Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  -->
  Antarsuar
  14-07-2002
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Sa mbshtetje gjejn adoleshentt tek pjestart e familjes s tyre?

  Si mendoni, a gjejne mbeshtejte ke pjesetaret e familjes adoleshtentet per problemet e tyre? Apo eshte me lehte per ta
  t'i diskutojne shqetesimet e tyre me shoqerine...?!
  A mendoni se indeferenca e prinderve ndaj problemeve te tyre, mund te kete pasoja te keqija?

 2. #2
  Perjashtuar Maska e {Princi}
  Antarsuar
  27-10-2002
  Vendndodhja
  Buried Alive
  Mosha
  36
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  per mendimin tim kjo teme ka diapazon te gjere,,,
  1--varet nga ca familje rrjedh
  2--cmardhenie ke me familjen
  3--besimin qe ke krijuar ne familje.
  4--si e koncepton familja jeten

  edhe shume e shume aspekte tetjera jo pak te rencishme...
  prandaj un theme ..qe ne pergjitjsi eshte krijuar ajo psikoza qe mosha e adoleshences eshte me e rrezikshmja se gabon kollaj...por ama familja eshte vendi ku ky problem gjen mbeshtetjen me te madhe..prandaj themi qe familja eshte djepi i kultures

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ChloeS
  Antarsuar
  02-08-2002
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Jam plotesisht dakort me yankeen por dua te shtoj dicka...
  Jan disa gjera apo probleme qe nuk mund ti diskutosh apo ti sgjidhesh me familjen...te pakten un kshu mendoj.

 4. #4
  -->
  Antarsuar
  14-07-2002
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ok jam shume dakort me ju te dy ...
  Po cilat jane keto probleme qe nuk mund te diskutohen me familjen dhe pse?! Pse ndihet adoleshenti me "rehat" me te tjere per tu hapur per problemet e tij?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ChloeS
  Antarsuar
  02-08-2002
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Motra kur nji femer e moshes 16 vjec ze te dashur dhe pas disa kohesh nuk shkon mire te dashurin...problemet qe po kalon nuk i diskuton me te shpise,po me nji shoqe....
  sepse te shpise nuk do te te kuptojne kurre sic mund te te kuptoj nji shoqe...plus qe prinderit tone nuk e pranojne nji gje te tille gje qe pas disa vitesh do te jete shume normale te keq te dashur...(ktu flas per shqiptaret sepse nuk jan te gjithe popujt njisoj)....
  Plus qe ka dhe shume gjera te tjera por un kapa kete problem.
  Life is B E A U tiful :)

 6. #6
  Perjashtuar Maska e {Princi}
  Antarsuar
  27-10-2002
  Vendndodhja
  Buried Alive
  Mosha
  36
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shume e vertete...
  sic thashe kjo teme ka diapazon dhe do doja me shum aktivizim ..
  pra dua te them ne formimin nje adoleshent se merr vetem nga familja...
  kot srron e thena
  me thuaj me cin rri te them se kush je...
  shoqeria eshte nje tjeter faktor determinant...
  por po flasim per familjen.....

 7. #7
  -->
  Antarsuar
  14-07-2002
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Per mendimin tim...shprehja e prinderve ose tezeve dhe xhaxhallareve "lere se ashtu e ka ky/kjo...eshte adoleshent " eshte shume e gabuar...Ne vend qe te hyjne me thelle e te mundohen ti kuptojne adoleshentet, rrine indiferente ndaj tyre...Eshte pikerisht kjo qe krijon probleme midis adoleshenteve dhe pjesetareve te tjere te familjes...Sepse ne kete menyre (dmth duke qendruar indiferente) prinderit nuk arrijne te krijojne besimin ke femijet e tyre...dhe anasjelltas...Pra ne shumicen e rasteve, adoleshentet nuk gjejne mbeshtetje tek familja!

 8. #8
  GO MILAN GO Maska e EndTironci
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  34
  Postime
  365
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  kush thot qe adoleshentet nuk kan mbeshtetje nga familja varet se ca shoqnije nrradh tpar dhe si sillesh masnej vje falimja ok

  masnej mthuj i her i goc me shoqnin tkeqe si do sillet me njerzit e familjes dhe si do arrin arrin ato ta kuptojn ate vajze kur nuk sillet sic o per tu sjell masnej kur vje puna ke dashnori duhet tfolesh me nonen tate se sa do tkuptoj ajo ska per tkuptu shoqja qe nji dy rri e tho homi kur do e bosh apo e ke bo si ishte si sishte ok
  Forca Milan Kick Juventus @$$ And Win Champion League

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  toronto
  Mosha
  33
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  o end tironci o lale fol mer shqip se na e bere jeten te veshtire me vlla me te kuptu cfare je duke thene.. ke bere shkolle ti lal.. mos ma mer per keq po kur nis lexon ato qe shkru duhet nja 20 minuta per tu deshifruar.. edhe une nga tirana jam por nuk e coj deri ne ekstrem si puna jote.. nejse mo ma merr per keq prape ok lal..
  tani sa per temem.. une flas nga pervoja personale.. mbeshtetjen nga familja e kam 0.. arsyet nuk dua ti diskutoj pasi jane personale por familjen e kam familje shume te mire thjesht nuk na perputhen mendimet edhe idete per 90% te gjerave.. familjen e dua pasi me ka rritur edhe ka bere ceshte e mundur per mua i respektoj por nga ana tjeter kam edhe une koken time edhe ketu nisin problemet
  18 vjec edhe nga mosha 14 e siper gjithe gjerat qe kam dashur jam munduar ti zgjidh vete pa ndihmen e prinderve..
  ka pasur raste ku edhe kam demtuar veten pasi sic dihet cdo adoloshent ka limitet e veta edhe disa gjera thjesht nuk mund te zgjidhen vetem por duan edhe ndihmen e dikujt qe ka me pervoje ne jete
  te them te drejten ndoshta nga fakti qe cdo gje e kam zgjedhur vete me ka bere me te forte per te perballuar gjera te reja ne jete..
  kaq kisha
  mirupafshim

 10. #10
  GO MILAN GO Maska e EndTironci
  Antarsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Mosha
  34
  Postime
  365
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Postuar m par nga Charles Manson
  o end tironci o lale fol mer shqip se na e bere jeten te veshtire me vlla me te kuptu cfare je duke thene.. ke bere shkolle ti lal.. mos ma mer per keq po kur nis lexon ato qe shkru duhet nja 20 minuta per tu deshifruar.. edhe une nga tirana jam por nuk e coj deri ne ekstrem si puna jote.. nejse mo ma merr per keq prape ok lal..
  po se more vesh ca o shkrujt aty mos e lexo fare ok lale hajde shnet

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  BOSTON
  Mosha
  34
  Postime
  166
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une medoj se shumicen e rasteve adoleshtet nuk kon mbeshtetje nga familja. Sidomos kur vjen puna per dashnor....prinderve shqiptar mo mire mos ju afro per ate muhabet. Po edhe kjo varet nga familja sepse une kom shum shoqe shqiptare qe i thon prinderve per cdo te dashur qe ndrojne edhe ata se kon problem fare....Epo edhe nji familje te till MENEFREGO une se du per vete. Ose nji familje qe lejne nji goc 17 vjecare te dali edhe te kthehet ne shpi ka ora 2 e mgjesit edhe prinderit pa pik meraku. Une kom qef kur vonohem e me presin kta te shpis.....ene fillojne e bertasin.....At least i know that they care. Nejse kalojme te dashnoret tani.....esht shum me lehte qe problemet qe ke tja thuash nji shoku ose shoqe te moshes tende apo older it doesnt matter.....sepse ato mund te ken pasur te njejten eksperience si ty ne ata mosh.....they might of make a mistake....mirepo te pakten te japin nji mendim sa do i mire apo i keq. Edhe ENDI ska te boj shoqeria ktu se nqs ke shoqerin e keqe je ne vet i keq.....so aty aty dole. Nuk ka shum rendesi mendimi shoqeris kur je adoleshte......u know it helps of course......mirepo nuk esht se nji adoleshte po i thot shoqes qe ej do fejohem me filanin si tja boj.....para se ti thot prinderve........keshtu qe mos mer kot ti lal. Pastaj adoleshtet kon aq shum probleme......si te vogla edhe te mdhaja....qe po ti dinin prinderit te gjitha.....duhet te bonim gati deren e spitalit lol

  ok kaq per tani
  What da hell?

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2002
  Mosha
  33
  Postime
  223
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  per mendimin tim shume adoleshente nuk e gjejne mbeshtetjen e duhut ne familjet e tyre por ka edhe shume qe e gjejne them qe eshte 50%-50%. per ata qe nuk kane mbeshtetje tek prinderit jane shume arsye sidomos kur je larg shqiperise. disa prinder thone kshu si them une dhe pik dmth bejne rules ashtu sic duan ata dhe nuk merret mendimi i adoleshenteve ne shtepi dhe mendojne se kshu i kane nen kontroll femijet e tyre por kjo nuk e ndihmon aspak nje adoleshnt pasi nga frika e ketyre rules i ben gjerat fshehurazi dhe kur merren vesh ne shpi behet nami ka edhe me te venme dore etj etj....
  te flasim pak per such a good relationship with the parents ok ka edhe goxha adoleshente qe kane mbeshtetjen qe ju nevoitet une jam nje nga ato qe kam mbeshtjetjen qe me nevoitet dhe per tera gjerat mikja ime me e mire eshte mami kjo ndodh sepse e di se aq sa ma do ajo te miren nuk ma do njeri tjeter. e kam me i fol per tera dhe me jep mendime sic duhen dhe gjithashtu edhe kur vjen per me fol per te dashur ( ju lutem mos perdorni fjalen dashnor se me duket shume shume banale) jane pa ndonje kundershtim por jo sigurisht me idene qe te nderroj te dashurit une sipas terezise time nje dite me nje dhe nje dite me nje tjeter sigurisht qe nuk jane edhe me idene qe me te parin qe une te lidhem ta marr seriozisht pasi duhet ta njohesh njeriun. per mendimin tim ata adoleshente qe mund te kene prinder te tille si te mite jane me fat jo se jane prinderit e mi por ata duan qe une t;ia coj mire me shkollen dhe per te tjerat te flas me ta pasi ashtu sic taking care ata per mua nuk mund ta bej njeri tjeter. dhe ne fakt deri tani nuk ja u kam thyer asnjehere besimin qe kan tek une.
  sa per ata qe nuk kane mbeshtetje ne familje aq sa duhet me vjen keq por ndoshta duhet filluar me folur nje here me nenat per mendimin tim pasi jane sido qe te jete femra qenie me e qete se sa baballaret. me pas edhe baballaret duan s'duan do bien sado te eger te jene. pe rmendimin tim me shume problem e kane femrat jo sepse une jam femer por sepse cado qe te ndodhi femra e mban gjithmone me shume brenda te miren dhe te keqen e ndien me shume. ok une kaq kisha i uroj fat atyre adoleshenteve qe nuk kane mbeshtetjen e duhur nga pjestaret e familjet. me shume respekt sweetie.
  nuska flm qe e ke hapur kete teme
  Fjalet jane si bletet kane edhe mjaltin edhe thumbin

  ****
  Jam anetarja e regjistruar me emrin sweetie me pare me falni per kete ndryshim te emrit flm.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-08-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  38
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Adoleshentet!!

  Me behet qefi qe lexoj ndonje gje qe ja vlen,dhe kjo eshte nje nder to! Ketu jane shkruar shume gjera per adoleshentin ne lidhje me familjen ,por asnjeri nuk ka shkruar asgje per "adoleshentin" ne vetvete.Adoleshenza ime ka qene shume e shkurter ,dhe per pak kohe e kujtoj veten si adoleshente,dhe kjo jo sepse tani kam nje moshe te madhe por mbase sepse i kam filluar nje ik hallet shpejt .Dikush ka shkruar qe shoqeria nuk ka shume influence tek adoleshentet,uno do thosha qe ka shume ,sidomos ne kete kohe,kur pjesen me te madhe te kohes e kalon jashte shtepise,familja eshte shume e rendesishme ,por nuk eshte e vemja qe ndikon ne zhvillimin e nje adoleshenti.E mos harroni qe adoleshenti eshte gjithmone " nje i vogel qe i duket vetja i madh"!!!!
  posso scrivere i versi pi tristi questa notte......................

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ChloeS
  Antarsuar
  02-08-2002
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kot nuk thone :
  "Per adolishentin cdo gje qe fluturo, haet."
  Kjo ka shume domethenje per menimin tim.
  Adolishenti eshte nji viktime qe mund te bij ne nji grope te zeze shume te madhe pa e kuptuar.
  Megjithese jam 18 vjec...dhe kam pas shume experienca,plus qe shoqerine time e kam pas me mosha te ndrryshme duke fillu nga 17 e siper...prap mund te them qe me duhet shume per te dal nga ky cikel ..."adolishenca"
  Life is B E A U tiful :)

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Megjithate, tingellojne diskutime interesante nga eksperience juaj.

  Ssikur te me kujtohej ajo moshe, do ta pershkruaj, por me duket se ishte vertete konfuze ta shpjegoja edhe atehere.

  Keshtu qe me mire te mbetet nje moshe qe nuk ja vlen te pershkrohet!

  Shpresoni te kaloni vitet e adoleshences ashtu sic ju vete jeni percaktuar, percaktimi i juaj ka ndikim te veqante.

  Gjithe te mirat!
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 16. #16
  m짧ee Maska e ^BabY__GirL^
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  babys heart :)
  Mosha
  30
  Postime
  326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Varet komplet nga familja and how much they`re prepared to lissen
  Ciaoz
  Dorina
  The Heart Has Reasons That Reason Cannot Know

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ChloeS
  Antarsuar
  02-08-2002
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Arb
  Perjudha e adolishences eshte perjudha me e rrezikshme per vet faktin qe ndan rruget e nji adolishenti.
  Pra eshte mosha me delikate ku familja duhet te tregoje shume kujdes ngad femijeve.

  Baby Girl
  Nuk eshte vetem familja qe ndikon tek jeta e nji adolishenti...sepse dhe shoqerija ze nji pjese shume te madhe te saj.
  Life is B E A U tiful :)

 18. #18
  Original! Maska e twist
  Antarsuar
  28-07-2002
  Vendndodhja
  ku me do mu
  Postime
  203
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Mosha e adoleshences, eshte nje rruge SHUME AVENTURIOZE qe te udhezon gjithmone ne "Udhe-kryq"..

  Pse Udhe-kryq?

  Sepse eshte vete mosha ku gjithe bota te duket e jotja, eshte vete mosha ku fjala "kuriozitet" sundon llogjiken tende, eshte vete mosha ku fjala jote duket "dominim" ne rrethin social....dhe shume arsye te tjera qe e bejne "adoleshencen" nje ure te rrezikshme.

  Familja (ne radhe te pare) kam mendimin qe te gjithe e dime qe luan nje rrol shume te rendesishem ne kete rreth, dhe shume nga ne (besoj) i kemi kundershtuar keshillat e prinderve tane dhe ju kemi perplasur "mosperfilljen" ne fytyre, fakt ky i cili ka lene shume njerez me pasoja dhe vuajtje ne jete (si psh: droga, alkoli..etj etj) dhe jeta e tille i ka bere me vone qe te thone "o zot cfar i bona vetes!".

  Por ne disa raste argumente te tilla si psh: dashuria ose problemet shoqerore, kam pershtypjen qe Familja nuk duhet te japi kontribut aq te rendesishem sa jep per gjera te tjera, fakt i cili tregon qe ne keto raste Shoqeria eshte nje PLUS i rendesishem ne boten e adoleshences.
  The man is back.

 19. #19
  m짧ee Maska e ^BabY__GirL^
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  babys heart :)
  Mosha
  30
  Postime
  326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Enika te drejte ke ti shoqeria ka shume influence ne moshen e adoleshences po nqs ke familje qe te mbeshtet edhe jane te pergatitur te degjojne problemet e tua atehere e di qe nqs nuk gjen dot mbeshtetje tek shoket te pakten mund te gjesh brenda familjes prandaj thash varet nga familja.
  aight peace
  The Heart Has Reasons That Reason Cannot Know

 20. #20
  ~Tironce puro~
  Antarsuar
  20-11-2002
  Vendndodhja
  Gjithanej.
  Mosha
  37
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dakort me ty jam un lal
  Po nuk ma do mendja qe do te kesh nji shoqeri qe nuk te mbeshtet...sepse nuk mund ti thush dot shoqeri pastaj...te pakten un kshu mendoj...
  Por jam shume dakort qe dhe familja ze nji pjese shume te madhe ke adolishenti.
  Don't cry over anyone who won't cry over you.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Roli ekonomik i familjes fshatare
  Nga PLaku-i-Detit n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-01-2012, 07:27
 2. Kumanova, informacione t prgjithshme
  Nga strong_07 n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 15-11-2008, 06:52
 3. Mbidoza e modernizmit t familjes
  Nga Cimo n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2007, 18:19
 4. Simboli heraldik i familjes dhe pinjollve Bua
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-05-2006, 01:17
 5. Mbi dashurine
  Nga ani-ani80 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2006, 11:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •