Close
Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 134
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Antarsuar
    11-06-2009
    Postime
    188
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    @alnosa

un e njoh vetm fjaln "makar", qi do t thot "dobare" a "mostjetr"-pr sa dij un.

i/e regjistruar
    Antarsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,266
    Faleminderit
    209
    24 falenderime n 22 postime
    Citim Postuar m par nga ZANOR Lexo Postimin
    E pikrisht Malci=Mal i Zi, ci=zi, e nga kjo pjese e konceptit, e ka prejardhjen fjala sllave crn - ti duhet te mesosh shume, e ato fjale jane ti e tuat, a vetem ato fjale i din ti, e nuk din tjeter fjale nga katundi yt? Fjalori i katubdit tand
    Gabohesh rende.Sikur te ishte gjalle Fishta do te kishte masakruar.

Nuk diskutohet qe jane fjale te katundit tim ,sepse jan shqip ku ti nuk ju dhe dot spjegim , nuk the qe nuk di dhe te ktheje patkojt nga dielli ,por u hargallise sa ketej e andej.Ato asnjera nuk jane fjale ofenduse,perdoren ne jeten e perditshme ne Toskeri.

Ja te jap shembuj me fjali te qartesohesh dhe mos ti marresh per ofendim.
    Makar(i) ngjyr kali por ngjyr e zeze nuk mund ta quajme.
    Bejta behet mire per te gjithe.

( spjegoi per veten tende tani se mua nuk me duhen se i perdor perdita.)
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Baule... send prej derrase ku gjyshja ime mbante qilimat me nje fjale gjerat e reja dhe brenda i vinte dege trendeline qe te vinin ere e mire.
    Shparg ...Mbules e bere prej leshi zakonish une e kam hasur kur mbulonin femijet e vegjel per ti mbajtur ngrohte.
    Molloskordh ...Zakonisht perdoret per sendet kur jane mbajtur keq.
    Keto ti thash keshtu lehte - lehte pa hapur fjalorin qe ti kesh me para sysh.
    Kthei ne gegerisht po munde kete doja une nga ty sepse nuk i di.

a vetem ato fjale i din ti
    Une di dhe fjale te tjera qe jane shqip qe ti as ne enderr nuk i ke degjuar ndonjeher ,skam qef te merrem e lagu se lagu.

Kujdes syrin shko vizitohu tek mjeku te shpetoi pa u mbyllur tjetri.
    Fund se humba kohen kot !
    Ndryshuar pr her t fundit nga alnosa : 28-06-2009 m 08:48

i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Antarsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,167
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
    Gabohesh rende.Sikur te ishte gjalle Fishta do te kishte masakruar.

Nuk diskutohet qe jane fjale te katundit tim ,sepse jan shqip ku ti nuk ju dhe dot spjegim , nuk the qe nuk di dhe te ktheje patkojt nga dielli ,por u hargallise sa ketej e andej.Ato asnjera nuk jane fjale ofenduse,perdoren ne jeten e perditshme ne Toskeri.

Ja te jap shembuj me fjali te qartesohesh dhe mos ti marresh per ofendim.
    Makar(i) ngjyr kali por ngjyr e zeze nuk mund ta quajme.
    Bejta behet mire per te gjithe.

( spjegoi per veten tende tani se mua nuk me duhen se i perdor perdita.)
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Baule... send prej derrase ku gjyshja ime mbante qilimat me nje fjale gjerat e reja dhe brenda i vinte dege trendeline qe te vinin ere e mire.
    Shparg ...Mbules e bere prej leshi zakonish une e kam hasur kur mbulonin femijet e vegjel per ti mbajtur ngrohte.
    Molloskordh ...Zakonisht perdoret per sendet kur jane mbajtur keq.
    Keto ti thash keshtu lehte - lehte pa hapur fjalorin qe ti kesh me para sysh.
    Kthei ne gegerisht po munde kete doja une nga ty sepse nuk i di.

Une di dhe fjale te tjera qe jane shqip qe ti as ne enderr nuk i ke degjuar ndonjeher ,skam qef te merrem e lagu se lagu.

Kujdes syrin shko vizitohu tek mjeku te shpetoi pa u mbyllur tjetri.
    Fund se humba kohen kot !
    Qenke e prdal, se Fishta iku nga masakrimi edhe iu masakruan edhe eshtrat, e ti as lidhje nuk ke, po duheshe vet t'i spjegoje ashtu si thohen fjalt origjinal edhe nuk din t'i spjegosh sepse:

1. Makari = bojmurrm, i murrt
    2. Molloskordh = guzhmim, gjra t hallakam
    3. Shparg-a = mblojc, mbules fmijsh, n djep apo n shtrat
    4. Bejte-a = turqizm, fjal me rrotlla, bejtexhi-esh
    5. Baule = ark druni, sanduk teshash, rrobash, raft

Edhe nuk thohet - gegrisht, as Gegria, por Gegnisht, Gegnia, se etninomet e toponomet as emrat nuk guxojn t ndryshohen, ashtu sikur nuk thohet Ali Asllri, po Ali Asllani!

Edhe deritash ti duheshe t'i thoshe mbi 100 fjal spaku nga e folmja e katundit tnd, e jo t sielleshe si msuese, gjoja po pyet me not as vet nuk din asgj!

Malziu sht edhe toponom afr Kuksit, Luma e Malziu... nuk paske msuar asgj nga gjyshja :

Mso spari respekt!
    Ndryshuar pr her t fundit nga ZANOR : 28-06-2009 m 09:39 Arsyeja: fakultative
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

Antarsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,167
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga Baptist Lexo Postimin
    Cka do me thane mos me dite, as shqip, as serbisht, as turqisht, ...
    Me e fol nje magjupishte n'kajde t'shqipes si hapesi i temes e disa kontributor une nuk kam pa vec ne lagjet rome.

Perse nuk kerkoni te myllet kjo teme?
    Te hidhet ne kosh me pleherat tjera???
    ka dmth mos me ndie ti veten fjalor magjupsh t kqij, fjalgabeli!

kur plehu flet pr plehna

Ktu ka shum rndsi se njihen e msojn shqiptart nga dialektet e njeritjetrit, q mos t mbeten n hn, kur dgjojn fjal t ndryshme, q s'ua din kuptimin!

Ktu msojm nga njeritjetri!

Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
    Antarsuar
    15-06-2009
    Vendndodhja
    Nen embelsinee lotit Tend... !!
    Mosha
    17
    Postime
    3,255
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 her n 1 postim
    Cfar dallimi dhe cfar lidhjeje kane fjalet magjup dhe gabel ndermjet vete ??

Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Antarsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,736
    Faleminderit
    0
    ka dmth mos me ndie ti veten fjalor magjupsh t kqij, fjalgabeli!

kur plehu flet pr plehna

Ktu ka shum rndsi se njihen e msojn shqiptart nga dialektet e njeritjetrit, q mos t mbeten n hn, kur dgjojn fjal t ndryshme, q s'ua din kuptimin!

Ktu msojm nga njeritjetri!

Te mesosh nga njeri-tjetri, do te thote te dijne dy pale dicka qe nuk di tjetra, por "corri po i jep sy te verberit" - eshte nje mesim i madh gabelesh qe mendojne se po flasin shqip dhe ate ne dialekt.

Mjerim i dashur, dhembshuria ime per ty e per disa "plehera" qe permende me gojen tende nuk me lejon te ta them te verteten e mizeries ne te cilen gjindesh.
    Provo te shkembesh edhe vesh me te shurdherit se mos po merr ndonje mesim nga belbezimi i gjuhes shqipe ne magjupishte.

Per fat te keq titulli i temes " Fjale te ndryshme te gegerishtes dhe te toskerishtes" eshte kaq i vlefshem, kurse permbajtja dermuese e saj shtremberim, degjenerim dhe jo me pak se nje turp i madh per kombin dhe te gjithe ata qe vertete ndihen shqiptar.

rip. or'
    zanor rrezon myrtja, spiun sllav.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Antarsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,167
    Faleminderit
    0
    Ate fjalor qe e perdore i pari shtine brenda!

i/e regjistruar
    Antarsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,266
    Faleminderit
    209
    Edhe nuk thohet - gegrisht, as Gegria, por Gegnisht, Gegnia, se etninomet e toponomet as emrat nuk guxojn t ndryshohen, ashtu sikur nuk thohet Ali Asllri, po Ali Asllani!
    Ja ketu jam dakort , ndoshta jam dhe gabim se si shkruhet gegerishte apo gegenishte ,por une more nuk kam mbaruar per gjuhesidhe ne pamundsi te shfletoj fjaloret te thash se si mund te quhen ne gegerisht.
    Me ra ne sy kjo teme mbreme kur po shihja kush ishte ne linje dhe 4 vizitore po lexonin ketu , me beri pershtypje , klikova dhe arrita te ato fjale qe une ti citova dhe nuk me pelqyen ,por jo se une jam ndonje patriote e kripur ndaj gjuhes. Thjesht nuk me pelqen ta humbas se keshtu me ka thene gjyshja , me duhet me patjeter te merrem vesh , shumica e njerezve qe une jam ne perditshemeri nuk flasin dot anglisht, po gegerisht dhe toskerisht andaj dhe une te pyeta per ato fjale dhe ti u pergjigje harbutshe . S'ngela keq une te pyes forumistet per gjerat qe s'kuptoj ,kurjoziteti me shtyu dhe fjalet e tua qe per mua shumica jane gabim ne dy faqet e meparshme,dhe nuk jam ne pc time qe ti marr gjer e gjate fjalet .
    Mso spari respekt
    Lere respektin se as me njeh e as te njoh .Nqs do te respektojne fitoje .
    Besoj se u sqaruam, por perseri Nje fjale aty nuk ja ke dhene kuptimin si duhet ,ja ke keputur kot .
    Ndryshuar pr her t fundit nga alnosa : 28-06-2009 m 23:05

Antarsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,167
    Faleminderit
    0
    Ani a po na thua ndonj fjal t vjetr q e ke msua a ndie prej gjyshes a ka po thua?

Pra duhet t shkruhet e flitet GEGNIA, GEGNISHTJA pa asnj ndryshim tjetr t rrotacizmit!

Pra duhet t thohet: GEGNISHTJA E TOSKRISHTJA edhe po i flitke n familje dhe mir q i din t dyjat, se me e dijt ve njeren, diqysh nuk ka lezet, as nuk mund t thuash se flet mir Shqip! Edhe kur t flassh pr ndonj fjal diskutabile, q krkon skjarim spjegim, shkruaje cila sht ajo fjal edhe e spjegojm...!

M'i ke borxh 100 fjal t gjyshes me i pregatit e me i shkrua ktu, si shqiptare e ditur!
    TTi duhet t ia marrsh krejt fjalt e vjetra gjyshs edhe ndonj fraz, fjal t urt, anekdot, ndonj kng t vjetr, ndonj urat a ortim, e shkruaji ktu, se jan t vlefshme! Kjo vlen edhe pr t gjith forumistt tjer...

Ju falenderoj n vmendje!

i/e regjistruar Maska e MariglenD
    Antarsuar
    27-06-2009
    Postime
    17
    Faleminderit
    0
    Vetem nje off topic i vogel, me intereson etimologjija e fjales Geg?

Neper internet qarkullojn shum te "verteta", shpikur nga sllavet, me disa ngjajshmeri te fjaleve nga Kaukazi.

D'angely mendon se fjala Geg rrjedh nga greqishtja e vjeter, qe do te thote I VJETER, ose Autokton.

Cka mendoni ju?

Antarsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,167
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga MariglenD Lexo Postimin
    Vetem nje off topic i vogel, me intereson etimologjija e fjales Geg?

Neper internet qarkullojn shum te "verteta", shpikur nga sllavet, me disa ngjajshmeri te fjaleve nga Kaukazi.

D'angely mendon se fjala Geg rrjedh nga greqishtja e vjeter, qe do te thote I VJETER, ose Autokton.

Cka mendoni ju?

*

Nezir Myrta - ETHYMOLOGJIA E FJALVE GEG E TOSK

Sipas mendimit tim, etninomet geg dhe tosk, t cilt prbjn etninomin e sotm gjeneral shqiptar, ende jan pa nj ethymologji t sigurt dhe sikur duken si koncepte t veuara gegnishte e toskrishte t shqipes, mendoj se kemi arritur n nj ethymologji t sigurt me kt theori:
    Arbanishtja sht Gegnishtja e cila formohet nga etninomi geg, q ka kuptimin gjegj, ai q gjegjet (Gega geget), gjegjet, prgjegjet, ku edhe u formua toponomi Gegnia e Dradhanis illire.
    Kurse Arbrishtja sht Toskrishtja, e cila fjal vie nga fjala tosk, me prejardhje nga Etruskishtja, q ethymologjia e fjals etrosk-etrusk, vie nga shprehja e trojs (E Trojs, Troja illire Hillioni Illioni i Dardhanis PIE), ku nga shprehja e trojes, me kuptimin ajo popullsi e Trojs Hillire, sht thirr e Trojs etrojes etroske etruske, nga rrnja fono-morfologjike - etrosk - etrusk (etruskan Etruria, sot krahin n Italin e lasht). Mbase, nga fjala e formuar etrosk-etrusk, rrodhi fjala e shkurt emrtuese tosk tosk Toska Toskria e sotme shqiptare dhe (Toskana, toponom i sotm n Itali), nga etninomi - tosk, toskan), si dhe toponomi i lasht Etruria, nga gjuha etruske (etroske e trojes), n lidhje gjenealogjiko-linguistike me Amn illirishte paraballkanike, q sot sht rrnja e saj Toskrishtja, dialekti i Shqipes. Sepse Trojant, pas Lufts s Trojs u shprngulen spari n Ballkan nga Troja (Hillioni hillirian) dhe vijuan shtegtimin n Apenine, ajo popullsia e Trojes etroskt (etruskt), ku edhe formuan gjuhn dhe kulturn etruske t lasht, e cila n realitet sht nj Arbrishte e lasht.
    Fjala tosk, sipas ksaj theorie, vjen duke u formuar n etapa kohore linguistike npr kto faza t t folurit: e Trojes > e trosk > etrosk (etrusk) > trosk > tosk > tosk > toska > Toskria -> Toskrishtja.

Pra, emri tosk, lidhet me Trojn PIE, me zgjrim onomastik dhe onomasiologjik n ujdhesat: Sicilia, Sardenja e Korzika, nga jugu italian i sotm, me prhapje t gjr Apenine, si rrjedh e popullzimit illiro-pellgazgjik, ku na dalin disa emrtime etninomesh etrosk (etrusk) arbresh latin romak ital (Italia e sotme), tvona vijn zgjrimet demografike gal, galt (Galia - Franca e sotme) sak (sakt, saksont - Saksonia) - dhe skot (skott Skotllanda e sotme), si form e arritjes dykrahshe historike, prmes vijes gjenealogjike ballkanike dhe apenine, duke u takuar historikisht me rrnjet gjermanike (saksone, istveone dhe allemane) nga prhapjet dardhane gege prmes Ballkanit, n zemr europiane me gjermanikt, e deri n pjesn veriore europiane t sotme.

Copyright c 2000

Antarsuar
    15-06-2009
    Vendndodhja
    Mosha
    17
    Postime
    3,255
    Faleminderit
    0
    Po ju qka mendoni ne lidhje me fjalen psikologji, a mendoni qe i perket ndonjeres prej ketyre dy dialekteve ????

i/e regjistruar
    Antarsuar
    13-11-2004
    Postime
    125
    Faleminderit
    0
    Ani a po na thua ndonj fjal t vjetr q e ke msua a ndie prej gjyshes a ka po thua?

Pra duhet t shkruhet e flitet GEGNIA, GEGNISHTJA pa asnj ndryshim tjetr t rrotacizmit!

Pra duhet t thohet: GEGNISHTJA E TOSKRISHTJA edhe po i flitke n familje dhe mir q i din t dyjat, se me e dijt ve njeren, diqysh nuk ka lezet, as nuk mund t thuash se flet mir Shqip! Edhe kur t flassh pr ndonj fjal diskutabile, q krkon skjarim spjegim, shkruaje cila sht ajo fjal edhe e spjegojm...!

M'i ke borxh 100 fjal t gjyshes me i pregatit e me i shkrua ktu, si shqiptare e ditur!
    TTi duhet t ia marrsh krejt fjalt e vjetra gjyshs edhe ndonj fraz, fjal t urt, anekdot, ndonj kng t vjetr, ndonj urat a ortim, e shkruaji ktu, se jan t vlefshme! Kjo vlen edhe pr t gjith forumistt tjer...

Ju falenderoj n vmendje!

Ti me te vertete qenke i pakapshem !!!

Nje here thua qe je per Gegerishten(Gegenishten),pastaj perdor te shkruaren zyrtare te standartizimit ,pastaj perdor nuanca Toskerishteje dhe ne fund nuk merresh vesh se ku do te dalesh.

Per mendimin tim duhet te perdoresh nje shkrim te caktuar te gjuhes shqipe, qofte ky edhe ne dialekt ,por te paktem te kuptojme mire ne lexuesit se cfare do te thuash ; se keshtu sic i perzien ti zor se te merr vesh njeri.
    Shkruaj ose Gegerisht, ose Toskerisht ,ose ne Standart .

Ose ndoshta gabohem , ne mos je ne ndonje perpunim te standartit te ri te Shqipes!!

Mbetshi me shendet
    Ndryshuar pr her t fundit nga brezi97 : 29-06-2009 m 19:02

Antarsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,167
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga brezi97 Lexo Postimin
    Ti me te vertete qenke i pakapshem !!!

Nje here thua qe je per Gegerishten(Gegenishten),pastaj perdor te shkruaren zyrtare te standartizimit ,pastaj perdor nuanca Toskerishteje dhe ne fund nuk merresh vesh se ku do te dalesh.

Per mendimin tim duhet te perdoresh nje shkrim te caktuar te gjuhes shqipe, qofte ky edhe ne dialekt ,por te paktem te kuptojme mire ne lexuesit se cfare do te thuash ; se keshtu sic i perzien ti zor se te merr vesh njeri.
    Shkruaj ose Gegerisht, ose Toskerisht ,ose ne Standart .

Ose ndoshta gabohem , ne mos je ne ndonje perpunim te standartit te ri te Shqipes!!

Mbetshi me shendet

Po ketu eshte peonta shtja qe ti nuk kupton, se me fol e shkrua gjuh standarde, duhet vrtet t ''dominoi elementi i prbashkt geg/tosk'', e jo vetm njeri dialekt t dominoj mbi tjert. Ti po t ishje vrtet i interesuar, do t na shkruajshe disa fjal t trevs sate, q ndoshta edhe nuk jan ende n gjuh t shkruar po siellesh rrotull, se ajo pyetje sht pr t gjith, q secili t shgkruaj fjal t zgjedhura nga treva e vet, nga e folmja e veant e prditshme! Po ti nuk e bn at! Hyn brnda e mos u siell rrotull!

i/e regjistruar
    Antarsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,266
    Faleminderit
    209
    Zanor se shpejti une do iki te bej ca dite plazh ne shqiperi dhe do gjej kohe te bredh dhe neper katunde ,do marr dhe nje qetab ,pen me vete dhe c'te degjoj ndonje fjale te vjeter do e shkruaj dhe do ti sjell ty ketu (LOLO).Merak te madhe e paske toskerishten. gjysherit nga asnjera ane une nuk i pyes dot se ju ka vajtur bari me pashe lol por do gjemoj tek -tuk ndonje fjale qe reziston akoma.
    Prandaj tani na ler rehat se kemi dhe hall zgjedhjesh dhe s'kemi mendjen te gjuha po te qente kush do e kete shansin te shkaterroj me shume ate toskerishte me gjith gegerishten tende .
    Edhe dicka se harrova.

E ndjek Emisionin ''portokalli''. Une ndonjehere me te rralle dhe degjoje fjalorin dhe si flet djali i Luftar Pajes ai eshte puro tosk i paster .Zbesoj se e kupton ,e di une .
    Ndryshuar pr her t fundit nga alnosa : 30-06-2009 m 07:25

Antarsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,167
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
    Zanor se shpejti une do iki te bej ca dite plazh ne shqiperi dhe do gjej kohe te bredh dhe neper katunde ,do marr dhe nje qetab ,pen me vete dhe c'te degjoj ndonje fjale te vjeter do e shkruaj dhe do ti sjell ty ketu (LOLO).Merak te madhe e paske toskerishten. gjysherit nga asnjera ane une nuk i pyes dot se ju ka vajtur bari me pashe lol por do gjemoj tek -tuk ndonje fjale qe reziston akoma.
    Prandaj tani na ler rehat se kemi dhe hall zgjedhjesh dhe s'kemi mendjen te gjuha po te qente kush do e kete shansin te shkaterroj me shume ate toskerishte me gjith gegerishten tende .
    Edhe dicka se harrova.

E ndjek Emisionin ''portokalli''. Une ndonjehere me te rralle dhe degjoje fjalorin dhe si flet djali i Luftar Pajes ai eshte puro tosk i paster .Zbesoj se e kupton ,e di une .

Jo mi alnosa, te pyeta per fjale te vjetra qe ke nd;gjuar nga gjyshja e fjale te katundit tend, te shkruash, ashtu si fliten ne origjinal dhe mos e merr mundin ashtu te lodhesh ne imazhin e pllazheve e pushimeve - po nese ke vendosur ashtu beje! Ju deshiroj pushime te kendshme, se do te kaloj edhe ky hall zgjedhjesh...

i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Antarsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,808
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga zogu dukagjinas Lexo Postimin
    Po ju qka mendoni ne lidhje me fjalen psikologji, a mendoni qe i perket ndonjeres prej ketyre dy dialekteve ????

Jo,me sa di un psikologji rrjedh prej anglishtes apo prej naj gjuhe latine "psycology" a qeshtu se shqip nuk ka ekzistu dej von kjo fjal!

Antarsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,167
    Faleminderit
    0
    Citim Postuar m par nga Kronik Lexo Postimin
    Jo,me sa di un psikologji rrjedh prej anglishtes apo prej naj gjuhe latine "psycology" a qeshtu se shqip nuk ka ekzistu dej von kjo fjal!

Si ore nuk ka ekzistua fjala psikologji ne shqip, po a dini qe para te gjitheve e kane perdore edhe e perdorin plakat tona - m'sysh - PSYSH, i ka ra psysh, psyshi dhe fjala psikologji ka emrin sy, pikersiht shqip dhe nga ky amer sy, rrodhi psy - psysh, qe ne fillim ishte y=i, si=sy, ai qe sheron me sy - e ai qe bjen psysh, sipas zakoneve antike

edhe ne fe eshte shprehja, kur kalohet para varrezave - ''ma shume jeni nga psyshi, se nga exheli''

psyshi (m'syshi) eshte shume moti ne shprehje e te folurit shqip dhe nga ketu rrodhi psysh - psike - psikologji

shkenca mbi studimin e shpirtit psikes se njeriut

he ca thuani ju?

i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Antarsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,808
    Faleminderit
    0
    ncum,,,nese ka ekzistu ka ekzistu ma von ska rrjedh ashtu qysh po thu ti ka rrjedh prej ndonje fjale latine po nejse teorine e mir e paske

Antarsuar
    15-06-2009
    Vendndodhja
    Mosha
    17
    Postime
    3,255
    Faleminderit
    0
    Si ore nuk ka ekzistua fjala psikologji ne shqip, po a dini qe para te gjitheve e kane perdore edhe e perdorin plakat tona - m'sysh - PSYSH, i ka ra psysh, psyshi dhe fjala psikologji ka emrin sy, pikersiht shqip dhe nga ky amer sy, rrodhi psy - psysh, qe ne fillim ishte y=i, si=sy, ai qe sheron me sy - e ai qe bjen psysh, sipas zakoneve antike

edhe ne fe eshte shprehja, kur kalohet para varrezave - ''ma shume jeni nga psyshi, se nga exheli''

psyshi (m'syshi) eshte shume moti ne shprehje e te folurit shqip dhe nga ketu rrodhi psysh - psike - psikologji

shkenca mbi studimin e shpirtit psikes se njeriut

he ca thuani ju?

Une mendoj qe ti e the me plote te drejte, sepse edhe une e di qe keshtu ka lidhje kjo fjale

Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

1. far mendoni pr Ahmet Zogun?
    Nga honzik n forumin Elita kombtare
    Prgjigje: 242
    Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
  2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
    Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
    Prgjigje: 191
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 07:23
  3. Kontributi i shkenctarve islam n shkenc
    Nga Bleti002 n forumin Komuniteti musliman
    Prgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 23:29
  4. Shqipja Standarde: ASHAK-u ngren komision rishikimi...
    Nga drini_n_TR n forumin Gjuha shqipe
    Prgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 16-07-2004, 14:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •