Close
Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 286
 1. #41
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kjo land duhet te futet patjeter ne Kosove Shqiperi dhe troje shqiptare , duke pare rrezikun qe po i kanoset rinis shqiptare, andaj vet keta njerez duhet te mendojn per femijet e tyre dhe me gjere .
  I kuptoj te pafete sepse ata nuk kane fe andaj te gjithe deshirojne te shohin te tille . Pasi ata s kane qa mesojne per "fene" e tyre pasi nuk kane atehere flasin keshtu . Komunizmi ka vdekur o njerez zgjohuni nga gjumi . Sa per ata se nuk eshte Arabi edhe Gjermania e ka nje land te tille edhe shum shtete tjera perendimore .
  Me vje keq per te krishteret qe shiten kinse besimtar te krishter sepse vetem ate nuk jane te ja mohojsh mesimin nje krishteri per fene e tij e pastaj vjen dhe me shitesh besimtar , atehere une te tham hup me gjith besimin qe ma ke . Shqiptaret besimtar te krishter nuk e kane nje problem te tille por nuk i leshojn direktivat e huaja qe mos te behet nje gje te tille pra dhe ata ta kerkojn nje gje te tille .
  U uroj qe sa me pare ky popull te zgjohet nga gjumi , qe edhe ky popull ta kuptoj rendesine e kesaj si shume shtetet tjera te lirohet nga komunistat e poshter qe vetem ne dem te popullit jane duke punuar .
  InshAllah hyne sa ma shpejt .
  Ju pershendes
  KOSOVA E MADHE

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime
  Pershendetje.Nese kjo eshte nje aspirate e popullit Dardan po, por une mendoj se kete te drejte ne keto troje nuk e ka populli musliman i Kosoves i cili me pare duhet te gjeje moralin e humbur.Kosovaret jane te molepsur nga islamizmi i peramdorise osmane dhe sic duket enderrojne lavdine e arritur ne beteja, tek ktheheshin ngadhnjitar me kokat e popujve te pa fajshem per ti derguar ne oborrin e sultanit apo vezirit me vajzat e grabitura per te ushyer epshin e tij, me pasurite e grabitura per te plotesuar egon e tij.Kosova sot vjen ne bashkesine europiane me kete kulture, me urejtjen per krishterimin,vjen me nje edukim qe ka trguesit me inferiore ne europe, e nese do te dalim me buri per te perhapur ndre shkolla kete edukim te jeni te igurte se do te ndjeheni njerzit me te vetmuar ne europe.Do tju braktisin te gjithe.Por Imami i edukuar i kosoves pak kohe me pare si i pa fytyre qe eshte u mor me Hyjnoren Zonje te shqiperise Gonxhe Bojaxhi, Nene Treza, apo Anjezen dashur ne rini.
  Te gjithee dine se cfar mesehet ne Kuran,- Vrisni te gjithe jobesimtare dhe nese ato jane prinderit tuajNe te gjithe i dime SURETU ET TEVBE ne e dime egresine e predikuar prej tij. Ne sot e cfaqim kudo ate ne dhunen ne famije ,ne shoqeri,nee shprehim ne shpirtin tone te prirur per lavdi, ne e shprehin ne pamjen , ne veshjen,ne menyren si hame ,ne mnyren si lasim , me ze te larte , me ashpersin, , me natyren e ashper qe fyhet per hic,me ndjenjen e hakmarrjes dhe per fyerje elementare, me teperkushtuar pas armatimit per te ruajtur "burrerin"apo per te realizuar pa besine.Ne shqipetaret nuk jemi kot te prirur per te tradhetuar, por se jetojme mbi nje det tradhetishe. Jemi mesuar te na lavderojne ata ( turqit, armiqte) qe na ngusnin ne vepra te keqija dhe sot ndjehemi ngushte kur dikush na thote ne sy te verteten. Jemi viktime e historise e kjo nuk do te thote qe te mbetemi akoma viktime e injorances se disa rengallave te vjetra e te reja, qe paguhen nga dashakeqi per te na cuar drejt erresires, ne kundershtim me aspiraten e rinise progresiste kosovare, te asaj pjese e cila e sheh veten te lidhur me perendimin, qe merr detyra mbi vete per te ndryshuar ne cdo gje , e perse jo dhe ne ceshtje qe ne pamje ju duken tabu. [QUOTE]

  Qe ne paratheni Kurani te befason me thirrjen e me poshteme:


  [SIZE="7"]Kopertina ngjyre jeshile.Princi dhurate per vellezrit muslimane te shqiperise.
  20 Korrik 1992
  Cairo Ahmed Raif.
  PARATHENIA:
  Shqiperia u lirua nga zjarri i komunizmit ajo eshte koka e trekendeshit islam ne Evrope qe prbehet nga shqiperia,Kosova dhe Bosnja e Herzegovina.Me poshte......"Shqipetaret arriten te debojne komunizmin ku me vone doli ne skene DJALLI I MALLKUAR- DJALLI I PERGEZIMIT NE KRISHTERIZEM.Pa tjeter duhet te marrim nje hap serioz me vellezrit tane te ketij populli musliman."[/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 27-06-2009 mė 09:46

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  O vllazer shqiptare me fe e pa fe, neve nuk na nevoitet qe "edukata fetare islame" te futet ne shkolla tona, ne shkolla tona shqiptare duhet te futet EDUKATA QYTETARE, mjafton per femije qe te mesoj edukaten qytetare sjelljet ne rruge, sjelljet ne shkolle, ne shtepi, ne shoqeri, ne kafe, ta rrespektoj njeri tjetrin, ta rrespektojm te vjeterit dhe te smuarit[hendikepuarit] ta ruajm ambientin , keto na meson edukata qytetare!
  e sa per edukat fetare, kushe te done le te shkon te hoxha i katunit ai ja meson edukaten fetare shartet e turqnis, ne shkolla nuk ka nevoj qe te mesohet per fe, nga nga landa e historis ndoshta mesohet per Muhametin, por nuk ka nevoj qe hoxhen ta sjellum edhe ne shkolla te na mbane "derse" mose more vllazni moseni ju lutem, mose e perkrahni te keqen! se perhundesh ka me ju dale!!!

 4. #44
  ALLAHU EKBER Maska e unejsa
  Anėtarėsuar
  08-02-2009
  Vendndodhja
  SHIJAK
  Postime
  696
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
  Natyrisht qe duhet femijet e Shqiptarve me fe islame ti mesojne ne shkolle disa gjera rreth islamit.

  Si per shembull keto:


  • Shum gjenerata para Muhamedit, arabet pagan iu luteshin 360 perendive. Ato perendi te tyre ishin figura te gdhendura prej gurit, nder te cilat perendiu kryesore ose perendiu me i madh ishte perendiu i henes i quajtur Allah (ne gjuhen aramaishte te jahudive fjala 'Allah' do te thot 'i fuqishmi'), ndersa te tjeret perendi kuheshin si perendi ndermjetsuese. Vazhdimesia e ketije lloj besimi vazhdon edhe sot te praktikohet nga muslimanet. Edhe ne ditet e sotme ne religjionin islam eshte Allahu ma i madhi dhe jan perendite ndermjetsuese me te vogla qe jua kan nderruar emrin e iu thone Melaqe (Engjuj).

  • Qendra e tyre ishte nje tempull pagan prej guri i quajtur "Kaba" ne qytetin Meka. Ne ate vend gjendet edhe guri i zi (nje meteor i zi) qe e adhuronin dhe e puthnin arabet, perfshire edhe Muhamedin.

  • Arabet musliman ende thone "Allahu eshte me i madhi" (Allahu ekber) e jo "Allahu eshte i madh" siē do te duhej te thonin si "monoteist" qe e quajn veten, pra kjo shprehje "Allahu ekber" ka te beje me arabet pagan qe kan thene ashtu per ta dalluar Allahun pagan (perendiun e henes) nga perendite e tjera me te vogla ndermjetsuese qe sot iu thone melaqe apo engjuj.

  • Arabet pagan faleshin apo iu luteshin perendive pagane te tyre disa here ne dite duke u kthyer me fytyre nga Kaba pagane dhe duke u perkulur ne ate drejtim, poashtu religjioni i tyre pagan i obligonte ata te agjerojne nje muaj ne vit, ku agjerimi fillonte dhe perfundonte me henen e re, pastaj ata ishin te obliguar ta vizitonin Kaben pagane dhe te sillen 7 here rreth atije tempulli pagan, ta gjuajne Iblisin (Shejtanin) pagan me gure etj. etj.

  • Te njejtat rituale pagane jan sot thelbi i islamizmit, pra shumica e ritualeve, traditave dhe kushteve islame jan vazhdimsi e ritualeve, traditave dhe kushteve te religjionit pagan te arabve dhe kultures se tyre paramuhamediane. Ndersa obligimi per tu falur 5 here ne dite eshte kopjuar direkt nga religjioni pagan i Sabejve te Sirise, religjioni i te cilve ishte nje perzierje mes religjionit pagan te Babilonasve dhe religjionit pagan te Hellenve.

  • Islamizmi ka kopjuar shum tradita te tjera edhe nga religjionet e tjera pagane te atyre aneve, siē eshte tregimi per udhetimin e Muhamedit gjat nje nate nga meka ne palestine dhe nga palestina ne sferat e qiellit (israja dhe miraxhi), jan te kopjuara nga Zoroastrizmi apo Zarathustrizmi pagan, poashtu shperblimi i xhenetlive me virgjereshat syzeza etj. jan kopjuar nga ky religjion pagan i persianve te vjeter.

  • Symboli i islamizmit, gjysem hena me yll qe perdoret sot ne ter boten nga muslimanet, eshte symboli i perendeshes pellazge te quajtur Artemis.

  • Ligji islam i quajtur Sharia (Sheriati) lejon gjera te pa imagjinueshme dhe te patolerueshme per moralin e nje njeriu te shendoshe mentalisht, siē jan incesti, pedofilia, poligamia etj.

  • Muhamedi ka qene nje tregtar dhe nje politikan gjenial qe kishte kontakte tregtie me gati te gjith popujt e lindjes se aferme dhe sidomos me hebrejt. Tregohet shum kjart ne biografine e tije qe para se te vetshpallej profet kishte kontakte me nje prift kristian, pastaj dy nga grate e tije te shumta ishin jahudi dhe nje tjeter kristiane.

  • Pohimi qe Muhamedi ishte analfabet duhet te jete i vertete, pasiqe ne Kuran tregimet per profetet e me hershem hebre jan shum te thjeshta dhe te pakompletuara, ashtu siē ka mundur ti mbaje ne mend Muhamedi kur i ka ndegjuar ato tregime nga hebrenjet, ose ashtu siē kan mundur ti mbajne ne mend grate e tije hebreje dhe kristiane.

  • etj. etj. etj.


  Keto jan vetem disa detaje "te vogla" qe na kan mbajtur gjithmone fshehur te gjithve neve, perfshire edhe mua, qe duhet patjeter ti mesojne femijet tane neper shkolla.

  Naten e mire
  Po ku i ke gjete keto budalliqe qe ke shkruar ketu. Her tjeter pra se te shkruash dicka qe ka lillje me fen si per Islamin ashtu dhe per ndonje fe tjeter ne fillim shko dhe studio ca ne lidhje per fen ne vendet e duhura dhe largou nga rruga se mesimet ne rrug nuk te sjellin gje te hajrit.

  Sa per temen jo vetem ne Kosove por dhe ne Shqiperi duhet te hyje mesimi i lendeve fetare se kjo shoqeri po shkon drejte degradimit total dhe ka harruar se kush i ka krijuar, por veproje dhe flasin e nje menyre te temerrshme.
  Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

 5. #45
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  [QUOTE=Anesti_55;2315564]Pershendetje.Nese kjo eshte nje aspirate e popullit Dardan po, por une mendoj se kete te drejte ne keto troje nuk e ka populli musliman i Kosoves i cili me pare duhet te gjeje moralin e humbur.Kosovaret jane te molepsur nga islamizmi i peramdorise osmane dhe sic duket enderrojne lavdine e arritur ne beteja, tek ktheheshin ngadhnjitar me kokat e popujve te pa fajshem per ti derguar ne oborrin e sultanit apo vezirit me vajzat e grabitura per te ushyer epshin e tij, me pasurite e grabitura per te plotesuar egon e tij.Kosova sot vjen ne bashkesine europiane me kete kulture, me urejtjen per krishterimin,vjen me nje edukim qe ka trguesit me inferiore ne europe, e nese do te dalim me buri per te perhapur ndre shkolla kete edukim te jeni te igurte se do te ndjeheni njerzit me te vetmuar ne europe.Do tju braktisin te gjithe.Por Imami i edukuar i kosoves pak kohe me pare si i pa fytyre qe eshte u mor me Hyjnoren Zonje te shqiperise Gonxhe Bojaxhi, Nene Treza, apo Anjezen dashur ne rini.
  Te gjithee dine se cfar mesehet ne Kuran,- Vrisni te gjithe jobesimtare dhe nese ato jane prinderit tuajNe te gjithe i dime SURETU ET TEVBE ne e dime egresine e predikuar prej tij. Ne sot e cfaqim kudo ate ne dhunen ne famije ,ne shoqeri,nee shprehim ne shpirtin tone te prirur per lavdi, ne e shprehin ne pamjen , ne veshjen,ne menyren si hame ,ne mnyren si lasim , me ze te larte , me ashpersin, , me natyren e ashper qe fyhet per hic,me ndjenjen e hakmarrjes dhe per fyerje elementare, me teperkushtuar pas armatimit per te ruajtur "burrerin"apo per te realizuar pa besine.Ne shqipetaret nuk jemi kot te prirur per te tradhetuar, por se jetojme mbi nje det tradhetishe. Jemi mesuar te na lavderojne ata ( turqit, armiqte) qe na ngusnin ne vepra te keqija dhe sot ndjehemi ngushte kur dikush na thote ne sy te verteten. Jemi viktime e historise e kjo nuk do te thote qe te mbetemi akoma viktime e injorances se disa rengallave te vjetra e te reja, qe paguhen nga dashakeqi per te na cuar drejt erresires, ne kundershtim me aspiraten e rinise progresiste kosovare, te asaj pjese e cila e sheh veten te lidhur me perendimin, qe merr detyra mbi vete per te ndryshuar ne cdo gje , e perse jo dhe ne ceshtje qe ne pamje ju duken tabu.

  Qe ne paratheni Kurani te befason me thirrjen e me poshteme:


  [SIZE="7"]Kopertina ngjyre jeshile.Princi dhurate per vellezrit muslimane te shqiperise.
  20 Korrik 1992
  Cairo Ahmed Raif.
  PARATHENIA:
  Shqiperia u lirua nga zjarri i komunizmit ajo eshte koka e trekendeshit islam ne Evrope qe prbehet nga shqiperia,Kosova dhe Bosnja e Herzegovina.Me poshte......"Shqipetaret arriten te debojne komunizmin ku me vone doli ne skene DJALLI I MALLKUAR- DJALLI I PERGEZIMIT NE KRISHTERIZEM.Pa tjeter duhet te marrim nje hap serioz me vellezrit tane te ketij populli musliman."[/
  Ja se qfare thote sureja tewbe lexoje mire ti solla disa ajete :

  9. Tevbe
  1. Denoncim nga All-llahu dhe i dėrguari i Tij ndaj idhujtarėve me tė cilėt ju patėt lidhur kontratė (kumtesė pėr shkėputjen e marrėveshjes).
  2. Pra, ju (idhujtarė) qarkulloni nėpėr tokė (lirisht) katėr muaj, e dijeni se fuqinė e All-llahut nuk mund ta bėni tė paaftė dhe se All-llahu i mposhtė mohuesit.
  3. Dhe (ky ėshtė) njė kumtim nga All-llahu dhe i dėrguari i Tij drejtuar tė gjithė njerėzve nė ditėn e haxhit tė madh, se All-llahu ėshtė tėrhequr prej (marrėveshjes sė) idhujtarėve, e njėkohėsisht edhe i dėrguari i Tij. Po nėse pendoheni, do tė jetė mė mirė pėr ju, e nėse ia ktheni shpinėn (rrugės sė drejtė), ta dini se nuk mund t'i shpėtoni (ndjekjes sė) All-llahut. E, ti pėrgėzoi ata qė mohuan me njė dėnim tė padurueshėm.
  4. Pos atyre idhujtarėve me tė cilėt keni lidhur marrėveshje, e tė cilėt nuk ju kanė shmangur asgjė dhe nuk e kanė ndihmuar askėnd kundėr jush, pra, edhe ju pėrmbushni marrėveshjen e tyre deri nė afatin e caktuar. S'ka dyshim se All-llahu i do tė devotshmit.
  5. E kur tė kalojnė muajt e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t'i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshirues.
  6. E nėse ndokush prej idhujtarėve tė kėrkon strehim, ti strehoje nė mėnyrė qė t'i dėgjojė fjalėt e All-llahut (Kur'anin), e mandej pėrcille deri nė vendin e tij tė sigurt. Kėtė, ngase ata janė popull qė nuk e di (tė vėrtetėn e fesė islame).
  7. Si mund tė kenė idhujtarėt besė (marrėveshje) te All-llahu dhe te i dėrguari i Tij, pėrveē atyre me tė cilėt keni lidhur marrėveshje pranė xhamisė sė shenjtė (Qabes), e derisa ata i pėrmbahen (marrėveshjes) pėrmbahuni edhe ju. All-llahu i do ata qė ruajnė besėn.
  8. Si (mund tė kenė besė) ata tė cilėt nėse ju mundin, nuk pėrfillin ndaj jush as farefisni e as marrėveshje. Ata ju bėjnė lajka me fjalėt e tyre kurse zemrat e tyre kundėrshtojnė ngase shumica e tyre janė besėthyes.
  9. Ata i shkėmbyen ajetet e All-llahut pėr njė vlerė tė paktė dhe penguan nga rruga e Tij. Ata keq vepruan.
  10. Ata nuk respektojnė te asnjė besimtar as farefisninė as marrėveshjen; si tė tillė ata janė pėrdhunues.
  11. Po, nėse ata pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė i keni vėllezė nė fe. Ne i sqarojmė argumentet pėr ata njerėz qė kuptojnė.
  12. E nėse ata i thyejnė zotimet e tyre pas marrėveshjes, ofendojnė fenė tuaj, atėherė luftoni krerėt e mohuesve. Ata vėrtet nuk kanė besė, luftoni qė tė frenohen (nga krimi e fyerja).
  13. Pėrse tė mos e luftoni njė popull qė thyen zotimet e veta dhe tentuan ta dėbojnė tė dėrguarin? Nė tė vėrtetė ata ua filluan tė parėt luftėn. A u frikėsoheni atyre? Mė e drejtė ėshtė t'i frikėsoheni All-llahut, nėse jeni besimtarė.
  14. Luftoni ata, All-llahu i dėnon dhe i mposhtė ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė.
  15. Dhe Ai mėnjanon brengat nga zemrat e tyre. All-llahu ia pranon pendimin atij qė do. All-llahu i di tė fshehtat, me urtėsi i zgjidhė ēėshtjet.


  Ne jemi viktime i budallakise tone . Po ne kohen e Ilireve te pati faj Perandoria Osmane . PO ne kohen e krishterizmit kush te pati faj . Mos ja hudh fajin askujt vetvetes se pari pastaj ketyre rrospiave qe na ndajten ne disa shtete .
  Nese je kunder qe nje pjesetar i komunitetit tend te mesoj per fene e tij pavaresisht cila eshte ateher mos ma shit veten besimtar . A e dini se qfare thuani " Per inati te rejes me vdekt djali "
  Kalo mire
  KOSOVA E MADHE

 6. #46
  ALLAHU EKBER Maska e unejsa
  Anėtarėsuar
  08-02-2009
  Vendndodhja
  SHIJAK
  Postime
  696
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga skampin Lexo Postimin
  ēka po thu bre
  meqe nuk u bazoka feja aty atehere verja emrin femise tend Aleksander ose Gjergj
  ky eshte fillimi se femija e zgjedh vete me vone.
  Ne lidhje me emrat Islam, Islami thote qe femijes duhet ti vesh nje emer te buur dhe qe te ket nje kuptim domethenes. Psh Enis Enes Ensar Unejs Enisa(kan kuptim qe kur je i merzitur te mbajne afer dhe te japin ngushellim.) Riduana Ermira etj. Emrat musliman jane shume te bukura keshtu qe nuk ke ctu thuash.
  Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

 7. #47
  ...beyond Maska e Alienated
  Anėtarėsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  38
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Mendoj qe duhet te futet por si lende zgjedhore. Nxenesit te kene te drejte te zgjedhin ne duan ose s'duan ta ndjekin kete lende.
  Njesoj duhet qe materialet qe do perdoren te jene te kontrolluara mire, e mos vershohen nga libra llojlloj autoresh qe botohen cdo dite e qe s'i pershtaten realitetit shqiptar me tre besime te ndryshme.
  Koha ėshtė e maskarenjėve
  Por atdheu i Shqiptarėve

 8. #48
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Shum mire e kane
  Le ta fusin si lende mesimore,ne vend te gjuhes shqipe.
  Oj koke e prishur qe ske aftesi mendimi me shum se nje bubrec ......po kush te tha qe do ta zere vendin e gjuhesh shqipe e?

  Kjo lend askujt sja ze vendin sepse e ka vendin e vet .
  Citim Postuar mė parė nga Bel ami Lexo Postimin
  Do te ishte turp nese qeveria do ta pranonte. Kosova nuk eshte IRAN. Ata hoxhallaret bejne mirete shkojn ne Iran dhe Egjipt dhe te ndihmojne njohjen e Kosoves Shtet, sesa te merakosen per programet shkollore.
  O medet o medet qkas mban kjo shqiptari ncncnc .....kush te tha qe vetem feja muslimane te futet ne mesim apo e nxore prej logjikes tende????
  Citim Postuar mė parė nga Buddy Lexo Postimin
  Femija Shqiptar eshte femije Shqiptar dhe jo arab...e kupton dot diferencen ooooooooooou kaq e veshtire eshte!!!!
  O i hupt po gjitha vendet e Evropes kane programe per fet neper shkolla a mundesh me kuptu ti kto ???

  Mos don me than se vetem ne shqiptaret duhet te dallojm prej gjitha vendeve kur gjitha duam te jem me ato vende ne bashkimin europian.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,036
  Faleminderit
  70
  93 falenderime nė 77 postime
  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Shum mire e kane
  Le ta fusin si lende mesimore,ne vend te gjuhes shqipe.
  jo ne vend te gjuhes shqipe por ne vendin e vet edukat fetare
  ne gjermani esht kjo land edhe quhet religionsunterricht
  siq theksoi Alienated
  munden ta zgjedhin ne baz te perkatsis se cilit religjion i takojn
  kjo esht nje ide shum e mir
  une e perkrahi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga busavata : 27-06-2009 mė 10:55

 10. #50
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushi Lexo Postimin
  Ku ike lexu kto tek lahuta malsis ? Shko mar lum miku! bani vedit derman, se keni met te ndrym ala me kanune, e me budalliqe.

  Sheriati asht shume i drejt lum miku, problemi asht se jeni ju ato ndyrsina qe bani gjana tilla, edhe pranoni ndeshkimet .

  Po edhe iher po ta citoj '' keni mbet ne analfabet'' duhet ma shume me perdor logjiken, qe me hap horizontin.

  Edhe sa i perket simbolit yll e han, ai nuk asht nje simbol qe simbolizon islamin, Ai asht simboli i turkut, nese ke pa ti me yll e hane, jan vetem ne turqi, edhe ne shqipni, kurse per shtet tjera s'ke pas munci me leviz, se ju ka lan dugagjini ndry, shyqyr qe keni msu ca asht interneti.

  Tana njato qe ke shkru, ike bull shit sic je vet.

  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student
  Vetem te djelave ha *** apo edhe diteve tjera, tregom qe te te pergadis diqka heren tjeter.
  Une prita nga ju idiotet e forumit qe do ti kundershtoni keto te verteta me "faktet" e juaja absude te nje injoranti me tru te viēit , mirpo po e shoh qe me teper po iu pelqen te hani m.u.t dhe bull shit.

  Ju dy lere qe qenkeni harapa idiot te verbuar, por edhe kanibal.

 11. #51
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga unejsa Lexo Postimin
  Po ku i ke gjete keto budalliqe qe ke shkruar ketu. Her tjeter pra se te shkruash dicka qe ka lillje me fen si per Islamin ashtu dhe per ndonje fe tjeter ne fillim shko dhe studio ca ne lidhje per fen ne vendet e duhura dhe largou nga rruga se mesimet ne rrug nuk te sjellin gje te hajrit.
  Pse bre po pordhe ?

 12. #52
  Around Maska e pendex
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Mosha
  34
  Postime
  286
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
  Pse bre po pordhe ?
  Sigurisht te kan vdekur prinderit heret.

 13. #53
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
  Une prita nga ju idiotet e forumit qe do ti kundershtoni keto te verteta me "faktet" e juaja absude te nje injoranti me tru te viēit , mirpo po e shoh qe me teper po iu pelqen te hani m.u.t dhe bull shit.

  Ju dy lere qe qenkeni harapa idiot te verbuar, por edhe kanibal.
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
  Pse bre po pordhe ?
  Citim Postuar mė parė nga pendex Lexo Postimin
  Sigurisht te kan vdekur prinderit heret.
  Edhe nese i kane vdekur s qenka kujdesur kerkush per kete njeri te gjore qe nuk din asnje fije kulture dhe respekt ,duke mos pasur kujdes as si shprehet para nje vajze ose ne nje vend ku e shohin budallakin e tij te gjithe .
  Ti i nderuar keto gjera shko thuaja anetreve te familjes tane atyre qe te kane mesuar thuaja keto gjera mos e keqperdor virtualitetin e te thuash gjera ne saje te asaj qe nuk te njeh kush .
  Po nese je keshtu edhe ne jeten reale po te them se se paske larg .
  Ajt theje qafen
  KOSOVA E MADHE

 14. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime nė 3 postime
  Kam nje pershtypje se tema po derivon dicka krejt tjeter nga ajo qe eshte tema bosht;
  -duhet apo jo te futet mesimi fetare ne shkollat publike te R. se Kosoves,kerkese kjo e BI drejtuar ne menyre te vazhdueshme ketu e 10 vjet ?
  Besoj se nuk eshte apsolutisht e diskutueshme e drejta e cdonjerit qe te besoj ate qe e ndin si nevoje shpirterore , pa marre parasysh formen,emrin dhe ideologjine e atij besimi.
  Kete faze zhvillimi si komb e kemi kaluar shume heret,fale punes se rilindasve tane.Prandaj,mua me duket shume apsurde te konfrontohemi se kush fe e besim eshte me i mire,me i cmuar ose me i dashur per njerzit tane....
  Kontestuese eshte ;-jemi apo jo te pergatitur si popull,si kulture,si qyetrim te apsorbojme nje kerkese te ketille ?.
  Kerkesa eshte krejtesisht e ligjeshme ne aspektin ligjor dhe hyne ne korpusin e te drejtave elementare te njeriut ne cdo shoqeri te qyeteruar e demokratike.Eshte,njera nga ato ceshtje madhore, qe kerkon trajtim serioz nga institucionet kryesore te shtetit dhe shkences,duke perfshire edhe Akademine e shkencave dhe arteve te Kosoves ?
  Une,edhe me larte e sqarova se ;-per momentin e pikerishem te zhvillimit tone arsimor,kulturor ,qytetrues, e besa edhe politik e social,nuk ka ende mundesi,kushte e as nevoje per futjen e lendes se besimit fetar ne shkollat publike te R. se Kosoves.
  Pse ?
  E para,niveli jone i pergjithshem i arsmimit te pergjitheshem - shkencor laik, eshte ende shume i ulet.Shkolla jone ende eshte shume larg standardeve te deshruara e te nevojeshme per te krijuar nje "distance" te dosmosdoshme ne mes mesimit shkencor dhe besimit fetar.Paramendoni nje femije qe eshte i obliguar te mesoje bazat elementare te kimise,fizikes,biologjise e astronomise si shkenca baze te studimit te natyres dhe, ne te njejten kohe,te mesoje nje mesim -besim fetar (pa marre parasysh besimin e fene e tij), qe ne esence rrezon tere konceptin shkencor te zhvillimit te jetes ne toke,uje dhe ajer,me nje metodologji teresisht fetare.
  Krahasimi i kesaj problematike me vendet si Gjermania,Amerika ose Anglia,do te ishte i mundeshem,po te kishim kaluar edhe ne ato faza zhvillimi e iluminimi qe kane kaluar keto popuj ne keto 300 vitet e fundit.Krahasimi eshte i pamundeshem, edhe per faktin se ato popuj kane kaluar shume heret fazen e konstituimit te kombit dhe shtetit dhe nga askush nuk kontestiohet identiteti nacional e shtetror i tyre,gje qe ne rastin tone, ky nivel nuk eshte arritur,bile edhe nga vet ne shqiptaret.Polemika historike e identitetit tone,edhe mes "kokave" te kombit, ende nuk eshte mbyllur perfundimisht...
  Niveli i ulet i edukates qytetare te shtetasve tane,si problem shoqeror e qytetrues, si pengese e zhvillimit me te hoveshem ekonomik e social,nuk mund te injorohet me nje kerkese shume te pa pershtashme,cfare eshte kjo per futjen e mesim-besimit fetar ne shkollat tona publike.Dy ore ne jave te mesimit fetar,nuk mund t`a kompenzojne dubiozen e tmerrshme qe krijon niveli i mesimit qe aplikohet ne shkollat tona,ku dominojne mesimet teorike,me metodologji te stervjetruar dhe pa asnje mundesi aplikimi e demonstrimi te arriturave shkencore te kohes.
  Mendoj se shume me e drejte do te ishte qe ne kete drejtim(kah rritja e cilesise se mesimit dhe edukimit), te orientohet presioni i opinionit publik ne organet tona,se sa marrja me kete ceshtje qe nuk ka kurrfar impakti ne rritjen e nivelit qytetrues te shtetit tone te ri.
  Edhe vet diskutimi per kete teme,eshte nje humbje kohe e energjie.Per me teper, kur ky problem ka ndikim edhe ne rritje te ndasise fetare e krahinore te popullates kryesisht fshatare te vendit tone.

 15. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-05-2009
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Guri i Kuq Lexo Postimin
  Mua personalisht mė bėri shumė pėrshtypje ky konstatim i BI tė R. sė Kosovės nė kėtė kėrkesė-akuzė-krcėnim....

  "Tė vetėdijshėm se po jetojmė nė njė rreth (ambient) post-ateist, ku feja ende nuk e ka marrė pozitėn e vet meritore nė shoqėri, ku Bashkėsisė Islame ende nuk iu ka dhėnė vendi meritor, kur disa prijatarė tė instancave mė tė larta arsimore duke filluar nga Ministria e Arsimit e poshtė, kanė njė qėndrim denigrues ndaj Islamit e pėrkėdhelės ndaj feve tė tjera, porosinė tonė tė shenjtė duhet ta kuptojmė tepėr seriozisht".
  -----------
  Janė akuza e konstatime shumė tė paqendrueshme, kėto qė i renditė BI nė vetėm njė fjali.

  E paraosova dhe kosovarėt (e besimit islam),nuk jetojnė nė njė ambient post-ateist,pėr faktin e thjeshtė se, qė nga Perandoria bizantine e deri te ajo sllavo-komuniste,e qė kanė parakaluar nėpėr kėto troje,nuk e kanė pasur problemin me shqiptarėt pėr fe e zot....
  Asnjėherė besimtarėve muslimanė, e as tė besimeve tjera,nuk iu ėshtė ndaluar praktikimi i besimit,pėrkundrazi ėshtė stimuluar me tė gjitha format dhe mjetet ngulitja sa mė e thellė e fesė nė kokat tona,sidomos tė shqiptarėve,natyrisht duke pėrdorė mjete e metoda qė shumė pak ndryshojnė nga ato qė sot pėrdoren nė kėto anė.
  -BI-ja jonė e nderuar ankohet se feja nuk e paska marrė ende vendin e merituar nė shoqėri, duke akuzuar instancat e larta tė arsimit pėr hiē mė pak se "qendrim denigrues" ndaj saj dhe ajo,dmth.qeveria qenka duke "pėrgdhelur" fetė fjera, dhe e fundit:- se kėrcnimin e saj duhet kuptuar shumė seriozisht.

  Pėr ēfarė "vendi tė merituar" nė kėtė shoqėri pretendon kjo BI ?
  Nėse mendon nė resspektin shoqėror,gabon rėndė.Ajo ėshtė nė ēdo manifestim publik laik e fetar,ėshtė gati pėr ēdo ditė nė edicionet kryesore tė lajmeve tė vendit dhe vet fakti se kryeministri ynė i nderuar e pret shumė shpesh kėtė farė kryetarin e BI, tregon shumė pėr te dhe kryeministrin...i cili sipas Kushtetutes sė R. sė Kosovės,duhet ta dij se ky vend ėshtė shtet sekular ku punėt e cezarit e tė zotit janė tė ndara shumė qartė.
  BI ka hallin e pronave tė saj,gjė qė shihet nga nėnteksti kur akuzon pėr pėrgdhelje tė bashkėsive tjera fetare.Konkretisht,mendon nė Kishėn Orthodokse Serbe,sė cilės pushteti okupues serbė i pat dhėnė privilegje tė pa para nė shtetet moderne e qė Pakoja e Ahtisarit i ligjėsoi tė njejtat gati nė tėrėsi,natyrisht pasi "negociatorėt" tanė as nuk bėzanė.
  Privilegjet e KOS janė jasht ēdo logjike,mirėpo kjo nuk do tė thot se tė njejtat privilegje ti ketė edhe BI dhe Kisha Katolike e Kosovės,jo qė nuk duhet tė jenė tė barabarta,por pėr faktin e thjeshtė se privilegjet e KOS janė prodhim politik i ēastit dhe se kėto bashkėsitė tjera fetare kanė diē mė shumė se pasuria-kanė njerzit e gjallė qė ende u besojnė...
  Bashkėsia Islame e Kosovės ka nė pronėsi aktualisht prona tė paluajtėshme mė shumė se shteti i Kosovės.Ka me qindra dyqane,shtėpi.lokale tė mėdha afariste,toka ndėrtimore,shkolla,seminare e institucione fetare (xhami) gati nė ēdo lagje qyteti e fshati.
  Ankesa mė e pakuptimt e tyre ėshtė e drejtuar kah Ministria e Arsimit,pėr gjoja qendrimin denigrues tė saj karshi islamit si besim.
  Kosova vuan ende pėr njė arsim dhe arsimim elementar laik tė popullatės sė saj.Numri i analfabetėve ėshtė shumė i madh,sidomos nė radhėt e grave.Pėrbėrja e popullatės,nga pikėpamja gjuhėsore e kulturore ėshtė mjaft heterogjene.Nė njė klasė,ta zėmė nė qytetin e Prizrenit,ke fėmijė tė besimit islam,katolik e bektashinjė.Cilėn fe e kulturė do ta mėsojnė kėta fėmijė ? Me siguri tė gjitha tjerat,pėrveē asaj qė i bėnė kėta fėmijė tė jenė shqiptarė....ēfarė kohezioni elementar njerzor e kombetar do tė kenė kėta fėmijė kur ēdo mėsues feje do ti mėsojė pėr ēafira e kaurr e turqė e arabė e hebrej..?

  Nėse bjenė nė kėto ultimatume tė pakuptimta kjo Ministri,vaj halli jonė pėr sot e mot...
  z. Guri Kuq,
  I ke ngatėrruar pak sa gjėrat. Tema e futjes sė lėndės fetare nė shkollat fillore dhe tė mesme, ėshtė njė ēėshtje e studjuar dhe e rregulluar me kohė si dhe akte normative tek tė gjitha vendet e botės perėndimore. Kėtė besoj se e dinė ti mirė.
  Ndaj, kėrkesa e BIK tė Kosovės qė lėnda fetare tė futet nėpėr shkolla, ėshtė njė kėrkesė legjitime dhe shumė e logjikshme, dhe jo vetėm e lėndės fetare islame, por edhe tė feve tjera tė garantuara me Kushtetutėn e Kosovės, si ajo katolike, ortodokse, protestante, etj. Futja e lėndės fetare nėpėr shkolla ėshtė, para sė gjithash, e drejt legjitime e ēdo populli, komuniteti ose bashkėsie etnike qė i takon njė shteti, por edhe e drejt elementare njerėzore, qė pėrkon me liritė njerėzore dhe fetare tė ēdo individi, si pjesė e shoqėrisė demokratike. Pra, kėrkesa e BIK-ut pėr futjen e lėndės fetare nėpėr shkolla ėshtė shumė me vend dhe duhet tė pranohet nga qeveria e Kosovės, pa hezitim, sepse me mos mėsimin e kėsaj lėnde nxėnėsve iu mohohet e drejta e tyre njerėzore qė tė mėsojnė mbi fenė, tė cilės i takojnė dhe atė nė mėnyrė dhe formė institucionale, siē veprojnė tė gjitha vendet demokratike tė Evropės perėndimore dhe vendet tejoqeanike. Kėtė tė drejt duhet ta gėzojnė tė gjithė femijtė e Kosovės, pa dallim tė pėrkatėsisė sė tyre fetare. Kėtu nuk dua tė hyjė nė ato ēėshtje qė ke pėrmend ti nė komentin tėnd rreth qėndrimit tė BIK-ut ndaj privilegjeve qė nė Kosovė i bėhen disa feve tjera, sidomos kishės ortodokse serbe, sepse janė ēėshtje tė ndjeshme dhe shumė diskutabile, e qė kėtu nuk ėshtė vendi pėr analiza tė tilla. Mbase, njė gjė duhet ta kesh parasysh, se ka vite qė nė Kosovė nė mėnyrė institucionale janė ndėrmarrė hapa me tė cilėt i janė dhėnė favore disa besimeve jo islame, dhe kjo ka shkatuar qė BIK-u tė ndjehet i anashkaluar, kur dihet mirėfilli se ka qe disa vite qė ka shtruar kėrkesėn pranė komunės sė Prishtinės qė t'i ndajė njė lokacion pėr ndėrtimin e njė xhamie dhe qėndre mė tė madhe fetare pėr kėtė bashkėsi, ngase xhamitė aktuale nuk ofrojnė hapėsirė qė tė gjithė besimtarėt t'i kryejnė ritet fetare brenda tyre, sidomos kur janė festat e Bajramit, etj, tė cilėt janė tė detyruar qė tė falėn nėpėr trotuarėt e rrugėve tė Prishtinės, kėrkesė kjo e cila nuk ėshtė realizuar deri mė tash nga organet gjegjėse tė komunės sė Prishtinės. Pra, mos t'i ngatėrrojmė gjėrat, sepse dihet mirėfilli se Ipeshkvisė katolike tė Kosovės i ėshtė lejuar vendi nė lokacionet e ish Xhminazit "Xhevdet Doda", i cili ėshtė prishur pėr t'ia lėshuar vendin ndėrtimit tė katedralės katolike, dhe kjo praktiskisht nė zemėr tė qytetit tė Prishtinės.
  Unė, pra jam pro futjes sė lėndės fetare, nė veēanti nė shkollat fillore tė Kosovės dhe Shqipėrisė, si e drejtė e patjetėrsueshme e njeriut pėr ta praktikuar fenė e tij, dhe atė si lėnd fakultative ku nxėnėsit vullnetarisht do t'i nėnshtroheshin programit arsimor fetar.

 16. #56
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Anėtarėsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  KOSOVA asht shtet SHQIPTAR ,me 98% musliman, kan te drejten , pse jo, per 2% ti pysim.

 17. #57
  Moderator Maska e lojaxhiu
  Anėtarėsuar
  27-01-2004
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  33
  Postime
  409
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Edukata fetare mesohet kudo, p.sh. ne Angli ke lenden Religious Education ose RE. Nuk eshte ndonje gje e vecante. Ne qofte se e shohin te pershatshem le ta fusin edhe ne Kosove.

  S'do mend qe duhen futur te gjitha fete kryesere atje, si Islami edhe feja Kristiane madje edhe te tjera. Gjithashtu duhet paraqitur edhe argumentet per ateizm. Jo nuk duhet te mesoje secili per fene e tije, por te gjithe te mesojne per fene e te gjithe te tjereve.

  Eshte nje lende sociale me shume qe mund te perdoret per te zbutur tensionet atje.

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime
  [QUOTE=eldonel;2315605]
  Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Pershendetje.Nese kjo eshte nje aspirate e popullit Dardan po, por une mendoj se kete te drejte ne keto troje nuk e ka populli musliman i Kosoves i cili me pare duhet te gjeje moralin e humbur.Kosovaret jane te molepsur nga islamizmi i peramdorise osmane dhe sic duket enderrojne lavdine e arritur ne beteja, tek ktheheshin ngadhnjitar me kokat e popujve te pa fajshem per ti derguar ne oborrin e sultanit apo vezirit me vajzat e grabitura per te ushyer epshin e tij, me pasurite e grabitura per te plotesuar egon e tij.Kosova sot vjen ne bashkesine europiane me kete kulture, me urejtjen per krishterimin,vjen me nje edukim qe ka trguesit me inferiore ne europe, e nese do te dalim me buri per te perhapur ndre shkolla kete edukim te jeni te igurte se do te ndjeheni njerzit me te vetmuar ne europe.Do tju braktisin te gjithe.Por Imami i edukuar i kosoves pak kohe me pare si i pa fytyre qe eshte u mor me Hyjnoren Zonje te shqiperise Gonxhe Bojaxhi, Nene Treza, apo Anjezen dashur ne rini.
  Te gjithee dine se cfar mesehet ne Kuran,- Vrisni te gjithe jobesimtare dhe nese ato jane prinderit tuajNe te gjithe i dime SURETU ET TEVBE ne e dime egresine e predikuar prej tij. Ne sot e cfaqim kudo ate ne dhunen ne famije ,ne shoqeri,nee shprehim ne shpirtin tone te prirur per lavdi, ne e shprehin ne pamjen , ne veshjen,ne menyren si hame ,ne mnyren si lasim , me ze te larte , me ashpersin, , me natyren e ashper qe fyhet per hic,me ndjenjen e hakmarrjes dhe per fyerje elementare, me teperkushtuar pas armatimit per te ruajtur "burrerin"apo per te realizuar pa besine.Ne shqipetaret nuk jemi kot te prirur per te tradhetuar, por se jetojme mbi nje det tradhetishe. Jemi mesuar te na lavderojne ata ( turqit, armiqte) qe na ngusnin ne vepra te keqija dhe sot ndjehemi ngushte kur dikush na thote ne sy te verteten. Jemi viktime e historise e kjo nuk do te thote qe te mbetemi akoma viktime e injorances se disa rengallave te vjetra e te reja, qe paguhen nga dashakeqi per te na cuar drejt erresires, ne kundershtim me aspiraten e rinise progresiste kosovare, te asaj pjese e cila e sheh veten te lidhur me perendimin, qe merr detyra mbi vete per te ndryshuar ne cdo gje , e perse jo dhe ne ceshtje qe ne pamje ju duken tabu.

  Ja se qfare thote sureja tewbe lexoje mire ti solla disa ajete :

  9. Tevbe
  1. Denoncim nga All-llahu dhe i dėrguari i Tij ndaj idhujtarėve me tė cilėt ju patėt lidhur kontratė (kumtesė pėr shkėputjen e marrėveshjes).
  2. Pra, ju (idhujtarė) qarkulloni nėpėr tokė (lirisht) katėr muaj, e dijeni se fuqinė e All-llahut nuk mund ta bėni tė paaftė dhe se All-llahu i mposhtė mohuesit.
  3. Dhe (ky ėshtė) njė kumtim nga All-llahu dhe i dėrguari i Tij drejtuar tė gjithė njerėzve nė ditėn e haxhit tė madh, se All-llahu ėshtė tėrhequr prej (marrėveshjes sė) idhujtarėve, e njėkohėsisht edhe i dėrguari i Tij. Po nėse pendoheni, do tė jetė mė mirė pėr ju, e nėse ia ktheni shpinėn (rrugės sė drejtė), ta dini se nuk mund t'i shpėtoni (ndjekjes sė) All-llahut. E, ti pėrgėzoi ata qė mohuan me njė dėnim tė padurueshėm.
  4. Pos atyre idhujtarėve me tė cilėt keni lidhur marrėveshje, e tė cilėt nuk ju kanė shmangur asgjė dhe nuk e kanė ndihmuar askėnd kundėr jush, pra, edhe ju pėrmbushni marrėveshjen e tyre deri nė afatin e caktuar. S'ka dyshim se All-llahu i do tė devotshmit.
  5. E kur tė kalojnė muajt e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t'i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshirues.
  6. E nėse ndokush prej idhujtarėve tė kėrkon strehim, ti strehoje nė mėnyrė qė t'i dėgjojė fjalėt e All-llahut (Kur'anin), e mandej pėrcille deri nė vendin e tij tė sigurt. Kėtė, ngase ata janė popull qė nuk e di (tė vėrtetėn e fesė islame).
  7. Si mund tė kenė idhujtarėt besė (marrėveshje) te All-llahu dhe te i dėrguari i Tij, pėrveē atyre me tė cilėt keni lidhur marrėveshje pranė xhamisė sė shenjtė (Qabes), e derisa ata i pėrmbahen (marrėveshjes) pėrmbahuni edhe ju. All-llahu i do ata qė ruajnė besėn.
  8. Si (mund tė kenė besė) ata tė cilėt nėse ju mundin, nuk pėrfillin ndaj jush as farefisni e as marrėveshje. Ata ju bėjnė lajka me fjalėt e tyre kurse zemrat e tyre kundėrshtojnė ngase shumica e tyre janė besėthyes.
  9. Ata i shkėmbyen ajetet e All-llahut pėr njė vlerė tė paktė dhe penguan nga rruga e Tij. Ata keq vepruan.
  10. Ata nuk respektojnė te asnjė besimtar as farefisninė as marrėveshjen; si tė tillė ata janė pėrdhunues.
  11. Po, nėse ata pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė i keni vėllezė nė fe. Ne i sqarojmė argumentet pėr ata njerėz qė kuptojnė.
  12. E nėse ata i thyejnė zotimet e tyre pas marrėveshjes, ofendojnė fenė tuaj, atėherė luftoni krerėt e mohuesve. Ata vėrtet nuk kanė besė, luftoni qė tė frenohen (nga krimi e fyerja).
  13. Pėrse tė mos e luftoni njė popull qė thyen zotimet e veta dhe tentuan ta dėbojnė tė dėrguarin? Nė tė vėrtetė ata ua filluan tė parėt luftėn. A u frikėsoheni atyre? Mė e drejtė ėshtė t'i frikėsoheni All-llahut, nėse jeni besimtarė.
  14. Luftoni ata, All-llahu i dėnon dhe i mposhtė ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė.
  15. Dhe Ai mėnjanon brengat nga zemrat e tyre. All-llahu ia pranon pendimin atij qė do. All-llahu i di tė fshehtat, me urtėsi i zgjidhė ēėshtjet.


  Ne jemi viktime i budallakise tone . Po ne kohen e Ilireve te pati faj Perandoria Osmane . PO ne kohen e krishterizmit kush te pati faj . Mos ja hudh fajin askujt vetvetes se pari pastaj ketyre rrospiave qe na ndajten ne disa shtete .
  Nese je kunder qe nje pjesetar i komunitetit tend te mesoj per fene e tij pavaresisht cila eshte ateher mos ma shit veten besimtar . A e dini se qfare thuani " Per inati te rejes me vdekt djali "
  Kalo mire
  Pershendetje ! Te pershendes per postimet e sureve, mund te shtoj dhe te tjera por nuk ka nevoje, pasi mjaftojne per te pare tolerancen qe predikon Kurani i shenjte.Ka alergji per temen.Por mos medoni se ne kosove njerzit mendojne si ju .Kurre ska per tu realizuar.Ciao!!!

 19. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-06-2009
  Postime
  93
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
  Per mua femija nuk eshte ne gjendje te kuptoje fete dhe se ēfare mesojne ato , ky eshte indoktrinim i paster dhe i demshem per te rritur nje brez arab .
  Mu per kete duhet te mesoje femija,ti behet e ditur femise se nuk eshte prej Majmunit.
  Normal femijt e muslimaneve mesojn per Islam,femijet e krishtereve per krishterizem etj.

 20. #60
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin


  O i hupt po gjitha vendet e Evropes kane programe per fet neper shkolla a mundesh me kuptu ti kto ???

  Mos don me than se vetem ne shqiptaret duhet te dallojm prej gjitha vendeve kur gjitha duam te jem me ato vende ne bashkimin europian.
  O tutkun anadolli,shkolla publike nuk eshte medrese kupton ti a jo!!!Dhe Kosova nuk eshte avganistan
  nuk jui mjafton indoktrinimi i mjekercaperve tuaj por do filloni me femijet tani....talebane te felliqur ,larg duart nga femijet  edhe njeher per ty

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...0&postcount=19
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 27-06-2009 mė 14:52

Faqja 3 prej 15 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •