Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Gjykata e Strasburgut i jep nj tjetr shuplak qeveris pr pronat

  Gjykata e Strasburgut i jep nj tjetr shuplak qeveris pr pronat

  Shnohet vendimi i 22-t pr dosjet shqiptare, vendimi i fundit pr shtjen e pronave. Gjykata i krkon qeveris t dmshprblej pronart edhe pr dmin e shkaktuar gjat ktyre viteve

  Laureta Rryi

  Tiran - Shkon n 22 numri i vendimeve t Gjykats s Strasburgut pr dosjet e shqiptarve. Edhe ky vendim srish rndon qesen e buxhetit t shtetit duke dhn nj tjetr shuplak pr qeverin q nuk po i jep zgjidhje problemit t prons. Gjykata e Strasburgut jo vetm ka pranuar krkesn e pronarve shqiptar, por i krkon qeveris ti dmshprblej ata pr dmin e shkaktuar gjat ktyre viteve, q nuk kan arritur ta marrin pronn e tyre. Vendimi i fundit nisi me krkespadin nr. 2141/03 kundr Republiks s Shqipris t depozituar n Gjykat n baz t Nenit 34 t Konvents pr Mbrojtjen e t Drejtave t Njeriut dhe lirive themelore (Konventa) nga pes shtetas shqiptar; Valeria Vrioni (Benusi), Julian Benusi, Cecili Benusi, Hartina Benusi dhe Klara Benusi (paditsit). Padia sht regjistruar n Gjykat m datn 21 dhjetor 2002 dhe sht dhn pr t nj vendim prfundimtar vetm n muajt e par t vitit 2009.

  Padia

  Paditsit kan pretenduar se ishte br nj shkelje e Nenit 6/1 t Konvents pr shkak t anulimit t nj vendimi t forms s prer n procedurat e rishikimit mbikqyrs dhe kohzgjatjes s procedurave civile, pal e s cilave ata kishin qen. Ata gjithashtu iu referuan Nenit 1 t Protokollit nr. 1, duke u ankuar n lidhje me shkeljen e s drejts t gzimit paqsor t prons s tyre. Paditsit parashtruan n prgjigjen e tyre q ata kishin br dy her rekurs n Gjykatn Kushtetuese, n vitet 1998 dhe 2002. Krkespadia e tyre ishte deklaruar e pranueshme dhe nj vendim ishte dhn n favor t tyre nga Gjykata Kushtetuese n vitin 1998 n drejtim t tri grupeve t para t procedurave. Sidoqoft, krkespadia e tyre kushtetuese e vitit 2002 ishte konsideruar si e papranueshme nga Gjykata Kushtetuese po at vit, ndonse ankesat e tyre prmbanin argumente n lidhje me pikat e ligjit dhe procedurat n fjal q kishin vn n pikpyetje fuqin e vendimit t Gjykats Kushtetuese t vitit 1998. Paditsit pretendonin q vendimi i papranueshmris i Gjykats Kushtetuese i vitit 2002 duhej t konsiderohej si vendimi i forms s prer i gjykatave vendase. Gjykata me kt vendim i prsrit konstatimet e saj n shtjen Balliu kundr Shqipris, nr. 74727/01, dat 30 shtator 2004, m pas t konfirmuara n vendimin e shtjes Beshiri dhe t tjert kundr Shqipris (nr. 7352/03, 32, dat 22 gusht 1996), ku ajo mendon se ankesat e paraqitura n Gjykatn Kushtetuese t Shqipris duhet t konsiderohen nj mjet ligjor i efektshm, i cili duhet t prdorej pr qllimet e Nenit 35 t Konvents, ku trajtohen shtjet e gjykimit t drejt. Ajo mendon q nuk ka asnj arsye q t mos e marr parasysh konstatimin e msiprm edhe n rrethanat e shtjes n fjal.

  Vendimi

  Pasi ka shqyrtuar pretendimet e t dyja palve, Gjykata e Strasburgut ka vendosur q shteti ti paguaj paditsve, brenda tre muajve nga data n t ciln vendimi merr form t prer, n prputhje me Nenin 44 / 2 t Konvents, shumn e mposhtme, q do t konvertohet n valutn kombtare t shtetit t paditur n normn e zbatueshme n datn e shlyerjes s detyrimit;
  450 000 euro (katrqind e pesdhjetmij euro) plus taksat e nevojshme, n lidhje me dmin financiar dhe at jofinanciar;
  q nga skadimi i periudhs tremujore t prmendur m sipr deri n datn e shlyerjes s detyrimit, do t paguhet interes i thjesht mbi shumn e lartprmendur me nj norm t barabart me normn marxhinale t huadhnies s Banks Qendrore Europiane gjat periudhs s mosprmbushjes s detyrimit plus tri pik pr qind.


  Tre familje fitojn shtjen e pronsis n Strasburg

  Tre shtje pr zgjidhjen e konfliktit t pronsis mes shtetasve shqiptar dhe qeveris, t zhvilluara n Strasburg, i kan sjell s fundi shtetit nj fatur prej 200 mij eurosh. Vendimet e Gjykats s Strasburgut jan shpallur pak dit m par n Fletoren Zyrtare dhe automatikisht shteti duhet t disbursoj fondin pr pagimin e dmit q u ka kryer ktyre shtetasve. shtjet n fjal jan shtja Vrioni dhe t tjer kundr Shqipris, shtja Nuri kundr Shqipris, si dhe shtja Dauti kundr Shqipris. Dshtimi shqiptar n Gjykatn e Strasburgut pr shtjen e pronave duket se e ka alarmuar qeverin, aq sa t miratonte zhvendosjen e zyrs nga Ministria e Jashtme tek Avokati i Shtetit. N t vrtet, pronat jan shtja m delikate q ka shqetsuar shtetin shqiptar gjat prballjeve t tij me Gjykatn e Strasburgut, ndrsa dmi financiar, deri sot llogaritet n 1.5 milion euro. Pjesa m e madhe e shtjeve t shqyrtuara jan humbur nga shteti yn dhe kjo humbje kushton jo vetm shum para, por edhe nj situat t vshtir pr tu menaxhuar n t ardhmen. Deri tani n Strasburg jan 22 ankesa pr shtje pronsie kundr shtetit shqiptar. Nga kto vetm 7 kan dal me nj vendim t prer, ndrsa t tjerat jan n proces shqyrtimi. Por shtja e pronave i ka shkaktuar Shqipris nj humbje t konsiderueshme t prestigjit ndrkombtar, pasi sipas shum gjasave, edhe shtjet e tjera t ngjashme q jan n shqyrtim, do t dalin me t njjtin rezultat negativ pr qeverin shqiptare.


  Rregullat pr tiu drejtuar Gjykats s Strasburgut

  Prpara se ti drejtoheni Gjykats s Strasburgut ju duhet t keni br n shtetin ku jeni dnuar t gjitha (ankesat) rekurset q do t kishin mundur t sillnin zgjidhjen e shtjes n favorin tuaj ose ndreqjen e situats pr t ciln ju ankoheni. Ju duhet, pr shembull, ti jeni drejtuar organit m t lart kompetent p.sh., n qoft se ankoheni se jeni dnuar padrejtsisht nga Gjykata e Shkalls s Par p.sh. n Itali, Greqi, ose Franc, duhet t keni br ankes brenda afateve n gjykatat e apelit dhe n qoft se lejohet edhe n Gjykatn e Lart (apo t Kasacionit) t vendit ku jeni dnuar. Gjat ndjekjes s ktyre ankimeve (rekurseve), ju duhet t keni respektuar rregullat e procedurs, sidomos afatet q ato parashikojn. Nse, pr shembull, rekursi juaj sht hedhur posht si i br me vones, apo pr mosrespektim t nj rregulli t kompetencs ose t procedurs, ka mundsi q Gjykata e Strasburgut t mos e shqyrtoj shtjen tuaj. Pra duhet br kujdes sepse kalimi i afatit 6-mujor, pas dats s vendimit t fundit t dhn pr shtjen tuaj, bn q ankesa juaj t mos merret n shqyrtim, pasi organi m i lart kombtar kompetent, p.sh. Gjykata e Apelit greke, italiane etj., ka dhn vendimin e saj, ju keni nj afat maksimal prej gjasht muajsh pr tiu drejtuar Gjykats s Strasburgut. Nse ankimi juaj ka t bj me nj dnim, afati fillon duke nisur nga data e vendimit prfundimtar t forms s prer dhe jo duke u nisur nga refuzimi i ndonj krkese t br pr rishikim jasht afateve t rregullta t ankimit. Gjykata nuk do ta shqyrtoj ankesn tuaj nse prpara skadimit t afatit prej gjasht muajsh ju nuk i keni paraqitur asaj qart arsyet e ankimit tuaj, qoft edhe n nj form t shkurtuar.

  shtjet

  Gjykata Europiane e t Drejtave t Njeriut sht nj institucion ndrkombtar q, sipas disa kushteve, mund t pranoj krkesat e personave, t cilt ankohen pr shkelje t t drejtave t garantuara nga Konventa Europiane e t Drejtave t Njeriut. Kjo Konvent sht nj marrveshje nprmjet t cilit shum shtete t Europs jan angazhuar t respektojn disa t drejta themelore t individve. Kto t drejta jan formuluar n vet Konventn, si edhe n disa protokolle, t cilat nj pjes e shteteve i kan nnshkruar. Ju rekomandohet t njiheni me kto tekste dhe me rezervat q shtetet kan pr nene t veanta, t cilat jan pasqyruar n tabelat prkatse n fund t ktij botimi. Nse ju vlersoni q nj prej shteteve, lista e t cilave sht n fund t botimit, ka shkelur n dmin tuaj nj nga kto t drejta themelore, mund t ankoheni pr shkeljen n Gjykatn e Strasburgut. Kjo gjykat mund t trajtoj vetm ankesat n lidhje me shkeljen e t drejtave t formuluara n Konvent dhe n protokollet, duke prjashtuar t gjitha shkeljet e tjera. P.sh., ankesa ndaj Republiks s Shqipris mund t bhen vetm kur shkeljet e Konvents jan br pas dats 02.10.1996, kur Konventa sht ratifikuar nga Kuvendi (Parlamenti) i Shqipris dhe ka hyr n fuqi pas ksaj date. Ju mund t ankoheni n Gjykat vetm pr aktet e nj autoriteti publik (parlament, administrat, gjykata etj.) t njrit prej shteteve t lists. Gjykata Europiane e t Drejtave t Njeriut nuk mund t merret me ankesat drejtuar personave t veant, ose institucioneve private.


  2 Qershor 2009

  albania.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  per cilet prona eshte ki vendim?
  per troje a ndertesa a cfare?

  interesant zelli i ish pasanikeve per tja vene l.oqet ne bige pd-se..
  deri ne strasburg shkojne.. kurse ppsh-se i ndejten urte.. 50 e ca vjet.. jo ne strazburg po as deri ne levan nuk e cuan.. ceshtjen..
  lol.

  kush i shtrydhi e i poshteroj e i genocidoj e kujt i ndersehen..

  shum teme interesante..

  ky bosi i albanies ..rakip a si e ka ky dobic.. eshte nje nga grabitesit e pronave..

  ..

 3. #3
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Duhet anuluar urgjentisht hyrja e Shqipris n BE, se qenka br edhe Strasburgu "kala e kuqe" si Galigati.
  -

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-02-2009
  Postime
  814
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  imagjino surratin e Salis me gjith kto shuplaka..shuplaka prej Strasburgut,shuplaka prej Uashingtonit ,shuplaka prej Athine, shuplaka prej Liris(pse shkaperdhet me Josefinen).. i fort kishte qen ky burr burrash ...

 5. #5
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga dritek7 Lexo Postimin
  imagjino surratin e Salis me gjith kto shuplaka..shuplaka prej Strasburgut,shuplaka prej Uashingtonit ,shuplaka prej Athine, shuplaka prej Liris(pse shkaperdhet me Josefinen).. i fort kishte qen ky burr burrash ...
  me vjen keq ta them, por po ia fut kot kesaj radhe ...

  salis nuk i ben pershtypje asnje gje, vetem e vetem te jete ne karrigen e krieministrit ... nuk ka gje se edhe digjet Shqiperia, si ishte rasti ahere ne '97, '98, tjetersimi e pervetesimi i pronave, shperfillja e ligjit, mbulimi i krimeve, kamorra familiare ...

  ato shuplaka i bejne efekt salis per tu bere "ure" e shkaperdhyeme ne dem te interesave Shqiptare ...

Tema t Ngjashme

 1. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
 2. Fantazmat! Shpirti dhe mishrimi n nj trup tjetr
  Nga White_Angel n forumin Fenomene Paranormale
  Prgjigje: 250
  Postimi i Fundit: 01-06-2011, 11:16
 3. Kurani i Mrekullueshem edhe pr jo-muslimanet...
  Nga altruisti_ek84 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2009, 03:38
 4. Analize e nje muslimani
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 16-12-2004, 17:48
 5. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •