Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 77 prej 77
 1. #61
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Po more qetu ishin kan...

  Do iu kisha lutur Darius qe te na transferoje temen tek rubrika e kinemas se qetash u be si ne holivud ketu, secili ban skenari n'e veti.;;jo ka shku ketu Eneu jo anej kah toka jo ka deti..;spo dihet hiē.
  Qellimi i kesaj time ishte i dobishem po te kishim zhvilluar seriozishte a nese shkojmi keshtu atehere me mir do ishte ta quajmi temen me titull;
  Personazhet e Iliades e Odiseut ne kinema, pse jo, do ishim knaq aty me lloj lloj filma qe nga "lufta e trojes" me Stive Rivsin nga Cinecita deri te holivudi, filmi i fundit i Volfgan Petersenit...me Brad Pitin..;
  Nuk e di pse ky i fundit e menjanoi Eneun ?
  ndoshta ka menue se do e beje vazdimin e filmit me i que trojant ne latium ?

  http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthread...2.78812571.kmz

  http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthread...89#Post1228889

  A po e sheh sa mire e mencem flet kur s'tpunon google ty.

  Dias, nuk pajtohem me kete ku thua se Enea; "Siē e dinė shume prej nesh, Enea, nje nga protagonistet kryesore ne luften e Trojes, nuk i perkiste races trojane, por ishte prej trungut te mirefillte dardan, prej nga ku dolen dhe trojanet..."
  ka diēka qe nuk perputhet ose ke bere gabim ne te shkruar ?
  Iliusi dhe Azarakusi ishin vllezer, bijet e Trosit e qe ky Trosi ishte nipi i dardanit te madh nga Dardania...
  Per Priamin Ilus ishte gjyshi i tij, kurse per Ankizen, babain e Eneut qe gjysh kishte Azarakusin dhe se Hektori e eneu ishin kusherire te afert

  e jo si e thua ti "nuk ishte me rac keshtu por me trung" qe po e bene lemsh kete nisje te temes me plote kontradita...


  Asgje as me shume e as me pake familja e Eneut nuke ka patur dallim as perparesi trashegimi trojane me shume as me pake se sa Hektori.

  Tjeter gje eshte pse Augusti kishte intervenuar tek poeti Virgjili qe te beje kete ndarje per shkaqe politike, gjoja se priamidet ishin tjere dhe se dega e Eneut ishte me e paster se e atyre te priamideve qe kishin Tiran ne farefis, Laomedonin, babain e Priamit i cili nuk kishte fare simpati tek bota e atehershme greke dhe duhej patjeter per interesin e romakve qe keta te kene nje origjine trojane po, por me nje dege tjeter fisnore gjoja me bujare se ajo dega e priamideve, te urte dhe jo agresive, keta qe nuk kishin bere asgje te keqe as qe kishin marrur gra te huaja as qe kishin tradhtuar heroin grekė herakleun, siē e mashtron Laomedoni heroin dhe mu per kete tradhti vritet nga Herakleu...
  Vec pak problem ka ne lidhje me djasine, se megjithate me Kanun te voglit i bie shpia e te madhit almiset, aty dicka nuk asht sqarue mire e kan mbete me ngaterrese nga dajasia se dikush ka ba hile aty po edhe djasi pa fjale nuk asht ba kurre. Gjithmon dikujt i ka mbete syni n'hise t'atij tjetrit
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Une i propozoja qe ti rikthehet edhe njehere homerit e kurresesi Virgjilit, ky autor e ka pshtjellur tere mitologjine, e ka bere shllunga si disa antar ketu ne forum, per mua ai masakroi personazhet e Homerit, sikur ia kishte zili apo qe shtyu ate te shkruaj kete poem ?
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #63
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-06-2009
  Mosha
  29
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
  Lexohe dhe njehere me vemendje, ajo qe po them une eshte se dardanet e Trojes jane dege e dardaneve ballkanike, dhe Enea ju perkiste ketyre te fundit qe shkuan ne ndihme te degezimit te tyre trojan(kudo qe ata ishin).
  Si i ben lidhjet dardanet e Trojes[letersi] me dardanet ballkanike qe permenden vone ne histori nga autoret
  Po egzistencen historike te ketij Enea[personazh letrar]!?
  Cfare ishte Eneide e Virgjilit? E di?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rachel_ : 13-03-2010 mė 15:11

 4. #64
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-06-2009
  Mosha
  29
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
  Ne e dime shume mire qe fiset dardane te Dardanise ballkanike emigruan dhe sunduan ne Itali, dhe ndoshta ketyre fiseve ju perkiste ky dardanas me nam.
  Cfare?Na thuaj pak periudhen kur sunduan kta dardane ne Itali si dhe burimet ku mbeshtetesh, please
  Pa Eneide, poeme epike e kultures latine.Nuk quhet letersia,se behen ēorbe gjerat
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rachel_ : 13-03-2010 mė 15:08

 5. #65
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-06-2009
  Mosha
  29
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin

  PS. Une nuk e di nese Eneida ishte e porositur, as Iliada, une ndertoj nje diskutim mbi bazen e nje fakti te gjithepranuar, vertetimi i falsitetit ose jo te te cilit, shkon pertej mundesive te mia.
  Ishte Oktaviani ai qe vendosi te mos digjte Eneide dhe ta publikonte ashtu sic ishte, ne kundershtim me testamentin e Virgjilit qe te digjej ne rast se nuk do ja dilte mbane ta reviziononte.
  Fakti eshte qe kemi te bejme me nje poeme letrare, nje legjende qe e shumta i sherbeu filozofise, Virgjili[poet dhe filozof] frymezohet nga teoria orfiko-pitagorike e pavdekesise se shpirtit, doktrina e tij bazohet tek metempsicosi qe konsiston ne transmigracionin e shpirtit ne nje trup tjeter pas vdekjes. Keshtu autori refuzon epikureizmin[njerezit jane formuar nga atome dhe pas vdekjes shkaterrohen]

 6. #66
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  Si perfundim, pas meditimit budist te ka rezultuar qe Enea u shperbe epikurisht apo shpirti i metempsikotik te pershendeti? Si u shpreh, cila qe orgjina e vet, turqit greke te Bizes? Apo banka boterore e Canakalase?

 7. #67
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-06-2009
  Mosha
  29
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ty, si te ka rezultuar? pavaresisht neopitagorianit Virgjil, dhe neopitagorianeve te lavdishem te forumit shqiptar
  ohu sa pyetje ben ti, hapi vete librat.jovan...

 8. #68
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime
  Si pėrfundim pas 71 postimeve nė formė debati, a ka ekzistuar ndonjėherė Aeneas?! Kuptohet, jashtė kornizave tė njė personazhi letrar mitologjik.

 9. #69
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Uriel Lexo Postimin
  Si pėrfundim pas 71 postimeve nė formė debati, a ka ekzistuar ndonjėherė Aeneas?! Kuptohet, jashtė kornizave tė njė personazhi letrar mitologjik.
  Po Troja, po Dardania? C'pune ka kisha ortodokse e Sirise me Trojen dhe personazhet e saj ne vend qe te merret me dhente e veta (dmth bijen greke autoqefale).

  Aeneas permended midid te tjereve nga Homeri, Apollodorus, Livy, Ovidi vec Virgjilit.

 10. #70
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime
  Qė Aeneas pėrmendet nė burime tė ndryshme, kjo nuk vihet nė diskutim. Problemi ėshtė tek serioziteti nė ngjyrime mitologjike i kėtyre burimeve. Kur shkalla e lartė e mitologjisė tejkalon kufijtė e konceptimit modern tė shek XXI dhe mbi tė gjitha, trajtimit shkencor tė figurave tė caktuara historike, sigurisht qė dikush me nėnė Perėndi, si personazhi nė fjalė, i atribuoet librave tė J.K Rowling dhe shkollės sė magjisė dhe shtrigėrisė. Nga ana tjetėr, ekzistenca e burimeve tė kohės dhe pėrdorimi si argument, janė dy elemente qė jo ēdo herė bashkėveprojnė nė produktivitet, pasi shpeshherė nuk perceptohet diferenca mes figurės mitologjike me atė historike, apo mitologjisė nė tėrėsi dhe historisė dhe lėvrimit tė saj modern shkencor.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Uriel : 14-05-2012 mė 09:20
  relata refero

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Kopje nga libri Perandoria Romake (prejardhja)
  Trungu i Perandorise Romake

  http://img51.imageshack.us/img51/1483/skanna0003.jpg
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 15-05-2012 mė 03:09

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  http://img812.imageshack.us/img812/1483/skanna0003.jpg  ENEU
  Ne iliad thuhet se eneu si nje trime i madhe,sikur i vetume qe eshte pershtatur esht pjesa me Hektorin dhe esht i njohur si vlersimin e besimit babai i Eneut ishte trojan Anchises por nena ishte perendesha Afrodita pruni renjet e Trojes.
  Tregimet tregojne se Eneu ishte arratisur me ndihmene e Afrodites nga qyteti qe digjej flake i percijedhur nga gruja dhe djali i tij dhe babai plake qe e kisht bartur ne shpine.
  Ai kishte shpetuar vulat (palldiet) keto foto pra te Athinise ekan mbrojtur trojen.
  Afrodita i kishte premtuar nje vend te ri, ne anen tjeter te detit.
  Shume tregime greke tregojne qe kur jane dertuar shtete ne shume vende greke dhe ne udhtime te tij rrethe e rotull edhe gjeri te Kartagjena gjeri ne itali
  Rrethe vitev 500 ka ekzistuar tregimi per Eneun ne Etruri kjo esht sepse natyrisht romaket dhe populli italian e kane njohur kete,njerzite kan tregu se Eneu kishte ardhur gjeri ne Latium.
  Ai duke luftuar shume beteja,por ai ishte martuar me vajzen e mbretit Latinus,Lavinja,(gruja e tij trojane kishte vdekur menjiher pase ikjes nga troja) dhe formoi qytetin Luvinjuma i biri i tij Ascanjus,te cilin e kan thirur Ilus ose Lulus,pasi ai kishte ardhur nga Ilioni ose Troja,themeloi Alba Longen,qe besohet qe shtrihej ne Mones Albanus ky esht numruar si nena e shtetit te Romes.
  Nje prej tyre isht pasardhesi Remuli i cili ne radhe kishte themeluar Romen.
  Sipase traditave romake kjo ika mbrojtur vulat(palldiet) nga Troja.
  Eneu i kishte pasur me vete gjate arratisjes nga Troja.Ne Tempullin ne Vestas.
  Kjo isht siqe kishte thene Penaten,perendia e shtepise te cilin askushe nuke kan pasur rast te shohin
  ,por kishte garantuar ardhmerin e Romes.
  Tregimet per Eneun,kan arrdhur gjeri te romaket,nga etrusket.
  Mbreda romes ishte formuar kjo si nje lidhje romake.
  Kultura e botes greke por jasht asaj pa i bera ata pasardhes prej grekve.
  Eneu ishte trojan,nje kundershtar kunder grek.
  Kjo gjithashtu isht shume demethense qe ai kishte nje prejardhje nga perendit.
  Nene e eneut isht perendesha afrodit,qe ishte indentifikuar ne itali me emrin Venera.
  Prej saj udheqte Juliśs prejardhjen e faraefisit te vete,te ciline Cezari dhe Augustusi
  Dhe pasardhesit e tyre qe u takonin tregimi per eneun esht veper e Virgjilit ENEADA

  1-Monedha prej Antoninus Pius arratisja e Eneut me te birin per dorre dhe babain plake ne shpin
  2.Reliev nga Ara Pacis.Eneu viktimizon nje Dose me barre per Junin.
  Tregimi shpjegon se dosa kisht ikur deri te nje gure dhe kisht pollur tridhjet derra te vegjel.
  Kjo isht shenja qe Eneu dote dertonte nje shtet ne ket vende.
  Ai ja dha emrin Lavijum sipase emrit te gruas se tij lavinia,e bija mbretit Latine.

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime

  Si u krijua miti i Eneut pėrmes Virgjilit...

  Citim Postuar mė parė nga Uriel Lexo Postimin
  Qė Aeneas pėrmendet nė burime tė ndryshme, kjo nuk vihet nė diskutim. Problemi ėshtė tek serioziteti nė ngjyrime mitologjike i kėtyre burimeve. Kur shkalla e lartė e mitologjisė tejkalon kufijtė e konceptimit modern tė shek XXI dhe mbi tė gjitha, trajtimit shkencor tė figurave tė caktuara historike, sigurisht qė dikush me nėnė Perėndi, si personazhi nė fjalė, i atribuoet librave tė J.K Rowling dhe shkollės sė magjisė dhe shtrigėrisė. Nga ana tjetėr, ekzistenca e burimeve tė kohės dhe pėrdorimi si argument, janė dy elemente qė jo ēdo herė bashkėveprojnė nė produktivitet, pasi shpeshherė nuk perceptohet diferenca mes figurės mitologjike me atė historike, apo mitologjisė nė tėrėsi dhe historisė dhe lėvrimit tė saj modern shkencor.
  Pėr t’ia humbur origjinen e vertet tė trojanve fajtori i vetėm ėsht poeti romak
  Virgjili qė ishte i detyruar nga Augusti qė te shkruante origjinen e Romakve gjoja se ata
  paskan ardhur pas shkatrrimit tė Trojės nė Itali ! Kėtė iniciativ e kishte marrė
  para Augustit edhe Cesari qė kishte publikuar vet njė vepėr mė 63,P.K. ku
  vehten e quan trojan. Nė fillim tė historis se romakve te gjith ishin nė
  pajtim qe pasardhsit e trojanėve tė jen dega e Hektorit simpatik qe vritet nga
  Akili grekė. Kėshtu ishte deshira e romakėve por, dal nga dal romakėt hetonin
  se po tė merrnin kėt drejtim dhe tė percjellnin Julusin(Cezarin) nė pushtime
  tė reja, si tiran e gjakatar. Ata dronin se te tjerėt(grekėt)do shifnin nė tė
  stergjyshin i tijė Laomedonin apo Priamin qė simbolizonin fortunen dhe
  tiranin. Nga kjo arsye romakėt kishin ra nė dilem, se mos popujt e tjer qė
  ishin tė pushtuar nėn romėn, do ti merrnin si shembėll tė keq e qė do tė
  urrenin pergjithėmon empirin romak, qė ngjante nė sistemin
  trasheguesdiktatorial tė Trojes, e qė pastaj grekėt do ndermarrshin masa
  kundėr tyre me aleatėt tjer qė tė shkatrronin romėn, si dikur qė kishin
  shkatrruar Trojėn. Romakėt e kujtonin ende Hanibalin kur me -229 P.K. me
  aletet tjer si Filipin e V tė Maqedonve, ai tentoi gjat ter jetės sė
  tij ishte perpjekur qė tė shkatrroje Romen se nė te shifte Trojen e vjeter
  prandaj edhe e urrente pa mas deri nė vdekje. Edhe pse kishin kaluar me se 170
  vjet prej kėsaj ngjarjes, romakėt akoma kishin frikėn se mos iu ndodhi edhe
  njehere si dikur qe ishte kercnimi nga jasht te ndonjė Hanibali tjetėr apo siē
  ishte i pari anmik i Romes, Pirrusi i Epirit qė mė 279 P.K. e kishte sulmuar
  ishullin e apenineve nga jugu por nuk pati sukses dhe u kthye prap ne Epir.
  Nga kėto mėsime qė i kishin perjetuar romaket e kuptuan se me tirani nuk do
  kishin suksese ne projektet e senatit romen per pushtime te popujve tjer ne
  evrop e as nė azi e ne viset tjera. Prandaj duhej qe te kepusnin degen e
  tiranit Laomedon e te Iliusit e te Priamit, per tė marr degėn e re, atė tė
  Eneut, qė ishte mė humanist i cili kishte shpėtur tė j’atin e tij dhe djalin
  pėr tė ikur nga Troja. Kjo tablo nė krye me princin Ene, nxjerrur nga
  imagjinata e popullit romak per tu afirmuar para tjerve se kush jan keta
  romakėt, tregonte sigurin e jo fatalitetin e romės nė tė ardhmen.
  Kemi edhe shembuj tjer por tė epokės tjeter, si shembėll edhe njė pjes e fisit
  Freng nė shekullin e IV P.K. kishte revandikuar prejardhjen trojane dhe keshtu
  kishin fituar statusin si tė privilegjuar tė romakve dhe keshtu ishin te
  liruar nga taksat.
  Roma kishte besim nź ta dhe ishte para mbrojtje ndaj fiseve
  gjermanike dhe depertemit te barbarve nė empirin romak qe i kanosej rreziku.
  Per ket mbrojtje kishin derguar ne keto vise gjeneralin me te famshėm me
  origjin Iliro-thrakase Patrik Ajetus si guvernator nė Golė. Mė von ky e
  shpeton kete pjes te evropes pa ra nen thundren e Atiles. Ajetusi e mund iAtilen
  ne fushen e Katallonjes mė 437MK.
  Mėnjeher ishte krijuar opozita ndaj Iulus Cezarit. Atij i njeheshin ditet.
  Ishte e domosdoshme per mbijetesen e Romės. Cesari duhej vdekur se ai quhej
  Iulus, si i ati i Laomedonit i cili kishte ra nga dora e Herakleut. Edhe qka
  esht interesant se mu ne greqi bruti gjen strehim pas vrasjes se Iulus Cesarit
  e qe ketu shtrohet pytja, pse? Mos vall Bruti e Kasi ishin tė shtyer nga
  grekėt? Pas tij vjen Virgjili me i pershtatshem si poet. Mirėpo edhe vet
  Virgjili kishte deklaruar qe te djegin « Eneiden » pas njė incidenti kur vinte
  me anije prej durrėsit anija shkatrrohet dhe mezi shpeton pa u mbyt Virgjili
  e bashk me te edhe « Eneida » nė brigjet e brindisit. Aty vet Virgjili nis te
  urrente vepren e tij se ai e dinte se ishte vetem njė fikcion i tij i
  porositur, njė trillim fantastik ku e merr herojIn Ene si pasardhes tė paster
  te trojanve, jo gjakėpires apo tiran siē ishte familja e Laomedonit, tė jatit
  tė Priamit, ku greket do kundershtonin sundimin romak me origjin tė familjes sė
  Priamidėve por e zgjedhin me qellim Eneun si pasardhės i tė urtit Ankiz
  edhepse gjyshi i tij Asaraku ishte gjagjaj i tiranit famėkeq, Laomedonit. Per
  tiu ikur qeshtjeve politike qe do te kishin pasoja me greket pra mu per ket
  arsye edhe u lind « Eneida ».

  Mė sė miri e spjegon kėtė fikcion tė Virgjilit studiusi franēez Pierrė-Joseph
  Proudhon, nė « la Signification de
  l’Enéide » (Domethenja e Eneides) L’Editions Arthaud, Paris, 1985.
  Mirėpo te kthehėmi nga syzheja qe ne na intereson.
  Shtrohet pytja; pse te rraskapiturit trojan te shkonin atje pertej detnave kah
  perendimi nė Itali?
  Dihet, fare mir nga « Iliada » e Homerit, se trojanėt nuk
  kishin fare pervoj ne lundrime me anije ne detna per ate edhe nuk posedonin as
  qe ishin lundertar. Po e zėm se te ishin lundertar si grekėt, kah do i kishin
  lejuar gjall me ikur greket me gjith ato njėmij e pesqind anije qe akustonin
  ne brigjet e frigjis? Pra eshtė pa baz fare versioni i Virgjilit nė
  « Eneid ». Te gjith ata qe kan tentuar tė kthejn Eneun kah latiumi kan gabuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 03-06-2012 mė 16:53
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime

  Prejardhja trojane dhe miti mbi Eneun..

  Origjina trojane

  Priami ishte njė mbret shumė i njė qyteze tė pasur dhe mė njė periardhje prestigjioze ku radhiten njė vargė paraardhės tź tij nė Iliada ku rrallė hasim nė mitologji personazhe mė njė gjenealogji aqė tė gjatė dhe direkte. i pari i tyre ishte Dardanosi, Eriktoni, Trosi, Ilosi e Laomedoni i j'ati i tij. Ndersa i j'ati i Dardanosit sipas mitit, ishte Zeusi qė dėshmon se lidhja e Zeusit mź familjen mbretnore trojane ishte e pa kputur. Tre emrat, Dardanos, Tros dhe Ilos janė eponime qė mund tė revanikohen si emra tė veēantė, jo grekė, kurse Eriktoniosi dhe Laomedonin i gjejmi edhe tek grekėt.

  Nė katalogun e trojanėve Dardanosi njihėt si eponim i i Dardanėve dhe aleat i trojanėve, ose edh si trojanė, nė Iliad dardanėt udhhiqen nga Eneu pasi qe edhe burime tė mėvonėshme dėshmojnė se Dardanėt fomonin njė popullėsi tė madhe nė Gadishullin Ilirikė qė kishin kaluar nė azi tė vogėl. Nė Iliad Dardanosi pźrmendet nga Eneu kur ky ndeshet pėrballė Akilit, ai e gjėnė tė nevojshme qė ti tregoje Akilit se nga rridhte dhe i pershkruan atij degėn gjenealogjike tė tij qė nga ardhja e Dardanosit nė rrreze tė malit Ida, se atėher e ende Ilioni apo Troja nuk egzistonin, dhe me tej nga Posejdoni mėsojmi se Dardanosi pėr Zeusin ishte shumė i shtrenjtė.
  Tradicionėt posthomerike njohim edhe shumė emra tė tjerė grat e Dardanosit, ato heroin e sjellin edhe nga Arkadia, nga Kreta, nga Italia apo Etruria. Te ju permendim se Dardanosi duhej tė ishte bashkėkohės i Kadmit, apo sė paku 50 vite pas tij, qė mund tė llogarisim se ai ka jetuar rreth vitit 1500 deri 1450 para krishti, qė perputhet mė epokėn e Kadmit tė ardhur nga Fenicia. Mirėpo ardhja e Dardanosit nga Italia mė siguri ėshtė njė epizod mė e vonshme romake qė eshtyjnė kėtź lidhje familiare mu nė ato vende ku pastaj Virgjili e shetit Eneun mu nė kėto vende pėr tė dėshmuar gjoja se Eneu u kthye nė atdheun e tė parve tė tij nė Italiė andej nga vinte edhe stergjjyshi i tij Dardanosi.


  Emrin Dardanos e gjejmi te ardhur edhe nga Trakia, Frigjia apo ndoshta edhe nga Venetėt e Ilirisė. Emri i Dardanosit ėshtė i lidhur mė Ilirėt, pėrmes fjalės "dardh" qė ka kuptimin edhe tė njė shtizės, heshtes ku forma e majės sė saj ėshtė nė formėn e dardhes, nga kjo armė pra me siguri se vjenė edhe shprehja e njohur tek ne kur thuhet se "dardha e ka bishtin mbrapa" do thotė shtizėn e drurit si armė lufte mė dy kuptime mirėpo emrin "dard" e hasim edhe tek fjalori keltik e sidomos gjermanė ku kjo "darda" ėshtė njė shtiz nė form tė dardhes me ēka perforcohet ideja se edhe Dardanosi i Iliades spjegohet sot pźrmes gjuhės shqipe dhe se vinte nga trojet shqiptare tė lashta.
  Poashtu emrin e dardanėve e gjejmi edhe nė hieroglifet egjiptiane, tė kohės sė Ramsezit II-tė rreth vitit 1286 gjatź betejes sź Kadeshit ne Sirinė aktuale.
  Prinderit e dardanosit;
  Shumica e autorve e cekin se Dardanosi ishte i biri i Zeusit dhe Elektres, sipas tė dhenave tė Heziodit, pra, Elektra kishte lindur Dardanosin dhe Etionin qė tė dy vllėzėrit kishin pėr grua Demetrėn kėtė hyjni me ēka irritohet Zeusi dhe e denon. teksti ėshtė i pjesėrishėm por njė pjes nga ky tekst ėshtė restorua.
  Ndėrsa Serviusi, autori tjetėr latinė e spjegonmė ndryshe ku ai thotė se Elektra ishte dashnorja e Zeusit por njėherit ishte gruaja e mbretit Koritos tė italisė, dhe se Dardanosin e kishte nga Zeusi kurse djalin tjetėr Iasionin e kishte mź Korintosin, burrin e saj.

  Sipas Likofronit, Elektra ishte e bija e Atllasit, lindi nga Zeusi Dardanosin dhe Iasionin qė ky i dashuruar nė Demetrėn u vra nga rrufeja e Zeusit. Mirėpo kėtu, nė dallim nga versioni i mź sipźr, Serviusi na mėson se Iasioni vritet nga Dardanosi nė njė dyluftim pėr shkak tė Demetres ndėrsa autori tjetėr Laktans na thotė se Dardanusi si edhe Iasioni qź tė dy ishin bijźt e mbretit Korintos e jo tė Zeusit.Sa i perketė grave tė Dardanosit edhe kėtu kemi versione tė ndryshme. Denisi i Halikarnasit thotė se Dardanosi ishte martuar mė Krizen, nė Arkadiė, ku mź vonė ik nga Arkadia. Diodori i Sicilisė thotź ndryshe, Dardanosi martohet mė Batejėn, ndoshta Bahtijėn ?...tė bijėn e mbretit tė Frigjisė, Teukerit ku mź vonė pas vdekjes sė Tekerit Dradanosi trashigon fronin mbi tokat e Frigjisė. Arriani, njė historianź tjetėr e thotė tė njejtin version por ai e cekė se Dardanosi u martua mė te dy vajzat e teukrosit, Nezon dhe Batejėn, mė tė parėn pati njź vajzė tź quajtur qė e quajti Sibellė e njohur mė vonė si profetese e Frigjisė, e mė Batejėn pati Eriktonin dhe Ilosin. Eustashe permend edhe njė grua tjetEØr tė Dardanosit qė quhej Mirina dhe se autori kėtu dyshon nė mes Bateja dhe Aristes, ndėrsa versione tjera e cekin se Dardanosi u martua mė Ariste bijėn e mbretit Teukros tė ardhur nga Kreta.
  Denisi i Halikarnasit thotė se Atllasi ishte gjyshi i Dardanosit, mė origjine nga Arkadia me ēka iu lejohet e drejta romakėve ti quajnė edhe grekėt si romakė autentik ndėrsa Virgjili Dradanusin e njehė mė origjinė nga qyteti romakė Koritus mė ēka i jep tė drejten ta shkruaj Eneiden dhe ta sjelli Eneun nė trojet e tė parve tė tij.
  Autori tjetėr Apolliosi i Rodės Dardanosin e nxjerr nga ishulli i Samotrakės, sespe aty jetonte Elektra, e bija e Atllasit, e quajtur edhe ndryshe mė emrin Strategjie por edhe Elektrione sipas Helenikosit tė Lesbosit.
  Mirėpo Denisi i Halikarnasit mė tej shton se e bija e Pallasit, Krize kur martohet mė Dardanosin, kjo i sjellė mė vete si tė pame, dhurata tė shtrenta nga Atena, qė ishin plotė mė mistere si palladioni i shenjtė, krijuar nga perenditė e mėdha. Kur arrinė pastaj nė Samotrakź Dardanosi mė keto dhurata tė shėnjta, aty nderton njė tempull pėr ti nderuar kėto simbole tė shenjta dhuruar nga perendia diku Athenes, ku mź vonė kjo figurina misterioze e Palladiumit bartėt edhe nė Ilion.
  Arktinosi thotė se ky palladioni i shenjtė ishte dhurat e Dardanusit qė i kishte falur Zeusi e jo e Athenes mirėpo Akejėt nė luften e Trojės kishin vjedhur vetėm se njė kopje tė saj e jo origjinalin qė ishte i fshhur nė Trojė dhe pas ramjes sė Trojės Eneu e merr mź vehte dhe e dergon nė Itie ku sherben si bazament ndertimit tė Romės. Pra Dardanosi i solli keta penatet nga Samotraka nė Frigji kurse Eneu sipas Virgjilit i merr kėto mistere te perendive dhe i dergon nė Italiė. Si e dijmi mź vonė, gjatė sulmit te Galėve nga Belgjika nź krye mė Brenusin, nė vitin 389 para krishti ku mė kėtė rast rrethohet Roma, prifterinjėt romakė nxjerrin nga arka e moēme kėtė Palladiumin qė e kisht sjellur Eneu dh pasi qė shikon me sy Brenusi, nga frika mer arratinė dhe heq dor nga rrethimi i Romės.

  Kemi edhe dėshmi tjera se Palladioni i famshźm i Dardanosit ishte nė Samotrakė se permendet edhe tek autor tjerė se kur Kadmosi martoht mė Harmonin, shkojnė aty te dy nė kėtź tempull tė shenjtė te kėtyre mistereve. Mandej edhe perendit tjera iu sollen dhurata Kadmosit e Harmonisė, nėmesin e dhuratave ishte njė fyell dhurat nga Hermesi. Mirėpo kur Dardanosi vėndoset nga Samotraka nź Frigji, sė pari themelon njė qytet qė merr emrin Lirnos, sipas kėsaj dhurates nga Hermesi, aty Dradanosi kishte lėnė fyellin e famshėm, mirėpo kur Akili pushton Lirnosin e merrė kėtź fyell magjikź mė vehte. Sa i perketź mistereve tė Samotrkės, ėshtė interesante se po nź tė njėjtin vendė takohėn kėty nė Samotrakė edhe Filipi i Maqedonisė dhe Olimbia ku pastaj martohėn, pasi qė mė parė, Olimbia i kushtonte rėndėsi kėtij vėndit tė mistereve dhe ishte adhuruese si falltore e magjive tė fshehura.

  Sipas versioneve tjera, Dardanosi i kishte shkuar nź ndihmė mbretit tė frigjisź Teukrosit, ku pas vdekjes sė mbretit Dardanosi trashigon tėrė Frigjinė, themelon qytetin e tij tė parė Dardania buz hyrjes sė kanalit qė lidhte detin e zi mė Egjeun ku deri atėherź quhej Teokria, me ardhjen e Dardanosit nė fron ky vendė u quajt Drdania, qė sipas autorve varri i tij ishte jo largė Trojės. Mė vonė, Dardania, Ilion dhe Troja njihėn mė emrin Trojada. Diodori i Sicilisė thotė se pasi qė Dardanosi e themeloi njė qytet mź emrin Dardani nė Frigji, ai dergon edhe kolonė tė tjerė nź Trakiė.
  Si duket pra, ka patur njė pshtjellim sa i pėrketė periardhjes sė Dardanosit, nė kėtź regjion, tė afėrt nga Dardania e Ilirisė, i afėrt nga mali Ida, nė Abidos, kurse Virgjili e bėnė Dradanosin si babai i Ilionit dhe themeluesi i kėtij qyteti.
  Sipas tė gjitha kėtyre tė dhėnave, kuptohėt se Dardanosi nė Frigji nuk ishte autokton poashtu edhe dardanėt ishin njė popull i ardhur ose nga Traka ose nga Arkadia ose nga Ilira.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 03-06-2012 mė 17:07
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 15. #75
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Origjina trojane

  Denisi i Halikarnasit thotė se Dardanosi ishte martuar mė Krizen, nė Arkadiė, ku mź vonė ik nga Arkadia.

  Denisi i Halikarnasit thotė se Atllasi ishte gjyshi i Dardanosit, mė origjine nga Arkadia me ēka iu lejohet e drejta romakėve ti quajnė edhe grekėt si romakė autentik [B]

  Mirėpo Denisi i Halikarnasit mė tej shton se e bija e Pallasit, Krize kur martohet mė Dardanosin, kjo i sjellė mė vete si tė pame, dhurata tė shtrenta nga Atena, qė ishin plotė mė mistere si palladioni i shenjtė, krijuar nga perenditė e mėdha.

  Sipas tė gjitha kėtyre tė dhėnave, kuptohėt se Dardanosi nė Frigji nuk ishte autokton poashtu edhe dardanėt ishin njė popull i ardhur ose nga Traka ose nga Arkadia ose nga Ilira.
  Pellazge Arkadie me nje fjale qe flisnin shqip sic kishin mesuar tek greket.
  Apo jo Kreksi? Ne Shqiperi kur te thone "T'hypte vetja n'qejf", ja u ke bere borxh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 07-06-2012 mė 19:54

 16. #76
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rachel_ Lexo Postimin
  Ishte Oktaviani ai qe vendosi te mos digjte Eneide dhe ta publikonte ashtu sic ishte, ne kundershtim me testamentin e Virgjilit qe te digjej ne rast se nuk do ja dilte mbane ta reviziononte.
  Fakti eshte qe kemi te bejme me nje poeme letrare, nje legjende qe e shumta i sherbeu filozofise, Virgjili[poet dhe filozof] frymezohet nga teoria orfiko-pitagorike e pavdekesise se shpirtit, doktrina e tij bazohet tek metempsicosi qe konsiston ne transmigracionin e shpirtit ne nje trup tjeter pas vdekjes. Keshtu autori refuzon epikureizmin[njerezit jane formuar nga atome dhe pas vdekjes shkaterrohen]
  Gabim i madh ėshtė pźr ata qe nuk lexojnź m vemendje as mitologjinź dhe e ngatrrojnź me historinė, siē permendi edhe Uriel ..disa e marrin per te vertete kźtź rrefimin e Virgjilit dhe dalin autor sot tė gjuhes shqipe qe revandikojne se edhe Roma u themelua nga Dardanet...pa e lexuar fare burimin e Virgjilit i cili sė pari stergjyshin e Eneut e nxjerri me periardhje nga Italia e pastaj e shpuri edhe Eneun andej nga i erdhi i pari i tij...pra nuk ėshtė serioze tė dalin sot libra te histrorisė shiptare me permbajtje fantziste virgjiliane...pa pergjegjźsii fare...por shpresoj se shkenca shqiptare dhe Akademmia mź nź fund duhet ta ngrisin zėrin dhe te protestojnź ndaj kėtyre shtrembrimeve qe e damtojnź e kurrsesi jo nuk na e ngrisin vleren sepse bota ka sy...dhe neser do e paguajmi shtrenjtź,jo ne por gjeneratat qe do vijnź...prandaj kujdes studentve, mos te mirren me fantazi por me histori....
  "Virgjili Dradanusin e njehė mė origjinė nga qyteti romakė Koritus mė ēka i jep tė drejten ta shkruaj Eneiden dhe ta sjelli Eneun nė trojet e tė parve tė tij. "
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Enea dhe origjina e tij

  Studjusi i shquar gjerman Hans Krahe te vepra "Iliret dhe Indogjermanizmi i Evropes", 1949, shkruan "Pa qene vete te afte qe te themelojne shtete te medha e te qendrushme, duke se ka nje veti e ilireve qe te ndihmonin popujte e tjere si nje force shtytese perpara e lart,qe vete ata te beheshin mjet per te perterire e forcuar gjakun nordik,e me kete menyre ketyre popujve te nje afrije me ta u falnin persosmeri e fuqi.
  Pa Iliret as Roma nuk do te kishte e ase Romak, ase Sparte e Spartane?

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

 1. Etimologji sipas Nezir Myrtes
  Nga ZANOR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-04-2014, 19:38
 2. Zbulohet ne tru origjina e besimit tek Zoti
  Nga _Mersin_ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 07:29
 3. Origjina pagane e Islamit
  Nga Matrix nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 278
  Postimi i Fundit: 04-04-2007, 14:43
 4. Islami, Origjina E Shkences Bashkekohore
  Nga Isra nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-07-2005, 04:20
 5. Origjina e Sistemeve...
  Nga Matrix nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-09-2004, 12:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •