Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791

    Nuk Di Asgjë...Por Dua të Di (Pyetje-Përgjigje)

    Vëllezër dhe Motra të Krishterë ...

    Ju shumë mirë e dini që unë i përkas Fesë Islame, por ndoshta nesër do të konvertohem në të Krishterë...

    Por për ta bërë këtë më duhet t'i dij disa gjëra për Fenë Katolike.

    Ato që janë më të nevojshmet, andaj në këtë temë që po e hap tani do ua parashtroj nga një pyetje nga një pyetje, derisa ta përsos nga pak e nga pak diturinë time në lidhje me Fenë Katolike.

    Unë do të bëj pyetjen, do pres përgjigjen pas ca minutash,orësh apo edhe ditësh (pasiqë do të marr përgjigjen), do të bëj pyetjen tjetër ... besoj më kuptoni.

    Shpresoj të më ndihmoni në këtë ...


    Pyetja e parë është kjo ...

    Çfarë duhet të kem obligim unë si i Krishter ... ?!



    P.Sh : Në fenë Islame janë 5 më të rëndësishmet :

    1.Shahadeti
    2.Namazi
    3.Zeqati
    4.Ramazani
    5.Haxhi


    E njejta pyetje vlen edhe për ju, por thjesht të më tregoni ato të krishterat.

    Ju Faleminderit.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  2. #2
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Vëllezër dhe Motra të Krishterë ...

    Ju shumë mirë e dini që unë i përkas Fesë Islame, por ndoshta nesër do të konvertohem në të Krishterë...

    Por për ta bërë këtë më duhet t'i dij disa gjëra për Fenë Katolike.

    Ato që janë më të nevojshmet, andaj në këtë temë që po e hap tani do ua parashtroj nga një pyetje nga një pyetje, derisa ta përsos nga pak e nga pak diturinë time në lidhje me Fenë Katolike.

    Unë do të bëj pyetjen, do pres përgjigjen pas ca minutash,orësh apo edhe ditësh (pasiqë do të marr përgjigjen), do të bëj pyetjen tjetër ... besoj më kuptoni.

    Shpresoj të më ndihmoni në këtë ...


    Pyetja e parë është kjo ...

    Çfarë duhet të kem obligim unë si i Krishter ... ?!



    P.Sh : Në fenë Islame janë 5 më të rëndësishmet :

    1.Shahadeti
    2.Namazi
    3.Zeqati
    4.Ramazani
    5.Haxhi


    E njejta pyetje vlen edhe për ju, por thjesht të më tregoni ato të krishterat.

    Ju Faleminderit.
    Në krishterim ka vetem KRISHT.

    Unë kuptoj interesimin tëndë lidhur me krishterimin, kjo është treguar në disa postime dhe tema qe ke hapur, por qe dua të jap nji këshillë me sinçeritet dhe besoj se kjo është ndihma më e madhe se mund të jap ne këtë rast.

    Lutju Perendisë me sinçeritet dhe Ai do të ndihmoj, secila ndihmë e tjeter nuk mund të jetë më e mirë as më e fuqishme se sa ajo e vet Zotit. Lutju qe të zbulohet ashtu siç është, dhe lutju se Zoti mos të lejojnë qe të nderhyj dikush tjeter në jeten tënde pos Tij.


    Per ndryshe nëse të intereson per të krishterët dhe krishterimin, në këtë forum ka mjaft materiale qe mund te lexoni. Mund te lexoni te komuniteti ortodoks, te komuniteti katolik dhe te komuniteti protestant, andaj jam i bindur se nuk mungon informacioni, por, kjo vetem kerkohet te klikoni dhe të kontrolloni.

    Per ndryshe më konkretisht, Nëse je i interesuar të mësojsh mbi Jezusin kliko këtu:
    http://www.bibla.net

    Apo këtu:
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=63422

    Nëse të intereson të mësojsh mbi pikpamjet e krishterimit nga anëtarët e ketij forumi, nga Kisha katolike, kliko këtu:
    http://www.forumishqiptar.com/forumdisplay.php?f=187

    Nëse të intereson të mësojsh rreth kishes katolike, edhe pse nuk janë të gjitha të shenuara, kliko këtu dhe mund të lexojsh shumë gjëra të cilat sigurisht nuk i dini:
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=112280

    Per ndryshe tema mbyllet këtu dhe per ty uroj qe Zoti të bekoj dhe të ndihmoj në njohuritë mbi të verteten e Tij.

    toni77
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •