Close
Faqja 1 prej 22 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 433
 1. #1
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,110
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Rezultati zyrtar i zgjedhjeve parlamentare te 28 qershorit 2009

  NE KETE TEME MUND TE SILLNI VETEM REZULTATE ZYRTARE MBI ZGJEDHJET TE SERVIRURA NGA KQZ OSE MEDIAT SHQIPTARE - JO KOMENTE DHE JO LAJME TE PA KONFIRMUARA.  SHQIPERIA VOTON -PERMBLEDHJE RRETH ZGJEDHJEVE


  KQZ: PROCESI I VOTIMIT PO ECĖN NORMALISHT NĖ TĖ GJITHĖ VENDIN

  Procesi i votimit pėr zgjedhjet elektorale nė tė gjithė vendin ka nisur dhe po ecėn normalisht, informoi tė dielėn Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

  Zėdhėnėsi i KQZ, Leornard Olli, nė njė konferencė pėr shtyp, tha se tė dhėnat e para tė ardhura nga Komisionet Zonave Zgjedhorė nė tė gjithė vendin, por dhe nga sekretarėt e komisioneve tė qendrave tė votimit, tregojnė se nė tė gjitha qendrat nuk ka pasur asnjė shqetėsim, pėrsa i pėrket hapjes sė qendrave tė votimit.
  Gjithēka, sipas tij, ka ecur normalisht, ndėrkohė qė i vetmi shqetėsim, i shfaqur nė mėnyrė sporadike ka qenė nė pak raste mungesa e bojės pėr tė vulosur fletėt e votimit".
  "Rastet kanė qenė tė pakta dhe Komisioni Zgjedhor i Zgjedhjeve ka marrė tė gjitha masat pėr tė ēuar bojėn nė kohė qė procesi tė vijojė normalisht", tha Olli.

  Ai konfirmoi se aktualisht nuk ka asnjė shqetėsim, pėrsa i pėrket procesit tė votimit, ndėrsa KQZ, do tė ketė mbledhjen e parė informuese tė ditės sė sotme, ku dhe do tė bėhen prezent situata.
  KQZ me kėtė rast u bėn thirrje tė gjithė drejtuesve tė Komisioneve Zonalė Zgjedhorė, tė niveleve tė dyta dhe tė treta, tė bashkėpunojnė me median, duke mundėsuar informacionin e duhur

  BERISHA: NĖ KĖTO ZGJEDHJE NUK DO TĖ KETĖ HUMBUR, DO TĖ FITOJĖ ĒDO SHQIPTAR

  - Kryeministri deklaron pas votimit nė qendrėn nr.1728 -

  (Lajm i transmetuar nė orėn 10:07:12, ritransmetohet me foto) Kryeministri Sali Berisha, njėkohėsisht kryetar i Partisė Demokratike dhe bashkėshortja e tij, znj. Liri Berisha, votuan sot rreth orės 09:50 nė qendrėn e votimit nr.1728, e vendosur nė mjediset e Liceut Artistik "Jordan Misja", qė pėrfshihet nė njėsinė bashkiake nr. 2, nė Tiranė.
  Nė njė prononcim pėr mediat pas votimit, Kryeministri u bėri thirrje gjithė qytetarėve shqiptarė qė tė shkojnė masivisht nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė 28 qershorit dhe tė mos votojnė familjarisht, por individualisht, njė standard ky shumė i rėndėsishėm.
  “Pėrshėndes tė gjithė qytetarėt shqiptarė nė kėtė ditė, nė tė cilėn ata takojnė dhe vendosin fatin e tyre”, tha Kryeministri Berisha, duke shprehur bindjen se nė kėto zgjedhje nuk do tė ketė tė humbur. “Nė kėto zgjedhje tė lira dhe tė ndershme do tė fitojė ēdo shqiptar. Kėto janė zgjedhje me tė cilat shqiptarėt firmosin projektin e tyre evropian”, theksoi Kreu i Qeverisė.
  Kryeministri pėrshėndeti vėzhguesit e huaj qė kanė ardhur pėr tė monitoruar procesin zgjedhor nė Shqipėri, por edhe dhjetėra mijėra emigrantė qė kanė ardhur pėr tė votuar nga tė katėrta anėt e botės, ku ata jetojnė dhe punojnė.
  Zgjedhjet e pėrgjithshme tė 28 qershorit janė tė shtatat qė zhvillohen nė Shqipėri, nga vendosja e sistemit pluralist nė vitin 1991. Nga ajo periudhė tre herė fituese janė shpallur forcat e djathta dhe tre herė ato tė majta.
  Nė zgjedhjet e 28 qershorit konkurojnė 34 subjekte zgjedhore, 33 prej tė cilave janė grupuar nė katėr koalicione, dy tė spektrit tė djathtė dhe dy tė majtė. Me votėn e tyre qytetarėt shqiptarė do tė zgjedhin 140 deputetėt e parlamentit tė ardhshėm, ku forca politike qė do tė sigurojė shumicėn parlamentare propozon mė pas qeverinė qė do tė drejtojė vendin nė katėr vitet nė vazhdim.

  VOTON KRYETARI I LSI-sė, ILIR META


  Kryetari i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta, votoi sot rreth orės 09:10, nė qendrėn e votimit numėr 1882 nė njėsinė bashkiake nr. 7, nė Laprakė, Tiranė.
  E pata shumė tė lehtė ta gjeja numrin 24”, tha Meta nė njė prononcim tė shkurtėr pėr gazetarėt, duke iu referuar numrit tė partisė qė drejton nė fletėn e votimit.
  Ai e cilėsoi 28 qershorin si njė ditė tė mbarė, “Shikoni sot se si ėshtė koha, pas disa ditėsh me shi. Le tė kontribuojmė tė gjithė pėr mbarėsinė e kėsaj dite”, pėrfundoi kreu i LSI-sė.
  Nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė 28 qershorit konkurrojnė 34 subjekte zgjedhore, 33 prej tė cilave janė grupuar nė katėr koalicione, dy tė spektrit tė djathtė dhe dy tė majtė. Me votėn e tyre qytetarėt shqiptarė do tė zgjedhin 140 deputetėt e parlamentit tė ardhshėm, ku forca politike qė do tė sigurojė shumicėn parlamentare propozon mė pas qeverinė qė do tė drejtojė vendin nė katėr vitet nė vazhdim

  SHKODER: NORMALITET NE PROCESIN E VOTIMEVE

  Ka filluar me normalitet nė orėn 07:00 procesi zgjedhor nė Qarkun e Shkodrės, ku pritet tė votojnė 236.316 zgjedhės, tė cilėt do tė zgjedhin 11 deputetė pėr Kuvendin e ri.
  Burime zyrtare pranė Prefekturės sė Shkodrės thanė sot pėr ATSH-nė se, procesi zgjedhor ka filluar nė 438 qėndrat e votimit nė tė gjithė qarkun, ku pritet tė votojnė 236.316 zgjedhės.
  Janė 5 komisione zonale (KZAZ) pėr administrimin e zgjedhjeve nė territorin e qarkut Shkodėr. Numri mė i madh i votuesve ėshtė nė Bashkinė e Shkodrės me 85.155 zgjedhės, nė Bashkinė e Koplikut (Malėsi e Madhe) ku pritet tė votojnė 35.415 zgjedhės dhe nė bashkinė e rrethit tė Pukės, ku pritet tė votojnė 21.665 zgjedhės.

  GJIROKASTĖR: NIS PROCESI I VOTIMIT NĖ TĖ GJITHĖ QARKUN

  Nė prefekturėn e qarkut tė Gjirokastrės ka nisur qysh nė orėn 07:00 tė ditės sė diel procesi zgjedhor nė 284 qendra votimi.
  Kryetari i KZAZ-sė Paqėsor Aliko, tha pėr ATSH-nė, se "nė rrethin e Gjirokastrės tė gjitha qendrat e votimit janė hapur pa probleme.
  Arjan Gjini, pėrfaqėsuesi i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve pėr qarkun e Gjirokastrės, ka pohur pėr ATSH-nė se “nė prefekturėn e qarkut tė Gjirokastrės pritet tė votojnė 129.600 shtetas tė regjistruar nė listat pėrfundimtare tė zgjedhėsve.
  Sipas Gjinit, nė tri rrethet qė pėrfshin qarku i Gjirokastrės, Tepelenė, Pėrmet dhe Gjirokatėr janė hapur 284 qendra votimi, prej tė cilave 122 nė rrethin e Gjirokastrės, 87 nė rrethin e Pėrmetit dhe 75 nė Tepelenė.


  Burimi / Autori i lajmit : ShtypiDites
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 28-06-2009 mė 14:23

 2. #2
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,110
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime
  Ne lidhje me votimet …

  PASQYRA E SHTYPIT SHQIPTAR

  Mė poshtė vijojnė disa nga titujt kryesorė tė shtypit shqiptar tė sė dielės:

  Gazeta "Panorama"
  FORMULA E SAKTĖ/ SI KTHEHEN VOTAT NĖ MANDATE DEPUTETĖSH
  Zbardhet formula e Kodit Zgjedhor pėr llogaritjen e numrit tė deputetėve. Flet ish-kreu i KQZ, Kristaq Kume: Penalizohen koalicionet nėn 5% dhe partitė, qė marrin mė pak se 3% tė votave nė bazė qarku.  Gazeta "Koha Jonė"
  - Shqiptarėt sot vendosin pėr tė ardhmen.


  Gazeta "Standart"

  Sot votohet pėr Shqipėrinė evropiane


  Gazeta "Shqip"

  ZGJEDHJET, 5 MISIONET QĖ I "SKANOJNĖ"
  Shqipėria voton/4751 Qendra Votimi, nė pritje tė mbi 3 milion zgjedhėsve. Dislokohet ushtria e vėzhguesve. Regjistrohen incidentet e para.  Gazeta Shqiptare

  SOT SHQIPĖRIA VOTON
  Procesi nisi me incidente, nė Elbasan vidhen kutitė e kėrcėnohen komisionerėt e PS-sė, nė Poliēan plagosen dy vetė.  Gazeta "Shekulli"

  POLICIA, PLANI PĖR RUAJTJEN E ZGJEDHJEVE
  Sot zgjedhjet. Rreth 5500 efektivė do mbikėqyrin zgjedjet. Trajnohen 1000 policė mė shumė.

  Mė poshtė vijojnė disa tituj kryesorė tė kėsaj gazete:
  - Kėrcėnohet nėnkryetari KZAZ, Kamėz.
  - Zgjedhjet nė 11 qėndra votimi mungojnė komisionerėt.
  - Mungesa e emrit nė lista, 415 ankesa nė gjykatė.


  Gazeta "Korrieri"

  RAMA, SMS PĖR 10 MIJĖ POLICĖ: ZGJEDHJET E LIRA, MISIONI JUAJ
  Mesazhi i kryetarit tė Partisė Socialiste, Edi Rama pėr tė gjithė punonjėsit qė do tė menaxhojnė zgjedhjet. "Kontributi juaj nė respekt tė ligjit ėshtė vendimtar".

  Tituj tė tjerė tė kėsaj gazete:
  -Zgjedhjet, vota e emigrantėve, 60 mijė shqiptarė kalojnė doganat.  Gazeta 55

  FITORJA E BERISHĖS, SHQIPĖRIA NĖ BE
  Shqipėria voton sot pėr vazhdimėsinė, alternativėn e qeverisjes kombėtare, e cila afron integrimin e vendit nė Bashkimin Evropian. E diela e sotme ėshtė e diela e mandatit tė dytė tė qeverisė “Berisha”, por edhe e diela e alternativės qė garanton rrugėt evropiane, rritjen e mėtejshme tė pagave dhe pensioneve dhe kthimin e dinjitetit tė shqiptarėve nė metropolet mė tė rėndėsishme tė BE-sė.  Gazeta "Tirana Observer"

  "BLINDOHEN" ZGJEDHJET/PLANI SPECIAL SHPĖRNDAN 5500 POLICĖ, NĖ MBĖSHTETJE SHISH DHE USHTRIA

  Tituj tė tjerė:
  -Ēfarė drejtimi do tė marrė Shqipėria nėse do tė fitojė e majta apo e djathta.  Gazeta "Rilindja Demokratike"

  VOTONI NUMRIN 10 DHE PĖRGATITUNI PĖR FESTĖ
  Sot vota plebishitare, demokratė dhe socialistė votojnė pėr t'iu bashkuar "Shqipėrisė Evropiane". Materialet zgjedhore janė shpėrndarė brenda afateve nė tė gjitha qendrat e votimit.

  Disa tituj tė tjerė tė kėsaj gazete
  Zyrat e shpėrndarjes sė kartave, hapur edhe sot deri nė orėn 19:00
  Zgjedhjet mbi 24 mijė emigrantė mbėrrijnė nė atdhe pėr tė votuar

  Burimi / Autori i lajmit : ShtypiDites

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Tiranė, mė 28.06.2009

  DEKLARATĖ PĖ SHTYP

  Nė mbledhjen e parė informuese tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve nga pėrfaqėsuesi i Partisė Demokratike pranė Komisionit, u ngrit shqetėsimi se komisionerėt e propozuar nga Partia Socialiste janė duke pėrdorur procedura krejtėsisht tė kundėrligjshme. Mė konkretisht, ata janė duke pėrdorur llampa me ndriēim ultraviolet pėr tė bėrė tė mundur, sipas tyre, verifikimin e dokumenteve tė identifikimit tė shtetasve. Ky fakt u pohua dhe nga vetė pėrfaqėsuesi i Partisė Socialiste nė mbledhjen e KQZ-sė.

  Gjithashtu, jemi nė dijeni se nė mjaft Qendra Votimi, sėrish komisionerė tė propozuar nga Partia Socialiste janė duke pėrdorur mikrokamera pėr tė filmuar procedurat e votimit nga zgjedhės tė ndryshėm. Informacionet qė kanė ardhur pranė KQZ-sė tregojnė se kjo procedurė, gjithashtu krejtėsisht e paligjshme po krijon incidente tė rėnda pėr procesin zgjedhor dhe intimidon zgjedhėsit. Deklarojmė se kjo procedurė cėnon shumė rėndė parimin kushtetues tė fshehtėsisė sė votės.

  Tė ndodhur nė kėto kushte, KQZ bėn me dije pėr gjithė administratėn zgjedhore, votuesit, por edhe publikun e gjerė se, pėrdorimi i kėtyre mjeteve ėshtė i kundėrligjshėm dhe nė shkelje flagrante tė procedurave tė votimit qė pėrcakton qartė Kodi Zgjedhor. U kėrkojmė tė gjithė komisionerėve qė tė zbatojnė vetėm procedurat e votimit qė pėrcakton Kodi Zgjedhor dhe, nėse do tė ketė komisionerė qė nuk veprojnė sipas ligjit, tė mbahen procesverbale dhe tė depozitohen nė KZAZ-tė respektive dhe pranė KQZ-sė.

  I bėjmė thirrje subjektit politik qė i ka pajisur komisionerėt e vetė me kėto mjete t’u kėrkojė atyre urgjentisht tė ndalojnė pėrdorimin e tyre.

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do tė reagojė me ashpėrsi kundėr gjithė kėtyre veprimeve totalisht tė paligjshme dhe garanton se do tė veprojė me ashpėrsi, duke kėrkuar procedim penal pėr tė gjithė ata qė shkelin ligjin.

  Gjithashtu, Komisioni i bėn apel Partisė Socialiste dhe komisionerėve tė saj nė QV nr, 3119; 3120; 3121, nė Komunėn Portės tė Fierit, tė paraqiten menjėherė pranė kėtyre qendrave tė votimit dhe t’u krijojnė shtetasve qė gėzojnė tė drejtėn e votės ta ushtrojnė atė pa asnjė pengesė.

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve edhe njėherė ju bėn apel tė gjitha subjekteve politike qė garojnė nė zgjedhjet e pėrgjithshme pėr Kuvendin e Shqipėrisė, tė zbatojnė me rigorozitet vetėm ligjin dhe procedurat e parashikuara nga Kodi Zgjedhor.

  ZĖDHĖNĖSI

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Tiranė, mė 28.06.2009

  ora 17:30


  DEKLARATĖ PĖR SHTYP  KQZ ka ndjekur me shumė kujdes procesin e votimit nėpėrmjet tė gjitha strukturave tė saj nė qendėr dhe nė bazė. Procesi zgjedhor deri nė kėtė moment qė flasim ka ecur normalisht dhe pa probleme tė qenėsishme, pa cėnuar kėshtu integritetin e tij. Votimi ka filluar normalisht, nė orėn 07:00 ashtu sikundėr e parashikon Kodi Zgjedhor. Tė vetmet probleme qe janė hasur nė momentet e para tė hapjes sė qendrave te votimit, ka qenė rasti i mungesės sė vulės nė QV 4499, nėn administrimin KZAZ-sė 61, nė qarkun e Vlorės.

  Njė tjetėr problem teknik u konstatua nga mungesa e bojės nė rreth 35 QV nė Tiranė dhe nė rrethe tė ndryshme, problem ky, qė u kapėrcye menjėherė si rezultat i ndėrhyrjes sė menjėhershme tė Komisionit dhe strukturave tė tij, duke ēuar bojėn pėr tamponėt apo dhe duke bashkėpunuar me drejtuesit vendorė apo dhe me drejtorėt e shkollave ku ndodheshin kėto qendra votimi.


  Po kėshtu, disa qendra votimi siē ishin ato me nr.3119; 3120; 3121, nė Komunėn Portės tė Fierit, nė KZAZ 19, si rezultat tė mosparaqitjes sė komisionerėve socialistė nuk u hapėn deri nė orėn 16:00. Po kėshtu edhe nė KZAZ 26, nė Gjirokastėr, QV nr.4371 nė Mezhgoran, tė Komunės Qendėr Tepelenė nuk ėshtė hapur deri nė orėn 16:00. Nė KZAZ 5, Qarku Dibėr, Bashkia Peshkopi komisionerėt e QV nr.1127 nuk tėrhoqėn bazėn materiale dhe rrjedhimisht votimi nuk filloi. Pra, nė total deri nė kėtė ēast, votimi nuk ka filluar nė 6 Qendra Votimi nė tė gjithė territorin.


  Ndėrkohė qė pas hapjes dhe fillimit tė votimit ėshtė konstatuar se nė KZAZ 38, Qarku Lezhė, Bashkia Rrėshen, nė QV 0778 janė larguar komisionerėt e majtė dhe votimi ėshtė ndėrprerė. Edhe nė KZAZ 41, qarku Shkodėr, Bashkia Bushat, nė QV 0342 pėrsėri komisionerėt e majtė janė larguar duke bllokuar procesin. I njėjti fenomen ka ndodhur dhe nė QV nr. 0778 nė fashatin Xhuxhė, nė KZAZ 38, nė qarkun e Lezhės, nė bashkinė Rrėshen.


  Sigurisht qė ka patur dhe njė numėr tė kufizuar QV, ku pėr arsye tė ndryshme votimi ėshtė pezulluar pėr pak momente pėr tė rifilluar mė pas, pa shkaktuar probleme tė mėtejshme. Ka patur disa pretendime nė lidhje me cilėsinė e bojės timbruese, por qė u provua qė ishin krejtėsisht tė pabaza, pėr tė mos thėnė dhe dashkeqe. Ajo ēka konstatojmė me kėnaqėsi ėshtė fakti se kemi njė pjesėmarrje tė lartė nė votim, thuajse nė tė gjitha qarqet e vendit.

  KRYETARI

  Arben RISTANI

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Berisha e Rama: Zgjedhjet dinjitoze. Fitoi Shqiperia!

  Pak minuta pasi u deklarua zyrtarisht i mbyllur procesi i votimit, dy kundershtaret politike ne keto zgjedhje parlamentare ndane te njejtin mendim sa i perket procesit te sotem zgjedhor. Berisha dhe Rama theksuan se procesi i votimit, ditėn e sotme ka qėnė dinjitoz dhe me pjesmarrje tė lartė. Te dy u shprehen se nuk u besojne Exit Polleve. Sa u perket standarteve, Berisha theksoi se do prese fjalen e vezhguesve
  LINK: INCIDENTET NE QV


  TIRANE-Dy kundėrshtarėt politikė nė kėto zgjehdje parlamentare, Edi Rama dhe Sali Berisha nė konferenca pėr shtyp tė njėpasnjėshme i kanė vlerėsuar kėto zgjedhje dinjitoze dhe demokratike.

  Berisha: Zgjedhje dhe pjesmarrje e shkėlqyer. Standartet ti caktojnė vėzhguesit!

  Kryeministri Sali Berisha e ka vlerėsuar procesin zgjedhor pėr zgjedhjet parlamentare tė zhvilluar ditėn e sotme si mė dinjitozet dhe me pjesmarrjen mė tė lartė se ato tė zgjedhjeve tė kaluara. Berisha theksoi se nuk beson Exit Pollet, por vetėm rezultatin zyrtar tė KQZ dhe do tė presė zgjuar deri ne oret e para te mengjesit, rezultatin.
  Pasi falenderoi tė gjithė qytetarėt pėr pjesmarrjen dinjitoze nė kėto zgjedhje dhe partitė politike pėr bashkėpunimin ruajal, kryeministri Berisha theksoi se procesi I votimit, ditėn e sotme ka qėnė dinjitoz, normal dhe me pjesmarrje tė lartė. “Jam sot para jush si pėrfaqėsues i tė gjitha forcave politke tė cilat kontribuan pėr njė process zgjedhor dinjitoz dhe me frymėn e njė bashkėpunimi ruajal. Une do te falenderoj shume, tė gjithė qytetarėt shqiptarė qė e vlerėsuan nė mėnyrėn mė serioze ktėtė process. Duhet tė theksoj se pjesmarrja nė kėto zgjedhje, ėshtė 15% me e lartė se nė vitin 2005. Kanė votuar fuqishėm, Tirana, Durrėsi, Shkodra, Korca, Elbasani”, u shpreh Berisha nė konferencėn pėr shtyp.

  Kryeministri theksoi se faza me e rėndėsishme pas asaj tė votimit ėshtė ajo e numėrimit, ndaj u bėri thirrje tė gjithė komisionerėve nė qėndrat ku do tė numėrohen votat, tė veprojnė nė bazė tė ligjit. “Faza mė e rėndėsishme, ėshtė faza e numėrimit. Unė kam besim tė komisionerėt. Pėrgjegjėsi ligjore, tė zbatojnė ligjin dhe kam besim tė plotė dhe tek Policia e Shtetit”.
  I pyetur pėr rezultatet e Exit Polleve qė po publikohen nga disa televizione, Berisha u shpreh se do tė presė zgjuar deri nė orėt e mėngjesit, rezultatin zyrtar tė zgjedhjeve, atė tė Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve (KQZ). Sipas Berishė nė kėtio zgjedhje nuk ka tė humbur, por vetėm tė fituar. “Janė zgjedhje vetėm pėr Shqipėrinė”, theksoi Berisha. Sa u pėrket standarteve nėse janė arritur ose, jo Berisha u pėrgjigj se “kjo u takon vėzhguesve tė huaj dhe atyre vendorė. Ata e thonė fjalėn e fundit”.

  Rama: U arrit objektivi per procesin e votimit. Te presim numerimin

  Kryetari i Partise Socialiste, Edi Rama ka dale dhe ai per here te pare ne kete dite zgjedhjesh per publikun, duke falenderuar pikesepari votuesit, te cilet treguan qytetari me pjesemarrjen e tyre masive.
  Pavaresisht disa problemeve te vogla, Rama u shpreh se eshte realizuar objektivi i garantimit te procesit dhe qetesise per votimin e lire dhe te qete.
  “Dua te theksoj se pavarėsisht parregullsive dhe detajet e vena re ne pjesė te ndryshme tė Shqipėrisė, u realizua objektivi i garantimit tė procesit tė qetesisė dhe normalitetit demokrat pėr qytetaret qė vėrėshuan nė masė drejt kutisė. Jam i kėnaqur qė pėr kėtė pjesė tė pare e mbajten fjalen e dhėnė ndaj qytetareve duke e mbrojtur procesin”, u shpreh Rama.

  Rama ka vleresuar edhe punen e Policise se Shtetit, nderkohe qe thekson se ne fazen e dyte te procesit qe eshte transportimi i kutive te votimit duhet garantuar ruajta e integritetit te plote te procesit.

  Kreu socialist i dergon nje mesazh qytetareve te ketij vendi, qe te ruajne dhe percjellin me kujdes kutite neper qendrat e numerimit. Edhe Rama ashtu si Berisha u shpreh kundėr Exit Polleve.

  "Mesa duket e kemi fituar kete beteje, po duhet te kuptojme se principi i exit poll, nuk mund te na jape asgje te qarte ne kete vend, sepse njerezit qe kane votuar per opoziten nuk jane shprehur te lirshem", u shpreh Rama.

  Kreu socialist tha se beson se do te respektohet domosdoshmeria per zhvillimin e qete te procesit dhe populli shqiptar te lexoje i pashqetesuar vendimin qe sot ka marre me dinjitetin e nje populli evropian. “Ne do te presim vendimin e shqiptareve nė procesinin e numėrimit, nė rast se pala tjetėr, si la tė kuptohej Berisha, do tė ruajė qetesine dhe nuk do te thėrras fitore sic ka bere ne 2007-2003-2000 etj. Kjo qetėsi e kontribuar nė tė mirė tė kėtij procesi duhet tė shkojė deri nė fund, nė tė mirė tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve qe sot tregoi se kerkon nje ndryshim te madh duke marrė pjesė nė njė menyre spektakolare nė votime”

  Rama u bashkua ne nje pike me qendrimin e kundershtarit te tij, Sali Berisha, duke vleresuar se ne keto zgjedhje nuk ka te humbur, pasi ka fituar Shqiperia Evropiane.


  (d.b/BalkanWeb)

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Topalli: Pjesėmarrja e votuesve nė Shkodėr e lartė

  Jozefina Topalli, e cila kryeson listėn e kandidatėve pėr deputetė nė Qarkun e Shkodrės thotė se deri nė 15.00 pjesėmarrja nė votime ka qenė

  SHKODER- Procesi i votimit gjatė ditės sė sotme nė qytetin e Shkodrės ėshtė i qetė, ndėrsa ka njė pjesėmarrje tė madhe, tha nėnkryetarja e Partisė Demokratike, Jozefina Topalli, e cila kryeson listėn e kandidatėve pėr deputetė nė Qarkun e Shkodrės.

  "Deri nė orėn 15.00, ka patur njė pjesėmarrje rekord tė votuesve nė Bashkinė e Shkodės, qė ėshtė mė e lartė se nė vitin 2005", tha znj. Topalli. Sipas saj, "e njėjta gjė, nė 15.30, ėshtė dhe pėr komunat mė tė mėdha tė kėtij rrethi, si nė Komunėn e Rrethinave, e Anės sė Malit, etj".
  (s.g/BalkanWeb)

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KZAZ publikojnė % e pjesėmarrjeve nė disa qarqe

  Publikohen tė dhėnat e para tė KZAZ-ve nė disa qytete tė vendit pėr pjesėmarrjen nė votimeve deri nė orėn 14.30 minuta Nė qarkun e Korcės, Elbasan, Vlore, Dibėr, Gjirokastėr dhe Sarandė pjesėmarrja ka variuar nga 30- 40,45 % e votuesve tė regjistruar nė listat e zgjedhėsve. Vihen re fluks votuesish nė Qendrat e votimit.

  TIRANE- Nė qarkun e Korcės kanė marrė pjesė rreth 30 % e 286 mijė zgjedhėsve tė regjistruar nė listat zgjedhore.
  “ Ardian Maho, kryetar i KZAZ nr.28 nė qytetin e Korēės, tha se "nga verifikimet nė terren dhe qendrat e votimit, pjesėmarrja nė votime nė kėtė qytet deri nė orėn 14.30 arrin nė rreth 30%"- citon ATSH.

  Ndėrkohė, edhe Roland Gushi, kryetar i KZAZ nr. 29 dhe Kimet Mullalli, kryetar i KZAZ nr. 30, qė pėrfshijnė komunat e rrethit tė Korēės, u shprehėn pėr njė ecuri krejt normale tė procesit zgjedhor dhe pjesėmarrje nė afro 30% tė zgjedhėsve nė votime.

  Nė qarkun e Elbasanit ka arritur rreth 40% pjesėmarrja e zgjedhėsve nė votime, ndėrsa pritet qė nė orėt nė vijim, ajo tė vijė nė rritje.

  Prefekti i Qarkut tė Elbasanit, Shefqet Deliallisi tha sot pėr ATSH-nė, se "sipas tė dhėnave zyrtare, deri nė orėn 13.30 vetėm nė bashkinė e Elbasanit kanė votuar 22 mijė shtetas, ose 22%, nė rrethin e Gramshit votuan 8000 zgjedhės ose 28%, nė Peqin 30% dhe nė Librazhd 20% e votuesve".

  Proēesi zgjedhor ecėn normalisht pėrjashtuar disa rasteve sporadike si ato tė pajisjes sė komisionerėve tė PS me stilolapsa me mikrokamera.

  Gjithsesi, qė nga ora 13.30 nė tė gjitha qendrat e votimit tė Bashkisė sė Elbasanit vihet re masivitet qytetarėsh, qė presin tė votojnė.

  Nė Vlorė shkalla e pjesėmarrjes sė zgjedhėsve nė votimet e sotme, nė disa zona tė qarkut ėshtė e kėnaqshme. Prefekti i kėtij qarku, Hasan Halili, tha pėr ATSH-nė se "nė zona tė veēanta, sikundėr nė ato qė pėrfshihen nė territorin e administruar nga komunat Qendėr dhe Novoselė, pjesėmarrja nė votime ka arritur nė rreth 30 pėrqind.

  Nė Gjirokastėr deri nė orėn 12.00 kanė votuar rreth 30%. Pėrfaqėsuesit tė KQZ-sė pėr qarkun e Gjirokastrės Arjan Gjini, deklaroi se “deri nė 12.00 tė ditės sė sotme nga 129.600 votues qė janė regjistruar nė listėn pėrfundimtare kanė votuar 30 pėrqind e tyre”.
  “Aktualisht situata e procesit zgjedhor paraqitet e qetė" ėshtė shprehur Gjini, duke shtuar mė tej se "nė shumė nga qendrat e votimit nė qarkun e Gjirokastrės, janė vėrejtuar radhė tė gjata tė zgjedhėsve, tė cilėt presin tė votojnė tė ushtrojnė tė drejtėn e tyre kushtetuese."

  Procesi i votimit nė qarkun e Sarandės dhe Delvinės paraqitet i qetė dhe pa probleme serioze ndėrkohė qė pjesėmarrja nė votime deri nė orėn 14:00 ka qėnė nė masėn 32%.

  Nė qarkun e Dibrit procesi deri nė orėn 14.00 ka vijuar normalisht, me pėrjashtim tė disa incidenteve qė janė vėrejtur si votimi familjar. Gazetarėt e tv NEWS24 qė ndodhen atje vėrejnė njė fluks votuesish nė orėt e drekės. Nė rrethin e Matit pjesėmarrja ka shėnuar mbi 50 % nė Bulqizė pjesėmarrja 40-45 % nė Peshkopi rreth 40 %.
  (s.g/BalkanWeb)

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Zgjedhjet, Meta: Procesi i qetė e me standarde

  Pėrmes njė konference pėr mediat, Meta theksoi se LSI po regjistron cdo parregullsi dhe sipas tij incidentet e deritanishme kanė qenė tė rastėsishme dhe nuk kanė ndikuar nė ecurinė e procesit, i cili sipas Metės, ka qėnė i qetė e me standarde.

  TIRANĖ- Kreu i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Ilir Meta e ka konsideruar procesin zgjedhor si tė qetė e me ritme normale. Pėrmes njė konference pėr mediat, Meta theksoi se LSI po regjistron cdo parregullsi dhe sipas tij incidentet e deritanishme kanė qenė tė rastėsishme dhe nuk kanė ndikuar nė ecurinė e procesit.

  “ Dėshiroj tė pėrshėndes nė mėnyrė tė veēantė qytetarėt shqiptarė tė cilėt mė shumė se asnjė herė tjetėr i kanė vlerėsuar kėto zgjedhje duke votuar masivisht. Do t’i inkurajoja tė vazhdojnė me kėto ritme tė larta edhe nė orėt e mbetura pėr tė shėnuar njė votim historik, pėr njė pėrcaktim historik tė Shqipėrisė drejt integrimit tė sigurt nė Bashkimin Europian” theksoi Meta pėrpara gazetarėve.
  (e.n/BalkanWeb)

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KZAZ publikojnė % e pjesėmarrjeve nė disa qarqe

  Publikohen tė dhėnat e para tė KZAZ-ve nė disa qytete tė vendit pėr pjesėmarrjen nė votimeve deri nė orėn 14.30 minuta Nė qarkun e Korcės, Elbasan, Vlore, Dibėr, Gjirokastėr dhe Sarandė pjesėmarrja ka variuar nga 30- 40,45 % e votuesve tė regjistruar nė listat e zgjedhėsve. Vihen re fluks votuesish nė Qendrat e votimit.

  TIRANE- Nė qarkun e Korcės kanė marrė pjesė rreth 30 % e 286 mijė zgjedhėsve tė regjistruar nė listat zgjedhore.
  “ Ardian Maho, kryetar i KZAZ nr.28 nė qytetin e Korēės, tha se "nga verifikimet nė terren dhe qendrat e votimit, pjesėmarrja nė votime nė kėtė qytet deri nė orėn 14.30 arrin nė rreth 30%"- citon ATSH.

  Ndėrkohė, edhe Roland Gushi, kryetar i KZAZ nr. 29 dhe Kimet Mullalli, kryetar i KZAZ nr. 30, qė pėrfshijnė komunat e rrethit tė Korēės, u shprehėn pėr njė ecuri krejt normale tė procesit zgjedhor dhe pjesėmarrje nė afro 30% tė zgjedhėsve nė votime.

  Nė qarkun e Elbasanit ka arritur rreth 40% pjesėmarrja e zgjedhėsve nė votime, ndėrsa pritet qė nė orėt nė vijim, ajo tė vijė nė rritje.

  Prefekti i Qarkut tė Elbasanit, Shefqet Deliallisi tha sot pėr ATSH-nė, se "sipas tė dhėnave zyrtare, deri nė orėn 13.30 vetėm nė bashkinė e Elbasanit kanė votuar 22 mijė shtetas, ose 22%, nė rrethin e Gramshit votuan 8000 zgjedhės ose 28%, nė Peqin 30% dhe nė Librazhd 20% e votuesve".

  Proēesi zgjedhor ecėn normalisht pėrjashtuar disa rasteve sporadike si ato tė pajisjes sė komisionerėve tė PS me stilolapsa me mikrokamera.

  Gjithsesi, qė nga ora 13.30 nė tė gjitha qendrat e votimit tė Bashkisė sė Elbasanit vihet re masivitet qytetarėsh, qė presin tė votojnė.

  Nė Vlorė shkalla e pjesėmarrjes sė zgjedhėsve nė votimet e sotme, nė disa zona tė qarkut ėshtė e kėnaqshme. Prefekti i kėtij qarku, Hasan Halili, tha pėr ATSH-nė se "nė zona tė veēanta, sikundėr nė ato qė pėrfshihen nė territorin e administruar nga komunat Qendėr dhe Novoselė, pjesėmarrja nė votime ka arritur nė rreth 30 pėrqind.

  Nė Gjirokastėr deri nė orėn 12.00 kanė votuar rreth 30%. Pėrfaqėsuesit tė KQZ-sė pėr qarkun e Gjirokastrės Arjan Gjini, deklaroi se “deri nė 12.00 tė ditės sė sotme nga 129.600 votues qė janė regjistruar nė listėn pėrfundimtare kanė votuar 30 pėrqind e tyre”.
  “Aktualisht situata e procesit zgjedhor paraqitet e qetė" ėshtė shprehur Gjini, duke shtuar mė tej se "nė shumė nga qendrat e votimit nė qarkun e Gjirokastrės, janė vėrejtuar radhė tė gjata tė zgjedhėsve, tė cilėt presin tė votojnė tė ushtrojnė tė drejtėn e tyre kushtetuese."

  Procesi i votimit nė qarkun e Sarandės dhe Delvinės paraqitet i qetė dhe pa probleme serioze ndėrkohė qė pjesėmarrja nė votime deri nė orėn 14:00 ka qėnė nė masėn 32%.

  Nė qarkun e Dibrit procesi deri nė orėn 14.00 ka vijuar normalisht, me pėrjashtim tė disa incidenteve qė janė vėrejtur si votimi familjar. Gazetarėt e tv NEWS24 qė ndodhen atje vėrejnė njė fluks votuesish nė orėt e drekės. Nė rrethin e Matit pjesėmarrja ka shėnuar mbi 50 % nė Bulqizė pjesėmarrja 40-45 % nė Peshkopi rreth 40 %.
  (s.g/BalkanWeb)

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Presidenti Topi vlerėson zgjedhjet e sotme, njė stad i ri i demokracisė shqiptare

  Sot paradite, nė ditėn e zgjedhjeve tė pėrgjithshme parlamentare, Presidenti i Republikės, Prof. Dr. Bamir Topi, i shoqėruar nga Zonja e Parė, Teuta Topi dhe vajzat Nada dhe Etida, votoi nė Qendrėn e votimit tė Njėsisė Bashkiake nr. 9 tė kryeqytetit.
  Pas votimit nė Shkollėn 9-Vjeēare “Servete Maēi”, ku ndodhet qendra ku Kreu i shtetit ushtroi tė drejtėn e tij tė votės, dhe pas pėrshėndetjes me anėtarė tė Komisionit tė Qendrės sė Votimit, si dhe me banorė tė zonės, Presidenti Topi iu pėrgjigj interesimit tė mediave tė pranishme. Duke pėrshėndetur fushatėn elektorale tė partive politike nė vend, si njė fushatė e qetė e civile, Presidenti Topi dha kėtė mesazh: “Sė pari ju pėrshėndes dhe nėpėrmjet jush pėrshėndes tė gjithė popullin shqiptar kudo ku ai ndodhet, nė Shqipėri dhe nė diasporė dhe jam i bindur qė tė gjithė sot janė tė fokusuar tek zgjedhjet politike nė Shqipėri! E kemi thėnė nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe sot po e ripėrsėrisim, madje do tė thoja qė ėshtė momenti mė sinjifikativ pėr ta ripėrsėritur, qė kėto janė zgjedhje shumė tė rėndėsishme pėr Shqipėrinė, janė zgjedhje, tė cilat do t’i japin patjetėr nė mėnyrė definitive rrugėn pėr nė Bashkimin Evropian pėr Shqipėrinė.
  “Kam rastin qė tė jap njė mesazh publik, tė gjithė duhet ta vlerėsojnė kėtė ditė tė rėndėsishme si njė stad tė ri tė rėndėsishėm tė demokracisė, tė gjithė duhet tė marrin pjesė nė votime! U bėj apel tė gjitha partive politike qė ta kalojnė kėtė ditė me mesazhet e duhura! U bėj thirrje komisionerėve, simpatizantėve qė tė ushtrojnė tė drejtėn e votės! Ne duhet tė demonstrojmė sot qė jemi njė vend qė kemi arritur nė njė stad tė rėndėsishėm tė demokracisė, qė dėshirojmė ta konsolidojmė demokracinė dhe qė tė kemi mundėsi pas kėtyre zgjedhjeve qė, sikurse e kam thėnė edhe herė tjetėr, rruga drejt Bashkimit Evropian tė jetė njė rrugė e hapur, njerėzit tė lėvizin tė lirė dhe shumė shpejt patjetėr do tė jemi pjesė edhe zyrtarisht e familjes sė madhe evropiane”.

  TV Klan

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KQZ: Votuan 46 perqind e zgjedhesve

  28/06/2009 20:57

  Rezultatet paraprake te Komisionit Qendror te Zgjedhjeve per pjesemarrjen e votuesve tregojne se ne rang kombetar kane votuar 46 perqind e zgjedhesve.
  Keshtu, sipas ketyre rezultateve ne Berat kane votuar 46 perqind e zgjedhesve, ne Diber 43 perqind, ne Gjirokaster 53 perqind, ne Fier 48 perqind, ne Kukes 53 perqind, ne Lezhe 48 perqind, ne Shkoder 42 perqind, ne Tirane 50 perqind dhe ne Vlore 36 perqind.

  Nderkohe ne pritje per te mesuar rezultatet eshte Elbasani, Korca dhe Durresi.

  Top Channel

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Zeri i Amerikes raporton mbi zgjedhjet ne qarqet e ndryshme te Shqiperise:
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 28-06-2009 mė 15:18

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KQZ, Ristani: Nisi numėrimi i votave. Zgjedhjet sot marrin notėn 10

  Kryetari i KQZ, Arben Ristani bėri tė ditur se ka nisur procesi i numėrimit tė votave qė do tė vendosin fitoren pėr kėto zgjedhje parlamentare. Ai e ka cilesuar kete proces si me te veshtirin, por dhe me interesantin te zhvilluar ndonjehere ne ndonje proces zgjedhor ne Shqiperi. Per Ristanin, zgjedhjet e sotme ishin normale


  TIRANE-Nė njė dalje tė parė publike pas pėrfundimit tė procesit tė votimit, kryetari i Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve (KQZ), Arben Ristani bėri tė ditur se ka nisur procesi i numėrimit tė votave qė do tė vendosin fitoren pėr kėto zgjedhje parlamentare. Pasi e ka cilėsuar nė pėrgjithėsi procesin e votimit nė tė gjithė vendin, normal dhe tė qetė, Ristani ka falenderuar pėr punėn e bėrė tė gjithė aktorėt qė morėn pjesė e kėtė proces, nga komisionerėt e deri tek anėtarėt e KQZ. Por, sic theksoi Ristani, nė kėto momente Ora 21: 15 minuta ka filluar procesi i numėrimti tė votave. “Ka filluar procesi i numėrimit. Procesi mė i vėshtirė, por dhe mė interesanti pėr mėnyrėn sesi ėshtė pėrgatitur. Do kemi mundėsinė qė gjithė ky ambient tė shndėrrohet nė njė ambient tė kėndshėm pėr ju, pasi nėpėrmjet ekraneve do shihni si numėrohen votat live. Procesi i gjatė, do marrė gjithė natėn, do jetė proces shumė transparent dhe shumė interesant pėr tu ndjekur. Monitorėt do ndihmojnė pėr tė dhėnė rezultate”, garantoi Ristani mediat dhe opinionin. I pyetur sesi e kosnideron ai procesin e sotėm tė votimit, Ristani theksoi se votimi sot meriton notėn maksimale qė merr njė nxėnės shkolle. “Mendoj se procesi i votimit sot, meriton notėn 10”.

  (d.b/BalkanWeb)

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  "Zogby International”: Sipas "EXIT POLL", PD fiton 69 mandate, PS 54, 13 mandate te diskutueshme

  "Zogby International” publikon rezultatet e exit poll te kryera pas votimit te sotem ne 12 qarqe te vendit.

  Keshtu sipas ketyre rezultateve, nese do te merreshin parasysh keto te dhena, atehere ne parlamentin e ardhshem do te kishim 69 vende te koalicionit te Partise Demokratike, 55 te koalicionit te Partise Socialiste, 4 te LSI-se dhe 12 te pavendosura.

  Marzhi i gabimit ne kete sondazh eshte 3.2 perqind.

  Qarku Kukes

  PS 21 perqind
  PD 67 perqind
  LSI 3 perqind
  PR 3 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 1
  Koalicioni i PD 2
  LSI 0
  Te papercaktuara 0


  Qarku Diber

  PS 30 perqind
  PD 54 perqind
  LSI 3 perqind
  PLL, PR 2 perqind

  Mandatet

  Koalicioni PS 2
  Koalicioni PD 3
  LSI asnje
  I diskutueshem 1


  Qarku Shkoder

  PS 30 perqind
  PD 54 perqind
  PR 3 perqind
  Te ndryshme 1 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 4
  Koalicioni i PD 7
  Koalicioni i LSI 0
  I diskutueshem 0


  Qarku Lezhe

  PD 57 perqind
  PS 28 perqind
  LSi 3 perqind
  PAA, PSD 2 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 2
  Koalicioni i PD 4
  LSI 0
  I diskutueshem 1


  Qarku Tirane

  PD 49 perqind
  PS 35 perqind
  LSi 5 perqind
  Te ndryshme 1 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 13
  Koalicioni i PD 17
  LSI 1
  Te paparcaktuara 1


  Qarku Durres

  PD 49 perqind
  PS 35 perqind
  LSI 6 perqind
  PR 2 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 3
  Koalicioni i PD 7
  LSI 1
  I diskutueshem 1


  Qarku Elbasan

  PD 44 perqind
  PS 38 perqind
  LSI 4 perqind
  G99, PR, PDK 2 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 6
  Koalicioni i PD 7
  LSI 0
  i diskutueshem 1


  Qarku Korce

  PD 49 perqind
  PS 38 perqind
  LSI 4 perqind
  PR 2 perqind

  Mandatet

  PS 5
  PD 6
  LSi 0
  i diskutueshem 1


  Qarku Berat

  PS 43 perqind
  PD 29 perqind
  LSi 14 perqind
  G99 6 perqind

  Mandatet

  Koalicion i PS 3
  Koalicioni i PD 3
  Koalicioni i LSI 1
  I diskutueshem 1


  Qarku Fier

  PD 36 perqind
  PS 44 perqind
  LSI 7 perqind
  G99, PDI 2 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 7
  PD 7
  LSI 1
  I diskutueshem 1


  Qarku Vlore

  PS 42 perqind
  PD 34 perqind
  LSI 3 perqind
  PBDNJ 11 perqind

  Mandatet

  PS 6
  PD 4
  LSI 0
  I diskutueshem 2


  Qarku Gjirokaster

  PD 37 perqind
  PS 45 perqind
  LSI 3 perqind
  PBDNJ 6 perqind

  Mandatet

  Koalicioni i PS 2
  Koalicioni i PD 2
  Koalicioni i LSi 0
  I diskutueshem 1


  Totali i Mandateve:
  Koalicioni i PD: 69
  Koalicioni i PS: 54
  Koalicioni i LSI: 4
  Te diskutueshme: 13
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 28-06-2009 mė 16:38

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Tiranė, mė 28.06.2009

  ora 21:00

  DEKLARATĖ PĖR SHTYP

  Mė lejoni qė para se tė kaloj nė tė dhėna mė tė detajuara mbi ecurinė dhe pėrfundimin e fazės sė parė tė procesit zgjedhor, pikėrisht atij tė votimit, tė shpreh kėnaqėsinė e veēantė tė Komisionit pėr mbylljen me sukses tė plotė tė kėsaj faze. KQZ e ka ndjekur me shumė kujdes procesin e votimit nėpėrmjet tė gjitha strukturave tė saj nė qendėr dhe nė bazė, duke mundėsuar kėshtu njė proces qė pa asnjė hezitim mund ta cilėsoj si procesin mė tė mirė tė votimit, tė zhvilluar nė vend.

  Do tė dėshiroja qė nė radhė tė parė tė pėrgėzoja, por dhe tė vlerėsoja tė gjithė votuesit shqiptarė, tė cilėt treguan vlera tė vėrteta qytetarie, manifestuan njė nivel tė lartė tė shpirtit tė tyre demokratik gjatė gjithė ditės sė votimit. Ky shpirt demokratik duket qartė dhe nė numrin e lartė tė pjesėmarrjes nė votime, sipas tė dhėnave qė ne kemi deri nė kėtė moment. Po nė kėtė kontekst, dėshiroj tė shpreh vlerėsimin maksimal dhe ndaj tė gjithė subjekteve qė garuan nė kėto zgjedhje.

  Qėndrimi i tyre gjatė gjithė ditės sė votimit dhe pėrpjekja e tyre pėr tė qendruar nė lartėsinė qė e kėrkonte momenti, na ndihmuan jo vetėm ne, por tė gjithė qytetarėt pėr tė patur njė proces krejtėsisht tė qetė votimi.

  Procesi i votimit ka pėrfunduar nė tė gjitha qendrat e votimit nė orėn 19:00, kohė qė pėrcaktohet qartė dhe nė Kodin Zgjedhor. Nuk kemi patur asnjė njoftim pėr ndonjė problem apo radhė tė tejzgjatura nė qendrat e votimit. E gjithė kjo konfirmon dhe njėherė ecurinė shumė tė mbarė tė procesit.

  Por ne vazhdojmė tė jemi tė angazhuar maksimalisht, pasi pėr ne, procesi zgjedhor nuk ka pėrfunduar. Jemi para procesit tė numėrimit tė votave dhe po ndjekim me shumė kujdes tė gjithė ecurinė e transportit tė bazės materiale zgjedhore nga ēdo qendėr votimi drejt 66 vendeve tė numėrimit. Sigurisht qė kemi tė tė bėjmė mė njė fazė tė dytė por po aq tė rėndėsishme tė procesit zgjedhor.

  Deri tani kemi konfirmimin absolut se sistemi i kamerave tė numėrimit tė votave ėshtė nė gadishmėri tė plotė. Madje dhe sistemi i kamerave qė sjell pamje nė kohė reale nga tė gjitha VNV-tė nė KQZ, sikundėr e keni konstatuar edhe vetė gjatė gjithė ditės funksionon pa asnjė problem.

  Por sigurisht edhe prania e tė gjithė vėzhguesve, si atyre vendas ashtu dhe tė huaj, ka qenė njė kontribut shumė i madh nė favor tė transparencės sė procesit. Shprehim bindjen se kontributi i tyre do tė vazhdojė me po tė njėjtin pėrkushtim dhe korrektėsi dhe gjatė procesit tė numėrimit tė votave. Ajo ēka konstatojmė me kėnaqėsi ėshtė fakti se kemi njė pjesėmarrje tė lartė nė votim, thuajse nė tė gjitha qarqet e vendit.

  KRYETARI

  Arben RISTANI

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

 16. #16
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  PS, Rama: Tė ndjekim numėrimin e votave. Exit Poll-et nuk vlejnė


  TIRANE-Kryetari i Partisė Socialiste (PS), Edi Rama ka bėrė thirrje opinionit shqiptar dhe mediave sot nė mbrėmje nga selia rozė qė qė te ndjekin procesin e transportimit tė kutive tė votimit dhe tė mos pėrqendrohen te exit poll-et.
  Sipas Ramės ky eshte nje moment historik, ku populli shqiptar po kerkon te marre vesh vendimin per zgjedhjet e sotme. Rama u kėrkoi mediave qe te ndjekin procesin e transportimit te kutive te votimit dhe te mos perqendrohen te exit poll-et.

  “Lutemi qė tė garantojmė procesin e numėrimit pasi ėshtė shumė e rėndėsishme ajo qė cka nė kėto momente ėshtė pikėpyetje pėr ne dhe pėr njė popull tė tėrė ėshtė kalimi I njė provimi tė madh, dhe ky provim I madh nuk mund tė manipulohet pėr shkak tė kėtyre shfaqjeve tė demokracisė me eksperimente tė gabuara, nė kohėn e gabuar dhe vendin e gabuar. Unė nuk jam kėtu pėr tė komentuar Exit Poll-et, por pėr tė thėnė qė s’vlejnė. Ajo qė vlen ėshtė ajo qė del nga kutia e fshehtė. Shqiperia nuk ėshtė vend pėr zhvillimin e Exit Polleve. Rezultati i tyre sot nuk vlen”, u shpreh kreu i partise socialist, Edi Rama ne daljen e dyte te tij ne nje konference per shtyp duke i bere thirrje personave pergjegjes qe te vazhdojne te numerojne votat, pasi misioni i tyre eshte historik.
  "Procesi vazhdon dhe askush nuk mund te na krijoje nje situate te pafavorshme duke nisur festimet pa u numeruar zyrtarisht votat", u shpreh Rama.
  Kreu socialist theksoi se eshte me interes perfundimi i fazes se dyte, ai i transportimit te plote te kutive te votimit.

  (d.b/BalkanWeb)
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 17. #17
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime

  AFP: Shqipėria zhvillon proces zgjedhor tė qetė

  Agjencia e lajmeve AFP ka komentuar zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare ne Shqiperi. Duke iu referuar procesit te votimit, AFP e ka kondsideruar votimin te qete dhe normal

  TIRANA - Shqiptarėt votuan sot nė njė proces tė qetė zgjedhor, qė shėnon njė pėrmirėsim dhe njė hap vendimtar tė Shqipėrisė. Keshtu i ka konsideruar agjencia e lajmeve AFP zgjedhjet parlamentare ne Shqiperi.
  Afro 3,1 milionė votues ishin regjistruar pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet parlamentare, qė konsiderohen si vendimtare pėr tė ardhmen evropiane tė vendit ballkanik.
  "Procesi zgjedhor zhvillohet pothuajse tre muaj pas anėtarėsimit me tė drejta tė plota tė Shqipėrisė nė NATO dhe ndėrkohė ka hedhur hapin e parė drejt anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian me aplikimin pėr statusin e vendit kandidat.
  Rezultatet e para zyrtare pritet tė bėhen publike nesėr", citon agjencia.
  Kėto ishin zgjedhjet e shtata qė prej rėnies sė regjimit stalinist nė vitin 1991, ku afro 4 000 kandidatė garuan pėr 140 vende nė parlament.
  AFP ka cituar edhe Komisionin Qendror te Zgjedhjeve ne Shqiperi qe deklaroi se votimi i sotėm u zhvillua nė mėnyrė shumė normale.
  "Pjesėmarrja nė qytetet mė tė mėdha tė vendit varionte nga 40 deri nė 45 pėr qind tre orė pėrpara mbylljes sė qendrave tė votimit, bėri tė ditur Komisioni i Zgjedhjeve", citon AFP.

  (d.b/BalkanWeb)
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 18. #18
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime

  Ksamil, demtohen elementet e sigurise se dy kutive

  Probleme ne zonen 65 ne Ksamil, ku sipas informacioneve te fundit, dy prej kutive te votimit nuk jane pranuar nga KZAZ-ja pasi jane demtuar elementet e sigurise.

  Ka patur nje tentative per prishjen e vulave, por nuk dihet se nga cila pale.

  Nderkohe qe deri ne kete ore te nates ne Sarande cdo gje ka shkuar normalisht dhe nuk ka patur asnje incident.


  Top Channel
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e BESIIM
  Anėtarėsuar
  07-04-2009
  Vendndodhja
  France
  Postime
  309
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Koalicioni PD fiton zgjedhjet me 50.3 %, votohet pėr Shqipėrinė evropiane
  Bota sot, Tiranė
  Gani Boby ka publikuar pak mė parė rezultatet e plota tė exit – poll-it tė parė sipas tė cilit Partia Demokratike sėbashku me koalicionin e saj parazgjedhor do tė ketė 76 deputetė.
  Tiranė-Partia Demokratike njohu fitoren mė tė madhe qė nga viti 1992. kryeministrit Berisha i besuan tė gjithė qytetarėt tė cilėt kanė pėr synim zhvilimin dhe integrimin e vendit. Nė kėtė kontekst, qeverisė demokratike, shqiptarėt i besuan me tė drejtė edhe njė herė drejtimin e shtetit. Shqiptarėt e treguan qartė pėr vizionin dhe synimin e tyre. Ndėrsa sipas sondazheve tė organizuara nga kompanitė e njohura ndėrkombėtare rezultati i zgjedhjeve faktikisht mbetet nė favor tė PD-sė. Nė garė ishin katėr koalicione, qė kanė grupuar 33 parti tė tė gjithė spektrit politik. Ndėrsa sipas sondazheve tė organizuara nga kompanitė e njohura ndėrkombėtare rezultati i zgjedhjeve do tė jetė nė favor tė PD-sė e cila do tė kėtė njė epėrsi tė vogėl ndaj PS. Treguan me kulturėn e tyre se janė pro perėndimit. Se shqiptarė ndjekin linjėn e Bashkimit Evropian, se janė kundėr errėsimit tė trurit, kundėr pushtimit tė hapėsirave publike nga ndėrtuesit e Ramės. Vota e tyre tregoi sot se shqiptarėt nuk mund tė pranojnė kurrė qė 50 vitet e Hoxhės tė kthehen edhe nė herė. Nuk mund tė pranohej qė vendi tė tė drejtohej nga njerėz tė ēmendur, imorale dhe ēnjerėzorė. Askush nuk mund tė pranonte qė njerėz qė kanė shkatėrruar familjet e tyre, prindėr tė fėmijėve qė vrasin qytetarė nė mes tė Tiranės, politikanė qė trafikojnė drogė dhe motrat e tyre nuk mund tė drejtojnė vendin. Ata e kanė vendin jashtė parlamentit sepse nuk mund tė jenė nė ato karrige, nuk janė shembull pėr askėnd. Shqipėria mori njė tjetėr kthesė. Shqiptarėt duan tė lėvizin pa viza, duan perėndimin dhe zhvillimin e vendit. Dhe kėtė vendim ata e morėn sot. Ashtu sikurse vetė kreu i qeverisė u shpreh pak ditė mė parė se fitorja nė kėto zgjedhje do jetė e ngjashme me fitoren e parė tė Partisė Demokratike, gjithēka ėshtė duke u vėrtetuar plotėsisht. Zyrtarė tė lartė tė policisė thanė se votimet janė zhvilluar nė njė atmosferė tė qetė. "Nė tė gjithė vendin situata ka qenė mjaft e qetė, pėrjashto disa raste tė papėrfillshme qė policia ka kryer veprimet e saj," tha drejtori i pėrgjithshėm i policisė, Ahmet Prenēi. Policia, theksoi ai, ėshtė "vendosur nė vendet jashtė qendrave tė votimit dhe ndjekin rrugėt ligjore kur komisionarėt kėrkojnė ndėrhyrjen e policisė." Shqiptarėt kanė votuar nė zgjedhjet e shtata parlamentare qė nga vendosja e sistemit shumėpartiak. Si autoritetet e administrimit tė zgjedhjeve ashtu edhe vėzhguesit e shumtė ndėrkombėtare thonė deri nė orėn 1900 zgjedhjet janė zhvilluar pėrgjithėsisht tė qeta. Zgjedhjet janė njė test pėr tė konfirmuar kredencialet demokratike tė Shqipėrisė dhe Bashkimi Evropian ka thėnė se njė proces i rregullt do ta ndihmojė vendin qė t'i afrohet mė shumė Evropės.Koalicioni PD + 49.7% - 49%;

  Berisha, kjo ėshtė fitore gjithėshqiptare

  Pas pėrfundimit zyrtar tė afatit pėr mbylljen e qendrave tė votimit, kryeministri Sali Berisha njėherazi kryetari i Partisė Demokratike nė njė konferencė pėr shtyp u bėri apel qytetarėve tė presin rezultatin me maturi dhe qytetari, duke treguar edhe njėherė pėr fitorėn e madhe tė PD.

  Berisha: Konfirmoj fitoren nė zyrėn time, do ti telefonoj Ramės.

  Sipas Berishės, vlerėsimi i tij pėrfundimtar pėr zgjedhjet e kanė 500 votuesit e huaj dhe 5000 mijė shqiptarė zgjedhjet tė cilat kanė qenė mė tė vėzhguara nė tėrė historinė e pluralizmit.“Pėrshėndes pėrfaqėsuesit e tė gjithave forcave politike tė cilėt menaxhuan sot tė paktėn sipas tė dhėnave deri tė tanishme njė proces zgjedhor dinjitoz e menaxhuan atė nė tėrėsi nė frymėn e njė bashkėpunimi bazuar nė ligjin koncensual tė miratuar nga parlamenti shqiptar” tha kryeministri.“Falėnderoj tė gjithė qytetarėt Shqiptarė qė e vlerėsuan nė mėnyrėn mė serioze kėtė proces dua tu informoj se pjesėmarrja nė kėto zgjedhje pėrbėn risinė pozitive ėshtė 15 pėr qind me e lartė se nė vitin 2005 e nė zgjedhjet lokale tė vitit 2007", theksoi Berisha. Zgjedhjet do mbyllen, qendrat e votimit sepse orari kėshtu e pėrcakton do tė vazhdojė ku ka njerėz nė radhė, por faza me delikate ėshtė faza qė vjen. Unė kam besim sė pari te komisionerėt tė cilėt e menaxhuan nė njė shkallė tė lartė cilėsie ligjore procesin zgjedhor. Sė dyti kam besimin mė tė madh te forcat e policisė siē jemi dėshmitarė nė kėtė fushatė ka pasur zero implikim tė forcave tė rendit.Kam besim tė plotė se nė traditėn e tyre tė shkėlqyer kanė bėrė transportin prefekt tė materialit Sė treti kam besim tė madh te numėrimi i cili do tė jetė elektronik’ deklaroi mė tej Berisha. “Nė kėto zgjedhje nuk ka tė humbur, kėto janė zgjedhje vetėm pėr tė fituar ndaj dhe janė mė tė fituara sepse Shqipėria Evropiane ėshtė Shqipėria e tė gjithė qytetarėve ndaj dhe unė do tu ftoja tė gjithė qytetarėt qė tė ndjekin rezultatin me maturi me qytetari pa krijuar idera tė faktorėve tė humbėsve dhe fituesve. Unė pres me qetėsi nė zyrėn time rezultatin deri nė orėt e vona.” tha Berisha. Sipas Berishės, vlerėsimi i tij pėrfundimtar pėr zgjedhjet e kanė 500 votuesit e huaj dhe 5000 mijė shqiptarė zgjedhjet tė cilat kanė qenė mė tė vėzhguara nė tėrė historinė e pluralizmit.

  Gani Boby ka publikuar pak mė parė rezultatet e plota tė exit – poll-it tė parė sipas tė cilit Partia Demokratike sėbashku me koalicionin e saj parazgjedhor do tė ketė 76 deputetė.

  Gani Boby ka publikuar pak mė parė rezultatet e plota tė exit – poll-it tė parė sipas tė cilit Partia Demokratike sėbashyku me koalicionin e saj parazgjedhor do tė ketė 74-80 deputetė.
  Tiranė PD 49.7% PS 41.7% LSI 5.0% Tė tjera 3.6

  Berat PD 23.7% PS 44.2% LSI 16.1% Tė tjera 16%
  Dibėr PD 61.2% PS 29.4% LSI 6.5% Tė tjera 2.9%
  Durrės PD 61.2% PS 31.8% LSI 5.3% Tė tjera 1.7%
  Elbasan PD 48.3% PS 42.5% LSI 4.3% Tė tjera 4.8
  Fier PD 40% PS 40.2% LSI 11.9% Tė tjera 7.9%
  Gjirokastėr PD 33.7% PS 41.8% LSI 10.7% Tė tjera 13.8%
  Korcė PD 51.5% PS 39% LSI 4.6% Tė tjera 4.9%
  Kukės PD 62.1% PS 27.4% LSI 5.6% Tė tjera 4.8%
  Lezhė PD 53.9% PS 31.2% LSI 6.2% Tė tjera 8.6%
  Shkodėr PD 61.2% PS 30.3% LSI 1.8% Tė tjera 6.7%
  Vlorė PD 33% PS 45.1% LSI 4.2% Tė tjera 17.7%
  Rang kombėtar Pd 47.5% Ps 38.8% Lsi 6.5% Tė tjera 7.2%
  Rezultate mbi aleancat Aleanca e Ndryshimit me 50.3% - kontributi nga aletat - 2.5% Bashkimi per Ndryshim 42.3% - kontributi nga aletat 3.5% Aleanac Socialista pėr Intengrim 6.5% Poli i Lirisė 0.9%
  Hiqni maskat, mbajtja e tyre kohė tė gjatė rrezikon t`ju bėhet fytyrė!

 20. #20
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime

  Ristani: Nis procesi i numerimit

  Kryetari i Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, Arben Ristani ka dale ne nje konference per shtyp ku ka deklaruar se ka nisur procesi i numerimit te votave.

  Po ashtu Ristani ka theksuar se ka perfunduar numerimi i votave ne kutine e pare nga qarku i Kukesit dhe ka dhene te dhenat perkatese ne lidhje me rezultatin, ku shumicen e votave e kishte marre koalicioni i Partise Demokratike.

  Ristani theksoi se te dhenat do te pasqyrohen nga minuta ne minute ne monitoret ne KQZ.


  Top Channel
  Jeta ime, mban emrin e saj..

Faqja 1 prej 22 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •