Close
Faqja 11 prej 13 FillimFillim ... 910111213 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 244
 1. #201
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-06-2009
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga lirikk Lexo Postimin
  --------------


  Njeriu nuk bėhet zot asnjiher -

  Shqiptarėt i thonė Zotit Zot dhe nese ja kushtojm vemendjen vetem pak shqiptarve kur kan halle ata shqip thonė o Zot i madh na ndihmo

  ose me ndihmo por anjiher ata nuk mendojn te ndonje qenje njerzore zoti nuk eshtq enje njerzore ai esht ne qiell dhe shqiptart ne qiell emendojn zoti esht nji dhe esht ne qiell dhe shqiptart edhe sot e ksaj dite i thonė shqip na ndihmo o zot na sjell shi na ruaj nga te ligat nga katatsrofat nga termetet etj pra
  siq e shihni edhe kombi jon lutet shqip pradanj te mos devijohet nga disa njerz e te mos thuhet e shpotitet kush do te jet zoti kush do te jet profeti -
  te gjith kta jan jasht qenjeve njeri jan ne andej lart n qiell pra -
  dhe te mos deformohen gjėrat me qellim e me ironi
  Mjafton vetem ky shkrim ketu dhe jo IRONI po INJORIM deri ne fund!
  Ju lutem ,keni rrespekt per veteveten e kjo don te thot -mos u tall me veteveten se me te tjeret,edhe po deshte , nuk mundesh!!!

 2. #202
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga gerrard73 Lexo Postimin
  Nje Zot nuk do te ishte e veshtire t'a sajonim. Nuk jemi te paret qe do t'a benim nje gje te tille. Qe nga ekzistenca e njerzimit, nje Zot ka qene gjithmone i krijuar, bile ne disa raste shume me shume se nje. Te gjithe popujt dhe te gjtha kulturat e kane sajuar nje Zot, por problemi ka qene se jo gjithmone ky Zot, eshte sajuar i drejte dhe frytedhenes. Teper here ne histori i kane veshur epitete te ndryshme te shkretit, duke i atribuar fjale qe nuk ka thene apo rregulla qe nuk ka vene. Pastaj edhe duke e ofenduar. Njerzit gjithmone e kane trajtuar keq Zotin e tyre, duke e marre ē'do dite neper goje. I luten kur kane nevoje, dhe e akuzojne kur kane ndonje fatkeqsi. Per thatesiren ne vere, per te ftohtit ne dimer, per vujtjet, semundjet apo vdekjet, gjithmone Atije i lihet faji. Dhe kulmi arrihet, kur njerzit me dinakrine e tyre mundohen edhe t'a vene ne tallje. Bejne te gjitha te zezat gjate gjithe vitit, dhe ne diten e kujteses se Tije, per te lare te gjitha gabimet, mundohen t'a qetesojne duke i therur nje kafshe. Kjo eshte fyerja me e madhe qe njerzit i bejne Atije qe i krijoi, apo Atije qe ata e krijuan. Eshte te luash me inteligjencen e Tije duke u munduar t'a mashtrojne me therjen e nje kafshe, ku pastaj jane vete njerzit qe e hane ate kafshe. Nje konsiderate shume te vogel kane njerzit per Zotin tyre kur pretendojne se do te mashtrohet me nje "sakrifice" kaq banale, sikur Ai te ishte i ardhuri i fundit.
  Do te ishte nje gje simpatike sikur shqiptaret te kishin Zotin e tyre, problemi eshte se do te duhej te sajonim ndonje mashtrim tjeter. Sepse truku i te berit feste pasataj per t'a konsideruar si nje sakrifice, eshte i vjeter dhe i tejkaluar.
  ----------------------------------


  Mendoj se ky njeri ka shkruar shum bukur ket definicion te vertetė -
  njerzit jan servil dhe interesagji ata mundohen ta genjejn veteveten dhe zotin -

 3. #203
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Vetėm feja e jote me kryq qenka e mirė-
  tjerat fe jo -kėshtu thonė edhe talibanėt PER VETEN E TYRE DHE FE TE TYRE PRA -
  e secili i ksaj bote per fe te vet-
  ketu qendron katastrofa kur njerzit mund te shuhen duke mbrojtur secili at fe te vet qe i duket ma e mira ketu mshefet kobi i civilizimit.-
  Te gjith ata fetarė qe duan ta zavendesojn ujin me gjak njerzorė te derdhur ata jan qenje antifetarė dhe anti njeri -
  Fanatizmi fetarė e sidomos karta armiqsore teper e ndyrė e agjenturave te huaja qe hapur shihet ne lojen me shqiptarė duke provu
  ar me i perqa shqiptarėt -
  kur ata ndjehen vllezer te nje gjaku a nuk esht ky absurd ne emer te nje feje duhet te ket shfarosje -

  nese ekziston zoti dikund ai esht kudner ksaj marrie njerzore -
  por agjenturat qe luajn me gjithfar lloj karte armiqsore shkojn per tej kufijve ata nuk pyesin per zot -

  dhe nuk e duan tolerancen fetare as ne mes te kombeve as mbrenda nji kombi -


  Rreziku ndaj popullit tim te ciline dua pa kufi dhe brenga ime shkon deri ne vuajtje per ket komb qe ndjehem fizikisht dhe shpirtrisht i ti e dashuria ime per kombin tim shkon pertej kufijve -

  me ka nxitur qe ne funksion te shpetimit te kti kombi te shum vuajtur -
  te sillem keshtu e shpalosem keshtu qe te kemi unitet dhe fe unike -

  qe te m os rrezikohemi asnjiher -
  as me fe as me ndasi tjera -


  -
  Nese thua feja ime e krishterė ėsht ma e mira prandaj mos i gjyko as talibanėt -

  nese je vet i tillė-radiklal

  sepse e dhe ata talibanet e secili mund te thot feja ime esht ma e mira -

  pra vjen pa dyshim nje perrqarje e pa shembullt dhe e pa kalueshme -


  duke ju dukur secilit feja e tij ma e mira -

  mund te bėhet kundershtim e luftra e te dedhet gjaku deri ne fyt-

  per fe e te ecė si prrue tokes se njerzimit civilizimit -

  simbas teje askush qe shkruan diqka per ide shpetimtare te njerzimit nuk qenka i mirė -

  per veq teje e feja romake qe na i ka dhunuar

  mbi nji miljon gra ilire-ne te kaluaren-

  ndoshta edhe ma shum neper shekuj-  te asaj kohe-


  tamam si serbi e greku qe imponuan gjithqka me dhunime qirilicen e fe e asimilim e romaku neper shekuj -

  e te ka kthye ne katolik dhunshem -

  me dhunė te ndyrė poshtrime shkerdhime te grave ilire-me falni per shprehjen -


  Nji mij vjet sundoi ROMAKU I ZI -HELENI I ZI SLLAVI I ZI BULLGARI I ZI TURKU I ZI

  e tash u ngrit nė kėmbė e do me e ba boten telashe mjerim me fe perqarse -
  tamam si talibanėt-

  qe po duan ta shuajn boten me ekstreme e terrorizma per fe -

  thue se ne ket botė tjera vlera te jetes nuk ka-

  veq feja talibane e katolike e

  ortodokse -

  qe ne fakt jo vetem qe nuk mbahen si fe-

  siq duhet me etiken fetare e mshiren ndaj njerzimit e perkushtimin ndaj zotit -

  por jan nxitetse luftrash ekstremizma antihumane qendra konfliktesh -qe nxisin gjakderdhje dhe vrasjet e njerzve -

  qenjeve qe i krijoj Zoti i madh i qiellit q e te jetohet ne paqe e lumturi ndersa ata nxisin ekstreme dhe lufta kundershtime te papajtueshme -e ne shqiptarve ne vejn mu ne mes te zjarreve te pa mbrojtu jetima te mjerė
  neper kohra e shekuj te mjerė-


  pra keto fe e hidhrojn zotin me ekstremizma e luftra -

  te gjitha me sjelljet e tyre gjaknxitje e gjakderdhje ekstremizma radikalizma -

  qe njihen qe nga inkuzicionet e lashta eklstreme deri ne ditet e kohrat moderne me gjihad e mugjahedinizem -
  dhe e rrezikojn rendin botrorė-  por ne emer te tyre behen te gjitha vrasjet ne botė-

  ashtu siq po vret krishterizmi-

  ashtu siq po vret me bomba talibanizmi -


  radikalizmi islam -

  ashtu siq po vepron athina rracisto fetare me serbinė e rusinė ekstreme fanatike -
  qe ta dijnė bota pra

  te gjitha mjerimet e botes nga kto tri fe i erdhen -

  e dhe lufta e parė e dytė botrore-

  ktu i ka rrenjet te keto fe -


  edhe e treta luftė konflikt permasash botror ne kto fe do ti ket rrėnjėt.-
  pa dyshim pra secili le ta din se pikrisht keto fe perbejn pengesa progresesh e aftime ne mes te kombeve e kulturave e pengojn boten dhe jeten moderne -
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 12-10-2009 mė 08:53

 4. #204
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  Pėrshėndetje Antarė tė Nderuar,

  Ditėve tė fundit shohim disa budallallėqe tė cilat duken interesante nė fillim, por kur shikohen mirė e mirė, del qė ajo ėshtė thjeshtė "Servilizėm Fetarė". Katolikėt sot pėr tė ofenduar bashk'kombasit e tyre Musliman, pėrdorin fjalėt : "Ju jeni turkė, ja keni falė jetė Turkut, ju nuk jeni Shqiptarė sepse e morrėt fenė e Turkut", por ata nuk ndalen nė asnjė aspekt tė pushojnė e tė mendojnė, ky ėshtė problemi i tyre, se nuk ndalen aspak veq ecin por gabojnė shumė.

  Me tė vėrtetė tė shfrytėzosh Kombin dhe Historinė pėr interesa fetare ėshtė absurditet, paramendo njė njėri (Katolik) duke thėnė : "Unė jam pasardhės Ilir dhe prej tyre trashėgova fenė", por sa ėshtė i saktė ky justifikim, pėrderisa Kombi me Fenė kanė dallim tė madh ndėrmjet vete, por gjithsesi Ilirėt njė kohė besonin nė idhuj tė ndryshme, pra pse Katolikėt (PseudoPatriot) e sotėm nuk besojnė (trashėguan) fenė e tė parėve ?! Ndoshta pse nuk ju duket e arsyeshme, sepse Idhujt janė hedhur poshtė shumė shekuj mė parė, e kėtu arrijmė nė njė konkluzion tė thjeshtė : "Katolikėt e Sotėm nuk e trashėguan fenė e Ilirėve sepse nuk ju duk e arsyeshme, kėshtu as Muslimanėve nuk u duket e arsyeshme tė bėhen Katolikė".

  A mund tė pėrdoret Patriotizmi pėr interesa fetare ?! Unė nuk mendoj se ėshtė gjė e mirė kjo dhe unė pėr vete e konsideroj tė paarsyeshme njė gjest tė tillė, por katolikėt nuk mendojnė si unė (fatkeqėsisht apo fatmirėsisht le tė mbetet nė ndėrgjegjen tonė), sepse Katolikėt pėrdorin Ilirėt, Skėnder-Beun, Nėnė Terezėn etj., pėr cėshtje Fetare, duke thėnė se ne (Muslimanėt) qė jemi Musliman, jemi tradhėtarė tė Historisė (atyre tė lartėpėrmendurve) me justifikimin se ata ishin "Katolikė".

  Ky ėshtė absurditet i madh, tė cilin Katolikėt e konsiderojnė Dituri.
  ------------------------------------------------------------------------------------  Po i marr disa shembuj te diskutuesve shqiptarė qe shqiptar ishin para ardhjes se problemeve fetare te ne ne trojet tona ku ne mes te shqiptarve nuk kishte ndasi e turbullira fetare dhe ftofje zermash e ndasi te cilat veq kan fillluar te jen tė dėmshme-
  per keto shkaqe rreziqesh qe i kanosen popullit tim qe aq shum e dua pertej qdo kufijve dashuria ime shkon deri ne vuajtje e ne thellsitė ma te thella te brengave per popullin shqiptar un per ket shkak u bėra fli pra qe te jem i goditur nga tri fe nga ortodoksja katolikja muslimanja vetem e vetem qe te shpetoj populli shqiptar nga rreziku -
  un u bėra sakrificė e madhe vetem oer shpetim kombtarė ne ket rast sepse qe te tri keto fe jna kunder meje duke menduar se un kam diqka kunder tyre por ne fakt gabon secili qe mendon ashtu sepse un ne radhė te parė dua te shpetoj kombin tim te cilin po mundohen ta shuajn agjentet nga te
  kater anet e botes per te ja marrė tokene bukur ky esht qellimi i armiqve -
  prandaj un aq shum po perpiqem per unitet kombtarė shqiptarė-


  ne mund te shohim ne ket rast neper shkrime se shqiptarėt nuk kuvendojn ma si shqiptarė por si turq latin arab grek sllav etj dhe nepermes feje kan marr anen e armiqve te kombit duke e pa ket rrezik e mendova thash shpetimtare e vetme esht qe shqiptart ta ken nji unitet fetarė per ndryshe do te ju coptohen tokat perseeri -
  dhe ky do te jet fundi i tyre tragjik nese shkojnė kah ndasia dhe perqarjet siq kan filluar fetarisht ne keto kohra plot qudi fenomeni te shqiptart qe te habisin -

  Kur shehoh keta njerz se si ndahen kur shoh wehabin talibanin mbeshtjelljet e tyre ne kultura te huaja nuk me nxehet zemra e ta quaj shqiptarė kur e shoh at tjetrin qe per kishen greke e serbe esht ne gjendje ta vras ket tjetrin e ai at tjetrin qe flet shqip nuk me duket shqiptarė dhe disi ma ftofė zemren e me duket si i huaj prandaj deshta te sjell dritė kombtare ne zemrat e mendjet e shqiptarve deri sa nuk esht per gjithqka von dhe tragjike sepse naiviteti-
  i ndasive mendja qorre injorante ka filluar te demtoj interesat tona kombtare

 5. #205
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nuk do te ishte problem sikur keto fe te m os shkaktonin kaq shum hendeqe te shqiptart sepse te popujt e civilizuar keto shum fe nuk paraqesin problem ndersa te ne shqiptart gjuithnji e ma shum po zhvillohen si tragjike e ndarse -
  po me dhimbset jashtzakonisht shum kombi im per te cilin jam ne gjendje te murosem e te behem fli
  vetem e vetem qe ai te mos psoj shkatrrim kombtarė pa nevojė -
  kam menduar se jemi ne shekujt e civilizimit dhe te zhvillimit te gazetes te mediave te kohrave te teknikes e te kohrave ku shqiptari duhet shikuar jeten krejt ndryshe por befasohet njeriu se sa shum jan dhanė shqiptart pas grupimeve fetare e kundershtimeve me njeri tjetrin per fe

 6. #206
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nuk mund te quhet fe dhe as njerzore nje fe e cila ndezė zjarrin e shkatrrimit e te luftes vllavrasese si ne irak per shembull qe u bė hataja -
  per qfar feje mund te flitet kur kokat e njerzve fluturojn nga krimi e terrorizmi-
  nga ekstremi nga fanatizmi nga primitivizmi kundershtues nga sheriati nga diktatura-
  nga inkuzicionet nga tendencat per dominim npermes feje qe te dominohet bota pra
  feja gjithnji e ma e rrezikshme po na del si nji opium qe ka filluar te trullos shum koka njerzish te cilet mund te percaktohen per nje fashizem fetarė ashtu siq u percaktua hitlerin me ideologjinė e tij mortajė epidemi fashiste qe gati shkatrroj boten -
  po sikur te del nje fashist i tillė fetarė qoftė budist islamik ose ortodoks ather bota merr flakė qe nuk shuhet e mbas tij psojn edhe popujt tjerė qe jen te ndarė neper fe-
  Ky rrezik i fesė ka filluar te shfaqė rreziqe botrore shembull ekemi iranin se qfar rreziku po kanoset dhe gjithnji e ma shum po troket ne porten botrore te rrezikut te konfliktit te permasave botrore-
  Feja si duket po e zen vendin e fashizmave te komunizmave e te ideologjive tjera me plot rreziqe qe ishin ne te kaluaren -
  Prandaj sa mund te quhet e donishme feja qe sjell gjakderdhje ne mes te njerzve e njerzimit -
  a mund te quhet pra e dobishme per njerzit e njerzimin -
  feja qe sjell kataklizmat a ja vlenė qe ajo te quhet e shejt njerzore paqsore cila do qoft ajo jo kursesi pra nese digjet bota ne te cilen jetojmė ather feja po na del si rrezik si konflikt jo si qetsuesese jo siq paqsore por si shkaktare e te gjiotha kobeve e ndjelljeve te rreziqeve e luftrave ajo dita dites po e zevendson idenė komuniste qe ra si murtajė ne glob e shkatrroj njerzimin se bashku me fashizmin -
  asgje nuk po na del tash ma e rrezikshme se feja dhe konflikti i saj -
  prandaj njerzit duhet ti shmangen keti rreziku dhe te zvoglohet ndikimi i fesė ne shtet -
  per ket duhet te merren vesh te gjitha qeveritė ne mes vete siq u frenua ndikimi i kishes ne kroaci e cila filloj ti kaloj kufijt e fesė dhe deshti ti marr frejt e shtetit ne duar prandaj

  mendoj se njerzimi nuk duhet te luaj me zjjarrin fetarė sepse esht teper i rrezikshem

 7. #207
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Si hakmarrje ndaj ksaj sjellje neper shekuj -

  dhe kunder agjenturave sllave arabe e shum tjera pushtuese -
  qe impnuan dhunė e fe-

  populli shqiptar me dashuri dhe vendosmeri do ti rrkej ksaj feje autoktone -

  te re -


  d he do te shpallte vende te shejta shqiptare ne trojet kombtare-


  dhe do te largohej nga kristianizmi dhe muhamedanizmi fe te huaja -

  qe na erdhen neper mes dhunes -

  dhe lotve e robrisė -

  qe na kan dhunuar gra e fmi si romaku si greku si turku me barbari qe sherrin edhe sot po ua shohim me ndasi e me e me fe vuajtje qe nuk po kryhen perjetesisht -
  dhe kjo po na e thyen kurrizin e unitetit ne shqiptarve -
  dhe po na qon ne ndasi vllaun me vlla

 8. #208
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga gerrard73 Lexo Postimin
  Nje Zot nuk do te ishte e veshtire t'a sajonim. Nuk jemi te paret qe do t'a benim nje gje te tille. Qe nga ekzistenca e njerzimit, nje Zot ka qene gjithmone i krijuar, bile ne disa raste shume me shume se nje. Te gjithe popujt dhe te gjtha kulturat e kane sajuar nje Zot, por problemi ka qene se jo gjithmone ky Zot, eshte sajuar i drejte dhe frytedhenes. Teper here ne histori i kane veshur epitete te ndryshme te shkretit, duke i atribuar fjale qe nuk ka thene apo rregulla qe nuk ka vene. Pastaj edhe duke e ofenduar. Njerzit gjithmone e kane trajtuar keq Zotin e tyre, duke e marre ē'do dite neper goje. I luten kur kane nevoje, dhe e akuzojne kur kane ndonje fatkeqsi. Per thatesiren ne vere, per te ftohtit ne dimer, per vujtjet, semundjet apo vdekjet, gjithmone Atije i lihet faji. Dhe kulmi arrihet, kur njerzit me dinakrine e tyre mundohen edhe t'a vene ne tallje. Bejne te gjitha te zezat gjate gjithe vitit, dhe ne diten e kujteses se Tije, per te lare te gjitha gabimet, mundohen t'a qetesojne duke i therur nje kafshe. Kjo eshte fyerja me e madhe qe njerzit i bejne Atije qe i krijoi, apo Atije qe ata e krijuan. Eshte te luash me inteligjencen e Tije duke u munduar t'a mashtrojne me therjen e nje kafshe, ku pastaj jane vete njerzit qe e hane ate kafshe. Nje konsiderate shume te vogel kane njerzit per Zotin tyre kur pretendojne se do te mashtrohet me nje "sakrifice" kaq banale, sikur Ai te ishte i ardhuri i fundit.
  Do te ishte nje gje simpatike sikur shqiptaret te kishin Zotin e tyre, problemi eshte se do te duhej te sajonim ndonje mashtrim tjeter. Sepse truku i te berit feste pasataj per t'a konsideruar si nje sakrifice, eshte i vjeter dhe i tejkaluar.
  --------------------------------


  qka mendoni per ket shkrim te antarit te forumit gerrard

 9. #209
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga andirago Lexo Postimin
  Nuk ka nevojė pėr fe tė re. Kemi fenė e vjetėr, e cila ėshtė gjallė, veē ka nevojė me iu ndie zani ma tepėr.

  Kėrma, vemje, krimba, qė qarkullojnė lart e poshtė nėpėr forum, qė shajnė fenė ilire, dhe tė sharat i kanė jo nga e vėrteta, por nė bazė tė shpifjeve qė vetė i bėjnė, ndėrsa po tu thush diēka pėr fetė hebreo-kristiano-arabe i rrisin sytė sa njė grusht.

  Kėta gjithēka janė vetėm shqiptarė jo.

  Nuk ka nevojė tė shkojmė nė kulla e tė ulemi, as tė ngritemi nė kėmbė. Ilirėt adhuronin nėpėr natyrė, pranė drunjve tė mėdhenj, pranė pėrrojeve tė rrėm,byeshėm, pranė liqejve, sepse aty ishte pamja idilike pėr kremte kultike.
  ------------------------

  qka mendoni per ket definicion te antarit andirago

 10. #210
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime
  A u lodhe liriku a jo
  Jetė e rėndė.......!!!

 11. #211
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Coptimet shpirtrore neper shekuj me ndasi shqiptare lot gjak ftofje dhimbje ndarje fisesh ndarje vllau me vlla mos martesa mbi baza te nje ideje te ardhur nga larg ng apushtuesi -

  dhe shkatrrimi i kti populli -aq pa mshirshem -  qe rilindasit u perpoqen ta mbajnė- bashk-

  me mish e me shpirtė- armiqt shekullorė pushtuesit per llogari te veta erdhen shkuan ndejten me shekuj-

  dhe penguan --- as nuk lan shkronjė as gjurmė shqipe -

  ndanė prenė vranė gjymtuan shqiptarė dhunuan sollen gjithfar lloj feje komunizma ideologji fashizem otomanizem latinizem greqizem bullgarizem bestytni forma anarkizem vese te ndryshme e gjurmė te tyre nga viset e largta kah erdhen e qka jo sollen e qka nuk lan ne trojet tona gjymtime -


  nese paska qenė aq i mirė romaku e katoliku ---per se nuk e ka shkruar gjat gjith sundimit te tij qoftė edhe nje fjalė shqipe-dikun qe te kemi gjurmė tash ne shqiptart pra as feja katolike nuk permbanė shqiptarizem por i ka syt kah roma tjetra kah athina e ajo tjetra kah irani e talibani kah afganistani -

  pse nuk u la gjurm apo kujtesė shqip shkronje nga trojet tona shqiptare -

  gjith ata kronist qe ishin sepse na urrenin bashk me vlerat ekulturen tonė dhe vetem dhunionin shemtonin preniun krena na shuanin e iknin -


  pse asksuh nuk la gjurm shkrimi ne shqip ose greku -ose turku apo italiani -  por ka mundsi qe edhe ato germa shqipe qe kan ken dikun te shkruara -

  do ti ken djegur ato aktet e gjurmet shqiptare -

  a nuk e shihni se qfar demtimi na sollen neper shekuj pushtuesit -


  per se turku per pesė shekuj sundimi-

  nuk e la te shkruar asnje germė shqipe-- as nje perparim as nje lloj progresi -

  as kurfar shkolle per veq injorances mos arsim imit pengesave -

  vuajtjes malarjes mjerimit injorances mosshkollimit analfabetizmit -

  dhe kurfar progresi tjeter nuk la -


  as kurfar zhvillimi -


  as te kultures shqiptare as kurfar shkollimi as kurfar diturie -


  sikur te na kishte lėnė turku e romaku e greku te shkollohemi -

  teoritė e dijetarve tanė sot do te kishin bė bum te madh ne botė


  por per veq injorances dhe fesė se tyre me sherr perqars nuk na lan diqka tjeter -


  per veq prapambeturisė gjakut lotit dhunes sundimit roberisė skllavrimit dhe zisė varfrisė e pasojave me fe as nje te mir nuk na e lan -


  perveq motrave te dhunuara nenave grave nuseve vashave rrenimeve tatimeve pasojave lotve merzisė stresit gjakut luftrave dhimbjeve vuajtjeve mjerimeve varfrisė gjymtimeve -


  ata e dogjen e ben hi e shkrumb atdheun civilizimin tonė troku i kalit te tyre la rrenqethje ne tokat tona shekullore -

  e qka tash ?

  kah jan nda shqiptart ! - ne latin grek turk kah tjeter !?

  .per se ather shqiptari rrenjoset e kapet kaq shum per te huajit e gjakut te huaj

  ---------- per nje
  zullumqari qe la zi e nam ne trojet tona e pasoja te pa riparueshme -


  per se shqiptart i mbajnė kto fe perqarse te pushtuesve -

  ne na nevoititet civilizim modernizem bashkohor jetes moderne e kohrave liri civilizim zhvillim bashkpunim te shqiptarit me shqiptarin -
  lehtesi bashkjetesė -
  vllazorore qetsi paqe shkollim punė turizem punsim --  knaqsi jete paqe e kendsjmeri jetese pas gjith ktyre dhimbjeve e gjemimeve shekullore-

  na duhet mirsi ne trojet tona dhe unitet vllazrorė ne mes te nji gjaku te shqiptatrve -

  nuk jemi kunder askuj por duam ta rregullojm jeten tonė kombtare shtetrore -

  sipas modelit ndjenjave dhe menyres tonė te jeteses bashkohore -

  me te gjith popujt duam jetė marveshje paqe dashuri mirsi bashkpunim -

  dhe art vlera kulturė punsime tregti qetsi jo gjak e luftra e fyerje ne asnji fe apo mallkim -

  e te mos ju perzihemi ne punet e tyre -

  as te mos ua cenojm integritetitn tokat tertoret ndjenjat -

  e as tokat as kurfar feje te tyre te mos e poshtrojm -

  as te drejtat e liritė e tyre as zakonet e tyre te mos i perbuzim por duam jeten dhe unitetitn qetsinė tonė -  as djepat e tyre nuk duam ti ngacmojm as gratė as nderin as vashat as moralin e tyre asgje nuk duam te cenojmė perse na cenpojn ata ne-
  na gjymtojn na ndajnė na per qajnė nuk na lėnė askund te qetė perse -

  na e shkatrrojnė unitetin -  por as ata te mos na shtyjnė ne fakteqsi e zjarre e ndasi -
  Po sikur te na impononte neve serbi at fe te tyren -


  ndersa serbet djepat na i ka pre kan bė me triliarda te zeza ne ne ne trojet tona etnike -


  fmijtė gra na ka dhunuar sa loti e britma esht ndegjuar ne at kosovė -

  te mjerė shqiptare dardane -


  te djegur e shkrumbuar mjeruar neper shekuj -


  e sikur ne te mbanim fe te ortodoksit serb !!!!!! -


  po te njejten gjė e ka shkaktuar edhe greku -

  edhe romaku edhe turku edhe bullgari --------:----asgjė te mirė nuk kan lėnė per veq se djegje shtepishė vuajtje dhunė poshtrim femrash shqiptare -

  fe te tyre imponime kulturore asimilime -

  e qka jo zi e ma zi -


  ndersa numri i ynė dikurė si popullsisė ka qenė numri ma i madh ne botė-----

  ne ilirinė antike pikrisht greket romaket turqit na kan shfarosur -


  romaket greket turqit prenin krena te shqiptarve te rraces se bukur shqiptare-

  e mbi krenat e tyre ndertonin kisha kala gjamija -

  ku injorantet e pa shkolluar pastaj faleshin pa e dit se pikrisht armiku ua ka pre ata vllezer -

  e perkuleshin deri ne tokė me nderim para ktyre kasaphaneve
  --------


  e njejta gjė ndodhte me romakun e me grekun -


  kujdes -


  se si ne kisha si ne gjamija faleni mbi kafkat -----


  e prera te kokave ilire----- shqiptare ----- te gjakut tonė-----te paraardhsve tonė -----te dhimbjeve te tyre q e renkojn ė---------

  qe gjemojnė e qajnė----- shpirtrat e tyre kur na e shohin ne kshtu te ndarė me ndasi fetare te pa unitet -----


  e te e mjeruar duke u nda per fe te huaja-

  e sherrin qe na e mbollen me pushtime


  ----------------------------------


  q mendime keni lexues te dashur per ket shkrim esht me vend apo jo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angert : 17-10-2009 mė 07:37

 12. #212
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Njoni-ch Lexo Postimin
  A u lodhe liriku a jo
  ---------------

  jo jo po ti si po kalon a je lodh hiq a jo

 13. #213
  i/e regjistruar Maska e aadili
  Anėtarėsuar
  21-09-2006
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Shumica e shqipėtarve, sidomos ato qė fyejn,ofendojn pa lidhje dhe mundohen qė tė tregohen tė menēur janė ato qė nė vepra janė zero.
  Ējan gjith kėto ofendime pėr ato qė e besojnė Allahun.
  Ējan gjith kėto ofendime pėr ato qė e besojnė Jesusin.
  Ējan gjith kėto ofendime pėr ato qė besojnė se njeriu e ka prejardhjen prej majmunit.
  Lereni njerzit tė besojn ēfar tė duan,ėshtė e drejt e tyre.

  Atyre qė nuk u konvenon se vllau imė shqipėtar e beson Allahun , Jesusin, dreqin, majmunin apo ska asnjė besim e ka mė lehtė qė tė hesht apo tė deklarohet vet se sėsht shqipėtar se ai ka njė problem dhe tė meta psiqike qė nuk mundė ta kuptoj realitetin.


  Mė e keqa dhe kurora e kėsaj ėshtė kur disa ofendojn njė popull tė tėrrė bile edhe dėshiroj qė ti shfarosin nga rrėnjėt.
  Disa nga anėtarėt e forumit kanė pėr dėshirė dhe shpesh e kanė pėrdorur termin tė bėjnė pastrim etnik me shqipėtarėt tė cilėt sipas tyre qenkan turq,arab,jevg,rom,shkėrdhat,flliqėsirė,sahanlėpir ės grek,serb,vlleh,bullgar rumunetj.etj.
  Mė vjenė turp tė them por unė sahanlėpirės kam parė shumė por ato tė gjith ishin shqipėtar dhe jetonin nė shtetin Shqipėtar ku feja nuk kishte asnjė ndikim.
  Njeriu kur e haron tė kaluarėn ai nuk e njef as tė ardhmen.


  Mua shqipėtarėt Shqipėrisė tė asaj kohe pa dallim ēfar besimi kan pasur, mė janė dhimbėsur mė tepėr se familja e ime.
  Qė nga viti 1991-2005 kamė qenė regullisht nė shqipėri, kamė pėrjetuar shumė ngjarje por kur nuk i kam fajsuar dhe gjithmon kam folur vetėm per ato gjėra qė janė nė favor pėr ato.

  Kurse kėtu nė forumin shqipėtar ēfar sdėgjon.

  Si nuk kan turp!

  Ju Pėrshėndes.

 14. #214
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga lirikk Lexo Postimin
  ---------------

  jo jo po ti si po kalon a je lodh hiq a jo
  mire mir flm.

  jo bre liriku akoma i ri jam qe te lodhem

  po si mbeti tash me,a e vendoset per Fen e re?

  te deshiroj nje mbremje te bukur
  Jetė e rėndė.......!!!

 15. #215
  i/e regjistruar Maska e aadili
  Anėtarėsuar
  21-09-2006
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Sa pėr pyetjen.
  A ka ardhur koha pėr njė fe Shqipėtare.
  Ky paska qenun tanė kohėn nė koma dhe tani qenka zgjuar.
  Tregoni mė mirė tė mjerit se kan kaluar shekuj e shekuj dhe shumė profet kanė ardhur dhe kanė thirrur njerzit nė besim kush besoi besoi kush zgjedh shumė gjithmon ngel pa hiq.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga aadili : 17-10-2009 mė 14:09

 16. #216
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  Kush do tė jetė Zoti nuk e kuptoj ?!
  Pres pėrgjigje, ndoshta mund tė ju ndihmos sadopak nė gjetjen e Zotit ?!
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 17. #217
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Lirik, tani nuk ka mbetur tjeter perpos te nxjerrni per botim librin tuaj qe eshte ketu ne kete tem, ndoshta se edhe me liber do kesh sukses.
  Mos harroni se edhe perpara te gjithe ata qe kan tentuar dhe jane bere njerez te mdhenje kan nxjerrur nje liber se pari ku kan korrur suksese, te deshiroj njashtu edhe ty megjithese edhe ketu ne kete tem te suksesesheme eshte vertetuar se syzheja eshte e qelluar dhe se nje fe e re i mungon popullit shqiptar.

  Tani ka mbetur vtemqeshtja e zgjidhjes se titullit te kesaj vepre, pra duhet nje titull qe gumon dhe leshon jehonen menjehere tek adeptet vetem duke lexuar titullin e ketij librit.
  Une do te kisha propozuar si titull; "Rikthimi i Zotit shqiptar"...!

  shendet e suksese
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 18. #218
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kreksi qka thua ti ky popull esht nji popull qe lufton me ndergjegjene ti -
  asnjiher nuk ka mundur te hyn ne besime tamam gjithnji kapasur rezerva neper kujtesat e tij jan shfaqur parardhsit k-
  ja per shembull kur duan te deshojn diqka kthehen te teparet jo gjysjine kisha katolik jo te paret tanė e jkishin ket besim ilir jo kshtu e jo ashtu Ismail kadare u mundua te shpetoj ket komb dhe gaboi ai deshti qe te gjith shiptart ti thrras ne fe katolike -
  por kjo nuk ndodhi sepse ndergjegjja e shqiptarve nuk u prek ne ket ket iniciativė sepse -

  katolicizmin nuk e perqafojn muslimanet por as ortodokset qe tash ma jan shumica por edhe jan hy ne ket fe me nji far gjysem shpirti edhe pse kan plot kujtresas te prejardhjeve tjera e besime te lashta e legjenda prej te cilave ndikohen-
  KY POPULLL ESHT PREKUR SHUM NEPER LENDIME NEPER KTHIME ME DETYRIME NEPER PUSHTIME DHUNė :
  A SERVILOSJE PUSHTUESIT PER TI HY NE HATER PER TU KTHYER NE FE TE TI -KA EDHE TMERRE TJERA TE KTHIMIT NE KET FE -
  KU PER SHEMBULL NGA DHUNA NE GRA KUR ARMIQT KAN SULMUAR NDERIN JAN DETYRU Q ETE KTHHEN NE KET FE PER TE I HY NE AHTER ARMIKUT E KY ISHTE ASIMILIM SHPIRTORė-
  KY POPULL VUAN ESHT NE NJE VUAJTJE TE VAZHDUESHME -

  Dhe nuk arrinė ta perqafoj asnjeren fe edhe ne fe te jehoves qe kan hy disa e ndjejajn si te huaj kulturė te larget qe nuk ju takon autoktonisė dhe shpirtitt e tyre prandaj kan hy disi si te them me nji far spontaniteti por qe perseri nuk e ndjejn te tyren sepse nuk po perparon nuk po zgjerohet -
  ndersa feja shqipe do te ndjehej e tyre e shpirtit e secilit ind e secilit shiprtė kombtarė e seciles afersi do te ndjehje si diqka e jona kombtare unike shqiptare -

  qe afron unitettin martesat forcon lidhjet unifikon kombin na forcon dhe na largon nga rreziku i perqarjeve

 19. #219
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Lirik, tani nuk ka mbetur tjeter perpos te nxjerrni per botim librin tuaj qe eshte ketu ne kete tem, ndoshta se edhe me liber do kesh sukses.
  Mos harroni se edhe perpara te gjithe ata qe kan tentuar dhe jane bere njerez te mdhenje kan nxjerrur nje liber se pari ku kan korrur suksese, te deshiroj njashtu edhe ty megjithese edhe ketu ne kete tem te suksesesheme eshte vertetuar se syzheja eshte e qelluar dhe se nje fe e re i mungon popullit shqiptar.

  Tani ka mbetur vtemqeshtja e zgjidhjes se titullit te kesaj vepre, pra duhet nje titull qe gumon dhe leshon jehonen menjehere tek adeptet vetem duke lexuar titullin e ketij librit.
  Une do te kisha propozuar si titull; "Rikthimi i Zotit shqiptar"...!

  shendet e suksese


  ------------------------------


  Kreksi km shum per te thėnė por me heshtje po i them te gjitha

  jeta per mua ishte njerkė me kaq besoj s e me kupton

 20. #220
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  feja o lirik eshte e barabart me friken.

  po qe se nuk ua sjelle nder mend friken njerzve ne librin e tuaj te ardheshem atehere libri do deshtoje.
  pse njerzimi ia ka frikenperendive ?

  po te tegoj lirik;
  sepse njerzit bejne shume mekate,gabojne, mashtrojne njeri tjetrin, genjejne, tregohen te pa turpshem ne moral dhe mendojne ne kokat e tyre me ate cope truri qe kane se po te integrohen rrethe nje feje dhe vesimi fetar ndoshta ajo perendija e larte qe eshte diku ne qielle dhe qe ka pare e regjistruar gabimet e tyre si nje lloje webkam, keta njerz pra paraqiten se ka perendi te till qe i veshtron dhe stimulojne si nje njeri i dehur qe nuk ka pire fare gjoja se i beson perendis se tyre dhe asaj fes, por ne realitete ata e dijne forte mire qe skaasgje se po te besonin ne nje perendi te tille nuk do shkonin deri te kryerja e akteve te mjera por do ruheshin e do kishin frike te shkojne ne gabime.
  pra te gjitha besimet kane dy pale adept, ata qe besojne me te vertete se ka gjykime nga perendija dhe pala e dyte eshte krejte ne mjegull qe nuk besojne fare por behen dhe shiten publikishte gjoja se jane zemer e paster dhe te pa infektuar para mase fitojne nje lloj mashtrimi optik qe iu jap shance te veprojne edhe me tutje qe te perfitojne nga shoqeria me etiketen ne shpine gjoja si fetar..egal ose barazi= njeri i drejte qe duhet ti besojmi por mjerishte dhe fatkeqsishte keta njerez jane vetem se nje gac e mbuluar, mbrenda jan prush dhe po iu erdhi caku te djegin menjehere pameshire..;njerez qe duajne gjake, nuk e di pse iu pelqejne ktyre fetarve varret, imazhet e pergjakura, krimet, vrasjet masive jo me pake se 49 veta ne nje atentat atyre nuk ju duket e madhe por me shume se 40 njerez te pafajshem nese vriten per ta eshte nje sukses !

  Ruana o Zot nga feja ! Mos te na sjellin te ne ne trojet shqiptare,pra lirik, si ti qe e ke mendjen se si te krijojmi edhe ndonje fe te re ne trojet tona, une revandikoj diēka tjeter, si ti zhdukim keto fe ?
  Si thone te ne prishin kish e mbarojne xhami ose prish kosh e mbaro hambar...;
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Faqja 11 prej 13 FillimFillim ... 910111213 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •