Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-02-2009
  Postime
  415
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Krkimi i nj jete t qet pa probleme ?!

  Kjo gjendje sht rezultat i shkujdesjes ( Shkujdejsja ose gafleti do t thot prshtatje dshirave, harxhim i kohs me gjra t kota ose t padobishme dhe lnie e obligimeve me qllim)

  Mnyra e eliminimit t ksaj t mete:

  T mendosh pr fundin, t vresh se s'je duke i kryer obligimet e caktuara nga Allahu ashtu si lypset dhe se je duke e br at q i Lartmadhuruari e ka ndaluar. Duhet ta dish se dynjaja sht nj burg n t cilin nuk ka rehati.
  Pejgamberi (alejhi s-selam) ka thn:

  "Dynjaja sht burgu i besimtarit dhe xhenneti i pabesimtarve."

  Transmetojn Muslimi, Tirmidhiu, Ibn Maxhe Ahmed bin Hanbeli, Hakimi Ibn Hibbani dhe Nuajmi. Knaqsit dhe dshirat q jan haram dhe mekruh u jan t ndaluara t gjith besimtarve. Ata jan t ngarkuar me pun t rnda nga t cilat shptojn kur vdesin. Kto vuajtje t dynjas shndrrohen n dhunti t prhershme t prgaditura nga Allahu (subhanehu ve teala) dhe n rehati. Mosbesimtari i zotron vetm gjrat e fituara n kt bot. Dhuntit e ksaj bote jan m t pakta dhe arrihen m rnd se ato t ahiretit.
  Pra, jeta e njeriut n kt bot duhet t jet si jeta e nj t burgosuri, s'duhet t'i prngjaj jets s nj personi q jeton n konfor dhe luks. Nj njeri e kishte pyetur Bishr el-Hafijjin: "Pse je kaq i dshpruar?" Bishri i ishte prgjigjur: "Sepse jam i krkuar (i pandehur)."

  es-sulemi

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Antarsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 17 postime
  Citim Postuar m par nga dallendyshi Lexo Postimin
  Kjo gjendje sht rezultat i shkujdesjes ( Shkujdejsja ose gafleti do t thot prshtatje dshirave, harxhim i kohs me gjra t kota ose t padobishme dhe lnie e obligimeve me qllim)

  Mnyra e eliminimit t ksaj t mete:

  T mendosh pr fundin, t vresh se s'je duke i kryer obligimet e caktuara nga Allahu ashtu si lypset dhe se je duke e br at q i Lartmadhuruari e ka ndaluar. Duhet ta dish se dynjaja sht nj burg n t cilin nuk ka rehati.
  Pejgamberi (alejhi s-selam) ka thn:

  "Dynjaja sht burgu i besimtarit dhe xhenneti i pabesimtarve."

  Transmetojn Muslimi, Tirmidhiu, Ibn Maxhe Ahmed bin Hanbeli, Hakimi Ibn Hibbani dhe Nuajmi. Knaqsit dhe dshirat q jan haram dhe mekruh u jan t ndaluara t gjith besimtarve. Ata jan t ngarkuar me pun t rnda nga t cilat shptojn kur vdesin. Kto vuajtje t dynjas shndrrohen n dhunti t prhershme t prgaditura nga Allahu (subhanehu ve teala) dhe n rehati. Mosbesimtari i zotron vetm gjrat e fituara n kt bot. Dhuntit e ksaj bote jan m t pakta dhe arrihen m rnd se ato t ahiretit.
  Pra, jeta e njeriut n kt bot duhet t jet si jeta e nj t burgosuri, s'duhet t'i prngjaj jets s nj personi q jeton n konfor dhe luks. Nj njeri e kishte pyetur Bishr el-Hafijjin: "Pse je kaq i dshpruar?" Bishri i ishte prgjigjur: "Sepse jam i krkuar (i pandehur)."

  es-sulemi


  Nese do qe Allahu te te pranoj prane tij pasi na ke lene shenden o mysliman i devotshem, jeto ne mizerje te plote, luksi eshte mekat. Ose nese do qe Xhemali te vleresoj akoma me shume mos be sikur bene burg, po bjere brenda dhe be ca vite.


  Surah 16:2.
  Without deviation from the norm, progress is not possible

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •