Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214

    Etimologjia e fjales ARSYE

    Gjithmone me ka bere pershtypje kjo fjale qe ka te beje me te menduarit apo me llogjiken ,duke pare te njeten fjale ne tre gjuhe te huaja me cuditi fakti qe kjo fjale ka dicka te perbashket ne keto gjuhe...
    Shqip-AR SYE
    Ang-Rea son
    Fr-Rai son
    It-rag one
    Mundet dikush ta arsyetoje kete perqasje?
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    diēka qė bie nė sy, vie nė sy si shkak i diēkaje tjetėr - arsye, arsyetim, arsyetoj - shkak, shkakėtim, shkaktoj - ka tė bėj me rrėnjen sy, si ardhje nė sy, argumentim, faktim subjektiv.

    ke arsye, ke shkak tė bėsh diēka, e sheh si shkak, vie nė sy, ardhje nė sy e njė fakti qė arsyeton subjektin, do thoja arsyetim.
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  3. #3
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Gjithmone me ka bere pershtypje kjo fjale qe ka te beje me te menduarit apo me llogjiken ,duke pare te njeten fjale ne tre gjuhe te huaja me cuditi fakti qe kjo fjale ka dicka te perbashket ne keto gjuhe...
    Shqip-AR SYE
    Ang-Rea son
    Fr-Rai son
    It-rag one
    Mundet dikush ta arsyetoje kete perqasje?
    Atehere te treja,reason(ang),raison(fr) dhe ragiņne(it) derivojne nga rationem(latinisht) qe do te thote kalkulim,llogaritje,mase,racion,nga ratus participio passato e e foljes reņr,qe eshte percaktoj,stabilizoj dhe keshtu figurativisht,gjykoj,arsyetoj.


    Tani shqip-arsye dhe ratus latinisht(qe eshte forma me e vjeter e njohur) duket se kane te perbashket dy germa...r dhe s...duhet gjetur forma antike e kesaj fjale shqip,qe per mua eshte e pamundur te gjendet,vetem mund te behen perqasje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 15-07-2009 mė 17:55
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Kam pershtypjen qe rrenja kryesore mundet te jete AR =DRITE =NDRICIM,
    Qe te shikohet nje objekt duhet patjeter te ndricohet ................eshte intersante ,Boddy ne fjalen ragione kemi me duket rrenjen rreze,mund ta spjegosh te lutem,pastaj eshte e drejte te themi ARSYETOJ apo LLOGJIKOJ?
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  5. #5
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Kam pershtypjen qe rrenja kryesore mundet te jete AR =DRITE =NDRICIM,
    Qe te shikohet nje objekt duhet patjeter te ndricohet ................eshte intersante ,Boddy ne fjalen ragione kemi me duket rrenjen rreze,mund ta spjegosh te lutem,pastaj eshte e drejte te themi ARSYETOJ apo LLOGJIKOJ?
    E kuptova, ti do ta lidhesh fjalen italisht ragione(arsye) me raggio(reze) por eshte e pamundur sepse raggio derivon nga radius(latinisht)...kurse ne anglisht kemi ray dhe beam(reze dielli).

    Pra eshte e qarte fare ragione derivon nga rationem(latinisht).


    vete fjala shqipe ar perafrohet shume me teper me variantin latin aurum pra kemi germen a dhe jo o si ne italisht oro

    Perqasja jote eshte interesante por nuk jam i sigurt nese arsye ka lidhje me ar.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Citim Postuar mė parė nga Buddy Lexo Postimin
    E kuptova, ti do ta lidhesh fjalen italisht ragione(arsye) me raggio(reze) por eshte e pamundur sepse raggio derivon nga radius(latinisht)...kurse ne anglisht kemi ray dhe beam(reze dielli).

    Pra eshte e qarte fare ragione derivon nga rationem(latinisht).


    vete fjala shqipe ar perafrohet shume me teper me variantin latin aurum pra kemi germen a dhe jo o si ne italisht oro

    Perqasja jote eshte interesante por nuk jam i sigurt nese arsye ka lidhje me ar.
    Faleminderit ,nuk kam ndonje gje te sakte,por kjo fjale me duket mjaft interesante.
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  7. #7
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    arabisht nuk eshte 100%.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    arabisht nuk eshte 100%.
    Po ti kafene do ta pije te shtunen me 18 korrik ..................
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  9. #9
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
    Po ti kafene do ta pije te shtunen me 18 korrik ..................
    jo!!! une thjesht u bera kurioz.

    shume fjale shqipe fillojn me parashtesen AR.

  10. #10
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anėtarėsuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    prej latinishtes rationem
    Slagt ham! Kristenmands sųnn har dåret. Dovregubbens veneste mų.

    Gott mit Uns

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar mė parė nga Bizantin Lexo Postimin
    prej latinishtes rationem

    Po para latinishtes, si i thoni rationem, qė osht rracion dhe pak mka tė bėj me fjalėn arsye!!!??? Si i thonin, apo me latinishte u fillua bota e gjuha?
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  12. #12
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
    Po para latinishtes, si i thoni rationem, qė osht rracion dhe pak mka tė bėj me fjalėn arsye!!!??? Si i thonin, apo me latinishte u fillua bota e gjuha?
    Fatkeqesisht nuk ke te dokumentuar asgje para rationem!!!!duhet te kete patur nje fjale paraardhese?patjeter qe po,por ne nuk e dime cila



    Persa i perket ne shqip,ne dime vetem variantin modern te fjales arsye,nuk e dime formen antike.

    Po e pate ti te dokumentuar gjekundi sille


    Kshu me futja kot.gri sallat gjith diten po deshe.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 16-07-2009 mė 08:07
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar mė parė nga Buddy Lexo Postimin
    Fatkeqesisht nuk ke te dokumentuar asgje para rationem!!!!duhet te kete patur nje fjale paraardhese?patjeter qe po,por ne nuk e dime cila



    Persa i perket ne shqip,ne dime vetem variantin modern te fjales arsye,nuk e dime formen antike.

    Po e pate ti te dokumentuar gjekundi sille


    Kshu me futja kot.gri sallat gjith diten po deshe.

    Po bota nuk mbaron, pse ti nuk din, as ke erė pėr ndonjė variant specifik, pėr fjalėn ARSYE, ti mund tė kukasish gjithditenelume, se nuk kaaaaaaaaaaa.....


    Por, unė e lidha me ndarjen AR+SY+E, ku duhet tė lidhet me fjalėn SY, ardhje nė sy, vie nė sy, bie nė sy si shkak ARSYE, qė arsyeton vetiu fjalėn ARSYE

    Pėrsėri ta them: me latinishten as filloi, as mbaron bota as gjuha!

    Latinishtja osht dialekt illirishte dhe vet alfabetin latin e moren nga illirishtja, PLINI tha (dokument antik). Prandaj illirishtja nuk duhet tė merret si gjuhė e vdekur, sikurse latinishtja e greqishtja e vjetėr (siē thonė gjithditenelume

    sepse illirishtja e Re osht SHQIPJA E GJALLĖ!!!

    Lėri ti dokrrat ēka ka e ēka s'ka variante... po thom u

    Pėr atė edhe po diskutojmė.
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-03-2009
    Postime
    99
    Citim Postuar mė parė nga Buddy Lexo Postimin
    Fatkeqesisht nuk ke te dokumentuar asgje para rationem!!!!duhet te kete patur nje fjale paraardhese?patjeter qe po,por ne nuk e dime cila





    Kshu me futja kot.gri sallat gjith diten po deshe.

    mir e the po kujt ja the!!!

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-03-2009
    Postime
    99
    Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
    Po bota nuk mbaron, pse ti nuk din, as ke erė pėr ndonjė variant specifik, pėr fjalėn ARSYE, ti mund tė kukasish gjithditenelume, se nuk kaaaaaaaaaaa.....


    Lėri ti dokrrat ēka ka e ēka s'ka variante... po thom u

    Pėr atė edhe po diskutojmė.
    mos je tu bo gati ndonji liber ti kshu//////!!!!! dashke ti///!!


    Nuk ka arsye te arsyetosh kshu si arsyeton ti .
    Mos vazhdo me arsyetime kot qe as ti vet nuk e di arsyen pse arsyeton.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
    Po bota nuk mbaron, pse ti nuk din, as ke erė pėr ndonjė variant specifik, pėr fjalėn ARSYE, ti mund tė kukasish gjithditenelume, se nuk kaaaaaaaaaaa.....


    Por, unė e lidha me ndarjen AR+SY+E, ku duhet tė lidhet me fjalėn SY, ardhje nė sy, vie nė sy, bie nė sy si shkak ARSYE, qė arsyeton vetiu fjalėn ARSYE

    Pėrsėri ta them: me latinishten as filloi, as mbaron bota as gjuha!

    Latinishtja osht dialekt illirishte dhe vet alfabetin latin e moren nga illirishtja, PLINI tha (dokument antik). Prandaj illirishtja nuk duhet tė merret si gjuhė e vdekur, sikurse latinishtja e greqishtja e vjetėr (siē thonė gjithditenelume

    sepse illirishtja e Re osht SHQIPJA E GJALLĖ!!!

    Lėri ti dokrrat ēka ka e ēka s'ka variante... po thom u



    Pėr atė edhe po diskutojmė.
    Kete e thashe une, e kur ta mbaroj librin, do te kerkoj leje ty, po me fjale nuk po kallxon se ke emer te madh, aty osht problemi marjox
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    po mor ti zanor ti mendon se me keto fjale banale te na bindesh per kete ēka thua ,jo or djal duhet te kesh fakte per kete ēka thua se me nje si ty ne nuk do te vemi askund

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar mė parė nga heneu Lexo Postimin
    po mor ti zanor ti mendon se me keto fjale banale te na bindesh per kete ēka thua ,jo or djal duhet te kesh fakte per kete ēka thua se me nje si ty ne nuk do te vemi askund

    asgje nuk pyeta banalitetin tend, ik the qafen!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    pseudo historian pseudo zanor

  20. #20
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
    Po bota nuk mbaron, pse ti nuk din, as ke erė pėr ndonjė variant specifik, pėr fjalėn ARSYE, ti mund tė kukasish gjithditenelume, se nuk kaaaaaaaaaaa.....


    Por, unė e lidha me ndarjen AR+SY+E, ku duhet tė lidhet me fjalėn SY, ardhje nė sy, vie nė sy, bie nė sy si shkak ARSYE, qė arsyeton vetiu fjalėn ARSYE

    Pėrsėri ta them: me latinishten as filloi, as mbaron bota as gjuha!

    Latinishtja osht dialekt illirishte dhe vet alfabetin latin e moren nga illirishtja, PLINI tha (dokument antik). Prandaj illirishtja nuk duhet tė merret si gjuhė e vdekur, sikurse latinishtja e greqishtja e vjetėr (siē thonė gjithditenelume

    sepse illirishtja e Re osht SHQIPJA E GJALLĖ!!!

    Lėri ti dokrrat ēka ka e ēka s'ka variante... po thom u

    Pėr atė edhe po diskutojmė.
    Ti ca din ti!!!!tutkun,do diskutosh si njeri ti apo jo!Kjo nuk eshte teme per druzhe titon

    Qe latinishtja ka qene dialekt i ilirishtes ti kte duhet ta vertetosh,dhe ti verteton lesht.nga gjuha Ilire dihen shume shume pak gjera,

    Se nga e moren alfabetin latinet,nuk ke zbuluar ndonje gje te re ti,shume te tjere mjaft me te zgjuar se ty e kane provuar se nga e ka origjinen ky alfabet.


    Vazhdo gri sallat tani,por per druzhe titon,se nga gjuha Shqipe nuk ha pyk ti


    nuk le nje teme ne kembe nuk le,katnar i trash.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •