Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  eLbaSanLLi Mor bAb! Maska e SeveN
  Anėtarėsuar
  19-07-2006
  Vendndodhja
  Anės detit i palarė,Anės dritės i paparė,Pranė sofrės i pangrėnė,Pranė dijes i panxėnė!
  Mosha
  32
  Postime
  216
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Testet e provimeve tė lirimit

  Pershendetje te gjitheve,

  Doja te dija nese dikush nga ju mund te me ndihmonte me testet e vjetshme te provimeve te lirimit te biologjise dhe sociologjise per maturat shteterore.(mundesisht bashke me zgjidhjet).

  Ju faleminderit.
  Si je t’adore par crainte de l’Enfer, brūle-moi en Enfer, si je t’adore dans l’espoir du Paradis, exclus-moi du Paradis. Mais si je t’adore pour toi-mźme, ne me prive pas de ta Beauté éternelle!

 2. #2
  uffffaaaaaa Maska e Jonilda
  Anėtarėsuar
  03-07-2009
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pershendetje tani qe po e lexoja mu kujtua vetja ime me perpara ketu jane pyetjet. suksese
  LĖNDA: BIOLOGJI
  1. Njėsia bazė qė ndėrton zinxhirin e acideve nukleike quhet:
  A) nukleozome C) nukleotid
  B) nukleolė D) poliribozom
  2. Janė pjesė pėrbėrėse tė kloroplastit:
  A) granat dhe kreshtat
  B) tilakoidet dhe matriksi
  C) granat dhe stroma
  D) klorofili dhe mikrofijzat
  3. Gjeni shprehjen e gabuar: membrana qelizore:
  A) pėrzgjedh lėndėt
  B) mbron protoplazmėn
  C) shkėmben lėndė me mjedisin
  D) gjithmonė vishet me mur mbrojtės
  4. Reaksioni:
  C6H12O62C2H5OH +2C02 + 167 kJ paraqet:
  A) glikolizėn C) njė proces aerob
  B) ciklin e Krebsit D) fermentimin
  5. Mbretėritė e gjallesave janė:
  A) algat,bakteret,kėrpudhat,bimėt,kafshėt
  B) bakteret,protozoarėt,kėrpudhat,bimėt,kafshėt
  C) monerėt,protistėt,kėrpudhat,bimėt,kafshėt
  D) monerėt,algat,kėrpudhat,bimėt,kafshėt
  116
  Provimet me zgjedhje
  6. Njė virus ėshtė i pėrbėrė nga:
  A) mbulesė lyrore, acid nukleik, kapsidi
  B) ADN, ARN, proteina
  C) acid nukleik dhe proteina
  D) proteina, acide nukleike, lyra dhe karbohidrate
  7. Bakteret janė mikroorganizma:
  A) patogjene C) saprofite
  B) parazite D) tė gjitha sė bashku
  8. Ameba ėshtė pėrfaqėsues i:
  A) kamzhikorėve C) qerpikorėve
  B) kėmbėrremėve D) sporozoarėve
  9. Sistem qarkullimi gjaku tė hapur kanė:
  A) krimbat unazorė C) butakėt
  B) krimbat e shtypur D) peshqit
  10-Cikli i tenies tek njeriu ka:
  A) fazėn e larvės tek njeriu
  B) fazėn e rritur tek derri
  C) fazėn e rritur tek njeriu
  D) fazėn e cistit tek njeriu
  11-Shtylla vertebrore e ka origjinėn nga:
  A) gypi nervor shpinor
  B) korda shpinore
  C) tė ēarat nė faring
  D) ekzoskeleti
  117
  Matura Shtetėrore 2007, Teste
  12. Nuk ėshtė e saktė lidhja midis gjallesės dhe strukturės sė trupit:
  A) gaforet kanė kokė-gjoks dhe bark
  B) karkaleci ka kokė-gjoks dhe bark
  C) araknide kanė kokė-gjoks dhe bark
  D) kėpushat kanė kokė-gjoks dhe bark
  13. Tek bretkosa procesi i pllenimit kryhet:
  A) brenda rrugėve gjinore tė femrės
  B) jashtė rrugėve gjinore tė femrės
  C) nė kloakė
  D) nė brendėsi tė ureterėve
  14. Faktorėt ekologjikė janė:
  A) faktorėt abiotikė + faktorin antropogjen
  B) faktorėt biotikė + faktorin antropogjen
  C) elementėt e mjedisit qė bashkėveprojnė me gjallesat
  D) elementėt pėrbėrės tė biocenozės
  15. Gjatė dyfishimit tė njė fije tė ADN, guaninė nukleotidi lidhet me:
  A) adeninė nukleotidin C) dezoksiribozėn
  B) citozinė nukleotidin D) grupin fosfat
  16. Pjesėt e ADN nė gjene qė nuk translatohen quhen:
  A) ekzone C) nukleaza
  B) introne D) restriktaza
  17. Mejoza ėshtė proces i ndarjes qelizore qė e merr fillimin nga:
  A) qelizat somatike C) qelizat haploide
  B) qelizat burimore D) spermatide
  118
  Provimet me zgjedhje
  18. Merogonia ėshtė njė dukuri qė konsiderohet si:
  A) konjugim C) ndarje qelizore
  B) rriprodhim seksual D) partenogjenezė
  19. Tipari qė nuk i pėrket myshqeve ėshtė:
  A) mungesa e rrėnjėve
  B) mungesa e indeve te transportit
  C) prania e farave
  D) prania e gjethėzave ne kėrcell
  20-Procesi i zhvillimit tė njė embrioni bimor apo shtazor nėnkupton:
  A) shtimin e numrit tė qelizave brenda indit
  B) diferencimin e qelizave nė inde e organe
  C) ndarjen me mejozė tė qelizave
  D) rritjen e madhėsisė sė qelizave
  21. Bimėt me farė te zhveshur janė:
  A) njėthelborėt C) koniferet
  B) dythelborėt D) anthofitet
  22. Pllenimi tek angjiospermėt quhet i dyfishtė sepse dy spermatozoidėt pllenojnė:
  A) qelizėn veze C) njeri vezėn dhe tjetri bėrthamėn dytėsore
  B) dy qeliza veze D) tė gjitha kėto
  23. Lulet tek bimėt farėveshura janė:
  A) hermafrodite C) femėrore
  B) mashkullore D) tė tria kėto
  119
  Matura Shtetėrore 2007, Teste
  24. Ligji i dytė i Mendelit tregon:
  A) tiparet pėrcillen nė mėnyrė tė njėtrajtėshme
  B) tiparet rikombinohen nė mėnyrė tė pavarur
  C) tiparet zbėrthehen nė brezninė e pare
  D) tiparet zbėrthehen nė brezninė e dytė
  25. Ngjyra e zezė dhe forma e drejtė e flokut ėshtė dominante ndaj ngjyrės sė verdhė dhe formės kaēurrel. Nga martesa e dy individė heterozigotė pėr tė dy tiparet, propabiliteti qė secili nga fėmijėt tė ketė tė njėjtin fenotip si dhe prindėrit ėshtė:
  A) 1/4 C) 8/16
  B) 2/4 D) 9/16
  26. Formimi i tipave rikombinant pėshtatet me raportin:
  A) 25 % : 25 % : 25 % : 25%
  B) 25 % : 50% : 25%
  C) 75 % : 25%
  D) 42 % : 9% : 9% : 42%
  27. Njė grua ėshtė daltonike. Ajo martohet me njė burrė normal. Propabiliteti, qė djemtė e vajzės sė saj, e cila ėshtė martuar me njė burrė daltonik, tė jenė daltonik, ėshtė:
  A) 25% e djemve C) 75% e djemve
  B) 50% e djemve D) 100% e djemve
  28. Fėmijėt qė kanė zėrin tė ngjashėm me mjaullimėn e maces, kanė ērregullime strukturore kromozomike, qė lindin nga dukuri si mė poshtė:
  A) translokacion i ndėrsjelltė
  B) kėputje tė kromozomit 5p
  C) kėputje tė kromozomit 15q
  D) translokacion i Robertsonit
  120
  Provimet me zgjedhje
  29. Nga kryqėzimi i dy individėve lindėn pasardhės nė raportin genotipik
  1: 2:1. Gjenotipet e prindėrve janė:
  A) AA x AA C) Aa x aa
  B) Aa x Aa D) AA x Aa
  30. Komensalizmi ėshtė marrėdhėnie midis llojeve gjatė tė cilit:
  A) njėri pėrfiton dhe tjetri dėmtohet
  B) pėrfiton njėri lloj, tjetri ėshtė indiferent
  C) pėrfitojnė tė dy llojet
  D) shfaqet njė lloj i ri
  31. Komunitetet pėrfaqėsojnė:
  A) gjallesa tė tė njėjtit lloj qė jetojnė nė njė territor tė pėrbashkėt
  B) popullata tė llojeve tė ndryshme qė jetojnė nė njė territor tė pėrbashkėt
  C) gjallesat polifage tė njė ekosistemi
  D) gjallesat monofage tė njė ekosistemi
  32. Nė njė kope dhish prej 900 krerėsh, dhitė me brirė dhe ato pa brirė janė nė pėrqindje tė barabartė. Tipari pa brirė ėshtė zotėrues Shpeshtitė alelike pėr alelet A dhe a, sipas rradhės janė pėrkatėsisht:
  A) 0,3 dhe 0,7 C) 0,5 dhe 0,5
  B) 0,7 dhe 0,3 D) 0,4 dhe 0,6
  33. Bakteriofagu lambda sillet si:
  A) bakter rezistent ndaj antibiotikėve
  B) njė lloj bakteri infektues
  C) bakter qė infektohet nga virusi
  D) vektor gjenetik
  121
  Matura Shtetėrore 2007, Teste
  34. Burimi i karboneve pėr proceset ne ciklin Kelvin-Benson ėshtė:
  A) klorofila a C) CO2
  B) C6H12O6 D) ATP
  35. Cilat nga pėrbėrėsit e mėposhtėm nuk pėrdoret pėr pėrgatitjen e ADN-rekombinante:
  A) bakteriofaget C) enzimat e restriksionit
  B) ADN polimeraza D) plasmidet
  36. Plotėsoni reaksionin pėrfundimtar tė fotosintezės ,duke zgjedhur njė nga alternativat e mėposhtėme: 6CO2+6H2O+3034 kJ C6H12O6 + ?
  A) H2CO3 C) ATP
  B) 6O2 D) C2H5OH
  37. Indi ėshtė bashkėsi qelizash me:
  A) formė dhe funksion tė njėjtė
  B) funksion tė njėjtė por forma tė ndryshme
  C) formė tė njėjtė por funksion tė ndryshme
  D) funksion tė papėrcaktuar
  38. Hipofiza dhe hipotalamusi nuk kontrollojnė tahitjen e hormoneve:
  A) qė nxisin folikulat C) tė rritjes
  B) tė pankreasit D) tė tiroidit
  39. Elementėt pėrbėrės tė njė shqise janė:
  A) receptorėt, nervi ndijor, qendra nervore
  B) receptorėt mekanikė dhe kimikė
  C) receptorėt elektromagnetikė
  D) qendra nervore, hapėsira sinaptike
  122
  Provimet me zgjedhje
  40. Njė person ka humbur aftėsinė pėr tė njohur objektin qė sheh. Ai ka dėmtim tė:
  A) fushės shoqėruese C) dy fushave parėsore
  B) fushės parėsore D) fushės shoqėruese dhe parėsore
  41. Sarkomer quhet njėsia funksionale e:
  A) kockės C) muskujve skeletikė
  B) indit kėrcor D) aparatit tretės
  42. Funksioni kryesor i tėmthit ėshtė:
  A) krijimi i kushteve pėr veprimin e lipazės
  B) krijimi i kushteve pėr veprimin e insulinės
  C) tė derdhė tėmlin nė stomak
  D) tė derdhė lėngun e tėmlit pa ndėrprerje nė duoden
  43. Funksion i venave mushkėrore ėshtė tė:
  A) sjellin gjak tė pastėr nė zemėr
  B) sjellin gjak tė papastėr nė zemėr
  C) nxjerrin nga zemra gjakun e pastėr
  D) nxjerrin nga zemra gjakun e papastėr
  44. Njė fėmijė peshon 50 kg.Duke ditur se sasia e gjakut nė organizėm ėshtė e barabartė me 8% tė peshes sė trupit dhe vėllimi i qelizave tė gjakut tė tij ėshtė 1,8 litra. Hematokriti i tij ėshtė:
  A) 38% C) 55%
  B) 45% D) 60%
  45. Ėshtė pjesė, vetėm e aparatit tė frymėmarrjes:
  A) goja C) diafragma
  B) skėrfyelli D) brinjėt
  123
  Matura Shtetėrore 2007, Teste
  46. Pėrgjigjia e parė imunitare kryhet nėpėrmjet:
  A) shumimit tė limfociteve
  B) diferencimit tė limfociteve
  C) pėrzgjedhjes sė limfociteve
  D) tė tria kėto
  47. Trakete tek bimėt janė pjesė e:
  A) floemės
  B) ksilemės
  C) kolenkimės
  D) lėvores
  48. Harta gjenetike e geneve gjėndet duke llogaritur tė paktėn largėsinė ndėrmjet:
  A) dy geneve
  B) tri geneve
  C) katėr geneve
  D) shumė geneve
  49- Nė SNQ bėn pjesė:
  A) sistemi autonom
  B) sistemi somatik
  C) sistemi parasimpatik
  D) shtylla e trurit
  50-Gjatė muajit tė parė tė zhvillimit embrional tek njeriu dhe tek vertebrorėt zhvillohen tre pjesė tė SNQ. Ato janė:
  A) palca kurrizore, truri i pėrparėm, truri i mesėm
  B) talamusi, truri i ndėrmjetėm, palca e zgjatur
  C) truri i vogėl, i mesėm, i mbrapėm
  D) truri i pasėm, i mesėm, i pėrparėm

  pergjigjet jane
  USHTRIMI
  CELĖSI
  USHTRIMI
  CELĖSI
  1
  C
  26
  D
  2
  C
  27
  B
  3
  D
  28
  B
  4
  D
  29
  B
  5
  C
  30
  B
  6
  C
  31
  B
  7
  D
  32
  A
  8
  B
  33
  D
  9
  C
  34
  C
  10
  C
  35
  B
  11
  B
  36
  B
  12
  B
  37
  A
  13
  B
  38
  B
  14
  C
  39
  A
  15
  B
  40
  A
  16
  B
  41
  C
  17
  B
  42
  A
  18
  D
  43
  A
  19
  C
  44
  B
  20
  B
  45
  B
  21
  C
  46
  D
  22
  C
  47
  B
  23
  D
  48
  B
  24
  D
  49
  D
  25
  D
  50
  D
  177
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jonilda : 07-07-2009 mė 15:53 Arsyeja: material shtese

 3. #3
  eLbaSanLLi Mor bAb! Maska e SeveN
  Anėtarėsuar
  19-07-2006
  Vendndodhja
  Anės detit i palarė,Anės dritės i paparė,Pranė sofrės i pangrėnė,Pranė dijes i panxėnė!
  Mosha
  32
  Postime
  216
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te falenderoj shume per ndihmen.
  Si je t’adore par crainte de l’Enfer, brūle-moi en Enfer, si je t’adore dans l’espoir du Paradis, exclus-moi du Paradis. Mais si je t’adore pour toi-mźme, ne me prive pas de ta Beauté éternelle!

 4. #4
  i/e larguar Maska e baby_bł
  Anėtarėsuar
  19-10-2007
  Vendndodhja
  A la isla bonita
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ahhh do ti futesh shkolles me pelqejne te rinjte kurajoze
  (mund te jete e vonuar si pergjigje)

  Atehere po te njoftoj se ekziton nje web side i Ministrise se Arsimit ku mund te gjesh tezat e provimeve qe do, si dhe informacione te tjere

  www.mash.gov.al

  Ma do mendja se provimet i ke dhene ne daten 10 korrik e je ne pritje te pergjigjeve, kisha mbesen maturante dhe e kam mesuar me mire une programin se ajo
  Te uroj fat, dalsh sa me mire.

 5. #5
  belami
  Anėtarėsuar
  27-01-2010
  Vendndodhja
  vlore
  Mosha
  23
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ju lutem me duhen pyetjet dhe pergjigjet e provimeve te lirimit te klasave te 9...te vjetshmet 2009

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Po cna e prishni rinine keshtu ore?

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2010
  Vendndodhja
  sarande
  Mosha
  24
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  SHUME SAKT IA DHE PERGJIGJET.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •