Close
Faqja 2 prej 22 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 433
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  Olli: Nis numėrimi i kutive nė 24 KZAZ nga 66 tė tilla

  Ka nisur procesi i numėrimit tė kutive tė votimit nė 24 KZAZ nga 66-tė tė tilla. Lajmi konfirmohet nga zėdhėnėsi i KQZ-sė Alfred Olli. Sipas Ollit procesi po ecėn normalisht dhe se me bazėn materiale zgjedhore nuk ka pasur asnjė problem.

  TIRANE- Nis procesi i numėrimit tė votave nė 24 vende numėrimi nga 66 Komisione Zonale tė Administrimit tė Zgjedhjeve, ky lajm konfirmohet nga zėdhėnėsi i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Leonard Olli.
  Zėdhėnėsi i KQZ-sė Olli u shpreh se "procedura e marrjes nė dorėzim tė bazės materiale po ecėn normalisht", ndėrsa shprehu bindjen se "numri i KZAZ-ve ku do tė nisė numėrimi i votave do tė rritet nga momenti nė moment".
  Sipas zėdhėnėsit Olli gjithēka ka ecur normalisht dhe nuk rezulton qė tė ketė probleme me bazėn materiale zgjedhore. “Procedurat kanė ecur normalisht. Rezultatet po vijnė dhe po pėrpunohen ndėrsa pritet konfirmimi nga KZAZ-tė respektive dhe ne do ti bėjmė publike", theksoi Olli.

  Balkanweb

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-04-2008
  Postime
  530
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Doni te shikoni rezultatet, shkoni te http://www.cec.org.al

  Kukesi

  http://www.cec.org.al/2004/Zgjedheje...tet/kukes.html
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  ECA: Demokratet kryesojne ne Lezhe

  Numerohen deri ne kete ore te pare te mengjesit, kutite e dy qendrave votimi ne Lezhe, ku do te dalin 7 deputete fitues.
  Rezultatet e deritanishme tregojne se demokratet kane marre 46.95 perqind te votave, socialistet 24.41 perqind, republikanet 5.16 perqind,demokristianet 4.23 perqind.

  Ne kete qark duhet te numerohen edhe votat e 242 qendrave te votimit.


  ECA: PD kryeson ne Kukes

  Deri me tani jane numeruar kutite e votimit te 10 qendrave te Kukesit, ku Partia Demokratike rezulton fituese me 56.43 perqind te votave, e ndjekur nga Partia Socialiste me 14.7 perqind te votave dhe Partia Socialdemokrate me 13.05 perqind te votave.
  Ne kete qark do te dalin kater deputetete dhe sipas perllogaritjeve te deritanishme, tre vende shkojne per Partine Demokratike.

  Te dhenat behen te ditura nga projekti ECA-s dhe KRIK qe mbeshtetet nga USAID


  ECA: Numerimi i votave, PS udheheq ne Tirane

  Numerohen kutite e nje qendre votimi ne Tirane, ku deri tani Partia Socialiste udheheq me 48.22 perqind e votave, e ndjekur nga Partia Demokratike me 38.51 perqind te votave.
  Sipas projektit te ECA-s dhe KRIIK qe mbeshtetet nga USAID, LSI ka marre 3.56 perqind te votave e ndjekur nga PSD me 3.24 perqind.

  Ne qarkun e Tiranes do te dalin fitues 32 deputete.

  Top Channel

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-04-2009
  Vendndodhja
  Mbi kokė
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Emri: Immagine.jpg

Shikime: 2964

Madhėsia: 22.4 KB
  rezultati deri ne oren 2

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  Z.Berisha: “Ftoj qytetarėt tė ndjekin rezultatin me maturi, pa krijuar idera tė triumfatorėve dhe humbėsve”

  28/06/2009
  Ora 19.20 – Kreu i PD-se Sali Berisha ne konference per shtyp Dal para jush pėr tė falėnderuar gjithė pėrfaqėsuesit e tė gjitha forcave politike, tė cilėt menaxhuan sot, tė paktėn, sipas tė dhėnave tė deritanishme, njė proces zgjedhor dinjitoz. Menaxhuan atė nė tėrėsi, me frymėn e njė bashkėpunimi luajal bazuar nė ligjin konsensual tė miratuar nga parlamenti shqiptar. Natyrisht, faza nė tė cilėn hyn procesi zgjedhor ėshtė dhe faza vendimtare, por para se tė bėj komente pėr kėtė, unė dua tė falėnderoj shumė tė gjithė qytetarėt shqiptarė qė e vlerėsuan nė mėnyrėn mė serioze kėtė proces.

  Dua t’u informoj se pjesėmarrja nė kėto zgjedhje pėrbėn risinė mė positive tė tyre. Nuk mund tė them shifrėn e saktė, por tė paktėn ajo ėshtė 15% mė e lartė sesa nė zgjedhjet e vitit 2005. Mund tė jetė dhe mė shumė, por po rezervohem tė mos jap njė shifėr mė tė lartė.

  Kanė votuar fuqishėm Tirana, Durrėsi, Shkodra Korēa, Elbasani, pra nė tėrėsi ėshtė treguar njė entuzizėm elektoral. Ju kėrkoj njerėzisht tė mos merrni pėrqindjen se pėr secilin prej jush ėshtė e qartė qė pėrqindja i referohet 3.1 milionė zgjedhėsve dhe tė paktėn, 1.2 milionė nuk janė nė Shqipėri.

  Ne do tė japim pėrqindjen krahasuese, votimin e 2005 me tė 2009-ės, pra zgjedhjet me pjesėmarrje jo tė mirė- pavarėsisht nga rezultati kush zgjidhet, nė ēdo process zgjedhor, dikush fiton dikush humbet, – qė nė tė vėrtetė tė duken si zgjedhje me ngėrē.

  Zgjedhjet me pjesėmarrje tė gjerė janė zgjedhjet ku sovrani flet fuqishėm nė mėnyrė vibrante optimiste, entuziaste me zėrin e tij dhe kjo pra ėshtė meritė e ēdo qėtetari shqiptar qė ka marė sot pjesė nė votime.

  Qendrat e votimit do tė mbyllen, sepse orari kėshtu e pėrcakton, por procesi do tė vazhdojė ku ka njerėz nė radhė.

  Fat i madh qė kėto zgjedhje siē mund ta keni konstatuar, kanė qenė mė tė thjeshtat, me njė fletė votimi, vėrtetė njė lehtėsi e madhe pėr qytetarėt. Zgjedhjet nuk janė karakterizuar nga radhė tė mundimshme shumėorėshe, kanė ecur mė mirė se ēdo proces qė kemi zhvilluar

  Faza mė e rėndėsishme edhe mė delikate, ėshtė faza qė vjen , por unė kam besim tė plotė, sė pari tek komisionerėt tė cilėt e menaxhuan me dinjitet procesin electoral. Me shkallė tė lartė pėrgjegjėsie ligjore zbatuan ligjin dhe kanė meritė tė veēantė.

  Sė dyti, kam besimin mė tė madh tek forcat e policisė, policia e shtetit. Siē jeni dėshmitarė, nė kėtė fushatė, ka patur zero implikim tė forcave tė rendit nė procesin elektoral, madje shumė prej tyre mund tė kenė mbetur pa votuar pėr shkak tė detyrės, sepse janė trasferuar nė rrethe tė ndryshme.

  Kam besim tė plotė se nė traditėn e tyre tė shkėlqyer, edhe tė vitit 2005, edhe tė vitit 2007, ata kanė bėrė transportin e pėrkryer tė materialit.

  Sė treti, besimi mė i madh ėshtė tek numėrimi qė do tė jetė elektronik dhe mund tė ndiqet. Mora vesh se nė Fier mund tė ndiqet nga qendra e qytetit pėr shkak tė njė ekrani tė madh qė kanė vendosur; pra do tė jetė votimi mė transparent, mė modern qė ėshtė bėrė ndonjėherė.

  Ndaj dhe shpreh bindjen time se detyrimet e mbetura do tė pėrmbushen me shkallė tė lartė pėrgjegjėsie dhe dinjiteti.

  Sė fundi, do tė theksoj se nė kėto zgjedhje nuk ka tė humbur, janė zgjedhje vetėm me tė fituar, sepse Shqipėria europiane ėshtė Shqipėria e tė gjithė qytetarėve shqiptarė, kėtu s’ka vend pėr asnjė lloj komenti.

  Ndaj dhe unė do t’i ftoja tė gjithė qytetarėt qė tė ndjekin rezultatin me maturi, me qytetari, pa krijuar idera tė triumfatorėve dhe humbėsve. Nė fakt, nuk ėshtė kėshtu, e them me bindje, e kam pėrsėritur nė mėnyrė tė vazhdueshme gjatė fushatės, kėtu fiton ēdo qytetar shqiptar me projektin europian, tė cilin siē duket e kanė shumė pėr zemėr.

  Pres me qetėsi nė zyrėn time rezultatin deri nė orėt e vona, se unė e kam ditėn e gjatė deri nga ora 2 – 3. Tė gjithė duhet tė ndjekin kėtė rezultat me vėmendje, me interes, me dinjitet, siē u ka hije.

  Pyetje

  Z.Kryeministėr bėtė njė krahasim me zgjedhjet e vitit 2005 dhe thatė se pjesėmarrja, tė paktėn ėshtė 15% mė e madhe krahasuar me 2005. A mund tė na bėni njė krahasim me 2005 dhe 2007 pėrsa i pėrket standardeve, duke patur parasysh se institucionet ndėrkombėtare dhe mediat e huaja kanė raportuar qė kėto zgjedhje janė njė test pėr Shqipėrinė Europiane. A e keni kaluar testin?

  Vlerėsimin pėrfundimtar pėr zgjedhjet e kanė 500 vėzhgues tė huaj dhe 5000 shqiptarė. Njė gjė ėshtė specifikė e kėtyre zgjedhjeve: janė zgjedhjet mė tė vėzhguara nė tėrė historinė e pluralizmit. Dhe sigurisht, vėzhguesit kanė qenė nė ēdo qendėr, kanė ndjekur ēdo etapė, vlerėsimet e mia janė mė tė pėrgjithshme se tė tyret, por ēka mund tė them unė, ėshtė se baza e re elektronike pėrbėn risinė mė madhore tė kėtyre zgjedhjeve. Ligji i ri konsensual dhe sistemi proporcional rajonal ka ul shumė tensionet, siē e patė, ka ndikuar fuqishėm nė njė klimė krejt tjetėr.

  Pra, listat elektronike, unė nuk them se kanė qenė perfekt, se s’ka lista perfekte, por krahasuar me ato qė debatoheshin me javė tė tėra, nuk janė.

  Ndaj dhe dita ka qenė tėrėsisht e qetė, ka patur gjėra tė vogla, por nuk ka zgjedhje pa probleme tė vogla, rėndėsi ka qė nuk ka pasur probleme madhore. Ata qė menaxhuan procesin, kanė njė meritė tė veēantė, e kanė menaxhuar nė mėnyrė dinjitoze procesin, sipas tė dhėnave qė kam.

  IPR marketing sapo ka publikuar rezultatet e sondazhit ku Partia Demokratike fiton me 6 pikė kundrejt Partisė Socialiste. Edhe pse ju s’i besoni sondazheve, do tė kishit njė koment?

  Komenti im ėshtė ky: Unė besoj kur numėrohen tė gjitha votat dhe kur KQZ shpall rezultatet. Ky ėshtė qėndrimi im ndaj rezultatit, unė nuk mund tė them, njėherė i besoj dhe njėherė s’i besoj, se po t’i besoj, do t’i besoj gjithmonė.

  Ju e dini qėndrimin tim ndaj poll-eve. Nuk them se janė gabim gjithnjė, por unė nė kėtė rast do tė pres numėrimin elektronik qė do tė bėhet me kamera. Online ėshtė, ėshtė njė grup i shoqėrisė civile qė ka marrė pėrsipėr paralelisht me KQZ tė llogarisė shumėn.

  Opozita pėrgjatė gjithė ditės ka shprehur kontestimet e saj nė lidhje me procesin. A keni ndonjė koment nė lidhje me ato qė ajo ka shprehur?

  Atė koment qė pata, e bėra. Njė gjė tjetėr: Majlinda do tė nxjerrė njė vegėl tė ēuditshme qė ai e ka shpėrndarė, pasi e ka importuar nga dyqanet e seksit nė Tailandė.

  Ju nuk doni t’i besoni rezultateve tė sondazheve, por nė tė njėjtėn kohė thoni qė ka njė pėrqindje 15% mė shumė se nė zgjedhjet e 2005-ės, nė zgjedhjet e 2005 kanė marrė pjesė nė votime 1.396 000 zgjedhės dhe kėtė herė janė rreth 210 000 qė marrin pjesė mė shumė. Sipas opinionit tuaj kė favorizon kjo shifėr prej 15%, sepse ju thoni na favorizon ne, PS thotė qė favorizon ata?

  Nga eksperienca ime e gjatė elektorale, tė gjithė bashkėpunėtorėve tė mi u kam thėnė nė mėnyrė tė pėrsėritur dy javėt e fundit qė nė tė gjitha pėrllogaritjet tona duhet tė mbajnė parasysh se do kemi njė pjesėmarrje shumė mė tė madhe se ajo qė parashikojmė. Ua kam thėnė gjithė kryetarėve tė grupeve tė qarqeve, e ndjeja kėtė nga disa faktorė:

  Po tė marrėsh dy zgjedhjet e fundit elektorale, kemi patur rreth 1 350 000 – 1 390 000 dhe bashkėpunėtorėt e mi llogaritė i bėnin me kėto shifra. Unė u thashė atyre dy javėt e fundit qė nuk do tė jenė kėto shifra, e ndjeja, shihja njė klimė krejt tjetėr.

  Megjithėse atė do ta zbulojė rezultati, mendoj se gjenerator i entuziazmit jam unė me projektin tim, kėshtu besoj unė tė paktėn.

  Zėrat kritike janė shprehur sot mbi qetėsinė nė PD, keni patur vetėm paradite disa konferenca pėr media, ndėrkohė qė nuk ka ndodhur kėshtu nė kampin opozitar…

  Sigurisht, opozita ėshtė opozitė dhe duhet pranuar qė mund tė ndodhė tė keqinterpretojė ndonjė gjė, por unė gjykoj se edhe qėndrimi i tyre ka qenė qėndrim joacarues. Ai ishte problemi i mediave se sapo doli ēimka, mediat harruan zgjedhjet dhe u morėn me ēimkat, ėshtė punė e mediave, jo e jona.

  Nė fakt, jo e gjithė opozita ka qenė kaq kritike ndaj pērocesit zgjedhor, bien nė sy deklaratat e kreut tė LSI-sė z Meta, qė e ka cilėsuar procesin mėse normal. Si e vlerėsoni ju kėtė qėndrim?

  Nga tė dhėnat tona duket se ėshtė njė proces krejt normal, por unė nuk kam qenė vėzhgues nė ēdo qendėr, unė i referohem informacioneve qė vijnė nga fusha dhe nga media, tė cilat pėr hir tė sė vėrtetės, kanė pasur informacionet mė tė mira.

  Pėr ta pėrshėndetur, nuk e di nė e meriton apo jo pėrshėndetjen, megjithatė e vlerėsoj si qėndrim objektiv.

  Thatė pak mė parė se do tė prisni me qetėsi rezultatin deri nė 2 tė mėngjesit. A prisni ndonjė telefonatė nga z.Rama pėr ēka do tė ndodhė lidhur me rezultatin?

  Nė rast se mė takon mua t’i telefonoj, unė do ta bėj, do ta telefonoj. E kam vendosur

  Si e vlerėsoni prononcimin e ndėrkombėtarėve, tė ambasadorit amerikan, tė z Bosch?

  Ambasadori amerikan dhe ambasadori Bosch dhe tė gjithė miqtė e Shqipėrisė kanė pasur njė interes absolut qė Shqipėria dhe shqiptarėt tė dėshmojnė tė gjithė maturitetin nė kėtė process zgjedhor. Pastaj, njė gjė do t’u them, zgjedhjet janė sa kombėtare, aq edhe ndėrkombėtare. Nėse ka njė proces universalisht tė pranuar me gjykatės ndėrkombėtar, janė zgjedhjet.

  Selia e PD

 6. #26
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  Fjala e Ambasadorit tė Sh.B.A. Xhon L. Uidhers Ceremonia e Akreditimit tė Monitoruesve tė Numėrimit Paralel tė Votės (24 Qershor, 2009)

  Mirėmėngjes tė gjithėve! Kryetari Celibashi, Kryetari Ristani, miku im Ambasadori Bosch dhe tė gjithė vėzhguesit qė janė akredituar pėr tė marrė pjesė nė motorimin e proēesit zgjedhor nė datėn 28.
  Jam i lumtur qė ndodhem sot kėtu pėr tė pėrgėzuar dy grupimet shqiptare, KRIIK dhe ECA, qė do tė ndėrmarrin numėrimin e parė paralel tė votės tė bėrė ndonjėherė nė zgjedhjet parlamentare nė Shqipėri.
  Akreditimi i kėtyre grupeve si dhe i vėzhguesve vendorė ėshtė njė tregues pozitiv qė tregon jo vetėm pėrkushtimin e kėtyre grupeve ndaj parimit tė zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme por qė tregon dhe gatishmėrinė qė ekziston ndaj autoritetit zgjedhor nė Shqipėri pėr tė lejuar njė inspektim nė ēdo hap tė kėtij proēesi.
  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve meriton tė pėrgėzohet pėr njė inkurajim tė njė niveli tė madh tė transparencėn nė kėto zgjedhje dhe pėr pėrpjekjet qė ka bėrė pėr ta bėrė vendin gati pėr mbajtjen e kėtyre zgjedhjeve.
  Nxis KQZ qė tė vazhdojė tė pėrmbushė detyrat e tij nė mėnyrė profesionale e tė paanashme.
  Tė tjerė mė parė kanė folur pėr numėrimin paralel por mendoj qė ėshtė me vend tė pėrsėrisim edhe njė herė pėr tė qartėsuar ēdo keqkuptim qė mund tė ketė mbetur.
  Sė pari, numėrimi paralel do tė raportojė rrezultatet sė bashku me numėrimin zyrtar qė do tė bėhet nė ēdo qendėr numėrimi dhe do t’i transmetojė ato tė dhėna publikisht nė kohė reale ndėrsa rrezultatet mbėrrijnė pėrgjatė gjithė proēesit tė numėrimit tė votave. Por numėrimi paralel nuk ėshtė numėrim zyrtar i votave dhe as nuk ka pėr qėllim qė tė zėvendėsojė numėrimin zyrtar tė votave. Vetėm KQZ ka autoritetin ligjor pėr tė shpallur fituesin e zgjedhjeve. Numėrimi paralel ka pėr qėllim qė tė mbajė numėrimin e votave nėn vėzhgim tė afėrt si dhe tė kontrollojė saktėsinė e tij me qėllim qė tė pėrfocojė besimin e publikut nė rrezultatet e zgjedhjeve. Shenja dalluese e kėsaj sipėrmarrjeje e pėrmbledh shumė e mirė kėtė ide.
  Sė dyti, numėrimi paralel mbėshtetet financiarisht nga USAID por numėrimi paralel nuk ėshtė njė numėrim amerikan. Ai ėshtė njė llogaritje e pavarur dhe jo zyrtare e votave tė hedhura nga qytetarėt shqiptarė. Rezultatet nuk duhet tė interpretohen si rezultate amerikane qė paraqesin pikpamjen amerikane pais njė gjė e tillė nuk ekziston.
  Sė treti numėrimi paralel ėshtė njė nismė e shoqėrisė civile tė cilėn Sh.B.A. e mbėshtesin plotėsisht. E mbėshtesim sepse qytetarėt shqiptarėt duhet tė jenė arbirtrat e zgjedhjeve nė vendin e tyre. Kur vėzhguesit ndėrkombėtarė tė kenė bėrė gati valixhet dhe tė jenė larguar janė qytetarėt shqiptarė ata qė mbesin kėtu pėr tė shėrbyer si roje tė integritetit zgjedhor. Janė qytetarėt shqiptarė tė cilėt vendosin pėrmes veprimeve tė tyre si votues, si kandidatė, si komisionerė apo si vėzhguesė nėse qytetarėt janė tė lirė tė shprehin vullnetin e tyre apo jo. Janė qytetarėt ata qė duhet tė ngrihen mbi interesat e ngushta mbi rezultatin e zgjedhjeve pėr tė mbrojtur njė proēes qė qėndron nė thelb te vitalitetit dhe dinamizmit tė njė shoqėrie. Si vėzhgues zgjedhorė besoj se ju e kuptoni rolin qė shoqėria civile duhet tė luajė nė kėto zgjedhje. E kuptoni qė pranimi nga publiku i rezultateve tė zgjedhjeve varet nga njė proēes i cili shihet si transparent, i lirė dhe i ndershėm. Ju e kuptoni qė zgjedhjet qė nuk pėrmbushin standartet ndėrkombėtare pėr zgjedhje tė lira dhe tė ndershme, mund tė pengojnė perspektivėn Euro-Atlantike tė Shqipėrisė.
  Si vėzhgues numėrimi tė akredituar, juve ju ėshtė besuar nga KQZ se do tė kryeni detyrėn tuaj me objektivitet, profesionalizėm dhe saktėsi. Unė kam besimin qė ju do tė ngriheni nė lartėsinė e kėtij momenti dhe qė suksesi juaj do tė vlerėsohet dhe do tė jetė i dukshėm. Do tė jetė e vėshtirė qė uniformat tuaja tė verdha tė mos bien nė sy.
  Mė lejoni qė t’ju pėrgėzoj pėr gatishmėrinė tuaj pėr tė shėrbyer si vėzhgues nė kėto zgejdhje. Qeveria Amerikane ėshtė krenare pėr mbėshtetjen qė i ofroi kėsaj pėrpjekje dhe ju uron sukses nė punėn tuaj.
  Sė fundmi mė lejoni qė t’ju them disa fjalė votuesve shqiptarė qė do tė marrin pjesė nė votimet e 28 qershorit. Unė i kėrkoj tė gjithė votuesve qė tė ushtrojnė tė drejtėn mė tė ēmuar civile, tė drejtėn pėr tė votuar dhe ju them atyre: mos kini frikė tė votoni!
  E thėnė sinqerisht, tė gjithė e dimė, qė zgjedhjet nė tė kaluarėn nė Shqipėri nuk i kanė pėrmbushur standartet ndėrkombėtare. Si anėtare e re e NATOS, Shqipėria nė kėto zgjedhje duhet t’i plotėsojė kėto standarte. Praktikat manipuluese tė sė shkuarės nuk duhet tė pėrsėriten mė.
  Pra, nėse dikush ju kėrkon qė tė blejė votėn tuaj, nėse dikush ju bėn presion qė tė votoni nė njė mėnyrė tė caktuar, nėse dikush pėrpiqet t’ju frikėsojė duke ju kėrcėnuar me vendin e punės apo mirėqėnien e familjes tuaj, nėse dikush ju kėrkon qė ju tė fotografoni fletėn e votimit qė ai ta di se si ju votuat, nėse dikush pėrpiqet qė tė ndryshojė njė pasaportė apo tė shpėrndajė karta tė falsifikuara qė tė votojė shumė herė, nėse policia apo zyrtar tjetėr shfaq anshmėri nė ēfarėdolloj mėnyrė, nėse dikush pėrpiqet qė tė verė dorė mbi kutitė e votimit apo tė prekė proēesin e numėrimit, ju lutem dijeni qė tė gjitha kėto veprime janė tė paligjshme dhe raportojini ato tek vėzhguesit. Ju kėrkojmė qė tė dini gjithashtu se komuniteti ndėrkombėtar, pėrfshirė edhe SHBA, do tė jetė duke ju vėzhguar. Kėto praktika qė pėrshkrova mė sipėr janė praktika tė sė shkuarės. Ato nuk kanė vend nė botėn e some apo nė Shqipėrinė e sotme. Prandaj i them qytetarėve shqiptarė: vota ėshtė e drejta e shenjtė e demokracisė, ėshtė privilegji i lirisė. Mos ia lejoni kurkujt qė tė marrė kėtė tė drejtė nga ju. Ndėrsa futeni nė qendrat e votimit nė 28 qershor mos harroni: Amerika ėshtė nė krahun tuaj, Amerika ju mbėshtet. Votoni nė paqe, nė liri dhe pa frikė.
  Faleminderit shumė!

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  Ora eshte 2:37 e mengjesit ne Shqiperi, dhe keto jane rezultatet parapraka te numerimit te votave. Ky rezultat nuk eshte rezultati zyrtar dhe eshte perpiluar nga njerezit e pranishem si monitorues ne qendrat rajonale te numerimit te votave:

  Rezultatet ne rang vendi:

  Jane numeruar 41 prej 4753 qendra votimesh ne rang vendi:

  PD - 45.78%
  PS - 30.05%
  PSD - 8%
  PR - 5.08%
  LSI - 3.21%
  PAA - 1.1%
  G99 - 1.1%
  PDK - 1.05%
  PDS - 0.66%
  PLL - 0.66%
  AD - 0.57%

  Ne rang koalicioni:

  Aleanca e Ndryshimit: 53.68%
  Bashkimi per Ndryshim: 41.01%
  Aleanca Socialiste per Integrim: 3.31%
  Poli i Lirise: 1.47%

  Burimi: ECA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 28-06-2009 mė 21:00

 8. #28
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Ju ndihmon http://www2.eca.al/

  Rezultati direkt i zgjedhjeve.
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 9. #29
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  "Gani Bobi": Exit Poll: PD fiton 76 deputete

  E Hene, 29 Qershor 2009

  Socialistet marrin vetem 60 deputete. Ndersa LSI e Metes merr 4 deputete. PD fiton e vetme

  Demokratet, mund te qeverisin dhe te vetem, duke lene prapa socialistet e Edi Rames, te cilet sipas exit poll as me LSI nuk mund te krijojne mazhorancen e duhur per te krijuar qeverine e re pas zgjedhjeve. Qendra e Studimeve Humanistike Gani Bobi, ka publikuar mbremjen e djeshme rezultatet e Exit Poll-it, ku rezulton fitues Partia Demokratike me 47.5 per qind, ndersa Partia Socialiste 38.8%. Keshtu pra, vetem nje minute pas perfundimit te procesit te votimit, drejtori i kesaj qendre studimore, Shkelzen Maliqi, beri te ditur per opinionin publik nepermjet televizionit kombetar "Klan", perfundimin e te mbledhjes se te dhenave te njepasnjeshme gjate gjithe kohes se votimit. Nepermjet punonjesve te shperndare ne 12 rajonet e Shqiperise dhe ne dhjetera zona zgjedhore, votuesit e rastesish pyeteshin prej tyre duke i kerkuar se per ke kishin votuar dhe menjehere te dhenat transmetoheshin ne studion kryesore te qendres Gani Bobi. Sipas, drejtorit te kesaj qendre, marzhi i gabimit te ketij rezultatit eshte 1.5 perqind. "Fituese sipas sondazhit eshte Aleanca e Ndryshimit me 50.3 per qind drejtuar nga Partia Demokratike me 76 mandate deputetesh", deklaroi Shkelzen Maliqi. Me pas, vijon ai, renditet koalicioni i majte Bashkimi per Ndryshim i drejtuar nga Partise Socialiste me 42.3 per qind ose e perkthyer ne mandate, me 60 te tilla. Duke vijuar me tej, drejtori i qendres Gani Bobi beri te ditur se me pas vjen Aleanca Socialiste per Integrim 6.5 per qind, e kryesuar nga partia Levizja Socialiste per Integrim, me 4 mandate deputetesh dhe koalicioni Poli i Lirise 0.9 per qind, me asnje mandat deputeti. Duke sqaruar te vecantet mbi kete proces, kontributi i partive te koalicionit eshte teper i vogel ne rezultatin e pergjithshem te koalicionit. Ndersa, nga rezultatet e Exit Poll-it, vlen te theksohet se mazhoranca e kryesuar nga Partia Demokratike, formojne qeverine e tyre me votat e koalicionit, pa pasur nevoje per deputete te tjere per ta bere kete. Drejtori te studimeve humanistike Gani Bobi, Shkelzen Maliqi, sqaroi se si ndahen perqindjet e marra ne mandate deputetesh, ku ne Tirane PD do te marre 17 mandate, PS 14 mandate, LSI 1 mandat. Ndersa ne qarkun e Beratit, PS do te marre 5 mandate, PD 2 mandate, LSI 1 mandat. Ne qarkun e Elbasanit, PD 8 mandate, PS 6 mandate. Per sa i perket qarkut te Fierit, PD 7 mandate, PS 7 mandate, LSI 2 mandate. Ne qarkun e Korces, PD 7 mandate dhe PS 5 mandate. Ne qarkun e Shkodres PD merr 7 mandate dhe PS 4 mandate.  Rezultati i Sondazhit sipas qarqeve  Qarku Tirane

  PD 49.7 %

  PS 41.7 %

  LSI 5.0 %

  Te tjerat 3.6 %  Qarku Berat

  PD 23.7%

  PS 44.2 %

  LSI 16.1%

  Te tjerat 16%  Qarku Diber

  PD 61.2%

  PS 29.4%

  LSI 6.5%

  Te tjerat 2.9%  Durres

  PD 61.2%

  PS 31.8%

  LSI 5.3%

  Te tjerat 1.7%  Elbasan

  PD 48.3%

  PS 42.5%

  LSI 4.3%

  Te tjerat 4.8%  Fier

  PD 40.0%

  PS 40.2%

  LSI 11.9%

  Te tjerat 7.9%  Gjirokaster

  PD 33.7%

  PS 41.8%

  LSI 10.7%

  Te tjera 13.8%  Korce

  PD 51.5%

  PS 39.0%

  LSI 4.6%

  Te tjera 4.9%  Kukes

  PD 62.1%

  PS 27.4%

  LSI 5.6%

  Te tjera 4.8%  Lezhe

  PD 53.9%

  PS 31.2%

  LSI 6.2%

  Te tjerat 8.6%  Shkoder

  PD 61.2%

  PS 30.3%

  LSI 1.8%

  Te tjera 6.7%  Vlora

  PD 33.0 %

  PS 45.1%

  LSI 4.2%

  Te tjera 17.7%  Ne rang kombetar

  PD 47.5

  PS 38.8

  LSI 6.5

  Te tjera 7.2  Tirana

  PD 17 mandate

  PS 14 mandate

  LSI 1 mandat

  Berat

  PS 5 mandate

  PD 2 mandate

  LSI 1 mandat

  Diber

  PD 4 mandate

  PS 2 mandate

  Durres

  PD 9 mandate

  PS 4 mandate

  Elbasan

  PD 8 mandate

  PS 6 mandate

  Fieri

  PD 7 mandate

  PS 7 mandate

  LSI 2 mandate

  Gjirokaster

  PS 3 mandate

  PD 2 mandate

  Korca

  PD 7 mandate

  PS 5 mandate

  Kukesi

  PD 3 mandate

  PS 1 mandate

  Lezhe

  PD 5 mandate

  PS 2 mandate

  Shkoder

  PD 7 mandate

  PS 4 mandate

  Vlora

  PS 7 mandate

  PD 5 mandate

  Total

  PD 76 mandate

  PS 60 mandate

  LSI 4 mandate  Mandatet e deputeteve

  PD - 76 deputete

  PS - 60 deputete

  LSI - 4 deputete


  Koha Jone

 10. #30
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime nė 630 postime
  IPR Markteing: PD fituese me 42-46%, PS 36-40%

  E Hene, 29 Qershor 2009

  Televizioni "Ora News" dhe kompania e sondazheve IPR Marketing ka publikuar rezultatet e katerta te exit poll-it gjate votimeve te bera diten e djeshme, ku rezulton se Partia Demokratike, ka marre 42 -46 perqind te votave dhe PS 36-40 perqind. LSI ka marre 6-9 perqind, ndersa G 99 ka marre 1-2.5% . Koalicioni i PD-se, "Aleanca per ndryshim" ka marre 46-50 te votave , koalicioni i PS-se, "Bashkimi per ndryshim" ka marre 40-44 % te votave dhe per koalicionin e LSI-se "Aleanca Socialiste per Integrim" kane votuar nga 6.5-9.5 % te votuesve dhe Poli i Lirise ka marre 1-2.5 %. Keshtu per te realizuar kete exit poll jane intervistuar 11 mije zgjedhes dhe marzhi i gabimit eshte + 2%. Sondazhi eshte publikuar ne kete televizion ne oren 19:01, pas mbylljes se qendrave te votimit.

  Koha Jone

 11. #31
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime

  PS: Kemi fituar paraprakisht nė disa qarqe

  Zedhenesja e PS, Armela Imeraj njoftoi nga selia rozė nė njė konferencė pėr shtyp se nga numerimi i disa kutive ne disa qarqe te vendit, PS kryeson perballe kundershtarit politik

  TIRANE-Partia Socialiste (PS) deklaron se paraprakisht ka fituar nė disa qarqe. Zėdhėnėsja e PS, Armela Imeraj njoftoi nga selia rozė nė njė konferencė pėr shtyp se “nga numėrimi i 4 kutive nė qarkun e Fierit rezulton se PS kryeson me 113 vota mė shumė se kundėrshtarėt, nė Tiranė nė Laprakė 5 kutitė e para, PS kryeson me mė shumė se 300 vota kurse nė Kamėz kryeson me 140 vota. Edhe nė Qarkun e Korcės, PS kryeson me 100 vota.

  (d.b/BalkanWeb)
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 12. #32
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  87
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  rezultatet e ores 03:45
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #33
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  87
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mandatet ora 03:50
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e BESIIM
  Anėtarėsuar
  07-04-2009
  Vendndodhja
  France
  Postime
  309
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Emri: kualicion.jpg

Shikime: 2015

Madhėsia: 56.9 KB


  Emri: partit.jpg

Shikime: 2040

Madhėsia: 57.4 KB  kjo eshte e ore 04.15 per kualicionet dhe partit
  Hiqni maskat, mbajtja e tyre kohė tė gjatė rrezikon t`ju bėhet fytyrė!

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Patrioti
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Vendndodhja
  Neumuenster
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ja dhe rifreskimi i ores 5:18.
  Hmmmm PR ka me shume vota se gjithe Poli Lirise.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

 16. #36
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ClaY_MorE : 30-06-2009 mė 05:44
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 17. #37
  Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
  Anėtarėsuar
  21-05-2007
  Vendndodhja
  Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
  Postime
  385
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  PS o ne avantazh ne Tr... Tirona dhe tironsit nuk i dun ardhacaket qe hypin makinat ne trotuar dhe zgjojne robte me dy te notes. Ne lagjet e vjetra te Tirones ka fitu PS: Ali Dem, Porcelan, Kominat, Kinostudio, Tiron e Re
  FLANGO MA NON FLECTO

 18. #38
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  87
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hero i Popullit Lexo Postimin
  PS o ne avantazh ne Tr... Tirona dhe tironsit nuk i dun ardhacaket qe hypin makinat ne trotuar dhe zgjojne robte me dy te notes. Ne lagjet e vjetra te Tirones ka fitu PS: Ali Dem, Porcelan, Kominat, Kinostudio, Tiron e Re
  Kudo qe ka pak civilizim, PS ka fituar deri tani.

 19. #39
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Ku i merr keto te dhena ore trim, ne c'faqe interneti?!
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 20. #40
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  http://www2.eca.al/

  brook per ty jap jeten vetem bohu demokrat.

Faqja 2 prej 22 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •