Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 139
 1. #101
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Shkoza fjala Pizatun ka kuptimin me te gjane ,per kete fjale ne nje aspekt mund themi se; fjala pizatje nenkuptohet edhe mbeshtetje e nje trupi ne tjetrin ,veprim me fiksim, ngurrim , inatim,perciellje , hap pas hapi gjithashtu kjo fjale perdoret kur bejme ndonje montim te ndonje pjese ne nje tjeter dhe themi a e kam pizat per marak sikur te isha mjeshter e qe tani perdoret fjala pasent , pasue, pelqye , pra siq e mendoj une kjo fjale shpesh perdoret kur i drejtohemi dikuj .Cka mu ke pizat si Rriqna largohu mos me nga , mos me percill etj etj.
  Shkoza pasi qe jeni nga ana e Prizrenit me thuaj dicka per fjalen Juk qfare lloj kuptimi ka kjo fjale .Eshte fjale shqipe apo turke apo angleze.
  E kam degjue kte fjale me nje rast kur pritnim ne nje ordinanc ne spitalin e Prishtines , nga persona me nje te folme lokale na ana e Prizerenit.
  E ama e drejtohet femise .
  O gogol me gji je be kshu juk une u ndala dhe verejta femiun ai kante ishte perrlyer me pluhur sepse ishte rrezue ne dysheme duke vrapuar korridorit me dy femij tjere qe ishin paksa me te rritur, ne nje dore kishte nje qokolat,shife i tha edhe laten e paske ba juk .ja hoqi ate nga dora dhe e hudhi ne shport duke folur . Keshtu qe se kuptova ne tansi sepse nga e ema femis dilnin fjale qe une si kisha degjuar ndonjehere.
  Ndryshuar pr her t fundit nga XH.GASHI : 10-08-2009 m 11:05

 2. #102
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Antarsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Mosha
  21
  Postime
  3,745
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga XH.GASHI Lexo Postimin
  Po mire zogu dukagjinas me propozon ta perdor apo jo kete emen ne vend te emnit t'amel epo kumshtit si ti them ma shpike nje emer ,po ames se bletve si ti them qumshtin apo si po mialtes qe ka per barzformuaese emrin amel si ta quaj qumsht blete apo kumshte si ?
  Jo jo fjala Tamel terhjek mbrapa nje lokomotiv fjalesh qe kan bazeformuese etimologjike nga emni AME pra gurra e ketyre fjaleve ashte tjetersuar nuk perdoret ne gjuhen standarte emni orgjinal AMA po MA edhe gurrav ma s'do tu thon AMAT por MAT ne disa raste ky standartizim eshte sakatosje e gjuhes orgjinale pra emni humb kuptimin .
  Ka shume raste te tilla psh kemi foljen mund qe don nje kujdes te veqant ne standardizim te perdorimit te ksaj fjale ne gjuhen e sotme.
  Duhet te kemi kujdes ne perdorimin , ne ndryshimin e germes n ne r sepse ka raste qe ky ndyshim komplet foljen e zhvlerson dhe nuk mbetet as folje e as kurfar fjale me kuptim, po te humbas si e vetme ska dert por llogarit edhe nje Lokomotiv me vagona perplot fjale te se njejtes bazeformuese.
  Citim nga lart
  Ngado qe endesh dhe shetitesh, permende vete me vete pa ze emrin qumesht dhe ndoshta do te funksionoje

  Hajt shnet, thash mos po me jep ndonje argument te mire per ta zavendsue fjalem Tamel, gjuha nuk eshte vjerrsh te mesohet permendesh sidomos kur se kupton ajo te bahet e huaj apo e huazuar , vjerrshat i harroj shum shpejt.

  Une nuk po mendojqe ti ta mesosh permendesh, por qe ti ta mesosh logjikisht, se qumeshti eshte fajle qe nuk duhet te zevendesohet me tamel !!!
  Askush nuk ta bn at q ta bn vetvetja !!

 3. #103
  Albanian Maska e OROSHI
  Antarsuar
  13-06-2004
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  hjeke=heq
  niri=njeri
  i prujte=i poshter
  agzoti=baruti
  shka=fare
  sukuj=zhele
  kndellet=perterihet/knaqet
  mjesa=ndersa
  atme=atdhe/memedhe
  dahet=ndahet
  rrmaj=varreza
  pit=shtang
  lamsh=lemsh
  ani=ska gje
  u=uri
  sosa=mbarova
  mrruta=plaka te kqija
  kinse=gjasme
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

 4. #104
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ka disa fjale te cilat perdoren shume rralle ne dialektiken e sotme .
  Per shembull fjala jam i lodhur i metur
  Fjala metur paraqet pozicionimin ,kete fjale e dallojm edhe ne rastin kur themi
  ktheu mothazkthehu pas nga kjo fjale del kuptimi i nje fjale te moqme qe eshte nje fjale qortimi per femiun si dhe per te rritur ungju n'moth -ulu n'***** .
  Mas=pas
  Mas'dite =pas'dite
  Thjesht kam cek me heret per ngjajshmerin -ngatrrimin e ketyre dy germave , germes m gjegjsisht b dhe numrit tre te alfabeti pellazge pra keto germa kan te njejten bazeformuese. Germa Beta paraqet boten si dhe eshte interesante korrespondimi i hieroglifit brof- bath me formen e kambes si the fjalet te cilat sot perdorim ne gjuhen tone qe jane te njejta me kete hieroglif kambe z 'bath ur dhe kambe mathur .Pra eshte interesant se si ne disa fjale te gjuhes son edhe sot e kesaj dite qasim elementin baze te fjaleve me kuptim figurativ sikurse te hieroglifet mijravjeqare .
  Ndryshuar pr her t fundit nga XH.GASHI : 22-08-2009 m 15:22

 5. #105
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-06-2009
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  po fjala SKELET skel?

 6. #106
  Albanian Maska e OROSHI
  Antarsuar
  13-06-2004
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  mu pajdah=mu duk/mu ba
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

 7. #107
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga XH.GASHI Lexo Postimin
  Shkoza fjala Pizatun ka kuptimin me te gjane ,per kete fjale ne nje aspekt mund themi se; fjala pizatje nenkuptohet edhe mbeshtetje e nje trupi ne tjetrin ,veprim me fiksim, ngurrim , inatim,perciellje , hap pas hapi gjithashtu kjo fjale perdoret kur bejme ndonje montim te ndonje pjese ne nje tjeter dhe themi a e kam pizat per marak sikur te isha mjeshter e qe tani perdoret fjala pasent , pasue, pelqye , pra siq e mendoj une kjo fjale shpesh perdoret kur i drejtohemi dikuj .Cka mu ke pizat si Rriqna largohu mos me nga , mos me percill etj etj.
  Shkoza pasi qe jeni nga ana e Prizrenit me thuaj dicka per fjalen Juk qfare lloj kuptimi ka kjo fjale .Eshte fjale shqipe apo turke apo angleze.
  E kam degjue kte fjale me nje rast kur pritnim ne nje ordinanc ne spitalin e Prishtines , nga persona me nje te folme lokale na ana e Prizerenit.
  E ama e drejtohet femise .
  O gogol me gji je be kshu juk une u ndala dhe verejta femiun ai kante ishte perrlyer me pluhur sepse ishte rrezue ne dysheme duke vrapuar korridorit me dy femij tjere qe ishin paksa me te rritur, ne nje dore kishte nje qokolat,shife i tha edhe laten e paske ba juk .ja hoqi ate nga dora dhe e hudhi ne shport duke folur . Keshtu qe se kuptova ne tansi sepse nga e ema femis dilnin fjale qe une si kisha degjuar ndonjehere.
  Gashjan per fjalen ,, Pizat" pajtohem me ty ,qe perveq atij shpjegimi qe e kam dhene mund te kete edhe keto shpjegime.
  Per ate shprehjen qe e ke degjuar nga ajo gruaja nga ana e Prizrenit, desha te te pergjigjem. Regjioni i Prizrenit eshte nje teresi qe perfshin disa krahina qe ehde pse jane aq afer njera tjetres kane dallime te shumta gjuhesore apo nendialektore. Prizreni ehste kufiri i nendialektit apo te folmes gege te Kosoves dhe te folmes gege te Malesive te Sharrit. Krahinat e Gores, opojes,Lumes , vrrinit dhe Srdeskes bejne pjese ne dialektin gege te malesive te Sharrit. Ata poashtu dallojne edhe ne veshjet kombetar, traditat, ritet ,zakonet dhe folklorin. Ata me te afert ne keto jane me rajonet e dibres, Tetoves, Gostivarit se sa me vete zonat tjera te Kosoves. Rajone tjera me ne veri te maleve te Sharrit perfaqesojne te folmen gege te Kosoves dhe Malesise. Megjithekete edhe keto krahina kane dallime te shumta mes vete ne te folur. Anadrinia ose Podrimja ka nje theksim te holle te zanorevedhe nje te folme shume karakteristike qe njerezit e njohin si e folmja e Rahovecit. Pasatj krahina e Hasit poashtu e flete nje gegerishte pak me ndryshe por te afert me ate te Malesise se Tropojes , kurse treva e Llapushes dhe e Anamalit te Prizrenit me shume pak dallime e flasin dialektin gege te Kosoves dhe Malesise se Tropojes dhe pak dallohen nga e folmja e Drenices dhe e aneve te Ferizajit.
  Ajo gruaja qe e ke degjuar duke i thene femnijes ,, O gogol me gji je be keshtu juk" ka mund te jete nga anet e malesive te Sharrit, Opoje, Lume ose Vrri, qe e flasin dialektin gege te Malesive te Sharrit.
  Gogol do te thote fantazme;
  Gji do te thote si ose qysh;
  Juk ose me teper perdoret jok do te thote je ndy, je bere ibret, je bere pis ;

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 8. #108
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,884
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 60 postime
  Toske= tope, gege=voe

 9. #109
  Albanian Maska e OROSHI
  Antarsuar
  13-06-2004
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Toske= tope, gege=voe

  ??????

  Geg-vnoe oroe
  Tosk-vere re
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

 10. #110
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  une jam prej Tropoje dhe shum nga kto fjalet e dialektit gege nuk po i marr vesh...kjo do te thote qe shum jan fjale zonale....


  ne shkoder me sa di une fjala:

  fuxhe---do te thote hidhe, gjuje.


  gegnishtja duhet thene qe ka nje historik shum me te pasur sesa toskerishtja...kjo ne te shkruar sepse ne te folur te dyja jan te vjetra.

 11. #111
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga Homza Lexo Postimin
  une jam prej Tropoje dhe shum nga kto fjalet e dialektit gege nuk po i marr vesh...kjo do te thote qe shum jan fjale zonale....


  ne shkoder me sa di une fjala:

  fuxhe---do te thote hidhe, gjuje.


  gegnishtja duhet thene qe ka nje historik shum me te pasur sesa toskerishtja...kjo ne te shkruar sepse ne te folur te dyja jan te vjetra.
  Homz a je shka thue??

 12. #112
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  Homz a je shka thue??


  ca flet o shqipe emigrantesh?


  mos po me kundershton per faktin se Gegnishtja eshte me superjore ne te shkruar sesa Toskerishtja??? spo te marr vesh thelbin e nderhyrjes tende.

 13. #113
  Albanian Maska e OROSHI
  Antarsuar
  13-06-2004
  Postime
  496
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Edhe gegnishtja ka nen-dialektet e saj,sikurse edhe toskerishtja!
  P.sh,ne Tropoje kompire
  ne Shkoder kertolle
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

 14. #114
  i/e regjistruar Maska e cubel
  Antarsuar
  30-05-2005
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga kapllani Lexo Postimin
  Ja ktu disa fjal nga gegnishtja verilindore:

  qeh! = ja!
  me mejt = me shndosh
  myftia = nevojli, lyps
  mystekil = kastile, negut, enkas, me qillim
  harobet = dordolec
  me u prfulit = me u ngut, kshtuqi e prsih nji pun
  me tushkit dikend = mos me digjue dikend, mos me iu bind dikuj
  terves = sofr
  minuk = nji qen i vogl
  shahir = rapsod
  me shukat = me u ndal t foluni, me u ndal me fol
  me vy = me u nevojit, me u mbhit
  el, llust = neri pa flok, tull
  i/ e shtalbt = i/e but ( per shembull misri)
  dahi = temperatur, klim (p.s. qenka dahi i ftoht n dhom = qenka ftoht n dhom)
  me vnue dika = me ngjit dikka, me vjerr dika
  me b bezar = me b fani
  me zamarit = me vrejt, me hetue
  zhig = marak, mall
  nom = mir
  i/ e eritueshm,-me = pak e/i lagt
  me bitis = ma harxhue, me krye
  me hidyt = me ndreq

  Dhe do t dojsha me shtue se fjala budall pdoret edhe prej gegt, madje ma shpesh sesa teveqel-pr sa dij un.
  Kto fjal q i quan fjal t gegrishtes jan fjal turke o zotri: CEL, DAH, BEZAR,NOM, BITIS, MYSTEKIL, ,etj

 15. #115
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Antarsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Mosha
  21
  Postime
  3,745
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Gegenisht - gegerisht
  toskenisht - toskerisht !!
  Askush nuk ta bn at q ta bn vetvetja !!

 16. #116
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  1
  10 falenderime n 8 postime
  Natje- Mengjesi

  Natja e mire - mirmengjesi

 17. #117
  i/e regjistruar Maska e kapllani
  Antarsuar
  11-06-2009
  Postime
  190
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga cubel Lexo Postimin
  Kto fjal q i quan fjal t gegrishtes jan fjal turke o zotri: CEL, DAH, BEZAR,NOM, BITIS, MYSTEKIL, ,etj
  e dij se shum prej tyne jan turqizma, por i prkasin tanim gegnishtes qi e flas un. E disa jan puro shqiptare! As nji dialekt i shqipes nuk sht e paprekun nga turqishtja!

 18. #118
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mos ba paarize se t oj te daktarrica ta jep crrcn Katunare

 19. #119
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  A mundet dikush qe eshte nga krahina e Krujes apo Matit, te shkruaj shqiptimin e numrave 1-10 me dialketin e tyre? Flm.
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 20. #120
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Exclamation

  Citim Postuar m par nga _AuLoNa_ Lexo Postimin
  A mundet dikush qe eshte nga krahina e Krujes apo Matit, te shkruaj shqiptimin e numrave 1-10 me dialketin e tyre? Flm.

  O njerez, paska humb gjithe ky forum per Krutan e Matjan!
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 07:03
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Kontributi i shkenctarve islam n shkenc
  Nga Bleti002 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 4. Shqipja Standarde: ASHAK-u ngren komision rishikimi...
  Nga drini_n_TR n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 13:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •