Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
  1. #1
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    A kane te drejte shqiptaret per nje vize?

    Pse po e hap kete teme?????????!!!!!!!!

    Para nje muaji kam derguar nje garanci per nje mik ne Shqiperi.

    sekseret kerkojn 3000-4000 € per nje vize.

    problemi eshte,...e perkthyesit e ambasades punojn bashke me sekseret.

    nuk me pelqen te behem si news 24 por ky eshte realiteti .

    hapini syte o shqiptare..........................

  2. #2
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    Pse po e hap kete teme?????????!!!!!!!!

    Para nje muaji kam derguar nje garanci per nje mik ne Shqiperi.

    sekseret kerkojn 3000-4000 € per nje vize.

    problemi eshte,...e perkthyesit e ambasades punojn bashke me sekseret.

    nuk me pelqen te behem si news 24 por ky eshte realiteti .

    hapini syte o shqiptare..........................
    Ketu shqiptaret jane sherri i vetvetes, sepse viza shume kollaj merret po te zbatosh rregullat qe cdo ambasade i afishon para deres ose ne internet (eshte pune tjeter nese rregullat jane te ndershme apo jo). Sekseri nuk ben viza apo leshon viza, sekseri thjesht ben te njejten gje qe ai miku jot duhej te bente, por mentaliteti shqiptar kerkon qe kudo te futesh dike tjeter e ti japesh lek kur ti vete mund ta besh ate gje shume mire. Ai miku t'i perktheje vete ose te nje noter dokumentat dhe duhet ta dije qe tani nje vize kushton vetem 35 euro dhe asnje cent me teper. Dokumentat per perkthim te noteri kushtojne rreth 5 000 leke te reja per dokument.

  3. #3
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    e mer Ed problemi eshte qe nuk ke garanci.

    pse duhet gjithmone te biem viktime e mashtrusave.

  4. #4
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    e mer Ed problemi eshte qe nuk ke garanci.

    pse duhet gjithmone te biem viktime e mashtrusave.
    Po pra, prandaj duhen shmange mashtruesit. Une vete kam marre shume here viza ne disa ambasada ketu dhe po ndoqe rregullat nuk ka problem. Kuptohet qe rregullat jane shume absurde dhe pa lidhje, por s'ke ca te besh thjesht jepju ca kerkojne ata ne ambasade. Sekseret thjesht gjuajne njerez te painformuar dhe qe nuk e dine se si merret viza dhe ua bejne mendjen dhalle!
    Disa here qe kam qene te blloku i ambasadave me dilnin ata cakejte dhe me thoni-te plotesojme ne formular dhe ta cojme. U thoja-mos e kam te shkruar ne balle qe nuk di te shkruaj dhe nuk kam kembe e duar per ta cuar vete ne ambasade?

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-04-2007
    Vendndodhja
    under the sun
    Postime
    1,285
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
    Po pra, prandaj duhen shmange mashtruesit. Une vete kam marre shume here viza ne disa ambasada ketu dhe po ndoqe rregullat nuk ka problem. Kuptohet qe rregullat jane shume absurde dhe pa lidhje, por s'ke ca te besh thjesht jepju ca kerkojne ata ne ambasade. Sekseret thjesht gjuajne njerez te painformuar dhe qe nuk e dine se si merret viza dhe ua bejne mendjen dhalle!
    Disa here qe kam qene te blloku i ambasadave me dilnin ata cakejte dhe me thoni-te plotesojme ne formular dhe ta cojme. U thoja-mos e kam te shkruar ne balle qe nuk di te shkruaj dhe nuk kam kembe e duar per ta cuar vete ne ambasade?
    problemi eshte qe jo te gjithe i plotesojne ato kushtet idiote qe kane vendosur ambasadat dhe pikerisht ketu hyjne sekseret qe kane ndonje njohje ne ambasade dhe te bejne te mundur marrjen e vizes. Ky eshte problemi, nuk besoj se qendron problemi se ai nuk di te plotesoje formularin se 3000-4000 euro nuk jepen per formulare por per vizen kam pershtypjen. Ia kemi dale qellimit tone, TE KORRUPTOJME dhe te huajt qe jane neper ambasada.

  6. #6
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar mė parė nga gesti_7 Lexo Postimin
    problemi eshte qe jo te gjithe i plotesojne ato kushtet idiote qe kane vendosur ambasadat dhe pikerisht ketu hyjne sekseret qe kane ndonje njohje ne ambasade dhe te bejne te mundur marrjen e vizes. Ky eshte problemi, nuk besoj se qendron problemi se ai nuk di te plotesoje formularin se 3000-4000 euro nuk jepen per formulare por per vizen kam pershtypjen. Ia kemi dale qellimit tone, TE KORRUPTOJME dhe te huajt qe jane neper ambasada.
    Nese ti nuk i ploteson kushtet, nuk ka bir nane qe e merr vizen. Sekseret te japin viza fallco, prandaj kini kujdes. NUK KA VIZE NESE NUK I PLOTESON KUSHTET!

  7. #7
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Edvin83 Lexo Postimin
    Nese ti nuk i ploteson kushtet, nuk ka bir nane qe e merr vizen. Sekseret te japin viza fallco, prandaj kini kujdes. NUK KA VIZE NESE NUK I PLOTESON KUSHTET!
    Eshte i sakte mendimi yt. Nuk ka nevoje per sekseret apo mashtruesit, por vetem duhet te permbushen kushtet e vizave. Ceshtja e vizave vizitore ne shtetet e Schengenit - pra pyetja kur jipen e kur nuk jipen, si dhe pyetje tjera - eshte e reglementuar detajisht me norma te bashkimit europian. Zyret e shteteve nacionale (ambasadat) nuk goxojne t'i anashkalojne keto norma e bashkimit europian. Por ne keto norma eshte e parapare nje lloj aprovimi i lutjes per vize nga zyra kompetente vendore rajonale te shtetit i cili do vizitohet. Pra kjo shkon keshtu: ambasada (p.sh. gjermane) ne Shqiperi pyet zyren vendore rajonale (p.sh. zyren e te huajve ne Berlin) se a eshte dakort te i jipet viza aplikuesit XY apo jo. Nese zyra ne Berlin pergjegjet me "jo", ambasada eshte e obliguar te i tregoje kete gje aplikuesit XY. Dhe aplikuesi pastaj ka te drejte ankimi ne gjyq kunder pergjegjes negative te zyres. Zakonisht mjafton kercenimi me ankese ne gjyq, dhe heren e dyte ta leshojne vizen.


    *

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    ne qytetin tim kete pune (sekser) e bjne me pasion ish oficeret.kane lidhje te hershme ne elmente prane ambasadave dhe fitojne jo pak ne kete menyre.Por me sa shoh une shpesh ato, ndikojne vetem per pershpejtimin dhe jo shkeljen e kerkesave te vena prej tyre.Drei me sot te gjitha ambasadat kane nje gjete perbashket, dilemen nese aplikuesi do te rikthehet.Nese numri i atyre qe nuk kthehen rritet dhe punonjesi rriskon vendin e punes.E nese aplikuesi sjell probleme vendit ku ai shkon atehere dhenia e vizes veshtiresohet me shume.por me paisjen me karta dhe pasaporta biometrike ky proces do te dale jashte loje.Them keshtu pasi megjithe shterngesat i keqi e ka gjete rrugen per te shkuar ne destinacion.

  9. #9
    Une nuk kuptoj dicka dhe ndoshta kjo edhe nga fakti qe nuk jam atje dhe nuk e di se ca ndodh por nqs dikush po perpiqet te marri nje vize dhe dicka e tille ndodh, perse ky person nuk shkon ta denoncoje kete fakt deri ne me te lartin fare ne ambasade?

    T'ju tregoj dicka qe i ndodhi mamase se shoqes time te ngushte para nje muaji. Mamase se saj i erdhi llotari amerikane dhe shkoi ne Ambasaden Amerikane per intervisten. Kjo e kishte mbaruar shkollen e mesme por e kishte mbaruar naten sepse i duhej te punonte qe ne moshe te vogel. Dmth diplomen e kishte te rregullt dhe asgje fallco. Konsullja aty e kishte pyetur qe jo ca klasa beje ti naten, etj. Kjo i ishte pergjigjur cdo pyetje, grua shume e zgjuar dhe e zonja, dhe konsullja i thote qe nuk e mer kete here po s'ka gje se goca jote merr pashaporten amerikane vitin tjeter dhe te merr ajo me bashkim familjar. Deri tani ok, por kur shoqja ime i kerkoi te emes se ca kishin shenuar ne letren qe i kishin dhene, i kishin thene qe nuk e merr ne baze te dickaje dhe i kishin dhene Nr. e ketij neni a ligji. Kur futet shoqja ime qe ta gjej kete nen, ai me pak fjale thoshte qe kjo nuk ishte ne gjendje te komunikonte me njerezit, dmth ishte handikape.

    Kjo shoqja ime ke nuk ka marre ne Ambasaden Amerikane dhe njerezit me koketrashe tha qe jo anglisht nuk flasin dot por vetem te cojne nga nje ext. ne tjetrin, i dergoji nje e-mail konsulles dhe akoma nuk ka marre pergjigje, dhe tani do i dergoj nje leter ankese ne Secretary of State ketu ne Amerike. Maskarralleqet nuk paskan fund atje kur arrijne te bejne dhe handikap.

  10. #10
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    c'a jane sekseret o Drague ?

  11. #11
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Jan ata qe bejn seks para ambasadave me lek.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-04-2002
    Postime
    876
    A mundet kush me na tregue per gjendjen aktuale:
    -Ne cilat shtete shqiptaret mund te hyjne pa vize?
    -Ne cilat mund te marrin vize ne kufi?

  13. #13
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Mund te shkosh nga Korca ne Kukes pa Vize. Leviz lirshem pa pike problemi, vetem duhet te keni kujdes policet rrugore mos ju vene ndonje gjobe, prandaj mos tejkaloni limitin e shpejtesise mbi 280km/h
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  14. #14
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
    ...Nese numri i atyre qe nuk kthehen rritet dhe punonjesi rriskon vendin e punes. ..

    por me paisjen me karta dhe pasaporta biometrike ky proces do te dale jashte loje.Them keshtu pasi megjithe shterngesat i keqi e ka gjete rrugen per te shkuar ne destinacion.
    Po si ėshtė puna me kėtė praktikė nė ato raste ku aplikuesit as qė i mbushin formularėt e vizės, por i paguajnė tjerėt dhe kėta pastaj i sjellin vizėn nga ambasada? A nuk rriskohet vendpunimi, nėse aplikuesi nuk kthehet mė, por ka dhėnė p.sh. 2.000 - 5.000 Euro mito?

    Unė jam i mendimit se punonjėsit e huaj janė mentorėt e kėso lloj praktikave. Sepse mund tė ketė miliona mashtrues, kontrabandistė e korruptues shqiptarė, por pa vullnetin e punonjėsėve tė huaj, prap se prap nuk do tė kishte keqvajtje. Prandaj as nuk pres qė do tė mbarojnė kėto praktika pas implementimit tė pasaportave biometrike.


    .

  15. #15
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga shkodra13 Lexo Postimin
    A mundet kush me na tregue per gjendjen aktuale:
    -Ne cilat shtete shqiptaret mund te hyjne pa vize?
    -Ne cilat mund te marrin vize ne kufi?
    Pėr pyetjen e parė nuk kam ide.

    Pėrsa i pėrket tė dytės, nuk mund tė pėrgjegjėsh nė mėnyrė tė pėrgjithshme. Varion nga shteti nė shtet. Pėr shtetet e Schengenit kjo pyetje ėshtė e reglementuar me ligj., Nėse di Gjermanisht, mund tė lexosh detajisht kėtu: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...de00010008.pdf

    Pra nė Shtetet e Schengenit p.sh. mund tė marrėsh vizė nė kufi nė rast se dėshmon njė rast tė jashtėzakonshėm, njė shtytje atipike pėr tė lėshuar vendin tėnd pa marrur paraprakisht vizėn (nė vendin tėnd). Pra raste humanitare e tė tilla. Ky ėshtė kriteri i pėrgjithshėm pėr viza kufitare, por se cilėt shembuj konkretisht biejnė nėn kėto raste tė jashtėzakonshme, nuk tregon ligji.



    *

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Kane mo te shkretet te drejte ,si nuk paskan ,me djeg shpirti per te gjithe ,kur shof jevgjit e Bullgarise dhe te Rumanise qe kan hyre ne BE dhem pse mos te hynim dhe ne te vinin dhe ato tonet(jo jevgjit e ,se ato mire jane me bisnes) ketej te hanin nje cope buke .
    Te shohim mbas 15 Tetorit pergjigjen e komisionit te BE ,per liberalizimin e vizave per Ballkanin .
    O zot sa me shpejt.
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-04-2002
    Postime
    876
    Te falemnderes Chino,
    por e kisha fjalen per dalje normale nga Shqipnia e jo per raste te jashtezakoneshme.

    Pa vize e di qe shkohet ne Malin e Zi. Ndoshta edhe ne Maqedoni e Turqi, por s'jam i sigurte. Kam degjue edhe per ne Izrael, por do ishte mire me dhane nji liste te plote. Kam frike se do jete shume, shume e shkurte ajo liste shtetesh qe kane ba kete mareveshje me shtetin shqiptar. Asht turp qe s'asht arrite nji marreveshje e tille as me Kroacine, megjithe mijera premtime rrencakesh.

  18. #18
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    FORMACION PĖR SHQIPTARĖT / Procedurat e Vizave
    Print Email
    pa vize shkohet nga Shqiperia per ne:

    1. Malajzi
    2.Mali i Zi
    3.Turqia - e merr ne aeroport-10 euro
    4.Kore
    5.Singapor
    6.Ekuador
    7.Sri Lanka
    8. Trinidad Tobago
    9. Maqedonia
    10. Haiti
    11. Kili
    12. Izrael


    Keto jane vendet ku shkohet pa viza, vende shume paqesore dhe te bukura.
    Kjo liste eshte marre nga Ministria e Jashtme. Kujt nuk do t'ia kishte qefi te shkonte ne zonen e tigrave Tamil ne SriLanke, dhe te praktikonte sulme guerrile me tanke e me kamikaze? Apo ne Haiti, ku cdo person jeton me 1.2 $ ne dite dhe detyrohen te hane gurabie qe behen me tallash e me miell?


    Vende ku nuk ka nevoje te kesh pashaporte apo ID, dhe sigurisht qe shkohet pa vize.

    1. Somalia-vend shume i bukur turistik, keshilloheni te blini bilete vetem vajtje-nuk nevojitet ardhja.
    2. Irak-vend me potenciale te medha, edhe ketu blini bilete vetem vajtje, dhe merrni dhe nje qefin me vete per cdo rast.
    3. Afganistan-vetem bilete vajtjeje. Mundesisht merrni nje AK-47 me vete, nje mjet qe mbahet per mode nga te gjithe afganet.
    4. Kongo-s'ka nevoje per bilete, hypni ne avionet ushtarake te UA.

  19. #19
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    c'a jane sekseret o Drague ?
    du tju vras te dyve ...ty dhe apollyonin.


    tjetri ka hall ju tallni b....


    cilin te denoncoj?? ato pisa jane "shoket e mij"

    nuk ka klysh k... qe nuk njoh une ne Tirane,por kan ndryshu kohet dhe njerzit.

  20. #20
    DR-GR Maska e oliver55
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    Pse po e hap kete teme?????????!!!!!!!!

    Para nje muaji kam derguar nje garanci per nje mik ne Shqiperi.

    sekseret kerkojn 3000-4000 € per nje vize.

    problemi eshte,...e perkthyesit e ambasades punojn bashke me sekseret.

    nuk me pelqen te behem si news 24 por ky eshte realiteti .

    hapini syte o shqiptare..........................
    Pa rregjistrime te rregullta nuk ka viza.
    kartat e indetitetit dhe pashaporta biometrike, jane nje nga pikat kryesore per marrjen sa me te thjeshte te vizave.
    Duhet ti tregojme evropes qe dhe ne kemi nje indetitet te vertete dhe jo abone atobuzi qe e nxjerr kur te teket, si te teket, dhe sa her te teket.
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ortodoksia Shqiptare sot
    Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
  2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
    Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-11-2006, 11:38
  4. Shteti dhe Individi ne Islam.
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 17-12-2005, 08:55

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •