Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  here I am Maska e Explorer
  Anėtarėsuar
  02-12-2008
  Postime
  2,751
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime

  40 vjet me pare njeriu shkeli Henen

  Ne kujtese, 40 vjet me pare njeriu shkeli Henen
  Sot mbushen plote 40 vjet qe kur kemba e njeriut arriti te shkele mbi Henen. 20 korrrik 1969 ishte dita kur astronautet me misionin "Apollo 11" shkelen Henen duke shenuar nje flete te re ne histori dhe perspektiva te reja per misionet e njeriut ne hapesir

  "Eshte nje hap i vogel per njeriun por gjigand per njerezimin". Me keto fjale u shpreh Neil Armstrong, astronauti i pare qe vinte kemben ne Hene. Ne Uashington ishte ora 22:56. Ne ate kohe Amerika u krenua me kete arritje, pasi ajo kishte mbetur pas Bashkimit Sovjetik ne ditet e para te gares se hapesires.

  Ne 40 vjetorin e zbritjes ne Hene, NASA riperpunoi imazhet e paharruara te atij momenti duke sjelle nje figure me te qarte te ngritjes se flamurit amerikan ne satelitin e vetem natyror te Tokes. /topchannel/

 2. #2
  here I am Maska e Explorer
  Anėtarėsuar
  02-12-2008
  Postime
  2,751
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Postoni edhe ju dicka interesante nga kjo ngjarje...

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kur para 40 vjetėsh Neil Armstrong mbėrriti nė Hėnė tha: "Njė hap i madh pėr njeriun, njė kapėrcim gjigand pėr njerėzimin"

  Ēfarė ju sjell nė mėndje kjo frazė e nxjerr nga goja e njeriut qė udhėhoqi misionin pėr tė arritur njeriu nė Hėnė?

 4. #4
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  804
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Aikido Lexo Postimin
  Kur para 40 vjetėsh Neil Armstrong mbėrriti nė Hėnė tha: "Njė hap i madh pėr njeriun, njė kapėrcim gjigand pėr njerėzimin"

  Ēfarė ju sjell nė mėndje kjo frazė e nxjerr nga goja e njeriut qė udhėhoqi misionin pėr tė arritur njeriu nė Hėnė?
  Nje korigjim mos ma merr per keq:
  Neil Armstrong tha: Nje hap i VOGEL i nje njeriu, nje hap i madh per njerezimin.
  Moderator, e di vet ti...

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-01-2009
  Postime
  73
  Faleminderit
  3
  0 falenderime nė 0 postime
  Ka rrezik qe Armstrong nuk ka qene kurre ne Hene. Ka qene vetem lufta e ftohte ajo qe shpiku misionin e Henes. Po te shofesh fotot me flamurin amerikan e kupton qe ka dicka qe nuk shkon.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga gertl Lexo Postimin
  Ka rrezik qe Armstrong nuk ka qene kurre ne Hene. Ka qene vetem lufta e ftohte ajo qe shpiku misionin e Henes. Po te shofesh fotot me flamurin amerikan e kupton qe ka dicka qe nuk shkon.
  Si ka mundėsi? Si dole nė kėtė konkluzion apo thjesht se pe njė flamur tė zhubravitur dhe direkte mendove qė ėshtė njė lojė Amerikane pėr ti mbushur mendjen botės se ne jemi superfuqi.

  Nje korigjim mos ma merr per keq:
  Neil Armstrong tha: Nje hap i VOGEL i nje njeriu, nje hap i madh per njerezimin.
  Faleminderit, nuk kam arsye pėrse ta marrė pėr keq. Thjesht e lexova diku, dhe mu dukė e pėrshtatshme pėr temėn. Tė paktėn e mėsojė dhe unė tė sakt, dhe kur ta them tė jem i bindur

  Faleminderit dhe njėher.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-01-2009
  Postime
  73
  Faleminderit
  3
  0 falenderime nė 0 postime
  Po ca te them une tani. Fola ne telefon me armstrongun dhe me tha vete qe ska qene.
  Problemi eshte me i thelle se nje flamur por emisione te tera qe tregojne sesi eshte shpikur ceshtja Apollo dhe Armstrong, si kunderpeshe e Juri Gagarinit rus.
  Megjithate une qe ne fillim thashe qe "ka rrezik", pra supozohet qe mund te kete ndodhur edhe ndryshe nga versioni zyrtar.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-01-2009
  Postime
  73
  Faleminderit
  3
  0 falenderime nė 0 postime
  Dhe dicka tjeter. Flamuri nuk eshte i zhubravitur por po fryn ere dhe ere ne Hene nuk ka se ska atmosfere

 9. #9
  here I am Maska e Explorer
  Anėtarėsuar
  02-12-2008
  Postime
  2,751
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Antarė tė nderuar,
  me siguri e keni lexuar njė lajm qė u pėrhap ditėt e fundit, se gjoja ruset kanė shkuar nė hėnė disa perpara se Nil Amstrong te shkel nė hėnė.

  Shkurt: nė njė arkiv bitanez ėshtė zbuluar inēizime nga njė opservatori qė ka ndjekur flutirimin e Apollo 11, kur papritmas kanė vrejtur fluturakene rusve qė pėrplaset nė hėnė.

  Ēka mendoni ju antarė pėr kėtė gjė??

  Edhe plot pyetje, (quani edhe "teori konspirative") mbeten tė papėrgjigjura nė lidhje me hapat e para nė hėnė.

  - Fakt: amerikanėt xhiruan njė film holivudian nėpėr disa shkretira tė Arizonės nė rast se misioni i tyre dėshton (atėherė, do tu tregonin filmin njerėzimit).
  - Valvitja e flamurit, FAKT QĖ E PRANUAN amerikanet se e kanė bėrė vetė, vetėm pėr tu ngritur "ndjenjat patriotike" amerikaneve, pasi dihet se nė hėnė nuk ka erė.

  Pastaj, ka edhe ca "gjėra tė ēuditėshme" me shkuarjen nė hėnė.
  - Fillimisht, pėrse NASA i fshiu gjithė inēizimet nga hėna dhe mbi to inēizoi diēka tjetėr?? Ėshtė njejtė sikur tė fshish historinė, duke e ditur sa tė rėndėsishme janė ata inēizime. Tash, ekspert nga Holivudi pėr riparimin e atyre inēizimeve.

  - Pėrse disa astronautė thonė se e kishin tė ndaluar tė flisini se ē'far kishin parė atje???? Pse, cfar kishin parė atje?!?!?!
  Disa bile pohojnė se atje kanė gjetur jashtoksore . Nė disa foto, disa bile vrejnė edhe fluturaket tė huaja qė e kanė ndjekur Apollo 11. (!?!?!)

  - Dhe nė fund, nėse ėshtė e vėrtet kjo me rusėt, pėrse atėherė nuk treguan ata??

 10. #10
  Around Maska e pendex
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Mosha
  34
  Postime
  286
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Explorer Lexo Postimin
  Antarė tė nderuar,
  me siguri e keni lexuar njė lajm qė u pėrhap ditėt e fundit, se gjoja ruset kanė shkuar nė hėnė disa perpara se Nil Amstrong te shkel nė hėnė.

  Shkurt: nė njė arkiv bitanez ėshtė zbuluar inēizime nga njė opservatori qė ka ndjekur flutirimin e Apollo 11, kur papritmas kanė vrejtur fluturakene rusve qė pėrplaset nė hėnė.

  Ēka mendoni ju antarė pėr kėtė gjė??

  Edhe plot pyetje, (quani edhe "teori konspirative") mbeten tė papėrgjigjura nė lidhje me hapat e para nė hėnė.

  - Fakt: amerikanėt xhiruan njė film holivudian nėpėr disa shkretira tė Arizonės nė rast se misioni i tyre dėshton (atėherė, do tu tregonin filmin njerėzimit).
  - Valvitja e flamurit, FAKT QĖ E PRANUAN amerikanet se e kanė bėrė vetė, vetėm pėr tu ngritur "ndjenjat patriotike" amerikaneve, pasi dihet se nė hėnė nuk ka erė.

  Pastaj, ka edhe ca "gjėra tė ēuditėshme" me shkuarjen nė hėnė.
  - Fillimisht, pėrse NASA i fshiu gjithė inēizimet nga hėna dhe mbi to inēizoi diēka tjetėr?? Ėshtė njejtė sikur tė fshish historinė, duke e ditur sa tė rėndėsishme janė ata inēizime. Tash, ekspert nga Holivudi pėr riparimin e atyre inēizimeve.

  - Pėrse disa astronautė thonė se e kishin tė ndaluar tė flisini se ē'far kishin parė atje???? Pse, cfar kishin parė atje?!?!?!
  Disa bile pohojnė se atje kanė gjetur jashtoksore . Nė disa foto, disa bile vrejnė edhe fluturaket tė huaja qė e kanė ndjekur Apollo 11. (!?!?!)

  - Dhe nė fund, nėse ėshtė e vėrtet kjo me rusėt, pėrse atėherė nuk treguan ata??
  Urime per sa i perket 40 vjetorit

  Pyetjet dhe dilemat tuaje mendoj se mund ti gjesh te postuara ne kete teme :http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=75066

  Faleminderit
  Someone wants to be a Devils Advocate.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-06-2008
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje per te gjithe, desha edhe une te inkuadrohem ne kete teme.
  Edhe une jam nje prej personave qe dyshoj shume ne shkuarjen e njeriut ne Hene. Sigurisht qe ka arsye te ndryshme, nder to pse nje vonese e madhe per ta provuar prap vajtjen ne Hene. Kur dihet se teknologjia ka avancuar shume nga ajo kohe. Ne vazhdim e keni nje shkrim qe e morra ne nje webfaqe, qe sjell argumente me te arsyeshme.
  Por une dua te shtoj dic, sa i perket faktit se a ka levize flamuri, apo vetem ka marre forme ashtu.
  Dmth nese nuk ka ndonje gjirim, qe shihet se flamuri ka levizur, atehere fotoja nuk eshte fakt se ai ka levizur, ngase ai mund te kete marre ate forme duke u perpjekur ta vene ne toke.
  Kisha kerkuar nga ju, qe nese shihni ndonje xhirim ku shihet se flamuri levize, ta sillni ketu, perndryshe, fakti se flamuri duket ashtu, nuk duhet te merret si argument qe njeriu nuk ka shkuar ne Hene.  Pas 40 vitesh: “Apollo”, asnjėherė nuk ka zbritur nė Hėnė !

  Ka patur qė mė herėt dilema dhe diskutime rreth vėrtetėsisė sė paraqitjeve vizuale, ku tregohet zbritja e njeriut nė Hėnė, nė kuadėr tė projektit “Apollo”. Flitej e spekulohej se njė inēizim i tillė ėshtė bėrė nga regjisori i ndjerė shumė i talentuar, Stanley Kubrick, i cili si pėr ēudi pati edhe njė jetė shumė tė mistershme (disa vite me radhė, nuk i ėshtė lejuar tė udhėtojė jashtė Anglisė, derisa sa vdiq nė vitin 1997) dhe u deshėn tė kalojnė 40 vjet, qė edhe mbrojtėsit e idesė, se njė zbritje e tillė ka ndodhur, ta pranojnė se diēka e tillė, megjithatė, asnjėherė nuk ka ndodhur.
  Pėr ta argumentuar kėtė, ne do tė paraqesim 10 fakte, qė e vėrtetojnė se projekti “Apollo”, ishte gėnjeshtėr e qeverisė sė presidentit tė atėhershėm amerikan, Nixon.


  1. Nė fotografinė ku tregohen dy astronaut nė momentin duke e vendosur flamurin amerikan, si shenjė e “pėrvetėsimit” tė Hėnės… flamuri valon! Kurse neve tė gjithėve na ėshtė e njohur tani mė, se nė Hėnė nuk frynė era;
  2. Nė asnjėrėn fotografi tė shkrepur nga astronautėt amerikan nė Hėnė, nuk shihen yje! ;
  3. Fotografitė ku tregohet momenti i uljes sė flururakes nė Hėnė, nuk vėrehet krater! Qė do tė duhej tė krijohet nga shtypja e zbritjes;

  4. Fluturakja qė paraqitet nė sipėrfaqen e Hėnės, peshon 17 tonelata, kurse zbritja e saj, nuk lenė asnjėfarė gjurme nė rėrė! Ndėrkohė, gjurmėt e astronautėve qė ecin nėpėr sipėrfaqe tė Hėnės, merren si prova tė dokumentuara;

  5. Mbetje nga gjurmėt e ecjes sė astronautėve nėpėr rėrėn e lehtė tė Hėnės, ēuditėsisht janė tė konstruktuara mirė, dhe duken sikur janė krijuar me njė rėrė pak sa tė lagur. Pėrndryshe, nė Hėnė nuk ka as lagėshti, as atmosferė, as gravitet;
  6. Nė momentin kur fluturakja largohet nga Hėna, pas saj nuk duket asnjė djegėje ose reaksion raketor;
  7. Video inēizimi ku tregohet lėvizja ose shėtitja e astronautėve nėpėr sipėrfaqe tė Hėnės, duket si njė levizje e ngadalėsuar kompjuterike, qė mundsohet nė ambientin tokėsor;
  8. Astronautėt nuk do tė mundeshin ti mbijetojnė udhėtimit nė Hėnė, pėr shkak rezatimit radioaktiv nga rrethi me elektricitet tė lartė, i ashtuquajtur si rrethi i “Van Allenovit”;
  9. Gurėt qė janė sjellė nga Hėna, kanė tė njėjtėn pėrbėrje me gurėt e Antartikut;
  10. Tė gjitha gjashtė eskpeditat e zbritjes sė njeriut nė Hėnė, janė realizuar gjatė kohės sė qeverisjes tė administratės sė presidentit Nixon. Mė pas edhe pėrkundėr zhvillimit tė madh teknologjik, gjatė kėtyre 40 viteve, nuk ėshtė konfirmuar asnjė zbritje tjetėr nė Hėnė.


  http://www.shqipmedia.com/2009/07/pa...ritur-ne-hene/

 12. #12
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga gertl Lexo Postimin
  Ka rrezik qe Armstrong nuk ka qene kurre ne Hene. Ka qene vetem lufta e ftohte ajo qe shpiku misionin e Henes. Po te shofesh fotot me flamurin amerikan e kupton qe ka dicka qe nuk shkon.
  Ne fakt, po t'i shohesh vertet fotot, e kupton qe cdo gje shkon me se miri. Natyrisht, Hena nuk ka atmosfere, por coha e flamurit nuk qendon ngritur per shkak te eres (qe nuk ekziston).
  Po te veresh me pak vemendje, do shohesh se brinja e siperme horizontale e flamurit mbahet nja nja shufer te dyte, pervec asaj qe eshte ngulur ne siperfaqen e Henes. Shufra e dyte eshte vene pikerisht qe flamuri te qendroje ngritur, per arsye estetike. Kjo, ne kombinim me gravitacionin e ulet henor, krijon iluzionin e valevitjes.
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime

  Shėtitni nėpėr hėnė me Google Earth


 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-06-2008
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ja edhe disa fakte, shoqeruar me gjirime, dhe dokumentar mbi gjirimet, qe deshmojne se njeriu nuk ka shkuar ne Hene, por vetem eshte pregatitur nje skenografi ne nje prej vendeve te ShBA-ve:

  Shihni se si levize flamuri ne Hene:  Pershendetje

 15. #15
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Per qe ne Hene ska atmosfer do me thene ajer si ne Toke eshte e vertet , por po te thuash se ne Hene ska asgje kjo eshte e pasakt , dhe tek djegja e karburantit paraqitet ne hapesir me oksigjen sepse oksigjeni digjet e jo tjeter kush . Ky eshte argmument 0 si edhe 9 te tjeret qe ke sjell ti .

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-01-2009
  Postime
  73
  Faleminderit
  3
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga D@mian Lexo Postimin
  Ne fakt, po t'i shohesh vertet fotot, e kupton qe cdo gje shkon me se miri. Natyrisht, Hena nuk ka atmosfere, por coha e flamurit nuk qendon ngritur per shkak te eres (qe nuk ekziston).
  Po te veresh me pak vemendje, do shohesh se brinja e siperme horizontale e flamurit mbahet nja nja shufer te dyte, pervec asaj qe eshte ngulur ne siperfaqen e Henes. Shufra e dyte eshte vene pikerisht qe flamuri te qendroje ngritur, per arsye estetike. Kjo, ne kombinim me gravitacionin e ulet henor, krijon iluzionin e valevitjes.
  Qe flamuri ka nje shufer horizontale per te mbajtur flamurin ajo shifet lehtesisht, por nuk eshte ky problemi, por fakti qe flamuri valevitet. Megjithate une e kam filluar fjaline me "ka rrezik", pra menyre hipotetike, jo se jam partizan i flakte i idese qe amerikanet nuk kane qene ne hene por thjesht nje fakt te pakundershtueshem qe flamuri valevitet, si dhe kam pare emisione te RTL gjermane ku hidheshin dyshime per mbrritjen e amerikaneve ne Hene. Plus qe shume ketu ne forum po sjellin materiale qe tregojne edhe ata qe mund te kete qene thjesht propagande dhe realitet vajtja ne Hene.

 17. #17
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime

  Njėqind pėrgjigje pėr Hėnėn, 40 vjet mė pas

  Ishte ora 4.56 (me orėn e Shqipėrisė) e datės 21 korrik 1969. Ishte njė mėngjes vere, 40 vjet mė parė, kur Neil Armstrong vinte kėmbėn nė Hėnė. Bashkė me tė Edvin Aldrin u ul nė sipėrfaqen e butė tė satelitit tė Tokės me modulin hėnor tė quajtur Shqiponja.

  Nė orbitė rreth Hėnės, nė anijen Apollo 11, rrinte nė pritje kolegu i tyre Michael Collins. Misioni kishte nisur nė 16 korrik dhe u mbyll me sukses tetė ditė mė vonė, nė 24 korrik 1969 me uljen e modulit nė oqeanin Paqėsor. Pas misionit Apollo u kryen edhe gjashtė misione tė tjerė, megjithėse Apollo 13 nuk u dha mundėsi astronautėve qė tė zbresin nė Hėnė, pėr shkak tė njė defekti. Misioni i fundit drejt satelitit tė Tokės, Apollo 17, e la sipėrfaqen e Hėnės nė dhjetor 1972. Qė atėhere askush nuk ėshtė nisur mė drejt Hėnės.

  Megjithatė, NASA planifikon rikthimin e njerėzve nė Hėnė me qėllimin pėr tė ndėrtuar njė bazė tė pėrhershme, nė fillim tė dhjetėvjeēarit tjetėr. Nė pritje tė kėtij evenimenti tė dytė historik, po i japim pėrgjigje njėqind pyetjeve rreth misioneve Apollo drejt Hėnės.

  1. Cilėt ishin njerėzit e parė qė zbritėn nė Hėnė?
  Neil Armstrong, Edvin (Buzz) Aldrin, ndėrsa Michael Collins qėndroi nė orbitė rreth satelitit, nė lartėsinė 110 kilometra.
  2. Sa e lartė ishte raketa Saturn, e cila ēoi astronautėt nė Hėnė?
  Lartėsia e saj ishte 110 metra (pak a shumė dy herė lartėsia e Hotel Tiranės)
  3. Sa i fuqishėm ishte kompjuteri nė bordin e modulit hėnor?
  Jo mė shumė se njė celular i ditėve tona.
  4. Sa njerėz zbritėn nė Hėnė gjatė misioneve Apollo?
  Gjithsej ishin 12 astronautėt qė zbritėn aty, me misionet Apollo 11,12,14,15,16 dhe 17
  5. Cili qe njeriu i fundit qė zbriti nė Hėnė?
  Ishte Juxhin Cernan, komandanti i Apollo 17
  6. Cilat ishin fjalėt e para tė Neil Armstrong kur zbriti nė Hėnė?
  "One small step for man. One giant leap for mankind"- Njė hap i vogėl pėr njeriun, njė kėrcim gjigand pėr njerėzimin.
  7. Ēfarė ndodhi me Apollo 13?
  Gjatė pėrzierjes sė karburantit me oksigjenin, nė njėrin prej serbatorėve, kapsula e udhėtimit shpėrtheu.
  8. A u thanė fjalė nė gjuhė tė tjera, pėrveē anglishtes, nė Hėnė?
  Charls Djuk i Apollo 16, gjatė njė shėtitjeje hėnore, tha nė italisht “Mamma mia”
  9. Nė ēfarė shpejtėsie mund tė ecte roveri (makina) hėnor?
  Shpejtėsia maksimale ishte 20km/orė. Nė fakt nuk eci mė shpejt se 13 km/orė.
  10. Cili qe misioni i parė drejt Hėnės?
  Ishte misioni Apollo 8, me Frank Borman, Uilliam Anders dhe Xhejms Louell nė bord.
  11. Sa konsumonte faza e parė e raketės Saturn pas nisjes?
  Motorat e Saturn digjnin gjatė dy minutave pak mė shumė se 2 milion litra karburant.
  12. Pse nė fotot e marra nė Hėnė nuk shihen yjet?
  Nė pjesėn mė tė madhe kjo shpjegohet me mėnyrėn sesi janė vendosur kamerat fotografike.
  13. Ēdo tė ndodhte nėse moduli hėnor nuk do shkėputej nga Hėna?

  Astronautėt do tė vdisnin pėr shkak tė mbarimit tė oksigjenit
  14. A ėshtė e vėrtetė se presidenti Nikson kishte tė shkruar edhe njė fjalim tjetėr, ku parashikohej dėshtimi i misionit?
  Po. Ky tekst ka qenė pėr shumė vite nėn sekret shtetėror, por sot ai njihet. Fjalimi niste me fjalėt “fati e deshi qė njerėzit qė shkuan pėr tė zbuluar Hėnėn, tė mbeten atje dhe tė prehen nė paqe...”.
  15. A pati misione drejt Hėnės, pėr tė vėzhguar satelitė tė tjerė tė tjerė qė ishin lėshuar aty nga njerėzit?
  Po, Apollo 12 vizitoi Surveyor 3, i cili kishte zbritur nė Hėnė nė vitin 1967.
  16. Nga Hėna u soll ndonjė organizėm i gjallė nė Tokė?
  Po, megjithėse nuk ishte me origjinė hėnore, por tokėsore. Astronautėt e Apollo 12 gjetėn bakterie tė tipit Streptokokus mitis nė mbeturinat e Surveyor 3, qė kishin mbijetuar tė gjalla pėr dy vjet nė sipėrfaqen e Hėnės.
  17. A pati probleme gjatė fazave tė zbritjes sė misionit Apollo 11?
  Po, njė kompjuter u bllokua pėr shkak mbingarkese. Kjo e detyroi Armstrongun qė tė merrte modulin nė komandė manuale.
  18. A e humbėn ndonjėherė orientimin astronautėt gjatė shėtitjeve nė Hėnė?
  Po. Kjo ndodhi me Apollo 14, por me ndihmėn e bazės sė Hjuston astronautėve ju shpjegua nė pak minuta pozicioni i tyre dhe ai i anijes.
  19. A pati probleme gjatė zbritjes nė oqean tė moduleve?
  Po, me Apollo 15 pati probleme, pasi njėra prej tre parashutave nuk u hap.
  20. Cili ishte misioni qė pati numrin mė tė madh tė incidenteve?
  Apollo 16 pati fillimisht probleme me stadin e tretė tė raketės, mė pas me thyerjen e njėrit prej monitorėve tė kamerave qė astronautėt kishin me vete nė Hėnė dhe mė nė fund disa bllokime tė kompjuterave nė bord.
  21. A iu bindėn gjithnjė urdhėrave tė Hjuston astronautėt?
  Po, me pėrjashtim tė Apollo 7, kur refuzuan tė vishin kostumet e izolimit gjatė zbritjes nė oqean.
  22. A ėshtė e vėrtetė se astronautėt e Apollo 11 panė njė objekt tė paidentifikuar gjatė zbritjes nė Hėnė?
  Po, por ka shumė mundėsi tė kenė parė stadin e tretė tė raketės Saturn.
  23. Sa kilogram tokė hėnore sollėn me vete astronautėt e Apollo 11?
  Gjithsej ishin 21.5 kilogram gurė dhe shkėmbinj hėnorė.
  24. Sa kilogram gurė sollėn astronautėt e Apollo 17?
  Gjithsej ishin 110.52 kg.
  25. Cilat ishin fjalėt e fundit historike tė thėna nė Hėnė?
  “Kėtu njeriu kompletoi eksplorimin e Hėnės nė dhjetor 1972. Ky shpirt paqeje i gjithė njerėzimit me tė cilin erdhėm kėtu, u pasqyroftė nė jetėt tona tė pėrditshme”.
  26. Sa shėtitje nė Hėnė bėnė astronautėt?
  Ata tė Apollo 11 bėnė njė tė vetme, ata tė Apollo 12 dhe 14 bėnė dy, kurse pas Apollo 15 shėtitjet u bėnė tre pėr ēdo mision.
  27. A janė tė gjithė ende gjallė astronautėt e misioneve Apollo?
  Jo, tetė prej tyre kanė vdekur pėr shkaqe natyrore ose incidente rrugore.
  28. Kush e projektoi raketėn Saturn 5?
  Verner Fon Braun, shpikėsi i famshėm i raketave tė Hitlerit, i cili kaloi nga Gjermania nė SHBA pas Luftės sė Dytė Botėrore.
  29. Sa i gjerė ishte stadi i tretė i raketės Saturn 5, i cili mbante sasinė kryesore tė karburantit?
  Ai kishte njė diametėr prej dhjetė metrash dhe njė perimetėr 42 metra. Ishte cilindri mė i madh prej alumini i ndėrtuar ndonjėherė prej njeriut.
  30. A pėrdorej mė tej ndonjė pjesė e Saturnit 5?
  Asgjė prej raketės nuk pėrdorej mė. Prej trupit gjigand tė saj mbetej vetėm kapsuli mė tė cilin zbrisnin astronautėt, i cili ishte 3.23 m i lartė dhe qė peshonte 5.9 ton.
  31. Nė cilėn orė zbriti moduli hėnor i Apollo 11?
  Nė 22.17 tė 20 korrikut 1969, ora shqiptare.
  32. Nė cilėn orė Armstrongu preku sipėrfaqen e Hėnės?

  Nė 4.56 tė mėngjesit, me orėn shqiptare.
  33. A ėshtė e vėrtetė se nė periudhėn mes zbritjes sė modulit dhe daljes sė astronautėve nė sipėrfaqen e Hėnės, ata ishin tė detyruar tė flinin?
  Po, ėshtė e vėrtetė, por ata kėrkuan qė ta anullonin kėtė fazė tė udhėtimit dhe kjo iu lejua qendra e kontrollit nė Hjuston.
  34. Sa shkallė zbritėn astronautėt nga maja e modulit deri nė sipėrfaqen e Hėnės?
  Gjithsej ishin 9 shkallė qė i ndanin nga trualli hėnor.
  35. Sa peshonte ēanta e shpinės e kostumeve hėnore?

  Pesha e saj ishte 38 kg.
  36. Pėr sa kohė astronautėt kishin oksigjen pėr tė shėtitur nė Hėnė?
  Bombola kryesore kishte ajėr pėr 4 orė, ajo rezervė pėr 30 minuta.
  37. Si rruheshin astronautėt gjatė udhėtimit?
  Ata pėrdornin krem rroje tė zakonshėm dhe njė brisk, tehu i tė cilit pastrohej njė shami tė lagur pas ēdo rroje.
  38. Sa vjeē ishte Armstrong kur zbriti nė Hėnė?
  Ai ishte 39 vjeē.
  39. Sa njerėz pėrdoreshin pėr njė mision zbritjeje nė Hėnė?
  Ishin tre. Dy zbrisnin nė Hėnė, njėri prej tyre rrinte nė orbitė rreth saj.
  40. Pėr sa kohė qėndronte nė anėn e errėt tė Hėnės astronauti qė rrinte nė pritje?
  Kjo kohė ishte rreth gjysėm ore, gjatė sė cilės ai ishte njeriu mė i vetmuar nė Univers, pasi nuk lidhej dot me Tokėn.
  41. Cilat ishin fjalėt e para mbi Hėnė, pas fikjes sė motorrit tė modulit Hėnor?
  “Hujston, kėtu Baza e Qetėsisė. Shqiponja zbriti”.
  42. Si ecnin njerėzit nė Hėnė?
  Nė mėnyra tė ndryshme, ose thjesht duke ecur, ose duke kėrcyer si kangurėt.
  43. Cila ishte temperatura nė Hėnė?
  Ajo ndryshonte nga 120 gradė nė mesditėn e Hėnės, nė minus 170 gradė gjatė natės. Astronautėt e Apollo 11 gjetėn megjithatė njė temperaturė mes 5 gradėve dhe minus 100 gradėve.
  44. Si drejtohej makina hėnore?
  Me anė tė njė timoni, me tė cilin komandoheshin edhe marshet pėr tė ecur para, pas apo pėr tė marrė kthesėn.
  45. Sa larg mund tė ecej me kėto mjete?
  Makinat hėnore kishin 78 kilometra autonomi me shpejtėsi maksimale.
  46. A mund tė ēpoheshin rrotat e tyre?
  Jo pasi ishin ndėrtuar me pllaka titaniumi dhe me fije ēeliku.
  47. A kishin targa mjetet hėnore?
  Po, makina e Apollo 15 kishte targėn “Hėnė, LRV 001, 1971”
  48. Sa zgjasnin shėtitjet hėnore?
  Rreth dy orė e gjysėm pėr Apollo 11, deri nė 7 orė e 36 minuta pėr Apollo 17.
  49. Pėrse kanė shėrbyer misionet Apollo?
  Nga aspekti shkencor shėrbyen pėr tė njohur mė mirė satelitin tonė tė vetėm dhe pėr tė ndėrtuar historinė e tij.
  50. Sa e madhe ishte njė makinė hėnore?
  Ishte e gjatė 3.1 metra, e gjerė 1.8 metra dhe peshonte 209 kg.
  51. Sa kilometra pėrshkuan sė bashku makinat hėnore?
  Pėr arsye sigurie astronautėt nuk duhet tė largoheshin mė shumė se 9.5 kilometra nga moduli. Nė tėrėsi kėto mjete kanė pėrshkuar 65 kilometra nė sipėrfaqen e Hėnės.
  52. Cilat ishin dimensionet e anijes Apollo qė transportonte tre astronautėt gjatė udhėtimit nė Hėnė?
  Anija ishte e lartė 3.2 metra, kishte njė diametėr 3.9 metra dhe peshonte 5900 kg.
  53. Cila ishte pėrbėrja e kostumit hėnor?
  Ai kishte shumė shtresa, duke filluar me: njė shtresė najlon, njė shtresė neopren dhe njė tjetėr sėrish me najlon. Kjo mbulohej nga pesė shtresa mylar i aluminizuar dhe katėr tė tjera me dakron. Nė fund kishte dhe dy shtresa kapton dhe dy tė tjera me teflon.
  54. Ku u ul Apollo 12?
  Ulja u bė nė Oqeanin e stuhive, 183 metra larg Surveyor 3 dhe solli nė Tokė 34,35 kg shkėmbinj hėnorė.
  55. Ku u ul Apollo 14?
  Nė kraterin Fra Mauro dhe solli pas 42,28 kg gurė hėnorė.
  56. Ku u ul Apollo 15?
  Nė afėrsi tė Maleve Hadley dhe solli nė shtėpi 77 kg material hėnor.
  57. Ku u ul Apollo 16?
  Nė afėrsi tė rajonit qė quhet Lartėsitė Descartes dhe solli nė Tokė 95,71 kg gurė.
  58. Ku u ul Apollo 17?
  Pranė rajonit tė quajtur Taurus.
  59. A pati shkencėtarė nė pėrbėrjen e misioneve Apollo?

  Po, nė bordin e Apollo 17 ndodhej Herri Shmit, gjeolog, i zgjedhur nė fakt pėr Apollo 18 por i spostuar pėr shkak se pas Apollo 17 i gjithė programi u braktis.
  60. Pėrveē flamurit amerikan, a u ngrit ndonjė flamur tjetėr nė Hėnė?
  Po, komandanti i Apollo 17 vendosi njė flamur tė Ēekosllovakisė, pėr nder tė paraardhėsve tė tij qė vinin nga ai vend.
  61. Pėrveē Apollo 13 a pati mision tjetėr hėnor me probleme?
  Po, misioni i Apollo 16 pati probleme. Gjatė verifikimit tė orbitės hėnore, kompjuteri i bordit tregoi njė anomali nė motorin e kthimit. Nė fillim u mendua anullimi i zbritjes nė Hėnė, por mė pas problemi u konsiderua si kalimtar dhe misioni nuk u ndėrpre.
  62. Cili nga astronautėt arriti shpejtėsinė maksimale me makinat hėnore?
  Astronautėt e Apollo 16 ecėn mbi Hėnė me shpejtėsinė 18 kilometra nė orė, rekord qė ka hyrė nė librin e rekordeve.
  63. A pati skandale rreth misioneve hėnore?
  Ndodhi njė i tillė, kur nė bordin e Apollo 15 u zbulua se ishin marrė nga astronautėt 398 pulla qė kishin tė stampuar misionin hėnor dhe qė iu shitėn njė filatelisti gjerman. Astronautėt u dėnuan me gjobė nga NASA.
  64. Cili mori me vete topa golfi nė Hėnė?
  Ishte astronauti i Apollo 14 Alen Shepard i cili mori me vete gjashtė tė tillė. Ai e goditi njėrin prej tyre “disa milje larg”, siē deklaroi me vonė. Por nė fakt u provua se topi i golfit i goditur prej tij kishte shkuar vetėm 370 metra larg nga pika e goditjes.
  65. A u ēuan farėra bimėsh nė Hėnė?
  Stuart Rossa i Apollo 14 mori me vete disa qindra fara bimėsh tė ndryshme, tė cilat i ktheu sėrish nė Tokė dhe i shpėrndau nė formė suveniresh. Shumė prej tyre tashmė janė rritur dhe quhen nė gjuhėn e pėrditshme “Pemėt e Hėnės”.
  66. Ēfarė shkruhej nė pllakėn qė lanė nė Hėnė astronautėt e Apollo 11?
  “Kėtu, njerėz nga planeti Tokė vunė pėr herė tė parė kėmbėn nė Hėnė. Korrik 1969, (pas Krishtit). Erdhėm nė paqe pėr tė gjithė njerėzimin”.
  67. A ėshtė e vėrtetė se nuk ka foto tė Neil Armstrong nė Hėnė?
  Jo, nuk ėshtė e vėrtetė. Pėrkundėr asaj qė thuhet zakonisht, ka mjaft foto tė tij, edhe pse nuk janė tė bukura si ato qė Armstrong i bėri kolegut tė tij Aldrin.
  68. Ēfarė bėnė astronautėt e Apollo 11 menjėherė pas kthimit nė Tokė?
  Ata u vunė nė karantinė pėr tre javė pėr t’u siguruar qė nuk ishin infektuar nga forma jete aliene.
  69. Kishte farmaci nė bordin e misioneve Apollo?
  Po, ajo pėrmbante ilaēe kundėr dhimbjes, solucion pėr sytė, pėr hundėt, kremėra pėr lėkurėn, kapsula kundėr vjelljes, kapsula kundėr diarresė dhe antibiotikė.
  70. A patėn pasoja mbi shėndetin e astronautėve udhėtimet nė Hėnė?
  Nuk ka prova pėr kėtė. I vetmi element i dukshėm ishte humbja e peshės qė arrinte deri nė 3-4 kg. Nė njė rast, komandanti i Apollo 13 Lovell humbi gati 6 kilogramė gjatė udhėtimit.
  71. Ēfarė eksperimentesh u zhvilluan gjatė misioneve Apollo?

  Ao ishin tė shumta: studim i gurėve hėnorė, studim i karakteristikave tė truallit nė Hėnė, vrojtim i erės diellore dhe analizė e rrezeve kozmike etj etj.
  72. A u godit nga rrufeja raketa e Apollo 12 gjatė lėshimit?
  Po, e vėrtetė. Kjo ndodhi 36.5 sekonda pas shkėputjes nga baza e saj.
  73. A vijoi karantina pėr astronautėt pas kthimit tė misioneve tė tjera Apollo?
  Vetėm ekuipazhet e Apollo 11, 12 dhe 14 kaluan nė karantinė. Pas kėsaj u arrit nė pėrfundimin se mbi Hėnė nuk kishte asnjė formė jete qė mund tė prekte disi jetėn tokėsore dhe shėndetin e njerėzve.
  74. Sa zgjaste udhėtimi nė Hėnė?
  Nė tėrėsi, pėrfshirė vajtjen dhe ardhjen, bėhej fjalė pėr dhjetė ditė udhėtim.
  75. A pati astronaute gra?
  Jo, sepse grupet e para tė astronautėve qė u pėrzgjodhėn, nuk kishin gra mes tyre.
  76. Ēfarė hanin astronautėt?
  Pėr herė tė parė misionet Apollo futėn ushqime tė ngrohtė pėr astronautėt. Mė parė nuk pėrdoreshin tė tilla. Armstrong dhe Aldrin hėngrėn nė Hėnė hot dog, peshk nė konservė, biskota dhe pinė kafe tė nxehtė.
  77. Si ia bėnin astronautėt qė tė shkonin nė banjė?
  Pėr tė urinuar kishin njė lloj tubi tė hollė qė e merrte lėngun dhe e nxirrte nė hapėsirė. Pjesa tjetėr e jashtėqitjes kryhej me disa qese plastike qė vendoseshin nė fundin e shpinės.
  78. Si laheshin astronautėt?
  Pėrdornin sfungjerė tė ngopur me ujė.
  79. Ēfarė kanė provuar ata duke parė Tokėn nga largėsia?
  Frank Borman i Apollo 8 ka shkruar:”Tė shohėsh Tokėn siē ėshtė nė tė vėrtetė, tė vogėl dhe blu tek noton nė njė heshtje tė pėrjetshme, do tė thotė tė na shohėsh ne, njerėzit, si shokė tė pandarė tė tė njėjtit udhėtim...”.
  80. Pėrse pas Apollo 8 qė i ra rreth Hėnės, pėr disa kohė nuk u dėrguan mė njerėz drejt saj?
  Sepse Apollo 9 shėrbeu pėr tė eksperimentuar nė orbitėn e Tokės, kapjen e modulit hėnor me anijen Apollo, ndėrsa gjatė Apollo 10 u eksperimentuan motorrat e modulit hėnor.
  81. Ishin tė martuar njerėzit e parė qė shkuan nė Hėnė?

  Po, tė tre ata ishin tė martuar.
  82. Ēfarė tipi ishte Neil Armstrong?
  Miqtė e tij e konsideronin njė njeri tė rezervuar qė shihte vetėm punėn dhe familjen. I pėlqente muzika, argėtohej me peshkimin dhe me varkat me vela.
  83. Me sa karburant u ul nė Hėnė Apollo 11?
  Sipas pėrllogaritjeve nė momentin e zbritjes, kishte karburant edhe pėr 15 sekonda. Kalkulimet e mėvonshme treguan se karburanti dilte edhe pėr 30 sekonda. Megjithatė, kjo kohė ishte mjaft e rrezikshme dhe anija pėr pak sa nuk e humbi limitin e fundit tė karburantit pėr tė zbritur.
  84. Si u krye hyrja e anijes Apollo dhe e modulit hėnor nė orbitėn e Hėnės?
  Kjo u krye pėrmes ndezjes sė motorrit tė Apollo, i cili bėri qė tė ulej shpejtėsia e rrotullimit rreth Hėnės.
  85. Si e quajtėn Hėnėn astronautėt qė shkelėn aty?
  Aldrin i Apollo 11 dha pėrcaktimin mė tė bukur: “Njė shkretėtim i mrekullueshėm”
  86. Si u dukej sipėrfaqja e Hėnės astronautėve?
  “E mbuluar me pluhur tė hollė”, deklaroi pas kthimit Armstrong. “Ngrihej shumė lehtė me majėn e kėpucės. Pluhuri hėnor ndodhet kudo nė shtresa tė holla dhe ngjan si pluhur qymyri”.
  87. Ku zbritėn pasi u kthyen nė Tokė njerėzit e Apollo 11?
  Nė fakt ata zbritėn nė oqeanin Paqėsor, 1500 kilometra nė perėndim tė Havait, ku i priste aeroplanmbajtėsja Hornet.
  88. Ēfarė kursi ndiqte Apollo 11 ndėrsa astronautėt zbritėn nė Hėnė?
  Ajo qėndronte rreth Hėnės, nė lartėsinė 110 kilometra.
  89. A i shihte Collins, astronauti qė qėndroi nė orbitė, shokėt e tij qė zbritėn nė Hėnė?
  Jo, edhe pse ai e provoi shumė herė t’i dallonte ata me anė tė njė teleskopi nė bordin e Apollos.
  90. Nėse moduli hėnor nuk do ta arrinte anijen-nėnė, deri ku mund tė zbriste kjo e fundit qė t’i merrte?
  Ishte llogaritur qė Apollo 11 mund tė zbriste deri nė lartėsinė 15 kilometra pėr tė marrė modulin hėnor, por vetėm nė rastin e njė emergjence ekstreme.
  91. Si mundėm t’i marrim kėtu nė Tokė imazhet direkte tė zbritjes nė Hėnė?
  Kur Armstrong hapi derėn e modulit pėr tė zbritur nė sipėrfaqen e Hėnės, ai tėrhoqi njė levė tė posaēme, e cila aktivizoi njė kamera tė instaluar jashtė anijes.
  92. A ėshtė e vėrtetė se astronautėt panė nė Hėnė disa “drita tė ēuditshme”?
  Jo, absolutisht jo. Armstrong nuk dėshiroi kurrė tė flasė pėr kėtė, kurse Aldrin e mohoi gjithnjė kėtė legjendė urbane.
  93. A ėshtė e vėrtetė se disa astronautė qė zbritėn nė Hėnė kanė deklaruar se NASA e di tė vėrtetėn pėr UFOT?
  Vetėm Edgar Michell thotė se NASA e di tė vėrtetėn e jashtė-tokėsorėve, por e ka thėnė nė titull personal dhe vetė NASA ka mohuar gjithēka.
  94. Si mund tė provojmė sot se vėrtetė njerėzit kanė qenė nė Hėnė?
  E thjeshtė. Mjafton tė drejtojmė njė lazer nė vendet ku ata janė ulur dhe paisjet e instaluara atje, tė cilat ende funksiojnė, e kthejnė menjėherė mbrapsht sinjalin. Ato pėrdoren edhe sot pėr tė matur distancėn Tokė-Hėnė.
  95. A ėshtė e vėrtetė se edhe Bashkimi Sovjetik mundi tė ēoi njė anije nė Hėnė paralelisht me Apollo 11?
  E vėrtetė. Ai dėrgoi atje sondėn Luna 5, e cila u pėrplas mbi sipėrfaqen e Hėnės nė 21 korrik 1969. Ka hipoteza qė njė defekt pengoi uljen e butė mbi Hėnė qė ishte planifikuar.
  96. Ēfarė emrash iu vunė anijeve Apollo qė shkuan nė Hėnė?
  Apollo 11 u quajt “Shqiponja”, Apollo 12 u quajt “Intrepid”, Apollo 13 u quajt “Aquarius”, Apollo 14 “Antares”, Apollo 15 “Falcon”, Apollo 16 “Orion”, Apollo 17 “Challenger”.
  97. Po epitetet qė iu vunė anijeve pas kthimit, cilat ishin?
  Apollo 11 u mbiquajt “Columbia”, Apollo 12 “Yankee Clipper”, Apollo 13 “Odissey”, Apollo 14 “Kitty Hawk”, Apollo 15 “Endeavor”, Apollo 16 “Casper”, Apollo 17 “America”.
  98. Si zbėrthehet sigla LEM?
  Lunar Excursion Module, e pėrkthyer Moduli pėr Ekskursionin Hėnor.
  99. Deri nė ēfarė thellėsie gėrmohej pėr tė marrė kampionet hėnore?
  Me anė tė njė ēpuesi me diametėr 2 centimetėr astronomėt arritėn tė shkojnė deri nė 70 centimetėr thellėsi.
  100. Kur do tė kthehemi nė Hėnė?
  Sipas planeve tė NASA-s kjo do tė ndodhė brenda vitit 2020. nė atė moment do tė ngrihet njė bazė e pėrhershme mbi satelitin e Tokės.

  Shkruan : Revista Mapo
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-07-2004
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  62
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Per sa i perket valevitjes se flamurit meqe jeni kapur kaq duhet te dini qe nuk ka ndonje ligj qe te ndaloje valevitjen e flamurit ne mungese te ajrit,mjafton ta lekundesh pak (sic bejne astronautet) dhe ai fillon valevitet dhe biles vazhdon te valevitet me shume se cdo te ndodhte ne toke ne nje ambjent ku nuk fryn ere sepse ne toke eshte dhe ajri qe pengon.Prandaj mos u kapni kaq pas ketyre banaliteteve sic eshte dhe mungesa e yjeve qe eshte thjesht per pasoje te zvogelimit te objektivit te aparatit fotografik per te ulur ndricimin e terrenit te shndritshem te Henes.Te njejten gje mund ta veresh dhe ne toke kur ben fotografi ku nqs do te fotografosh yjet nuk duhet te futesh ne objektiv dhe objekte te shdritshme dhe nqs e ben yjet zhduken menjehere si pasoje e mbivenosjes se ndricimeve.Pastaj thuhet se mungon krateri i formuar nga ulja e anijes mirepo kush tha qe zbritja e ketij objekti (qe ka mase/6) duhet te formoje krater?eshte si te thuash qe helikopteri kur ulet ne rere formon krater.Keto dhe pyetje te tjera jane te sqaruara mire gjithandej,kerkoni.

 19. #19
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Darius, ia vlen ta shikoj kėtė dokumentarin "Dark Side of the Moon"?  Ka njė "hoax documentary" aty ne titull ndaj po pyes.

  f l m

 20. #20
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Jack nuk do shpenzoja asnje sekonde me pamjen e ketij dokumentari. Ne te kunderten do mundohesha te shpenzoja cdo kohe te lire qe kam per te mesuar tamam ketu: http://www.scribd.com/doc/36392975/H...y-of-NASA-2007 Nese di anglisht atehere merre dhe lexo informacionin qe duhet lexuar.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •