Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 31
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime n 25 postime

  do t ndodh me Trupat Mbrojtse t Kosovs?

  Arlinda Desku, Arianit Osmani


  Djem t veshur me kmisha t kaltrta dhe pantollona t zeza ishin renditur para arkivolit t Tahir Zemajt, me 8 janar, n Strellc t Deanit, disa aste para se dheu ta mbulonte trupin e tij.

  Zri ushtarak ka buitur para mijra qytetarve t cilt ishin tubuar n nj livadh t madh, n ceremonin e varrimit, pr ta nderuar Tahir Zemajn, djalin e tij Enisin dhe kusheririn Hasanin, t vrar me 4 maj n Pej.

  Djemt e veshur n uniform kan qen ushtar t Brigads Mrgimi, t udhhqeur nga Tahir Zemaj n kohn e konfliktit t armatosur n Kosov.

  Dy jav m pas, Shpend Shala, bashklufttar i Tahir Zemajt, i cili n ditn e varrimit kishte urdhruar pr nderim, pohon se ata djem, q at dit kan rn n sy, do t jen pjestar t ushtris s ardhshme t Kosovs.

  T betohem para trupit tnd se amanetet tua do ti ojm n vend pr formimin e armats profesioniste, sipas standardeve amerikane sht prbe Shpend Shala para arkivolit n n cilin ndodhej i shtrir komandanti i tij i lufts, Tahir Zemaj.

  Kur ka deklaruar kshtu Shpend Shala nuk ka menduar n ndonj plan konkret pr formimin e Ushtris s Kosovs, por vetm n dshirn dhe qllimin e komandatit t tij tashm t vrar.

  Ai thot se Kosovs i duhet nj armat e vrtet dhe profesoniste, gj t ciln, sipas tij, Tahir Zemaj vazhdimisht e ka prsritur.

  Kolonel Zemaj gjithmon e ka thn se Kosovs i nevojitet nj armat, nj armat profesioniste, nj armat moderne me standarde amerikane, me standarde t NATO-s, e cila do t jet n gjendje ti mbroj kufijt e vet dhe ta ruaj integritetin territorial t shteteit t vet.

  I bindur se kjo nj dit do t ndodh Shpend Shala ka pohuar se ushtria e ardhshme e Kosovs do t jet nj armat moderne sa i prket armartimit dhe udhhqjes ushtarake, nj armat e depolitizuar, nj armat e cila do t jet nn udhheqjen e institucioneve shtetrore, duke filluar nga Presidenti, Qeveria, Parlamenti.

  Do t nj armat q do t jet e gatshme ti zbatoj urdhrat e institucioneve shtetrore, e jo t jet nj armat e cila do ti prket nj krahu politik dhe do ti prgjigjet vetm nj partie apo nj klani partiak, ka konstatuar ai.

  Nj projekt i USIP t cilin e ka botuar Java thot se pr ta uar prpara sundimin e ligjit, pr ti krijuar kushtet pr vetqeverisje si dhe pr ta forcuar stabilitetin n regjion, Trupat Mbrojtse t Kosovs (TMK) duhet t reformohen, duke i larguar kriminelt e ekstremistt e duke i shtuar funksionet q i shrbejn qytetarve t Kosovs.

  TMK-ja e reformuar, thuhet tutje, fardo emri q do ta mbaj, duhet t jet pjes integrale e nj sistemi t siguris, i cili do t ishte transparent, i prgjegjshm e i kontrolluar prej autoriteteve civile, t bashkrenditura me autoritetet e zgjedhura vetqeverisse t Kosovs.

  Duke dhn propozime se si duhet br kt transformim, rekomandimet e USIP prmendin Pastrimin e Madh si nj nga opcionet (Opcioni B).

  T shprbhet TMK krejtsisht dhe t thirren pjestart e saj pr t konkuruar pr pranim n strukturat e reja. T pranohen vetm ata q kan dosje t pastr, e konkursi me qen i hapur edhe pr pjesn tjetr t shoqris kosovare. Kjo do ta kishte shpejtuar procesin, ose do t mund t bhej pas Opcionit A, i quajtur Pazar i Vogl Juridik Opcioni A thrret pr pastrim parcial t TMK-s duke arrestuar e dnuar pjestar t TMK-s t prfshir n aktivitete kriminele.

  Shpend Shala: Nuk mund t flas tash. Nuk sht momenti

  Projekti i Insitutit Amerikan pr Paqe (USIP) i pasuar menjher nga nj projekti i prgatitur m hert i Gjeneral Agim ekut, bashk me deklaratat e Tahir Zemajt pr plane pr hyrje n TMK dhe qllimet e Presidentit Rugova pr ta emruar at kshilltar pr Siguri Kombtare si dhe arrestimet e shpeshta dhe pothuajse sistematike t pjestarve t TMK-s, kan shtruar shum pyetje, prgjigjja e t cilave ka qen m shum se e paqart rreth fatit t TMK-s. Mjegulla sht shtuar m shum pas vrasjes s Tahir Zemajt dhe deklarimeve t pasuesve t tij se do ta formojn Ushtrin e ardhshme t Kosovs.

  Shpend Shala nuk e sheh si t duhur momentin pr t treguar nse komandanti i tij Tahir Zemaj ka qen i prfshir n planet amerikane pr transforimin e TMK-s n forc t re t Kosovs.

  Nuk mund t flas tash. Nuk sht momenti dhe koha - ka thn ai, duke pohuar se vjen nj dit kur gjithka do t jet e qart.

  Mark Krasniqi, kryetar i Partis Demokaristiane Shqiptare t Kosovs, i njohur si njeri i afrt i Presidentit Rugova dhe prkrahs i Lidhjes Demokratike t Kosovs, ishte plaku m i respektuar at dit n ceremonin e varrimit t Tahir Zemjat n Strellc t Deanit, ndrsa citate nga fjalimi i tij u prcolln n ballinat e disa mediave kosovare.

  Edhe komandantt e lufts mund t vriten n paqe e n liri, por jo edhe ushtria. Koloneli Tahir Zemaj sht vrar, por nuk do t vritet kurr ushtria e tij, Ushtria e Kosovs - ka thn Mark Krasniqi.

  Dy jav m pas ai thot se nuk ka menduar n dika konkrete kur ka deklaruar ashtu, por bhet fjal thjesht pr nj vlersim t tij.

  Me vrasjen e Tahir Zemajt nuk vritet ushtria e tij, do me thn nuk vriten idealet e tij, nuk vritet ardhmria e Kosovs, si mendojn kriminelt t cilt e kan vrar Tahir Zemajn.

  Mark Krasniqi thot se ushtria sht populli, ndrsa prmend se n nderim t Tahir Zemajt n ditn e varrimit t tij kan qen t paktn 100 mij vet.

  Do t thot populli ka qen aty. Pra, populli nuk vritet nse vritet nj udhheqs i tij. Kt e kam menduar

  Tahir Zemaj, n nj intervist pr Javn, disa muaj para se t vritej, ka pohuar se pr TMK-n si trup civile nuk ka ambicie, por ka ambicie pr trupa ushtarake. Pr kt, ka thn ai, duhet punar shum.

  N nj koh kur t bhen ndryshimet e Kornizs Kushteutese dhe t pavarsohet Kosova duhet t jemi t gatshm pr at q populli gjitmon e ka n kry, formimin e Ushtris s Kosovs, e cila duhet t jet jo e afrt sikur Ushtria e Izraelit, por e nivelit edhe m t lart sa i prket prgatitjeve ushtarake

  Amerikant prkrahin TMK-n e sotme, si agjencion civil

  UNMIK-u q mban ekskluzivisht kompetencat mbi sigurin Kosovs ka hedhur posht trsisht mundsin e ekzistimit t ndonj plani, fardoqoft ai, pr formimin e nj ushtrie t Kosovs. Zdhnsit i Shtajnerit, Simon Haselhock ka pohuar se tashm sht e njohur q shqiptart e Kosovs disa her kan prmendur nj gj t till, dhe se kjo nuk sht shtje e vetm ktij momenti.

  Ata e kan prmendur kt gj pr nj koh t gjat. Nuk sht kjo shtje e ktij momenti. Pr kt gj politikant e Kosovs dhe vet TMK-ja kan diskutuar shpeshher edhe haptas. Por prgjigja e shkurtr sht jo - ka thn Hasselhock.

  Pr propozimet e USIP pr transformimin e TMK-s Hasselhock ka thn se ato jan rekomandime t nj organizate joqeveritare q nuk prfaqsojn qndrimet e qeveris amerikane as t SHBA-ve n prgjithsi.

  Aq m pak ato mund t prfaqsojn qndrimet e Kombeve t Bashkuara, ka thn Haselhock, duke mos dashur t komentoj m tej.

  N kuadr t zgjidhjes s shtjs s Kosovs, shefi i misionit t SHBA-s n Prishtin, Reno Harnish, ka veuar shtjen e transformimit t Trupave Mbrojtse t Kosovs, t prbra kryesisht nga ish-pjestar t Ushtris lirimtare t Kosovs q sht shprbr, si nj nga parakushtet pr nisjen e bisedimeve pr statusin final t Kosovs.

  Agjencia e lajmeve Sense ka prcjellur deklaratn e Reno Harnish n t ciln thuhet se nuk ekziston plan amerikan pr transformimin e TMK-s.

  "Mirpo, sht e qart se transformimi sht i domosdoshm n procesin e mtejm t stabilizimit t situats dhe shndrrimit t dshiruar t Kosovs, me institucione shumkombshe dhe demokraci t zhvilluar dhe ekonomi t tregut, n pjesn e qet t Evrops s zhvilluar. Prgatitjet e ktyre reformave tashm ka filluar. Trupat Mbrojtse t Kosovs t reformuara, pa marr parasysh se me cilin emrtim dhe n far prbrje, sht e nevojshme t pasqyrojn pjes prbrse t sistemit t siguris, i cili sht nn kontrollin civil dhe i lidhur me pushtetin vetqeveriss n Kosov", ka thn Harnish pr Sense.

  N nj prononcim pr Javn ndrkaq Harnish ka krkuar nga TMK t kryej nj mision t rndsishm n Kosov si agjencion civil pr shrbime emergjente. Shefi i misionit t SHBA-s n Kosov ka konstatuar se TMK shpesh ka kryer kto detyra n mnyr t efektshme dhe profesionale, q u dshmua me reagimin e shpejt dhe punn e pamueshme pas trmetit n Gjilan n muajin prill, pastaj me rastin e zjarrit n termoelektrann e Obiliqit n muajin korrik dhe s fundi n ndihmn emergjente q e dha npr tr Kosovn gjat vrshimeve.

  Shtetet e Bashkuara plotsisht e prkrahin TMK-n n kt mision dhe kontribuon me ekspertiz dhe financim t konsiderueshm t programit t aftsimit t Zyrs Ndrkombtare t Migrimeve (IOM) q ka pr qllim rritjen e shkathtsive dhe prmirsimin e standardeve profesionale.

  N kt prpjekje pr zhvillim mbetet edhe shum pr tu br dhe ne besojm se kjo sht pika m e qlluar n t ciln TMK-ja duhet t prqndrohet. Ne, po ashtu, krkojm nga ata q me menuri t lvizin prpara pr rekrutim t konsiderueshm t pjestarve t pakicave, sipas marrveshjes s shtatorit 1999. Ne e urojm gjeneral ekun dhe meshkujt e femrat e TMK-s pr rolin e tyre n prparimin e gatishmris s emergjencs civile n Kosov, ka deklaruar Harnish pr Javn.

  Bukoshi: Profesionistt brenda, obant jasht

  Projekti i Gjeneral Agim ekut pr transformimin e TMK-s n FMK prmend krijimin e nj institucioni i cili popullit t Kosovs do ti ofroj mundsi pr mbrojtjen e sovranitetit dhe institucioneve t tij demokratike dhe do ti siguronte t drejtn pr vetvendosje n prputhshmri me Kartn e Kombeve t Bashkuara pr t Drejtat e Njeriut, duke cituar paragrafin 25, pika b t Marrveshjes pr Demilitarizim t UK-s e cila thot se bashksia ndrkombtare duhet t marr n konsiderat

  Formimin e nj Armate t Kosovs t ngjashme me Gardn Kombtare t SHBA-s, si pjes e procesit t prcaktuar politik pr vendosjen e statusit prfundimtar t Kosovs, duke marr parasysh Marrveshjen n Rambuje.

  Tahir Zemaj, i cili ishte komandnat i Ushtris lirimtare t Kosovs n Dukagjin, prkatsisht i njsive t FARK-ut, nj shhkurtes kjo pr Forcat e Armatosura t Republiks s Kosovs t themeluara nga Qevereia n mrgim e Bujar Bukoshit, dy vjet pas prfundimit t lufts n Kosov ka krkuar q bashk me oficert e tij t inkuadrohet n Trupat Mbrojtse t Kosovs.

  Njesit e FARK-ut dhe t UK-s ishin n rivalitet q nga vera e vitit 1998, rivalitete kto q u trashguan edhe n Kosovn e paslufts.

  Bujar Bukoshi pranon se edhe sot e ksaj dite ashiqare hetohen ndasit dhe kjo sipas tij sht hara i s kaluars.

  Hetohen ndasit, natyrisht. Kjo sht nj lloj fature q ne po e paguajm nga e kaluara. Por, un jam pr at q tash t shikohet prpara, t shikohet ka mund t bjm pr t ardhmen.

  A sht Bujar Bukoshi njeriu prgjegjs pr kt situat, pr faktin se krejt kjo gjeneron prej kohs s lufts?

  Nse ju konsideroni se duhet t jet prgjegjs nj njeri i cili sht angazhuar pr ato institucione t Kosovs, nse kjo konsiderohet si prgjegjsi, ose nse doni ta quani krim pse dikush sht angazhuar pr institucionet e Kosovs, ather lirisht mund t m quani edhe mua kriminel.

  Bujar Bukoshi thot se FARK-u m nuk ekziston, sepse nuk ekziston Ministria e Mbrojtes s Republiks s Kosovs, ndrsa pohon se Trupat Mbrojtse t Kosovs jan t influencuara nga partit e dala nga lufta.

  Nse partit politike vazhdojn t pretendojn t jen pronare ose bossa t TMK-s ather kjo sht fatale, katastrofike, ka thn Bukoshi, duke shtuar se TMK duhet t jet nj institucion i pavarur, i depolitizuar, profesionist dhe dikur t bhet nj ushtri e Kosovs.

  Kolonel Muharrem Mahmutaj zdhns i kabinetit t Gjeneral Agim ekut ka hedhur posht akuzat se TMK sht e politizuar, duke thn se kjo nuk sht aspak e vrtet.

  Ne po mundohemi ta ndrtojm nj institucion demokratik, me standarde ndrkombtare. TMK sht e t gjith qytetarve t Kosovs dhe n shrbim t tyre. Ne i gjykojm njerzit vetm n baz t vlerave dhe aftsive e jo n baza partiake e etnike, ka thn Mahmutaj.

  Tahir Zemaj, komandant i Ushtris lirimtare t Kosovs n Dukagjin, i udhhequr nga Ministria e Mbrojtes s Republiks s Kosovs, pas kthimit t tij n Kosov ka krkuar q t inkuadrohej n TMK bashk me oficert dhe ushtart e tij, sepse thoshte se nuk e ka ndrmend t politizohet ndrsa pohonte se do t qndronte n vijn e tij ushtarake deri ne fund.

  Shpend Shala thot se jo vetm Tahir Zemaj por t gjith ushtarkt profesionist q kan kontribuuar n luftn e fundit n Kosov, e cila u udhhoq nga Ushtria lirimtare e Kosovs, e t cilt kan mbetur jasht TMK-s, gjithsesi e kan vendin n nj armat t ardhshme apo n nj trup t ardhshme q parashihet me reformimin e TMK-s.

  Kjo duhet t bhet, sht kmbnguls ai.

  Bujar Bukoshi mendon se nuk sht keq nse dikush ka mbetur jasht t hynte n TMK, nse bhet fjal pr profesionist t cilt do t mund ta ndihmonin kt trup mbrojtse.

  Nse sht far eksperti, merr vesh n kto pun, pse t mos hyj n TMK, pse t mos bhet ndrrim me dik q sht n TMK e q smerr vesh, q ska lidhje me kto pun, sht oban. Pse t mos prmirsohet kjo struktur e TMK-s? Por, pa t keq, jo n sensin e rivalitetit t partive, tash kta jan t partis time do t hyjn n TMK, kta t partis kundrshtare do ti heqim t gjith. Kjo sht ajo idotizma shqiptare ose paprgjegjsia e partive politike dhe e liderve politik.

  Bukoshi nuk ka ndonj recept se si do t mund t bhej kjo, por mendon se ky do t jet nj proces i gjat dhe mund t arrihet nse ka vullnet politik. Por, deri m sot ai thot se nuk ka par gatishmrin e partive politike, t liderve t partive kryesore politike, q t merren vesh pr gjra elementare dhe kapitale t ardhmris s Kosovs.

  Un sot konstatoj me keqardhje faktin se sa t paprgjegjshm jan udhheqsit kryesor politik n Kosov.

  Projekti i USIP v n pah se vendosja e TMK-s nn mbikqyrjen e autoriteteve t zgjedhura civile, do ta kishte mkmbur edhe pajtimin vendase ndaj prgjegjsis, edhe pr tua demonstruar votuesve kosovar se siguria e tyre s paku parcialisht sht n duar t prfaqsuesve q i kan zgjedhur dhe i rekomandon PSSP krijimin e nj Kshilli t Mbrojtjes e t Siguris t Kosovs multi-partiak e multi-etnik, pr ta kshilluar n shtje t siguris publike, n veanti lidhur me minoritetet edhe me luftn kundr krimit t organizuar.

  Edhe projekti i Gjeneral ekut prmend vendosjen e TMK-s nn kontroll civil tani pr tani t UNMIK-ut dhe m von t Qeveris s Kosovs dhe administrimin e saj nga nj Ministri e Qeveris (si thuhet aty, eventualisht Ministri t Mbrojtjes). M tutje ai thot se tash pr tash nuk ka nevoj pr ndryshim n zingjirin e komands dhe t kontrollit t definuar n Deklaratn e Parimeve derisa t mos prfundohet transformimi.

  Ktu projektet pajtohen: Vendosja e TMK-s nn mbikqyrjen e autoriteteve civile, Kshillit t Mbrojtjes dhe Sigurise sipas projektit amerikan, ose Ministris s Mbrojtjes, sipas projektit t ekut.

  ka do t thot kjo?

  Q gjeneral eku ti raportoj me qndrim gatitu kryetarit Rugova dhe anasjelltas, q Rugova ta vizitoj e t kujtohet pr t, psh, me 28 Nntor?

  Por, tash pr tash, zdhnsi i UNMIK-ut, Simon Haselhock thot se administrata ndrkombtare nuk ka kurrfar plani pr vendosjen e TMK-s nn mbikqyrjen e institucioneve vetqeverisse t Kosovs

  Administrata ndrkombtare n Kosov shst e interesuar q TMK ta prmbush mandatin e vet, q sipas tyre sht shum e qart e artikuluar si trup civile pr raste emergjente.

  N Kornizn Kushtetuese, Kreu 8, Kompetencat dhe prgjegjsit e rezervuara pr PSSP-n, (n pikn gj) parashihet edhe ushtrimi i kontrollit dhe pushtetit mbi Trupat Mbrojtse t Kosovs.

  Gazeta Java

 2. #2
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime n 25 postime
  Skizma

  Migjen Kelmendi


  Defekti kryesor i jets politike sot n Kosov asht ky: forcat e armatosuna t Kosovs, q me eufemizm i quejm TMK, jan tantagonizueme me forcat politike t Kosovs q pr t treten here mbas lufte dalin si fituese nga zgjedhjet e lira e t pamvaruna n Kosov LDK.

  Ky defekt asht nji i till q e prligj dhe e ban t domosdoshme prezencn e KFORit dhe Bashksis Ndrkombtare sot n Kosov, sepse ky paraqet nji asi antagonizimi q vendet tjera i ka prue buz lufts qytetare, njashtu si n Turqin e viteve 80 nisja e krijimit t ushtrive partiake para administrimit ushtarak t Evrenit.

  Pr kronistt e lufts n Kosov asht shum e qart se ky antagonizim ka rrajt te ai momenti skizmatik i themelimit t dy ushtrive kosovare: UK dhe FARK. Kjo skizm q u paraqit gjat lufts vazhdon me e pra e me e ndjek deri sot edhe jetn politike t partive kryesore shqiptare t Kosovs. Skizma e shkakton dhe e nxit nji pyetje q e randon momentin politik sot n Kosov: kush ka t drejt mbi TMK ata q kishin merita pr themelimin e tyne, apo institucionet q dalin nga zgjedhjet e lira?

  TMK si rezultat i reforms dhe zbrthimit paqsor t Ushtris lirimtare t Kosovs, mbeti edhe mbas ksaj reforme kryesisht e prbame nga ish oficer e ushtar t ksaj ushtrie. Pr udhheqs t ktij formacioni u zgjodh nji nga komandantt e suksesshm e t shkolluem t ksaj ushtrie Agim eku. Tan kuadri me oficera i TMK kryesisht ka dal nga kuadri i UK. Kryetari i PDK, zoti Hashim Thai, si nji nga rezultatet ma t mdha q jan arrit mbas lufte prmend n do rast formimin e TMK, ku rol me randsi kan pas PDK e AAK si parti t daluna prej lufte (si asht ba zakon me i kualifikue).

  Nnteksti i deklarimeve publike t liderve t partive daluna nga lufta asht ky TMK JEMI NE. TMK ASHT REZULTAT I LUFTS SON.

  Nga ana tjetr, zgjedhjet e lira q u zhvilluen nn mbikqyrjen e bashksis ndrkombtare, pr t treten her i fituen kandidatt e LDK. Me kto zgjedhje kjo parti fitoi t drejtn me qeveris e me i kryesue institucionet kryesore. Mirpo, skizma e paraqitun gjat lufte vazhdon me e nda si me thik influencn e partive mbi institucionet provizore q u themeluen mbas lufte. Kshtu, LDK ka mbet me influencue Presidencn dhe Parlamentin, ndrsa partit e dala nga lufta si PDK dhe AAK, Qeverin dhe TMK. Sado e uditshme q mundet me u duk kjo ndamje e sferave tinteresit sot n kushte paqe e zhvilllimesh demokratike, kjo ndamje shpjegohet jo me ndryshime vizionesh e programesh politike mes ktyne partive, po kryesisht me skizmn q u shfaq gjat lufte: n ata q e ban luftn dhe nata q kte luft e huqn.

  Mosnjohja e autoritetit t Presidentit nga pjesa ma e madhe e antarve t TMK i prligj dhe i inicijalizon ambiciet e mshefta t partis ma t madhe LDK pr me krkue ose bindjen ndaj autoriteteve t dala nga zgjedhjet ( e jo nga lufta), ose themelimin e forcave tjera tarmatosuna ku kjo mosbindje dhe ky zhvleftsim i rezultateve t zgjedhjeve t lira ska me prodhue ma antagonizma.

  Mirpo, kjo mosnjohje asht e dyanshme. Po aq sa TMK nuk i bindet autoritetit t Presidentit Provizor, po njaq as Presidenti Rugova nuk e njeh dhe as e ka respektue historin e themelimit t ktyne forcave.

  Kshtu, Kosova me TMK e (keq)kuptueme dhe t etablueme mbi kto baza gjindet para nji rreziku t ri - ushtrit partiake.

  Si me u evitue ky rrezik?

  E drejta morale me e konsiderue TMK e sotme dhe ish UK si rezultate t guximit, patriotizmit dhe vetflijimit t partive t dala nga lufta mbetet e drejt e tyne e mbshtetun. Njaq sa po t njajtn t drejt me e krkue bindjen dhe respektin e TMKs ndaj autoriteteve q dalin nga zgjedhjet e lira n Kosov (e jo nga lufta) e ka partia ma e madhe LDK.

  Profesionalizimi dhe depolitizimi i antarve t TMK, duhet me qen real, ende jan n proces e sipr, edhe pse mbeten si t vetmet pista pr me e ue TMK drejt nji formacioni modern e profesional ushatarak.

  E vetmja rrug me evitue nevojn e nji Evreni Shqiptar.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  32
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  T nderuar miq,

  nj gj dihet.

  Se TRUPAT MBROJTSE T KOSOVS do t bhet Ushtri zyrtare e Shtetit zyrtar t Kosovs.

  Sepse sa her thuhet se TMK-ja sht sinonim i filleve t krijimit t Ushtris s Kosovs, nuk kundrshtohet nga askush, as nga vendasit e as nga ndrkombtart, UNMIK-u.

  E kjo d.m.th. se prkrahet Shteti i Kosovs - Pavarsia.
  T prkrahet ushtria e nj vendi dhe populli sht t prkrahet mirqenia, siguria dhe pavarsia e atij populli.

  Prandaj e dim (nga kjo) se hapi i ardhshm e madh kombtar i Shqiptarve sht Pavarsia e Kosovs.

  Leka nga Prishtina
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Diplomoi gjenerata e gjasht e kadetve t Shkolls s Nnoficerve t TMK-s


  Prishtin, 30 korrik (Kosovapress) Time: 15 : 10

  Trupat Mbrojtse t Kosovs me diplomimin e gjenerats s gjasht t kadetve t Shkolls s Nnoficerve shnon edhe nj fitore n drejtim t profesionalizmit dhe plotsimit t standardit t tet t caktuar nga bashksia ndrkombtare, sht vlersuar nga folsit n ceremonin e diplomimit t 35 pjestarve t TMK-s, t enjten, n ambientet e Komands s Trajnimit dhe Doktrins n Prishtin.

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Rosin vzhgon ushtrimin fushor t TMK-s "Shptimi 2004"


  Ferizaj, 8 dhjetor - Zvendsi kruyesor i administratorit t Kosovs, Llari Rosin dhe komandanti i prgjitshm i KFOR-it, gjenerali Iv De Kermabo, vizituan sot pjestart e Trupave Mbrojtse t Kosovs n Ferizaj, t cilt po zhvillojn nj trajnim fushor t koduar "Shptimi 2004". e kt rast z.Rosin vlersoi se TMK-ja pr nj koh t gjat trajnimi po dshmohet pr rezultate, pr t'i dal n ndihm popullit t Kosovs. sht nder q jam i ftuar nmga gjeneral eku dhe nga TMK-ja q t jem n kt ushtrim dhe t'i ndjek t gjitha llojet e shkathtsive q i kan zhvilluar pjestart e TMK-s. Kjo ka shoh tani dshmon se TMK-ja edhe m tej sht duke i zhvilluar shkathtsit e veta pr t'i dal n ndihm populit t Kosovs, tha Rosin. Komandanti i KFOR-it, gjenerali Iv De Kermabo theksoi se KFORI sht i gatshm pr t'i dhn mbshtetje TMk-s n kto trajnime, pr t ngritur profesionalizmin e tyre pr t'i dal n ndihm popullit t Kosovs. Sot mund t shohim dhe vretetpjm se TMk-ja sht ngritur n sfera t ndryshme pr t ngritur profesionalizmin e tyre, dhe pr t qen t gatshm pr t intervenuar pr popullatn e Kosovs, tha Kermabon. Ndrkaq, komandanti i Trupave Mbrojtse t Kosovs, gjeneral lejtnant, Agim eku, theksoi se gjat gjith kohs jan prpjekur pr t'i ngritur shkathtsit e tyre, ndrsa ky ushtrim sipas tij dshmon q sht br nj pun e mir nga TMK-ja. Trajnimi fushor "Shptimi 2004" kishte pr qllim vlersimin e nivelit t gatishmris dhe aftsive t TMK-s pr t reaguar n situata q mund ta rrezikojn popullin e Kosovs.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Shoqata "Miqt e TMK-s" gjat 4 viteve t fundit ka ndihmuar me rreth 2 milion 600 mij euro


  Prishtrin, 25 dhjetor - Shoqata "Miqt e Trupave t Mbrojtjes s Kosovs" prezantoi sot para donatorve projektet e realizura gjat periudhs katrvjeare,n ndihm t Trupave t Mbrojtjes s Kosovs, familjeve t dshmorve dhe t invalidve t lufts. Kryetari i ksaj shoqate, Xheladin Gashi tha se fal ndihms s donatorve kjo shoqat ka arritur t realizoj nj varg projektesh q kan t bjn me prmirsimin e infrastrukturs s TMK-s dhe prkrahjen e Shoqatave t Familjeve t Dshmorve dhe t Invalidve t lufts. Ai tha se shuma e mjeteve t dedikuara pr kto kategori gjat katr vjetve sht 2 milion e 600 mij euro. Z Gashi tha se plani i ksaj shoqate pr vitin 2005 sht q t vazhdohet me realizmin e projekteve q kan mbetur n gjysm n infrastrukturn e TMK-s, ngritja e nj kampi t prhershm pr pushim dhe rekreacion t fmijve t dshmorve si dhe projekte t tjera. Prfaqsuesit e Shoqats s familjeve t Dshmorve dhe asaj t Invalidve t Lufts, falenderuan donatort dhe shoqatn Miqt e TMK-s pr ndihmn e dhn. Ata krkuan q kto kategori t kn prkrahjen institucionale. Shoaqata Miqt e TMK-s sht themeluar n vitin 2000 nga njerz t vullnetit t mir. Aktivitieti i ksaj shoqate shtrihet n 24 komuna t Kosovs.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Nuk kam lexu hic cka keni than ju ma siper por po i them mendimet e mija qe i kam then dhe me pare e qe si zakonisht nuk i luan as topi.. ne lidhje me TMK-n.

  Trupat Mbrojtese te Kosoves ne ceremonine e perurimit te bustit te Adem Jashar qyqarit.. i komandonte super mafiozi Milaim Zeka..
  Kjo tregon se te kujt jan ato trupa..ata djem te mire naiv qe duhet te jene neser berthama e Ushtrise Kombetare..
  Sa me shpejt TMK duhet te vihet nen kontrollin e Parlamentit te Kosoves e spastrohen prej aty njesitet bandite te Thaq Halit qose milaimave.. e tu ndalohet influenca zorraxhijve enveriste ne edukimin ose manipulimin e rinise qe ushtrohet ne kuader te TMK-s..

  Hapi pare eshte largimi i menjihershem i servilit dhe sabotatorit te TMK-s Agim Cekut qe deshiron ta mbaje TMK-ne si baze te diversionit qe mafia enveriste klos nanoiste kosovare ta perdore per qellimet e veta.. pra qe te vrasin atdhetaret neper prita..
  Te largohen banditet e llojit te Sali Veselit e shokve te tije qe te kene lidhje me TMK-n.

  Te vendoset nji grup civil me intelektuale te ndershem i miratuar ne Parlament ne Komande te TMK-se..

  qashtu..dhe pejk..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 27-12-2004 m 12:35

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  TMK prmbylli edhe nj vit t vshtir, por t sukseshm

  Komandanti i TMK-s, gjeneral -lejtnant Agim eku, gjat konferencs s fundit pr kt vit me gazetar, theksoi se TMK sht afr prmbushjes s standardit t caktuar pr ta nga bashksia ndrkombtare, i njohur si Standardi i Tet. eku vlersoi se TMK-ja e ka prmbushur detyrn e transparencs dhe riorganizimit t infrastrukturs, ka mbajtur nivel shum t lart t disciplins e rregullit, por ende nuk e ka numrin e krkuar t minoritarve.


  Kemi rekrutuar numr t konsiderueshm t pakicave tjera, por me serbt problemi sht politik, tha eku. Udhheqsit e tyre politik, sipas ekut, nuk dshirojn q TMK-ja t zhvillohet dhe me kt, vlersoi ai, ata po u bjn nj shrbim shum t keq. Sidoqoft, lista e sukseseve t arritura nga TMK-ja ishte shum e gjat sidomos n trajnime, pastaj n minim terreni, ndrtim, ndihma humanitare e tjera, ndonse, edhe vshtirsit kan qen t shumta, pohoi gjeneral eku. Ndr goditjet m t rnda ai prmendi arrestimin e gjeneral brigade Selim Krasniqit dhe disa pjestarve tjer t TMK-s. Mirpo, megjith goditjet dhe disa tendencave negative ndaj TMK-s, ne kemi arritur ta ndryshojm asjen e ndrkombtarve dhe nga nj institucion i problemit, si konsiderohej TMK-ja dikur, tani ajo sht pjes e zgjidhjes s problemit, tha gjeneral eku, duke shtuar se ; Tashm mund t pohoj q edhe KFOR-i, UNMIK-u dhe pjesa tjetr e bashksis ndrkombtare kan asje pozitive ndaj TMK-s si institucion i zgjidhjes s problemeve. Kjo asje ka rezultuar n at q sot TMK-ja t ket raporte partneriteti me KFOR-in.Me rastin e fundit t vitit, komandanti i TMK-s u uroi qytetarve " q viti 2005 t jet vit i Kosovs, q Kosova t jet lajmi m i mir n vitin 2005. Uroj q t jet vit i prkushtimit i bashkpunimit, vizionit dhe sukseseve t prbashkta, ka thn komandanti i TMK-s gjeneral-lejtnant Agim eku.


  RTK 29/12/2004 14:41:30

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Komandanti i SHP t TMK-s, gjenerallejtnant Agim eku

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Agim eku thot se TMK-ja duhet t shndrrrohet n ushtri t Kosovs para prcaktimit t statusit prfundimtar

  Prishtin, 30 dhjetor - Komandanti i TMK-s Agim eku ka thn se TMK-ja pothuajse e ka prfunduar plotsimin e standardit t tet, q ka t bj me kt organizat, ndonse sipas tij, ekziston problemi i mosprfshirjes s mjaftueshme t pjestarve t bashksis serbe. eku ka thn se TMK-ja duhet t shndrrrohet n ushtri t Kosovs prpara prcaktimit t statusit prfundimtar t Kosovs. Ai i bri kto komente n nj konferenc shtypi t fundvitit. Sipas tij Kosova do t jet shtet i pavarur, ather kur sht n gjendje t qndroj shetet i qndrueshm me t gjitha institucionet e veta, t cilat jan n gjendje ta garantojn at shtetsi.
  Komandanti i TMK-s tha se TMK-ja ka krkuar nga KFOR-i t marr prsipr ruajtjen e objekteve t rndsis s veant, si objekteve kulturore, fetare e t tjera, pastaj patrullimet kufitare bashk me KFOR-in dhe detyra t tjera, ndrsa q n fillim t vitit do t marr prsipr detyrat ceremoniale, si pritjet dhe rojet e nderit.

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  UNMIK-u e KFOR-i jan pajtuar q Garda e TMK-s t prcjell ceremonit zyrtare


  NATO-s n Kosov than se drejtuesit e UNMIK-ut e KFOR-it jan pajtuar q Garda e TMK-s t organizoj ceremoni zyrtare pritje e prcjelljeje gjat vizitave q personalitetet e larta t huaja bjn n vendin ton dhe aktivitete t tjera zyrtare ceremoniale. TMK e quan kt hap zhvillim t identitetit t saj.
  Garda e Nderit e Trupave t Mbrojtjes s Kosovs, n baz t marrveshjes s vitit 1999, parashihej t kryente funksionin e pritje-prcjelljeve dhe aktiviteteve t tjera solemne zyrtare. Sipas TMK-s, nj gj e till nuk ka ndodhur pr shkak t vullnetit t ish-drejtuesve t UNMIK-ut dhe KFOR-it.

  Postuar m: Eh/Radio Kosova & Blue Sky Staff me Jan 14, 05 | 6:39 pm


 12. #12
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Shtetet e Quint-it pro drgimit t TMK-s n mision humanitar n Azi

  PRISHTIN (KosovaLive) Prfaqsuesit diplomatik, t shteteve antare t Quint-it, Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Britanis s Madhe, Italis, Gjermanis dhe Francs, kan shprehur, t mrkurn, mbshtetjen e tyre pr iden e drgimit t nj kontigjenti t pjestarve t Trupave t Mbrojtjes s Kosovs (TMK), n Azin Jug-Lindore.

 13. #13
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  TMK edhe dy oficer t diplomuar n Citadel t SHBA-ve Kosov

  Sot n Komandn e Trajnimit dhe Doktrins t TMK-s me nj ceremoni solemne sht br pranimi i kadetve Berat Shala dhe Valon Ahmeti, t cilt posa kan diplomuar n Kolegjin Ushtarak t Karolins Jugore t SHBA-ve. Kadett e rinj kan dhn betimin dhe jan graduar me gradn kapiten t TMK-s.


  Komandanti i TMK-s gjeneral Agim eku e ka vlersuar lart ditn e sotme ngase n gjirin e TMK-s tani e tutje do t jen edhe dy oficer t rinj, t shkolluar n akademin ushtarake n Karolinn jugore t SHBA-ve. Gjeneral eku tha se diplomimi i tyre na ka br t ndihemi krenar me punn e tyre, njkohsisht sht nj koh e ndrrimit t gjeneratave, n mnyr q n TMK t vijn kuadro t shkolluara t cilat do ti ojn proceset prpara.Kta dy djem na bn q ne at dit kur ishim n gradimin dhe diplomimin e tyre vrtet t ndihemi krenar q jemi nga Kosova, q jemi shqiptar, q kemi djem t denj q krah pr krah me djemt t przgjedhur nga SHBA-t dhe vendeve tjera t jen nj ndr m t mirt dhe e shoh kt si nj hap shum t madh pr TMK-n, ka theksuar komandant eku.Me kt rast gjeneral eku ka br gradimin e tyre ndrsa kadett kan dhan betimin e tyre solemn. Kapiteni i ri Valon Ahmeti nga Dardana, sht shprehur i gatshm q t kontribuoj pr TMK-n.Ne jemi kthyer ktu n Kosov q t punojm pr TMK-n pr Kosovn, ta japim nj shembull q edhe djemt e tjer q jan duke studiuar jasht t kthehen ktu dhe t japin kontribut, sepse kjo sht shtpia jon, tha kapiten Ahmeti. Edhe kapiteni Berat Shala nga Rahoveci, ka falnderuar pr mbshtetje q iu sht ofruar gjat shkollimit.N kt ceremoni sht br ndarja e mirnjohjes edhe pr Viktor Ulajn, nga Kshilli Kombtar Shqiptaro - Amerikan, i cili ka dhn nj kontribut t madh pr shkollimin e ktyre kadetve t rinj.


  RTK 19/05/2005 13:41:47

  -----------------------------------------------------------


  Kapitent Shala dhe Ahmeti, homazh para varrit t komandantit Adem Jashari


  Prishtin, 20 maj 2005 (Kosovapress) Time: 14 : 00

  Dy oficert e rinj t TMK-s, kapiten Berat Shala dhe kapiten Valon Ahmeti, para fillimit t dits s par t puns bn homazhe para varrit t komandantit legjendar Adem Jashari n kompleksin memorial n Prekaz.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2005
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  BRARI ke mendime antishqiptare dhe antikombetare vetem vazhdo keshtu.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Nuk mund ti quajm Trupa Mbrojtes..

  Pasi ne cdo rast per Pastrime Rrugesh/shkollash/Malesh jan kto te Paret..

  Dhe ishalla se shpejti ndryshohet pak tek kta se na moren ftyren..

  KFOR-i cka ti thoje kto bojn..

  Pi marres..
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 16. #16
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga GjIlAnAsI_cSi
  Nuk mund ti quajm Trupa Mbrojtes..

  Pasi ne cdo rast per Pastrime Rrugesh/shkollash/Malesh jan kto te Paret..

  Dhe ishalla se shpejti ndryshohet pak tek kta se na moren ftyren..

  KFOR-i cka ti thoje kto bojn..

  Pi marres..
  E dim qe ju minoriteteve jau kane marr fytyren sepse nuk e duroni dot Ushtrin e Kosoves na vjen keq .

 17. #17
  Ylli i mngjesit Maska e edona
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  diku larg, shume larg,
  Mosha
  35
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  o brari ti me te vertet nuk je normal,si mundet njeriu te flas ashtu per ushtrin e vet, per ushtrin qe ne te ardhmen do te na i mbroj kufijt nga shoket e tu,qent e udb-s.Milaim Zeka eshte vetem moderator asgje ska te beje me TMK.
  ylli i mngjesit

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  edon me ki than se e ki Dajen tand Ekrem rexhen..Drinin..
  Nuk e besoj por le te te gjykojn kta lexuesit ty..
  TMk qe vret Drinin nuk dua un oj Edon..
  Un du TMK qe po sulmoj Serbia ta vrasi Serbine..
  E TMK me Agim Cek ne krye qe mundeson Sali Veselin ..generallin e TMK..me vra Drinin.. nuk duam..

  Duam TMk qe betohet para Votes se Popullit ( e bartesi i Votes se Popullit eshte presidenti Rugova) e jo tmk qe kinse betohet para adem Jasharit e ne fakt para pushtave Jakup e Milaim Zek.. qe e lan Adem Jasharin vetem perball ushtrise Serbe..

  qashtu edon e mavros..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 20-05-2005 m 17:40

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2005
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs up Te Lumte Llapi ja ke qelluar tani

  Citim Postuar m par nga Llapi
  O Brari perse o burrec nuk e thue as nji fjal per ata qe vrasin shqiptar me te vertet ?!
  O Brari jane dorzue 500 faqe matrial qe tregoin dhe kan argumente te mjaftueshme e fakte se kush i vrau ekremin tahirin xhemen e te tjeret.
  O Brari ti thue thash e thena ndersa ne materialin dorzue policis nuk thuhet qe tragu por qe lepuri .
  O Brari pasi paraqitesh se kinse te dhimbsen keta qe u vran perse nuk e ngrite zerin kurr nga vin urdherat se kend dhe kur duhet vrar?!
  O Brari ne ket shtepi ku banon komanda e krimit quhet velani.
  O Brari vrases te shqiptarve jane bashkpuntoret e UDB-es qe e formuan me ndihmen e serbis "sigurimin e atedheut"
  O Brari ky sigurimi e ka komanden ne velani dhe komandant Ram Maren kshilltar per siguri i brahim -dinarit e krye komandant rugo-dinar-kriminelin
  O Brari a me tregon perse rugov-dinari nuk pranon te ket zyre ne ndertesen e Qeveris po ne Velani?
  O Brari perse nuk e the as nji fjal per armet qe dyshohej se eshte krye krimi ne kosove me to ne shtepin e brahim-dinarit ne velani.

  O Brari perse nuk e the asnji fjal perse ne shtepin ku banoin kriminelet e kryekrimineli u gjenden dinar te serrbis a thua perse???!!!

  O Brari bolli i shajte ishe Ushtaret e UK-se dhe gjaku i tyre nuk ishte uj por gjak me i paster i shqiptarit e pusho ma o Burreci i vogel pusho.  Te lumte se ashtu eshte

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  aha llap .. shum posht ke ra..

  o llapi o burr i madh pse harron se male me shpifje i ka ba epoka e kosovpreshja e mafies kriminele para e mbas vrasjes se patriotve Ekrem, xhem e tahir.. e qe ti i ke postue ketu..?

  Pse o llapi harron se ndrrimi i trakes nuk asht i leht.. sepse tan kosova e din punen si ka qen e si asht..

  O llap bahu me vetvehten i ndershem..

  Asnji luftar UCk-je apo Farku nuk eshte shar ketu prej meje.. apo miqve te mij bashkmendimtare..

  Kurseju i keni share e vrare pa qyk zori..


  I keni vra o llap ke keni dasht e ska det e lum e shampon qe ju a lan krimin..

  mushni jo 500 po 5 milion faqe .. kot e kini..

  More llap po a nuk i mjaftonte bora e Sharrit te kosoves Lim hashimit me ba ski-jim.. e duhesh ne Slloveni me shkue me skijue Lim hashimja..

  sa mir i paskna dit Lim hashimja vendet e qejfit??  ????

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Akademia e Shkencave dhe heshtja ndaj sfidave te kohes
  Nga &Mitrovicalia& n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 19:10
 2. Kosova n udhkryq
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 10:52
 3. Shprthen dhuna ndretnike n Kosove
  Nga mitrovicalia_81 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 12-05-2004, 00:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •