Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
  1. #1
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anėtarėsuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Tetovė
    Postime
    17,458
    Faleminderit
    4
    4 falenderime nė 3 postime

    E drejta e autorit ?

    E drejta e autorit kufizon zgjerimin e njohurive. E drejta e autorit shperblen krijimtarine. Eshte nje bezdi per publikun qe pasuron pak vete tej mase. Eshte shtylla kurrizore e ekonomise se dijes, qe i jep rruge progresit. Urrejtje a po dashuri, ne shkelje apo ne mbrojtje, njerezit zakonisht kane opinione te forta per te drejten e autorit dhe rolin e saj ne shoqeri. Sot sistemi shihet nga shume njerez si nje mekanizem qe pengon perhapjen e lire te materialeve (muzike/film/literature) ne menyre qe te mbushe xhepat e disave. Sot, te drejtat e autorit jane zgjeruar edhe pse teknologjite e reja e kane bere me te lehte se kurre krijimin dhe novacionin.

    A i sherben ende publikut e drejta e autorit apo ben me shume dem sesa mire? Ju vete e respektoni te drejten e autorit apo e shkelni? Idete tuaja mbi kete jane te mirpritura.


    Ppu
    Sui generis

  2. #2
    Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
    Anėtarėsuar
    15-06-2009
    Vendndodhja
    Nen embelsinee lotit Tend... !!
    Mosha
    17
    Postime
    3,257
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 herė nė 1 postim
    Pasi qe edhe une vet jam autor, une mendoj qe e drejta e autorit duhet te respektohet me qdo kusht, perveq kesaj, qeveria duhet vene si ligj edhe te drejtat e autorit, sepse jane shume te rendesishme ne aspektin letrar te vendit tone.

  3. #3
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,905
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 herė nė 1 postim
    e drejta e autorit?!??!?? ka njerez sot qe e respektojne??? une personalisht e shkel pothuajse cdo dite. cdo dite shkarkoj nga interneti filma, telefilma e kenge te ndryshme.
    duhet te blej nje CD per 20€ kur e gjej online GRATIS??? pse? ok qe eshte kundra ligjit, por nese duan qe mos te thyhet me ligji ne kete aspekt, le te mbyllin gjithe ato programe nese munden (emule, limewire, ares etj.).

  4. #4
    progress Maska e BvizioN
    Anėtarėsuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,105
    Faleminderit
    0
    8 falenderime nė 7 postime
    E gjitha ka te beje me ndergjegjen e njeriut, dhe teknikisht e drejta e autorit eshte e veshtire te mbrohet. Njerezit e ndregjegjeshem qe te perdoresh dicka qe nuk eshte prone e jotja duhet te paguash per te, e respektojne kete te drejte. Nje pjese e tjeter jo. Pirateria eshte vjedhje, nga te gjitha aspekted. Me kete nuk dua te them se une jam me i mire nga te gjith ju qe shkarkoni muzike nga limewire tej etj, edhe une e bej. Por, miliona njerez qe blejne albume nga HMV apo dyqane te tjera muzike dhe video, sigurisht qe kane internet dhe mundesine per ti shkarkuar falas. Po kande ndergjegje ama.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  5. #5
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,905
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 herė nė 1 postim
    Citim Postuar mė parė nga BvizioN Lexo Postimin
    E gjitha ka te beje me ndergjegjen e njeriut, dhe teknikisht e drejta e autorit eshte e veshtire te mbrohet. Njerezit e ndregjegjeshem qe te perdoresh dicka qe nuk eshte prone e jotja duhet te paguash per te, e respektojne kete te drejte. Nje pjese e tjeter jo. Pirateria eshte vjedhje, nga te gjitha aspekted. Me kete nuk dua te them se une jam me i mire nga te gjith ju qe shkarkoni muzike nga limewire tej etj, edhe une e bej. Por, miliona njerez qe blejne albume nga HMV apo dyqane te tjera muzike dhe video, sigurisht qe kane internet dhe mundesine per ti shkarkuar falas. Po kande ndergjegje ama.

    po cfare ndergjegjet mo?!?!?! une duhet te blej nje CD te eminem psh. per 20€?!?!? pse? qe te pasurohet ai edhe me shume?? kur origjinali dhe i shkarikuari jane njelloj. nuk e mbaj mend kur kam blere nje cd origjinal per here te fundit. as nuk i kam me shume se 3 te tille ne shtepi. DVD ok. shpesh i blej sepse me pelqen ti mbaj si koleksion. mund te keme rreth 30, por gati cdo here qe shoj e marr nje film ne videoteke (origjinal patjeter), para se ta dorezoj te nesermen e bej nje kopje. s'i dihet them. mund te me vije deshira ta shoh ndonje here tjeter. po si duhet ta keme une ndergjegjen e piste dhe jo ato (aktoret, regjizoret etj.) qe fitojne miliona dollare per nje film, kur ka njerez qe vdesin urie? ata duhet ta kene ndergjegjen e piste.

Tema tė Ngjashme

  1. Islami Ndėrmjet Lindjes E Perėndimit
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 69
    Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
  2. Gjakmarrja
    Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 06-10-2010, 08:32
  3. Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 18-04-2006, 18:06
  4. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
    Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26
  5. Tė drejtat e njeriut nė Islam
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •