Benu Hashimėve, prapseprapė nuk, mundnin asgjė tė shitnin. Ndaj,
  gjithė kjo leēitje-izolim, Benu Hashimėt hiqnin vuanin nga skamja (varfėria), historia
  ka shėnuar se fėmijėt qanin me tė madhe prej urisė sa qė dėgjohej tepėr larg vaji i tyre.
  - Pas kalimit tė atyre tri viteve tė rėnda e tė dhimbshme, Pejgamberi a.s i tha
  xhaxhait tė tij Ebu Talibit, se marrėveshja e Kurejshitėve me tė gjitha padrejtėsitė e saja,
  qė ishte vėnė nė formė tė shkruar nė murin e Qabesė, ėshtė shkyer (ngrėnė nga krymbi,
  vėrej e pėrkth.) pėrveē fjalėve « …nė emrin Tėnd, O Zot » (23).
  - Ebu Talibi vrapoi drejt Kurejshitėve duke ju thėnė : » Nipi im mė ka thėnė, se
  letrėn e juaj tė marrėveshjes e ka ngrėnė krimbi, pėrveē pjesės ku pėrmendet emri i Allllahut.
  Kėshtuqė ai (Muhammedi) ėshtė nė tė drejtė, ndėrsa ju keni gabuar dhe keni bėrė
  tė keqe tė madhe me vendimin e jauj, mirėpo, nėse ai nuk e ka thėnė tė vėrtetėn, atėherė
  vet unė me duart e mia do t’ua dorėzoj juve. »
  - « Ti plotėsisht je i qartė «- thanė Kurejshitėt dhe e morrėn letrėn. Kur filluan ta
  shikojnė panė se letrėn e kishte grisur krimbi tamam siē u kishte thėnė Ebu Talibi. Filloi
  nje diskutim vendimtar, pjesa tjetėr e letrės u copėtau nė grim ca, dhe bojkotit e
  rrethimit i dhanė fund. Humbja e bojkotit ishte fitore e jashtėzakonshme pėr shumė e
  shumė simpatizues dhe ndihmės tė Shpalljes qė gjendeshin nė Mekė.
  - Tė tilla ishin sakrificat e Familjes sė Imam Aliut a.s pėr rrugėn e All-llahut
  xh.sh.
  - Gjersa Imam Aliu i pari iu pėrgjigj ftesės sė tė Vėrtetės dhe qėndroi stoikisht si
  luftari mė i shquar i frontit islamik gjatė gjithė jetės, i ati i tij Ebu Talibi, e sakrifikoi
  madje edhe pozitėn e tij shoqėrore qė gėzonte tek Kurejshitėt, duke pėrjetuar vėshtirėsi
  tė hidhura nė mbėshtetje tė Shpalljes sė Madhe tė All-llahut. Ai, nė tė vėrtetė ishte
  mbrojtėsi i Pejgamberit a.s nė misionin e tij tė thirrjes, pėrkundėr pozitės qė kishte nė
  shoqėri si dhe rolin e tij prej kryepari tė fisit, e cila i ndizte tė gjithė tė tjerėt.
  - Xhafer ibn Ebu Talibi e filloi jetėn e tij e tė jetuarit nė Islam, me rastin e
  mbajtjes sė fjalimit madhėshtor, qė e mbajti kur ishte nė krye tė emigrantėve muslimanė
  nė Abisini. Mė pas, kulminacionin e tij e arrijti, me sakrificėn e tij tė pashoqe nė
  Betejėn e ***’es, kur sakrificėn e tij e kurėrizoi me hubjen e dy duarve, ndaj ishte i


  njohur me emrin « Xhaferi Fluturues », d.m.th ai i cili nė Xhennet fluturon me melaqet,
  ashtu siē e emėrtoi vetė i Dėrguari i All-llahut, Muhammedi a s.
  - Pejgamberi, Muhammmedi a.s shumė e donte, dhe kur Xhaferi u kthye prej
  Abisinie nė Medinė, e cila pėrputhet me ēlirimin e Mekės, Muhammedi a.s e shtrėngoi
  fort dhe e puthi nė ballė duke i thėnė : »Unė nuk di pėr ēfarė tė jem mė tepėr i gėzuar :
  pėr kthimin e Xhaferit apo ēlirimin e Hajberit. »(25)
  KTHIMI NĖ TERITORIN E ISLAMIT (MEKĖ)
  - Vdekja e Ebu Talibit sihte humbje e madhe pėr Islamin. Konflikti i ashpėr mes
  Thirrjes sė Bekuar tė All-llagut dhe injorancės dhe jobesimtarėve vazhdoi edhe gjatė
  kėsaj periudhe, pėrkatėsisht ngjarjes sė dhimbshme-vdekjes sė Ebu Talibit, gje qė e
  pikėlloi Pejgambein a.s. I dėrguari i All-llahut, Muhammedi a.s fort mirė e dinte se
  Kurejshitėt donin ta pėrshpejtonin dhe forconin fushatėn e tyre kundėr tij dhe
  pejgamberrllėkut tė tij. Kurejshitėt tė cilėt i frikėsoheshin Ebu Talibit i cili gėzonte
  reputacion tė thellė, tani pas vdekjes sė tij, nuk kishin pengesė pėr tė vepruar, ngase e
  kishin tė qartė se Muhammedi a.s kishte humbur mbėshtetėsin qė e kishte nė
  personalitetin e Ebu Talibit. Tė njėjtin vit I Dėrguari i All-llahut xh.sh, Muhammedi a.s
  pėsoi edhe njė godiyje tjetėr tė fortė, vdekjen e gruas sė tij besnike hazreti Hatixhenė,
  ndaj kėtė vit e quajti « Viti i Dėshprimit » (« Senetul-Huzni » vėrej e pėrkth.)
  - Vdekja e Ebu Talibit ndikoi nė ngecjen e Thirrjes sė Lartėsuar, lidhur me kėtė
  Pejgamberi a.s ėshtė shprehur « Kurejshitėt qėndroni larg nga unė, gjer sa vdiq Ebu
  Talibi. »(26)
  - Kurejshitėt kohė pas kohe vėrsuleshin ndaj tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh dhe
  ithtarėve tė tij tė parė. Nisur nga kjo Pejgamberi a.s kėrkonte njė vend tjetėr kudoqoftė
  jashtė Mekės, ku do tė mundej tė rriste Drurin e Udhėzimit. Ai nisi hulumtimin duke
  vėnė kontakte me fiset, duke lajmėruar popullin qė jetonte rreth Mekės pėr detyrėn e tij.
  Ai e vizitonte Taifin dhe bisedoi me kryetarin e fiseve, por ata refuzuan, askush nuk iu
  pėrgjigj thirrjes sė tij. Mirėpo ai, prapėseprapėnuk u dėshpruar, pėrkundrazi vazhdoi t’u
  pėrcillte mesazhin e tij popujve jashtė Mekės.
  - Gjatė haxhit (vizitės sė Qabesė, qė arabėt i bėnin nė kohėn e injorancės vėrej e
  pėrkth) u takua me disa nga popujt (fiset) e Medinės. Ai u foli atyre pėr thirrjen-mesazin
  e tij, ndėrsa ata menjėherė pa ngurruar pranuan Thirrjen e All-llahut. Ata u kthyen nė
  Medinė duke marrėme vete nė shtėpitė e tyre Urdhėresat e All-llahut dhe ua shpėrndanė
  popullit tė vet. Dymbėdhjetė njerėz nga Medina erdhėn pėr t’i dhėnė besėn
  Muhammedit a.s nė besimin e tij, duke e marrė kėshtu mesazhin e tė Dėrguarit tė Allllahut
  xh.sh. Ai bashkė me to e ēoi Musejb ibn Umejrin qė t’ua mėsoj ligjet e fesė sė
  All-llahut xh.sh, qė t’i udhėzoj nė thirrjen e Tij dhe t’ua mėsoj Kur’anin. Mus’abi
  qėndroi me to njė vit, ndaj njė numėr tejet i madh i medinasve e pranoi Thirrjen e
  Bekuar dhe pranoi Islamin.
  - Gjatė kohės sė Haxhit tjetėr njė grup mė i madh prej tyre erdhėn nė Mekė, tė
  prirė nga Mus’ab ibn Umejri, qė t’i bashkangjiten Pejgamberit a.s dhe njėherit i
  premtuan ndihmė nėse ai shpėrngulet nė qytetin e tyre.
  - Ndėrkohė erdhi edhe Urdhėri nga ana e All-llahut xh.sh si sprovė pėr besimtarėt
  qė tė shpėrngulen prej Mekės, pas sė cilės ata u nisėn nė drejtim tė venbanimit tė ri, tė
  jetojnė pa pasurinė e tyre, pronėn dhe familjet e tyre, tė gatshėm tė sakrifikohen pėr
  rrugėn e All-llahut. Gjersa Islami po hynte nė fazėn e re tė pėrparimit, udhėheqėsit


  Kurejshit u mblodhėn nė « Dar-El- Nadva » qė tė bėjnė njė marrėveshje pėr
  Pejgamberin a.s, she unanimisht tė gjithė ranė nė ujdi dhe sollėn vendim qė ta vrasin.
  Ranė nė ujdi qė ēdo fis tė ēojė nga njė anėtarė tė vetin, qė likuidimin ta bėjnė natėn,
  ndėrsa synimi i njė mėnyre tė tillė tė organizimit tė vrasjes, kishte pėr qėllim qė tė mos
  akuzohej asnjė fis i vetėm pėr aktin e kryer. Melaqja e Medhe, Xhibrili a.s e lajmėroi
  Muhammedin a.s pėr komplotin e Kurejshitėve, me kėtė rast u shpall ajeti i mėposhtėm
  i kur’anor : »Pėrkujto (o i Dėrguar) kur ata qė nuk besuan thurrnin kundėr teje ; tė
  ngujojnė, tė mbysin ose tė dėbojnė. Ata bėnin plane, e All-llahu asgjėsonte, se All-llahu
  ėshtė mė i miri pėr qė asgjėson (dredhitė). » (El-Enfalė, 30)

  KURTHI PĖR PEJGAMBERIN S.A.V.S

  - Xhibrili a.s i tha tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh se All-llahu ėshtė i kėnaqur me
  idenė e tij tė shpėrnuljes pėr nė Medinė. Kur u lėshua errėsira, komplotistėt shpejtuan ta
  rrethojnė shtėpinė e Pejagmberit a.s dhe ta ndalojnė ikjen e tij. Atėherė i Dėrguari i Allllahut,
  Muhammedi a.s e lajmėroi Imam Aliun a.s pėr gjithēka qė kishte ngjarė. Ai e
  pyeti Imam Aliun a.s a do tė pranonte tė shtrihej nė shtratin e Pejgamberit a.s dhe tė
  mbėshtillet me mbulojėn e tij ? Imam Aliu a.s u pėrgjigj se po do tė dėshironte, nėse me
  njė akt tė tillė do tė jetė i sigurtė Muhammedi a.s, gjė qė Muhammedi a.s u pėrgjigj
  pozitivisht. Imam Aliu a.s pa asnjėfarrė komenti pranoi qė tė veproj siē e urdhėroi
  Muhammedi a.s, tė shėrbej si kurthė pėr jobesimtarėt. Atėherė Muhammedi a.s e lėshoi
  shtėpinė e vet dhe kaloi fare pranė rrethimit duke lexuar zėshėm ajetin kur’anor : »Ne u
  kemi vėnė edhe para tyre pendė e edhe mbrapa tyre pendė dhe ua kemi mbuluar sytė,
  prandaj ata nuk shohin. »(Jasin, 9)
  - Dhe vėrtet askush prej jobesimtarėve nuk e pa.
  - Nė tė gdhirė tė ditės, nė agim komlptistėt u futėn nė shtėpinė e Pejgamberit a.s
  pėr tė kryer aktin kriminel qė e kishin ndėrmend. Kur u futėn brenda nė dhomėn e
  Pejgamberit a.s, Imam Aliu a.s kėrceu nga shtrati duke ju bėrtitur : »Ē’ėshtė ?, Ēfarė
  kėrkoni ? »
  - « Ku ėshtė Muhammedi «-pyetėn ata.
  « A mė keni caktuar ju mua pėr ta ruajtur ? Jo, nuk mė keni caktuar ! Ju e keni pėrzėnė
  nga qyteti juaj. Tani ai juve u ka lėshuar (ka ikur, vėrej e pėrkth ) » (27)
  - Koploti i tyre dėshtoi dhe ata e lėshuan shtėpinė pa korrur sukses. Meqė, e tėrė
  kjo ngjau, ata filluan tė hulumtojnė pėrkatėsishtė tė kėrkojnė Pejgamberin a.s nėpėr
  fusha e male. Pėr kėtė qėllim ata e morrėn me vete Abu Karzan, i cili ishte ekspert pėr
  gjurrmėt (ndjekjen e gjurrmėve tė shkretėtisė, vėrej e pėrkth) qė t’i zbuloj hapat e
  Pejgamberit a.s. Ai kėtė e bėri deri sa mbėrritėn nė kodrėn Theur, dhe u tha se ai ėshtė
  aty brenda, nė tė kundėrtėn, nėse jo, d.m.th ose ka flturuar nė qiell ose ėshtė zhytur nė
  tokė.(28)
  - All-llahu i Lartėmadhėruar e dėrgoi njė marrimangė, e cila sa po Muhammedi
  a.s dhe as-habi tij Hazreti Ebu Bekri hyrėn nė shpellė, lėshoi rrjetin e vetnė hyrje tė
  shpellės. Komplotistėve nuk u shkonte ndėrmend qė dikush mund tė futej nė shpellė e tė
  mos kėputeshin fijet e holla tė rrjetit apo vetė marrimanga, ndaj edhe ndaluan
  pėrndjekjen. Atėherė nėn mbrojtjen e tėrrit tė natės Imam Aliu a.s me Hind ibn Ebu


  Halou shpejtuan pėr kah shpella pėr ta parė tė Dėrguarin e All-llahut xh.sh.
  Muhammedin a.s. Pejgamberi a.s bisedoi me Imam Aliun a.s se ēfarė do tė duhej qė ai
  tė bėjė gjatė kohės sė qėndrimit tė tij (Muhammedit a.s vėrej e pėrkth) nė Medinė. I tha
  Imam Aliut a.s qė tė kthehet nė Mekė, t’ua kthejė amanetet qė i kishte nė ruajtje
  popullit, dhe mė pas tė niset pas tij pėr nė Medine duke e marrė me vete edhe Hazreti
  Fatimenė dhe gratė e tjera tė Ehlul-Bejtit a.s.
  PRITJA NĖ KUBĀ
  - Pas disa ditėsh rrugėtimi, karvani arrijti nė Kubā. Nė kėtė vend Pejgamberi a.s e
  ndėrrtoi xhaminė « Kubā ». Derisa po priste arrdhjen e Imam Aliut a.s, Pejgamberi a.s i
  dėrgoi njė letėr tė diktuar (ngase Muhammedi a.s nuk dinte shkrim-lexim, vėrej e
  pėrkth.) dhe e ftonte pėr t’iu bashkangjitur. Letrėn e rregulloi dhe e dėrgoi Ebu Vakid
  El- Laithi.
  - Nga ana tjetėr Imam Aliua.s veēmė i kishte kryer ato qė e kishte porositur
  Muahammedi a.s. Amanetet pėrkatėsishtė gjėrat qė populli ia kishte besuar
  Muhammedit a.s pėr t’i ruajtur ua kishte kthyer. Pastaj i bėri ulėset mbi supet e elefantit,
  ku do tė uleshin gratė : hazreti Fatimeja-bija e Muhammedit a.s, Fatimeja-bija e Asadit,
  Fatimeja-bija e Hamzės dhe Fatimesė, bija e Zubejrit. Ky karvan u quajt »Karvani i
  katėr Fatimeve »
  - Imam Aliu. Atėherė caktoi qė disa besimtarė ta lėshojnė qytetin natėn, ndėrsa ai,
  gratė dhe Ebu Vakid El-Laithi udhėtuan ditėn,(nė pikė tė drekės, vėrej e pėrkth)(31). Pėr
  disa ditė udhėtimi karvani mbėrrijti nė Kubā. Kėshtu, aty u takuan me tė Dėrguarin e
  All-llahut xh.sh. Ai e pėrqafoi Imam Aliun a.s dhe filloi tė qajė pėr shkak tė vėshtirėsive
  dhe mynxyrave qė ata kishin pėrjetuar.
  - Gjatė rrugėtimit nėpėr rėrėn e nxehtė pėrcėlluese tė shkretėtirės, shputat e Imam
  Aliut a.s ishin mbuluar me gjak, pėrkatėsisht i kishin palsur, kėshuqė Muahmmedi a.s u
  lut pėr shėndetin e tij, gjė qė i ndihmoi shumė dhe ia lehtėsoi dhembjet.
  - Tė premten e 16.rebbiul-evelit, Pejgamberi, Muhammedi a.s e lėshoi Kubānė
  dhe u nis pėr nė Medinė, e cila ėshtė larg rreth 3-4 kilometra larg nė veri. Karvani i tė
  Dėrguarit tė Al-llahut xh.sh pritej ngrohtėsishtė dhe me njė mirėseardhje tė paparė, nė
  shumicėn e vendeve dhe rajoneve ku kalonte, ashtu siē u prit edhe nė Medinė. Kur
  Muhammedi a.s kapėrceu nėpėr vendin ku luftoi, mė vonė u ndėrtua Xhamia e
  Pejgamberit a.s. Ky ishte vendi ku deveja, me tė cilėn udhėtonte Muhammedi a.s u ndal
  dhe pikėrisht aty nė atė vend u ul. Atėherė Pejgamberi a.s zbriti nga deveja dhe shkoi
  tek Ebu Ejub El-Ensariu (All-llahu qoftė i kėnaqur me tė) si mysafir i tij.
  - Mė vonė, vetė Muahammedi a.s caktoi qė nė atė vend tė ndėrtohet xhamia
  bashkė me objektin pėr banim ku do tė vendosej ai me gjithė Familjen, ndėrsa dhomėn e
  tij e ndėrtoi afėr dhomės sė hazreti Aliut a.s.

  DETYRAT PAS SHPĖRNULJES (HIXHRETIT)

  - Me ardhjen e tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh nė qytetin e Medinesė, Medineja
  hyri nė njė epokė tė re historike. Kėtu u vėrtetua Kur’ani dhe fitoi pėrkrahės tė denjė, ku
  si flakadan ndriē rrugėn e tė Vėrtetės, duke e shkatėrruar errėsirėn e mosbesimit tė asaj
  kohe. Pas Hixhretit pejgamberllėku u kthye nė administratė shtetėrore, duke siguruar
  pasuri, mbrojtje dhe famė. Mirėpo, kjo nuk do tė thoshte edhe fundi i rreziqeve qė vinin
  nga armiqtė dhe koplotet e errėta, qė pėr synim dhe aspiratė tyre kishin shuarjen e
  dritės sė Islamit kudoqoftė dhe nė ēfarėdo mėnyre. Kėshtuqė forcat e injorancės me
  pikėpamjet kundėr Islamit dhe shtetit tė tij. Shumė fise hyrėn nė luftė kundėr Islamit
  dhe tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh me qėllim tė rrezikimit tė ekzistencės sė Islamit dhe
  mėnyrės sė jetesės qė vendos Islami. Tani Islami ishte organizuar nė Shtet, i cili kishte
  udhėheqės dhe ushtri pėr mbrojtje, nėpėrmjet rė sė cilėve ishte siguruar arritja e synimit
  tė tij.
  - Ishte e tmerrshme mė shumė se kurrė qė idhujtarėt ta sundojnė Arabinė. Ndaj,
  periudha pas Hixhretit pėrpara muslimanėve vinte detyra tė mėdha e tė
  rėndėsishme ėrforcimin e Shtetit, mbrojtjen e tij, ndėrtimin e shoqėrisė dhe forcimin e
  saj zbrapsjen e armiqėve si dhe pėrhapjen-pėrcjelljen e thirrjes (mesazhit) Islam dhe
  rregullimin e mėnyrės islame tė tė jetuarit. Natyra lufturake e individėve dhe fiseve
  rrėnjėsisht u ndryshua, ngase ata kur pranuan mesazhin islam, u shndėrruan nė paėqsore
  dhe i lanė veset e moēme ngatėrestare, dhe nuk posedonin asgjė tjetėr me aq kėnaqėsi sa
  besimin e tyre nė All-llahun xh.sh nė sajė tė cilit besimin e tyre nė All-llahun xh.sh
  nė nė sajė tė cilit besim fituan edhe vlera tė tjera. Organizimi i fushatave ushtarake dha
  atyre mbrojtėse u shndėrrua nė interes tė pėrgjithshėm, pėr t’i arrijtur disa aspirata nga
  njėra anė, ndėrsa nga ana tjetėr lulėzimin e madh tė Islamit. Kėshtuqė rreziku qė
  ekzistonte tė shkaėrrojė Islamin dhe konfliktet ushtarake qė do tė pėsojnė mė pas, u
  shndėrruan nė rrugė tė pashembullt nė historinė e tij.
  - Sa pėr tė ilustruar mė mirė rrethanat nė kohėn e shpalljes sė Kur’anit, njofton
  vetėm e dhėna se gjatė dhjetėvjetėve tė qėndrimit tė Muhammedit a.s nė Medinė, kishte
  dymbėdhjetė luftėra qofshin kėto mbrojtėse apo ofanzive, nė tė cilat muslimanėt patėn
  shumė viktima. Duke u ballafaquar me tė gjitha mėnyrat e vėshtirėsive, ata mposhtėn
  ekzistimin e fundit tė injorancės arabe, me cka Shteti Islam pėrfshin tėrė Gadishullin
  Arab.
  - Duke ndjekur historin kritike tė viteve tė hershme tė mesazhit tė fundit tė Allllahut
  xh.sh, shohim se roli i Imam Aliut a.s ishte i pashmangshėm. Nė tė gjitha luftat ai
  dilte fitimtar, ndėrsa nė guximin dhe sakrificėn vetėmohuese ua tejkalonte gjithė tė
  tjerėve. Shkathtėsia e tij luftarake, heroizmi dhe pamoshtėmėria veēmė ishin tė njohur
  pėr arminjtė e tij, ndaj edhe i iknin ballafaqimit me tė nė fushat e betejės. Ėshtė me
  rėndėsi tė tregohen disa lufta tė bėra mes foracave islame dhe atyre armike, tė asaj
  peėriudhe kohore dhe rolin e rėndėsishėm qė Imam Aliu a.s luajti nė secilėn luftė nga
  to.
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  LUFTA E BEDRIT

  - Bedri shtrihet nė largėsi rreth 200 milje prej Mekės, dhe rreth 80 milje prej
  Medinės. Ki ėshtė vendi ku u zhvillua lufta e parė mes foracave islame dhe atyre tė
  kufrit (mosbesimit).
  - Muslimanėt ishin tė pakėt nė numėr nė raport me kundėrshtarin, kėshtuqė
  proporcioni i forcave ishte 3:1 nė dobi tė mekasve pagan, tė udhėhequr nga Ebu Xhehli.
  Nė dimrin e dytė pas Hixgretit, ushtria e tij u nis nė drejtim tė Medinės, kėshtuqė
  Muhammedi a.s u detyruara tė nxjerr grupin e vet prej 313 njerėzve qė t’u kundėrvihet
  me qėllim tė parandalimt tė gjakderdhjes, brenda pėr brenda territorit tė vetė qytetit.
  Pėrgaditja (armatimi) i muslimanėve ishte i pakėt. Tri-katėr njerėz posedonin njė deve,
  duke kalėruar nė ndrime. Shembullė i jashtėzakonshėm nė ato grupe tė vogla ishte
  Imam Aliu a.s dhe rreth tij edhe njė kalorės tjetėr, Mikdad ibn Esved-Kindi. Disa
  muslimanė ishin tė armatosur vetėm me shtiza druri tė bėra nga palmat.
  - Luftimi aso kohe ishte krejtėsisht ndryshe nga i sotmi. Para se tė fillonte lufta
  kryesore, kryhej njė dyluftim mes luftėtarėve tė tė dy palėve. Kur muslimanėt mbėrritėn
  nė fushėn pjellore tė Bedrit, vend i mrekulluar pėrplot me ujė, nė tė cilin vend
  shėrbeheshin karvanet rrugės pėr nė Mekė, qė ishte nė veri, Pejgambei a.s e caktoi
  ndalimin dhe marrjen e pozitioneve rreth ujit tė rrjedhshėm freskues. Tė nesėrmen,
  pėrkatėsisht ditėn e premte tė shtatėmbėdhjetėn e Ramazanit, armiku me anė tė zėrit qė
  dilte nga buria i afrohej muslimanėve. Tre luftėtarėt mosbesimtarė : vjehrri Sufjan Utbe,
  vėllai i tij Shejbe dhe El-Velidi, dolėn nga rradhėt e tyre dhe nė mėnyrė arrogante
  filluan t’i provokojnė muslimanėt. Fill pas kėtij provokimi, tre Ensarė nga Medina
  menjėherė dolėn rradhėt e tyre dhe pranuan t’i sfidojnė provokimet e tyre (Ebu Sufjanit,
  Shejbes dhe El-Velidit, vėrej e pėrkth). Mirėpo, mekkasit u ndien tė fyer dhe refuzuan tė
  luftojnė kundėr Ensarėve duke ju thėnė: »Ne nuk kemi ardhur tė luftojmė medinasit,
  ngase ne ata nuk i urrejmė. Ne i provokojmė banorėt e Mekės, kush do tė kishte guxim
  tė na kundėrvihet neve . »
  - Duke e parė gjithė kėtė, Imam Aliu a.s dhe Ubejdi, tė dy kushėrinj tė
  Pejgamberit. Muhammedit a.s dhe Hamza, xhaxhai i tij, iu pėrgjigjėn njė provokimi tė
  tillė.
  - Zotėri Thomas Bodhi (1545-1613), diplomat anglez dhe themeluesi i bibliotekės
  sė Bodhijt, thotė : »Kurejshtiėve plotėsisht tė pėrgatitur i pari iu turr Imam Aliu nga
  taborri muslimanvė, i cili sihte veshur me njė pancir ndriēues dhe helmetėnė kokė. Atė
  menjėherė e pasoi Ubejd ibn El-Harithi, kushėriri i Muhammedit, dhe Hamza i cili
  mbante njė pendė nė pjesėn e sipėrme tė pancirit.
  - Gjithė kėta tė tre ishin nė lidhje farefisnie tė afėrtme Pejgamberin ,
  Muhammedin dhe kėshtu u plotėsua kėrkesa pėr gjakun Hashimit. »
  - Nė rrėfimin e tij Thomas Bodhi vazhdon : » Gjithė kėta tre luftėtėtarė ishin tė
  shpejtė. Hamza e mbyti Shejben, ndėrsa Imam Aliu e mbyti El-Validin, birin e Utbes.
  - Ubejdi u plagosė rrėndė, gati pėr vdekje por para se tė binte, Imam Aliu dhe
  Hamza patėn mundėsinė qė ta shpėtojnė. Hamza u vėrsul mbi Hudbashin dhe me njė tė
  rėnė tė shpatės ia preu kokėn. Pėr njė kohė tepėr tė shkurtėr, tri luftėtarėt mė eminentė
  mekkas u dėrguan qė ta gjejnė tė vėrtetėn e Xhehennemit, gjė tq cilėn Pejgamberi
  Muhammed ua kishte premtuar mė parė. « (32).
  - Pas kėsaj, tė nxituar dhe trimėrruar nga ushtria e Ebu Xhehlit, e provokuan
  Imam Aliun a.s dhe Hamzanė. Edhe ata tre gjithashtu ranė pėrdhe tė vdekur nga shpata
  e Islamit. Mė pas edhe tre tė tjerė pėrjeėtuan tė njėjtin fat. Nė ato momente hamendjeje
  qė mbizotronte te armiqtė, Pejgamberi a.s e lėshoi ushtrinė e vet nė sulm masiv.
  Muslimanėt, me ndihmėn e tė Madhit Zot i cili ua ofroi ato ditė, dhe me pjesėmarrjen e
  melaqeve, tė cilėt iu pėrgjigjėn lutjes (duanė), e mundėn-shkatėruan armikun. Nė
  Kur’anin e Madhėnueshėm thuhet : »Pėkujtoni kur kėrkuat ndihmė prej Zotit tuaj, e ai
  ju ėshtė pėrgjigjur : » Unė do t’ju ndihmojė me njėmijė melaqe qė vijnė njė pas njė
  (grup pas grupi). « (El-Enfalė, 9).
  - Rradhėt e Kurejshitėve filluan tė shkatėrrohen ndėrsa njė numėr i madh i
  ushtarėve tė zgjedhur u vranė. Filluan turpshėm tė ikin-zbrapsen. Nė atė rrėmujė qė u
  krijua ata lanė pajisjet luftarake bashkė me kafshėt kalėruese, ēadrat (tendat) e tyre si
  dhe pajisjet e tjera. Lufta mbaroi me vdekjen e 70 jobesimtarėve, nga tė cilėt, gati
  gjysmėn prej tyre i vrau vetė Imam Aliu a.s .(33)

  LUFTA E UHUDIT

  - Trembėdhjetė muaj mė vonė, i Dėrguari i All-llahut xh.sh Muhammedi a.s ia
  dha flamurin e tij e tė shpėrnulėrve pėrsėri Imam Aliut a.s. Kėsaj here nė Uhud. Kjo
  ngjau mė 7 sheval, tė vitit tė tretė pas Hixhretit. Sėrish ushtarėt muslimanė u ndeshėn
  me Kurejshitėt nga Meka.
  - Kurejshitėt udhėhiqeshin nga Ebu Sufjani, nė formėn e njė rrethi qė i ngjante
  gjysmėhėnės, me kalorėsit nė anėn e djathtė, tė cilėt i udhėhiqte Halid ibn Velidi,
  luftarėtari me nam tė keq. I pari i mekasve Ebu Amri duke hapėruar pėrpara me 50
  shigjetarėt i gjuajti muslimanėt, tė cilėt menjėherė iu kundėr pėrgjigjėn. Kėshtu filloi
  lufta. Mė pas shigjetarėt mekkas u tėhoqėn mbrapa, ndėrsa bartėsi i flamurit tė tyre
  Talha ibn Abu Talha, me daljet e tij pėrpara vazhdonte t’i provokojė muslimanėt.
  Atėherė Imam Aliu a.s doli nga rradhėt e ushtrisė dhe ia preu kėmbėn. Ai u pėrmbys nė
  tokė, ndėrsa njė luftėtar tjetėr e morri flamurin. Kėtė tė dytin e mbyti hazreti Hamza,
  ndėrsa kur i treti sa po e morri flamurin, edhe atė prap Imam Aliu a.s e mbyti.
  - Imam Aliu a.s dhe Hamza, tė parėt e Luftės sė Bedrit, duke mos kursyer tė dy
  mbytjen e armiqėve, filluan tė bėjnė kėrdinė nė rradhėt e ushtrisė. Por, Hamza gjersa
  ishte duke luftuar me Shejbe ibn Abd-El-Uzzon dhe me njė luftėtar mekkas, u vra nga
  prapa shpine. Kėtė sulm prej qyqari e kreu Vahshiu, rob Etiopian, i cili pėr ta arrijtur
  qėllimin e tij, ishte fshehur mbas njė druri. Pėr njė akt tė tillė, atij i ishte premtuar
  lirianga Hindi, gruaja e Ebu Sufjanit, e cila merrte pjesė nė kėtė luftė dhe e shikonte me
  admirim hakmarrjen pėr vdekjen e babait dhe tė vėllait tė saj, tė vrarė nė luftė me Imam
  Aliun a.s dhe hamzėn nė Bedėr.
  - Imam Aliu siē shihet, me heroizmin e tij tė pashoq, vetėm me dy luftėtarė, e
  ndėshkoi armikun. Fuqia e ndėshkimit e ndėrpreu kordonin e armiqėve dhe ai rrėshqiti
  (i shkanė kėmbėt). Atėherė Imam Aliu a.s ia doli ta pushtojė kampin e e kundėrshtarit,
  dhe si rrjedhojė mekkasit filluan tė ikin nga fusha e betejės. Pas kėsaj, muslimanėt u
  kthyen ta pėrfundojnė luftėn nė favor tė vetin, mirėpo, njė grup prej luftėtarėve
  muslimanė, tė cilėt Muhammedi a.s i kishte urdhėruar qė ta mbrojnė prapavijėn e
  ushtrisė nga mali Uhud, duke e parė humbjen e jobesimtarėve tė etshėm qė edhe ata tė
  marrin plaēkė lufte, e lėshuan pozicionin e tyre. Kjo gjendje i dha rast tė mirė Halid ibn
  Velidit i cili e shftritėzoi pėr t’i sulmuar mu nga ajo pozitė qė e lėshuan, prapa malit.
  - Kėsaj here situata filloi tė kthehet kundėr muslimanėve nė favor tė
  jobesimtarėve. Muslimanėt atėherė humbėn shumė nga luftėtaėrt mė tė mirė. Madje
  edhe vetė Muhammedi a.s u plagos nė fytyrė. Filluan tė pėrhapen zėrat se i Dėrguari i
  All-llahut xh.sh ėshtė vrarė. Muslimanėt u tmerruan nga kjo. Ata, nė konfuzion dhe pa
  roje, duke qenė tė frikėsuar pėr jetėn e prijėsit tė tyre, u gjendėn tė rrethuar nga
  mekkasit. Disiplina muk mundej tė vihej. Disa flisnin se Muhammedi si Pejgamber nuk
  mund tė vritet ngase ai ėshtė i vėrtetė. Tė tjerėt propozonin t’i kėrkojnė falje Ebu
  Sufjanit dhe tė vihen nėn mbrojtjen e tij. Rreth kėsaj ndodhie, muslimanėe u zbritėn
  ajetet e mėposhtme tė Kur’anit tė Madhnueshėm :
  « Muhammedi nuk ėshtė tjetėr vetėm se i Dėrguar. Edhe pėrpara tij pati tė
  dėrguar (qė vdiqėn ose u vranė). E nėse ai vdes ose mbytet, a do tė ktheheshit ju prapa
  (nga feja ose nga lufta) ? E kushdo qė kthehet prapa, ai nuk i bėn dėm All-llahut aspak,
  kurse All-llahu do t’i shpėrblej mirėnjohėsit »(Ali-Imran, 144).
  « O besimtarė, nėse u nėnshtroheni jobesimtarėve, ata ju kthejnė prapa aty ku ishit
  (nė kufr) dhe atėherė do tė jeni tė humbur » (Ali-Imran, 149).
  « Dhe kur largoheshit e nuk pėrfillshit as njėri-tjetrin, ndėrsa i Dėrguari ju thėrriste
  mbrapa. Atėherė u goditi me dėshprim pėr dėshprim (qė i shkaktuat Pejgamberit), ashtu
  qė tė mos pikėlloheni pėr atė qė u shpėtoi (prej luftės) e as pėr atė qė u goditi. All-llahu
  ėshtė i njohur hollėsisht me atė qė veproni. (Ali-Imran, 153).
  - Kėto ajete flasin pėr sjelljet dhe veprimet e muslimanėve nė luftėn e Uhudit.
  Hulumtimet mė tė detajuara qartė treguan se kush ėshtė nė Islam nė lidhje me
  marrėdhėniet, informacionet, shoqėrinė nė luftė pėr Islamin dhe muslimanėt, ndaj u
  dasht tė tregohet valideti i domosdoshmėrisė sė tė shoqėruarit me Pejgamberin
  a.s.Shumė tė tjerė me lutjet e tyre vetjake tentuan tė bėhen udhėheqės t’muslimanėve
  ndaj edhe i mashtruan ata nė ēėshtjet fetare.
  - Edhe pėrkundėr mendimit se Pejgamberi i tyre i dashur alejhisselam ishte
  vdekur, shumė besimtarė me besimin e tyre tė sinqertė e tė paluhatshėm, vendosėn tė
  luftojnė dhe nėpėrmjet kėsaj (luftimit) ta shuajnė etjen pėr mednimet qė i kishin ndjerė
  nė lėkurėn e tyre. Kur i Dėrguari (a.s) i All-llahut xh.sh, Ebu Dan’ahi dhe Sahl Bin
  Hunejfi e mbėshtjellėn (rrethuan) Muhammedin a.s pėr ta mbrojtur nga sulmet e e
  luftėtarėve tė Ebu Sufjanit.(34). Imam Aliu a.s me kėmbėngulje luftonte pėr
  Pejgamberin a.s dhe Islamin. Heroizmi i tij ishte aq madhėshtor sa qė melaqja kryesore
  Xhibrili a.s, zėrin e tė cilit e dėgjoi edhe vetė Aliu a.s, thoshte : » Kėtu Aliut nuk i
  ndihmoi rinia fitimtare ! Kėtu shpata nuk ėshtė arma e sukses-shme, kėtu ėshtė
  « DHULFIKKARI » (shpata e Imam Aliut a.s).
  - Nė kėtė luftė Imam Aliu a.s morri gjashtėmbėdhjetė plagė, nga tė cilat katėr
  ishin tejet serioze, sa qė edhe u rrėzua kali. Nė gjithė kėtė, rinia e tij e vrullshme i jepte
  impuls pėr tė ecur pėrpara, pėr t’u ngritur sėrish nė shalėn e kalit, dhe qetėsohej kur
  dėgjonte njė zė : » Shko nė luftė trim ! All-llahu dhe i Dėrguari i Tij i vlerėsojnė
  shėrbimet e tua ».
  - Ky nuk ishte akush tjetėr pos melaqja Xhibrili i cili e falėnderonte Pejgamberin
  a All-llahut, pėr besnikėrinė dhe devotshmėrinė kur shumėkush e lėshoi.
  - Pejgamberi a.s i tha Xhibrilit a.s « Aliu mė vjen mua, ndėrsa nuk i shkoi atij ».
  - Nė kėtė Xhibrili a.s hetoi se ai sėrish u vjen tė dyve. (Gjithēka ėshtė krijuar nga
  e njėjta Dritė).
  - Pas marrjes vesh tė lajmit se Pejgamberi a.s ishte vetėm i plaguar, e jo i vrarė,
  muslimanėt filluan tė tubohen sėrish rreth tij. Mekkasit mė nuk patėn guximin qė sėrish
  t’i shpartallojnė, kėshtuqė mbetėn tė kėnaqur nga fitorja e korrur e lėshuan fushėbetejėn
  duke i deformuar kufomat e muslimanėve dhe ato tė plagosurve. Duke u ndalė nė
  Rauhi, tetė milje larg nga Uhudi, Ebu Sufjani u ndje i pakėnaqur dhe i dėshpruar nga
  humbja e madhe e njerėzve tė tij, dhe konstatoi se ėshtė i kotė luftimi i tij. Filloi tė
  mendonte pėr tė sulmuar Medinėn.
  - Muhammedi a.s duke dyshuar nė tradhėtinė, vendosi qė tė merr diē dhe qė tė
  nesėrmen nė mėngjes vėrtetoi se Hamra El-Asadi i kishte lajmėrua mekkasit pėr afrimin
  e tyre dhe ishte kthyer nė shtėpi.


  LUFTA E AHZABIT (ALEATĖVE)

  - Sėrish nė muajin sheval, pas dy vjetėsh, nė vitin e pestė tė Hixhretit njė luftė tė
  madhe fillluan ēifutėt nė aleancė me jobesimtarėt e Mekės, tė udhėhequr nga Ebu
  Sufjani, fiset beduine Gatafan, Solaim, Benu Kuajs dhe Benu Asad, si dhe me ēifutėt e
  Hajberit, gjithė kėto me njė qėllim tė vetėm : shkatėrrimin e Islamit dhe Pejgamberit a.s.
  - Kjo ishte njė luftė e rėndėsishme historike, pėr nga natyra dhe mėnyra e
  shkėlqyeshme e mbrojtjes dhe demonstrimit tė shkathtėsive tė tė Dėrguarit tė All-llahut
  xh.sh. Kjo luftė njihet me emrin lufta e « Hendekut », pėr shkak tė vendosjes sė
  strategjisė sė re luftarake pėrkatėsisht hapjes sė kanaleve (hendeqeve) prej
  pesėmbėdhjetė shputave tė kėmbės nė gjėrėsi dhe po aq masė nė thellėsi, nė pjesėn e
  pambrojtur veriore tė qytetit.
  - Armiqtė duke iu afruar qytetit, kur e panė formacionin pėrkatėsisht stategjinė e
  mbrojtjes, gati sa nuk u ēmendėn nga befasia. Kjo mėnyrė e mbrojtjes gjer atėherė ishte
  e panjohur pėr arabėt, ndaj edhe nuk e dinin se si ta mposhtin njė pengesė tė tillė.
  - Medineja ishte e rrethuar me 10.000 ushtarė jobesimtarė tė fiseve tė ndryshme.
  Benu Kurejshi atėherė e ndėrpreu marėveshjen e bėrė me Pejgamberin a.s dhe iu
  bashkangjitkolonės sė jobesimtarėve. Muslimanėt ishin tejet tė frikėsuar, Kur’ani i
  Madhnueshėm e pėrshkruan kėtė gjendje, duke theksuar : » Kur ata u erdhėn juve edhe
  prej sė larti edhe prej sė poshti, dhe kur shikimet u shtangėn, e zemrat arritėn nė fyt, e ju
  sajonit mendime tė llojllojshme pėr All-llahun » (ElAhzab, 10).
  - Kaluan mė tepėr se katėrmbėdhjetė ditė, gjersa njė ēetė kalorėsish e zbuluan njė
  pjesė mė tė ngushtė e tė dobėt tė hendekut. Amr ibn Abd Vidi, Nafal ibn Abdullahu dhe
  Xherar ibn Al-Khattabi, tė prirė nga Ikrime ibn Ebu Xhehli, kėrcyen me kuajt e tyre atė
  vend dhe u turrėn drejt muslimanėve. Amr ibn Abdi duke kalėruar dhe lavdėruar
  heroizmin e tij, iu drejtua muslimanėve duke bėrtitur ashpėr : » A ka aty dikush nga ju
  qė do tė mė dal nė dyluftim ? »
  - Imam Aliu a.s e pyeti Muhammedin a.s qė t’i lejojė ta pranojė provokimin e
  kundėrshtarit, por Pejgamberi nuk e lejoi duke i thėnė : »Ulu, ai ėshtė Amri ».
  - Abdu Vidi sėrish vazhdoi me provokimin e tij, duke nėnēnuar e bėrtitur : » Ku e
  keni atė Xhennetin pėr tė cilin flisni se do tė shkoni nėse vriteni ? Nėse ėshtė kėshtu,
  atėherė pse nuk dilni nė dyluftim me mua ? »
  - Kur askush prej muslimanėve nuk shprehi dėshirė ta sfydojė thirrjen e tij, Aliu
  a.s e pėrsėriti kėrkėsėn e vet : « Unė jam pėr te, o i Dėrguari i All-llahut ! »
  - Pejgamberi Muhammedi a.s sėrish i tha : » Ulu, ai ėshtė Amri ! »
  - Imam Aliu a.s nuk kishte rrespekt pėr Amrin dhe tė ngjajshmit me te, ndaj
  tha : » Ēka se ai ėshtė Amri ?! »
  - Nė atė ēast i Dėrguari i All-llahut xh.sh u pajtua dhe e lejoi pėr tė dalė. Ai ia dha
  Imam Aliut a.s shpatėn e tij « Dhulfikkar », e veshi me pancirin e tij, ia vėndoi turbanin
  e vet nė kokė, dhe tha : »O All-llah ! Ai ėshtė vėllai dhe kushėriri im, ndaj o Zoti im,
  mos lejo tė mbetem vet. Ju jeni mė i mirė se trashėgimtari ».
  - Imam Aliu a.s doli nė fushėn e betejės, dukei bėrtitur Amrit : » Ti u betove nė
  Zot se asnjėrit nga Kurejshitėt nuk do t’i kishe lejuar dy provokime pėrveē nėse ti e
  zgjedh njė prej tyre ».
  - « Vėrtet u pėrgjigj Amri, » Ē’ėshtė ajo ? »
  - Unė tė thėras ty nė All-llahun, Pejgamberin e Tij dhe Islamin » u pėrgjigj Imam
  Aliu a.s.
  - « Mua kjo nuk mė duhet (nevojitet) » ia priti Amri.
  - « Atėherė unė tė ftoj nė luftė »- i tha Imam Aliu a.s.
  - « Kthehu », u pėrgjigj Amri. » Kishte miqėsi tė madhe mes meje dhe babait
  tėnd, ndaj unė nuk dua tė tė vras ».
  - « Por, me ndihmėn e All-llahut, unė dėshiroj tė tė mbys ty ! »-sėrish u pėrgjigj
  Imam Aliu a.s.
  - Amri u hidhėrua dhe u vėrsul ndaj Imam Aliut a.s i cili me plot guxim u kthye
  kundėr tij, dhe si zakonosht, e mbyti. » (35)
  - Mė pas u dėgjua zėri i Imam Aliut a.s : »All-llahu Ekber ! » (All-llahu ėshtė mė
  i Madh), qė me fjalė tė tjera do tė thoshte fitore…
  - Kur Imam Aliu a.s u kthye nga fusha e betejės, Resulull-llahu s.a.v.s e pranoi
  dhe i tha : »Lufta e Ali ibn Ebu Talibit me Amr ibn Vidin, ėshtė mė e madhe me
  pėrmasa, se sa i tėrė aktiviteti i gjithė Ummetit tim gjer nė Ditėn e Kijametit.(36)
  - Pas vrasjes sė Amrit, Imam Aliu a.s u vendos nė boshllėkun e hendekut ku Amri
  kaloi dhe u pozicionua nė atė vend, me qėllim qė t’i kundėrvihet ēdokujt qė do tė
  tentonte ta kalojė hendekun (37). Ndrėsa aspiratat e ushtėrisė sė jobesimtarėve, e cila
  numėronte mijėra ushtarė ishte qė t’i mundnin muslimanėt dhe ta marrin qytetin e
  Medinėsė. Heroizmi i pashoqė i Imam Aliut qė tregoi nė luftėn e Ahzabi, ishte stimulsi
  mė i fortė qė rezultoi nė fitoren e bindshme tė muslimanėve dhe nė paralizimin e
  ushtrisė sė jobesimtarėve. Vdekja e Amrit ndjelli frikė nė zemrat e armiqėve, ndaj edhe
  filluan tė tėrhiqen grupe-grupe nga fushėbeteja. Mė pas edhe vetė Ebu Sufjani u tėrhoq.
  - Disfata e plotė nė luftė dhe vrasja e Amrit nga dora e Imam Aliu a.s aq fort
  paralizoi forcat e tyre dhe krenarinė, sa qė as u shkonte mė ndėrmend tė futen nė
  Medine. Kjo luftė njėherit u tregoi se me ēfarė vetėmohimi e sakrifice janė tė pajisur
  luftėtarėt e pamposhtur siē ishte Imam Aliu a.s, tė cilėt e mbronin Pejgamberin a.s dhe
  thirrjen e tij nė Islam, dhe se e pamundur ėshtė mposhtja e tyre, ngase Islami vjen tė
  jetojė edhe pas luftės .
  - Rasti i Luftės sė Ahzabit dhe disa luftėrave mė tė vogla, bėnė qė fama e Imam
  Aliut a.s tė ndjell frikė nė zemrat e sicilit qė do tė merrte guximin t’i kundėrvihet nė
  luftė. Shumė prej luftėtarėve tė mėdhenjė refuzonin t’i dilnin Imamit nė dyluftim.
  Ndonjėherė Imam Aliu a.s me dėshirėn e flaktė qė kishte pėr tė pėrfunduar luftėn,
  fshihej natėn dhe ashtu i padukshėm i sulmonte kundėrshtarėt befas. Luftėtarėt nė Benu
  Kurejdha, Benu Mustalek dhe Fedek janė vetėm disa nga to.
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  LUFTA E HAJBERIT

  - Hajberi, i cili ndodhet rreth 100 milje nė verilindje nga Medineja, ėshtė vend
  plotėsisht i vėrtetuar. Ēifutėt nga Hajberi, paraqitnin kėrcėnim serioz pėr muslimanėt.
  Ata, duke i humbur luftėrat qė i bėnin kundėr Pejgamberit tė All-llahut xh.sh, filluan
  ngadalė dhe fshehurazi tė pėrgatitėn dhe tė nxitin njė luftė tė madhe kundėr
  muslimanėve.
  - Fusha dhe rripi i Hajberit konsideroheshin njė ndėr oazat mė pjellore tė
  shkretėtirės. Fiset ēifute, teritor i tė cilit ishte Hajberi, me xhelozi i ruanin trungjet e
  mėdha tė pallmave tė moēme. Fusha e Hajberit ishte e rrethuar me fortesa tė forta, tė
  vendosura nė bregore, e qė ishin afro dhjetė sosh. Shumica e tyre konsideroheshin tė
  pamposhtura. Ēifutėt e Hajberit njiheshin pėr luftėtarė trimadhe kishin dėshirė tė madhe
  pėr ta mposhtur Islamin. Duke llogaritur nė numrin e tyre tė madh, guximin e tyre dhe
  pozitėn e vendbanimit, vendosėn qė tė luftojnė. Kur i Dėrguari i All-llahut xh.sh u
  lajmėrua pėr kėtė, u nis me 1400 muslimanė nė sulm. Ēifutė kishte, shumė mė tepėr,
  afro 10.000, tė armatosur mirė dhe tė fortifikuar nė fortesat e tyre. Mirėpo, kur ca prej
  fortesave u rrethuan, pas njė apo dy sulmeve, nuk rezistuan fortė dhe u tėrhoqėn.
  Muslimanėt i pushtonin fortesat njė nga njė, deri tek e fundit, e cila dukej e
  pamposhtme.
  - Ēifutėt ishin tė tubuar rreth mbretit tė tyre tė kombit Kinan ibn Ali Rab-ės, i cili
  gjendej na atė fortesėn mė tė fortė tė Hajberit, tė ashtuquajturėn Al-Kvamus, e ndėrtuar
  me gurė nė njė vend tepėr strategjik, kėshtuqė ushtria muslimane u ndal pas tri sulmeve
  tė pasukseshme. Mė nė fund, i Dėrguari i All-llahut xh.sh e dha kushtrimin e njohur, i
  cili njėherit paraqiste mirėnjohjen mė tė shkėlqyeshme pėr Imam Aliun a.s.
  - Duke paraqitur pamundėsinė, e udhėheqėsve muslimanė pėr ta pushtuar kėtė
  fortesė tė fundit tė ēifutėve, e cila njėherit ishte edhe pozicionimi i tyre kyē, Pejgamberi
  a.s duke e ngritur bajrakun e ushtrisė muslimane tha »Nesėr kėtė bajrak do t’ia jap
  njeriut qė sulmon pamėshirshėmdhe kurrė nuk zbrapset. Ai e don All-llahun e Lartėsuar
  dhe Pejgamberin e Tij, por edhe All-llahu dhe Pejgamberi i Tij e duan atė, dhe ai nuk do
  tė kthehet prapa gjersa All-llahu nuk ia dhuron fitoren.(38)
  - Kjo deklaratė ndezi dėshirėn nė rė gjitha zemrat e tė pranishmėve prej
  muslimanėve, gjitha atyre qė besonin nė All-llahun xh.sh dhe tė Dėrguarin e Tij. Ata qė
  mė tepėr e aspironin njė nderė kaq tė madh ishin Saad ibn Vekkasi dhe Omer ibn
  Hattabi. Askush nuk mendonte nė Imam Aliun a.s kushėririn dhe zėvėndėsin e
  Pejgamberit a.s, heroin e tė gjitha luftėrave tė mėparshme, i cili mu ato ditė vuante nga
  dhimbja e syvendaj edhe nuk shihte asgjė.
  - Imam Aliu a.s i cili kishte mbetur nė Medinė ngase pėr shkak tė sėmundjes nuk
  mund tė qėndronte nė Hajber. Mirėpo, pėrkundėr humbjes sė tė pamurit shkoi Hajber,
  mbėrriti nė mbrėmje tamam nė atė ditėn e madhe, priste tė del mėngjesi, por
  Pejgamberin a.s askushi nuk e kishte lajmėruar pėr kėtė. Kur Pejgamberi a.s pyeti pėr
  Imam Aliun a.s, tė gjithė iu pėrgjigjėn se ai ėshtė larg, lėngon nga sėmundja dhe nuk
  sheh fare. Por Muhammedi a.s prapė urdhėroi qė t’ia sjellin Imam Aliun a.s. Nė
  kėrkesėn e tillė, Imam Aliu a.s u paraqit vetė, i prirė nga Selma ibn Aku-u, ngase ai nuk
  e shihte as rrugėn nga ecėn. I Dėrguari i All-llahut xh.sh e vėndoi kokėn e Imam Aliut
  a.s nė krahėt e tij dhe me pėshtymėn e tij ia lau sytė, duke e lutur All-llahun xh.sh qė
  t’ia kthejė tė pamurit. Nė tė njėjtin ēast, sytė e tij u kthjelluan, kėshtuqė filloi tė shohė,
  ndėrsa mė vonė ka thėnė se prej atij ēasti, kurrė mė nuk ka patur probleme me sytė.
  - I Dėrguari i All-llahut xh.sh erdhi tek Imam Aliu a.s me bajrakun e ngritur, e
  caktoi atė, e armatosi me « dhulfikkarin », sikur njeriun qė e don All-llahun xh.sh dhe
  Pejgamberin a.s. Ai- Pejgamberi a.s e udhėzoi ta udhėheq luftėn dhe tė sulmojė gjersa
  ēifutėt nuk mposhten. Imam Aliu a.s mė pas u ngjit me njė grup luftėtarėsh nė njė dru
  pėrpara fortesės me qėllim qė ta vėjė bajrakun nė majėn e saj, njėherit duke u shpjeguar
  muslimanėve qė asesi tė mos e largojnė, gjersa nuk pushtohet fortesa. Ēifutėt fill pas
  kėsaj, menjėherė u turrėn nė sulm qė t’i zbrapsin muslimanėt poshtė. Rabini ēifut e
  pyeti e pyeti Imam Aliun a.s se si e ka emrin, ndėrsa Aliu a.s iu pėrgjigj se quhet : Ali
  ibn Ebu Talib i ashtuquajturi Hajdar. Duke e dėgjuar emrin, rabini ua tėrhoqi vėrejtjen
  njerėzve tė vet, se ki njeri (Imam Aliu a.s, vėrej e pėrkth) nuk do tė tėrhiqet pa e
  pushtuar kėshtjellėn. Mirėpo, prijėsi ēifutė Harithi, i cili fort u rezistonte sulmeve tė
  mėparshme tė muslimanėve, doli pėrpara duke mbytur disa muslimanė. Kur e pa kėtė,
  Imam Aliu a.s kėrceu dhe e mbyti Harithin nė njė luftė tė barabartė gjoks mė gjoks.
  - Vėllai i Harithit, gjithashtu ishte luftėtar i hatashėm dhe konsiderohej i
  pathyeshėm nė mesin e ēifutėve.
  - Pėr t’u hakmarrė vdekjes sė vėllait tė vet, u paraqit i mbėshtjellur me pancir tė
  dyfishtė. Mbante njė helmetė pėr mbrojtjen e goditjeve tė shpatave, qė pėrbėhej me
  lidhėse nga tė dyja anėt. Filloi tė afrohet drejt muslimanėve me njė shtizė prej tri
  majave. Duke ecur pranė aradhave ēifute, provokonte luftėtarėt nė dyluftim duke
  bėrtiur :
  « Unė jam Marhabi, luftėtari mė i madh nė botė ».
  - Askush prej muslimanėve nuk merrte hapin pėr t’i dalė ballė. Imam Aliu a.s vetė
  u afrua duke mbajtur nė vete tesha tė leckosura dhe pancirin, duke folur :
  « Unė jam ai qė nėna mė ka emėruar Hajdar, luani i shkretėtirės. Unė i mati armiqtė
  e mi me madhėsinė e thjeshtėsisė. »
  - Fjalėt e Imam Aliut a.s nuk ishin pa kuptim. Ai e dinte se ato kishin ndikim tek
  Marhaba nė shqetėsimin, tė cilin filloi ta ndjejė, nga ėndėrra e pardokohshme, kur iu
  shfaq se e shndreėon (copton) luanin nė copa-copa. Kėshtuqė ata tė dy u afruan fare
  pranė njėri-tjetrit. Marhaba kishte besim se Imam Aliu a.s do ta shpėrthejė me shtizėn e
  tij prej tri majave. Imam Aliu a.s i eskivoi goditjes sė tij, dhe para se Marhabi ta rimarė
  vetveten, ai e cotoi me « dhulfikkarin » e tij, me ēka ia shkyu pancirin, kaloi pranė
  helmetės sė tij, drejt gjoksit tė tij, duke e ndarė (coptuar)nė gjysma-gjysma. Marhabi ra
  nė tokė i vdekur, ndėrsa fitimtari-Imam Aliu a.s e shpalli fitoren e tij nė mėnyrėn e tij tė
  rėndomtė duke bėrtitur : » All-llahu Ekber » !
  - Atėherė muslimanėt filluan tė sulmojnė pėrpara, gjatė sė cilit sulm gjashtė ēifutė
  ranė nga shpata e Imam Aliut a.s. Ēifutėt duke qenė tė ndjekur nga muslimanėt, filluan
  tė tėrhiqen nė fortesė. Gjatė luftimit, njė ēifutė i dha njė goditje nė dorė Imam Aliut a.s
  duke ia nxjerrė shtizėn nga dora, tė cilėn njė tjetėr ia hudhi pėrtoke. Imam Aliu a.s tepėr
  u revoltua nė kėto ēaste, duke bėrė njė pėrpjekje mbinjerėzore dhe terguar heroizėm tė
  pashoqė. Duke kėrcyer hendekun, arrijti deri te dyert e hekurta tė fortesės , tė cilat i
  lėvizi dhe nė rrjedhėn e mėtutjeshme tė luftės i pėrdori si mburojė.
  - Ebu Rafe , njėri prej atyre i cili bashkė me Imam Aliun a.s e morrėn fortesėn,
  hulumtoi dyert pas luftimeve, dhe u pėrpoq bashkė me shtatė njerėz tė tjerė t’i lėviz ato,
  por nuk ia arriti.
  - Fortesa u morr, dhe me kėtė u arrit fitorja.
  - Ēifutėt nė kėto luftime humbėn 93 njerėz, ndėrsa pala muslimane humbi vetėm
  19 veta.
  - Sipas dijetarit, Sujutiut, nė vepėrn e tij »Tarihul-hulefa » (Historia e
  halifėve), Imam Aliu a.s ato dyer i ka mbajtur me njė dorė, kėshtu duke ju ju mundėsuar
  luftėtarėve tė vet kalim nė anėn tjetėr tė hendekut. Pas fitores, Pejgamberi-Muhammedi
  a.s e pėrqafoi Imam Aliun a.s dhe e puthi nė ballė duke i thėnė :
  « Ali ! U frikėsova se muslimanėt ty do tė rrepsektojnė siē tė krishtertėt e rrespektojnė
  Jezusin. Dėshiroj tė them pėr ty gjithēka qė ke bėrė pėr muslimanėt, duke tė rrespektuar
  dhe duke e parė pluhurin nė kėmbėt e tua. Ky ėshtė njė rrespekt i denjė dhe ka hije tė tė
  them se ti je pranė meje, e unė jam pranė teje. Ti je i rėndėsishėm pėr mua ashtu siē jam
  edhe unė pėr ty, ashtu siē ishte Haruni pėr Musanė. Ti lufton pėr tė mirėn time dhe ti do
  tė jesh i afėrti im nė Ditėn e Gjykimit. Ti do tė jesh me mua nė burimin e Kevtherit.
  Armiqėsia ndaj teje, njėherit paraqet armiqėsi edhe ndaj meje. Lufta kundėr teje ėshtė
  luftė kundėr mua. Miku yt ėshtė edhe mik imi. Siguria jote ėshtė edhe siguria ime. Trupi
  yt njėherit ėshtė edhe trup imi, ashtu siē ėshtė gjaku yt edhe gjak imi. Kush tė pendohet
  ty ėshtė njėsoj sikur tė mė pendohet mua. E vėrteta gjendet nė mendimin tėnd, zemrėn
  tėnde si dhe gjuhėn tėnde. Ti beson nė All-llahun, ashtu siē besoj edhe unė. Unė do tė
  lutem nėpėrmjet udhėzimeve, me tė cilat miqtė e tu do tė jenė tė shpėrblyer nė qiej,
  ndėrsa armiqtė e tu do tė ghykohen nė Xhehennem » (39).

  LUFTA E HUNEJNIT

  - Siē duket muaji sheval, ishte muaj veēse i luftėrave.
  - Pėrsėri nė kėtė muaj, Fiset Benu Huajdha dhe Benu Thekif, tė cilėt jetonin jashtė
  Mekės, ishin jashta zhvillimit tė Shtetit Islam. Ata filluan t’i mobilizojnė forcat e tyre
  kundėr muslimanėve dhe kėshtu mblodhėn 20.000 njerėz. Muslimanėt iu kundėrvunė
  me 12.000 ushtarė. Jobesimtarėt u fshehėn nė rajonin bregor tė Hunejnit, mes Taifit dhe
  Mekės.
  - Kur muslimanėt arritėn herėt nė mėngjes, jobesimtarėt befasisht i sulmuan nga
  kurtha. Muslimanėt e papėrgaditur u dekurajuan dhe nė rradhėt e tyre u paraqit
  konfuzioni. Filluan tė ikin, ndėrsa me Pejgamberin-Muhammedin a.s mbetėn vetėm
  Imam Aliu, El-Abbasi dhe disa familjarė tė afėrt tė Muhammedit a.s nga Ehli-Bejti a.s.
  (40). Ata qėndruan dhe me shembullin e tyre qė nuk u lėkundėn aspak , me vetė
  qėndrimin stoik tė tyre, u treguan muslimanėve tė tjerė qė tė kthehen nė luftė, tė cilėn
  sukses-shėm e pėrfunduan.
  - Kėto ca shembuj tė heroizmit dhe pėrpjekjeve mbinjerėzore tė Imam Aliut a.s
  janė tė shėnuara gjatė ditėve tė para tė Islamit, kur Pejgamberi, Muhammedi a.s ishte nė
  momentet kritike tė jetės sė tij.
  - Imam Aliu a.s kėshtu pranė tė Dėrguarit tė All-llahut xh.h morri pjesė nė tė
  gjitha luftėrat qė u zhvilluan atėherė, pėrveē asaj tė Tebukut, kur me urdhėrin e tė
  Dėrguarit tė All-llahut xh.sh abstenoi. (41). Ai nė tė gjitha ato luftėra luajti rolin kryesor
  dhe jashtėzakonisht ishte i sukses-shėm. Secili hulumtues, duke e parė jetėn e Imam
  Aliut a.s e veēanėrisht luftėrat qė zhvilloi ai, e pamundur ėshtė tė mos pėrmendet dhe tė
  potencohet heroizmi i tij, dhe sakrifica e tij vetėmohuese. Vetėm heroizmi si cilėsi nuk
  ishte karakteristikė dalluese e tij, por pėrdorimi i kėtij heroizmi nė rrugėn e All-llahut
  xh.sh, nė xhihad ishte pėrcaktimi i tij strategjik e i pashoq. Aspekti mė i rėndėsishėm i
  heroizmit tė tij ishte pėrkushtimi i tij i plotė ndaj All-llahut xh.sh dhe sakrifica nė
  rrugėn e All-llahut xh.sh. Besimi i Aliut a.s nė All-llahun xh.sh ishte motivi i vetėm i
  heroizmit tė tij, dhe qė historia e Islamit e ka shėnuar nė faqet e saja mė tė ndritura dhe
  ngjashėm si pėr tė, nuk ėshtė shkruar pėr askėnd tjetėr. (42)
  - Shumė nga udhėheqėsit eminent arab nuk i flisnin popullit tė thjeshtė pėr
  rrethanat e shumta tė luftėrave, pėr dobėsitė apo humbjet, tė cilat kishin tė bėjnė me
  Imam Aliun a.s (pėrkatėsisht i kishin pėsuar nga Imam Aliu a.s, vėrej e pėrkth.), ngase
  shėnimet historike janė tejet tė qarta dhe decide kur flasin pėr atė qė qėndrueshmėria
  dhe vendos-shmėria e tij e pashembullt kanė dalė nė spikamė nė cilat do rrethana
  qofshin, qoftė kur muslimanėt kanė ndejtur bashkė nė luftime me tė, apo e kanė lėshuar,
  pėrkatėsisht e kanė lėnė vet, nė disa ēaste betejash. Ky fakt mund tė shpjegohet vetėm
  nėpėrmjet cilėsive tė Imam Aliut a.s, i cili ishte shpėrblyer me besimin e vėrtet, duke u
  mbėshtetur vetėm nė ndihmėn e tė Madhit Zot. Ai i shėrbente vetėm All-llahut xh.sh
  dhe asgjė tjetėr nuk pranonte pėrveē Tij, All-llahut tė Madhėruar. Pėrveē kėsaj, Imam
  Aliu a.s posedonte pėrkatėsisht ishte i pajisur me guximin, vendos-shmėrinė,
  paluhatshėrinė dhe fisnikėrinė.

  VĖSHTRIMI ISLAM NDAJ IMAM ALIUT A.S

  - Askush tjetėr asnjėherė, nė historinė e Islamit nuk ka fituar vlerė dhe madhėshti,
  pėrkatėsisht nuk ka zėnė vend tė ēmuar, ashtu siē ka zėnė Imam Aliu a.s. Ndaj nisur nga
  kjo, del si imperativ porosia qė kėrkohet prej pasuesve, qė atė (Imamin, vėrej e
  pėrkth.) ta ēmojmė, ta duam dhe ta ndjekim ē’do gjurmė tė jetės sė tij. Kur’ani i
  Madhnueshėm, tradita dhe tekstet autotentike historike si dhe librat e ndryshėm, me
  rrėfime tė vėrteta, tė cilat duke e lavdėruar dhe ngritur lart pozitėn e Imam Aliut a.s,
  shkėlqejnė si madalje nė gjoksa, tė cilat shėrbejnė pėr tė spikatur dhe vėnė nė pah
  rregullat dhe urdhėrat, duke i obliguar muslimanėt qė ta ndjekin dhe pasojnė rrugėn e
  tij. Nga shpėrblimet qė Imam Aliu a.s ka marrė nga All-llahu i Lartėsuar dhe
  Pejgamberi i Tij a.s mund tė pėrmendim mbase edhe atė tė fundit : »… All-llahu ka pėr
  qėllim qė nga ju, o familje e shtėpisė (sė Pejgamberit) tė largojė ndytėsinė e
  mėkateve dhe t’ju pastroj deri nė skaj » (El-Ahzabė, 33)
  - Komentatorėt e kėtyre ajeteve thonė se ky ajet ka tė bėjė pėrkatėsishtė i
  dedikohet tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh Muhammedit a.s, Imam Aliut a.s, hazreti
  Fatimesė, Hasanit dhe Husejnit, tė cilėt, Pejgamberi a.s njėherė nė njė rast tė gjithė sė
  bashku i mbuloi me jorganin e tij. Kur u shpall ky ajet, Ummu Seleme, bashkėshortja e
  Pejgamberit a.s e pyeti Pejgamberin : » A bėj pjesė edhe unė nė anėtarėt e familjes » ?
  Jo », u pėrgjigj Pejgamberi a.s » por ti je nė rrugėn e drejt » (43)
  « E kush tė kundėrshton ty nė ēėshtjen e tij (Isait) pasi tė ėshtė bėrė e ditur e vėrteta, ti
  thuaj : »Ejani i thėrrasim bijtė tanė dhe bijat tua, gratė tona dhe gratė tuaja, vetė ne dhe
  vetė ju, mandej sinqerisht tė lutemi pėr mallkim, dhe mallkimin e All-llahut ta hedhim
  kundėr gėnjeshtarėve ! » (Ali-Imran, 61)
  -Tė gjithė mufesirėt dhe komentatorėt e hadithit pohojnė se ky ajet ėshtė shpallur kur
  Pejgamberi a.s e dėrgoi Imam Aliun a.s, Fatimenė, Hasanin dhe Husejnin, pėr ti takuar
  tė krishterėt e Naxhranit, pėr shkak tė mospaguajtjes sė obligimit (xhizjes, vėrej e
  pėrkth.). Kur tė krishterėt e panė Pejgamberin a.s se vjenė bashkė me familjen e tij, ata
  filluan tė frikėsohen dhe filluan tė arsyetohen pėr mospagesėn e tyre, dhe premtuan se
  kėtė oblogim do ta kryejnė pėr hir tė rrespektit ndaj Pejgamberit a.s (44)
  « Dhe ushqimin ua jepnin, edhepse vet e dėshironin-tė varfėrit, bonjakut dhe robit. »
  Ne juve ju ushqejmė vetėm pėr hir tė dashurisė ndaj All-llahut, nga ju nuk kėrkojmė as
  falėnderime as lavdėrime, ne i frikėsohemi Zotit tonė, atė ditė kur fytyrat do tė jenė tė
  errėsuar dhe tė mėzitura. »
  Dhe atyre, atė ditė All-llahu frikėn do t’ua largojė dhe mirėqenie e gėzim do t ‘u jep. »
  (Ed-Dehr, 8-11).
  - Njohėsit e tefsirit dhe hadithit unanimisht pajtohen se kėto ajete janė shpallur
  pėr nderė tė Aliut, Fatimesė, Hasanit dhe Husejnit a.s, kur Hasani dhe Husejni ishin tė
  sėmurė, ndėrsa Aliu, Fatimeja dhe Fiddah (amvisja e tyre) u betuan ndaj All-llahut
  xh.sh se do tė agjėrojnė tri ditė, nėse dy vogėlushat do tė shėrohen nga sėmundja e tyre.
  Vogėlushat u shėruan ndaj ata tė tre agjėruan.
  - Para perėndimit tė diellit, njė ditė njė i varfėr trokiti nė derėn e tyre, dhe ata ia
  dhanė njė bukė prej elbit, tė vetmen qė e kishin. Tė nesėrmen, ditėn e dytė sėrish njė
  fukara trokiti nė derėn e tyre, dhe ata pėrsėri e ushqyen. Ditėn e tretė tė agjėrimit tė tyre,
  njė rob lufte gjithashtu kėrkoi prej tyre ushqim, dhe ata ia dhan atė qė e kishin.
  Kėshtuqė, Kjo Familje a.s agjėroi tri ditė duke mos ngrėnė asgjė, pos asaj qė pinė vetėm
  ujė. Pėr shkak tė kėsaj ngjarjeje, u shpallėn ajetet fisnike, tė cilėt i lavdėrojnė ata dhe
  vepėrn e tyre, duke ju treguar si shembull ndjekėsve tė tyre…
  « A mos e konsideruat dhėnien e ujit haxhinjėve dhe kujdestarinė ndaj Xhamisė sė
  Shenjtė, si besimin e atij qė i besoi All-llahut dhe ditės sė fundit dhe qė luftoi nė rrugėn
  e All-llahut ? Jo, ata nuk janė tė barabarta te All-llahu. Popullin mizor All-llahu nuk e
  vė nė rrugė tė drejtė. (Et-Tevbe, 19)
  - Ndėrsa, ky ajet i mėsipėrm u shpall kur Talha ibn Shejbe e lavdėroi Abbas ibn
  Abdul-Muttalibin duke i thėnė : »Unė kamė kompetenca mė tė mėdha ndaj Qabesė,
  ngase unė jam pėrgjegjės pėr furnizimin e haxhinjve me ujė dhe ēelėsi i Qabesė ėshtė nė
  duart e mia. »
  - Pikėrisht nė kėto ēaste Imam Aliu a.s qėlloi tė kaloi pranė tyre dhe i pyeti :
  « Me cka lavdėrohesh ti » ? Kur e morri pėrgjigjen, Ai-Aliu a.s tha : » Kur isha
  fėmijė, isha i zgjedhur, gjė qė askush prej jush nuk ėshtė. »
  « Ēfarė ėshtė ajo » ?- e pyetėn ata. Ai u pėrgjigj : » Unė i pari jam lutur nė Islam, dhe
  jam i pari qė kam zhvilluar nė rrugėn e All-llahut. »
  - Qė nga ai ēast, zbritja e ajeteve ishte lavdėrim i dinjitetit tė Imam Aliut a.s (46)
  - Veē nderimit tė madh tė Imam Aliut a.s qė i bėn Kur’ani i Madhnueshėm, duke
  rrespektuar traditėn, Pejgamberi a.s fletė pėr tė si vijon :
  1. » Unė jam qyteti i diturisė, ndėrsa Aliu porta e atij qyteti. » (47)
  - Rresull-llahu a.s gjithashtu ka thėnė, duke iu drejtuar Imam Aliut a.s :
  2. ti je pėr mua ashtu siē ishte Haruni pėr Musanė a.s veēse pas meje nuk ka
  pejgamber. » (48)
  3. « Vetėm besimtarėt do tė duan ty, ndėrsa dyftyrėshit do tė urrejnė » (49)
  - Nė ditėn e vėllazėrimit tė muhaxhirėve me ensarėt, Pejgamberi a.s i tha Imam
  Aliut a.s « Ti je vėllau im, ndėrsa unė jam vėllau yt. Nėse dikush tė pyet thuaji : » Unė
  jam rob i All-llahut dhe vėlla i tė Dėrguarit tė Tij. Nėse dikush kėtė cilėsi do t’ia
  pėrshkruante vetes sė tij, ai ka gėnjyer. » (50)
  - Kėto ishin disa nga shembuj me tė cilat ėshtė lavdėruar Imam Aliu a.s. Pėr
  tekste tė tjera lidhur me kėtė ēėshtje, duhet shikuar : »Fada’il Kamsah Min », « Al Sihah
  Al Sittah », »Yanabi’u Al-Mevada », « Ahmed ibn Hanbel « , « Musned, » dhe Dala’il
  Al-Sadik, »vepėrn « Fadail Emirul Muėmininin » dhe argumentet e imamatit tė tij
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  VIRTYTET E IMAM ALIUT A.S

  - Si burim i cili potencon tė qenit besnik ndaj Imam Aliut a.s si udhėheqės tė
  muslimanėve, mund ta theksojm ajetin vijues:
  « Mik (i afėrt) juaji ėshtė vetėm All-llahu, ėshtė I Dėrguari i Tij dhe ata qė besuan e qė
  falin namazin dhe japin zeqtin duke bėrė rukuė (duke qenė respektues) ». (El-Maide,
  55)
  - Komentatorėt e Kur’anit thonė se ky ajet posaēėrisht ėshtė shpallur pėr Imam
  Ali ibn Ebu Talibin a.s duke pohuar se ai detyrimisht mbetet si imam, autoritet
  ideologjik, dhe lider politik e shoqėror I komunitetit.(51)
  - Kjo ėshta shpallur atėherė kur Imam Aliu a.s e nxorri unazėn e tij prej gishti
  duke u falur dhe ia dha njė fukaraje si sadaka. Ajeti u shpall tamam nė kėtė rast tė
  rėndėsishėm dhe e vėrtetoi imamatin e Imam Aliut a.s.

  FJALIMI-HUTBEJA NĖ « GHADIR »

  - Ky ėshtė fjalimi, qė i Dėrguari i All-llahut xh.sh ua mbajti muslimanėve nė
  vendin e quajtur « Ghadir Khum », nė kthimin e tij nga haxhi i fundit prej Mekės, pėr tė
  cilin Bera bin Azibi thotė : » Ne erdhėm me Pejgamberin a.s nė vitin e tij tė fundit tė
  haxhit, nė vendin, ku ai thirri gjithė popullin nė njė namaz tė pėrbashkėt, »dhe mė pas iu
  drejtua popullit me kėto fjalė :
  « A jam ndaj jush mė tepėr pėrhjegjės ndaj jush se sa ju vetė? »
  « Po »- iu pėrgjigjėn tė pranishmit.
  - Atėherė Pejgamberi a.s e ngriti dorėn e Aliut a.s dhe tha :
  « Ai ėshtė evlija, mbrojtėsi i tė cilit jam unė. All-llahu xh.sh e mbroftė secilin tė cilit
  ai- (Imam Aliu a.s, vėrejt e pėrkth) i ėshtė evlija. All-llahu qoftė armik i atij qė ėshtė
  armik i Imam Aliut a.s. »(52)
  - Apo, nė pėrputhje me thėnien e Ahmed ibn Hanbelit, kur Pejgamberi a.s ka
  thėnė : Ēfarėdo qoftė pėrgjegjėsie qė kam unė, ka gjithashtu edhe Aliu. O Zot !
  Ndihmoji atij qė e ndihmon atė, ndėrsa bėhu armik i atij qė ėshtė armik i tij ». (53)
  - Pejgamberi-Muhammedi a.s ka thėnė :
  « Aliu ėshtė me tė Vėrtetėn ashtu siē ėshtė edhe e Vėrteta me tė. Ata (Ali dhe e
  Vėrteta, vėrejt e pėrkth) nuk do tė ndahen gjersa Aliu nuk mė bashkangjitet…(ndėrron
  jetė, vėrejt e pėrkth)…(54)
  - Nė njė rrėfim tjetėr, duke iu drejtuar Ammar ibn Jasinit, Muhammedi a.s i tha : »
  dhe sikur i gjithė populli tė shkojė njė lugine, ndėrsa Aliu tjetrės, shko luginės qė shkon
  Aliu, mos u bazo nė popullin… »(55)
  - Pejgamberi a.s gjithashtu ka thėnė : » Secili pejgamber ka pasur zėvendėsin dhe
  trashėgimtarin… » (56)
  - Kjo qė u theksua mė sipėr, ėshtė vetėm njė pjesė nga veprat e vėrtetuara islame,
  tė dėshmuara nga tė gjithė muslimanėt. (57).

  PERIUDHA E HILAFETIT

  - Pejgamberi a.s u shpėrngul nė Ahiret me kokėn nė krahėt e Imam Aliut a.s.
  Shkoi tek All-llahu xh.sh mu nė kohėn kur akoma brengosej pėr Thirrjen dhe popullin.
  - Kjo dėshmohej gjatė vizitės sė tij qė ua bėrri varrezave « Baki », nė kohėn e
  sėmundjes sė tij tė pashėrueshme, kur pranė varreve u shpreh : »Es selamu Alejkum,
  Ehlul-Kabur (banorė tė varrezave). Gėzohem qė jeni ndryshe prej popullit qė do t’u
  vijnė trazira si netė tė errėta prej pasuesve tė tyre tė parė dhe tė fundit ». (59)
  - Ai pandėrprerė kėrkonte nevojėn e pėrmabajtjes pas dy gjėrave mė tė
  rėndėsishme, Librit tė Madhnueshėm-Kur’anit dhe ndjekjes sė familjes sė Pejgamberit
  a.s (60)
  - Nė ēastet e fundit tė jetės sė tij, ai kėrkonte qė t’i sjellin njė letėr dhe penė, qė nė
  tė t’i shkruajė popullit ēka duhet tė ruhet nga haresa, dhe qė tė mos kthehet nė rrugė tė
  shtrembėr pas ndrimit jetė tė tij. (61)
  - Kėto dhe shinjat e tjera, qartė tregojnė se Pejgamberi-Muhammedi a.s brengosej
  pėr ardhmėrinė dhe zhvillimin e Islamit dhe forcimin e komunitetit pėrpara sfidave dhe
  trazirave qė do tė pasonin mė vonė. Para se shpirti i Muhammedit a.s ta lėshojė trupin e
  tij tė pastėr, Imam Aliu a.s dhe anėtarėt e Familjes sė tij filluan pėrgatitjet rreth
  xhenazes sė tij.
  - Nė ndėrkohė, ensarėt dhe disa prej muhaxhirėve mbanin njė mbledhje nė
  « Thakifa benu Said El-Ensarrij », pėr tė caktuar trashėgimtarin i cili do ti udhėheq mė
  tutje muslimanėt. Pas njė debati tė gjatė dhe diskutimi tė ashpėr nė njė atmosferė tė
  tendosur, nėn zėrat e ashpėr dhe grindjeve, hazreti Omer ibn Hatabi, tentonte tė fitojė tė
  pranishmit pėr betimin e tij nė dhėnien e besimit pėr Ebu Bekrin si halif dhe
  trashėgimtar tė Pejgamberit-Muhammedit a.s, dhe kėrkonte qė njė gjė tė tillė ta bėjnė
  edhe ata, ashtu siē e bėri vetė ai (62).
  - Imam Aliu a.s asgjė nuk dinte pėr atė qė po ndodhte, por lajmi i erdhi nga
  zhurma qė ishte shkaktuar kur populli e kishte lėshuar « Thakifa benu Said-in » dhe
  ishte nisur drejt Xhamisė sė Pejgamberit a.s. Imam Aliu a.s dhe Familja e tij akoma
  ishin tė zėnė rreth pėrgatitjes sė trupit tė Pejgamberit-Muhammedit a.s i cili u mbajt tri
  ditė pa u varrosur, me qėllim qė ndjekėsit e tij edhe mė tej ta shohin.(63). Kėshtuqė
  Imam Aliu a.s besonte nė tė drejtėn e tij legjitime pėr hilafetin, duke mos e dijtur se
  ēfarė po ngjet jashtė. Gjersa Imam Aliu a.s ishte i zėnė me pėrgatitjen e xhenazes sė
  Pejgamberit a.s tė pranishmit nė « Thakifa benu Saida » pranuan propozimin e Omer
  ibn Hatabit pėr pranimin e Ebu Bekrit si halif tė muslimanėve.
  - Duke marrė parasysh faktin se Imam Aliu a.s dhe Familja e tij, nuk ishin tė
  pranishėm nė atė zgjedhje, nukme dhanė bej’atin (betimin) pėr halifin e posazgjedhur.
  Krahas Imam Aliut a.s dhe Benu Hashimėve, edhe njė numėr bukur i madh i disa
  muslimanėve eminentė dhe as-habėve besnikė nuk ia dhanė bej’atin (besimin) e tyre.
  Mes tyre ishin :
  1. Abbas ibn Abdul-Muttalibi
  2. Utbe ibn Ebi Lehebi
  3. Selman El-Farisiju
  4. Ebu Dherr El-Giffariju
  5. Ammar ibn Jasiri
  6. El-Mukdadi
  7. El-Ber’a ibn Azibi
  8. Ubej ibn Kabi
  9. Saad ibn Ebi Vekasi
  10. Talha ibn Abdullahu
  11. El-Zubejri
  12. Hudhejme ibn Thabiti
  13. Farva ibn Amr el-Ensariu
  14. Halid ibn El-As El-Amaviu
  15. Saad ibn Ubejde-ja
  16. El-Fadl ibn Abbasi. (64).
  - Ai vetė atėherė u tėrhoq nga shoqėria dhe iku larg nga njerėzit dhe zėnkat e tyre,
  ndaj pėr gjastė muaj zėri i tij nuk u dėgjua nė tė ashtuquajtėrėn « periudh tė
  ndarjes »(65).
  - Incidentet e atėhershme qė vėrtetė po ngjanin, e rrezikonin dhe e vunė Islamin
  nė rrezik, aq mė tepėr qė mu nė kėtė periudhė, filluan tė paraqiten pejgamber tė
  rrejshėm e tė vetėshpallur nėpėr Gadishullin Arab, siē ishin » Musejleme El-Kedhabi,
  Talha ibn Huvejlid El-Affaku, Si’ah ibn El-Harth De’alah, e tė tjerė, tė cilėt seriozisht i
  shkaktonuan dėm Islamit.
  - Njėkohėsisht, paralel me kėtė, munafikėt filluan tė forcohen nė Medine, si dhe
  pushteti i tyre, ndėrsa nga ana tjetėr romakėt dhe persianėt filluan tė vėnė jurtha pėr
  muslimanėt. (66) Pas gjithė kėtyre, filluan tė paraqiten grupime dhe klane tė ndryshme
  si rezultat i betimit tė Tjekifes.
  - Marrja e Aliut a.s me ēėshtjen e hilafetit ishte nė pėrputhje me interesin e
  Islamit, nė interes tė mbrojtjes sė vetvetes dhe unitetit tė muslimanėve, e nė
  kundėrvėnien pėrkatėsisht ndalimin e ndarjes-coptimit tė shoqėrisė nė grupacione dhe
  nė vėnien me pėrkushtim tė realizimit tė synimeve madhore Islame, pėr tė cilat ai luftoi.
  Nė njė nga letrat e asaj kohe, Imam Aliu a.s kėshtu i pėrshkruante rrethanat e
  atėhershme :
  « Dhe tani ! All-llahu i Lartėsuar e dėrgoi tė Dėrguarin Muhammedin a.s si
  parlajmėrues pėr tė gjitha botėrat, dhe dėshmitarė pėr tė gjithė pejgamberėt. Kur
  Pejgamberi-Selamet e All-llahut qofshin mbi te dhe mbi familjen e tij !- u shpėrngul nė
  Ahiret, muslimanėt filluan tė ndahen pas vdekjes sė tij. Pasha All-llahun ! Kurrė nuk mė
  ėshtė dukur dhe as qė kam menduar se arabėt pas tij do tė largohen nga pėrfaqėsuesit e
  Shtėpis sė tij tė Pastėr, e as qė do tė mė tėhuajsojnė mua pas tij. Por befas pashė njerėzit
  tė cilėt e rrethonin njeriun duke iu betuar. E mbaja shtrėnguar dorėn e betimit, gjersa
  fillova tė shoh se si njerėzit me tė madhe braktisnin Islamin, duke thirrur nė
  shkatėrrimin e fesė sė Muhammedit-Selamet e All-llahut qofshin mbi te dhe mbi
  Familjen e tij !- Atėherė fillova tė frikohem se, nėse nuk i ndihmojė Islamit dhe
  pasuesve tė tij, dhe nėse nė tė paraqiten ndasi dhe pėrēarje, atėherė fatkeqėsia do tė jetė
  mė e madhe se sa humbja e pushtetit tuaj, e cila, shikuar nė cilindo aspekt ėshtė
  afatshkurtėr, pas sė cilės gjithēka kalon ashtu siē kalon famitja (vegimi) apo siē
  shkapėrderdhen retė. Ndaj pranoj nė kėto rrethana tė qėndroj, gjersa gėnjeshtra nuk
  shpartallohet dhe shkatėrohet, dhe gjersa feja nuk arrinė paqenė dhe sigurinė. » (67).
  - Mirėpo, zėri i Imam Aliut a.s filloi tė dėgjohet vetėm atėherė kur pyetej rreth
  ndonjė mendimi. Ai pėrpiqej nė kėtė relacion ta kahėzojė jetėn islame nė pėrputhshmėri
  me mėsimet e tė Dėrguarit tė All-llahut xh.sh dhe urdhėrave mė tė larta tė Kur’anit tė
  Madhnueshėm. Nė ndjekjen e pėrpiktė tė mėsimeve tė historisė sė jetės sė Imam Aliut
  a.s lehtė dhe menjėherė vėrehen qindra situata dhe ndodhi gjatė qeverisjes sė hilafetit tė
  Ebu Bekrit, halifit Omer dhe halifit Osman, qė ai-Aliu a.s i sqaronte dhe i zgjidhte
  plotėsishtė nė pėrputhshmėri me mėsimet islame.
  - Tė tre halifėt kėrkonin mendimin dhe kėshilla prej Imam Aliut a.s nė ēdo
  rrethanė kur gjendja vėrtet ishte ngushtė dhe pa shtegdalje. Nga gjithė kjo shihet
  veprimtaria e tij si udhėrrėfyes gjatė eliminimit tė zbatimit tė Islamit, njohės i fortė i tė
  cilit ishte vetė ai, dhe dhėnia e mendimeve tė tij udhėheqėse, tė cilat qartė na e
  prezentojnė personalitetin e tij idealeve tė larta islame. Roli i tij konstruktiv ishte
  padyshim tepėr domethėnės, qė argumentohet nė shumė shembuj gjatė udhėheqjes sė tri
  halifėve para tij.

  HILAFETI I EBU BEKRIT

  - Ebu Bekri mendoi njėherė t’i sulmojė romakėt. Gjatė konsultimit me ithtarėt e
  tij, kėto tė fundit hamendeshin tė jepnin mendimin e tyre.
  - Kur u kėshilluan me Imam Aliun a.s ai, qartė iu pėrgjigj :
  « Nėse e bėn atė (luftėn, vėrej e pėrkth), do tė jesh fitimtar ».
  - Ebu Bekri ishte i kėnaqur nga pėrgjigja e tij, dhe iu drejtua me fjalėt :
  « Ti vėrtet je nė gjendje tė japish kėshillė tė mirė, » dhe pas kėsaj pėrgjegjėsinė e
  udhėheqjes ia besoi Halid ibn Seidit. (68)
  - Me njė rast tjetėr dėshironte ta dėnoj njė pijanec, mirėpo ky i fundit iu pėrgjigj :
  « Unė kam pirė, por ama nuk e ka dijtur se ėshtė e ndaluar ». Ebu Bekri dėrgoi njė
  njeri qė tė pyes se ēfarė duhet tė bėjė, pėrkatėsisht si tė veproj, Emirul-Muėminini Ali
  ibn Ebu Talibi a.s u pėrgjigj :
  « Lejoi njeriut qė t’i gjejė dy musliamnė tė besueshėm, njė ensarij dhe jė prej
  muhaxhirėve, qė tė pyeten, nė qoftė se dikush prej tyre e ka lajmėruar pėr ajetin e
  ndalimit tė alkoolit apo e ka njoftuar pėrkitazi me kėtė ēėshtje sipas urdhėresės sė
  Pejgamberit-Muhammedit a.s. Nėse ato dy njerėz dėshmojnė se ky njeri nuk ka qenė i
  njoftuar, atėherė thuaji qė mė kurrė tė mos e bėjė njė gjė tė tillė dhe lėshoje tė shkojė ».
  - Halifi veproi tamam kėshtu dhe e vėrtetoi se njeriu e ka fol tė vėrtetėn , ndaj
  edhe e liroi njeriun (69).
  - Muhammedd el-Munkadiri rrėfen se Halid ibn Velidi i shkroi njė letėr Ebu
  Bekrit, se si e ka takuar njė arab i cili ka kryer marrėdhėnie intimedhunshėm me njė
  njeri tjetėr, ndaj Ebu Bekri shkurtimisht i informoi disa prej ithtarėve tė Muhammedit
  a.s ndėrmjet tė cilėve edhe Imam Aliun a.s, i cili ia kumtoi fjalėt mė tė rrepta : » Ky
  ėshtė krim i paparė ndonjėherė, pėrpos asaj qė njėherė e ka kapluar popullin e Lutit. Ju e
  dini se si All-llahu xh.sh i dėnoi ata. Mendoj se ky mėkatar do tė duhej tė privohet nga
  jeta. (70). Ebu Bekri i shkroi Ibn Velidit qė tė veprojė kėsisoji, pra ta dėnojė me vdekje.
  - Udhėheqėsi suprem i tė krishterėve bashkė me njė numėr tė njerėzve tė tij, i
  parashtroi disa pyetje Ebu Bekrit. Halifi dėrgoi njė njeri pėr ta thirrė Imam Aliun a.s me
  qėllim qė ky i fundit tė pėrgjigjet. Ky njeri e pyeti Imam Aliun a.s si duket fytyra e Zotit
  dhe ku gjendet Ai. Aliu a.s urdhėroi tė bėjnė ca drurė para se ai tė vijė. Atėherė filloi ta
  ndez zjarrin, dhe kur u ndez flaka , Imam e pyeti udhėheqėsin krishter :
  « Mė thuaj ku ėshtė ana e pėrparme e kėtij zjarri « ?
  - I krishteri u pėrgjigj se nė tė gjitha anėt, ėshtė ana e pėrparme. Imam
  Aliu a.s i tha :
  « Kėsaj flake qė njeriu e bėri, askush nuk ėshtė nė gjendje ta dijė se ku ėshtė ana e
  pėrparme, ndaj edhe pėr Krijuesin nuk mundemi tė themi, pėrveē asaj se All-llahut i
  takojnė edhe Lindja edhe Perėndimi, dhe nga do qė tė kthehesh, ti je-gjendesh pėrpara
  All-llahut xh.sh dhe pėrpara Atij asgjė nuk ėshtė e fshehur. (71)
  - Perenadori romak e dėrgoi pėrfaqėsuesin e vet tek Ebu Bekri, duke ia
  parashtruar pyetjen se cili ėshtė njeriu qė asnjėherė nuk ka shpresa se do tė hyjė nė
  Xhennet. Nuk i ėshtė frikėsuar All-llahut ndaj edhe nuk i ėshtė lutur. Asnjėherė nuk
  ėshtė pėrkulur. E han coftinėn dhe pin gjakun. Dėshmon pėr ngjarje tė cilat kurrė s’i ka
  parė, e don fitnen (pėrēarjen) dhe e urren tė Vėrtetėn. Ebu Bekri u konsultua me Imam
  Aliun a.s dhe nė pėrgjigjen e tij tha :
  « Ky njeri ėshtė rob i mirė i All-llahut xh.sh. Ai nuk ka shpresuar nė Xhennetin,
  ndėrsa Xhehennemit nuk i ėshtė frikėsuar, por All-llahut i ėshtė frikėsuar. Ai kurrė nuk
  ėshtė frikėsuar nga « padrejtėsia » e Zotit, pėrkundrazi ai ėshtė frikėsuar nga drejtėsia e
  Tij. Ai nuk ėshtė falur e as qė ka rrėnė nė gjunjė nė xhenazet. Ai han prej kafshėve
  brinore, peshkun dhe mėlēinė e bardhė. Ai e don pasurinė dhe familjen. Fėmijėt e juaj
  dhe familja janė fitneja e juaj… »
  « Ai ka dėshmuar se ekziston Xhenneti dhe Xhehennemi, tė cilėt kurrė nuk i ka parė,
  ndėrsa e ka urrejtur vdekjen e cila ėshtė realitet » (72) Kėto ishin disa aspekte tė rolit tė
  tij nė pėrparimin e Islamit, gjatė qeverisjes sė Hazreti Ebu Bekrit, si dhe kjo na e
  pasqyron urtėsinė e tij tė jashtėzakonshme qė posedonte dhe pėrdorte tamam nė situatat
  kur duhej dhėnė gjykim tė drejtė rreth dukurive dhe gjėrave tė ndryshme.
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  HILAFETI I OMER IBN EL-HATTABIT

  - Sikundėr hazreti Ebu Bekri, edhe halifėt tjerė kėrkoni mendimin dhe kėshillėn e
  Aliut a.s nė situatat delikate. Kėshtu, kur Omer ibn El-Hattabi donte ta sulmojė
  Perendorinė Romake, ai u konsultua me Imam Aliun a.s i cili e kėshilloi qė ai vetė
  (d.m.th hazreti Omeri, vėrej e pėrkth) tė mos i prijė ushtrisė, por e kėshilloi :
  « …Cakto udhėheqės me pėrvojė qė t’i prijė ekspeditės dhe t’i vėjė nėn komandėn e
  tij gjithashtu ushtarėt me pėrvojė, tė cilėt sukses-shėm mund t’i kundėrvihen cilėsdo
  rrethanė qoftė dhe tė cilėt kanė pėrvojė nė luftė. Nėse All-llahu xh.sh ua dhuron atyre
  fitoren, ti do ta arrrijshė synimin tėnd. Por, nėse nė tė kundėrtėn ata e humbasin luftėn,
  ti do tė mbetesh nė vendin ku duhet t’i ndihmohet shtetit Islam. (73)
  - Njėherė nė arkėn shtetėrore erdhėn njė sasi shumė e madhe tė hollash nga
  Bahrejni. Omeri ua shpėrndau muslimanėve, duke mbajtur njė sasi rezervash nė arkėn e
  shtetit. Ai i thirri Ensarėt dhe Muhaxhirėt dhe i pyeti se ēfarė tė bėjė me tepricėn e tė
  hollave, ata u pėrgjigjėn :
  « O Emirul Muėminin ! Ne e dijmė se tepėr je i zėnė me punėt tona, ndaj kjo edhe
  nuk tė le tė qėnrosh pran familjes, tregėtisė dhe punės tėnde vetjake, ndaj merri ato
  rezerva pėr vete ».
  - Omeri iu drejtua Imam Aliut a.s dhe e pyeti :
  « Ēfarė thua ti nė kėtė ? »
  « Ata veēmė tu pėrgjigjėn- i tha Imam Aliu a.s
  « Ti mė thuaj mua »- sėrish iu drejtua Omeri.
  - Atėherė Imam Aliu as. U pėrgjigj :
  « Pėrse e morre mbi vete dyshimin dhe e lėshove qetėsinė dhe sigurinė » ?
  - Atėherė Imam Aliu a.s i rrėfeu njė ngjarje tė ngjajshme nga jeta e Pejgamberit-
  Muhammedit a.s dhe nė fund i sugjeroi qė kėto rezerva t’u shpėrndajė fukarave.
  « Unė tė kėshilloj qė nga ato asgjė tė mos marrish, por gjithė ato shpėrndajva
  fukarave. »- i tha Imam Aliu a.s.
  - Halifi Omer tha : » Pasha All-llahun, ti ke tė drejtė. » (74)
  - Ibn Abbasi citon se si Omer ibn El-Hattabi ka thėnė :
  « Unė nuk do ta lė atė pasuri nė Qabe. Unė do ta nxjerr atė prej aty dhe do ta
  shpenzojė nė rrugėn e All-llahut, pra nė rrugėn e hajrit. »
  - Imam Aliu a.s e dėgjoi kėtė. Ndaj, Omeri e pyeti » Pasha Zotin, ēfarė thua ti nė
  kėtė ? Nėse ti mė trimėron unė ashtu do tė veprojė. »
  - Imam Aliu a.s i tha : » Si do mundje qė atė tė na japish neve, kur pronari i saj
  ėshtė njeriu qėė do tė vijė nė fund tė kohės « (kėshtu ai mendoi nė Imam Mehdiun a.s)
  (75)
  - Sikur tė kishte vepruar ndryshe, Omeri do tė shpallej fajtorė, ngase e ka prekur
  pasuriė e Qabesė.
  - Ebu Ubejde ibn Xherrahu dhe Berah ibn Raman El-Kalbi i shkruan Omerit : »
  Kėtu nė Sham popullin e pin verėn. Ne kemi dėnuar nja dyzet prej tyre, por mendojmė
  se kjo nuk do tė na sjell dobi. »
  - Omeri e pyeti popullin, kurse Imam Aliu a.s i tha : Unė jam i mendimit se duhet
  t’i dėnojmė me gjobė siē pėrshkruhet ai qė nuk i dėgjon urdhėrat, d.m.th me shtatėdhjetė
  tė rėna. Ngase nėse njeriu pin verė ai vetėm llomotitet, e me kėtė ai nuk bėnė
  ērregullim. »(76)
  - Kėshtuqė Omeri e morri nė konsideretė kėshillėn dhe i shkroi Ebu Ubejdes, se si
  tė njėjtėn gjė ta zbatojė nė Sham (Dmask).
  - Tregohet se njė natė Omer ibn Hattabi pa se si njė burrė dhe grua (kurvėri). Tė
  nesėrmen nė mėngjes ai i tha popullit : »Nėse Udhėheqėsi sheh se si bėjnė zina njė
  burrė dhe grua, dhe ai i dėnon ata ashtu siē e ka pėrshkruajtur Sheriati, ēfarė thoni ju nė
  kėtė ? »
  - Tė pranishmit u pėrgjigjėn : »Ti je Imam (Udhėheqės) » ! Por, Imam Aliu a.s iu
  drejtua Omerit me kėtė fjalė :
  « Ti nuk ke tė drejtė njė gjė tė tillė ta bėsh, ngase me njė akt tė tillė ti do ta kishe
  dėnuar vetveten tėnde. All-llahu nuk ėshtė i kėnaqur me kėtė punė, nėse pėr kėtė nuk
  dėshmojnė katėr dėshmitarė. »(77)
  - Omeri njė kohė bukur tė gjatė e la mėnjanė kėtė ngjarje, ngase ishte i
  vetėdijshėm dhe e kuptonte se pėrcaktimet e Sheriatit edhe pėr tė qė ėshtė Emirul-
  Muėminin, vlejna njėsoj sikur edhe pėr muslimanėt e tjerė. Ndaj, sėrish pėrkitazi me
  kėtė ēėshtje e pyeti popullin, i cili pėrsėri iu pėrgjigj si mė parė, kurse edhe Imam Aliu
  a.s prap qėndronte nė pėrgjigjen e mėparshme.
  - Halifi Omer, mė nė fund pranoi mendimin e Imam Aliut a.s.
  - Pas miratimit tė Ibn Sirinit, Omer ibn El-Hattabi e pyeti popullin : »Sa gra mund
  tė ketė robi » ? Mė pas u kthye kah Imam Aliu a.s dhe i tha : »Unė e pyes njeriun qė
  mban veshur xhybenė (d.m.th Imam Aliun a.s) ? »
  - Imam Aliu u pėrgjigj : »Dy » !
  - Pas marrjes sė Shamit nga ana e muslimanėve, Ubejde ibn Xherrahu e mblodhi
  popullin dhe filloi t’i pyes a tė shkohet nė Bejtul-Makdis (Jerusalem) apo nė Kisarij.
  - Muadh ibn Xhebeli, propozoi qė t’i shkruajnė Emirul-Muėmininit Omerit pėr
  kėtė ēėshtje. Kur hazreti Omeri e lexoi letrėn, u kėshilluan me muslimanėt nė mesin e tė
  cilėve ndodhej edhe Imam Aliu a.s i cili tha : »Thuaji njeriut tėnd tė bėjė sulm me
  ushtrinė e tij nė drejtim tė Jerusalemit. Pas marrjes, atėherė mund tė shkohet nė drejtim
  tė Kisrasė, e cila do tė pushtohet pas Bejtul-Makdisit Insha-All-llah ! Kjo ėshtė ashtu siē
  ka thėnė vetė Pejgamberi a.s »
  - Omeri tha : »Nė rregull ėshtė gjithēka qė ka caktuar Resulull-llahu, dhe ti ke tė
  drejtė o Ebul-Hasan. »(79)
  - Atėherė i shkroi Ebu Ubejdes tė veprojė ashtu siē u tha Imam Aliu a.s.
  - Pas fitores sė muslimanėve ndaj Persianėve, gjatė qeverisjes sė Omerit, Omeri
  bėri marrėveshje me pasardhėsit e Muhammedit a.s rreth rajonit tė Kufes.
  - Disa prej tyre i thanė : » Ta ndajmė kėtė hapėsirė mes nesh . »
  - Hazreti Omeri atėherė pyeti pėr mendimin e Aliut a.s, i cili u pėrgjigj : » Nėse ju
  e ndani kėtė sot, nesėr nuk do tė mbetet asgjė pėr ata qė do tė vijnė pas nesh. Ndaj,
  lėshoi ata ta caktojnė tokėn nė dobi tė tyre, dhe nė kėtė rast do tė ketė edhe pėr ne edhe
  pėr ata qė do tė vijnė pas nesh. »
  - Halifi Omeri i tha Aliut a.s :
  « Mund qė All-llahu atė ta bėjė tė mirė. Ke tė drejtė. » (80)
  - Historiani Taberijn nė vepėrn e tij »Tarih » (« Historia »), citon Seid ibn
  Musejbin se ka thėnė : » Omer ibn El-Hattabi e tuboi popullin ta llogaritin kalendarin
  Islam » ?
  - Nė kėtė pyetje, Imam Aliu a.s u pėrgjigj :
  « Prej ditės kur Pejgamberi i All-llahut u shpėrngul prej idhujtarėve tė Mekkės. »
  (d.m.th nga Hixhreti, vėrejt e pėrkth)
  - Omeri e pranoi njė propozim tė tillė qė koha tė fillojė tė llogaritet nga ajo
  ngjarje, pra viti i Hixhrijj. (81)
  - Kėto ishin disa cilėsi qė e karakterizonin personalitetin dhe veprat e Imam Aliut
  a.s gjatė periudhės sė hilafetiti tė hazreti Omerit.

  HILAFETI I OTHMAN IBN AFFANIT

  - Tradita Islame gjithashtu pėrmend njė numėr buku tė madh tė ngjarjeve, tė cilat
  dėshmojnė pėr urtėsinė dhe drejtėsin e Aliut, gjatė kohės sė qeverisjes halifti Othman.
  Shembujt e mėposhtėm, kėtė e ilustrojnė mė sė miri :
  1. Njė burrė plak u martua me njė virgjėreshė. Ajo mbeti me shtatėzėnė, ndėrsa
  plaku filloi ta akuzojė pėr tradhėti bashkėshortore, duke pohuar se ai nuk ka fjetur
  organikisht me tė.
  - Othmani e pyeti gruan : » Ky plaku a ta ka marrė virgjinitetin ? » Jo » - u
  pėrgjigj ajo. Atėherė asaj Othmani i caktoi dėnimin e paraparė me Sheriat.
  - Mirėpo, Imam Aliu a.s pati vėrejtje nė kėtė, duke thėnė : » Gruaja ka dy hapje ;
  njėrėn pėr pastrimin mujor (menstruacionet) dhe tjetrėn pėr urinim. Sipas gjitha gjasave
  plaku plaku ka nxjerrė mjaftė spermė kėshtuqė sperma e tij ka mbėrijtur nė hapjen e saj
  tė menstruacioneve dhe kėshtu ajo ka ngelur shtatėzėnė.
  - Plaku pohoi se, duke thėnė : »Unė jam zbrazur mbi organin e saj, por jo gjer nė
  atė masė sa t’ia virgjinitetin asaj. »
  - Imam Aliu a.s tha : » Shtatėzėnia ka ngjarė nga kjo, ndaj edhe fėmiju ėshtė i tij,
  dhe mendoj se ai ėshtė dashur tė dėnohet. » (82)
  2. Njė as-hab i rėndėsishėm i Malikut, duke e cituar Bajah bin Badr Juhamiun, i tha
  halifit Othman ( Zoti qoftė i kėnaqur me tė) se njė grua ka mbetur shtatėzėnė para
  martesės, ngase ajo ka lindur fėmijė vetėm gjashtė muaj pas shtatėzėnisė. Halifi Omer e
  dėnoi me gurėzim (rexhm), por Imam Aliu a.s : » Nėse ajo ta thotė tė kundėrtėn, nė
  pėjtim me librin e All-llahut (Kur’anin), ajo do tė fitojė ngase All-llahu i Lartėsuar
  thotė : »… nė mbajtjen e fėmijut dhe largimin e tij nga tė ushqyerit (ghidhėnies) ka
  tridhjetė muaj… dhe All-llahu poashtu thotė : » Nėnat duhet t’i ushqejnė fėmijėt e tyre
  dy vite tė plota, e cila (kohė) mjafton pėr ata qė plotėsisht dėshirojė ti ushqejnė.
  - Kėshtuqė dy vjet janė periudhė e tė ushqierit, ndėrsa gjashtė muaj mund tė jenė tė
  shtatzanisė. Othmani atėherė tha : » Lėshojeni tė shkojė ! » (83)

  PĖRMBYLLJE E SHKURTĖR


  - Kėto qė u pėrmendėn ishin vetėm disa shembuj tė pėrgjegjėsisė sė madhe, tė
  cilat i kishte mbi vete personaliteti dhe figura e Imam Aliut a.s e qė duhej t’i shpjegonte
  gjatė periudhės sė tri halifėve, tė colėt shpesh-herė i drejtoheshin pėr konsultim rreth
  dhėnies sė pėrgjegjeve dhe gjykimit vendimtar pėr ndonjė ēėshtje. Ai e ka theksuar se
  njė gjė tė tillė e ka bėrė pėr hir tė lidhjes sė fortė qė ka pasur me Muhammedin a.s dhe
  porosinė e tij qė ta ruajė unitetin Islam dhe ta mbrojė Islamin nga shtrembėrimet dhe
  devijimet e ndryshme.
  - Halifi i dytė (Omer ibn El-Hattabi) tepėr i ēmonte veprat e Imam Aliut a.s dhe
  gjithnjė nė kėtė frymė synonte t’i jetėsojė mendimet e tij.
  - Disa herė e ka falėnderuar dhe lavdėruar, si dhe me plotė dėshirė i pranonte
  kėshillat e tij. Nė situata tė ndryshme, nuk ngurronte ta pėrmend kėtė, ndaj edhe ėshtė
  shėnuar se ai (Omeri, vėrejt e pėrkth) ka thėnė : » E lus All-llahun tė mė mbrojė nga
  shoqėria ku nuk je ti, o Ebul-Hasan »(84) dhe « Tė mos ishte Aliu, Omeri do tė ishte
  shkatėrruar. » (85)
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  SHĖNIME

  1. Ansab el-Ashraf 2:170 ; El-Balazri
  2. Ansab el-Ashraf 2:177 ; El-Balazri
  3. Sharh- komentimi i Nehxhul-Belaga (Shtegu i Elokuencės) 4:561 ; Ibn Ebi Hadid; Dar Ehja El-
  Kutub Arabi Kajro/Egjipt.
  4. Manakib Ali ibn Ebi Talibi (a.s):7, Ibn Magazili;
  5. Keshf El-Gima 1:60, El-Arbali, El-Kitab El-Islami;
  6. El-Fusul El-Muhima :14; Ibn Sabag El-Meliki-El Sharh Nehxhul-Belaga 1:151, Ibn Ebi Hadid
  7. Bihar El-Envar 35:18, Mexhlisi
  8. El-Fusul-El-Muhima :14 ; Ibn Sabag El-Meliki-Sharh Nehxhul-Belaga 1:151, Ibn Ebi Hadid
  9. Sira Ibn Hisham :263, Ulema ibn Hisham ; Dar ehja’el-turas el-arabi, Bejrut. Bihar El-Envar
  35:44 ; Maxhlisi (Hadithi ėshtė pėrcjellur nga vepra « Kanz El-Umal » nga Mutaki El-Hudi) Sharh
  Nehxhul-Belaga 1:15 ; Ibn Ebi Hadid
  10. Sharh Nehxhul-Belaga 1:15 ; Ibid
  11. Shahr Nehxhul-Belaga 1:15, njėsoj (Hadithi ėshtė pėrcjellur nga vepra e ulema El-Balazri dhe
  Isfahani)
  12. Nehxhul-Belaga :300, komenti i Dr. Subhi Salijj, Bejrut 1967.
  13. Ali ibn Ebi Talib (a.s) 1:39 ; Abdulfettah Maksud, dijetarė eminentė i El-Az-harit, Kajro
  Egjipt.
  14. Nehxhul-Belaga 2:137, komenti i Muhammed Abduhusė, Kajro.
  15. Nehxhul-Belaga 2:137, njėsoj.
  16. Tarihul-Hulefa: 185 ; Xhelaluddin Abdurrahman Es-Sujuti El-Shafij.
  17. el-Mustadrik 3:136 ; El-hakim El-Nisaburi. Tarihul Kebir 2:81 ; Hatibi El-Bagdadi-Hiljetul-
  Evlija 1:66 ; Ebu Nuajm.
  El-Sira El-Halabija 1:268 ; Taberi.
  El-Sira El-Nebevijj 1:173 ; Zejni Dahlan.
  18. El-Sira El-Nebevijje 1:259 ; Ibn Hisham.
  19. El-Kafi 8:399, Kulejni
  - Mustadrik El-Hakim 3:111 ; El-Hakim el-Nisaburi
  - Zahair El-Ukba :60, Ulema Muhibulddin El-Taberi
  - El-Rijad El-Nadira 2:158, Muhibulddin El-Taberi
  - Kitab Sifin :100 ; Naser Ibn Huzahem
  - Vepra El-Gadir 3:221-240 ; Abdul-Husejn El-Amini En-Nexhafi.
  20. Musned Ibn Hanbeli 1:111, 159, Ahmed ibn Hanbel
  - El-Sirah El-Halabija 1:381 ; Taberi
  - Kanz El-Umal 13:114 ; El-Mutaki El-Hindi
  - El-Irshad :11 ; Mufid
  - El-Murada’t :124 ; Abdul Husejn Sherafuddin (Kėtė hadithė e transmetojnė nė veprat e tyre : Ibn
  Is-haku, Ibn Xheriri, Ibn Ebi Hatimi, Ibn Murdavajhi, Ebu Nuajmi, dijetari Bejhekiu nė veprat Sunen dhe
  Delail ; El-Salabija dhe Taberiu nė tefsirėt e tyre.
  21. El-Kalem Fi El-Tarih 2:24 ; Ibn Esir
  - Fikh El-Sirah:102 ; Muhammed El-Gazali
  22. (Njėsoj sikur nė numrin 9)
  23. Tarih El-Taberi 2:217 ; El-Taberi
  - El-Kamel fi El-Tarih 2:22, dijetar dhe i njohur
  - Ibn Esir El-Sira El-Halebija 1:381, dijetari Taberi
  - Musned Ibn Hanbeli 1:111, Imam Ahmed Ibn Hanbeli
  - Kanz El-Umal 13: hadhithi nr. 36371 (Kėtė hadith e transmetojnė Bejhekiu nė Sunen dhe
  Delail ; El- Sal’abi dhe Tabeiu nė komentimet pėrkatėsisht tefisėt e sures sė Kur’anit Ash-Shuara)
  24. Bihar El-Envar 19:3, Mexhlisi ;
  - Tabakat Ibn Saad 1:173, 192
  - Sira Ibn Hisham 1:399-404-Ibn Hisham,
  - Ujun El-Ahbar 2:151, Ibn Kutejbe
  - Tarih Ibn Kethir 3:84, 96, 97, Ibn Kethiri
  - El-Sirah El-Halabija 1:343, dijetar Taberi,
  - El-Kausel Fi El-Tarih 2:36, ulema Ibn Esir,
  - El-Gadir 7:363-366, dijetar Abdul-Husejn El-Amini El Naxhafi.
  25. Bihar El-Envar 21:62, Mexhlisi
  - Tabakat Ibn Saad 4:23, Ibn Saad.
  - Asad Ibn Gaba 1:287, Ibn Esir
  - Sherh Nehxhul-Belaga 3:407, Ibn Ebi Hadid
  - El-Bidaje ve En-Nihajai 4:256, Ibn Kethir-El-Istiab 1:81, Ibn Kethir El-Istiab 1:81, Ibn Abdel
  Bari
  - Makatil El-taberiju:10, Ebu Feraxh El-Isfahani
  26. Bihar El-Envar 21:63, ulema Mexhlisi
  27. Tarih El-Taberi 2:222, ulema El-Taberi
  - Tarih Ibn Assaker 1:284, Ibn Assaker
  - El-Mustadrik El-Hakim 2:622, El-Hakim El-Nisaburi
  - El-Gadir 7:367 ; Abdul-husejn El-Emini El-Naxhafi
  - Kashf El-Gama 1:16, Arbili
  28. El- Mizan (Komentimi i Kur’anit tė Madhnueshėm) 9:80 filozofi Muhammed Husejn El-
  Tabatabai
  29. El-Mizan 9:80, po ashtu
  30. Ajn El-Shia’t 1:237, Muhsin El-Amin El-Amili
  31. El-Fusul El-Muhema , 52 Ibn Sabag El-Maliki
  32. Ansab El-Eshraf 2:91,94 El-Balazri
  - Mustedriku i dy sahihėve 3:111, El-Nisai
  - Tabakat Ibn Saad 3:15, Ibn Saad
  33. El-Magazi 1:152, El-Vakidi
  34. Tarih El-Taberi 3:17, El-Taberi
  - El-Sirah En-Nebevija , 3:134, Ibn Hisham
  - Dalael Es-sidk 2:357, Muhammed Hasan El-Muzafer
  - Hajat (jeta) e Emirul Muėminin Ali ibn Ebi Talibi (a.s) :236, Sejjid El-Sadr
  - El-Irshad : 52, Mufid
  35. Es-Sira En-Nebevijjeh 2:122, Zejni Dahlan
  - Mustedriku nė dy sahihėt 3:32, El-Nisai
  36. Mustedriku nė dy sahihėt 3:32, (ky sahih ėshtė transmetuar nga Sufjan El-Theurijju)
  - Tarih (Historia) Bagdadi 3:19, Hatibi Bagdadi
  37. El-Irshad : 58, Mufid
  - El-Sirah En-Nebevijj 2:112 Zejni Dahlan
  38. Ansab Al-Ashraf 2:93, 94, El-Balazri (ky hadith transmetohet nga Ebu Hurejrja dhe Ibn Abbasi)
  - Hasais (cilėsit) Imam Ali ibn Ebi Talib a.s :9
  39. El-Sirah En-Nebevijj, Zejni Dahlan
  40. Sirah Er-Resul 1:279, Muhsin El-Amini
  - Tefsiri Al-Mizan :10, komentimi i sures At-Tevbe ajeti 25.
  - El-Irshad :74, Mufid
  41. Ansab Al-Ashraf 2:92, El-Balazri
  - Mustedreku nė dy sahihėt 3:111, dijetari Ibn Saadi.
  - Tahzib Al-Tahzib 3:475, Ibn Hudr El-Ashkalani
  - El-Fusul El-Muhema 2:309, Ibn Sabag El-Meliki
  - Kthehuni nė literaturėn e veprės (veēoritė e tė pestėve- familja e Pejgamberit a.s nė gjashtė
  Sahihėt 2:309)
  42. Tarih El-Hulefa :118, Sujuti
  43. Mustedrik El-Hakim 3:147, El-Hakim El-Nisaburi
  - Sunen El-Bejheki 2:149, El-Bejheki
  - Sunen El-Tirmidhi 2:209, Tirmidhi
  - Tahzib Al-Tahzib 2:297, Ibn Haxher El-Askalani
  - Fadail El-Hamsa fi sahih El-Sitte 1:270.
  44. El-Fusul El-Muhemma :25, Ibn Sabag El-Meliki
  45. Kashaf 2: kapitulli : » Shkaku i zbritjes sė ajeteve kur’anore
  - Madman El-Bejan, kapitulli tefsiri i Sures Ed-Dehr, Tabrusi
  - El-Ukud El-Farid 3:42, Ibn Abdarbahu
  - El-Rijad El-Nadira 2:207, taberiu
  - El-Mizan 20:132, Muhammed Husejn Tabatabai
  - Kashf El-Gamma 1:302, El-Arbali
  - El-Gadir 3:107, Abdul-Husejn El-Amini En-Nexhafi
  46. Tefsiri i Kur’anit tė Madhnueshėm 10:59, Taberi
  - Esbab En-Nuzuli (Shkaqet e Shpalljes) :182, El-Vahidi
  - Komentimi i Kur’anit tė Madhnueshėm 8:91, El-Kutubi
  - Komentimi i Kur’anit tė Madhnueshėm 4:422, Er-Razi
  - Komentimi i Kur’anit tė Madhnueshėm 2:211, El-Hazem
  - El-Dur El-Mensur 3:218, Sujuti
  - Xhenaibu El-Mevada :93, El-Kanduzi El-Hanefi
  47. Mustedriku i dy Sahihėve 3:126, dijetari El-Nissai
  - Kanz El-Umal 6:401, dijetari El-Mutaki El-Hindi
  - Assad El-Gaba 4:22
  - Tarih Bagdadi 4:348, ulema Hatibi Bagdadi
  - Fadail El-Hamselfi el-Sihah el-Sitta 2:250
  48. Musnedi i Ibn Hanbelit 1:174, Imam Ahmed Ibn Hanbel,
  - Musned Ebi Davud 3:280, Ebi Davudi
  49. Sahih Tirmidhi 5 ; Kapitulli « manakib Ali ibn Ebi Talib a.s »
  - Musned Ahmed ibn Hanbel 6:292, Ahmed Ibn Hanbeli
  - Mustedreku nė dy Sahihėt 3:128, Nissai
  - Fadail El-Hamsa fi El-Sihah Es-Sitte 2:209
  50. Sahih Tirmidhi 5 : kapitulli » Cilėsit e Imam Ali ibn Ebi Talibit a.s »
  - El-Hasais :3,18 Nissai
  - Mustedriku nė dy Sahihėt 3:14, El-Hakim El-Nisaburi
  - Musned ibn Hanbeli 1:159, Ahmed Ibn Hanbel
  51. Tefsiri i Kur’anit tė Madhnueshėm 6:165, Taberiu
  - Asbab En-Nuzul :148, El-Vahidi
  - Tefsir Ebu Barakut El-Nasafi 1:496, Ebu Barakut En-Nesafi
  - Tefsiri i Kur’anit tė Madhnueshėm 3:461, El-Nisaburi
  - El-Svavaik El-Muhreka :25, Ibn Haxh El-Askalani
  - A’jan El-Shiat 1:368 « Dar Et-Tearuf » Bejrut
  52. Sahih Ibn Maxhe :12, Ibn Maxhe
  53. Musned Ibn Hanbeli 4:281, Ahmbed Ibn Hanbel
  - Kanz El-Umal 1:48, Mutaki El-Hindi
  - Mustdriku nė dy Sahihėt 3:109, El-Hakim El-Nisaburi-Mexhmaul-Zavaid 9:103,109 ; El-
  Hajthemi
  - El-Gadir 1:213, Abdul-Husejn El-Amini El-Naxhefi
  54. tarih Bagdad 14:321, Hatibi Bagdadi
  - Mexhmual-Zavaid 7:235, El-Hajthemi
  - Kenz El-Umal 6:157, Mutaki El-Hindi
  - Ali ve Vasija :13, Nexhmuddin Xhefer ibn Muhammed El-Askeri
  55. Tarih-Bagdadi 13:186, Hatibi Bagdadi
  - Mexhmual Zavaid 7:238, El-Hajthemi
  - Kanz El-Umal 6:155, Mutaki El-Hindi
  - Manakib Ali ibn Ebi Talib :57, El-Havarizmi
  56. Xhanabiul-Mevada :79, kapitulli : »Porositė e tė Deėrguarit Muhammedit a.s, Imam Aliut a.s si
  mbrojtės ».
  - Mexhmual-Zavaid 9:113, El-Hajthemi
  - Kanz El-Umal 6:154, ulema Mutaki El-Hindi
  - Zahair El-Ukba :71, ulema El-Taberi
  - Ali ve Vasija (Aliu dhe porositė e Muhammedit a.s) :194 Nexhmuddin el-Askeri (ky hadith ėshtė
  pėrmendur nė kėto vepra izan El-I’tiad, El-Zahabija, El-Sa’ali, Sujuti, Kunuz El-daka’k, Dajlavije,
  Manakib, Ahmed Ibn Hanbeli)
  57. Kush dėshiron t’i thellojė njohuritė pėr kėtė ēėshtje le t’u referohet veprave nė vijim :Xhanaibu
  El-Mevaida, El-Kanduzi El-Hanefi, El-Fusul El-Muhema, Ibn Sabag El-Maliki, Fadail El-Hamsa fi El-
  Sihah El-Sittah, Fejruzi Abadi, Musned Ibn Hanbel-Imam Ahmed Ibn Hanbeli, El Murad’at, Abdul
  Husejn Serafudin, Ali ve Vasija Nexhmuddin El-Askeri…
  58. Musned Ibn Hanbeli 2:300, Ahmed Ibn Hanbel
  - Zahair El-Ukba :72, Muhibuddin El-Taberi
  - Ali ve Vasija :206-211, Nexhmuddin el-Askeri
  59. Sunen En-Nissai 4:93, Nissai
  60. Kanz El-Umal 1:44, Mutaki El-Hindi
  - Musned Ibn Hanbeli 5:182-189, Ahmed Ibn Hanbel
  - Mustedrik nė dy Sahihėt 3:148, El-hakim El-Nisaburi
  61. Sahih El-Buhari 1:39, El-Buhari
  - Sahih Muslim 3:259, Muslim
  - Musned Ibn Hanbeli 1 : kapitulli i porosive tė Pejgamberit a.s
  62. Tarih El-Taberi , El-Taberi
  - Tarih ibn Ethir, Ibn Ethir
  63. Sahihul-Buhari 5:8, Buhari
  - El- Sakifa , ulema Muhammed Rida El-Muzafer
  - Sherh El-Nahexh, Ibn Ebi Hadid
  64. El-Ukd El-Farid 4:259-260, Ibn Abd Rabahu, botimi i dytė.
  - Abdullah Ibn Sab’a 1:105, Murteda el-Askeri
  - Sherh Nehxhul-Belaga 1:131-134, Ibn Ebi Hadid El-Mua’tezili, botimi i parė, Egjipt.
  - El-Gadir 7:76-77 ;5:370-371 ; Abdul-Husejn El-Amini El-Naxhafi
  - Muruxh El-Zahab 2:301, Mes’udi
  - Assad El-Gabba 3:222, Ibn Ethir
  - Tarih El-Taberi 3:208, Taberi
  - El-Kamil fi Et-Tarih, 2:325-331 Ibn Ethir
  - Tarih El-Jakubi 2:103-105 El-Jakubi
  - Semt El-Nuzum El-Avali 2:244, Abdul-Melik El-Mekki
  - El-Sirah El-halabija 3:356
  65. El-Sakifa :160, Muzafer, Bejrut, 1973
  66. El-Maraxhat :302, Abdul-Husejn Sherafuddin El-Amili
  67. Nehxhul-Belaga : letra nr. 62 Imam Ali ibn Ebi Talibit a.s bashkėsia Islame, Zagreb 1994
  68. Tarih El-Jakubi 2:111, El-Jakubi
  69. Manakib Familja e Ali ibn Ebi Talibit a.s 2:356 Ibn Sharh Esh-Shvab
  70. Ali ve El-Hulefaa :63, Nexhmuddin El-Askeri
  - Kanz El-Umal 3:99, Mutaki El-Hindi
  71. Ali ve Hulefa’a : 60, Nexhmuddin El-Askeri
  - Kada Emirul Muėminin Ali ibn Ebi Talib a.s :86, Tastari, botimi i dytė El-A’lami, Bejrut
  72. Manakib i Fmiljes sė Ali ibn Ebi Talibit a.s 2:358, Ibn Sherh El-Ashvab
  73. Ali ve El-Hulefa :83 ulema Nexhmuddin El-Askeri
  - Musned Ahmed Ibn Hanbeli 1:94, Ahmed ibn Hanbel
  - Kanz El-Umal, 7:147, Mutaki El-Hindi
  74. Shiko nė Nehxhul-Belaga
  75. Kanz El-Umal 7:147 Mutaki El-Hindi
  - Sharh El-Meuta 4:25, El-Zarkani
  - Ali ve El-Hulefa :98, Nexhmuddin El-Askeri (Ky fjalim gjendet nė veprat : Suneni i Bejhekiut
  dhe Tarihu i Taberiut)
  76. Kanz El-Umal 3:96, Mutaki El-Hindi
  - El-Futunat El-Islamijja 2:482, Zejni Dehlan
  - Ali ve El-Hulefa: 9, Nexhmuddin El-Askeri
  77. Manakib i Familjes sė Ali ibn Ebi Talibit a.s 2:370, ulema ibn Shehr Ashvab
  78. Ali ve El-Hulefa :133, Nexhmuddin El-Askeri
  79. Ali ve El-Hulefa :239 njėsoj
  80. Tarih El-Taberi, 2:253, Taberi
  - Ali ve El-Hulefa :240, Nexhmuddin El-Askeri
  (Ky fjalim gjendet edhe nė vepart vijuse anz El-Umal, Mutak El-Hindi; Tarih El-jakubi; El-Jakubijje;
  Mustedriku nė dy Sahihėt; El-Hakim En-Nisaburi; El-Kamil fi Et-Tarih, Ibn Ethiri etj)
  81. Manakib i Familjes sė Ali ibn Ebi Talibit a.s 2:371; ulema Ibn Shahr Eshvab
  - Axhaib Ahkam Emirul-Muėminin :43; Muhammed ibn Ali El-Komi
  82. Mankib i Familjes sė Ali ibn Ebi Talibit a.s 2:371, Ibn Shehr Ashvab
  - Tefsir Ibn Kethir 4:57; Ibn Kethir
  - Sunen El_bejheki 7:442, El-Bejheki
  83. Ed-Dur El-Mensur 3:144 Sujuti El-Shafi
  - Siretu ulema Omer Ibn Hattab; 106 Ibn Kijjim El-Xhevzijj
  - El-Futuhat El-Islamijjeh 2:486, ulema Zejni Dahlan
  - Mankib i Familjes sė Ali ibn Ebi Talibit a.s 2:361, Ibn Shahr Eshvab
  - El-Gadir 6,7 El-Amini En-Nexhafi
  84. Faraid Es-Samtajn 65, kapitulli; El-Hamavini Esh-Shafi
  - Manakib i Familjes sė Ali ibn Ebi Talibit a.s 15, El-Hamavini
  - Kifajat Et-talib :96, El-Kani Esh-Shafi.
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 10. #10
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Anėtarėsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  OTHMANIN dhe ALIUN r.n. e kan mbyt havarixht ,ku sufit e sodit i perkrahin plotesisht.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Shkodrani_79
  Anėtarėsuar
  05-09-2009
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  po ti Pejan kuj i perket??
  Ne kemi lindur nė kėtė botė pėr ta kuptuat esencėn e JETES dhe LIRINE tonė personale

 12. #12
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Anėtarėsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Shkodrani_79 Lexo Postimin
  po ti Pejan kuj i perket??
  musliman elhamdylilah

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-02-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Rreth figures se Imam Aliut r.a.

  Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
  OTHMANIN dhe ALIUN r.n. e kan mbyt havarixht ,ku sufit e sodit i perkrahin plotesisht.

  Sa keq me ēene bidatēi, Allah na ruaj nga njerezit si ju.

  Imam Aliu k.s u vra nga Karixhite pabesisht teksa po binte ne sexhdxe ne namazin e sabahut ne xhamine e madhe te Kufes, Abd-al-Rahman ibn Muljam beri shpaten me helm dhe e goditi me 19 Ramadan 40 AH. Imam Aliu k.s urdheroi djemte te bijte e tije qe te mos I sulmojne Karixhite nese Ai mbijeton, e nese vdes denimi per te mallkuarin Abd-al-Rahman ibn Muljam do te ishte vetem nje e goditur me shpate, sikurse ai e goditi Imam Aliun k.s. Imam Aliu k.s. nderroj jete dy dite pas me 21 Ramadan 40 A.H dhe Imam Hasani k.s. I dha denimin siē e porositi Imam Aliu k.s.


  Ps. Ne ate kohe Imam Aliu k.s. ishte ne lufte me te mallkuarin Muawiyah I

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-02-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Rreth figures se Imam Aliut r.a.

  @pejani34 ju jeni pasuesit e Muawiut te mallkuar, I cili me mish e me shpirte luftoi kunder Ehli-bejtit, kur e moren kalifatin te mallkuarit e fisit te Beni Umejes filluan nje fushate te ashper kunder familjes se Muhammedit s.a.w.s. Jezidi I mallkuar I biri I Muawiut te mallkuar vrau Husseinin k.s. se bashku me 72 luftetare, ne mesin e te cileve kishte edhe femije dhe gra. Nuk eshte qudi qe ju selefi/vehabi e rryma tjera radikale hudhni vrere nga goja per familjen e Muhammedit s.a.w.s. InshAlla do shihemi ne diten e gjykimit dhe aty e shofim se kush eshte ne rrugen e drejte, Neve qe respektojme familjen e Pejgamberit tone Muhammed s.a.w.s I cili na porosity para se te vdiste (O ju popull, ju kam lene dy gjera shume te rendesishme ne jete pas vdekjes sime, Kuranin famėlarte dhe familjen time Ehli-Bejt, kush nga ju qe ecen me keto dyjat, do te jete I lartesuar ne kete bote dhe ne ahiret)
  Apo do shofim se nese jeni juve ne rrugen e drejte dhe perkrahni dhe citoni verberisht Muawiun e Jezidin, apo ata "dijetaret" e juaj qe ecin ne rrugen e Muawiut.

  Elhamdulilah qe kam linde ne nje familje qe kemi bay'ah nga pasardhesit e Pejgamberit tone te ndritur Muhammed paqja dhe meshira e Allahut qofshin mbi te, familjen e tije dhe te gjithe ndjekesit e rruges se Ehli-Bejtit. Amin

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-02-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Rreth figures se Imam Aliut r.a.

  Citoj Shkodranin ne postimin me larte

  Sipas dijetarit, Sujutiut, nė vepėrn e tij »Tarihul-hulefa » (Historia e
  halifėve), Imam Aliu a.s ato dyer i ka mbajtur me njė dorė, kėshtu duke ju ju mundėsuar
  luftėtarėve tė vet kalim nė anėn tjetėr tė hendekut. Pas fitores, Pejgamberi-Muhammedi
  a.s e pėrqafoi Imam Aliun a.s dhe e puthi nė ballė duke i thėnė :
  « Ali ! U frikėsova se muslimanėt ty do tė rrepsektojnė siē tė krishtertėt e rrespektojnė
  Jezusin. Dėshiroj tė them pėr ty gjithēka qė ke bėrė pėr muslimanėt, duke tė rrespektuar
  dhe duke e parė pluhurin nė kėmbėt e tua. Ky ėshtė njė rrespekt i denjė dhe ka hije tė tė
  them se ti je pranė meje, e unė jam pranė teje. Ti je i rėndėsishėm pėr mua ashtu siē jam
  edhe unė pėr ty, ashtu siē ishte Haruni pėr Musanė. Ti lufton pėr tė mirėn time dhe ti do
  tė jesh i afėrti im nė Ditėn e Gjykimit. Ti do tė jesh me mua nė burimin e Kevtherit.
  Armiqėsia ndaj teje, njėherit paraqet armiqėsi edhe ndaj meje. Lufta kundėr teje ėshtė
  luftė kundėr mua. Miku yt ėshtė edhe mik imi. Siguria jote ėshtė edhe siguria ime. Trupi
  yt njėherit ėshtė edhe trup imi, ashtu siē ėshtė gjaku yt edhe gjak imi. Kush tė pendohet
  ty ėshtė njėsoj sikur tė mė pendohet mua. E vėrteta gjendet nė mendimin tėnd, zemrėn
  tėnde si dhe gjuhėn tėnde. Ti beson nė All-llahun, ashtu siē besoj edhe unė. Unė do tė
  lutem nėpėrmjet udhėzimeve, me tė cilat miqtė e tu do tė jenė tė shpėrblyer nė qiej,
  ndėrsa armiqtė e tu do tė ghykohen nė Xhehennem » (39).  E kush tjeter perveq Muawiut luftoi kunder Hz.Ali k.s. ?

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime nė 27 postime

  Pėr: Rreth figures se Imam Aliut r.a.

  Aliun e vrane djajte dhe havarixhet punonin qorrazi per djallin njerezor qe nuk ishte Muvavija, por duke ndjekur stilin e tyre te djajve duhet te kete qene ndonje keshilltare i larte me fytyre kafshe, si gjarper apo derr. Djajte ishin te llojit Ifrit dhe banore te vjeter te tokes por te mbyllur brenda DNA-se se tyre dhe qe tani rrojne brenda amerikaneve deri ne diten e gjykimit kur do te leshohen dhe do te asimilojne njeriun e tyre. Umeri kishte Ifrit dhe gjithe jetes se tij vuante nga gjaknxehtesia kurse Ibliset rrojne lart dhe prane Mbreterve apo Mafiozeve te medhenj si keshilltare sepse jane mendjemedhenj dhe mendojne se Zoti nuk ben dot pa mendjen e tyre dhe keta i perbuzin djajte por jo ne stilin e Zotit por i neverisin dhe poterosin duke dhene keshilla-urdhra te tmerrshme asgjesimi.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •