Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    E keqja s'ka fund Maska e Henea
    Anëtarësuar
    25-05-2009
    Postime
    119

    Si të gjesh dashurinë?!

    Eshte me e thjeshte per tu thene se te behet. Jetoni pasione te medha, per kuptojme qe dashuria ajo me D te madhe nuk ka ardhur ende. Nje studim i fundit tregon se menyra me e mire per te gjetur dashurine eshte ta deklaroni ate kur ju pelqen dikush.
    Ja se cfare thote nje nga shkencetaret Ben Jones: nese te pelqen dikush eshte e paevitueshme qe edhe ai tju pelqeje. Te fshihni ndjenjat tuaja dhe te beni sikur nuk ndjeni asgje sigurisht qe eshte e veshtire.

  2. #2
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Mos u bene merak fare,nese e kerkon e gjene,po ndodhe shpesh qe kur fare nuk e kerkon te gjene Ajo Ty!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  3. #3
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Dashuria vjen te ata të cilët shpresojnë edhe pse kanë qenë të dëshpëruar, te ata të cilët shpresojnë edhe pse kanë qenë të tradhëtuar, te ata të cilët ende kanë nevojë të dashurojnë edhe pse kanë qenë të lënduar më parë dhe te ata të cilët kanë guxim ta ndërtojnë besimin sërish.

    Në fund vijmë në përfundim se, njeriu vetë lindet, vetë vdes dhe i vetëm arrin tek e vërteta. Dhe nuk e teprojmë kur,duke e përshkruar këtë botë, themi se është e pavërtetë dhe se të gjitha këto janë kapje të erës. Sepse, krejt çfarë na rrethon në këtë botë fenomenale, çdo gjë është gënjeshtër dhe falsifikim. E mbysim njëri-tjetrin për shkak të mashtrimit, mburrjes dhe krenarisë së kotë.

    Bota më tepër është komedi se sa do të ishte tragjedi.
    "Carpe Diem"

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anëtarësuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet në Bllog
    1
    Citim Postuar më parë nga ORGESA Lexo Postimin
    Eshte me e thjeshte per tu thene se te behet. Jetoni pasione te medha, per kuptojme qe dashuria ajo me D te madhe nuk ka ardhur ende. Nje studim i fundit tregon se menyra me e mire per te gjetur dashurine eshte ta deklaroni ate kur ju pelqen dikush.
    Ja se cfare thote nje nga shkencetaret Ben Jones: nese te pelqen dikush eshte e paevitueshme qe edhe ai tju pelqeje. Te fshihni ndjenjat tuaja dhe te beni sikur nuk ndjeni asgje sigurisht qe eshte e veshtire.
    Nga e thena ne te bere ,na ndan nje mal i tere...Dashuria eshte si fati,sa me shume ta kerkosh aq me shume ajo largohet... Ndjenjat nuk duhen ndrydhur ,fshehur ne rastin konkret por ai Ben Jones nuk e detyron dot ate qe ti pelqen ,te te pelqeje se pastaj s'ka vend shprehja e bukure tjere duam,te tjere na duam e me te tjere martohemi...Ajo{dashuria] e gjen vete rrugen per ku duhet... Respekte

  5. #5
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    E unë pyes diçka tjetër. A egziston sot dashuria? Unë them jo.
    Sui generis

  6. #6
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    E unë pyes diçka tjetër. A egziston sot dashuria? Unë them jo.
    Edhe une pajtohem me kete!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,881
    Dashuria,dashuria, një gisht në mjaltin e ngjyer.
    Por nuk e di njerëzia se sa shum trishtim të bie!
    Është e ëmbël,shum e ëmbël.Edhe mbretër ka gënjyer.
    Është e hidhur,shum e hidhur,kur s'e di, e kur s'e ke!
    .................................................. ...........................

    -Danel Cana-

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-03-2009
    Vendndodhja
    Shijak
    Postime
    848
    nuk mendoj se dashuria duhet kerkuar ajo vjen vete ne ate moment qe duhet eshte e kote ta kerkosh eshte me bukur kur te vje pikerisht ateher kur nuk e pret

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anëtarësuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtë (Oeneum), aty ku ajri i freskët më bën të ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968

    Si të gjesh dashurinë?!

    Nese je i dashuruar, ti nuk je luftetar, por do te behesh i till per ate qe don, prandaj edhe do ta gjesh ate qe e kerkon.

    P.S. Po te mos ishte dashuria nuk do te mund te mendohej vazhdimi i jetes kendejpari.
    "Fet` e besëtë t`i kemi, po të ndarë të mos jemi." Naim Frashëri

  10. #10
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Si ta gjejsh dashurine!!!!
    Kjo eshte pyetje qe njerezimi ma mijera vite eshte munduar qe ti japi pergjigje dhe nje definicion kuptim plote, por akoma nuk ia kane arritur qellimit!!!

    Nese nuk gaboj dashurine e vertete e gjen tek veprat e Molierit, si psh dashuria e vertete qe pershkruhet ne nje nga novelat e tij ne te cilen nje grua, nje dite me shi del nga shtepija dhe ftohet rrende dhe vdes. Ndersa burri qe e dashuronte fort , te tere personalitetin e tij, me tere turpin e tij nuk ishte ne gjendje ta haroj dot.

    Ne pervjetorin e vdekjes se saj , shkon tek varezat dhe viziton varrin e gruas dhe lexon mbishkrimin tek gurri i varit te saj ne te cilen shkruan "Ketu pushon X.Y. E deshtem , na deshti dhe vdiq" dhe ne keto momente fillon te mendoj se si krimbat e han trupin e saj te bukur dhe fillon te vrapoj. Vrapon pa nderprere per nje ore dhe me vone lodhet dhe shtrihet prane nje druri ne afersi te cilit ndodheshte vari i nje personi tjeter dhe ne mbishkrimin e tij shkruhej " Ketu pushon X.Z, Baba i mire dhe burre i drejte", dhe e ze gjumi ne kete vend.

    NE mes nate nje dridhje e tokes e zgjon nga gjumi, dhe shikon se si varri i X personit hapet. Ky i vdekuri cohet dhe mer nje gurr dhe i shlyn fjalet ne mbishkrimin e tij te shkruajtura nga dikush tjeter, dhe pastaj me majen e gishtit fillon dhe shkruan te verten " KEtu pushon X.Z. njeri i keq, i cili e rifte gruan e tij per qef dhe femijet i lente pa buk per deshire te tij".

    Kur e shikon kete i shkon nder mend se edhe gruaja e tij eshte cuar dhe tani shkruan te verten tek mbishkrimi i saj. Dhe fillon te vrapoj si i cmendur ne drejtim te varrit te saj dhe arrin tamam ne momentin kur gruaja e tij mbaron me shkruarjen e te se vertetes ne mbishkrimin e saj, ku lexoj " KETU PUSHON X.Y. NJE DITE ME SHI DOLI NGA SHTEPIJA ME QELLIM QE TE TRADHETOJ BURRIN, NGA SHIU U LAG, U SEMUR DHE VDIQ"




    Pak a shum kjo eshte ngjarja qe pershkruhet ne ate novelen e Molerit, emri i te ciles nuk me kujtohet, por ama eshte nje pasqyre e asaj qe quhet "dashuri e vertete"!


    GV_USA
    P.S. "Dashuri e vertete ndoshta ekziston por edhe me mijera vite drite larg nesh"
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gostivari_usa : 08-06-2009 më 11:17
    WE WILL NOT GO DOWN!

  11. #11
    maraklije Maska e bombona
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Vendndodhja
    ne shkoder,ne shtepin time
    Postime
    4,714
    dashuria nuk gjehet per mendimin tim ajo te gjen ty,dhe nese do me pyesnin mua se a duhet te ekzistoj dashuria?do thoja ''asnjeher''
    meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

  12. #12
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Njeriu ndonjeher behet i verber,gjithmon kerkon aty ku z'duhet dashurin.

    Ndonjeher ajo ndodhet para syve dhe ne se shohim.
    Te tjere duam,te tjere na duan dhe me te tjere perfundojme--eshte nje shprehje e urte popullore

    Dashuria e vertet ekziston !!!!!!!!
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  13. #13
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    E vetmja menyre me e gjet Dashurine eshte qe ti me e dasht ate edhe ajo me te dasht ty kjo asht e gjitha...pastaj vijne te tjerat kjo eshte me rendesi


    E unë pyes diçka tjetër. A egziston sot dashuria? Unë them jo.

    Ekziston,ekziston veq ma rrallle

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e gjashtlisat
    Anëtarësuar
    11-04-2007
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    77
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    E unë pyes diçka tjetër. A egziston sot dashuria? Unë them jo.
    Dashuria ka ekzistu dje ,ekziston sot ,dhe do ekzistoje edhe neser ,per ata qe e duan jeten,!habitem me disa qe i kushtojne aq shume vargje dashurise ne kohen kur kane dashuru e sot ,thone nuk ekziston ma dashuria,sikur ne kohen e tyre ka pas ndjenja per te dashuru e tani me u sosen ndjenjat !! pa dashuri jeta eshte e kote te jetohet...cdo dite dashuroni me shume nese e doni jeten!
    Diten kur të kam përcjell...shpirtin tim,me Ty...e lashë!

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-01-2007
    Postime
    139

    Sot jetohet

    ORGESA
    "E keqja s'ka fund

    Si të gjesh dashurinë"?!

    --------------------------------------------------------------------------------

    Eshte me e thjeshte per tu thene se te behet. Jetoni pasione te medha, per kuptojme qe dashuria ajo me D te madhe nuk ka ardhur ende. Nje studim i fundit tregon se menyra me e mire per te gjetur dashurine eshte ta deklaroni ate kur ju pelqen dikush.
    Ja se cfare thote nje nga shkencetaret Ben Jones: nese te pelqen dikush eshte e paevitueshme qe edhe ai tju pelqeje. Te fshihni ndjenjat tuaja dhe te beni sikur nuk ndjeni asgje sigurisht qe eshte e veshtire."ky eshte shkrimi ijuaje.


    ORGESA E DASHUR !

    SOT JETOHET

    Drita e kësaj toke është DASHURIA,gjë që Procesi i Natyrës është lidhje në mes dy pikave,(Dy Instrumeteve) që jepë DRITË dhe ky proces zhvillohet vetem me dashurinë që është botë e ndjenjave të mbrendëshme.p.sh.Pranvera, me behar,dhe Vjeshta, mollës i bijnë fletatë.
    Kujotoni Dashuritë.Sepse vetem SOT JETOHET.E NESERMËJA ËSHTË ËNDERRË.!


    Pershendetje shqiptare
    bahtir hamza, letrar
    bahtirhamza@yahoo.com
    bahtirhamza@hotmail.com

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-01-2007
    Postime
    139

    Ti më tërhjek vetë

    ORGESA

    "Si të gjesh dashurinë"?!


    Dashurinë e gjenë çdo ditë me gjeste te vetë dashurisë spontanisht (buzëqesheje) lakëmi në bukuri gjë që të terhjek vetë.Me hyrje artistike ne bised.Me ndrrimin e "visit-kartave".Kryehet çdo pune.!

    "ORGESA" të përshende me ëndërren time POEZI.


    TI MË TËRHJEK VETË

    Ti që më jepë NDERIN
    Më mbushë më të vertetën kohore
    Më sundon në çdo ditë jete genin
    Më pretmton për cdo fitore

    Ti që më frenonë e edhe zëmrimin tim
    Shkelqenë në çdo sy të botës
    Dhe mburrem më pamjen në ngjyrim
    Je e paharruara e kohës

    Ti rrallë dukësh të shqiptarët e mijë.
    Dikush nuk dinë të të çmojen ty oj Dritë
    E as të mirën e atdheut LIRI
    Ata që më shekuj janë të kërrysur në shpirt

    Ti pasqyrë e çdo shpirti që prekë kohë
    Unë nuk durojë të më sodisë askush
    Je, vet e verteta e kohëse
    E jeta është bari dhe dushk

    Ti jeton n’ harmoni më zërin e shpirtit
    Ti më tërhjek vet në shiqim
    E pastër në mua e unë i pastër më ty
    Udhëtojem rrugesë së jatëse pa mbarim

    NË KËRKIM TË DIELLIT

    Je vetem ti
    Thanë e theshme që nuk i duron
    As kush nuk mundet të të genjenë.
    Ti dhe vetem TI
    Më epë çmimin e jetës DASHURI.
    PRISHTINË.03.prill.2005.


    Bahtir Hamza,letrar
    bahtirhamza@yahoo.com

  17. #17
    Gjurmë në Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anëtarësuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Në luginën e dashurisë.
    Postime
    2,622
    Si të zbulosh dashurinë?
    Të pëlqen ai/ajo?
    A je i/e aftë ta tundosh kunddrejt teje?
    Asgjë nuk është e pamundur!

    Ngulitja sytë me një shikim joshës por serioz, një buzëqeshje mahnitëse, bëja me dije se të intereson, afrohu pa kokëcarje dhe jo e shtangur, qëndro origjinalja/natyralja, lëre ngrohtësinë tënde të depërtojë me delikatesë drejt tij ....s`ka qareeee pa e futur në grackë...Lol

  18. #18
    ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
    Anëtarësuar
    10-01-2004
    Vendndodhja
    InsaNe In The MembranE
    Postime
    895
    Mos e kerkoni o njerez...Ajo vjen vet pa na pyt ne...vetem hapni syt ta merrni vesh qe eshte ajo me D te madhe ...se vjen e iken si era...po nuk e moret vesh do vin vetem d-te vogla jo te mdhaja...ajo D- e madhe 1 here ne jete vjen
    * Im a Slow Walker...But i Never Walk BaCk *

  19. #19
    Gjurmë në Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anëtarësuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Në luginën e dashurisë.
    Postime
    2,622
    Citim Postuar më parë nga LlaCiPaCi Lexo Postimin
    Mos e kerkoni o njerez...Ajo vjen vet pa na pyt ne...vetem hapni syt ta merrni vesh qe eshte ajo me D te madhe ...se vjen e iken si era...po nuk e moret vesh do vin vetem d-te vogla jo te mdhaja...ajo D- e madhe 1 here ne jete vjen
    Nga shumica këtu lexova "pritni se do të vijë vetë"!
    Këtë e kuptoj kështu, kur dy persona të gjinisë së kundërt janë në kërkim apo pritje të dashurisë, natyrisht njëri nga të dy do të hudhë hapin e parë! Nga këtu rezulton tani se njërit i erdhi vet dashuria , por jo pa ndihmën e tjetrit!
    Andaj mos pritni por gërmoni drejt dashurisë!
    Love has no limits

  20. #20
    ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
    Anëtarësuar
    10-01-2004
    Vendndodhja
    InsaNe In The MembranE
    Postime
    895
    Citim Postuar më parë nga SinFoni@ Lexo Postimin
    Nga shumica këtu lexova "pritni se do të vijë vetë"!
    Këtë e kuptoj kështu, kur dy persona të gjinisë së kundërt janë në kërkim apo pritje të dashurisë, natyrisht njëri nga të dy do të hudhë hapin e parë! Nga këtu rezulton tani se njërit i erdhi vet dashuria , por jo pa ndihmën e tjetrit!
    Andaj mos pritni por gërmoni drejt dashurisë!


    Co kjo hapi i pare?

    Ore dashuria lind mas shum gjonash ne nje cift.

    Duhet te jen 100 % iher komunikimi, besimi ,ndjenja e deshires kur je me te, pershtatja e karaktereve me njeri tjetrin etj etj...pastaj dashuria lind vet. Ti hudhe hapin per kto te parat...mos prit te grici dashuria ne faqe si me qen mace
    * Im a Slow Walker...But i Never Walk BaCk *

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
  2. Cilat jane meritat kombetare te Nene Terezes?
    Nga altruisti_ek84 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 106
    Postimi i Fundit: 26-12-2010, 15:49
  3. Mbi dashurine
    Nga ani-ani80 në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-03-2006, 12:05
  4. Koncepti i Dashurisë Kristiane
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
  5. Nëçmimi eliminon dashurinë!
    Nga Davius në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 19-07-2005, 14:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •