Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 124
  1. #1
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100

    Njohuri gjuhësore dhe politike për arvanitët

    Per arvanitet e greqis jane shkruajtur qindra libra te cilat fatkeqsisht nuk jane perkthyer ne gjuhen shqipe per arsyeve te ndryeshme politke qe mbreterojn keto 60 vitet e fundit kryesisht.Arvanitet e kane shkruajtur edhe e shkruajn pirvatisht gjuhen e tyre me germat e alfabetit jonik qe e adoptuan "greket" me 402 p e s...do ju kujtoja vjersha e vajtimore nga Jorgji Kollia edhe nga Vagjel Liapi.

    Duke qen se shumica e dorshkrimeve arvanite ruhen me mjeshteri nga megalomania greke si edhe nga mos studimi shqiptar i ceshtjes mendova tju paraqes anen gjuhesore edhe anen politike te kesaj ceshtje me ane te kendveshtrimit internetor me baze kenget e tyre si edhe historin e tyre .


    Te dhenat i kam mbledhur nga miq e shoke neper forume te ndryeshme,ndersa si baze per kete teme do sherbej :

    ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ=LIDHJA ARVANITE E GREQIS

    Kjo lidhje ka edhe nje revist elektronike me titull ΜΠΕΣΑ=BESA
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Arvanitet i kane ruajtur traditat edhe gjuhen e tyre .Fustanella eshte nje nga dokumentet e zjarrta qe tregon vazhdimesin tone autoktone nga kohet me te lashta.

    Per ata qe nuk e njohin gjuhen e arvaniteve po ju paraqes kete link ne te cilen kendohet arvanitisht edhe mbi te jitha eshte stolisur me fustanellen tone te trasheguar brez pas brezi.

    Besoj se ka ardhur koha ta studjojm nga e para Pashko Vason ..edhe te nxjerrim mesime nga vepra e tij histori e gjalle e percarjes sone,sepse vetem keshtu nuk do munden te na percajn me "djejt me masken egjellore" ..ose Tradhetoret e Naim Frashrit.


  3. #3
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Nje komision evropian e vizitoj Greqin per tu njohur nga afer me arvanitet edhe gjuhen e tyre

    ja rrezultatet:


  4. #4
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Disa nga Arvanitet e njohur qe kryesuan greqin



  5. #5
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100

  6. #6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100



    kjo kenge vjen nga ishulli i Selamines.Ky ishull ,bashke me Egjinen ,banohet nga arvanitet te cilet me 2007 kerkuan gjuhen shqipe ne administrat sepse nuk e kuptojn aspak greqishten...heheheh pergjigjien e dini vete ju,por per tu cuditur eshte hapja e shkollave greke me lehtesin me te madhe ne shqiperi.....si edhe reklamimi plote mburrje i politikanve shqiptare perpara shkolles greke qe mban emrin e nje te shituri shqiptare"Arsaqio" i cili mbahet si njeri nga bamirsit e shtetit grek....mu kujtua Naimi

    Shoke kemi ne mesin tene
    shume armiq tradhetore
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 30-05-2009 më 17:51

  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100


    psho=pusho

    nani-tani

  8. #8
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    ne greqi kane filluar te tregojn nje pjese te vertetes per arvanitet

    http://www.youtube.com?v=z1sl0r3EFJU

    vreni se si e bejne historin me "dokumentet" ata qe dinin te shkruanin


    greke ne nje kohe qe askush nuk e di se ceshte greqia?

  9. #9
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Vreni ne fund te ketij linku edhe "dokumentin" me te cilin greqia krenon pamvarsin e saj.
    Po ja vreni me kujdes se cilet luftonin ne kete dite....keto jane kryeveprat e Ali Pash Tepelenes.

    http://www.youtube.com?v=l9YjTn1tCF4&feature=related

  10. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    arvanitet po punojn edhe ne drejtim te mbishkrimeve te vjetra qe e lidhin shqipen me gjuhen paragreke


  11. #11
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232

    Kerkime te reja vazhdojne te vertetojne lashtesine e popullit Arvanitas-Aberore

    Zotit Shezai Rrokaj
    Dekanatit të Fakultetit të Historisë dhe të Filologjisë të Universitetit Tiranës

    19/05/2009 KËRKESË

    I nderuar zoti Rrokaj!
    Unë i nënshkruari Niko Stylos, lindur e rritur në Çamofshatrat e Prevezës dhe prej vitit 1973 me banim në Gjermani, pas një pune shumëvjeçare në përpjekje për të dëshmuar se arvanitasit, d.m.th. folësit e dialektit shqip në Greqi, janë banorë të stërlashtë të këtij vendi dhe jo emigrantë para pak qindravjeçarësh, siç na do krahu zyrtar grek, u mora me mbishkrimet e palexueshme parakristiane të hapësirës së sotme të ashtuquajtur greke.

    Si njohës i mirë i gjuhës greke, apo më mirë si njohës i gjithë trajtave të folura dhe të shkruara, domethënë dimotikes (greqishtes popullore), katharevusës (greqishtes ish zyrtare), kishtares dhe greqishtes së lashtë, nga fjalët shumta shqipe, që gjejmë te shkrimtarët e lashtë grekë me përkthimin e tyre dhe për të cilat ndërsa konsiderohen të huaja, sistematikisht shmanget të thuhet cila është kjo gjuhë, jo vetëm u sigurova se arvanitasit janë një popull i lashtë, po edhe u binda se të thënat zyrtare të universitetit të Athinës i janë përshtatur propagandës etnike greke.


    Mbishkrime, që janë gjetur dhe gjenden vazhdimisht në vende, që banohen nga arvanitët dhe për të cilat studiuesit grekë jo vetëm që pranojnë se nuk janë greke, por vijojnë të mbështetin se gjuha e tyre është e panjohur.
    Me këtë besim dhe përpjekje shumëvjeçare arrita me dialektin tim amtar të gjuhës shqipe të lexoj shumë prej këtyre mbishkrimeve dhe jo vetëm nga hapësira e sipërpërmendur greke, por dhe jashtë saj, e konkretisht nga Italia dhe Turqia dhe më 2003 qarkulloi në Athinë libri im Elemente prehistorikë në tekste shumë të lashta shqipe, i cili në përkthim me titullin Historia e shenjtë e Arvanitëve qarkulloi në Prishtinë, botuar nga MKRSÇJR, Departamenti i çështjeve Jorezidente.
    Meqë problemi i leximit të këtyre mbishkrimeve, që një sërë studiuesish mbështetin se janë shkruar në gjuhën shqipe, ka si pikënisje alfabetin apo më mirë alfabetet dhe kryefilli fjalët, që nuk gjenden në fjalorët e sotëm të shqipes zyrtare, u ktheva në tekste dhe fjalorë të ndryshëm më të vjetër ku kemi fjalë dhe germa, si p.sh. ϋ që përdor Marko Boçari dhe të cilën Dhaskal Todri e shkruan , që na ndihmojnë të lexojmë mbishkrimet e lashta të quajtura të palexueshme.
    Në përpjekjen për të sjellë më afër studiuesit apo më mirë të jap mundësinë e përdorimit të fjalëve të shkruara me alfabete më të vjetra, më 2007 qarkulloi në Tiranë libri me titull Fjalori i Marko Boçarit, ku përveç një punimi, që le ta quajmë hyrje në problemet e alfabeteve të gjuhës shqipe, është transkriptuar edhe pjesa shqip e këtij fjalori me alfabetin sotëm. Veç kësaj prej shumë kohe merrem me Fjalorin Greqisht-Shqip të Panajot Kupitorit, ku për shkak të germave më të shumta që ai përdor, kam aritur në një lloj qorrsokaku dhe pres përgjigje në ndihmën, që kam kërkuar nga albanologë të ndryshëm mbi këtë problem.
    Me qënë se konstatoj se synimi i organizmave zyrtare greke është zhdukja me kohën e dialektit arvanitas, i cili mund të them me pikëllim të madh, që ndodh jo thjesht nga shkujdesja e plotë, por edhe prej shpërfilljes nga pala shqiptare, në një përpjekje të fundme do të doja tju lutesha dhe natyrisht jo që të njihni veprën time të shkruar, por të tregoni të paktën një çikë interes jo vetëm për veprat e panjohura të arvanitasve, por edhe të përfshini në fjalorin e madh përmbledhës edhe fjalët shqipe të këtij dialekti, se unë personalisht e ndjej për turp që fjalë, të cilat i gjejmë në apominaret e shkruar të Anastas Kulluriotit, fjalë që i pagoi me jetën e tij për luftën e nxënies së kësaj gjuhe, Akademia e Shkencave e Shqipërisë ti ketë mënjanuar.
    Nuk e di nëse është shumë, që duke mos qenë qytetar shqiptar të kërkoj ngritjen në Universitetin e Tiranës të Katedrës së Arvanitologjisë (Αρβανιτολογίας), por pa droje si arvanitas dhe madje si çam i diasporës, ju kërkoj të përfshini në punimet diplomatike dhe didaktorike të universitetit tuaj edhe tema shkrimtarësh që kanë shkruar në të shkuarën në dialektin arvanitas, nga që në këtë kohë janë tepër të shumtë fëmijët e emigrantëve në Greqi me njohje të përkryer edhe të gjuhës greke.

    Niko Stylos



    Eshte edhe nje teme ketu me informacione mbi Arvanitasit=Arbanit

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=104744
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232
    Transkript Arvanitas i gjetur ne Korinth 725 BC sipas kerkimeve te Niko Stylos.




    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    ne greqi kane filluar te tregojn nje pjese te vertetes per arvanitet

    http://www.youtube.com?v=z1sl0r3EFJU

    vreni se si e bejne historin me "dokumentet" ata qe dinin te shkruanin


    greke ne nje kohe qe askush nuk e di se ceshte greqia?


    Shume njerez, bile dhe brenda ketij forumi, besojne, se greket jane nje race fqinje me shqiptaret, qe kane jetuar qe nga lashtesia bashke. KJO NUK ESHTE E VERTETE. Greket jane nje race e stisur, dhe historia e atij rajoni i eshte veshur padrejtesisht atyre.

    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  14. #14
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Dias

    jo vetem qe besojn se greket jane nje rrace e lashte por i kap tmerri se ne se "perplasemi me greket per te verteten historike" ne do humbasim.Kane arritur deri atije sa shohin endrra me sy hapur per greke e kombe greke qe nga kohet me te vjetra,vetem se historia tregon te kunderten.

    1) Deri ne luftrat me Perset Athina fliste e shkruante joniken e panjohur akoma edhe sote(mbishkrimet edhe se si flitej)=shkenca e ditve tone..Andrado-Kopidhaqi. si edhe antikiteti..edhe patjeter mosgjendja e mbishkrimeve greke nga kjo kohe.

    2) Gjuha greke u krijua si nje gjuhe lerare edhe mori shume kohe te perhapej me ane te shkrimit qe e zotronin fetaret kryesisht.


    3)me 322 pas humbjes nga maqedonia gjuha greke doli jashte mureve te athines edhe u be gjuha e fese edhe shkollimit.

    4)me ardhjen e Romes greqishtja u be gjuha e fese edhe e ligjeve fetare

    5) po si e tille qendroj edhe ne Bizant.

    KU JANE GREKET??KU ESHTE KOMBI GREKE?

    LEXONI KETE TEME EDHE PASHKO VASON QE TJU MESOJ SE CILET JANE GREKET.

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100



    E falenderoj perzemersisht patriotin time MALLAKASTRIOTIN,kete ARBEN LLALLE te dyte, per punen gjigande qe ben per ndergjegjezimin e dijes shqipfolese.

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    PRESIDENT ARVANITE TE GREQIS

    PAVLO KUNDURIOTI edhe THEODHORI PANGALOS
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    KRYEMINISTRA ARVANIT TE GREQIS

    KICO XHAVELA edhe JORGO KUNDURIOTI
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  18. #18
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    KRYEMINISTRA ARVANIT ISHIN EDHE

    ANDONI KRIEZI(dy here) edhe ALEKSANDER KRIEZI
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  19. #19
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    KRYEMINISTRA ARVANIT TE GREQIS U ZGJODHEN EDHE

    THEODHORI PANGALO

    DHIMITER BULGARI

    ATHANASIS MIAULI

    DIOMIDI QIRIAKOS

    keta e udhehoqen "kombin" greke...keta e "gjallen Greqin..ashtu sikurse na tha edhe Naimi.

  20. #20
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    vete vjen TERNJE nga stani

    ternje=shpesh.


Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fatmir Limaj
    Nga ARIANI_TB në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
  2. Drafti për Unitet
    Nga Modesti në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
  3. Shqipërisë i mungon kultura politike
    Nga Kryeplaku në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 30-11-2006, 16:28
  4. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
    Nga BARAT në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
  5. Kuvendi që na la trashëgim ADN-në e Dushkut
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •