Close
Faqja 13 prej 15 FillimFillim ... 31112131415 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 286
  1. #241
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Mia, qe ne fillim kur kane ardhur para 4 apo 5 vitesh, vellai me ka njoftuar qe ata nuk duan t'u flasin femrave. Mua nuk mu duk aspak cudi, sepse e di qe edhe ne vendet arabe shume njerez e bejne te njejten gje.
    Respekti eshte i ndryshem varesisht nga vendi. P.sh. ne Turqi ua puthin duart, une kete nuk do e beja dhe me duket budallaki, por ne Turqi po nuk e bere konsiderohesh mosrrespektuese.
    Pra mos gjyko gjithcka nga kendveshtrimi yt, por njihu me teper me kultura dhe mentalitete te ndryshme qe te mos cuditesh me asgje.
    Pikerisht ata po vijne te ty, dhe jo ti tek ata. Meqe ti ne Turqi do beje sic bejne ata, atehere dhe ata te bejne sic beni ju kur vijne tek ju apo jo? Cdo gje eshte reciproke.
    Kam pershtypjen se e ke vellain fanatik. Mund te jete ky qe s'ka qejf t'ju prezantoje me ata, dhe jo e anasjellta.

  2. #242
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Injorance eshte kur nuk kupton ate cfare eshte shume e qarte. Sa here perserita gjera te njejta dhe ju nuk kuptoni aspak.
    Une fatmiresisht nuk kam fjalor si tendin, sepse nuk eshte ky diskutimi i pare qe po bej me ty. Andaj mos u mundo ta besh moralisten, se s'te shkon fare.
    uvejsa nuk ja vlen te diskutohet me shum per ket tem sepse ata qe e urrejn fejen n nuk kan deshir qe te futet lenda fetare neper shkoll sepse ata me se pari nuk e din qka eshte feja mirpo gjithmon fen e cilsojn si diqka shum te keqe andaj sado qe tju sjellesh argumente keta nuk do pranojn sepse e urrejn fen dhe nuk din per qka e urrejn vetem pse dikush ju ka fol keq per te

    edhe une dikur e kam urrejt fen dhe jam frigu prej saj jam frigu edhe prej atyre qe folnin per fen mirpo sot qe arrtita ta kuptoj se qka eshte feja u be gjeja me e dashur per mu dhe me ndihmoj ti kaloj shum veshtersi ne jeten time dhe me beri qe te largohem prej gjerave qe shkatrrojn njeriun

    deshi kosova apo jo edukata fetare do futet ne shkolla dhe nuk ka qare pa u fut sepse askush nuk guxon ta ndaloj nje gje te till kur rusia e futi lenden fetare ne shkolla nje shtet i poshter ishkomunist nje armik shum i madh i fes pse ket te mos e bej edhe kosova kurr ne krahasim me ruset jemi shum shum me te mir

    natyrisht lenda do futet dhe besoj qe do jet sipas deshires se nxensit nuk do jet detyrim andaj ata qe se duan fen nuk do e mbajn ket lend lenda do jet vetem per ata qe deshirojn te ken ket ket lend

    kur shumica e vendeve te botes e ka be nje gje te till pse mos te bej edhe kosova ne deshirojm te behemi si shum vende te botes qe sot jan te zhvilluara dhe shembull per te gjith andaj ne kurr nuk do mund te behemi si keto vende pa i rrespektu te gjith ata qe jetojn ne kosov nese lenda fetare nuk do futet ather do jet diskriminim per ata qe kan fe dhe me diskriminim ne nuk do mund te zhvillohemi si shtet
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

  3. #243
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Pikerisht ata po vijne te ty, dhe jo ti tek ata. Meqe ti ne Turqi do beje sic bejne ata, atehere dhe ata te bejne sic beni ju kur vijne tek ju apo jo? Cdo gje eshte reciproke.
    Kam pershtypjen se e ke vellain fanatik. Mund te jete ky qe s'ka qejf t'ju prezantoje me ata, dhe jo e anasjellta.
    hahaha jo mia, jo shume gabim.
    Vellai im nuk eshte aspak fanatik dhe shoket e tij te ngushte i kam si vellezer, por me cudisni ju se si nuk i njihni keto gjera. Disa nga ata miqte e vellait jane nga Shqiperia, andaj edhe cuditem se si nuk keni degjuar per ta.
    Ata jane besimtare qe vishen sikurse arabet edhepse nuk jane asnje arabe dhe u pelqen te jetojne tamam si ne kohen kur ka jetuar Muhammedi a.s.
    Jane mjeke, jane inxhiniere, kane firma me renome, por ata jane te tille dhe ndjehen mire ashtu edhe pse jane angleze e franceze.

  4. #244
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Sinqeritet eshte kur e thua gjithmone ate qe eshte, pa i shkuar rrotull.
    Dmth ti u tregove e sinqerte duke thene ate qe eshte, qe ne kete rast eshte se sipas teje shqiptaret e Shqiperise jane injorante?! Cfare studimi ke bere qe te dalesh ne konkluzionin qe nje komb i tere ose me sakt Shqiperia eshte injorant?

    "Disa thėnie pėr sinqeritetin:

    1- Ka thėnė Jakubi: "I sinqertė ėshtė ai njeri, i cili fsheh veprat e veta tė mira nė tė njėjtėn mėnyrė, siē fsheh veprat e kėqija".
    2 - Ka thėnė Ejubi: "Bėrja e nijetit, pėr njerėzit e sinqertė, ėshtė mė e vėshtirė se ēdo vepėr tjetėr".
    3 - Kanė thėnė dijetarėt: "Vetėm njė orė sinqeritet pėrfaqėson shpėtimin e pėrjetshėm, e megjithatė sinqeriteti ėshtė i rrallė"."

    www.vizionislam.com

  5. #245
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Dmth ti u tregove e sinqerte duke thene ate qe eshte, qe ne kete rast eshte se sipas teje shqiptaret e Shqiperise jane injorante?! Cfare studimi ke bere qe te dalesh ne konkluzionin qe nje komb i tere ose me sakt Shqiperia eshte injorant?

    "Disa thėnie pėr sinqeritetin:

    1- Ka thėnė Jakubi: "I sinqertė ėshtė ai njeri, i cili fsheh veprat e veta tė mira nė tė njėjtėn mėnyrė, siē fsheh veprat e kėqija".
    2 - Ka thėnė Ejubi: "Bėrja e nijetit, pėr njerėzit e sinqertė, ėshtė mė e vėshtirė se ēdo vepėr tjetėr".
    3 - Kanė thėnė dijetarėt: "Vetėm njė orė sinqeritet pėrfaqėson shpėtimin e pėrjetshėm, e megjithatė sinqeriteti ėshtė i rrallė"."

    www.vizionislam.com
    Lexo se te ben mire.
    Shiko se do gjesh akoma definicione te sinqeritetit, ai i imi ishte nga koka ime.

  6. #246
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Lexo se te ben mire.
    Shiko se do gjesh akoma definicione te sinqeritetit, ai i imi ishte nga koka ime.
    Cfare kishte te bente kjo me pyetjen qe te bera une apo kur e kupton qe ke rene ne WC dhe nuk del dot, ben ironiken?!

    Arsyeja qe ta solla ate eshte per te treguar se cfare hipokrite je dhe asgje me teper.

  7. #247
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Te paskan bere mire ato definicionet dhe ja fillove ta shfaqesh sinqeritetin tend.

    Une mendoja se po e kupton por kot. Une doja t'a mbyllja muhabetin me ty.

  8. #248
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Uvejsa,

    Na hiq pak kuriozitetin, te vijme per vizite ne ty per kafe (une, Mia, Infinity, te fusim dhe ca cuna, Ximin, Marcus) si do na presesh?

  9. #249
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Uvejsa,

    Na hiq pak kuriozitetin, te vijme per vizite ne ty per kafe (une, Mia, Infinity, te fusim dhe ca cuna, Ximin, Marcus) si do na presesh?
    Vetem urdheroni dhe do e shiqoni vet se si do ja kalojme

  10. #250
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Te paskan bere mire ato definicionet dhe ja fillove ta shfaqesh sinqeritetin tend.

    Une mendoja se po e kupton por kot. Une doja t'a mbyllja muhabetin me ty.
    Pse muhabet po beje ti qe do ta mbyllje?! Te me falesh se une ne fakt deri tani po tallesha dhe me vjen cudi se si nje inteligjente si puna jote nuk e kuptoi kete gje. Ne injorantet e Shqiperise e kemi kete ne fakt qe kur nje anal-fabete pseudo-mazlleme shet mend vend e pa vend, thjesht tallemi. Ka shpresa dhe per ty po he.

    Allahu e di me se miri!

    P.S. S0ni kalofsh nje mbasdite te bukur.

  11. #251
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Pse muhabet po beje ti qe do ta mbyllje?! Te me falesh se une ne fakt deri tani po tallesha dhe me vjen cudi se si nje inteligjente si puna jote nuk e kuptoi kete gje. Ne injorantet e Shqiperise e kemi kete ne fakt qe kur nje anal-fabete pseudo-mazlleme shet mend vend e pa vend, thjesht tallemi. Ka shpresa dhe per ty po he.

    Allahu e di me se miri!

    P.S. S0ni kalofsh nje mbasdite te bukur.
    Kalo mire

  12. #252
    rifat1
    Anėtarėsuar
    07-04-2010
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    21
    Populli Shqiptar kudo qė janė nė Kosovė ,Shqiperi,Qameri Maqedoni ,nga Kosova Lindore dhe Arbėreshėt e Italisė shqiptarėt nė turqi e vende tjera duhej te ndihen si njė kombė,neve fet nuk duhej te na ndajn po tė na bashkojn. Si landė mėsimore edukata islame te futej ne shkollat tona nuk ėsht e drejt dhe reale, neve na duhej mė tepėr Historia jonė Kombėtare dhe duhej qė fėmit tan te rriten dhe tė pasurohėn me dioni Kombėtare e nese kan deshir mund te pasurohen edhe me dioni fetare Mos ta perqajm popullin se te gjith jemi vllezer dhe kur jemi te bashkuar jemi shum mė tė fort,pėrqarjen askush nuk e don vetum ata qė skan gjak shqiptarie ,kuptohej armiqėt tanė dhe bashkpuntorė e tyre. Ne jemi Shqiptarė dhe Vllazėr do te mbetemi.

  13. #253
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anėtarėsuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-kėndej
    Postime
    3,131
    rifat1 , i ri qenke ne forum , akoma ske pa ti cka ka ktu , kujdesu lexo cka shkrujn Infinity , force-intruder , mesia4ever , Ardi_plgfsg , jarigas... Me qen krejt si kto , do ti kishmi marr lakmin SHBA-se e cila ka 52 shtete , neve do te ishim te ndar ne kogja me shum.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  14. #254
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Citim Postuar mė parė nga rifat1 Lexo Postimin
    Populli Shqiptar kudo qė janė nė Kosovė ,Shqiperi,Qameri Maqedoni ,nga Kosova Lindore dhe Arbėreshėt e Italisė shqiptarėt nė turqi e vende tjera duhej te ndihen si njė kombė,neve fet nuk duhej te na ndajn po tė na bashkojn. Si landė mėsimore edukata islame te futej ne shkollat tona nuk ėsht e drejt dhe reale, neve na duhej mė tepėr Historia jonė Kombėtare dhe duhej qė fėmit tan te rriten dhe tė pasurohėn me dioni Kombėtare e nese kan deshir mund te pasurohen edhe me dioni fetare Mos ta perqajm popullin se te gjith jemi vllezer dhe kur jemi te bashkuar jemi shum mė tė fort,pėrqarjen askush nuk e don vetum ata qė skan gjak shqiptarie ,kuptohej armiqėt tanė dhe bashkpuntorė e tyre. Ne jemi Shqiptarė dhe Vllazėr do te mbetemi.
    shokit fet nuk perqajn askend
    ketu nuk kerkohet te futet lenda fetare islame por lenda fetare per te gjitha fet
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

  15. #255
    Duke lexuar shkrimet ne kete teme kam ardh ne perfundim se nuk do ju bente keq edhe shumicave prej juve te ndiqni ndonje ore te fese, thjeshte per ta zgjeruar pak horizontin tuaj dhe tolerancen ndaj te qenit ndryshe.

    Vajza ime shkon ne shkolle publike Austriake ku 1x ne jave kane nga nje ore te fese. Ketu ne Austri ofrohet mesimi i fese qe nga klasa e pare por si lende zgjedhore.
    Dmth prindet vendosin a kane deshire qe femiju i tyre te merr pjese apo jo. Une ne fillim u mendova gjate sa i perket rregjistrimit te saj ne kete ore. Nuk kisha deshire mesimdhenes te jete dikush i cili ska bagazh pedagogjik dhe pa u siguruar mire se materiali mesimor eshte i dobishem per te. Isha edhe une e mendimit se edukaten fetare le ta merr ne shtepi nga familja dhe jo jashte shtepise. Pasi njohtova mesuesen e fese, pash materialin mesimor dhe planprogramin, vendosem me bashkeshortin per PO.

    Ne shkollen ku shkon vajza ime ofrohet mesimi per fene katolike, protestante, ortodokse dhe islame. Kam ndegjuar se ne shkolla tjera ka edhe per fene cifute dhe budiste (mvarisht nga kerkesat e nxenesve).
    Bashkepunimi i mesuesve te feve eshte shume i mire, shpesh organizojne per femijet program te perbashket por kjo ne cdo shkolle eshte indivuduale dhe mvaret edhe nga vete drejtoria e shkolles dhe pedagoget.
    Materiali mesimor eshte shume i thjeshte dhe mendoj se femijet perfitojne nga ky material. Mesojne kryesisht edukate qytetare (etike), festat fetare dhe dometheniet e tyre, rrespekti i ndersjelle me njerzit e rrethit e keshtu me rradhe. Pastaj lenda e cdo feje percjell edhe mesimet baze te fese perkatese.
    Per femijet e klases se pare materiali permban tregime shume te kendshme dhe lehte te kuptueshme ku shpesh personazhet jane femije me besime dhe nacionalitete te ndryshme. Dmth ua mesojne femijeve edhe tolerancen ndaj te qenurit ndryshe. Pervec asaj organizojne ekskurzione ne qytet, luajne lojra te ndryshme etj

    Cfar te keqe ka nese ofrohet edhe nje lende e tille ne shkollat shqiptare?



    Le te jete lende zgjedhore dhe te ofrohet qe cdokush te kete mundesi te zgjedh ate qe ka deshire ta ndjek. Ketu psh ne klase me vajzen time ka femije nga martesa te perziera, ata ndjekin lendet ne 2 fete e prinderve dhe deri sot skam ndegjuar ankesa nga prindet.


    Mesimi i fese ne Austri ofrohet qe nga viti 1949 (per besimin krishter) ndersa per fene islame qe nga viti shkollor 1982/83.
    Ata femije te cilet nuk marren pjese ne kete lende kane opcionin te zgjedhin lenden e Etikes.

    Problem ne trojet shqiptare mendoj se eshte mungesa e kuadrove sepse teologu i cili nuk eshte i pregatitur nga aspekti pedagogjik me duket i papershtatshem per mesimdhenes ne nje shkolle sepse fundja nese une kam deshire femiju im te vijoje mesim tek nje teolog, e dergoj ne institucionin perkates dhe jo ne shkolle.
    Prandaj Ministria e Arsimit duhet te merret me kete gje, te pregatiten kuadro te cilet do te plotesojne kete detyre sa me mire.

    Kam vene re ne shkrimet e shumicave ketu mbreteron nje urrejtje dhe intolerance ndaj besimit te tjereve, racizem i papershkruar qe thjeshte ta humb vullnetin ti lexojsh temat e ketij forumi. Tani kur ju lexoj juve dhe menyren si shpreheni per besimet dhe kulturat e tjereve them se prej jush femijet tuaj asnjehere nuk do te mesojne tolerancen dhe rrespektin ndaj te qenit ndryshe.
    Jam jashtmase e lumtur qe ris dhe edukoj femijet e mij larg ketyre injorancave.

    Pershendetje

  16. #256
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Abedin, mbaj shenim....

    Citim Postuar mė parė nga ximi_abedini Lexo Postimin
    uvejsa nuk ja vlen te diskutohet me shum per ket tem sepse ata qe e urrejn fejen n nuk kan deshir qe te futet lenda fetare neper shkoll sepse ata me se pari nuk e din qka eshte feja mirpo gjithmon fen e cilsojn si diqka shum te keqe andaj sado qe tju sjellesh argumente keta nuk do pranojn sepse e urrejn fen dhe nuk din per qka e urrejn vetem pse dikush ju ka fol keq per te

    edhe une dikur e kam urrejt fen dhe jam frigu prej saj jam frigu edhe prej atyre qe folnin per fen mirpo sot qe arrtita ta kuptoj se qka eshte feja u be gjeja me e dashur per mu dhe me ndihmoj ti kaloj shum veshtersi ne jeten time dhe me beri qe te largohem prej gjerave qe shkatrrojn njeriun
    Po merr fryme o njeri......se me gjithe kete pozitivitet, na le me goje hapur....
    Shih se nuk eshte e ndaluar te perdoresh shenjat e pikesimit.....
    Jarigas

  17. #257
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Uvejsa,

    Na hiq pak kuriozitetin, te vijme per vizite ne ty per kafe (une, Mia, Infinity, te fusim dhe ca cuna, Ximin, Marcus) si do na presesh?
    s0no.....po mua mi, m'harrove eh????
    Shif se m'nel qefi mu!!!!!!!!
    Jarigas

  18. #258
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Jarigas, per mua hajde edhe kush tjeter te doje......Uvejsa pergatitu po te vjen i gjithe forumi per vizite.
    Nqs do ndihme per te qerasur une nuk cohem, ju cuna behuni te gadishem ta ndihmoni

  19. #259
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    hahaha jo mia, jo shume gabim.
    Vellai im nuk eshte aspak fanatik dhe shoket e tij te ngushte i kam si vellezer, por me cudisni ju se si nuk i njihni keto gjera. Disa nga ata miqte e vellait jane nga Shqiperia, andaj edhe cuditem se si nuk keni degjuar per ta.
    Ata jane besimtare qe vishen sikurse arabet edhepse nuk jane asnje arabe dhe u pelqen te jetojne tamam si ne kohen kur ka jetuar Muhammedi a.s.
    Jane mjeke, jane inxhiniere, kane firma me renome, por ata jane te tille dhe ndjehen mire ashtu edhe pse jane angleze e franceze.
    Pse habitesh ti?
    Se te vijne disa ty nga Shqiperia me veshje te tille kujton se vishemi te githe ashtu? Une as nuk kam pare me veshje te tille, e jo me te me vijne ne shtepi.
    Eshte gjynah ne fakt qe ne shekullin e 21 te jetosh si ne shek e 15. Mesjetari do ta kishte enderr te kishte jetuar ne kete kohe.
    Ne Shqiperi eshte gje shume e rralle te shikosh mjek, inxhinier, me veshje te tille. Mund te ndodh 1 ne 1000000.
    Nejse ujvesa ti bej si ta doje zemra jote. E ke zgjedhur vet besimin, nenshtrohesh me deshire, dhe pranon me deshire te besh ate jete qe ben. Kjo ka rendesi.
    Jam me ate qe kane thene shumica. Besimi eshte zgjedhje personale dhe jo dicka e detyruar.
    Jashte mund te ekzistoje si lende duke patur parasysh multikulturat qe ekzistojne atje. Dhe per ti respektuar te drejtat e njeriut pa dallim race, feje si kusht themelor i demokracise e kane me lehte te shtojne nje lende, se te hapin nga nje shkolle fetare per cdo besim.
    Ne Shqiperi shyqyr zotit nuk kemi probleme tetilla. Ke shkolla fetare ku fare mire mund te marresh mesime fetare te detajuara.

  20. #260
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Jam me ate qe kane thene shumica. Besimi eshte zgjedhje personale dhe jo dicka e detyruar.
    Jashte mund te ekzistoje si lende duke patur parasysh multikulturat qe ekzistojne atje. Dhe per ti respektuar te drejtat e njeriut pa dallim race, feje si kusht themelor i demokracise e kane me lehte te shtojne nje lende, se te hapin nga nje shkolle fetare per cdo besim.
    Ne Shqiperi shyqyr zotit nuk kemi probleme tetilla. Ke shkolla fetare ku fare mire mund te marresh mesime fetare te detajuara.
    Pershendetje Mia

    Ne qytetin ku jetoj une ka 4 shkolla fillore islame, nje shkolle e larte islame me orientim social (perfshin edhe lende te infermierise dhe mjeksise), nje Gjimnaz me orientim islam, Akademia Pedagogjike Islame dhe se shpejti do te hapet edhe nje shkolle e cila do te perfshije qe nga klasa e pare e deri ne mature, se di sa klasa do te jene por nje shoqe me tha se jane duke bere punimet e fundit dhe kopshti i inkuadruar ne kete shkolle vec funksionon.
    Kopshte jane 8 gjithsej (flas per kopshte private Islame) ku ka edhe per femijet me te medhej (shkollore) grupe per aktivitete te pasdites. Kete sherbim per femijet shkollore e shfrytezojne prindet te cilet punojne me orar te plote.

    Ndersa shkolla tjera fetare skam informata te sakta por besoj se mund te gjejsh edhe per besimet tjera shkolla private.

    Kete e shkruajta vetem qe te jesh e informuar se ne perendim nuk eshte aspak problem te hapesh nje shkolle private fetare. Kusht eshte te kesh financim, kuadrot e duhura dhe te bashkepunojsh me Ministrine e Arsimit.


    Gjithe te mirat!

Faqja 13 prej 15 FillimFillim ... 31112131415 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •