Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 150
  1. #121
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2009
    Postime
    29
    Cfare kuptimi ka emri FETIJE ??

  2. #122
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anėtarėsuar
    29-08-2009
    Postime
    1,159
    Citim Postuar mė parė nga indepedent-miss Lexo Postimin
    Cfare kuptimi ka emri FETIJE ??
    Fetije ėshtė qytet nė Turqi. Ju vu ky emėr nga njė hero turk me emrin Feti Bej. Si emėr duket feminizimi i emrit mashkullor "Feti", e pėrdorim edhe ne.
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  3. #123
    Citim Postuar mė parė nga Fieri89 Lexo Postimin
    Fetije ėshtė qytet nė Turqi. Ju vu ky emėr nga njė hero turk me emrin Feti Bej. Si emėr duket feminizimi i emrit mashkullor "Feti", e pėrdorim edhe ne.
    ... po dhe ka kėtė kuptim
    Feti - u, nga arabishtja fäth - pushtim, fitim; fätiyy - plot rini, fisnik; turqisht: fethi ) emėr mashkulli mysliman: Fitim
    si emėr femėror del - Fetije, mbase do ta ketė kuptimin si mė lart: Fitore, Rinore, Fisnike ....
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  4. #124

    Domethėnia e emrit Mustafė

    Njė mik i forumit mė shkruan se ėshtė i interesuar tė dijė pėr domethėnien e emrit Mustafė.
    Unė mė poshtė po sjell domethėnien:
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  5. #125
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Postime
    13

    Erion

    kush di tė mė tregoj se qfar Kuptimi ka emri Erion

  6. #126
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anėtarėsuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Unė e di kuptimin e emrave tė vajzave tė mia: Meritė dhe Teutė. Pėr atė edhe kėshtu i kam emėru.
    Por nuk ia di kuptimin emrit tim. hahahah...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sami Hyseni : 15-11-2010 mė 04:05

  7. #127
    Citim Postuar mė parė nga Sami Hyseni Lexo Postimin
    Unė e di kuptimin e emrave tė vajzave tė mia: Meritė dhe Teutė. Pėr atė edhe kėshtu i kam emėru.
    Por nuk ia di kuptimin emrit tim. hahahah...
    Pėrshėndetje Sami. Kush na ka faj qė i kemi emrat nė gjuhė tė huaj. Ne fėmijėt ( nė raport me prindėrit tanė ) mė sė pakut jemi fajtur.
    Edhe emri yt, si shumica e emrave myslimanė ka prejardhje nga gjuha arabe:

    Sami-u ( ar. sämi - i lartė, i lertėsuar; turqisht: Sami ) emėr mashkulli mysliman
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  8. #128
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anėtarėsuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    Pėrshėndetje Sami. Kush na ka faj qė i kemi emrat nė gjuhė tė huaj. Ne fėmijėt ( nė raport me prindėrit tanė ) mė sė pakut jemi fajtur.
    Edhe emri yt, si shumica e emrave myslimanė ka prejardhje nga gjuha arabe:

    Sami-u ( ar. sämi - i lartė, i lertėsuar; turqisht: Sami ) emėr mashkulli mysliman
    Faleminderit, i nderuar pėr shpjegimin.

    Urime festa e Kurban Bajramit!

    Tė pėrshėndes!

  9. #129
    Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    Rreth pėrdorimit tė disa emrave vetjakė me prejardhje tė huaj

    Fėmija ėshtė krijesa mė e bukur dhe mė e dashur nė njė familje, qė kur vie nė jetė, jo vetėm qė gėzohen tė gjithė, por vihen nė garė kush e kush do tė gjejė emrin mė tė bukur pėr ta pagėzuar atė.

    Emėrtimi i fėmijės nė njėfarė mėnyre ėshtė barometėr qė tregon shkallėn e emancipimit tė njė familjeje, tė njė rejoni a tė njė krahine tė tėrė. Nė Kosovė pagėzimi i fėmijėve me emra shqip me tė madhe ka filluar nė vitet e shtatėdhjeta. Kėtė sigurisht e ka bėrė shkollimi dhe njerėzit e kanė kuptuar se mė mire ėshtė tė pagėzohet fėmija me njė emėr qė i dihet domethėnia, se sa tė pagėzohet me njė emėr tė huaj arab, hebraik ( si emri im Adem ), grek, gjerman etj.etj., qė nuk u dihet fare kuptimi qė ka ose edhe me disa emra qė nė fakt nė gjuhėn shqipe dalin shumė qesharak. Sa pėr ilustrim po marr nja dy-tre shembuj: Emri Nuri-e nė gjuhėn shqipe pėrkon me emrin Dritė ( pėr gjininė femėrore) ose Driton, Dritėro ( pėr gjininė mashkullore), ndėrsa emri Hashim ka kuptimin “ ai qė pėrshesh bukėn me lėng mishi”. Bah!!. Ose, nėse lidhet pėr ēėshtje fetare, shpesh bėjmė lajthitje nė kėtė drejtim, ngaqė nuk e dimė prejardhjen dhe kuptimin e njė fjale tė huaj. Kėshtu, emri Edita, tė cilin e gjejmė dendur edhe tek myslimanėt ėshtė emėr i krishtėrė, me prejardhje gjermane qė ka kuptimin “pasuri dhe luftė”. Emri Agnez/ė ~ a (Anjezė, Agnesė ) vjen nga fjala greke  qė ka kuptimin: i shenjtė, i virgjėr: lat. Agnus – qengj, emėr femre tė krishterė;Virgjinė.

    Prandaj kur bėjmė pagėzimin e fėmijėve duhet shumė - shumė tė kemi kujdes, sepse atė emėr do ta bartė tėrė jetėn dhe mund tė merret me mend nėse fėmijėn e pagėzojmė me njė emėr tė tipit Hashim!! Ndoshta fėmija do ta ndiejė vetėn tė fyer nė shoqėri pėr gjithė jetėn, natyrisht po qe i interesuar tė dijė domethėnien e emrit qė mbart dhe s’i mbetet tjetėr veēse tė shkojė nė zyrėn e gjendjes civile pėr ta bėrė ndryshimin e emrit.

    Nė kėtė shkrim do tė jap domethėnien e disa emrave vetjakė myslimanė e tė krishtėrė me prejardhje tė huaj, duke menduar se ia vlen tė botohet e tė lexohet.

    Ndoshta nė tė ardhmen do tė ketė shkrime edhe mė tė thukta se ky, por shpesh herė ėshtė e rėndėsishme tė fillohet diēka e mė vonė ekspertėt e kėtij lėmi e bėjnė punėn e tyre nė mėnyrė tė pėrkryer.

    Tė kontribuojmė tė gjithė nė kėtė drejtim. Pra, nė postimet nė vijim, bėni pėrpjekje tė sillni emra tė huaj duke dhėnė domethėnien e tyre.

    Ky shkrim nuk ka pėr qėllim ta fyejė dikė, as t’i imopnojė dikujt kėtė, por thjesht pėr tė ditur domethėnien e emrave tonė qė ndoshta kurrė nuk ka shkuar ndėrmend ta pyesim veten: vallė, ē’ domethėnie ka emri im!

    Mbase ėshtė ēėshtje personale se me ēfarė emri do ta pagėzoni fėmijėn tuaj!

    Respekt pėr ju,
    Adem Gashi, Danimarkė

    Urim i veēantė
    Pendim, Falje, kėrkim Falje


    Tė dashur miq, ndonėse ju kam uruar edhe njė herė, nė kėto momente, s’di si mė erdhi nė mendje fjala e urtė daneze: “Njeriu tė kaluarėn nuk mund ta ndryshojė, por tė ardhem – po”. Kjo fjalė mė shtyri tė mendoj shpejt e shpejt ngjarjet nga viti qė lamė pas dhe doli se kisha pasur njė vit me shumė pėrpjeta e tatėpjeta, me ēaste tė lumtura e me ēaste jo shumė tė lumtura, me mirėkuptime e me keqkuptime, se dikujt i kisha hyrė nė hak dhe se dikush mė kishte hyrė nė hak...

    Prapė fjala e urtė daneze mė erdhi nė shėrbim:”... tė ardhmen mund ta ndryshsosh ...”, fundja mund t’i prijėsh pėr tė mirė. Atėherė mora kėtė vendim qė tė jua them edhe juve, miq tė dashur:

    1. Pendohem pėr gjithė tė kėqijat qė kam bėrė, ( nuk ka gjė mė fisnike se tė pendohesh )
    2. Do t’i fal tė gjithė ata qė kanė gabime ndaj meje. ( nuk ka gjė mė madhėshtore se tė falėsh )
    3. Kėrkoj tė falur botėrisht ndaj gjithė atyre qė i kam lėnduar, qė ua kam prishur ditėn e qė kam bėrė gabime tė paqėllimshme ndaj tyre.


    Dhe pėr fund, miq tė dashur, mė lejoni tė ju uroj:
    12 muaj lumturi,
    52 javė qetesi,
    365 ditė dashuri,
    8.760 orė paqe,
    525.600 minuta sukses,
    31.536.000 sekonda miqėsi.


    Gėzuar Vitin e Ri
    2 0 1 1
    Le tė jetė ky vit i realizimit tė dėshirave tua
    personale, familjare dhe kombėtare.
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  10. #130
    Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
    Anėtarėsuar
    18-08-2007
    Vendndodhja
    as vetė se di.... :)
    Postime
    808
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Cila eshte domethenia e emrit Visar?
    Le t'i bashkohem edhe unė grupit tė sqarimit tė kėtijė emri.
    A ka mundėsi se emri Visar ka preardhje latine?
    fjala viso nė mėnyrėn e shquar ėshtė visere dhe ka d.m.th. t'a shikosh, tė kėrkosh dhe tė vizitoj.

  11. #131
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Postime
    336

    Pyetje Gjuhesore:

    Po ngjis dy flete nga libri qe vijon:
    ----------------------------------- Libri ---------------------------------------
    Monograph
    NAME(S):*Coarelli, Filippo
    Patterson, Helen
    TITLE(S): La colonna di Marco Aurelio = The column of Marcus
    Aurelius / Filippo Coarelli ; translated from the
    Italian by Helen Patterson
    Column of Marcus Aurelius
    PUBLISHER: Roma : Colombo, c2008.
    DESCRIPTION: 353 p. : ill. (some col.) ; 30 cm.

    ===============================================
    Ne foto jepet nje detaj nga kolona e perandorit Mark Aurel,
    qe tregon per "mrekulline e shiut" dhe me tej eshte nje pjese
    nga fleta nr.53 ku flitet per kultin tot-shu dhe sqarohet pamja ne foto.

    Pyetje gjuhesore:

    A kemi ne Shqip gjurme te emrit te ketij kulti ( tot - shu )?
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

  12. #132
    Mund te me tregoni domethenien e emrit DORIS ? -Me sa di une,eshte emer fetar.
    Perėnditė caktuan qė, para suksesit, njeriu tė djersitet.
    Hesiodi

  13. #133
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga JehonaKryeziu Lexo Postimin
    Mund te me tregoni domethenien e emrit DORIS ? -Me sa di une,eshte emer fetar.
    Doris ėshtė ekuivalenti i Dhurata qė vejme ne. Kjo ėshtė njė teori qė mua personalisht mė duket dicka e mundshme. Doris = doron qė nė greqishten e lashtė ka kuptimin e shqipes "dhuratė", praktikisht e njėjta fjalė.

    Etimologjia tjetėr ka tė bėj me popullin Dorian por i pėrket mė shumė genusit se sa ndonjė kuptimi specifik. Ka gjasa qė domethėnia tė jetė "Dhuratė", nė shqip nė rastin Doris = Dhurata
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  14. #134
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-06-2011
    Postime
    1

    domethenia e emrave

    pershendetje te gjitheve!

    e lexova me shume interes pothuajse te gjithe temen per domethenien e emrave dhe mu duk shume interesant. personalisht jam i interesuar per domethenien e emrit BOIKEN ose BOJKEN. di vetem qe eshte nje emer i lashte ilir por nuk di c'kuptim apo c'domethenie ka. nese dikush mund te me ndihmoje do te isha shume mirenjohes. une jam nje simpatizues i emrave shqip dhe e mbeshtes me force kete ide ne cdo debat qe hapet mbi kete teme.

    urime per temen dhe gjithe te mirat !

  15. #135
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    10-06-2009
    Vendndodhja
    Ne Kontinentin tim
    Postime
    315

    Thumbs up

    Citim Postuar mė parė nga Imperiator Lexo Postimin
    kush di tė mė tregoj se qfar Kuptimi ka emri Erion
    Ky mė tingėllon,,,Emėr iLir,, sepse tingėllon sipas mynyrės qė Ata I vinin Emrat,,

    Ata e Emėtonin fėmijėn e vet,,me Emėr tė vėrtet!!!

    dmth me kuptim tė vėrtet,,

    sipas meje,,,Emri Erion duhet tė ket lindur sėpari,,,nė gjuhėn Ilire,,,kur njė familje djalin e tyre deshi ta quante,,Era-jon,,,Erion,,,,,,,,,,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iLirjam : 02-06-2011 mė 19:29

  16. #136
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Kush me thote dicka per emrin 'Melisa'.?!

  17. #137
    Postimi i alnosės me nxiti pėr tė kėrkuar kuptimin e emrit Melisa. Meqė nuk e gjeta si fjalė tė huaj, ndoshta duhet tė jetė emėr me prejardhje shqiptare.

    Por, duke hulumtuar pėr emrin Melisa gjeta kuptimin e emrit Melita

    Melit/ė-a - emėr me prejardhje greke: Blet/ė-a
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 29-12-2011 mė 12:26
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  18. #138
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    Postimi i alnosės me nxiti pėr tė kėrkuar kuptimin e emrit Melisa. Meqė nuk e gjeta si fjalė tė huaj, ndoshta duhet tė jetė emėr me prejardhje shqiptare.

    Por, duke hulumtuar pėr emrin Melisa gjeta kuptimin e emrit Melita

    Melita - emėr me prejardhej greke: Bletė
    Flm adem ,dhe vet po shikoja nje dite dhe nuk gjeta gje .Kam qef tia ve vajzes megjithse eshte bashkimi i disa shkronjave tona .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alnosa : 29-12-2011 mė 12:26

  19. #139
    Citim Postuar mė parė nga alnosa Lexo Postimin
    Flm adem ,dhe vet po shikoja nje dite dhe nuk gjeta gje .Kam qef tia ve vajzes megjithse eshte bashkimi i disa shkronjave tona .
    Atėherė uroj qė me kėtė rast tė na vijė njė vajzė e shėndetshme nė radhė tė parė; u rrittė me prindėrit e pastė gjithė lumturinė e tė mirat e kėsaj bote.
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  20. #140
    Citim Postuar mė parė nga alnosa Lexo Postimin
    Flm adem ,dhe vet po shikoja nje dite dhe nuk gjeta gje .Kam qef tia ve vajzes megjithse eshte bashkimi i disa shkronjave tona .
    E dashur ALnosa dua tė tė pėrshėndes me kėtė kėngė.

    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •