Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 56 prej 56
  1. #41
    Citim Postuar më parë nga Mesut-Patrioti Lexo Postimin
    Selamalejkum prej Stambolli (Bajrampasha)
    Selam alejkum i syve qe te dalin. Pershendet shqip se sje ne medresse ketu dhe as ne xhami. Ca dreq shqiptaresh i thoni vetes ju kur nuk doni as te pershendesni ne gjuhen tone.

  2. #42
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga BIM Lexo Postimin
    O QELBESIRE, te shohim pas registrimit te popullsise. Sikur te ishin te verteta fjalet e tua mua do me behej zemra mal. Por fatkeqsisht e verteta eshte ndryshe.

    http://www.youtube.com/watch?v=JrMiC8Vmlx0
    debil,98% e popullsise ne shqiperi jane puro shqiptare,me gene,me gjuhe,me tradita....tek ai 2% bejne pjese,greke,maqedonas,jevgj,muslimane,rome(arixhin j)dhe vllehe...kjo eshte e verteta,pike
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  3. #43
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga BIM Lexo Postimin
    Po kur je nje QELBESIRE e fliqur, pa dyshim se mendon ashtu, dhe nuk mundesh, Dhe Nuk Mundesh, ti kuptosh rrethanat dhe ngjarjet qe historia u solli atyre. Ata u perzune, dhe u detyruan te ndrojn mbiemrat, kombsin, dhe jetuan ne nje shtet diktatorial, qe kishte mledhur kombsi te ndryshme dhe mundohej ti shkrinte te gjithe ne nje kultur.
    o legen,per mua shiptar eshte ai qe flet shqip,mendon shqip,ka tradita shqiptare dhe jo arabe jo turke jo greke....gjithe te tjeret qe nuk dine shqip,kane tradita jevge turke apo greke dhe pse mund te kene nej pjese te geneve shqiptare nuk jane shqiptare...qe te jesh shqiptar duhet te plotesosh te gjitha kushtet nga i pari tek i fundit.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #44
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Iliri. Lexo Postimin
    Kësi lloj tipash ka shumë në këtë forum , që e kanë by.then e kthyer ke Greku e Srbi , prandaj mos i ve re këtij idioti se bën me qëllim të na përqaje vetëm . Ajo është qëllimi i disave këtu . Nuk janë fare Shqiptarë.
    ke te perqaj une ate pallen e tr@pit qe pershendet alejkum selamu.

    do te dish surrati jot kush jam une

    vdekje grekeve

    vdekje serbeve

    vdekje arabeve

    vdekje turqve

    ne te semes te shkojne te gjith ata qe kane harruar gjuhen shqipe dhe kane pervetsuar traditat e jevgjeve.

    ne te semes te shkojne dhe kta qe kerkojne te drejtat e cameve me parulla ne gjuhen turke.....camet jane shqiptare dhe jo turq.

    e more vesh pleranik
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  5. #45
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804

    Pershendetje vepres, eh cikerrimat jane vogelsira !!!

    Citim Postuar më parë nga Mesut-Patrioti Lexo Postimin
    Shoqata Vëllazëria Turko-Shqitare ka protestuar sot masakrat që shteti grek ka bërë kundër çamëve 65 vite më parë



    Të shtunën, më 27 qershor 2009, Shoqata “Vëllazëria Turk - Shqiptare” me seli në Stamboll në orën 14:00 me qëllimin përkujtimin e gjenocidit çam dhe viktimat e masakrave greke organizoi një protestë para Konsullatës Greke në Stamboll, para të cilës vendosën edhe një Kurorë të Zezë.

    Në këtë tubim krahas qytetarëve turq me origjinë shqiptare, çamëve që janë dëbuar nga Greqia dhe janë dërguar në Turqi, ku dhe jetojnë edhe sot e kësaj dite, studentëve shqiptarë morën pjesë edhe përfaqësues të Organizatave të Shoqërisë Civile, gazetarë dhe qytetarë që dënojnë këtë akt të shëmtuar, që Shteti Grek ka bërë kundër shqiptarëve të Çamërisë 65 vite më parë.

    Sekretari i Përgjithshëm i Shoqatës Vëllazëria Turko-Shqiptare, Zoti Kamil Bitish lexoi një komunikatë për shtyp, përmes të cilës i bëri thirrje Greqisë të plotësojë kërkesat e çamëve. Më poshtë jepet Komunikata Shtypit, e cila iu shpërnda organeve të ndryshme mediatike turke dhe diasporës shqiptare.

    KOMUNIKATË SHTYPI

    NUK E HARROJMË MASAKRËN E ÇAMËRISË

    Jemi mbledhur këtu sot për të protestuar gjenocidin që ka ushtruar Greqia 65 vite më parë ndaj shqiptarëve të Çamërisë.

    Në 27 qershor të vitit 1944, si sot 65 vite më parë grekët kanë bërë gjenocid kundër shqiptarëve të Çamërisë.

    Greqia, Serbia, Mali i Zi dhe Bullgaria ranë dakord për të ndarë tokat e shqiptarëve pas tërheqjes së Perandorisë Osmane nga Ballkani dhe pasi krijuan Unionin Ballkanik sulmuan pa mëshirë nga të katër anët vilajetet e Shkodrës, Kosovës, Manastirit dhe Janinës të banuara me shumicë shqiptare.

    Sipas një marrëveshjeje të fshehtë që Greqia bëri me Serbinë më 1 qershor 1913 , këto dy vende kishin në plan të fshinin nga harta Shqipërinë, ku Serbia do të pushtonte pjesën e Shqipërisë që mbetej sipër Lumin Shkumbin, kurse Greqia do të pushtonte pjesën e jugut të këtij lumi.

    Në vitet 1878–1880 serbët sulmuan fshatrat e banuar nga shqiptarë si Nish, Kurshimlia, Prokuple dhe Leskovec (afërsisht 600 fshatra), ku bënë masakra dhe nuk lanë gurë mbi gurë. Ata që shpëtuan me vështirësi jetën nga këto masakra u strehuan në Kosovë. Por serbët nuk u mjaftuan me kaq, në vitet 1912-1913 ata pushtuan edhe Kosovën dhe të njëjtat masakra i vazhduan edhe këtu.

    Malazezët pushtuan Vilajetin e Shkodrës dhe të njëjtën masakër e bënë ndaj shqiptarëve të veriut.

    Ndërkaq në Jug grekët u kishin ngjitur sytë tokave të Çamërisë të banuar nga shqiptarë autoktonë.

    Për të shtënë në dorë tokat e Çamërisë, Greqia zbatoi një plan me tre faza.

    1- Greqia kërkonte që jugun e Shqipëria t’ia aneksonte tokave të saj. Greqinë e mbështeste Franca, Anglia dhe Gjermania. Kurse Italia doli kundër kësaj, pasi kjo binte në kundërshtim me interesat e saj ndaj Shqipërisë dhe me një vendim që u mor në Konferencën e Ambasadorëve në Londër në vitin 1913 zona e Çamërisë iu la Greqisë.

    2- Pas aneksimit të Çamërisë tokave të veta, Greqia provoi çdo rrugë për të shpërngulur shqiptarët që jetonin këtu, në veçanti shqiptarët e besimit mysliman. Greqisë i erdhi menjëherë në ndihmë Traktati i Paqes së Lozanës që u nënshkrua ndërmjet Turqisë dhe Greqisë në 30 janar 1913. Sipas këtij Traktati turqit që jetonin në Greqi do të dërgoheshin në Turqi, ndërsa grekët që jetonin në Turqi do të dërgoheshin në Greqi (Marrëveshja e Shkëmbimit të Popullsisë).

    Greqia regjistroi si turq edhe shqiptarët që jetonin në Çamëri dhe në zona të tjera të Greqisë dhe i dërgoi në Turqi. Vetëm nga Çamëria në Turqi janë dërguar afërsisht 40.000 shqiptarë çamë.

    3- Po çfarë duhet të bënte Greqia me shqiptarët që kishin mbetur prapa në Çamëri? Natyrisht që duhej ti zhdukte duke ushtruar ndaj tyre gjenocid, kurse ata që nuk i shfarosi dot duhej ti dëbonte për në Shqipëri. Greqia, vend që këtë veprim e kryer duke filluar pikërisht si sot plot 65 vite më parë, 27 qershor 1944, dhe e ka vazhduar deri në muajin mars të vitit 1945, ka USHTRUAR GJENOCID MBI SHQIPTARËT E ÇAMËRISË.

    Ne, nuk e kemi harruar dhe nuk kemi për ta harruar këtë masakër që ka bërë Greqia.

    Duam që kjo masakër që u është bërë shqiptarëve të Çamërisë të njihet nga të gjitha vendet e botës, në veçanti nga vendet demokratike dhe kërkojmë që Greqia, një vend anëtar i BE, të zbatojë parimet që nënshkruar edhe vet dhe të plotësojë kërkesat e shqiptarëve të Çamërisë.

    Kërkesat e Shqiptarëve të Çamërisë: - Të lejohet rikthimi i shqiptarëve të Çamërisë që janë dëbuar nga Greqia në vendin e tyre,

    - Tu rikthehen tokat dhe pasuritë e mallrat e tjera që ju janë marrë nga Shteti Grek,

    - Të dëmshpërblehen për shfrytëzimin e përdorimin e pasurive të tyre për vite të tëra nga grekët,

    - Të drejtat që u njihen qytetarëve të BE, të drejta këto që i ka pranuar dhe nënshkruar edhe vet Greqia, si një vend anëtar i Bashkimit Evropian, tu njihen nga Greqia edhe shqiptarëve të Çamërisë.

    KËSHILLI DREJTUES

    I

    SHOQATËS “VËLLAZËRIA TURKO-SHQIPTARE”

    STAMBOLL, 27.06.2009


    http://www.trtshqip.com/internationa...2-e6b9e92bb571 (TRT = Radio Televizioni i Turqisë)
    Cikerrimat kane mbuluar Fotografine hyjnore!

    Thash ta citoj shkrimin qe te sjelle fotografine qe flet, vec ai qe ka ngjenja shqiptari e di cdo te thote te jeshe ne kete foto, c;ngjenja pershkojne cdonjerin qe ec ne at marsh proteste, ne ecjen per vetqenje dhe per gjakun e te pareve,sa peshe e rende te ecish per tehut shpates me dy presa, dhe kur mundohesh te mbijetosh edhe ashtu i turbulluar dhe i ndaluar dhe i plagosur eshte shume e veshtire kjo ecje oh! shume me e veshtire....NJe pershendetje ju coj si takat per hapin tuaj..ju lus mos e ndalni hapin, lumi duke rrjedhur pastrohet ...pastrohet dhe me ne fund behet aq i pastert sa vete uji tek burimi!


    Tungjatjeta !
    I nderuar Mesut-Patrioti, fillimisht te pershendes qe je bashkuar ne kete Forum te madh shqiptaresh te gjithe botes, ke bere mire dhe ja ke nisur te sjellish edhe materiale per aktivitete kombetare dhe njerezore nga nje bote tjeter nga nje bote udhekryqe ku gershetohet Lindja dhe Perendimi.
    Qe ne fillim te inkurajoj qe ti mbesish besnik emrit qe ke zgjedhur dhe shqiptaria te luaj rol dominant , dhe sic e shoh eshte interesi i vetem sipas temave qe ke frekuentuar.
    Te porosis qe jo vetem mos te shqetsohesh dhe largohesh, por te inkurajosh edhe te tjere nga ajo ane te anetarsohen ketu dhe te sillni informata si per aktivitete kombetare ashtu edhe per shqetsimet tuaja per te mbijetuar si shqiptar ne Turqi.

    Ne ate bote qe si qenja jone dhe gjaku yne eshte lidhur shume forte si ne te kaluaren ashtu edhe ne te sotmen, ky eshte realiteti egzistues dhe jo nje thirrje propagande dhe as deshire personale.
    Nuk do te shtjelloj detale per ato qe dihen, as per Rilindasit qe ne goje te ujkut hartuan Abetaren- me Jani Vreton dhe Frashellinjte, as nuk do te flas per Mbretin e Shqiptareve, ah ! Gjergjin e bekuem!!!
    Do te them se lidhja jone eshte shume e forte, eshte e lidhur me gjak: kemi ne Turqi nje gjysem-=kombi jenicer, nje gjysem-=kombi te shperngulur me dhune nga Shqiperia , i kemi pra edhe ata qe kane shkuar nga Cameria! qe ju ka mbet nje pike shqiptari te perkujtojne te vetet, te perkujtojne kasollen e djegur, gjakun e derdhur, idenditetin e cveshur ah...cka jo te kujtojne djepin ne flake dhe nenen shkuar me bajonete, te perkujtojne nje moter te perdhunuar dhe nje vella te therur me thike!!! dhe dihen nga kush u kryen barbarite ne fjale!
    Ne te kaluaren kemi hequr barbari thuajse cfarosese nga Turqia ,edhe nga Greqia dhe nga Serbia, por sot nga Serbia jemi thuajse duke u ndare me nje fitore te zbehte deri me sot, nga Greqia jemi ne rilindje dhe per gjakun qe e kemi harac ne Turqi presim rilindje, jeni ju dhe te gjithe ata qe kane nisur kete rruge qe mos u ndalt!!
    Te emeroni sheshe me emra Heronjsh shqiptar, te vellazeroni shkolla dhe komuna, te ndiqni kurse te gjuhes shqipe dhe ti ketheheni pak nga pak rrenjes se origjines, gjakut tuaj fisnik...kjo eshte madheshtore,dhe kete ta beni ne Turqi - Ju Lumt !
    Vec pershendetjes per pune te tilla keni pergezimet dhe perqafimet e mija si nje shqiptar ne mergim.


    Per Forumistat:

    1. Fillimisht mundohuni te jeni me mikprites , kurseni mencurine qe keni per qellime te mira, eshte kollaj te paragjykosh dhe te ofendosh.
    Sa ne numer mi keni arshinat e vleresimit, sa te gjate i keni dhe per ke dhe si doni i perdorni.
    Definicioni banal per shqiptarin nuk eshte ai qe jepni ju: vetem gjuha !
    do ishte ne rregull dhe korrekte kjo por, nuk mendoni se do tu mbetni borxh te gjithe atyre qe shprehen se jane shqiptar o me origjine shqiptare dhe nuk dijne aspak shqop, nuk mendoni se do te ofendoni nje Jim Belush( me te dy prinderit shqiptar ,qe s'di shqip), apo nje DioGuardi qe ka be aq shume per ceshtjen shqiptare dhe i del zot gjakut te origjines.
    Apo eshte arshini tjeter per ata qe kane emer!?
    Une i paragjykoj pozitivisht ata shqipet e Turqise qe kane dale ne rruge per Ceshtjen Came, ata qe kane emeruar nje Shesh o nje Park me emrin e Heroit Adem Jashari, dhe ata qe kane hy te jene pjese e pandashme e ketij forumi shqiptar si Mesut-Patrioti, i vleresoj pra per te mire si yjet me origjine shqiptare.
    Nuk ju paragjykoj as gjuhen dhe as gramatiken, i inkurajoj te ndjekin kurse dhe shkolla shqipe dhe i inkurajoj te hyjne ketu ne forum , se ka ketu qe nuk mendojne ti largojne me nje fyerje dhe me nje sharje..ne kete bashkesi te gjere shqiptaresh si ne boten reale ka cka ska!

    2.Nje pershendetje mes shqiptaresh eshte mire te behet ne shqip,asgje nuk zevendson kuptimin dhe ngrohtesine e nje "Tungjatjeta!",por kur flitet per nje pershendetje qe ne vehte ka kuptimin e ngrohtesise dhe deshires per mireqenje per mua nuk ka edhe aq problem,si thone disa hello, ciao,hola POR! nje arshin per te gjitha ka rendesi gjithesesi...
    dmth nje Selam eshte baras si nje Hello! dhe per nje shqiptar qe nuk ka averzion as per njeren as per tjeteren dhe qe nuk paragjykon ,eshte njesoj , me besoni! dhe nese me njeren mundoheni te shiteni si te qytetruar s'keni se si nencmoni tjetren,pasi eshte i njejti gabim ne definicion!

    3.Parollat per nje manifestim: si demostrate o cfardoqoft tubimi proteste kryesisht shkruhen me gjuhen e shtetit ku jeton, i bie qe ne Turqi te shkruhen Turqisht.
    Kush ka be demonstrata dhe tubime kombetare e di kete fakt shume mire,ne Amerike i shkruajm anglisht dhe ne Gjermani gjermanisht( ta thjeshtsoj-=qe te dijne ata ku jeton se pse ke dale ne rruge ,o ne shesh, ), dhe si nje kalimtar rasti ashtu edhe nje gazetar.
    Ne jeten pakashum uniformo-globale sa i takon gjuhes- sot ne pergjithsi perdoren pllakata anglishte ,por prape kryesisht pas gjuhes se shtetit ku zhvillohet manifestimi.

    4. Cdo aktivitet kombetar eshte per tu pershendetur, pra qellimi dhe rezultati dhe jo cikerrimat pershkruese alla shqiptarce: Lapsi i gjate, letra e shkurtert, pllakata prej letre jo prej pelhure, i mungon nje e me pika, dhe ngjyra, dhe gjuha....!!!!
    A thua kush pyeste se si shkrunte kutia me plumba qe garkohej per ushtaret e UCKse? ka mundesi edhe kjo tek ne shqiptaret nuk eshte cudi asnje gje.

    5.dhe kjo si e fundit per moderatoret:
    Shqiptaret nuk kerkojne vdekjen e grekeve, serbve,evgjive dhe turqve, ne kerkojme mireqenjen dhe te drejtat tona dhe u deshirojme mireqenje edhe atyre dhe gjithe njerezimit.
    Dhe ne ne vend qe ti paragjykojme dhe ti denojme vellezerit tane anekend botes per mosdijen e gjuhes ,ne duhet ti kuptojme rrethanat qe sollen deri aty, te jemi me te ndjeshem per realitetin, ti inkurajojme dhe ti afrojme ato qe u vlon zemra dhe gjaku shqip edhe kur nuk dijne mire shqip, edhe kur nuk dijne fare shqip.
    Postimet e urrejtjes dhe te fyerjeve duhet te hiqen,nga kjo teme dhe nga ky forum.


    me nderime per Mesut-Patriotin dhe shoqaten "Vellazeria Turko-Shqiptare", me nderime per te gjithe ata qe e ndjejne vehten shqiptar atje ku eshte me veshtire te ndjehesh dhe te jetosh endrren shqiptare- ne syrgjyn dhe ne mergim!


    bili99
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 13-12-2009 më 12:58
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  6. #46
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Vendndodhja
    ........
    Postime
    309
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Selam alejkum i syve qe te dalin. Pershendet shqip se sje ne medresse ketu dhe as ne xhami. Ca dreq shqiptaresh i thoni vetes ju kur nuk doni as te pershendesni ne gjuhen tone.
    Mos e mer gjdo gjë radikale zotëri , aj nuk i ka mundësitë të mëson shqip atje , e as të lexon shqip , me sa di une është përshendetje normale në Turqi ..
    Në vëndin e juaj i thuhet mirëseardhje , dhe i mësohen hapat e parë shqip .
    Sidomos Darius , që ka jep kontribut të madhë kombëtar në këtë forum .

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-08-2009
    Vendndodhja
    Preveze
    Postime
    71
    FIgura e Mesut patriotit sdo me then se perfaqson shqiptaret e turqise
    mund te jet thjesht dikush me simpatira si ato te shprehura ne gjuhen ety ose ne leksikon qe perdor me dashje ose pa dashje.
    do te eshte gabim te perfshihen te gjith shqiptaret ne pershtypjet qe le nje individid ...ne ket rast
    jam dakord me te dhenat se c'domethen te ngrish zerin ne turqi.
    Jam i sigurt se zyejn shpirtrat ne momente te aty marshimit ne istanbul
    Jo vetem per Camerine. Por ceshtja Came si katalyst e nje regjalljes nga gjumi shekullor te gjakut.
    Per ata qe nuk kan jetuar nen akupim ne roberi veshtirre te konceptohet se dhuna shpirtrore eshte teper me e tmerrshme nga ajo fizike se te torturon per gjenerata me zhdukje, te jeni te sigurt se ne c'do hapa te aty marshimit perfshihet tragjedia 550 viteve bashk me krenarine se jemi te gjalle.
    Fakti se nje Mesut esht kujtuar pas 6 shekullve se esht shqiptar aq sa qe me vendos te perballohet me agan diku gritur flamurin shqiptar edhe folur ne gjuhen e agajt se un jo vetem se jam shqiptar por kerkoj edhe te drejtat per bashkombsit e mi duhet te na bej te gjithve krenar per fisnikrin e resistenses per mbijetes te qenurit shqiptar.

    Per manushaqet te shqiptarismit me duhet te ju kujtoj 2 raste:
    1)Ne fund te viteve 1980 kur aleanca Belgrad-Athine vendosej te zulmojn Shqiperin edhe intensifikuan fushatat greke sidomos me vori-epirin per te pregaditur terrenin edhe opinionin internacional, tensioni u ul pas visitave qeveritare nga Tirana ne Ankara.
    2) Nje kohe perpara plasjes luftes ne Kosove, erdhi ne Tirane georgios papandreu si minister i puneve te jashtme per vizit zyrtare me trupin diplomatik ety ne Shqiperi. Kryeministry shqiptar Pandeli Majko e priti e ne bizetat u kuptua se greku kish ardhur per te perfituar avantazhe politike per serbet.
    Qeveria Shqiptare i shprehu jo vetem pamundsine te shmangi luften per te drejtat e shqiptarve ne Kosove por kryeministri foli edhe per aktivisimin ety personal per pjessmarjen ne luft. Ajo qe i beri te zbardhen si kufoma fare greket edhe te braktisin Tiranen menjehere eshte fakti qe permendi kryeministri Pandeli se do ju bej thirrje shqiptarve ne turqi ku jetojn 6-7 million. (keto te dhena ne librin e ish ministrit te puneve te jashtme te Shqiperise Paskal Milo i cili sipas protokollit shoqeroj diplomatet grek per ne aeroport. Ky personalisht e ka pyet Pandelin se ca ju bete grekve qe jan ne ket gjendje te alarmuar.)

    Sigurish se fjalen e kishen per Mesutrit. Edhe te jemi ti sigurt se do pergjigjeshin.
    Kete e din me mire greket andaj i ulen tensionet edhe ju zbardh lukura. Jo nga qeveria turke. Por nga keta shqiptaret me hapat te renda ne ky marshim.

    Mire tha nje patriot me lart se ata qy i kan kthyer by.then grekut serbit ose .....
    kakarisin.

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-06-2009
    Postime
    15
    Citim Postuar më parë nga Eros- Lexo Postimin
    debil,98% e popullsise ne shqiperi jane puro shqiptare,me gene,me gjuhe,me tradita....tek ai 2% bejne pjese,greke,maqedonas,jevgj,muslimane,rome(arixhin j)dhe vllehe...kjo eshte e verteta,pike

    BAGTI, ke tru apo jeton ne endrra ti. Nuk ke ndegjuar ndonjeher qe ne Shqiperi njerzit marin pensione nese vetshpallen grek, ku nenshkruajn dokument se jane Grek. Ti mund te thuash sa te duash se ata jane Shqipetar, por ata jane ajo qe ata deklarohen. Jane shqipetar me gjene, por jane te vetquatur Grek, e kupton. Njerzit jane ajo qe ate e deklarojn veten. Dhe kjo dukuri nuk eshte e vogel, por mjaft shume e perhapur ne Korqe, Gjirokaster , Sarand, e madje edhe me lart.
    Ndryshuar për herë të fundit nga BIM : 14-12-2009 më 22:05

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-06-2009
    Postime
    15
    Citim Postuar më parë nga Eros- Lexo Postimin
    o legen,per mua shiptar eshte ai qe flet shqip,mendon shqip,ka tradita shqiptare dhe jo arabe jo turke jo greke....gjithe te tjeret qe nuk dine shqip,kane tradita jevge turke apo greke dhe pse mund te kene nej pjese te geneve shqiptare nuk jane shqiptare...qe te jesh shqiptar duhet te plotesosh te gjitha kushtet nga i pari tek i fundit.
    Kafshe, ke vendosur emrin "Eros", je Latin ti. Pra sipas teje dikush qe nuk di te flas gjuhen shqipe, si per shembull Joseph Dioguardi, nuk eshte Shqipetar. Edhepse ai, Joseph Dioguardi, vet ka deklaruar se eshte Shqipetar dhe ka bere shum per popullin Shqiptar. Po ti, po ta takoje do e shaje ti edhe kete?

    Shqipetare eshte qdo Shqipetare i Turqise qe e ndjen veten Shqiptare, dhe i thot vetes Shqipetar, pa mare parasyshe qe nuk di te flas gjuhen shqipe.

  10. #50
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Por e paskan harruar shqipen me sa me duket mua

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Por e paskan harruar shqipen me sa me duket mua
    E ka shkruajtur eros:kush nuk flet gjuhen SHQIPE eshte jevg.
    S'ka asnje lloj justifikimi per gjuhen e NENES.
    Mbase,gabim.
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    por shikoni cbehet ne facebook ne faqen e PDU

    http://www.facebook.com/home.php?#/p...107870?ref=sgm

    hapa kete faqe dhe cte shikoj ne postimet e bera ja linket me poshte :

    http://groups.yahoo.com/group/tschameria/message/10786
    http://groups.yahoo.com/group/tschameria/message/10787

    keto nuk jane gjera te mira

    http://groups.yahoo.com/group/tschameria/message/10788
    http://groups.yahoo.com/group/tschameria/message/10763

    pres komentet tuaja

    ps : nuk shkoni gjekundi nese do filloni te ziheni PDI-PDU
    __________________

  13. #53
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga BIM Lexo Postimin
    Kafshe, ke vendosur emrin "Eros", je Latin ti. Pra sipas teje dikush qe nuk di te flas gjuhen shqipe, si per shembull Joseph Dioguardi, nuk eshte Shqipetar. Edhepse ai, Joseph Dioguardi, vet ka deklaruar se eshte Shqipetar dhe ka bere shum per popullin Shqiptar. Po ti, po ta takoje do e shaje ti edhe kete?

    Shqipetare eshte qdo Shqipetare i Turqise qe e ndjen veten Shqiptare, dhe i thot vetes Shqipetar, pa mare parasyshe qe nuk di te flas gjuhen shqipe.
    Kush nuk di te flase shqip,nuk eshte shqiptar pike.
    Ti vete shkruan nje shqipe te cunguar,shqipja qe shkruan ti eshte shqipe jevgjish analfabete

    Ps.une po ta takoja do i flisja shqip,nese nuk do me kuptonte,asgje, do i flisja anglisht,por nuk do ta konsideroja shqiptar...une nuk e di nese ai di shqip apo jo.

  14. #54
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga BIM Lexo Postimin
    BAGTI, ke tru apo jeton ne endrra ti. Nuk ke ndegjuar ndonjeher qe ne Shqiperi njerzit marin pensione nese vetshpallen grek, ku nenshkruajn dokument se jane Grek. Ti mund te thuash sa te duash se ata jane Shqipetar, por ata jane ajo qe ata deklarohen. Jane shqipetar me gjene, por jane te vetquatur Grek, e kupton. Njerzit jane ajo qe ate e deklarojn veten. Dhe kjo dukuri nuk eshte e vogel, por mjaft shume e perhapur ne Korqe, Gjirokaster , Sarand, e madje edhe me lart.
    Ti debil ke marre persiper te besh propaganden e grekut apo cfare
    Ne Shqiperi ka vetem disa fshatra te vogla ne Gjirokaster dhe Sarande,ca mijra vete minoritare greke dhe kaq,ne Korce nuk behet fjale per greke,nuk ka o debil...une jam nga Korca dhe e di shume mire qe nuk ka.


    Jevgjit,mos fol per gjera qe nuk i di

  15. #55
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Shqiptaret e Turqise jane pjese e jona pavaresisht se ju disa keni alergji ndaj tyre, vetem pse jetojne ne Turqi dhe pse jane "muslimane". Shpresoj se do te kete nje ngritje te vetedijesimit kombetar dhe do te ndihmohen nga shtetet shqiptare, te pakten nga Kosova qe mos ta harrojne se prej nga vine dhe kush jane. I kemi ne atje afro 3, 000, 000 shqiptare dhe nuk i kemi nder mend ti mohojme, vetem per shkak te disa "patrioteve" ketu.

    Kujt s'i pelqen ky realitet dhe ky fakt le ta gjen zgjedhjen cfare i konvenon

    Une nuk e degjova dike ne Kosove as ne jeten e perditshme e as ne mediat zyrtare te shprehet kunder arvaniteve, per shkak se jetojne ne Greqi apo sepse jane ortodokse, mirepo i trajtojne te gjithe si shqiptare dhe shfaqin nje simpati ndaj tyre dhe shqetesim per "humbjen" e tyre . C'eshte ky mentalitet keshtu kur flitet per shqiptaret e Turqise?

    Thua ti se fete jane thelbi/esenca e te qenit shqiptar dhe asgje tjeter nuk ka rendesi ....ncncncnc!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 16-12-2009 më 08:40

  16. #56
    SHQIPERIA E BASHKUAR Maska e Der_Kaiser5
    Anëtarësuar
    10-04-2007
    Postime
    751
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Shqiptaret e Turqise jane pjese e jona pavaresisht se ju disa keni alergji ndaj tyre, vetem pse jetojne ne Turqi dhe pse jane "muslimane". Shpresoj se do te kete nje ngritje te vetedijesimit kombetar dhe do te ndihmohen nga shtetet shqiptare, te pakten nga Kosova qe mos ta harrojne se prej nga vine dhe kush jane. I kemi ne atje afro 3, 000, 000 shqiptare dhe nuk i kemi nder mend ti mohojme, vetem per shkak te disa "patrioteve" ketu.

    Kujt s'i pelqen ky realitet dhe ky fakt le ta gjen zgjedhjen cfare i konvenon

    Une nuk e degjova dike ne Kosove as ne jeten e perditshme e as ne mediat zyrtare te shprehet kunder arvaniteve, per shkak se jetojne ne Greqi apo sepse jane ortodokse, mirepo i trajtojne te gjithe si shqiptare dhe shfaqin nje simpati ndaj tyre dhe shqetesim per "humbjen" e tyre . C'eshte ky mentalitet keshtu kur flitet per shqiptaret e Turqise?

    Thua ti se fete jane thelbi/esenca e te qenit shqiptar dhe asgje tjeter nuk ka rendesi ....ncncncnc!

    Shume e sakte! Ketu moj Rina, ky eshte nje fenomen i papare ndonjehere. Nqs je musliman automatikisht te bejne turk, arab, turkoarab apo te tjera. Nqs je krishtere te bejne greke, serb, crusader apo edhe te tjera. Nqs perkrah politikat pro shqiptare te Turqise te qujne turk. Nqs perkrah politikat pro shqiptare te Amerikes, autimatikisht keta "myslymet" e forumit te qujne pro serb, antiarab etj... Ke shume tipa ketu te cilet nuk dun me e pa Shqiperine pse po na ndihmon Amerika(e cila perhere na ka ndihmuar) apo tjetra e tjetra, sepse mendojne qe ne me shpate mund te mbrojme vendin tone.

    Eshte turp per ata te cilet nxisin urrjetje per Shqiptaret e rritur dhe te lindur ne kudo ne bote, pse ata nuk flasin shqip. James Belushi mund te quhet amerikan dhe jo shqiptar sipas ketyre edhe pse shfaqi interes te madh per te marre pasaporten shqiptare, ku me ne fund e morri.
    Tony Montana: I kill a communist for fun, but for a green card, I gonna carve him up real nice.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •