Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 140
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Shkoza fjala Pizatun ka kuptimin me te gjane ,per kete fjale ne nje aspekt mund themi se; fjala pizatje nenkuptohet edhe mbeshtetje e nje trupi ne tjetrin ,veprim me fiksim, ngurrim , inatim,perciellje , hap pas hapi gjithashtu kjo fjale perdoret kur bejme ndonje montim te ndonje pjese ne nje tjeter dhe themi a e kam pizat per marak sikur te isha mjeshter e qe tani perdoret fjala pasent , pasue, pelqye , pra siq e mendoj une kjo fjale shpesh perdoret kur i drejtohemi dikuj .Cka mu ke pizat si Rriqna largohu mos me nga , mos me percill etj etj.
    Shkoza pasi qe jeni nga ana e Prizrenit me thuaj dicka per fjalen Juk qfare lloj kuptimi ka kjo fjale .Eshte fjale shqipe apo turke apo angleze.
    E kam degjue kte fjale me nje rast kur pritnim ne nje ordinanc ne spitalin e Prishtines , nga persona me nje te folme lokale na ana e Prizerenit.
    E ama e drejtohet femise .
    O gogol me gji je be kshu jukë une u ndala dhe verejta femiun ai kante ishte perrlyer me pluhur sepse ishte rrezue ne dysheme duke vrapuar korridorit me dy femij tjere qe ishin paksa me te rritur, ne nje dore kishte nje qokolat,shife i tha edhe laten e paske ba jukë .ja hoqi ate nga dora dhe e hudhi ne shport duke folur . Keshtu qe se kuptova ne tansi sepse nga e ema femis dilnin fjale qe une si kisha degjuar ndonjehere.
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 10-08-2009 më 11:05

  2. #102
    Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
    Anëtarësuar
    15-06-2009
    Vendndodhja
    Nen embelsinee lotit Tend... !!
    Postime
    3,741
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Po mire zogu dukagjinas me propozon ta perdor apo jo kete emen ne vend te emnit t'amel epo kumshtit si ti them ma shpike nje emer ,po ames se bletve si ti them qumshtin apo si po mialtes qe ka per barzformuaese emrin amel si ta quaj qumsht blete apo kumshte si ?
    Jo jo fjala Tamel terhjek mbrapa nje lokomotiv fjalesh qe kan bazeformuese etimologjike nga emni AME pra gurra e ketyre fjaleve ashte tjetersuar nuk perdoret ne gjuhen standarte emni orgjinal AMA po ËMA edhe gurrav ma s'do tu thon AMAT por ËMAT ne disa raste ky standartizim eshte sakatosje e gjuhes orgjinale pra emni humb kuptimin .
    Ka shume raste te tilla psh kemi foljen mund qe don nje kujdes te veqant ne standardizim te perdorimit te ksaj fjale ne gjuhen e sotme.
    Duhet te kemi kujdes ne perdorimin , ne ndryshimin e germes n ne r sepse ka raste qe ky ndyshim komplet foljen e zhvlerson dhe nuk mbetet as folje e as kurfar fjale me kuptim, po te humbas si e vetme ska dert por llogarit edhe nje Lokomotiv me vagona perplot fjale te se njejtes bazeformuese.
    Citim nga lart
    Ngado qe endesh dhe shetitesh, permende vete me vete pa ze emrin qumesht dhe ndoshta do te funksionoje

    Hajt shnet, thash mos po me jep ndonje argument te mire per ta zavendsue fjalem Tamel, gjuha nuk eshte vjerrsh te mesohet permendesh sidomos kur se kupton ajo te bahet e huaj apo e huazuar , vjerrshat i harroj shum shpejt.

    Une nuk po mendojqe ti ta mesosh permendesh, por qe ti ta mesosh logjikisht, se qumeshti eshte fajle qe nuk duhet te zevendesohet me tamel !!!
    Askush nuk ta bën atë që ta bën vetvetja !!

  3. #103
    hjeke=heq
    niri=njeri
    i prujte=i poshter
    agzoti=baruti
    shka=çfare
    sukuj=zhele
    kndellet=perterihet/knaqet
    mjesa=ndersa
    atme=atdhe/memedhe
    dahet=ndahet
    rrmaj=varreza
    pit=shtang
    lamsh=lemsh
    ani=ska gje
    u=uri
    sosa=mbarova
    mrruta=plaka te kqija
    kinse=gjasme
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  4. #104
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Ka disa fjale te cilat perdoren shume rralle ne dialektiken e sotme .
    Per shembull fjala jam i lodhur i metur
    Fjala metur paraqet pozicionimin ,kete fjale e dallojm edhe ne rastin kur themi
    ktheu mothazkthehu pas nga kjo fjale del kuptimi i nje fjale te moqme qe eshte nje fjale qortimi per femiun si dhe per te rritur ungju n'moth -ulu n'***** .
    Mas=pas
    Mas'dite =pas'dite
    Thjesht kam cek me heret per ngjajshmerin -ngatrrimin e ketyre dy germave , germes m gjegjsisht b dhe numrit tre te alfabeti pellazge pra keto germa kan te njejten bazeformuese. Germa Beta paraqet boten si dhe eshte interesante korrespondimi i hieroglifit brof- bath me formen e kambes si the fjalet te cilat sot perdorim ne gjuhen tone qe jane te njejta me kete hieroglif kambe z 'bath ur dhe kambe mathur .Pra eshte interesant se si ne disa fjale te gjuhes son edhe sot e kesaj dite qasim elementin baze te fjaleve me kuptim figurativ sikurse te hieroglifet mijravjeqare .
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 22-08-2009 më 15:22

  5. #105
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-06-2009
    Postime
    224
    po fjala SKELET skel?

  6. #106
    mu pajdah=mu duk/mu ba
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  7. #107
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Shkoza fjala Pizatun ka kuptimin me te gjane ,per kete fjale ne nje aspekt mund themi se; fjala pizatje nenkuptohet edhe mbeshtetje e nje trupi ne tjetrin ,veprim me fiksim, ngurrim , inatim,perciellje , hap pas hapi gjithashtu kjo fjale perdoret kur bejme ndonje montim te ndonje pjese ne nje tjeter dhe themi a e kam pizat per marak sikur te isha mjeshter e qe tani perdoret fjala pasent , pasue, pelqye , pra siq e mendoj une kjo fjale shpesh perdoret kur i drejtohemi dikuj .Cka mu ke pizat si Rriqna largohu mos me nga , mos me percill etj etj.
    Shkoza pasi qe jeni nga ana e Prizrenit me thuaj dicka per fjalen Juk qfare lloj kuptimi ka kjo fjale .Eshte fjale shqipe apo turke apo angleze.
    E kam degjue kte fjale me nje rast kur pritnim ne nje ordinanc ne spitalin e Prishtines , nga persona me nje te folme lokale na ana e Prizerenit.
    E ama e drejtohet femise .
    O gogol me gji je be kshu jukë une u ndala dhe verejta femiun ai kante ishte perrlyer me pluhur sepse ishte rrezue ne dysheme duke vrapuar korridorit me dy femij tjere qe ishin paksa me te rritur, ne nje dore kishte nje qokolat,shife i tha edhe laten e paske ba jukë .ja hoqi ate nga dora dhe e hudhi ne shport duke folur . Keshtu qe se kuptova ne tansi sepse nga e ema femis dilnin fjale qe une si kisha degjuar ndonjehere.
    Gashjan per fjalen ,, Pizat" pajtohem me ty ,qe perveq atij shpjegimi qe e kam dhene mund te kete edhe keto shpjegime.
    Per ate shprehjen qe e ke degjuar nga ajo gruaja nga ana e Prizrenit, desha te te pergjigjem. Regjioni i Prizrenit eshte nje teresi qe perfshin disa krahina qe ehde pse jane aq afer njera tjetres kane dallime te shumta gjuhesore apo nendialektore. Prizreni ehste kufiri i nendialektit apo te folmes gege te Kosoves dhe te folmes gege te Malesive te Sharrit. Krahinat e Gores, opojes,Lumes , vrrinit dhe Srdeskes bejne pjese ne dialektin gege te malesive te Sharrit. Ata poashtu dallojne edhe ne veshjet kombetar, traditat, ritet ,zakonet dhe folklorin. Ata me te afert ne keto jane me rajonet e dibres, Tetoves, Gostivarit se sa me vete zonat tjera te Kosoves. Rajone tjera me ne veri te maleve te Sharrit perfaqesojne te folmen gege te Kosoves dhe Malesise. Megjithekete edhe keto krahina kane dallime te shumta mes vete ne te folur. Anadrinia ose Podrimja ka nje theksim te holle te zanorevedhe nje te folme shume karakteristike qe njerezit e njohin si e folmja e Rahovecit. Pasatj krahina e Hasit poashtu e flete nje gegerishte pak me ndryshe por te afert me ate te Malesise se Tropojes , kurse treva e Llapushes dhe e Anamalit te Prizrenit me shume pak dallime e flasin dialektin gege te Kosoves dhe Malesise se Tropojes dhe pak dallohen nga e folmja e Drenices dhe e aneve te Ferizajit.
    Ajo gruaja qe e ke degjuar duke i thene femnijes ,, O gogol me gji je be keshtu juk" ka mund te jete nga anet e malesive te Sharrit, Opoje, Lume ose Vrri, qe e flasin dialektin gege te Malesive te Sharrit.
    Gogol do te thote fantazme;
    Gji do te thote si ose qysh;
    Juk ose me teper perdoret jok do te thote je ndy, je bere ibret, je bere pis ;

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  8. #108
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Toske= tope, gege=voe

  9. #109
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Toske= tope, gege=voe

    ??????

    Geg-vnoe oroe
    Tosk-vere re
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  10. #110
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    une jam prej Tropoje dhe shum nga kto fjalet e dialektit gege nuk po i marr vesh...kjo do te thote qe shum jan fjale zonale....


    ne shkoder me sa di une fjala:

    fuxhe---do te thote hidhe, gjuje.


    gegnishtja duhet thene qe ka nje historik shum me te pasur sesa toskerishtja...kjo ne te shkruar sepse ne te folur te dyja jan te vjetra.

  11. #111
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga Homza Lexo Postimin
    une jam prej Tropoje dhe shum nga kto fjalet e dialektit gege nuk po i marr vesh...kjo do te thote qe shum jan fjale zonale....


    ne shkoder me sa di une fjala:

    fuxhe---do te thote hidhe, gjuje.


    gegnishtja duhet thene qe ka nje historik shum me te pasur sesa toskerishtja...kjo ne te shkruar sepse ne te folur te dyja jan te vjetra.
    Homz a je shka thue??

  12. #112
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    Homz a je shka thue??


    ca flet o shqipe emigrantesh?


    mos po me kundershton per faktin se Gegnishtja eshte me superjore ne te shkruar sesa Toskerishtja??? spo te marr vesh thelbin e nderhyrjes tende.

  13. #113
    Edhe gegnishtja ka nen-dialektet e saj,sikurse edhe toskerishtja!
    P.sh,ne Tropoje kompire
    ne Shkoder kertolle
    sikur t kisha gja ne dor
    e t u bajsha akullor
    buzt e tuja me shiju
    ne gjoks tandin me piku-Orosh

  14. #114
    i/e regjistruar Maska e cubel
    Anëtarësuar
    30-05-2005
    Postime
    34
    Citim Postuar më parë nga kapllani Lexo Postimin
    Ja këtu disa fjalë nga gegënishtja verilindore:

    qeh! = ja!
    me mejtë = me shëndoshë
    myftiaç = nevojli, lypës
    mystekil = kastile, negut, enkas, me qillim
    harobet = dordolec
    me u përfulitë = me u ngutë, kështuqi e prsih nji punë
    me tushkitë dikend = mos me digjue dikend, mos me iu bindë dikuj
    tervesë = sofër
    minuk = nji qen i vogël
    shahir = rapsod
    me shukatë = me u ndalë të foluni, me u ndalë me folë
    me vy = me u nevojit, me u mbëhitë
    çel, llust = neri pa flokë, tull
    i/ e shtalbët = i/e butë ( per shembull misri)
    dahi = temperaturë, klimë (p.s. qenka dahi i ftohtë në dhomë = qenka ftohtë në dhomë)
    me vnue diçka = me ngjitë dikçka, me vjerrë diçka
    me bâ bezar = me bâ fani
    me zamaritë = me vërejtë, me hetue
    zhig = marak, mall
    nom = mirë
    i/ e eritueshëm,-me = pak e/i lagët
    me bitis = ma harxhue, me krye
    me hidytë = me ndreqë

    Dhe do të dojsha me shtue se fjala budallë pëdoret edhe prej gegët, madje ma shpesh sesa teveqel-për sa dij unë.
    Këto fjalë që i quan fjalë të gegërishtes janë fjalë turke o zotri: CEL, DAH, BEZAR,NOM, BITIS, MYSTEKIL, ,etj

  15. #115
    Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
    Anëtarësuar
    15-06-2009
    Vendndodhja
    Nen embelsinee lotit Tend... !!
    Postime
    3,741
    Gegenisht - gegerisht
    toskenisht - toskerisht !!
    Askush nuk ta bën atë që ta bën vetvetja !!

  16. #116
    i/e regjistruar Maska e Drenica 97
    Anëtarësuar
    19-07-2009
    Vendndodhja
    KOSOVE
    Postime
    1,092
    Natje- Mengjesi

    Natja e mire - mirmengjesi

  17. #117
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Citim Postuar më parë nga cubel Lexo Postimin
    Këto fjalë që i quan fjalë të gegërishtes janë fjalë turke o zotri: CEL, DAH, BEZAR,NOM, BITIS, MYSTEKIL, ,etj
    e dij se shum prej tyne janë turqizma, por i përkasin tanimâ gegnishtes qi e flas unë. E disa janë puro shqiptare! As nji dialekt i shqipes nuk âsht e paprekun nga turqishtja!

  18. #118
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    Mos ba paçarize se të çoj te daktarrica ta jep cërrcën Katunarçe

  19. #119
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232
    A mundet dikush qe eshte nga krahina e Krujes apo Matit, te shkruaj shqiptimin e numrave 1-10 me dialketin e tyre? Flm.
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  20. #120
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232

    Exclamation

    Citim Postuar më parë nga _AuLoNa_ Lexo Postimin
    A mundet dikush qe eshte nga krahina e Krujes apo Matit, te shkruaj shqiptimin e numrave 1-10 me dialketin e tyre? Flm.

    O njerez, paska humb gjithe ky forum per Krutan e Matjan!
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Çfarë mendoni për Ahmet Zogun?
    Nga honzik në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 242
    Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
  2. Procesi i Pavarësimit të Kosovës
    Nga AsgjëSikurDielli në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 167
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
  3. Kontributi i shkenctarëve islam në shkencë
    Nga Bleti002 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  4. Shqipja Standarde: ASHAK-u ngren komision rishikimi...
    Nga drini_në_TR në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 16-07-2004, 13:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •