Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 138
  1. #1
    LosT AngeL Maska e PaToSaRaK
    Anëtarësuar
    16-02-2005
    Vendndodhja
    Ne mes te llumit
    Postime
    360

    Cfarë dini të gatuani ?!

    Pershendetje te gjitheve po e hap kete Teme sepse kam pak ide nga gatimi. Si djal qe jam kam mesuar dhe une te gatuaj, mesova nga halli jo nga malli.
    Une di te skuq patate.
    Te skuq veze.
    Te bej pilaf.
    Te bej makarona.
    Di te bej dhe fasule.
    Keto gjera kam mesuar te gatuaj dhe i gatuaj mire, nuk i dihet mund te mesoj me shum.

    Gjith te mirat.
    E Lehte Ta Kujtosh Veshtire Ta Harrosh

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar PaToSaRaK për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #2
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    nuk di te bej shume se akoma tu mesu jena....e kom dhe burrin guzhunjeri ai di te bej ca gjona pupupup te lepish pjaten

    di te bej grosh, pilaf, makarona,turli,kam pa mamin disa her si behet pastice dhe them di ta bej dhe pse nuk e kam bo akoma.....speca te mbushur etj etj.....di me bo vetem gjona shqip se gjermonet nuk e kan gje guzhinen....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tironcja_BLN : 08-06-2009 më 05:02
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Tironcja_BLN për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #3
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Të skuq vezë.
    Të bëj pilaf.
    Të bëj makarona.
    Të bëj Pizza.
    Të bëj embëlsira

    Këto i di ti bëj edhe un , meqe nga nevoja mu desht që ti mesoj në kuzhinë kur punova me një restaurant.

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Nice_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  7. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Postime
    19
    Ne Guzhine jam shume e zonja dhe pak a shume me jepet per gjithcka.Kam dhe shume fantazi dhe shpesh me dalin gjera shume te mira. Per Gatime Shqiptare dhe Italiane di ti bej thuajse te gjitha, kam dhe doren qe cdo gje qe bej ne pergjithesi del shume shume e mire.Te gjitha llojet e gjellrave dhe gatimeve, me dalin shume te mira.

  8. #5
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar më parë nga jushe Lexo Postimin
    Ne Guzhine jam shume e zonja dhe pak a shume me jepet per gjithcka.Kam dhe shume fantazi dhe shpesh me dalin gjera shume te mira. Per Gatime Shqiptare dhe Italiane di ti bej thuajse te gjitha, kam dhe doren qe cdo gje qe bej ne pergjithesi del shume shume e mire.Te gjitha llojet e gjellrave dhe gatimeve, me dalin shume te mira.
    kur do na ftosh per dreka dhe darak mi se erdha....qyqya do e kesh shendoshur burrin me keto gatimet
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  9. #6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Postime
    812
    nuk di me gatu bre po desha te mesoj si te bej petulla.. oj cucat e forumit a mundeni me me ndihmu bre ..

  10. #7
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Me pelqen gatimi, dhe gatuaj cdo gje, por me shume me pelqen kur gatuan burri. Me shijon me shume nga dora e tij.
    Feelings change - memories don't.

  11. #8
    Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
    Anëtarësuar
    05-10-2007
    Vendndodhja
    Ne toke !
    Postime
    439
    Citim Postuar më parë nga dritek7 Lexo Postimin
    nuk di me gatu bre po desha te mesoj si te bej petulla.. oj cucat e forumit a mundeni me me ndihmu bre ..
    Une po deshe te ndihmoj te pastrosh fjalorin ,dje me ke habit çfare ke nxjerr nga goja .
    Ps.Kujdes kur te skuqesh petulla mos fol shume, maje gojen mbyll ,se te bjen vaji ne gjuhe dhe pervelohesh pastaj.
    A don, e s'din, a din e s'don !

  12. #9
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga dritek7 Lexo Postimin
    nuk di me gatu bre po desha te mesoj si te bej petulla.. oj cucat e forumit a mundeni me me ndihmu bre ..
    E ke receten ne forum me duket, te temat e gatimit.
    Feelings change - memories don't.

  13. #10
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Te ka lind ndonje kshu!




    Për 4 - 5 persona duhen:

    Miell 2 gota uji, kos 1 gote uji, vezë 1 kokërr, kripë,sodë 1/2lugë kafeje, vaj 2 filxhane kafeje

    Në një tas porcelani vendosen vezë, kos, kripë dhe yndyrë, rrihen mirë dhe shtohet miell i përzier me pak sodë. Brumi në këtë rast është gjysmë i trashë. Në tigan hidhet pak yndyrë (1/2 lugë gjelle). Kur yndyra të jetë nxehur, hidhet brumi(një lugë gjelle për çdo petull). Largësia nga njëra tjetra duhet të jetë 3-4 cm sepse gjatë skuqjes brumi hapet. Petullat skuqen nga njëra anë dhe pastaj kthehen nga ana tjetër.
    Pasi të jenë skuqur mirë vendosen në pjatë, spërkaten pak me gjalpë dhe përdoren me sheqer ose serviren me mjaltë.

  14. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    E ke receten ne forum me duket, te temat e gatimit.
    thanks darling..

  15. #12
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga Elonaa Lexo Postimin
    Te ka lind ndonje kshu!




    Për 4 - 5 persona duhen:

    Miell 2 gota uji, kos 1 gote uji, vezë 1 kokërr, kripë,sodë 1/2lugë kafeje, vaj 2 filxhane kafeje

    Në një tas porcelani vendosen vezë, kos, kripë dhe yndyrë, rrihen mirë dhe shtohet miell i përzier me pak sodë. Brumi në këtë rast është gjysmë i trashë. Në tigan hidhet pak yndyrë (1/2 lugë gjelle). Kur yndyra të jetë nxehur, hidhet brumi(një lugë gjelle për çdo petull). Largësia nga njëra tjetra duhet të jetë 3-4 cm sepse gjatë skuqjes brumi hapet. Petullat skuqen nga njëra anë dhe pastaj kthehen nga ana tjetër.
    Pasi të jenë skuqur mirë vendosen në pjatë, spërkaten pak me gjalpë dhe përdoren me sheqer ose serviren me mjaltë.
    beautiful... po ja nis ... thankss

  16. #13
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga naqeta Lexo Postimin
    Une po deshe te ndihmoj te pastrosh fjalorin ,dje me ke habit çfare ke nxjerr nga goja .
    Ps.Kujdes kur te skuqesh petulla mos fol shume, maje gojen mbyll ,se te bjen vaji ne gjuhe dhe pervelohesh pastaj.
    wowwwww ku e pe se cfar kam nxjerr nga goja ti dreq..un kujtova se isha vetem ne dhom.. interesante ...
    meqe ra fjala a ka mundesi te me thuash si te gatuaj tasqebab me lo.qe prifti ..kam degjuar se esht special..
    Ndryshuar për herë të fundit nga dritek7 : 10-06-2009 më 15:43

  17. Anetarët më poshtë kanë falenderuar dritek7 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  18. #14
    Gatimin e kam hobby dhe kjo ndoshta duket edhe ne faktin qe me teper gjera me vlere kam ne kitchen se sa ne pjeset e tjera te shtepise. lol
    Me pelqen jashte mase te ha dhe jashte dhe pastaj kur kam kohe ne shtepi eksperimentoj me gjera te ndryshme, nga different cuisines. E vetmja qe s'para me pelqen eshte ajo indiane.

    Ah po, edhe per embelsira nuk para me jepet te bej, por ato qe bej, bejne dhe Bakers Square te flas me vete.

  19. #15
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga dritek7 Lexo Postimin
    thanks darling..
    anytime, lol
    Feelings change - memories don't.

  20. #16
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Shum gjera di sepse eshte dashur te mesohem .

    Vetem sdi me qit pite sepse te tjerat shumicen e kuzhines kosovare i gatuaj

  21. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga Apolloni@ Lexo Postimin
    Gatimin e kam hobby dhe kjo ndoshta duket edhe ne faktin qe me teper gjera me vlere kam ne kitchen se sa ne pjeset e tjera te shtepise. lol
    Me pelqen jashte mase te ha dhe jashte dhe pastaj kur kam kohe ne shtepi eksperimentoj me gjera te ndryshme, nga different cuisines. E vetmja qe s'para me pelqen eshte ajo indiane.

    Ah po, edhe per embelsira nuk para me jepet te bej, por ato qe bej, bejne dhe Bakers Square te flas me vete.
    guzhina Indiane esht the best o shoku Apollon .. vetem ka 1 te keqe se ata perdorin shum speca djeges dhe te djeg menderja gjith diten..

  22. #18
    Citim Postuar më parë nga dritek7 Lexo Postimin
    guzhina Indiane esht the best o shoku Apollon .. vetem ka 1 te keqe se ata perdorin shum speca djeges dhe te djeg menderja gjith diten..
    E para njehere nuk jam shok, dhe e dyta per ty mund te jete, mua nuk me pelqen dhe aq. Kam shoqe indiane qe me kane dhene recipes te gjysheve te tyre se si ta bejne Curry-n perderisa eshte nje mix of spices, por experienca ime e pare me ushqimin indian ka qene ne nje restorant qe gjoja ishte me 5 yje dhe shume i shtrenjte me qe ra fjala dhe sinqerisht mbasi dola qe aty, kam vjell zorret. First impressions gjithmone kane rendesi. Psh mua me pelqejne jashte mase ushqimet e Amerikes se Jugut, kane nje cuisine shume te larmishme.

  23. #19
    Eshte APOLLONIA (@ = a)

    Mos do te tregojme ndonje foto keshtu? Ushqim Indian e kisha fjalen. lol
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga INFINITY© : 10-06-2009 më 17:20

  24. #20
    Meqe jemi te ushqimi indian, dy gjera qe me pelqejne jane: naan bread (buka indiane) dhe kulfi ice cream. Yummmmmmmmmyyyyyyyyyyyyyyy
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  25. Anetarët më poshtë kanë falenderuar INFINITY© për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Thjeshtë e shpejt - gatuani për veten tuaj...
    Nga kundraRRYMES në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 174
    Postimi i Fundit: 19-10-2010, 13:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •