Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232

    Profesor grek në intervistë në NY Times thot “ne flisnim shqip, të tjerë na bën grek"




    http://www.tokajone.com/?p=163


    Profesori i Universitetit së Athinës Nikos Dimou në intervistë në NY Times(gazeta më e madhe në Amerikë) për Muzeun të ri të Athinës deklaroi që grekët të sotshëm flisnin shqip dhe skanë lidhje me greket të lashtë.

    “It’s the fault of a German,” Mr. Dimou said about Greek pride in this cause. He was referring to Johann Winckelmann, the 18th-century German art historian whose vision of an ancient Greece “populated by beautiful, tall, blond, wise people, representing perfection,” as Mr. Dimou put it, was in a sense imposed on the country to shape modern Greek identity.


    “We used to speak Albanian and call ourselves Romans, but then Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, they all told us, ‘No, you are Hellenes, direct descendants of Plato and Socrates,’ and that did it. If a small, poor nation has such a burden put on its shoulders, it will never recover.”

    Përkthim:

    Është faji i një gjermani, thot z.Dimou për kokëfortësinë e grekëve në këtë çeshtje. Dimou fliste për Johann Winckelmann, historian gjerman të arteve të shekullit të 18, vizioni i së cilit për “një Greqi të lashtë të popullsuar nga njerez të bukur, të gjatë, të urtë që reprezantonin perfeksionin”, si z.Dimou tha ishte imponuar te shteti grek që të krijoj indetitetin modern grek.

    “Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”, por athere Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix,, të tërë na thanë, “Jo, ju jeni Grekë, pasardhës direktë të Platonit e Sokratit”, dhe athere filluan problemet. Por kurrë një komb i vogël dhe i varfër ka një ngarkesë të tillë mbi supet e tija, kurrë nuk do shërohet.

    Marrë nga:

    http://www.nytimes.com/2009/06/24/ar...4&pagewanted=2
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  2. #2
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anëtarësuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Vlore !
    Nuk eshte ndonje sesancion ky lajm sepse te gjithe e thone (fshehur nga shqiptaret) ne Greqi se "O papush mu milaje arvaniktia) pra, jo me shume se 150-200 vjet shqipja ishte gjuhe e pare ne Greqi. Fati i keq i shqipes dhe i shqiptareve etnik te Greqise ishte KISHA GREKE e cila fliste dhe shkruante greqishten dhe si e tille perhapi kete gjuhe duke i bere besimtaret shqiptare te flisnin edhe greqisht sepse ishte"gjuha e zotit". Besoj se ju kujtohet Shenjt Kozmai Etoliani. Greket (shqiptaret grekfoles dmth)bene nje pune shembullore ne kete drejtim, te jemi te sinqerte.... .
    Shyqyr qe doli nje Aristidh tjeter, keq me vjen po nuk do ta kete te gjate eshe ky. Ne fact shqiptaret e quanin vehten Romane sepse ishin me shume katolike se bizantine -Orthodokse. Ketu ndoshta ka gabuar z. Dhimou(“Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”).
    Gezuar!
    Ndryshuar për herë të fundit nga ARKIA : 28-06-2009 më 03:49
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Hap i madh i ketij drejtori, e pash para ca dite ne Tv Arte, ishte nje njeri i menqur, si thuani Aristit Kola i dyte...;

    Dera eshte e hapur...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  4. #4
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    (“Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”).
    Ne fakt ne 11 maj te vitit 330 Perandori Costantino(gjak ilirik) e rithemeloi qytetin e Bizantit duke e quajtur Nova Roma dhe qe shume shpejt mori emrin Costantinopoli.
    Qyteti qe u be kryeqytet i perandorise romake dhe ne vazhdim perandorise romake te lindjes, humbi perfundimisht denominacionin "Bizant", i cili nuk u perdor kurre gjate gjithe periudhes se perandorise romake te lindjes (395-1493).
    Ata qe ne i quajme Bizantine veten e tyre e quanin Ῥωμαίοι Rhōmaioi (romei), kurse shtetin e tyre Βασιλεία Ῥωμαίων (Basileia Rhōmaiōn), dmth mbreteria e Romaneve.

    Termi Bizant qe perdorim ne sot eshte vetem nje term i sforcuar historianesh, i cili ne fakt rrjedh nga kolonet e Megares qe themeluan qytetin ne vitin 667 para krishtit,dhe qe e quajten Byzas per nder te mbretit te tyre, i cili ishte nje satrap i rajonit nen influencen persiane.

    ps.Keshtu si perfundim, ata flisnin Shqip dhe e quanin veten e tyre Ῥωμαίοι/ Rhōmaioi
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 28-06-2009 më 05:51
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Marbres d'Elgin Argument dans un New Light
    ATHENS - Peu de temps avant que le nouveau musée de l'Acropole ouverte le week-end dernier, l'écrivain Christopher Hitchens a salué dans ce journal, ce qu'il appelait la mort d'un argument.
    Grande-Bretagne, disait Athènes n'avait pas de lieu adéquat pour mettre les Marbres d'Elgin, le plus de la moitié de la frise du Parthénon, frontons et métopes que Lord Elgin esprit quand il a été ambassadeur de l'Empire ottoman il ya deux siècles. Depuis 1816, ils ont des prix de la British Museum. Pendant ce temps, les Grecs avaient à faire avec les restes, se trouve dans un musée délabrée construite en 1874.
    Alors que le nouveau musée Bernard Tschumi, l'architecte d'origine suisse, a mis au point près de la base de l'Acropole est un 200 millions de dollars, 226.000-pieds carrés, state-of-the-art réfutation de l'argument de la Grande-Bretagne.
    Auprès de certains angles, il a le charme et la discrétion de l'Administration portuaire de terminal à Manhattan. Les voisins se plaignent depuis tous le chemin de la banque, le logement des valeurs ayant monté en flèche à cause de cela.
    L'intérieur, toutefois, il est lumineux et spacieux, et la collection est un miracle. Weathered originaux de la frise du Parthénon, celles Elgin à la traîne, sont combinées avec des moulages en plâtre de ce qui est à Londres pour remplir le ensoleillées dernier étage du musée, à l'angle de miroir du Parthénon, qui brille à travers les fenêtres enveloppant. La confrontation entre l'original et la copie fait un pas subtils hauteur pour le retour des marbres. Ministre de la Culture de la Grèce, Antonis Samaras, à l'occasion de l'ouverture, la semaine dernière, a dit ce que fonctionnaires grecs ont dit pendant des décennies que les sculptures du Parthénon, brisé, sont comme un portrait de famille avec des êtres chers disparus. "Le patron de M. Samaras , le président de la Grèce, Karolos Papoulias, a parlé moins métaphorique: «Il est temps de panser les plaies de ce monument avec le retour des marbres qui appartiennent à celle-ci."
    Ne pas miser le britannique seront d'accord.
    À l'intérieur du musée, comme si l'ascension de la pente de l'Acropole par le biais d'une rampe en verre qui révèle, sous, vestiges excavés lors de la construction du bâtiment. (Ils seront ouverts au public.) It's a nice touch. Au deuxième étage, archaïque, classique et au début des statues moulin sur une grande galerie, comme une foule dans une agora, une fantaisie de conservation et de l'architecture que les risques visiteurs manquant fonctionne comme la «Kritios Boy", qui se cache près d'un côté.
    Comme pour les cariatides de la Erechtheion et la sculpture reste du Temple d'Athéna Nike, y compris la sexy "Sandal Binder", oeuvres de l'importation de manuels scolaires, ils ont l'air un peu coincés sur un balcon et dans un passage, car le musée, à l'exception de la Parthenon parole, n'a pas régulièrement des espaces. La libre circulation met tout sur un pied d'égalité (ce qui est le berceau de la démocratie, après tout), mais le revers de la médaille de cette disposition est l'absence de priorités claires, les musées d'art qui existent à faire.
    Cela dit, Athènes moderne a besoin de nouveaux repères. La ville est étouffée par des bâtiments jetés à la va-vite après la junte a chuté au début des années 1970. Public monuments anciens palais singes, mal. Nikos Dimou, un écrivain ici, a rappelé que, lors d'un spectacle de la British moderne sculpteur Henry Moore est arrivé il ya: "Les gens sont plaints de faire des formes monstrueuses de la terre de beauté. Quatre-vingt-dix pour cent de la culture des Grecs, encore aujourd'hui vivre avec ce classique de sensibilité. "
    Une ou deux générations de bien-rendu, l'environnement, à l'échelle mondiale a, depuis les Grecs filaire venir de l'âge, et les marbres du débat constitue une sorte de luxe que la Grèce a gagné. Elle a commencé avec l'actrice Melina Mercouri au cours des années 1980, sa campagne de publicité qui coïncide avec la naissance d'un leader populiste, Andreas Papandreou, dont le slogan était «la Grèce pour les Grecs." Il a évolué dans une forme moins glamour enchevêtrement de relations diplomatiques et juridiques maneuverings, dernièrement avec la Grèce la récupération de 25 antiquités provenant de divers pays, y compris d'autres stray fragments du Parthénon.
    "Cette question nous unit», Dimitris Pandermalis, le directeur du musée de l'Acropole, a dit l'autre jour, jamais l'esprit que les sondages montrent comment certains d'entre eux en fait la peine de visiter l'Acropole passé l'école primaire.
    Quant à savoir si Elgin avait l'autorité légale de supprimer les billes, les Ottomans étant le pouvoir, comme les Britanniques maintenir, M. Pandermalis pause. "Le problème n'est pas juridique", at-il décidé. «C'est l'éthique et culturel." George Voulgarakis, ancien ministre de la Culture, n'a pas été avisé lors posé la même question. Il a dit: «C'est comme dire: les nazis étaient justifiées dans le pillage des oeuvres d'art inestimables au cours de la Seconde Guerre mondiale."
    «Je comprends ce que la peur des musées», a ajouté M. Voulgarakis. "Ils pensent que tout doit revenir si les billes faire. Mais l'Acropole est spéciale. "
    C'est ce que les Grecs ont insisté pendant des années en faisant valoir pourquoi quand les marbres appartiennent à la Grèce, mais ils disent aussi les marbres appartiennent au monde en rappelant la raison pour laquelle ils n'appartiennent pas à la Grande-Bretagne. Les billes, en fait, appartenait à la Parthénon, un immeuble ici et nulle part ailleurs, le meilleur argument pour le rapatriement, à l'exception de l'idée maintenant est de ne pas joindre de nouveau d'où ils venaient, mais de les déplacer d'un musée à l'autre, du British Museum à le nouveau musée de l'Acropole, mais à côté - une autre question, si ce n'est pour les Grecs.
    «C'est la faute d'un Allemand", a déclaré M. Dimou grec sur la fierté de cette cause. Il faisait référence à Johann Winckelmann, le 18ème siècle, l'historien d'art allemand dont la vision d'une Grèce antique, "peuplé de beau, grand, blond, le sage, ce qui représente la perfection», comme dit M. Dimou, a été dans un sens imposé à la pays à la forme moderne de l'identité grecque.
    «Nous avions l'habitude de parler albanais et de nous les Romains, mais Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, ils nous ont dit, 'Non, vous n'êtes Hellènes, descendants directs de Platon et Socrate, et qui l'a fait. Si une petite nation pauvre a un tel fardeau sur ses épaules, il ne s'en remettra jamais. "
    Ce mythe nécessaire pelles sur l'Acropole au 19e siècle pour effacer les traces ottoman et de purifier le site comme le creuset du classicisme. Le Erechtheion avait un harem, le Parthénon, une mosquée. "Mais l'archéologie grecque a toujours été une sorte de fantaisie», Antonis Liakos, l'un des principaux historien grec, a noté l'autre jour. Le rapatriement argument, en se fondant sur les demandes d'intégrité historique, elle-même une distorsion de l'histoire.
    Pour leur part, les Britanniques ont également remarquer que les marbres de présence à Londres, à travers deux siècles, a désormais sa propre perche sur l'histoire, après avoir influencé le néo-classicisme et Philhellenism dans le monde entier. C'est vrai, et ce n'est pas accessoire que la meilleure des éditions de textes en grec ancien sont publiés par Britanniques, les Français, les Américains et les Allemands, pas les Grecs. Mais l'impérialisme n'est pas un argument attachants.
    Ainsi, les deux parties, de différentes manières, stand sur des bases solides. Propriétaire reste la principale pierre d'achoppement. Lorsque la Grande-Bretagne a offert un prêt de trois mois des marbres de l'Acropole Musée de la semaine dernière, à condition que la Grèce Grande-Bretagne reconnaît la propriété, M. Samaras rapidement rétorqué que la Grande-Bretagne pouvait emprunter de chef-d'œuvre de la Grèce, il a souhaité si elle a renoncé à la propriété des sculptures du Parthénon. Mais un prêt est éteint.
    Dommage. Question de savoir si les deux parties pourraient toujours négocier un moyen de partager des marbres, M. Samaras a secoué sa tête. "Pas de grec peuvent s'inscrire pour que, dit-il.
    Ailleurs, les musées ont commencé à collaborer, mettre en commun les ressources, de flexion anciennes règles. Le British Museum, le Metropolitan Museum of Art, le Musée du Louvre et d'autres grands collectionneurs public de l'antiquité, ont de bonnes raisons de craindre une pente glissante si les billes ne jamais revenir en arrière, jamais l'esprit ce que disent les Grecs.
    En même temps, le musée de l'Acropole joue au coeur, voile dernières questions de propriété dans l'éther de brouillard d'une nature différente de la vérité. Il s'agit de la plus noble, plus facile route.
    Pillage des antiquités ne peuvent évidemment pas être tolérée. Elgin opéré il ya des siècles dans un climat différent. La conversation doit être recadré. Comme M. Dimou demandé: "Si elles ont été retournés, les Grecs ne serait pas plus sage, mieux? D'autres objets d'une incroyable importance sont éparpillés autour de la Grèce et nul ne les visite. "M. Liakos Autrement dit:« Il est très grecque de se poser la question. Qui est propriétaire de l'histoire? Il fait partie de notre argument nationaliste. L'Acropole est notre marque de commerce. Mais l'énergie consacrés à l'antiquité des égouts de la créativité moderne. "
    Le nouveau musée des moulages Melina Mercouri enfin le vieux argument en béton.

    NYT

    Perafersishte Translation;


    Elgin mermer në një argument i ri Lehta
    ATHINË - Jo shumë kohë para se të ri të Akropolit Muzeu u hap javën e shkuar, e shkrimtarit Christopher Hitchens përshëndeti në këtë gazetë atë që ai e quajti vdekjen e një argumenti.
    Britania e përdorur për të thënë se Athina nuk kishte vend të përshtatshëm për ta vënë Elgin mermeret, e më shumë se gjysma e Partenoni frizë, metopes dhe pediments se Zoti Elgin gjallë off kur ai ishte ambasador i Perandorisë Osmane dy shekuj më parë. Që nga 1816 kanë qenë çmimet e Muzeut Britanik. Ndërkohë, grekët kishin të kënaqen me të lëna, ne i shpartalluar një muze i ndërtuar në 1874.
    Pra se muzeu i ri i Bernard Tschumi, zvicerane me origjinë arkitekt, ka hartuar pranë bazën e Akropolit është një $ 200 milion, 226.000-sheshin-këmbë, shteti i artit në kundërshtim të Britanisë argument.
    Nga ajo ka disa kënde të gjitha hijeshi dhe diskrecionin e Autoritetit Portual terminal në Manhatan. Fqinjët janë ankuar gjitha mënyra për të bankës, vlera e strehimit duke qëlluar deri për shkak të kësaj.
    Brenda, megjithatë, është dritë dhe i ajrosur, dhe të mbledhjes së është një mrekulli. Gërryjtem origjinalet nga Partenoni cohë e lehtë, ato Elgin lënë prapa, janë të kombinuara me suva të asaj që e hedh në Londër për të mbushur diellit-drenched lartë kati i muzeut, do të pasqyrojnë kënddrejtë Partenonin, e cila gleams përmes dritareve wraparound. Përleshja midis origjinalet dhe kopjet e bën një jo-delikate katran për kthimin e mermeret. Ministër i kulturës i Greqisë, Antonis Samaras, me rastin e hapjes së javën e kaluar, tha se zyrtarët grekë atë që kanë thënë për dekada: se Partenoni skulptura, shkatërruar, po si një familje me portret "të dashurve të humbur." Z. Samaras e Bosi , presidenti i Greqisë, Karolos Papoulias, foli më pak metaphorically: "Është koha për të shëruar plagët e monumentit me kthimin e mermeret e cila i takon ajo."
    Mos bast britanike do të binin dakord.
    Brenda në muze vizitorët ascend sikur e shpatin e Akropolit nëpërmjet një gotë deviacion tregon se, nën këmbë, mbetet lashtë gërmuar gjatë ndërtimit të ndërtimit. (Ata do të jenë të hapura për publikun.) It's a nice touch. Në katin e dytë archaic statujat klasike dhe në fillim të lëvrin një galeri të mëdha si një turme në një Tani, një curatorial dhe arkitektonike fantazira rreziqet që vizitorët të humbur punon si "Kritios Boy," i cili gati hides në njërën anë.
    Sa i përket caryatids nga Erechtheion dhe skulpturor mbetet e tempullit të Athena Nike, duke përfshirë sexy "sandale libralidhës," vepra të importit libër mësimi, ata shikojnë një grimë e bllokuar në një ballkon dhe në një korridor për shkak se muzeu, përveç për Partenoni dysheme, nuk ka hapësira të rregullt. Pa pagesë çdo gjë e vë në qarkullim të barabartë (ky është vendlindje e demokracisë, pas të gjitha), por flip side of this layout është dështimi për të bërë të qarta prioritetet, të cilat ekzistojnë muzeume arti për të bërë.
    Kjo tha, Athinë nevojave të reja moderne pikë referimesh. Qyteti është i nxituar choked nga ndërtesa hedhur deri pas juntës ra gjatë fillimit të viteve 1970. Publike monumenteve ape lashtë pallate, keq. Nikos Dimou, një shkrimtar i shquar këtu, kujtoi se kur një shfaqje moderne britanike skulptorit Henry Moore arriti vjet më parë: "Njerëzit u ankua në lidhje me sjelljen e monstruoz forma të deri te toka të bukura. Nëntëdhjetë përqind e të kulturuar greket edhe sot jetojnë me këtë klasike ndjeshmërie. "
    Një ose dy gjenerata e mirë udhėtuan, të ndërgjegjshëm për mjedisin, globalisht Wired grekët që më ka ardhur nga mosha, dhe e Elgin mermeret debat tani paraqet një lloj luksoze se Greqia ka fituar. Ajo filloi me aktorja Melina Mercouri gjatë viteve 1980, publicitet fushatën e saj përkon me lindjen e një populiste udhëheqës, Andreas Papandreou, të cilit ishte sllogani "Greqia për grekët." Ajo ka evoluar në një lëmsh të më pak joshës diplomatike dhe ligjore maneuverings, kohët e fundit me Greqinë shërohet disa antika nga 25 vende të ndryshme, duke përfshirë disa shtesë humbur fragmente nga Partenoni.
    "Kjo çështje unifies ne," Dimitris Pandermalis, Muzeu i Akropolit drejtor, tha se ditë të tjera, mos u mërzit që anketat tregojnë se si në fakt disa prej tyre për të vizituar bother Akropolis aspiranturë kaluarën.
    Si Elgin nëse do të kishte autoritetin ligjor për heqjen e mermeret, e duke u Ottomans pushtet pushtetit, si e mbajnë britanik, z. Pandermalis ndaluar. "Problemi nuk është ligjor," ai vendosi. "Kjo është etike dhe kulturore." George Vulgarakis, një ish ministër i kulturës, nuk ishte aq i kujdesshëm kur u pyet të njëjtën pyetje. Ai tha se, "It's like duke thënë se janë të justifikuara në nazistët i pavlefshëm plundering veprave të artit gjatë Luftës së Dytë Botërore."
    "Unë e kuptoj se çfarë muzesh frikë," shtoi z. Vulgarakis. "Ata mendojnë se çdo gjë do të duhet të kthehemi në qoftë se bëni mermeret. Por Akropolit është të veçantë. "
    Kjo është ajo grekët kanë ngulmuar për vite kur duke argumentuar se pse mermeret takojnë në Greqi, por gjithashtu ata thonë se i përkasin mermeret botë kur vënë në dukje se pse ata nuk i përkasin britanike. Të mermeret në fakt i takonte Partenonin, ndërtimin e një here dhe askund tjetër, argumenti më i mirë për riatdhesim, me përjashtim të idesë tani nuk është që të reattach ato ku ata erdhën nga ata, por për të lëvizur nga një muze në tjetrin, nga e Muzeut Britanik në Muzeu i ri i Akropolit, megjithëse në vendin fqinj - një çështje të ndryshme, për të mos thënë të grekëve.
    "Kjo është faji i një gjerman," tha z. Dimou greke në lidhje me krenari në këtë shkak. Ai i referohej Johann Winckelmann, të shekullit të 18-gjermanisht historian arti të cilit një vizion të lashtë të Greqisë "populluar nga të bukur, i gjatë, flokëverdhë, njerëzit e mençur, duke përfaqësuar përkryerje," si z. Dimou vënë atë, ishte në një sens të vëna në vend për të formësojnë identitetin modern grek.
    "Ne e përdorur për të flas shqip dhe thirrni vetën romakët, por pastaj nuk e Winckelmann, Gëte, Victor Hugo, Delacroix, ata të gjithë na tha," Jo, ju jeni Hellenes, pasardhësit e drejtpërdrejtë dhe Platoni e Sokrati, 'dhe që e bëri atë. Nëse një pjesë e vogël, të varfër popull ka vënë një barrë të tillë mbi supet e tij, ai kurrë nuk do të shërohet. "
    Ky mit të kërkohet excavators Akropolis gjatë shekullit të 19-të të fshihet osman dhe gjurmët purify këtë faqe interneti si crucible e klasicizëm. Të Erechtheion kishte qenë një harem, Partenonin një xhami. "Por arkeologji greke gjithmonë ka qenë një lloj fantazi," Antonis Liakos, nje historiani grek, vuri në dukje e të tjera ditore. E riatdhesimit argument, duke u mbështetur në pohimet e integritetit historike, vetë distorts histori.
    Nga ana e tyre, e britanik gjithashtu tregojnë se mermeret 'praninë në Londër dy nëpër shekuj ka tani në mal e vet në histori, duke ndikuar neo-klasicizëm Philhellenism dhe rreth e rrotull globit. Kjo është e vërtetë, dhe nuk është i rastësishëm që botimet më të mira të lashtë grek janë botuar nga tekste britanike, franceze, amerikanët dhe gjermanët, nuk grekët. Por nuk është një imperializëm endearing argument.
    Kështu që të dy palët, në mënyra të ndryshme, që luan të qëndrojë në terren. Pronësisë mbetet pengesa kryesore. Kur Britania ofroi një tre-mujor të kredisë për mermeret Akropolis Muzeu javën e kaluar me kusht që Greqia njeh Britania e pronësisë, z. Samaras shpejtësi kundërshtoi se Britania mund të huazoni çdo mjeshtore ai dëshironte nga Greqia në rast se relinquished pronësisë së Partenoni skulptura. Por një kredi ishte jashtë.
    Mëshirë. I pyetur nëse të dy palët ndonjëherë mund të negociojë një mënyrë për të ndarë të mermeret, z. Samaras tronditi kokë. "Nuk mund greke regjistrohu për këtë," tha ai.
    Tjetërkund, muzetë kanë filluar të bashkëpunojnë, pooling burimeve, bending rregullave të vjetra. The British Museum, të Muzeu i Artit Metropolitan, dritare me grila të tjera të mëdha publike dhe mbledhësit e antikitetit kanë arsye të frikësohen një rrëshqitës shpatin mermeret kurrë në qoftë se bëni kthehuni prapa, s'ka rëndësi se çfarë thonë grekët.
    Në të njëjtën kohë Akropolis Muzeu luan drejt në zemër, çështjet e pronësisë me vela kaluarën e mjegullt në eter e një lloj tjetër i së vërtetës. It's the nobler, rruga më e lehtë.
    Grabitjet antikave qartazi nuk mund të tolerohet. Elgin operohet shekuj më parë në një klimë të ndryshme. E gjithë biseda duhet të reframed. Si Z. Dimou pyeti, "Në qoftë se ata u kthye, do të grekëve të mençur, më të mirë? Objekte të tjera të pabesueshme rëndësi janë të shpërndara nëpër Greqi dhe askush nuk i viziton. "Z. Liakos vënë atë një tjetër mënyrë:" Është shumë e greke të kërkojë pyetjen. Kush e zotëron historinë? Kjo është pjesë e argumentit tonë nacionaliste. I Akropolit është markë tonë. Por e energjisë të shpenzuar në antikitet drains nga krijimtarisë moderne. "
    Muzeumi i ri në fund hedh Melina Mercouri argumentin e vjetër në konkrete.

    NYT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 28-06-2009 më 07:34
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Per mendimin tim ky profa paska treguar me shume se te verrteten njeherit paska treguar naivitetin e arvanitve , shkurtpamsin e tyre , thjesht per nje gjuhe te kishes humben identitetin e tyre kombtar e qe ne disa raste edhe luftuan kunder me arvanitin , pjesen e arvanitve te besimit islam (Camin)dhe tani ne ju thurrim lavdi ketyre trimave te kombit grek, megjithate keta perfunduan si eshte me keq sepse e perfunduan misjonin e grekut.
    PERQAJ-SUNDO-ASIMILO

  7. #7
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    krekso i fute gugell translejt,ehe kte dim ta bejm dhe vet ne,bile une e kuptoj frengjisht pa translejt fare....por mir ishte ti fusje nje te perkthyme meqe di frengjisht.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  8. #8
    Shum interesant ky deklarim.

    A mundet dikush te sqaroj disa pytje:
    - Greket e lashte flisnin nje gjuhe iliro-greke pra nje lloj dialekti te ilirishtes?
    - Qka kan qen Greket e lashte sipas ketij deklarimi? Fis Ilir apo diqka tjeter?

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga Buddy Lexo Postimin
    krekso i fute gugell translejt,ehe kte dim ta bejm dhe vet ne,bile une e kuptoj frengjisht pa translejt fare....por mir ishte ti fusje nje te perkthyme meqe di frengjisht.
    Po ku ishe deri me tani, eshet dashur te perkthehet nga anglishtja, kurse translat ne fr. shkoi gabimisht pa dashur mirepo edhe po duhet edhe ne dy gjuhet nuk i dihet...
    Tjera here do te te bezdisi me perkthime fr, shq..free, mos i ngrej fjalet, kontrata u be tani...

    Se si ka ardhur deri te kjo deklarat e drejtorit te myzeut me ka habitur, si e thash, nje jave me pare e shiqoja ne tv Arte nje reprtazh ne lidhje me frizat e Akropolit qe british myz; i mban ende por kete vite shpresonte ky prof se do iu kthehen..
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  10. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-06-2009
    Postime
    169
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Per mendimin tim ky profa paska treguar me shume se te verrteten njeherit paska treguar naivitetin e arvanitve , shkurtpamsin e tyre , thjesht per nje gjuhe te kishes humben identitetin e tyre kombtar e qe ne disa raste edhe luftuan kunder me arvanitin , pjesen e arvanitve te besimit islam (Camin)dhe tani ne ju thurrim lavdi ketyre trimave te kombit grek, megjithate keta perfunduan si eshte me keq sepse e perfunduan misjonin e grekut.
    PERQAJ-SUNDO-ASIMILO
    Greqia si fenomen eshte nje komplot nderkombetar i shoqeruar me te gjitha llojet dhe mjetet e dhunes sistematike, per transformimin e shqiptareve brenda dheut te tyre (toka qe sot quhet greqi). Eshte njelloj sic ka ndodhur me fiset dhe tokat shqiptare qe nga Danubi qe sot e quajne veten sllave (megjithese ato troje dhe ata shqiptare nuk kane qene nen nje kompllot nderkombetar ose me thene te verteten komplloti ndaj tyre filloi me largimin e Turqise nga Ballkani, pra shume vone, madje ne nje kohe qe ata ishin te sllavizuar).

    Ndersa komplloti grek , eshte ushtruar mbi ata njerez (shqiptaret e lashte te arvanitise) qe me lindjen dhe futjen e krishtit, per vjedhjen nga ata (shqiptaret e lashte) te se vertetes se gjenezes dhe zhdukjen e trashegimise se historise dhe fese pagane, qe eshte historia e vertete e njerezimit.

    Ndersa sllavet arriten ne ballkan ne shekullin e VI dhe sllavizuan nje pjese shume te madhe te shqiptareve te lashte qe fillon qe nga Danubi , Dalmatia dhe deri afer kufijve te shtetit te sotem shqiptar , shqiptaret e lashte te greqise ju nenshtruan dhunes sistematike te cberjes qe nga koha e lindjes se krishtit .

    E megjitheate , une jam prape i sigurte , se ndjenjen e gjen te gjalle edhe sot, se sikur te hapen kufijte per shqiptaret , ajo dege qe duket e vyshkur dhe e thare, e te quajturve "arvanitas" do te lulezoje menjehere.
    Kete e gjen prezent edhe sot ne Greqi, dhe e konstaton fare lehte dhe menjehere qe nen deget e thata , ne brendesi te tyre fle filizi i cili zgjohet drejt e ne shkelqimin e syve te tyre kur i takon.


    E njejta gje po investohet te ndodhe edhe sot me Shqiperine ! Nuk e ke pare ne nen frymen e modernizmit , po ç'behet cdo gje shqiptare? Duke filluar qe nga partite politike qe asnjera nuk ia ze ne goje emrin Shqiperise dhe duke vazhduar tek cberja e folklorit dhe nihilizmi ndaj kultures se trasheguar kombetare !

    A nuk thuhet rëndom se çdo gjë qe kane bere shqiptaret ka qene e gabuar , ka qene dhe eshte e keqe , duhet share dhe larguar ? Pra nuk duhet ndjekur dhe nuk duhet te merret ne konsiderate ? A nuk thuhet "me fjale te tjera" se shqiptaret kane bere nje *** te madh gjate gjithe historise se tyre ?

    Dhe te gjitha keto fjale nuk i kane vene ne gojen e vet shqiptareve , duke ju shpelare trurin atyre se vetem gjerat e huaja jane te mira dhe te drejta ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Popull Thjesht : 01-07-2009 më 09:15

  11. #11
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Nuk e ke fort keq. Per te mos thene me teper.
    -

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anëtarësuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024
    Citim Postuar më parë nga Popull Thjesht Lexo Postimin
    Greqia si fenomen eshte nje komplot nderkombetar i shoqeruar me te gjitha llojet dhe mjetet e dhunes sistematike, per transformimin e shqiptareve brenda dheut te tyre (toka qe sot quhet greqi). Eshte njelloj sic ka ndodhur me fiset dhe tokat shqiptare qe nga Danubi qe sot e quajne veten sllave (megjithese ato troje dhe ata shqiptare nuk kane qene nen nje kompllot nderkombetar ose me thene te verteten komplloti ndaj tyre filloi me largimin e Turqise nga Ballkani, pra shume vone, madje ne nje kohe qe ata ishin te sllavizuar).

    Ndersa komplloti grek , eshte ushtruar mbi ata njerez (shqiptaret e lashte te arvanitise) qe me lindjen dhe futjen e krishtit, per vjedhjen nga ata (shqiptaret e lashte) te se vertetes se gjenezes dhe zhdukjen e trashegimise se historise dhe fese pagane, qe eshte historia e vertete e njerezimit.

    Ndersa sllavet arriten ne ballkan ne shekullin e VI dhe sllavizuan nje pjese shume te madhe te shqiptareve te lashte qe fillon qe nga Danubi , Dalmatia dhe deri afer kufijve te shtetit te sotem shqiptar , shqiptaret e lashte te greqise ju nenshtruan dhunes sistematike te cberjes qe nga koha e lindjes se krishtit .

    E megjitheate , une jam prape i sigurte , se ndjenjen e gjen te gjalle edhe sot, se sikur te hapen kufijte per shqiptaret , ajo dege qe duket e vyshkur dhe e thare, e te quajturve "arvanitas" do te lulezoje menjehere.
    Kete e gjen prezent edhe sot ne Greqi, dhe e konstaton fare lehte dhe menjehere qe nen deget e thata , ne brendesi te tyre fle filizi i cili zgjohet drejt e ne shkelqimin e syve te tyre kur i takon.


    E njejta gje po investohet te ndodhe edhe sot me Shqiperine ! Nuk e ke pare ne nen frymen e modernizmit , po ç'behet cdo gje shqiptare? Duke filluar qe nga partite politike qe asnjera nuk ia ze ne goje emrin Shqiperise dhe duke vazhduar tek cberja e folklorit dhe nihilizmi ndaj kultures se trasheguar kombetare !

    A nuk thuhet rëndom se çdo gjë qe kane bere shqiptaret ka qene e gabuar , ka qene dhe eshte e keqe , duhet share dhe larguar ? Pra nuk duhet ndjekur dhe nuk duhet te merret ne konsiderate ? A nuk thuhet "me fjale te tjera" se shqiptaret kane bere nje *** te madh gjate gjithe historise se tyre ?

    Dhe te gjitha keto fjale nuk i kane vene ne gojen e vet shqiptareve , duke ju shpelare trurin atyre se vetem gjerat e huaja jane te mira dhe te drejta ?
    po ku paske qen mcef ........plotesisht dakort me mendimin tuaj
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e llamarina
    Anëtarësuar
    13-05-2009
    Postime
    28
    http://www.youtube.com/watch?v=c8G7b...layer_embedded
    po qe se eshte jashte teme hiqeni

  14. #14
    Citim Postuar më parë nga Val9 Lexo Postimin
    Shum interesant ky deklarim.

    A mundet dikush te sqaroj disa pytje:
    - Greket e lashte flisnin nje gjuhe iliro-greke pra nje lloj dialekti te ilirishtes??
    Citim Postuar më parë nga Val9 Lexo Postimin
    - Qka kan qen Greket e lashte sipas ketij deklarimi? Fis Ilir apo diqka tjeter?
    Nuk ka pasur greke ne lashtesi, ka pasur vetem nje komunitet te madh etnik-fetar te quajtur 'pelasgoi' qe kane qene adhurues te nje perendie quajtur DIA, dhe nje degezim te ngjashem me ta, qe ishin adhurues te perendise Diell ~ell-en nga ku moren dhe emrin. Nuk mund te flitet per gjuhe, sepse shtrirja kohore, standartizimet e shumta gjuhesore, dialektet dhe idiomat e bejne te pamundur te flitet per menyren e te folurit te nje gjuhe popullore.
    Per me teper, informacioni per te dhenat e mesiperme, nuk eshte shume i besueshem, por perkundrazi shfaqet shume i korruptuar ne hapesire dhe ne kohe, shume i trazuar prej interesave fetare, politike dhe etnike.
    Por nje gje eshte e sigurte: 'greket e rinj nuk paraqesin ne asnje pikepamje ata te vjetrit, e vetmja gje qe i bashkon eshte gjuha, e cila nuk eshte nje element i natyrshem i vazhdimesise etnike(u tha ketu si u be e mundur perhapja e saj).

    E verteta eshte qe popullsia e pararevolucionit ne Greqi nuk fliste greqisht, por shqip, sllavisht, rumanisht, vllahisht etj. Ne njeren prej ketyre gjuheve duhet gjetur pasardhesja e gjuhes se vjeter.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  15. #15
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Citim Postuar më parë nga _AuLoNa_ Lexo Postimin


    We used to speak Albanian and call ourselves Romans, but then Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, they all told us, ‘No, you are Hellenes, direct descendants of Plato and Socrates,’ and that did it. If a small, poor nation has such a burden put on its shoulders, it will never recover.”

    Përkthim:

    Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”, por athere Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix,, të tërë na thanë, “Jo, ju jeni Grekë, pasardhës direktë të Platonit e Sokratit”, dhe athere filluan problemet. Por kurrë një komb i vogël dhe i varfër ka një ngarkesë të tillë mbi supet e tija, kurrë nuk do shërohet.
    Nuk thote Bizantine, por Romane. Banoret, kryesisht ata jo-sllave, orthodokse te Ballkanit shpesh e quanin veten romane gjate mesjetes. "Perandoria Bizantine" eshte term i perdorur nga historianet; vete bizantinet i referoheshin si Perandoria Romane. Iliro-shqiptaret kane qene qytetare romane per 15 shekuj pa nderprerje.
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    ''Askush nuk na ka faj, se vet i kemi qorrue syte me duert tona.'' A. Kolja

    E une do thoja ende po i qorrojme syte me duart tona, duke humbur identitetin shqiptar edhe si emigrant ne greqi per interesa personale, duke mos bashk[unuar me arbanitet edhe po i qorrojme syte vet, duke folur e shkruar vet emrin ARBANIT arvanit pa pike turpi as pa fije diturie edhe si titull veprash shqipe edhe si emer zyrtarisht - arvanitet...

    Kush te ka faj kur ti verbon vetveten?
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-06-2005
    Postime
    360
    Greket (historian grek te shekullit 5-4 para krishtit) thoshin se pellazget jane popull barbar dhe flasin nje gjuh barbare pra jo greke, dhe tashti qe dihet historikidht qe pellazget ishin aty para grekeve, greket thon se pellazget ishin greket e vjeter, greket kan ardhe nga egjypti. duhet te lexohet librat e Arif Matit, dhe do te gjesh shum gjera te pa ditura deri sot.

  18. #18
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-06-2009
    Postime
    169
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    ''Askush nuk na ka faj, se vet i kemi qorrue syte me duert tona.'' A. Kolja

    E une do thoja ende po i qorrojme syte me duart tona, duke humbur identitetin shqiptar edhe si emigrant ne greqi per interesa personale, duke mos bashk[unuar me arbanitet edhe po i qorrojme syte vet, duke folur e shkruar vet emrin ARBANIT arvanit pa pike turpi as pa fije diturie edhe si titull veprash shqipe edhe si emer zyrtarisht - arvanitet...

    Kush te ka faj kur ti verbon vetveten?
    Zanor,
    te paret kane thene se "skamja te çon ne dere te hasmit" !
    Prej ketej buron nevoja e "ndergjegjesimit kombetar" !
    Une per veten time , ashtu sic mendoj, them se eshte gjeja me e vogel dhe minimale per ne si shqiptare , bindja se jemi shqiptare dhe kemi kete apo ate..., eshte minimale gjithashtu edhe njohja shume e mire dhe objektive e historise se vendit dhe kombit tone ! Deri ketu kemi bere dicka por ne realitet asgje !

    Me termin "ndergjegjesim kombetar" une kuptoj ate, qe asnje anetar i kombit tone nuk duhet te jete "tifoz" i verber partish, klanesh dhe feje ! Kur eshte fjala per kombin tone nuk duhet toleruar as partia , as feja dhe as klani , pavaresisht se ben pjese ne to, qe te abuzoje me interesin qofte edhe te nje individi kur kjo prek te drejtat e tij, per te cilat kemi rene te gjithe se bashku dakort! Dhe reagimi duhet te jete aktiv ndaj kujtdo !

    Keshtu pastaj ata bashkekombas qe kane marre rrugen e kurbetit per shkak te nevojes ekonomike jo vetem qe do te kthehen , por edhe nese rrine atje ku jane do te jene kokelarte dhe krenare, sepse prapa kraheve kane nje shtet dhe organizim social qe nuk i le ne balte dhe ne meshire te fatit , qe ti shkele me kembe kushdo qe i vejn per qejfi.
    Por mbi te gjitha vete trojet shqiptare do te forcohen , ekonomia gjithashtu , uniteti real kombetar gjithashtu, dhe si nje komb i tere do te arrijme te shikojme perpara dhe jo te mbetemi duke u zënë me njerin-tjetrin ne mes te rruges per "te tjeret" .

    Me fal qe torra shume , por nuk e di perse me erdhi ideja per ta shkruajtur keshtu!

    nejse , pershendetje miqesore

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •