Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 85
 1. #1
  E keqja s'ka fund Maska e Henea
  Antarsuar
  25-05-2009
  Postime
  119
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Prse burrat nuk e prdorin fjaln : "Te dua"?!

  sht shkruar shum tashm mbi prtesn e burrave n tregimin e xhentiless ndaj grave. Burrat duket sikur prtojn t’u thon grave fjal t bukura, t mbla e joshse. Pavarsisht gjith atyre q jan shkruar, deri m tani nuk kam rastisur ndonj shkrim q t tregoj mbi shkaqet q ojn burrat t jen t till. Ndoshta sht m e leht t kuptojm siuatn duke e analizuar me shembuj konkret.

  N lidhjet bashkshortore sa t mira, ka edhe vshtirsi. Tani, po ndajm me ju n mnyr t prmbledhur, nj letr t drguar nga njw lexues.

  Nse dikush n kuletn e tij ka 100 mij lek dhe i harxhon menjher, ather a i mbeten atij lek n xhep? N fakt, si burrat, ashtu edhe grat ushqejn brenda tyre nj dashuri reciproke ndaj njri tjetrit; por q kjo nuk sht e pafund. Nse harxhohet nga t dy, ajo mbaron. N kt ast, si mund t shkoj njeriu e t’i thot bashkshortit/ bashkshortes q “Un t dua!”?!

  N kt shkrim do t prpiqemi t analizojm situatn me syrin e burrave, q edhe grat disa gjra t’i kuptojn ndoshta m mir.

  Burrat, kan pr natyr q t falin gabimet q bhen ndaj tyre, por kurr nuk falin padrejtsit ndaj t afrmve, familjarve apo miqve. Pra, nse nj grua nuk respekton prindrit e burrit, familjart e tij, miqt dhe t ftuarit, ather ktu mbaron dashuria dhe respekti n ift. Kur them kt, nuk e prgjithsoj me t gjitha grat; ka shum t tilla q respektojn familjen e bashkshortit dhe ushqejn nj dashuri dhe respekt t madh pr ta, duke forcuar akoma m shum lidhjet n familje. Por, ka edhe nga ata gra t cilat mbajn qndrime shum t uditshme kundrejt familjarve t bashkshortit, e kryesisht ndaj vjehrrit dhe vjehrrs. Kt po e ilustrojm me disa shembuj q kemi par n mjediset q jetojm:

  sht nj ngjarje e jetuar rreth 20-25 vjet m par. Lezuesi shkruan: Ishim nj grup shoksh shum t ngusht prej 6-7 vjetsh. Takoheshim do jav, me rradh n shtpin e secilit. Mes nesh ishte njri q n familje jetonte probleme me gruan. Kur vinte rradha pr tu mbledhur n shtpin e tij, ai gjithmon i shmangej. Nj jav m par, t mbledhur n shtpin time, shokt pyetn se ku do t takoheshin javn e ardhshme. Miku jon, q pas nj jave i takonte t mblidheshim n shtpin e tij, u hodh dhe tha: T takohemi ktu e un t’ju sjell nj dash q ta pjekim n hell.

  Kjo gj u prsrit edhe n takimin tjetr kur rradha i erdhi atij prsri. Ksaj here, ai tha q kishte nj shtpi t vjetr t babait dhe se mund t takoheshin atje. Kur shkuam atje, ishte nj shtpi shum e vjetr dhe e shkatrruar. Miku jon u mrzit shum prball asaj situate.

  Nj grua q nuk kujdeset pr ann e bashkshortit, sado pun t bj e sado e pastr t jet, duket sikur nuk vlen. Kjo sht e vlefshme edhe pr ann tjetr. Sado i shkatht e shtpiak t jet nj burr, nuk vlen aspak nse nuk i respekton t afrmit gruas. Sipas tradits shqiptare, sht m e leht t thot gruaja “se nuk e le burri t shkoj diku” sesa t thot burri se “nuk m l gruaja t vij”. Situata e dyt kthehet n komike.

 2. #2
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Antarsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Nga na doli kjo teori se nuk dija gje une.
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
  Antarsuar
  18-07-2007
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  34
  Postime
  1,153
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Teori pa krip fare.
  Nuk eshte aspak e vertet qe burrat nuk perdorin fjal te embla dhe qe e bejn mir te ndjehet gruja ose partnerja e tyre.
  _____________________________________
  I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Antarsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shum tem intersante ORGESA

  Ne fakte ne martes burrat disi pritojne te thojne te dua , sepse mendojne qe eshte e kuptushme qe perderisa jetojne bashke dihet se e done , por eshte shume e vlefshme per nje grua qe qdo mengjes ti thote burri T DUA. sepse ne mbremje dihet qe i thote te dua sepse ka pune per te ber

  Ndersa respekti reciprok per familjet eshte i dobishum dhe shum i mire , nuk eshte e thene ti duash vjerrin ashtu si i dojme prinderit , por ti respektojm ne ate menyre qe te jemi te knaqure te gjithe dhe te shprehim deshiren qe ti ftojme per drek e per dark sa her na bije ndermend per ta , qofte edhe 1 her ne muj .

 5. #5
  E Humbur Maska e elsaa
  Antarsuar
  20-02-2008
  Vendndodhja
  Back Too Homme
  Postime
  2,701
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Nese behet fjale per burrat e disa dekadave me heret besoj se ata kane qene pak me te sinqerte se burrat e sotit dhe nuk donin te genjenin aq shume .
  Burrat Udhheqin Botn, Ndrsa Grat Udhheqin Burrat

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Antarsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime n 95 postime
  ka ende mentalitete te tilla,me ka ra rasti me shku neper keto vende ku e pershkruan ti ket lloj tregimi ,e kuptoj shum mir.

 7. #7
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  Pse burri nuk thot T dua! ?
  E thone ,por gjithmon gjejne momentin dhe vendin e gabuar


  Respekti per familjen dhe shoqerin e te dy paleve,ngel gjithmon reciproke.
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 8. #8
  maraklije Maska e bombona
  Antarsuar
  09-02-2009
  Vendndodhja
  ne shkoder,ne shtepin time
  Postime
  4,725
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  --burrat--

  ato nuk thojne shum fjal ne kohen e duhur e ne vendin e duhur.ky eshte dhe tipari qe i dallon nga femrat.
  e jo vetem fjala te dua lihet ne harrese nga burrat,po shum te tjera,mbase eshte ajo qe thane dhe disa forumista perpara,qe duke qen se martohen dhe bashkejetojne ateher ju duket se ja kan vertetuar gruas dhe nuk ka me nevoj ta perdori ate fjal,ose eshte se nuk do te tregohet hipokrit dhe se thot me ate fjal se nuk e ndjien.
  meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

 9. #9
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Antarsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  E vertet qe burrat nuk thone fjal te mira por ata deshmojne me vepra...

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Nyx
  Antarsuar
  02-07-2006
  Postime
  1,276
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Aman mo mo s'ju gjend nje her s'ju gjend ... kur thone "te dua" nuk e thone me gjith shpirt dhe kur s'thone "te dua" pse nuk e thone, pike e zeze

 11. #11
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  Citim Postuar m par nga PINK Lexo Postimin
  Dhe e theksoj prape Burri qe sthote te Dua eshte Plereee !! Lol
  Tani pa shaka :

  Meshkujt ashtu si dhe femrat kane ndjenja,normal te gjthe e thone fjalen te dua,keshtuqe nuk ka plehra.

  Por fjala "te dua" ka edhe ajo marfetin e vet,nuk thuhet aq shpesh se humb kuptimin.

  Ne jete cift ,nqs parneri do thoshte tre here ne dite "te dua" ,do mendoja po ky nuk ka pune tjeter.

  Pak e sakt ,ka me lezet
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Enush
  Antarsuar
  02-06-2009
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Thuam se m Dashuron..

  Thuam q me do, duame e thuama kete. Kemi shume gjera per te arritur e kete do ta perseris pa u lodhur, o ti, vela ime e vogel dhe e bukur qe vrapon neper detin me ngjyre te veres se erret, fluturo dhe eja tek une. Era feshferin ne gjethet e pemeve e me thote se pikerisht koha e lashte e yjeve na hodhi ne krahet e njeri-tjetrit. Eja pra, eja!
  Ku jane floket e tu e ku eshte ai vit qe nuk na ka pare ende bashke? E urrej dhe e dua ate vit qe po ngjitet e po rritet e qe he per he i fsheh njembelljete muajt qe ka perpara, ndersa gjethet e te dymbedhjetit tashme kane rene e kane fluturuar kush e di se ku. Pra, eja te mos ndahemi me sepse cdo gje rrjedh kaq shpejt, cdo gje eshte kaq e shkurter, kumbimi i tyre mistik do te jete i shurdhet e magjepes sepse keta tinguj vijne nga thellesite e detit.
  Duame dhe ma thuaj kete, mbaje pezull kohen me frymen tende sepse kur me thua se me do , nga kreshtet e dallgeve te harlisura del e duket Atlantida dhe ne si ne nje toke te thate do te kalojme Detin e Kuq te harreses.


  (ERICH MARIA REMARQUE)

  Ja nje mashkull qe kerkonte nga nje femer per tia shprehur dashurine, nje mashkull qe ka lindur ne 22 qeshor te 1898...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Enush : 02-06-2009 m 16:30
  Injoranca eshte me e poshter se poshtersia...

 13. #13
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Nuk mendoj se burrat nuk shprehen...
  Them qe kur duan ne te vertete e shprehin dashurine me do lloj menyre.
  Tani ka edhe raste te veanta por e njejta gje ndodh edhe te seksi femer.
  "Carpe Diem"

 14. #14
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime

  Talking

  Nese dashuria mbetet vetem tek thenja ,,Te dua''atehere ajo ka fillua te zbehet,ka thenje te cilat e zavendesojn kete fjel aq te ,,kerkuar''psh.Si fjete,shpirt si ndihesh sot(per te martuarit)keto thenje qojn peshe me teper!Apo jo ?Per dy gjinit e martuara eshte pyetja???
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 15. #15
  Anetare World Forum Maska e Genna
  Antarsuar
  15-11-2008
  Vendndodhja
  Holland
  Mosha
  32
  Postime
  294
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ORGESA Lexo Postimin
  Kendej nuk i thote grues te dua ! I thote dashnores.
  Pershendetje..

  Nuk jam e martuar po e fejuar..

  Kam vene re dicka ne Shqiperi qe Grate me shume merreshin me thashethemet e lagjes, se sa me nje pritje te embel dhe te shplodhshme qe mund ti bejn Burrit. Ne qoftese Burrit nuk i mungon gje ne shtepi nuk ka pse te ket ( dashnoren ) po shume femra mendojn se vetem laj e shplaj shtepin dhe nje pjat gjell eshte e bollshme per te trajtur nje burre, gje qe nuk eshte keshtu.
  Sepse mashkulli e ka shume te nevojshme embelsin, ngrohtesin e femres.
  Ne jeten e perditshme te nje cifti duhet te ket shume gjera romantike qofshin dhe me detaje te vogla, por ama qe sherben per te mbajtur ndezur gjithnje ate flak dashurie qe dikur lindi midis tyre (jo te thon u martova tani dhe ska me problem). Ne femrat e kemi me shume ne dore per te mbajtur kete dashuri, mashkulli eshte tip me i ndruajtur ( flet pak dhe ben shume) po ama me dashurin , ngrohtesin, embelsin e femres dhe mashkulli shpreh ate te qe ndjen,( me menyren e tij, varet nga tipi).
  Faleminderit....
  Jam Krenare Qe Jam Shqipetare

 16. #16
  .... Maska e Illyria
  Antarsuar
  26-05-2009
  Postime
  57
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  E pse u dashka thn t dua?! Historia tregon se propozimet m t bukura t dashuris ( hiq rastin kur Tatjana i drejtohet Onjeginit ), dedikimet, luftrat pr dashuri, kngt dhe poezit jan br nga meshkuj.

  far doni m femra?

 17. #17
  Gjurm n Pentagram ♪... Maska e symphony
  Antarsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  N luginn e dashuris.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime n 44 postime
  Burri (mashkulli) q t dashuron e tregon me vepr shprehjen "T dua"! Prndryshe nse nuk t dashuron... as me fjal dhe as me vepr...!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime n 106 postime
  Kane frike se e humb vleren , se do femer do ta degjoje por jo te gjitha i qendrojne asaj fjale .

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Antarsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Bobo po s'me thirri 3 her ne dit ne tel..... e t'me thote " T Dua Loqk " as veprat e tij s'me duhen mandej

 20. #20
  _-_ Maska e Shtegtarja
  Antarsuar
  02-10-2005
  Vendndodhja
  Tek ura e zallit!
  Postime
  745
  Faleminderit
  8
  15 falenderime n 14 postime
  Sepse nuk e kuptojne cfare do te thote te Dua!

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 2. Emrat dhe Cilesite e Zotit!
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 17-11-2010, 02:33
 3. Fjala e Zotit: Liber apo Person
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 26-08-2004, 06:36
 4. Kisha dhe i krishteri.
  Nga deshmuesi n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 223
  Postimi i Fundit: 05-05-2004, 19:24
 5. Pastrtia e Gjuhs Shqipe
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •