Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime

  Agjentt m t famshm shqiptar n shrbimet sekrete

  Gazeta sjell emrat m t njohur t bots s shrbimeve sekrete. Marrdhniet e tyre me shrbimet homologe, si CIA, MI6 dhe KGB-ja

  Duke filluar q nga numri i sotm, n gazetn Albania do t gjeni profilet e agjentve shqiptar m t suksesshm q nga koha e mbretit Zog dhe deri n fillimin e viteve 90. N kt cikl shkrimesh do t gjeni informacione t detajuara pr misionet e spiunve shqiptar n shrbim t Zogut, Enver Hoxhs apo edhe shrbimeve m t fuqishme t bots si CIA, KGB-ja apo shrbimet britanike dhe italiane. T dhnat jan marr nga arkivat e shtetit. Secili prej personazheve t bots s zbulimit ka nj profil t shkurtr, ku flitet pr pseudonimet, misionet dhe operacionet m t suksesshme t tij. Kush ishte Ciceroni i famshm, shqiptari me emr Iliaz Bazna, i lindur n vitin 1904, i cili punonte pr llogari t shrbimeve sekrete gjermane dhe angleze. Kush ishte Kobra, nj nga agjentt m profesionist t Sigurimit t Shtetit, por njkohsisht dhe t CIA-s. I strvitur me profesor t KGB-s, n Akademin e Mosks, si dhe i trajnuar me rezultate t shklqyeshme pr dy vjet nga CIA, Kobra arriti tu shrbente t dyja ktyre shrbimeve me besnikri. Kush ishte Hamit Matjani, agjenti shqiptar i CIA-s q prgzoi aftsin e Sigurimit t Shtetit q e futi n kurth. Paradokset dhe lojrat agjenturore, profesionalizmi dhe sakrificat. Rreziqet dhe vshtirsit, si dhe ndrhyrjet nga shrbimet e huaja si CIA amerikane, UDB-ja jugosllave, MI-6 britanik, SIM-i italian, etj.


  Ceno bej Kryeziu

  Spiuni i par dhe i famshm shqiptar mund t quhet padyshim Ceno bej Kryeziu, i cili ishte njkohsisht edhe kunat i Ahmet Zogut. Ai kishte lindur n Gjakov dhe ishte rekrutuar nga Shrbimi Sekret Jugosllav q n vitet 20. N saj t aftsive t tij, ai ki kishte arritur tu kalonte shum informacion jugosllavve. Pr kt arsye, n vitin 1924 pas ndihms q jugosllavt i dhan Zogut pr t ardhur n pushtet, ata i krkuan ktij t fundit q kunatit t tij Ceno bej Kryeziu, ti jepej posti i Ministr i Brendshm. Por m pas Zogu do ta kuptonte lojn q bnte kunati i tij dhe m von ky i fundit detyrohet t largohet nga Shqipria dhe vendoset n ekosllovaki. M 14 tetor 1927, Ceno bej Kryeziu qllohet pr vdekje n kafe Passage n qytetin e Prags, nga studenti shqiptar 23 vje, i quajtur Alqiviadh Bebi.

  Iliaz Bazna (Ciceron)

  Iliaz Bazna sht emri i legjends shqiptare t spiunazhit, i njohur me pseudonimin Ciceroni. Ka lindur n vitin 1904, n Prishtin, n kohn kur krahina e Kosovs, por edhe pjesa m e madhe e Ballkanit, ishte e pushtuar nga Perandoria Osmane, m von familja e tij vendoset n Turqi. Ai u b nj nga spiunt m t famshm gjat Lufts s Dyt Botrore, n kohn kur punonte si kamarier n shtpin e ambasadorit britanik n Ankara. Ciceroni arrin tu jap gjermanve informacione t shumta, por t gjitha kto n shkmbim t parave. Brenda nj kohe t shkurtr, ai arriti t mbledh rreth 300 mij sterlina, nj shum jashtzakonisht e madhe n at koh. Por n pranver t vitit 1944 zbulohet veprimtaria e tij. Ciceroni arrin t arratiset s bashku me t gjitha parat e tij t cilat rezultuan t ishin false. Ciceroni vdiq n Stamboll, n vitin 1971, por historia e tij u b skenar filmi dhe subjekt libri.

  Hekuran Pobrati (Mali)

  Hekuran Pobrati ishte antar i grupit special t Ministris s Brendshme, ai njihej me pseudonimin Mali. Pobrati lindi n fshatin Pobrat t Beratit, m 15 shtator t vitit 1920. Ai u martua n vitin 1949 me Feraset Xhaferr Vrlacin (Ngurza) dhe pati me t gjasht fmij. Pobrati kreu shkolln e mesme dhe n vitin 1943 ishte partizan i Brigads s Par Sulmuese me funksione nga zvendskomandant kompanie deri n zvendskomandant batalioni. Pas lirimit mbaroi dy kurse shtat-mujore pr oficer dhe mori detyrn komandant batalioni n mbrojtjen e popullit. Nga vitit 1947 deri n nntor 1948, arrestohet nga Koi Xoxe nn akuzn e bashkpunimit me armikun. Pas 1948-s rifiton t gjitha t drejtat dhe merr pafajsin. N kt vit filloi pun n Sigurimin e Shtetit, deri sa doli n pension. Ai mbante pseudonimin Mali dhe ka marr pjes n operacione t famshme s bashku me kolegun e tij, Asim Aliko. Pobrati vdiq n vitin 1991.


  Koll Qefalia (Nishozit)

  Nn pseudonimin e Nishozit fshihej Koll Qefalia, kryetar i Kshillit Popullor n nj zon t Mirdits. Ai ishte agjenti m besnik i Alush Leshanakut, ose i njohur ndryshe Luani, agjentit t shrbimeve sekrete italiane. Nishozi ishte njeriu q luajti rolin e ndrmjetsit pr takimin q do bhej midis Alush Leshanakut dhe Frontit t Rezistencs. Kjo e fundit ishte nj organizat fantazm e ngritur nga Sigurimi i Shtetit pr t futur n kurth bandat, e cila drejtohej nga Kadri Hazbiu. Ish-agjentt e Sigurimit, megjithse Nishozin e konsideronin si nj nga armiqt m t mdhenj, e vlersojn shum profesionalizmin e tij. Sipas tyre, Nishozi i kamuflonte lvizjet e tij. Madje disa prej tyre kan qndruar pr nj koh t gjat nn shoqrin e tij, pa e ditur se ai ishte pikrisht njeriu t cilin e krkonin me ngulm. Qefalia kapet pas nj kurthi agjenturor t organizuar nga Sigurimi i Shtetit.


  Mark Dodani (Xhakoni e Studenti)

  Ish-oficeri i Sigurimit t Shtetit sht futur n kt shrbim n fillim t vitit 1946, i nxitur nga vrasja e babait dhe vllait t tij n vitin 1945. Por n mnyr t drejtprdrejt, ai angazhohet n operacione n vitin 1948 pas takimit me Kadri Hazbiun. Mendoja se m kishin thirrur pr punn time n zonn n veri, gj e cila mu prforcua kur aty gjeta edhe Bardhok Bibn, por nuk dija se q n ato momente jeta ime do t merrte rrjedh tjetr, ka rrfyer Dodani pr median. Sipas shnimeve t ish-sigurimsit, Kadriu (ndonse e kishte njohur shkarazi dhe m par), i drejtohet Markut: Ti je Mark Dodani!. I thash se un jam, - tregon Dodani. Pa e zgjatur, Kadriu i sht drejtuar Bardhok Bibs: Mos e krko m Mark Dodanin, ai do t punoj me ne. Kshtu, pr 35 vjet me radh, Dodani punoi n organet e Sigurimit me pseudonime t ndryshme, ku m kryesoret jan Xhakoni e Studenti. Pas daljes n pensionin e parakohshm, u atashua si shkrimtar i lir pran Kinostudios Shqipria e Re.


  Alush Leshanaku (Luani)

  Ishte me origjin nga Elbasani, fshati Leshanak. Kishte qen profesor gjimnastike n Liceun-Gjimnaz t Shkodrs qysh n periudhn e regjimit t ish-mbretit Zog. Studentt shkodran t gjimnazit e njihnin si njeri t shkatht, intelektual t zotin, me nj trup sportisti, fizikisht i fort, disi enigmatik. Sapo u largua mbreti Zog I, m 7 prill 1939, Alush Leshanaku vihet n shrbim t fashizmit, teksa rekrutonte Giovani Fashisti, t rinj fashist. N vitin 1941, me pseudonimin Luani, punon si agjent i shrbimit sekret italian me mision n Shqipri. Detyra e tij ishte t krijonte grupe e ti organizonte ato q ishin pr rrzimin e regjimit komunist n at koh. Kishte zbarkuar n Mirdit me parashut, dhe ishte nj nga agjentt m t rrezikshm pr Sigurimin e Shtetit, cilsohej si Gjenerali i Perdes s Hekurt. Alush Leshanaku, i njohur me kodin Luani, kishte zbarkuar me parashut n Mirdit. Ja shkruan n ditarin e tij: Pra qeveria sht siguruar pr ekzistencn time e mbi qndrimet n Po m gjurmojn e po m ndjekin. Leshanaku mbeti i vrar nga Sigurimi i Shtetit.  Asim Aliko (Tomori)

  Ai ishte kryetari i grupit special t Ministris s Brendshme q kishin si qllim deprtimin n radhn e bandave e agjenturave t huaja me pseudonimin Tomori. Aliko u b pjes e Sigurimit t Shtetit n vitin 1948 dhe punoi derisa doli n pension n vitin 1965. Ish-oficeri i Shrbimit Sekret, Mark Dodani tregon se Aliko pr pes vjet ka kapur 120 bandit. Taktika e tij ishte q ti prante banditt, t organizonte takime n vende ku donin oficert e Sigurimit, me qllimin pr ti kapur t gjall. Mnyra m origjinale e Alikos ishte se pjesn m t madhe t rasteve ai e arrinte kt me dollit q ngrinte. Aliko njihej si pijetar dhe shpesh shefat e tij e kishin t vshtir tia besonin detyrat, por ai pikrisht me kt siguronte suksesin e operacionit. Duke ngritur dolli, ai u krijonte afinitet kundrshtarve, duke i br t besonin se ishin n t njjtn llogore, e m pas i zinte robr. Tomori kishte lindur n Kurvelesh, n vitin 1915. Ai ishte vlersuar me titullin Hero i Popullit, u nda nga jeta n vitin 1987.


  Pal Mlyshi (Furtuna)

  Pal Mlyshi, me pseudonimin Furtuna, ishte nj nga agjentt m t mir t Sigurimit t Shtetit. Ai ishte nj komunist i flakt, edhe pse babai i tij ishte detyruar t arratisej pse nuk i prkrahte idet komuniste. U fut n Sigurim n shtator t vitit 1949 dhe qndroi deri sa u vra n vitin 1950. Synimi i tij ishte t ndihmonte n luftn kundr bandave. Por infiltrimi ishte shum i vshtir, pasi t gjith e njihnin pr komunist. E motra e tij, Marie Mlyshi kujton, se kapobanda e vinte her pas here n prov. Nj nat, ndrsa i jepet nj detyr, ai bashk me dy antar t tjer t bands prplasen me disa sigurimsa. Fillon shkmbimi i zjarrit mes tyre. Pali gjen nj moment t prshtatshm dhe vetplagoset. Q pas ksaj ngjarje kapobanda u pati thn antarve t tjer, q Pali tashm ishte pjes e tyre dhe asnjeri nuk duhet t fliste keq pr t, tregon e motra. Furtuna u vra nga sigurimsat n nj shkmbim zjarri me bandn, nga e cila nuk u shkput dot n momentin e rrethimit.

  Albania
  Sui generis

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Shtat agjentt m t famshm shqiptar n Sigurimin e Shtetit dhe CIA

  Gazeta sjell emrat Teme Sejkos, Haznedarit, Hamit Matjanit dhe Hysni Lepenics

  N numrin e sotm sjellim profilet e shtat agjentve t tjer shqiptar q shrbyen n Sigurimin e Shtetit dhe n shrbimet e tjera. Tre prej tyre jan pseudonime, dhe zyrtarisht nuk publikohen emrat e tyre, por vetm emri q jan njohur n shrbime, ndonse jepen t dhna t detajuara pr veprimtarin e tyre. Njri prej tyre, Sabaudin Haznedari ka qen nj nga bashkpuntort e grupit t Xhevdet Mustafs, i cili u vra n misionin e tij n Shqipri nga pjestar t Sigurimit t Enver Hoxhs.
  Teme Sejko sht nj tjetr person q ka br histori n fushn e agjenturs. Ai ka qen nj nga drejtuesit m t lart t ushtris pas lufts por m pas, u akuzua si agjent i shrbimeve sekrete greke dhe u ndshkua nga Hoxha. N kt numr sjellim pr lexuesit nj profil t shkurtr t Hamit Matjanit, i cili konsiderohet si nj nga agjentt m t mir shqiptar q punonte pr llogari t CIA-s. Madje, ai u pagzua me nofkn “Tigri” nga shefi i agjencis amerikane, Dulles. Po ashtu, do t prezantojm edhe biografin e shkurtr t Hysen Lepenics, q ka t njjtn histori bashkpunimi me Matjanin, n radht e CIA-s. T gjitha kto informacione jan marr nga arkivat e shtetit dhe synojn thjesht pr t dhn nj informacion t prgjithshm pr agjentt m t njohur shqiptar n t gjitha shrbimet.  “Gramafoni”

  “Gramafoni” sht nj nga agjentt jugosllav me kombinacion n vendin ton dhe me nj histori t veant me karakter prgjithsues pr sa i prket formave dhe metodave t veprimtaris s zbulimit jugosllav ndaj vendit ton. Ai ishte me orgjin nga Padeshi i Tropojs dhe kishte lindur n Vlor, m pas i ati i tij oficer gjat kohs s Zogut ishte vendosur n Jugosllavi. Para se jugosllavt ta fusnin “Garmafonin” n Shqipri, i bn nj kurs intensiv. “Gramafoni” u fut n Shqipri n vitet ‘50 nga kufiri jugosllav, si nj kosovar q prndiqej nga serbt. Ai u vendos n fillim n Fier, por veprimtaria e tij i ra menjher n sy Sigurimit t Shtetit. Pasi u kap “Gramafoni” pranoi qenien e tij n shrbim t zbulimit jugosllav, pasi iu paraqitn disa prova tekniko-shkencore dhe m pas ai punoi pr Sigurimin e Shtetit, duke br nj loj t dyfisht. Pr t mos rn n sy t zbulimeve jugosllave, ai u burgos pr disa vjet n burgun e Burrelit dhe m pas Sigurimi i Shtetit e drgon at jasht vendit pr interesa t tij.


  “Dielli”

  Nj nga agjentt m t mir me origjin shqiptare, por q ka vepruar n dm t shtetit shqiptar, ka qen edhe ai me pseudonimin Dielli. I drguar pr t vjel informacion n Greqi n vitet e para t lirimit “Dielli”, me origjin ame, oficer i shrbimit sekret shqiptar n vitin 1946 raportohet i vrar. Pr kt arsye, shteti shqiptar i asaj kohe e shpalli “Diellin” n mnyr sekrete dshmor dhe familjes s tij iu lidh pension i posam dshmori. Pas disa vitesh, kundrzbulimi i Shrbimit Sekret Shqiptar vrtetoi se “Dielli” ishte shndosh e mir dhe se vepronte si interlokutor midis qendrs se shrbimit t jashtm sekret dhe grupit t spiunazhit t huaj, ngritur n klandestinitet t thell n Shqipri. Kjo tregoi se agjenti sekret “Dielli” kishte br loj t dyfisht dhe kishte mashtruar shrbimet sekrete shqiptare.


  Hamit Matjani

  Drejtori i CIA-s n vitet ‘50, Allen Dulles i kishte vn Hamit Matjanit nofkn “Tigri”. I cilsuar si nj nga agjentt m t mir shqiptar q punonte pr llogari t CIA-s, Matjani kishte arritur t realizonte shum aksione n Shqipri pr rrzimin e regjimit komunist. I larguar nga Shqipria menjher pas ardhjes n pushtet t regjimit komunist, “Tigri” kishte arritur t desantonte n Shqipri gati 26 her. Kjo e kishte br at q t quhej nga shrbimi sekret amerikan si njeriu m i zot pr t desantuar n Shqipri. N t gjitha rastet q ai kishte hyr n Shqipri, ishte futur nga toka nprmjet Greqis. Hern e fundit q ai u fut n Shqipri ai u hodh me parashut nga ajri. N vitin 1953, vetm pak koh pas zbarkimit n malet e Shngjergjit n Elbasan, ai do kapej nga organet e Sigurimit pas kurthit q ata i kishin br me an t radios ndrlidhse. Ai u dnua me vdekje (me varje) dhe u ekzekutua m 14 prill 1954.

  Hysen Lepenica

  Hysen Lepenica ka qen nj nga agjentt shqiptar q punonte pr llogari t CIA-s. Veprimtarin e tij ai e kreu kryesisht n fund t viteve ‘40. Ku pasi ishin trajnuar nga oficer t CIA, ai s bashku me disa agjent t tjer zbarkon n Shqipri me detyr pr t rrzuar regjimin e komunist. Ata zbarkuan n Grykn e Dukatit n tetorin e vitit 1948. Pasi nndetsja doli n siprfaqe, Hysen Lepenica, Zagoll Shena, Safet Kaba, etj. me an t nj varke gome iu drejtuan bregut. Por misioni i tij do dshtonte pr shkak se ran pre e nj kurthi t ngritur nga Sigurimi i Shtetit. Si rezultoi m von, shkak pr dshtimin e tyre ishin informacionet q agjenti sekret Kim Filbi u kishte dhn sovjetikve n lidhje me misionin e tyre. Sovjetikt ua kishin drguar menjher kt informacion Sigurimit t Shtetit, t cilt kishin organizuar pritn.


  “Kobra”

  sht nj nga agjentt shqiptar me histori m interesante ndr figurat e Shrbimit Sekret. “Kobra” kishte luftuar me devotshmri si partizan n kohn e lufts e m pas ishte vn n shrbim t Sigurimit t Shtetit. Por jo vetm t tij, por edhe t Shrbimit Inteligjent t Ameriks, pra t CIA-s. N vitin 1949 ai ishte “arratisur” n Amerik, ku u trajnua pr dy vjet nga CIA. Ai kishte kryer ndrkoh Akademin Ushtarake n Mosk, dhe kishte njohje me personalitete t KGB-s q kishin qen pedagogt e tij atje. “Kobra” njihej si agjent shtits i CIA-s, me disa emra e funksione, me foto t ndryshme, her me mjekr e mustaqe e her i rruar, her me kaurrela brune, e her biond e her tullac. Nj nga agjentt m profesionist t Sigurimit t Shtetit dhe t CIA-s, u dnua nga t dyja shrbimet dhe qeverit. Nga Partia e Puns u akuzua si tradhtar dhe si “shrbtor i imperialistve amerikan”, ndrsa nga CIA, si agjent i Sigurimit. Ai burgoset nga kjo e fundit dhe kthehet n Shqipri disa muaj para se t vdiste. “Kobra” kreu shum funksione t suksesshme pr llogari t Sigurimit dhe t CIA-s, duke u qndruar besnik t dy ktyre shrbimeve.

  Sabaudin Haznedari

  Ai ishte nj nga antart e grupit t Xhevdet Mustafs, t drguar nga CIA pr eliminim e Enver Hoxhs. Sabaudin Haznedari kishte lindur n Durrs dhe kishte qen nj njeri shum aktiv gjat Lufts Nacionallirimtare. Pas lirimit ai mori disa poste drejtuese, por m von pas nj konflikti me nj nga krert e partis s ktij qyteti ai pushohet nga puna. N vitin 1950 ai arratiset nga Shqipria s bashku me nj shokun e tij dhe vendoset n fillim n Greqi, m pas n Turqi e n fund n Itali. Gjat ksaj periudhe ai rekrutohet nga shrbimet sekrete t huaja dhe fillon t punoj pr ta. N vitin 1982 ai zbarkon n Divjak bashk me Xhevdet Mustafn. Por vetm pak or pas zbarkimit, grupi i tyre zbulohet n qytetin e Rrogozhins, dhe gjat nj prplasje me policin Sabaudin Haznedari vritet.  Teme Sejko

  Teme Sejko sht quajtur nga Sigurimi i Shtetit si nj nga agjentt m t rrezikshm q kan punuar pr agjenturn greke. Madje, sipas Sigurimit t Shtetit, n baz t dokumenteve dhe deklarimeve t ish-agjentit Teme Sejko, grupi i tij kishte si detyr rrzimin e regjimit t Enver Hoxhs. I lindur n vitin 1922, n Filat t amris, gjat Lufts s Dyt Botrore ai ishte nj nga themeluesit e ets “amria”. Pas lirimit ai mori poste shum t rndsishme, madje ishte nj nga gjeneralt e par shqiptar si dhe kundradmiral i Flots Shqiptare. Ai ishte rekrutuar pr llogari t shrbimeve greke nga i vllai i tij m i madh, Taho Sejko. Grupi i drejtuar prej dy vllezrve u zbulua n vitin 1960, ku dhe u kryen arrestime t shumta. Sipas dokumenteve t Sigurimit t Shtetit, u arrestuan mbi 2 mij vet, kryesisht am, si antar t grupit agjenturor, por me nj urdhr nga lart u liruan t gjith prve 200 personave. Pas arrestimit, Teme Sejko i pranoi t gjitha akuzat pr spiunazh. Ai u dnua me vdekje dhe u pushkatua po at vit.

  Albania
  Sui generis

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Xhevdet Mustafa dhe agjentt e tjer t famshm t Sigurimit t Shtetit

  Profilet e pes oficerve t famshm t shrbimeve inteligjente. Historit e Zenel Shehut, Pashke Prels, Sofokli Micit dhe Ymer Kondos

  Vijon nga numri i kaluar

  N numrin e sotm sjellim profilet e 5 agjentve t tjer shqiptar q bn karrier t suksesshme n shrbimet sekrete. Ky numr shnon edhe fundin e ciklit t shkrimeve pr “spiunt” e famshm shqiptar n shrbimet inteligjente. Ksaj radhe do t sjellim nj profil t shkurtr t Xhevdet Mustafs, shqiptarit q nuk reshti, deri n vdekje, pr t ekzekutuar Enver Hoxhn. Ai ishte rekrutuar nga shrbimet amerikane, n shrbimet pr t rrzuar regjimin, por n shtator t vitit 1982 u vra n aksion nga forcat e Sigurimit t Shtetit.
  Nj tjetr personazh i suksesshm sht Zenel Shehu, personi q njihet si autori i kapjes s Hamit Matjanit. Ai ka qen fillimisht me shrbimet kundr Enver Hoxhs, por u prangos nga Sigurimi, dhe m pas u vu n shrbim t tij pr kapjen e agjentve t huaj. Ai sht ndr protagonistt kryesor t Radio-lojs s famshme. Pashke Prela, sht ndr t rrallat agjente q kan br emr n radht e Sigurimit t Shtetit. Vejusha pukjane sht vlersuar nga “spiun” t njohur si Mark Dodani. Ajo sht ekzekutuar nga kreu i bands “Keqanaj” me thik, pasi i kishte marr peng familjen. Sofokli Mici sht ndr oficert e rrall t shrbimeve, q kishte studiuar n Leningrad pr drejtsi dhe kishte fituar titujt shkencor, Doktor dhe Profesor. Ai njihet pr misionin “Apollon” q synonte rivendosjen e marrdhnieve mes Shqipris dhe Greqis. Profili i fundit i kushtohet Ymer Kondos, i cili njihej si agjent inteligjent dhe i shkatht. Ai vrau edhe “Njekovin”, nj poliagjent t njohur. T dhnat e ktyre profileve jan marr nga arkivat e shtetit.


  Xhevdet Mustafa

  I arratisur nga Shqipria n vitin 1964 n drejtim t Ameriks, Xhevdet Mustafa sht njeriu q hyri si personi fundit q do desantonte n Shqipri pr t vrar ish-diktatorin Hoxha. Gjat qndrimit t tij n Amerik, Xhevdet Mustafs ishte rekrutuar nga shrbimet sekrete amerikane. Ai ishte shum i njohur pr forcn e tij fizike. N shtator t vitit 1982 i nisur nga Brindisi i Italis, Mustafa s bashku me 2 persona t tjer zbarkon n plazhin e Divjaks. Detyra e tij ishte eliminimi i Enver Hoxhs. Por, n fakt, Xhevdet Mustafa nuk arrin t realizoj dot detyrn e tij, pasi plani dekonspirohet. M 27 shtator 1982, pas dy or luftimi, Xhevdet Mustafa vritet nga forcat e Sigurimit t Shtetit.


  Zenel Shehu

  Ai do mbahet mend si njeriu q bri t mundur kapjen e Hamit Matjanit. Badigard i Ahmet Zogut dhe mik i ngusht i Hamit Matjanit, ai rekrutohet nga CIA, me urdhr t mbretit pr t desantuar n Shqipri. Detyra e tij ishte t’i paraprinte mbrritjes n vend t grupeve t tjera diversante. Zenel Shehu zbarkon n Shqipri n vitin 1952, por shum shpejt ai do kapej nga shrbimi sekret shqiptar. M pas, nprmjet tij, ata realizojn kapjen edhe t 13 grupeve t tjera me an t radiolojs. Duke qen mik i ngusht i Hamit Matjanit, ai e detyron kt t fundit t zbarkoj n Shqipri, duke i paraqitur nj situat tjetr n vend. Pas ksaj, n vitin 1953, Matjani zbarkon n Shqipri dhe kapet menjher nga Sigurimi i Shtetit, kurse Zenel Shehu kishte vetm pak dit q ishte vrar.


  Pashke Prela

  Dshmorja nga Puka ka qen nj nga agjentet m t njohura femra t Sigurimit t Shtetit. Ndoshta kjo, edhe pr shkak fundit tragjik t saj. Kryetari i bands, “Keqanaj”, t cilin Prela e futi n kurth t Sigurimit t Shtetit, mori hak duke e vrar n syt e fmijve t saj. Ish-oficeri i Sigurimit, Mark Dodani ka treguar se vejusha ishte nj agjente e zonja dhe se ishte afruar te Shrbimi pas krcnimeve t bandave, se ajo do t vihej n shrbim t tyre. N fillim t vitit 1947, u realizua edhe kurthi q do paralajmronte fundin tragjik t Prels. Ndrsa banda e “Keqanajt” strehohej n shtpin e saj, e cila nuk dyshonte pr Preln, pasi edhe shtpia ndodhej n nj reliev shum t thyer, agjentja v n jet planin. “Pashka orienton “kryebanditin”. I mbushi rnd antat me ushqime, djath, turshi, buk, ndrkoh q midis ushqimeve iu kishte futur sende t rnda, madje dhe gur, me qllim q kur t dilte nga dera t mos ishte n gjendje t vraponin pr t’iu ikur forcave q i kishin rrethuar”, - rrfen Dodani. Kryebanditi arrin t shptoj, dhe megjithse Prels iu krkua t linte banesn, nuk pranoi, me shpresn se nuk ishte pikasur. Por pas disa muajsh, kryebanditi kthehet n befasi dhe ther me thik Pashke Preln n syt e fmijve.


  Sofokli Mici

  Personazhi imagjinar Sofokli Mici trajtohet n librin “Mkatar 2”, t Nafiz Bezhanit si nj agjent profesionist i Sigurimit t Shtetit. Ai ishte nj intelektual shum i njohur. Kishte studiuar n Leningrad pr Drejtsi. Ishte zgjedhur antar i Gjykats s Lart dhe kishte fituar tituj shkencor doktor dhe profesor. Sipas Bezhanit, ideja pr t aktivizuar prof. Sofon, si e quan ai n libr, n Shrbimin Sekret Shqiptar u krijua pas vizits turistike q bri n Shqipri n vitin 1985 nj grup turistik grek. N dosjet sekrete ai sht protagonist i asaj me emrin “Misioni Apollon”, e cila kishte si qllim normalizimin dhe prmirsimin e marrdhnieve midis dy vendeve fqinj, Shqipri e Greqi, mision i cili u realizua me sukses nga ai. N t njjtn koh, n dosje dyshohej se prof. Sofo ishte bashkpuntor i shrbimit sekret grek, “Asfali”, gj e cila nuk vrtetohet ligjrisht.


  Ymer Kondo

  Nj agjent profesionist i Sigurimit t Shtetit, Ymer Kondo mbart nj histori mjaft interesante. I ardhur nga nj familje pronarsh vlonjat, pas lirimit ai u radhit n listn e personave q konsideroheshin armiq t klass puntore. I rritur me kt njoll n biografi, ai ishte nj person i izoluar nga shoqria dhe njerzit. Edhe pasi mbaroi Shkolln Tregtare ai nuk gjeti asnj vend pune pr shkak t biografis s tij. Edhe vet u b objekt i persekutimeve t herpashershme. Por, pr udi, ai pranoi t punonte pr Sigurimin e Shtetit e madje me zell t madh. N nj nga arrestimet e tij, nj nga gjeneralt e Ministris s Brendshme e kishte marr Ymerin dhe e kishte futur n nj kurs t veant pr ta strvitur si specialist zbulimi. Pastaj i kishin propozuar t punonte n kampin e t arratisurve n Itali si radist. Me nj t shkuar t till, t gjith besonin se Kondo ishte nj i arratisur dhe i mbushur me mllef ndaj regjimit. Kondo njihej si agjent inteligjent dhe i shkatht. Ai vrau edhe “Njekovin”, nj poliagjent t njohur.

  Albania
  Sui generis

 4. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Gazetari britanik: “Qindra agjent u vran nga Enver Hoxha pr shkak t Kim Filbit”

  Mark Kolvin

  Mark Kolvin flet pr “Tradhtarin e shekullit” dhe aventurat e tij npr shrbime
  Mbesa e Filbit: “Gjyshi im ishte spiun i rusve”. Reagimi i djalit t kolegut t Kim Filbit

  Un isha 25 vje kur babai im m tha se ai ishte spiun. Ishte viti 1977 dhe un isha si turist n Nju Jork, n vizitn time t par n Shtetet e Bashkuara dhe Dad jetonte n Uashington. Nuk e kisha par at (Kim Filbin) q nga viti 1971, kur un kalova me t dy muaj n Mongoli, bashk me njerkun tim, i cili ishte ambasador i Britanis n at vend.
  Ne kishim qen bashk n at koh, kishim jetuar apo punuar n pjes t ndryshme t globit gjat gjith asaj periudhe. Por tani un po shkoj t qndroj me t n shtpin e tij n Merilend pr dy jav dhe po mendohem nse do t mund ta shtyj pr m gjat. Un dua t takoj njerz dhe t dgjoj gjra q shtrojn shtje, t cilat prbjn sekret n botn e tij, sado t vogla qofshin.
  Ai planifikoi q t m pres n nj klub modest, - me kolltuk lkure dhe i veshur me dru lisi, i cili zakonisht prdoret n ndrtesat britanike t shtresave t larta. Atje, teksa vshtronte prtej Central Park, m thot se nuk ka folur kurr rreth asaj q ka br n zbulim; ai ishte nj zyrtar i lart i Shrbimit Sekret Britanik.
  “Ju e keni fjaln pr MI 6-s”? - e pyeta.
  “Un nuk e kam quajtur asnjher ashtu. Ai e ka emrin SIS apo ‘The Firm’”.

  Ca gjra m tepr pr baban tim
  Kujtimet e asaj dreke m erdhn ndr mend tani, teksa po lexoj artikullin e Sharlot Filbit, mbess s Kim Filbit, njeriut q ende konsiderohet n tregun e shrbimeve inteligjente si “Tradhtari i shekullit”.
  Pr baban tim dhe kolegt e tij, Kim Filbi ishte nj person q urrehej shum. Pr lexuesit e “Ian Flemiung”, spiunimi konsiderohej si nj loj joshse; pr t mendurit e “Le carre” ajo dukej m shum si nj bot e errt e dykuptimsis s moralit. Por, pr kolegt q punonin n krah me t, ishte e qart dhe e thjesht se Filbi ishte shkaktar i vrasjes s shum prej miqve dhe agjentve.
  Veanrisht ai nuk e harron kurr spiunimin q i bri nj operacioni pr t infiltruar agjent brenda n Shqipri, i cili ishte nj prpjekje e prbashkt mes SIS (Shrbimi Sekret Britanik, - shn. red.) dhe CIA-s.
  Pr shkak se Kim Filbi ishte njeriu i Shrbimit Britanik n Uashington, ai ishte n nj pozicion ky q dinte do gj rreth operacionit n Shqipri dhe ai drgoi n Mosk t gjitha informacionet. Qindra persona ishin arrestuar dhe u ndshkuan me vdekje.
  sht e vshtir ta pranosh at njeri q e bri kt dhe q ishte efektivisht si agjent i dyfisht; q ishte lakuar pr t’u br drejtuesi i SIS, ashtu si e portretizon mbesa e tij, me pamjen sharmante prej xhentlmeni. Por, do spiun ka jetn private, fakt q shkrimtart e spiunazhit nuk e harrojn asnjher; madje, pr ata q punojn vetm n njrn an t gardhit loja e t spiunuarit sht e vshtir t pranohet me t qenit bashkshort apo prind i mir.
  N kt bot ka shum sekrete dhe pikrisht aty ku ka shum t tilla, ka dhe gnjeshtra. E thash q n nisje t ktij shkrimi se kur kam qen 25 vje, babai im m tha se ai ishte spiun. Un dhe mamaja ime e kishim kt ide edhe m pas.
  Pr mua, dyshimet nisn rreth nj dekad m pas, kur babai im, me sa mbaj mend, punonte n Ministrin e Jashtme n Londr. Nj dit desha ta pyes pr nj gj dhe telefonova n Ministrin e Jashtme n ato numra q, sigurisht, ishin n librin e telefonit dhe krkova Xhon Kolvin. Operatori m kthen prgjigje pas gjysm minute duke m thn se nuk kishte asnj person q punonte n Ministri me at emr.
  Un i krkova atij q ta verifikonte edhe nj her, por m kot. M’u largua n nj gjendje trsisht t hutuar dhe kur e takova her tjetr ia tregova historin q m kishte ndodhur. Ishte ndr ato raste t pakta kur un e pash at t shokuar dhe pas shum vitesh ai m thot se kjo gj kishte ndodhur pr shkak se kishte gjasa t kishte ndodhur nj grindje e madhe e siguris.
  Mbulesa e tij ishte si nj diplomat. Nse un do ta kisha marr vesh ai nuk do t ishte n listn zyrtare t numrave telefonik t Ministris s Punve t Jashtme (t Britanis, - shn. red.), e aq m tepr t KGB-s (Shrbimi Sekret i Bashkimit Sovjetik).
  Gabimi u korrigjua pa vones dhe hern tjetr un i telefonova operatorit, por, me sa mbaj mend, m prcolli pr tek Century House dhe m pas n zyrat e SIS n Lambeth.
  Krejt rastsisht ajo histori duket pa asnj rndsi, duke e krahasuar me t rejat e muajit t fundit, q bashkshortja e shefit t ri t SIS i kishte sheshuar detajet e familjes, posht, n t djatht t fotos s zotit Xhon Sauers, n Facebook.
  Un nuk kam qen i aft q t flas kaq lirshm rreth karriers s Dad q prej vitit 1993, kur disa vite m von largimit t tij u shfaq nj prmbledhje e kujtimeve t tij n librin “Faber Book of Espionage”, i shkruar nga Nigel Uest.
  Absolutisht aty nuk ka asgj n at q ai shkroi pr veten e tij q nxjerr n pah se ai ishte nj oficer i shrbimit sekret, por parathnia e Uest e tregon nj gj t till dhe vet botimi duket zbulon pak gjrat e fshehta.
  N vitet q pasuan ai i provonte nga pak gjrat e mira; pr shembull, shtiste npr Londr, m tregonte godinn kur ai kishte msuar pr her t par t prdorte pistoletn dhe “garrot”-en, nj arm me silenciator, e preferuar pr agjentt.
  Por, pjesa kryesore rreth jets s tij ishte dhe ndoshta do t jet gjithmon e ndaluar pr t’u par, dhe ai mbetet nj burim pr mua. Un e lakmoj korrespondentin e BBC-s pr shtjet e siguris, Gordon Korera, t cilit iu dha akses i jashtzakonshm nga SIS pr t br nj cikl rreth historis s organizats (SIS-it, - shn. red.)
  Javn e kaluar, n nj episod jo shum t vlefshm, ai iu fliste dgjuesve pr nj vend t pazbuluar, diku jasht Londrs, ku ai kishte par nj muze virtual me fakte historike t spiunazhit.
  Gjat ksaj jave, n t ciln un munda ta dgjoj ktu nj episod t rrall rreth Lufts s Ftoht, jam n gjendje t arrij n prfundimin rreth asaj q kishte br im at n fillim t viteve ‘50 kur un shtisja n Austri, madje edhe m pas, kur mora vesh se ai ishte ende gjall.
  A e duroj dot nj gj t till? Pak. A e kuptoj? Thjesht n siprfaqe.
  Sigurisht, askush nuk mund t lviz npr shrbimet sekrete pa pasur fshehtsi, por ne gjithashtu duhet t kujtojm se nj gj e till mbahet duke e paguar me nj kosto; n mosbesim dhe keqkuptimin shoqror, i cili realisht nuk tregohet asnjher.

  Shkrimi sht publikuar m 5 gusht t ktij viti n faqen e internetit “ABC News”
  Rrfimet e mbess s Filbit ngjallin interes n mediat britanike

  E prditshmja britanike “The Independent” solli pak dit m par rrfimet e Sharlot Filbit, mbess s agjentit t njohur britanik, i cili ka pasur nj karrier t dyshimt n shrbimet sekrete gjat Lufts s Ftoht. Ajo tregon n mnyr t detajuar pr jetn e Kim Filbit, babait t saj dhe lvizjet e tyre n Britani, Bashkimin Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara. Madje, mbesa e spiunit publikon edhe nj sr fotografish, ku tregohet banesa e Kim Fiblit n Rusi gjat viteve ’80, kur Sharlot ishte fmij.
  Rrfimet e saj shkaktuan reagime t shumta n opinionin britanik. Njri prej tyre ishte edhe Mark Colvin, me profesion gazetar. Babai i tij ka qen mik dhe ka punuar pr disa koh me Kim Filbin. Gazeta sjell t plot shkrimin e tij, ku flitet n mnyr t veant pr ndikimet q pati Filbi n misionet ango-britanike pr rrzimin e regjimit t Enver Hoxhs deri n fillimin e viteve ‘60.

  Albania
  Sui generis

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  vlen te ceket edhe George Tenet ish dreitor i CIA-s me prejardhje Shqipetare .
  We are all Aliens

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-02-2009
  Postime
  814
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  funny kto plehrat qe u munduan te permbysin Enver Hoxhen...te gjith ja arriten qellimit..ne lule te ballit ore ata qe u munduan te permbysin pushtetin e popullit ne bashkpunim me qeverit me te ndyra te botes ....kishim qeveri ateher e terrt nuk ja bente syri trimave komunist....e tani vari lesht nuk kemi shtet te gjith ish spiunat e anti Shqiptaret jan ne qeveri ...

 7. #7
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Mbesa e Kim Filbit: Ant e panjohura t gjyshit tim

  Sharlot Filbi tregon se si e njohu gjyshin e tij agjenti m i njohur i Lufts s Ftoht

  Sharlot Filbi

  Un kam qen n nj gjendje disi kaotike kur u hodha nj sy gazetave t enjten n mngjes; sapo i pash faqet e para u zgjova menjher. Prtej meje isha kureshtare pr nj fotografi t Entoni Bluntit (Anthony Blunt), kujtimet e t cilit pas 25 vjetsh kishin dal nga Libraria Britanike. Duke e par at, n mendjen time m’u rikthye mngjesi i acart i vitit 1991: Un isha 11 vjee dhe pr her t par msova pr figurn e tij, kur m vshtroi n mnyr t habitur, pa m’i ndar syt. Ky nuk ishte thjesht nj rast, pasi ai m kishte krkuar n shkoll disa her, n nj periudh t shkurtr kohore, dhe q un akoma e kujtoj sepse e kam ruajtur n mendje.
  “Ku ishit ju n lutjet e ktij mngjesi?” – m pyeti drejtoresha e shkolls, teksa trhoqi tavolinn e saj n kndin fundor, ndrsa vshtrimi im u ngulit midis tavanit dhe kpucve t mia ngjyr vjollc “Doctor Marten”. “Duke lexuar nj libr n banjo”, - i thash, teksa u ula n karrige dhe duke marr pozicionin posht, me nj pamje t sert. “Faleminderit, un jam shum, shum i gzuar”, - u prgjigj ajo duke par n drejtim t banks sime.
  N dukje, n munges t nj kolori ngjyrash t kishs s vogl, ku kishin qen ftuar vajzat n mbledhjen e shkolls, trsisht jasht blus dhe pr arsye q nuk shpjegohen kurr, - u shtrua nj bised e ashpr pr Blunt, i cili, bashk me gjyshin tim, Kim Filbi, Gaj Burges dhe Donald Meklin, kishin shrbyer si agjent rus gjat Lufts s Ftoht.

  Un mund t kem qen e vogl, por tashm njoh n mnyr t paanshme dhe mjaft reale disa gjra rreth spiunve m famkeq t Kembrixhit, jo thjesht pr shkak se isha vajza e djalit t madh t Kimit; por un kisha br vet disa shtegtime t vogla gjurmimi n gjith kto ngatrresa n nj prej skandaleve m t mdha n historin britanike. Q nga koha e lindjes time, n vitin 1983, gjyshi im ishte strehuar thuajse prher n apartamentin e vogl, n nj kat t lart, n qendr t Mosks.
  Un po prpiqem n mnyr t uditshme t njehsoj Kim Filbin q un njihja, - njeriun e moshuar me vshtrim fin, me nj ngrdheshje djallzore q un e kujtoj gjithmon teksa vishja fustanin. Por njerzit flasin shum pr figurn publike t personit q kryesoi seksionin anti-rus t Shrbimit Sekret Britanik, q tradhtoi vendin e tij.
  Un e dija q n fillim fare se Kimi nuk ishte i qet si gjyshrit e shokve dhe shoqeve t mia, t cilt merrnin pjes prher n ceremonit e ditlindjeve apo festat e Krishtlindjeve, por ai pr mua mbetet njeriu delikat; kjo dukej n mnyrn se si luante lojn e shahut, t preferuar prej tij, me baban tim, ku n tavolin do t gjeje gjithmon disa gota uiski, teksa ne e vizitonim at n Mosk. Ai ishte nga ata q brtiste: “Kush sht ulur n karrigen time?”. N momentet kur ai kthehej n kuzhin dhe shihte se un kisha br rrmuj n kolltukun e tij t preferuar, ai kthehej srish n kuzhin dhe rimbushte gotn e tij me uiski.

  Kur m kthehet tani n mendje gjyshi im, nuk e mendoj kurr q ai t jet liruar nga i ashtuquajturi emr famkeq i agjentit t dyfisht, “Njeriu i Tret”. Nj prej momenteve t mia t preferuara me gjyshin tim mbetet nj nga vizitat e mia t fundit n Mosk. Kur po kthehesha pr n Londr ai m futi n kutin e rrobave dhe bashk me baban tim, u dhan punonjsve t aeroportit nj shishe vodka, u prpoqn pr t’i trajtuar ata n mnyr vllazrore, duke i hutuar, derisa sa t kaloja un, pasi nuk mund t fluturoja n at linj.
  Hern tjetr ne u prpoqm t linim Rusin dhe n prfundim t vizits n familje un krkova q t largoheshim me shpejtsi drejt aeroportit dhe t fluturonim n linjn e rezervuar pr zyrtart e lart dhe personalitetet e shquara. Kemi hyr n aeroport me nj makin pa targa, e cila nga brenda kishte perde me ngjyr gri. Ne, sigurisht, nuk e humbm as at fluturim.
  Akoma ruaj t gjalla disa kujtime m t vockla, t tilla si kapela e tij, nga ato q prdoren pr n ekskursione, apo paraqitjen e tij teksa mbante n duar shishet e mustards, t llojit “Colman” dhe kavanozat e reelit.
  Dikur, kur rrija n apartamentin e tij, pash dy revolver polak te divani n dhomn e ndenjes, teksa po shprndaja reelin n fetat e mdha t buks, t cilat mezi i fusja n nofullat e mia t vogla dhe i kafshoja me vshtirsi. N fakt, disa nga kujtimet e fmijris q m kan mbetur n mendje kan t bjn me ato ditt e pushimeve; pasditeve kaloja kohn me maman time duke shtitur nga apartamenti i Kimit npr rrug deri tek parku, apo udhtimet e nats me tren drejt Leningradit dhe dhuratat e vogla q merrja nga gjyshi gjithmon kur prfundonte qndrimi yn me t.
  Njher Kimi m dha nj seri kukullash ruse, t pikturuara shum bukur, t cilat, akoma edhe sot e ksaj dite qndrojn n oxhakun e shtpis time. Hern tjetr ai i kishte drguar n Basil gjysh-dajs, nj libr t Karl Marksit; ather sapo kisha lindur un dhe brenda tij kishte futur nj letr me katr faqe shkrim dore pr baban e nns, t cilin ai nuk kishte pasur rastin ta takonte asnjher. Kto momente t njeriut q un nuk pata asnjher shansin t bisedoja me t si nj e rritur, m japim pak gjra pr t msuar pr botn e tij t fsheht; un jam shum e interesuar pr t msuar pr t, por jo pr spiunin profesionist.
  Por aty ka gjithnj e m tepr thashetheme, m tepr elsa, sesa ato q duken n t vrtet; un kam lexuar artikuj t pafundm q flasin rreth Kimit si nj personash misterioz dhe i uditshm. Nj nga gjrat m t bukura q un e them n form anekdote pr karakterin e tij ka t bj me thelbin e mir t tij prej anglezi. N fillimin e ktij viti pash informacionet rreth skandalit t shpenzimeve, pr t cilat sht prfolur n media pr Kimin gjat kohs s lufts, kur ai punonte si korrespondent n Franc. N morin e gjrave t tij personale pash nj xhup me lkur deveje, nj akmak “Dunhill” dhe dorashka me lkur derri. T gjitha kto pr mua thoshin shum.
  Me sa duket, shumica e informacioneve q kan t bjn me gjyshin tim jan thjesht t kndshme pr t’u lexuar, por un nuk kam gjetur kurr ndonj prej atyre q e vlersojn drejt dhe sakt Kimin; kt gj e kam par edhe n bisedat me baban tim, apo edhe miqt e tyre. Disa flasin mir pr t dhe disa t tjer keq; ai ishte nj njeri krenar dhe q publikisht u qndroi veprimeve t veta.

  Ndonse ai bri nj zgjidhje q rrallkush mund ta bj dhe askush nuk mund t thot se Kimi e kuptonte plotsisht se far pasojash kishin veprimet e tij pr shokt apo kolegt q ai tradhtoi, Kimi ishte i prgatitur q t prballej edhe me trheqjen pr at q ka br, sepse ai ndiente se ishte n rrugn e duhur, po bnte gjn e duhur, sepse kjo ishte pr t shptuar veten. Un nuk jam e sigurt nse kjo sht tamam e vrteta. Nse do t flitej pr t’u kthyer prapa dhe pr t shtruar alternativat q ai mund t zgjidhte n jet, un nuk mund ta them se far vendimesh do t kishte marr; por me siguri, ai nuk do t krkonte asnjher falje pr veprimet q ka br.
  Entoni Blunt, gjat linjs s kujdesshme t shkrimit t kujtimeve t tij, t shkruara disa vite pasi ai ishte zbuluar publikisht si “Njeriu i Katrt” dhe q u publikua disa dekada pas vdekjes s tij, bri m t mirn e tij pr ta shfaqur veten n syt e atyre q ai kishte tradhtuar; t qortonte veten pr veprimet e tij, pa krkuar falje njerzore as pr veprimet e tij, t cilat n libr i cilson si “gabimet m t mdha t jets s tij. N nj moment Blunt fajson ndikimin negativ t ndjeksit t tij, studentit t tij n Kembrixh, q e rekrutoi at n kauzn ruse n vitin 1934, n kohn e naivitetit t tij politik. Realisht ai nuk duket n asnj moment se pranon prgjegjsin personale pr veprimet e tij.
  Pr m tepr, Blunt priti derisa t ikte nga kjo bot dhe grupi i tij i Kembrixhit, q lidhej me kto pretendime, ndonse sht shum e vshtir t flassh pr “gjrat e nderuara q bri” n nj histori q sht e mbushur me mashtrime dhe tradhti.
  N t vrtet, n ditart tij Blunt prpiqet q t kaloj t mnyr t prcipt. N mendjen time kjo shrben vetm pr t humbur at far mbetet tek admiruesit e shumt q ka pasur deri tani. Megjithse jan t pakt ata q mund t duartrokasin vendimet q ka ndrmarr gjyshi im n jetn e tij, s paku n autobiografin e tij “Lufta ime e Heshtur”, e cila sht publikuar n kohn q ai ishte akoma gjall, n ndryshim me dorshkrimet e Bluntit, t cilat bjn zhurm n kohn q ai e ka mbyllur historin e tij dhe sht ndar nga jeta, - gjyshi im u qndron zgjedhjeve q ka br. Por, ai dhe gjyshi im zgjodhn t jetonin me rrugn e shpats.
  Nj ndryshim thelbsor midis gjyshit tim dhe Bluntit sht se n fund t t gjith ksaj ai u nda nga jeta n nj apartament n Mosk me vetm pak trofe, - ndoshta m pak se sa ato q i kan premtuar rust, pr t cilat Kimi priste shum. Dhe s fundi, duhet t llogarisim edhe dika tjetr. Kta njerz, mbi t gjitha, ishin lojtar profesionist t “kumarit”, mes shum gjrave t tjera, dhe dikush q bri karriern e tij duke rriskuar ka qen i prgatitur pr ta br nj gj t till, edhe kur gjith t tjert po gremiseshin.


  Ky shkrim sht publikuar n mediat britanike dhe ka pasur reagime t shumta n lidhje me vlersimet q Sharlot Filbi i bn gjyshit t saj, i njohur ndryshe edhe si “Tradhtari i Shekullit”
  Sui generis

 8. #8
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga dritek7 Lexo Postimin
  funny kto plehrat qe u munduan te permbysin Enver Hoxhen...te gjith ja arriten qellimit..ne lule te ballit ore ata qe u munduan te permbysin pushtetin e popullit ne bashkpunim me qeverit me te ndyra te botes ....kishim qeveri ateher e terrt nuk ja bente syri trimave komunist....e tani vari lesht nuk kemi shtet te gjith ish spiunat e anti Shqiptaret jan ne qeveri ...
  Shife klyshi Enverit ne 2009 si hap gojen, sepse ka fituar te drejten e fjales (gje qe ne kohen e Enverit ishte e jashtligjshme).
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-02-2009
  Postime
  814
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ata qe din te flasin gjithmon e kan pasur te drejten e fjales...ata kan folur ,flasin dhe do flasin e ju te ngratet kurr nuk do ta keni te drejten e fjales sepse nuk dini te flisni...ateher isha krenar kur flisja per komandantin e tani prap jam krenar kur flas kundra ketyre te qelburve qe kan zaptuar vendit sepse e di se kam te drejte,e di se 1 dit dhe ju pleshtave do ju vij turp nga vetja se mbeshtetet 1 regjim nga me te qelburit ne historin e njerezimit...pra shoku Apollonia e drejta e fjales i takon atij qe din te flas... ju cobanet mund te perdorni klithma per tu marr vesh me njeri-tjetrin...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •