Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime

  Nje planet i ri me orbit ne drejtim te kundert

  Planetet rrotullohen ne te njejtin drejtim me yllin rreth te cilit ata ndodhen, por ky nuk eshte rasti me nje planet te zbuluar se fundmi. Ky planet rrotullohet ne drejtim te kundert me yllin rreth te cilit ai rrotullohet. Zbuluesit e tij mendojne se kjo eshte rezultat i pothuajse nje perplasje qe ka cuar ne ndryshimin e drejtimit te rrotullimit. (retrograde orbit).
  Ylli dhe planeti i tij, WASP 17, jane rreth 1000 vite drite larg. Ky zbulim u be nga Wide Area Search for Planets (WASP) e ndodhur ne Angli ne bashkpunim me Observatorin e Gjeneves. Zbulimi u be i ditur sot, por nuk eshte publikuar ende ne ndonje reviste shkencore.
  "Ky eshte nje nga planetet me te cuditshem qe njohim deri tani" - u shpreh Sara Seager, astrofizikante ne MIT.

  Cfare ndodh?

  Nje yll formohet kur nje re gazi dhe pluhuri perplasen. Gjate kondensimit te rese, intensifikohet levizja ne cfaredolloj drejtimi qe ka patur si fillim reja, duke vendosur keshtu drejtimin rotullues te yllit te ri. Formimi i planeteve eshte me pak i qarte. Gjithesesi, ata mendohen te formohen nga ''mbetja'' e gazit dhe pluhurit pas formimit te yllit, zakonisht ne form disku dhe qe rrotullohen rreth yllit te sapoformuar. Cfaredo drejtimi te kete rrotullimi i yllit ate drejtim merr edhe orbita e planetit. Studiuesit mendojne se WASP 17 ndoshta ka patur nje gati-perplasje me nje planet me te madh, dhe forcat gravitacionale kane vepruar per t'i ndryshuar drejtimin e rrotullimit.

  "Eshte dicka shume e madhe" vijon Seager "qe te mund te studiojme orbitat e planeteve kaq larg nesh. Teorite do ekzistojne gjithmone, por nuk ka asgje qe mund te krahasohet me observimin direkt, per te provuar ato"

  Perplasjet kozmike nuk jane te pazakonshme. Astronomet mendojne se Hena e Tokes u formua kur planeti yne u perplas me nje objekt ne madhesine e Marsit. Po keshtu, kete jave teleskopi i NASA-s gjeti te dhena per perplasjen e dy planeteve rreth nje ylli te sapoformuar. Gjithashtu, disa hena ne sistemin tone rrotullohen me orbit ''te kundert". Kjo mund te kete ndodhur sepse ato mund te kene qene duke orbituar "vetem" ne hapesire dhe me pas jane ''kapur'' nga planeti perkates, sic eshte rasti i henes se Neptunit, Tritoni.

  WASP 17 eshte rreth gjysma e mases se Jupiterit, por i fryre sa dyfishi i madhesise se tij. Eshte 70 here me pak i dendur se Toka. "Fryrja" e ketij planeti mund te shpjegohet me nje orbit shume eliptike, gjate se ciles planeti afrohet shume afer ose largohet shume nga ylli rreth te cilit ai rrotullohet.

  WASP 17 eshte planeti i 17 jashte sistemit tone diellor qe eshte zbuluar nga WASP, grup i cili vezhgon qindra mijra yje, duke pare per ndryshime te vogla drite kur planetet jane duke kaluar para tyre. Observatori Kepler i NASA-s perdor te njejten teknike per te kerkuar bote te ngjashme me Token.

  permbledhur nga SPACE.com

  http://www.space.com/scienceastronom...rd-planet.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 14-08-2009 mė 01:14
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Mosha
  21
  Postime
  3,745
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Shume gjera interesant po ndodhin ne Universin e Pakufishem !
  Askush nuk ta bėn atė qė ta bėn vetvetja !!

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-11-2008
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  WASP17 apo Planeti X apo Nibiru eshte nje planet xhuxh qe dit me dit eshte ka rritet! Fotet me te reja qe jan bere nga Teleskopi Hubble tregojn qarte se ky Planet nuk eshte ngjyre kafe por i bardhe i cili se bashku me yllin Orion ne gjuhen Annuaki dhe ne shkrimet Maya quhet Sinepgib(ne shqip Penis i Madh). Spekulohet se ky PlanetX pa yllin Orion leviz ne drejtim te sistemit diellor dhe eshte rrezik te eksplodoj qe do te kishte pasoja katastrofale per planetin Toke.
  Si mbas Astronomeve ky fenomen ndodh cdo 3600 vjet dhe quhet Circum Terra Spermium!
  Shpresa e vetme per specien njeri eshte planeti Venus-Venera, sepse WASP17 simbas Nasa eshte Homosexual, keshtu qe mos lejoni te ju q. ky Planet, ikni sa nuk eshte ber vone!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •