Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 82
 1. #61
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Tani, e pranuam-s'e pranuam, shprehja "baba", u kthye ne perdorim shume vone, bile ate, pas ikjes se tyre nga kane ardhur.
  Edhe mu po m thot menja pak a shum kshtu. Jo pr dika, po n tekstet mesjetare, edhe n kangt arbreshe, edhe n dialektet arbreshe osht kryesisht fjala "Tat".

  Jan shum fjal q jan rikthyer (sipas mendimit tim):

  1. Fjala "HIR" si n rastin "hiri i perndis", ose "pa hiri", sht ndryshuar tek grekt n "Haire", pastaj me t njjtn form tek bizantint prej t cilve e marrin arabt ose turqit, edhe e bajn "Hajr", edhe neve na metet "pr hajr".

  2. Genius, i thon demonit n latinishte, por nj fjal e ngjashme duhet t ket qen tek ilir. Kjo fjal ka br t njjtn rrug: Shqiptar-Grek-Bizant-Arab-Turk-Shqiptar, ku n Kuran e gjen "exhine", mgjths nuk jam i sigurt nse Xhindi sht i rikthyer apo origjinal. Ndoshta Gjindi me GJ sht origjinal, ndrsa Xhindi i rikthyer. Nuk e di.

  Nuk po m kujtohen tjera tash, por e di q ka edhe tjera.

  Retoromant jan Rett e Romanizuar, megjithse veten nuk e quajn retoroman, por Grizhun, Ladin, Rumansh, Dollomit etj, sipas dialekteve se nuk kan prcaktim t prbashkt.

 2. #62
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Jan disa fjal q kan hyr edhe n shqipen letrare, por jo kot e thash se jan t zvendsueshme sepse kemi dialektet arbreshe q jan pothuajse t pastr nga ndikimi turk, nga ku mund t marrim fjalt orgjinale shqipe.

  Sheqer, sht nga latinishtja Sachar, saharidet etj. Pite nuk besoj se sht turke, turqit jan ushqye me mish kali deri sa kan ardhur n Turqin e sotme.

  Pite ose sht sllave ose shqip.

  Ato tjerat shumica nuk gjenden n fjalor, psh Inshallah,

  Pr fidan kemi dy shprehje tjera shqip: Filiz dhe Pip.

  Filan = Akcili (prdoret n jug)
  Jam i bindur se shumica e fjalve me origjin turke jan t zvendsueshme me fjal shqipe. Madje kjo sipas kutpimit tim si laik i shkencs s gjuhs sht edhe nj detyr parsore e ksaj shkence. Sikur t isha gjuhtar, ia kisha dedikuar jetn hulumtimit t fjalve me prejardhje t huaj dhe zvendsimin e tyre me fjal shqipe, p.sh. duke i rivn n funksionim fjalt e dbuara/harruara shqipe ose duke krijuar t reja. Gjuht tjera q moti kan klasifikuar fjalt e huaja n thesarin e tyre.

  Citim Postuar m par nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
  nuk eshte vetem fjala"baba"..por jane edhe dhjetra fjal te tjera te mbishkruajtura nga kohet me te vjetra si p sh fjalet"maraz-inat" etje.

  Patjeter qe shqipja ka huazuar fjale turke ..ose me drejt "ne shqip jan futur edhe fjale turke" por kjo ceshtje kerkon studim me te hollsishem.

  mbishkrimi ne fjale eshte mbishkrim i shek 6-4 p e s edhe eshte gjendur ne Frigji.

  botohet nga Thomopulo 1912 si mbishkrim pellazg shqip.
  Ku gjindet Frigji? M befasojn t dhnat mbi kt mbishkrim. Sepse nse nuk kam keqkuptuar un, historia shqiptare ka probleme t dshmoj prdorimin e Shqipes (s shkruar) n koht e lashta. Sa mbaj mend n shkoll msonim se shkrimi i par shqip sht nga fillimi i shekullit 15. Sipas mbishkrimit q solle ti, kjo dat hedhet disa shekuj mrapa.

  N seciln gjuh t bots jan futur fjal t huaja. Diku m pak, diku m shum. Diku jan zbrapthur fjalt e huaja duke i zvendsuar ato me fjal autoktone, diku as q kan kuptuar q kan fja t huaja n gjuhn e tyre. Marrim shembull Turqishten. Kjo gjuh ka hulumtuar saktsisht fjalt e saj me prejardhje joturke, krahaso:

  http://en.wikipedia.org/wiki/File: T...Vocabulary.png

  Nuk sht vetm Turqishtja q njeh kso hulumtimesh. Ka shum gjuh tjera. Edhe Gjermanishtja do fjale t saj ia di prejardhjen dhe zakonisht e ka fjaln gjegjse gjermane. Pse t mos ekzistoj kjo gj edhe pr Gjuhn Shqipe?


  *
  Ndryshuar pr her t fundit nga chino : 06-06-2009 m 06:25

 3. #63
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  258
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ka edhe nje gje ,shume fjale turke qe dikush i thote se jane turke,ne fakt nuk jane,por jane fjale te mara nga gj.arabe dhe qe sot e kesaj dite perdoren edhe ne gj .turke edhe ne gj.shqipe.

  nese dikush ka ndonje pyetje per ndonje fjale lirisht mund te pyese dhe e do pergjigjem sa te kem mundesi

 4. #64
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga sajmiratn Lexo Postimin
  Ka edhe nje gje ,shume fjale turke qe dikush i thote se jane turke,ne fakt nuk jane,por jane fjale te mara nga gj.arabe dhe qe sot e kesaj dite perdoren edhe ne gj .turke edhe ne gj.shqipe.

  nese dikush ka ndonje pyetje per ndonje fjale lirisht mund te pyese dhe e do pergjigjem sa te kem mundesi
  E sakt kjo q thua. Kjo gj edhe nuk shte sekret. Shiko n linkun q e solla postimin tim pararends. Aty si n diagramin harkor ashtu edhe n katalogun me numrin e fjalve t huaja n Turqishte, tregohet se sa fjal kan prejadhje nga Arabishta, Persishtja, Shqipja e tjera. Kjo vlen pr Turqishten e sotme, pra asaj pas reformave (gjuhsore) t periudhs s Ataturkut. Se prsa i prket Turqishtes t P. Osmane, ajo ishte e prbre kryesisht nga Persishtja e Arabishtja. Por Ataturku i dboi kto fjal nga Turqishtja moderne. Nj turk sot shum pak gj kupton nga Turqishtja e P. Osmane.


  *

 5. #65
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  M befasojn t dhnat mbi kt mbishkrim. Sepse nse nuk kam keqkuptuar un, historia shqiptare ka probleme t dshmoj prdorimin e Shqipes (s shkruar) n koht e lashta. Sa mbaj mend n shkoll msonim se shkrimi i par shqip sht nga fillimi i shekullit 15. Sipas mbishkrimit q solle ti, kjo dat hedhet disa shekuj mrapa.
  Duhet pasur kujdes me kso ironie.

  Me dhjetra mbishkrime, nga etruskishtja, ilirishtja, mesapishtja frigjishtja etj shpjegohen prmes shqipes. Ndrkoh ti po aktron,. thuajse nuk paske par asnjher mbishkrim t lasht ilir, dhe se ky qenka i pari, dhe po t befason.

  Po mir n shek. 15 u shkrua, dhe kjo nuk ndryshon a?

  Ose e zm shembull se rastsisht gjenden fakte arkeologjike se n kohn e Paleolitit ka pasur kafsh shtpiake, dhe ti do dalsh do thuash: "Jo, un kam lexuar n histori se n at koh nuk kishte kafsh shtpiake, prandaj un e konsideroj gnjeshtr kt zbulim arkeologjik". Paramendo sa pa logjik.

  Ose sikur ata q besonin Bibln, dhe thonin "jo ne e kemi lexuar se toka qndron n vend, prandaj kto jan gnjeshtra, toka nuk sillet rreth diellit".

 6. #66
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Une deri para pak kam kujtuar qe fjala 'Boj' eshte fjale turke ose sllave, ketu ne kete forum e kam mare vesh qe kjo fjale ish shqip dhe te tjeret e huazuan nga ne. Dua te them qe keto fjalet e perbashketa me sllavet, turqit greket e latinet duhet studiuar dhe analizuar mire e mire para se te thuhet per to qe na qenkan fjale te huazuara nga ndonje gjuhe tjeter.

 7. #67
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  258
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  e cfar dtth atehere NGJYRE sipas teje.

  boje dtth tamam ngjyre ne shqip ,eshte fjale turke .

  mos u habit nese edhe ne serbishte gjene ndonje fjale turke apo arabe,

  ke hasur ne frengjisht ,italisht ,apo ne gjermanisht ndonje fjale orienti?

  kjo dtth se deri ku i ka pasur kufinjte perandoria otomane

 8. #68
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Edhe mu po m thot menja pak a shum kshtu. Jo pr dika, po n tekstet mesjetare, edhe n kangt arbreshe, edhe n dialektet arbreshe osht kryesisht fjala "Tat".

  Jan shum fjal q jan rikthyer (sipas mendimit tim):
  Retro-fjale (qe ne nje mase mund te konsiderohen si eksport i importuar me tikete te huaj) jane kryesisht fjale qe konsiderohen latine dhe greke, por numri i tyre nuk eshte aq i madh, pastaj duhet pasur kujdes ne formulimin sa me te mire te definicionit te asaj cka duhet quajtur fjale e kthyer, e cka me etimologji shqipe ne keto gjuhe, sepse ne kete menyre do te mund t'i merrnim te dyja nen sqetull te shqipes pa ndonje problem te madh.

  Mendoj se menyra me e lehte e perkufizimit te asaj se cka duhet konsideruar fjale e kthyer do te ishte:
  Fjale e kthyer eshte secila fjale e cila pasi te jete kthyer do te kete serish te njejtin kuptim qe ka pasur ne kohen kur u transmetua.
  Kjo do te ishte nje ndarje [teper] e ngurte mes fjaleve me etimologji dhe atyre me origjine nga nje guhe meme. Por;
  Nje leshim shtese mund te behet ne dy aspekte te formes dhe kuptimit te saj per ti takuar grupit te fjaleve te kthyera nga ato te rrjedhura. 1 Nga aspekti i formes fjala te mos kete pesuar me teper se nje devijim 30 gradesh si dhe 2 te mos kete pesuar me teper se nje shkalle te cvendosjes kuptimore [kushte te cilat poashtu duhet definuar me thellesisht, por jo ketu!]. Dhe ku si shembull mund te marrim rastin e fresket te fjales: baba <--> papa; te cvendosja lineare e zbritjes se saj prej nocionit "Pape" ne "Babe" ku verejme nazalizim te plozivit: P > B e qe mund te konsiderohet 'zbutje' apo 'zvogelim' semiologjik. Pra ky do te ishte nje shembull qe ploteson kushtin e dhene dhe qe te mund te konsiderohej si fjale e kthyer ne origjine...

  Por trajtesa e saj si fjale e kthyer ne shqipe eshte pak me e penguar se kaq; paraprakisht, duhet vertetuar se forma "papa" ka levizur nga gadishilli i Ilirikut ne ate te Saturnise, apo, nese gjejme se eshte paradeluviale atehere nga areali i Kretes ne rrezoren Europe-Azi-(?)Afrike, me c'rast sipas kritereve te mija aktuale ajo do duhej mirepritur si pellasge. Ne te kunderten, kjo fjale lirisht mund te konsiderohet si nje shprehje e substratit te Azise se vogel,

  Pra, ne rastin se nuk arrijme ta dokumentojme ekzistencen e saj edhe ne ilirikun antik por vetem ne regjionet disimilimit etrur-latin, atehre, per arsye se fill pas renies se Trojes etruret levizen nga lindja ne perendim, do te thoshte ata se ate e kane sjellur me vete...

  1. Fjala "HIR" si n rastin "hiri i perndis", ose "pa hiri", sht ndryshuar tek grekt n "Haire", pastaj me t njjtn form tek bizantint prej t cilve e marrin arabt ose turqit, edhe e bajn "Hajr", edhe neve na metet "pr hajr".
  Ketu ka nje problem ne lidhje me barazimin HIR : HAIRE, sepse une nuk shoh mundesi barazimi.

  Ne nje shkrim me te vjeter kam dhene vecme mendimin tim per XAIPE dhe nuk do te deshiroja te perseritem por do te ndalem te shprehja HIR~, e cila marre ne konsiderate edhe shembujt e saj te perdorimit qe na i solle dhe atyre qe di -ate e bejne interesante per trajtim.

  Do te doja te dija se si ti vie sa me shkurt qe eshte e mundur per te thene ate qe kam ndermend per kete fjale. Por kjo eshte krejtesisht e pamundur kur marre parasysh numrin e shprehjeve te dalura nga nje rrenje e perbashket e origjines se tyre shume te vjeter.

  Prandaj do te ndalem vetem ne spjegimin e fazes kur ajo ishte stabilizuar dhe kur pershkruate kuptime te definuara mire por me nje diapazon mjaft te gjere kuptimor.

  Shprehja "hire" me kohe ka humbur gjeresine dhe qartesine kuptimore qe ka pasur dikur. Dhe sot ate ne fjalorin e gjuhes shqipe e shohim te interpretuar me hamendjen me te larget qe ekziston - me spjegime deri ne kunderthenie kuptimore te saj etj e qe eshte shenje e qarte se rrenja origjinale kuptimore prej se ciles kane bururuar refleksionet tjera kuptimore eshte lene, harruar dhe me kete rast shthurur deri ne zhdukje.

  Problemi me i madh eshte momenti kur ajo filloi te perdorej per te shenjuar nocionin sot te mpleksur me nje artikull te parashtuar si dhe me korrupsionin e thelbit te rrenjes semantike prej se ciles buron esenca kuptimore e fjales me etimologji te njejte: "mshir" te kuptimit te saj aktual.

  Por per te mos tejkaluar per nga serioziteti edhe vet temen - do te perkujtoj degen e rrembezimeve kuptimore te perdorimeve ne silogjizma, cilesime, ablative et, si ne shprehjet e kuptimeve te fjaleve: vezhgim, sensitivitet [sensualitet], shiqsim, ndijim, venerim, vrojtim, prekshmeri, kujdes, prasysh, mbikeqyrje (mbrojtese), kompasion, virtyt, konsiderate, e tjera si keto.

  Kur kjo fjale [HIRE] arriti deri te cvedosja e shkalles kuptimore aq sa te barazoj me kompasionin meshiren e sidomos me nocionet gjenerike sic eshte virtytshmeria ajo perfundimisht u shthur dhe u cvesh pergjithmone nga semantika e saj origjinale dhe me kohe gati u zhduk per shkak te shprehjeve konkurente qe e rrethonin perfshire kusheriren e saj etimologjike sic eshte "meshira".

  Andaj sot kuptimet e saj jane ambige madje edhe kunderthenese.

  [po e la se u zgat ]
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #69
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Gjithashtu gjuha turke ka edhe shume fjale greke (perveq arabe dhe persishte) p.sh fjala "dushman" (armik) deri vone kam menduar qe eshte turke por kjo ishte e huazuar fjala greke e vjeter "dusmanis".

  Kete fjale e permenda ironikisht sepse ne fjalorin turk nuk gjenden ndonje fjale tjeter per armikun pos dushman.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GL_Branch : 07-06-2009 m 03:15

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  HUAZIME TURQISHTE N SHQIPEN - APO FJAL ILLIRISHTE - PARATURQISHTE?  Ktu sht nj det studimesh, q krkojn zgjidhje akute, sepse nuk merren shembujt as si fjalor perandorak sikur thot dikush, ja kah e kap perandoria turke gjeografikisht perandorin e saj, apo pse kaq shum fjal origjinale turqishte (se ju po thoni gabimisht, fjal turke, ngase nuk po dini vet prgjegjsen e fjals, kur nuk sht fjala pr dika turke, si etninom, por sht fjala pr gjuhn, turqishten dhe duhet t thohet - fjal turqishte, t gjuhs - n fjalorin shqip). Pra, nuk duhet marr si huazime t gjuhs perandorake turke, por si brumosje, shqiprime e vetshqiprime fjalsh turqishte, n shqipen ton, sepse sht nj pjekuri gjuhsore prmasmbrapshti, fjal q fliten n fjalorin e prditshm shqip, n fjalorin fetar, etnologjik e edhe shkencor, q e bjn qesharak e vetiu pseudoshkencor, ngase nuk sht nj loj as mahi, as ndonj shaka rasti, periudha mbi 500 vjeare (513 vjet nn Turqin, ku nj Ballkan e ma gjr, sot sht i przier triumfalisht dhunshm me fjalorin turqisht).

  Nuk mund t flitet pr vetm fjal rasti, ka t ju bie n mend, e gjoja po spjegon fjalt: boj, gajtan, pilaf, gjyveq, tatlii, etj., si fjal turq2ishte n shqipen ton... Anipse jemi n nj forum, dikush nuk jep aq mund t shprehet gjat e kjart e thell me logjik fonetike e morfologjike, por duhet shkuar e shikuar shum ma thell se q mendojn disa ktu, duke tfilluar udhn historike4 t linguistikes s ashtuquajtur indo-europiane, q mbeti ve nj koncept gjoja shkencor i prgjithsuar, pa norm as prkufizim n nj gjuh t vetme, q sht fuqimisht illirishtja pellgazgjike - po duhet shikuar e gjurmuar thell gjuha e gjuht paraturke, paraturqishte, kush ishin dhe pse mbeten gjuh t vdekura Tokarishtja, Hititishtja, Frigishtja e lasht q ishin gjuh illirike...

  Parase t marrin nj vendim absolut, se ato fjal jan huazime e barbarizma turqishte n shqipen ton, shtrohet pyetja: athua, a mos jan t gjitha t turqizma n sh2ipen ton, vet fjal t disa gjuhve illirike, e q pas pushtimeve turke n gadishullin illirik, pr pes shekuj, mbeten n fjalorin shqip - n gjuhen shqipe?

  A jan t gjitha ato fjal, t nj gjuhe paraardhse shqipe illirike, q erdhen tok me pushtuesin te ne? A mos jan t gjitha ato fjal si turqishte q i dim sot, fjalt e hershme e ndr ma t hershmet e gjuhve t strlashta pellgasike?


  Jovetm q turqishtja huazoi nga gjuht arabike e aramike, e ma larg, por formatizimi i turqishtes derisot, pas qeverimit t Ataturkut shqiptarit ton, ku ashtu ndodhi edhe me enver hoxhen e me shqipen ton 1972 ndikimi diktatorial n shkrimin shqip - ai formatizim i turqishtes, u mundua ta nxierri turqishten si nj gjuh burimore sa ma origjinale turke, si gjuh n vete n familjen e gjuhve i.e.

  Vet gjuhe q njihen t vdekura: Tokarishtja, Hititishtja, Frigishtja etj., nuk mund t jen t vdekura, prderisa shum fjal e fraza ndr ma t hershmet, jan sot n SHQIPEN E VJETR, qe nga emri TOKA.....


  vijojm kur kemi koh ma shum...
  Ndryshuar pr her t fundit nga ZANOR : 07-06-2009 m 10:21 Arsyeja: fakultative

 11. #71
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  asnje fjale turke qe eshte huazur nga shqipja nuk i perket ilirishtes. As muhalebi-ja dhe as bakllavaja dhe as nur,xhezve,penxhere,qemer etj.Ska lidhje gjuha ilire me gjysem henat e shkretetirave te Anadollit.
  Ne fakt nuk kemi nje huazim te fjaleve turke si nevoje e gjuhes Shqipe per te huazur fjale nga turqishtja, por nje trysni te Osmanishtes mbi gjuhen Shqipe.E gjithe administrata ishte turke, dhe ne fund te fundit duke mos pasur asnje lidhje me perendimin, shqiptaret u detyruan te perdornin edhe turqishten.
  Vetem se ne kemi nja dallim me fqinjet tane jugore. Ndersa ne i konsiderojme ato fjale te huaja (sidomos fjalorin e kuzhines), greket me nje paturpesi pretendojne se jane fjale greke, bile dhe gatimet turke i identifikojne si greke.
  Perandoria osmane ka pasur ndikim te madh edhe ne Greqi dhe ka mjaft huazime turke edhe ne Greqishte.
  Si perfundim une jam i mendimit se keto huazime jane drejt zhdukjes.Sot numerohen me perpikmeri sesa fjale jane te huazuara nga turqithja dhe se shpejti gjuha Shqipe do ti nxjere shume shpejt nga perdorimi duke i zevendesuar me fjale shqipe.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 12. #72
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Antarsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Duhet te shlyhen te gjitha gjuhet e armikut si : turke,arabishte,greke, e serbe e te tjere mirpo ato tani me nuk perdoren aq shum,tani eshte koha ti shlyejme te gjitha shprehjet e fjalet me permbajtje orientale...

 13. #73
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Duhet pasur kujdes me kso ironie.

  Me dhjetra mbishkrime, nga etruskishtja, ilirishtja, mesapishtja frigjishtja etj shpjegohen prmes shqipes. Ndrkoh ti po aktron,. thuajse nuk paske par asnjher mbishkrim t lasht ilir, dhe se ky qenka i pari, dhe po t befason.

  Po mir n shek. 15 u shkrua, dhe kjo nuk ndryshon a?

  Ose e zm shembull se rastsisht gjenden fakte arkeologjike se n kohn e Paleolitit ka pasur kafsh shtpiake, dhe ti do dalsh do thuash: "Jo, un kam lexuar n histori se n at koh nuk kishte kafsh shtpiake, prandaj un e konsideroj gnjeshtr kt zbulim arkeologjik". Paramendo sa pa logjik.

  Ose sikur ata q besonin Bibln, dhe thonin "jo ne e kemi lexuar se toka qndron n vend, prandaj kto jan gnjeshtra, toka nuk sillet rreth diellit".
  Ironi as q kisha n mend kur i shkrova ato fjali. Tem fare e paprshtatshme pr ironi kjo. Por mir qe e prmende, dhe munda ta sqaroj vetn.

  Jo aktrim, por pyetje, t cilat nj njeri i informuar leht i prgjegj. Arsyeja ishte t msoj m shum (ktu n forum) n lidhje me mbishkrimet n fjal. Sepse shkrimet e para n shqip sht tem jo e rrall n rrethin tim dhe desha t fitoj nj argument pr t ardhmen, t cilin nuk e di vetm "pr mendsh", por t cilin edhe di ta prdor bindshm.

  Sigurisht se nuk besoj se historia nuk sht shkenc "statike". Ajo ndryshon. ka nnkupton se besoj se n t ardhmn nuk do t jet shekulli i 15 ai i shkrimeve t para shqipe.  *

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Giulio22
  Antarsuar
  15-11-2009
  Vendndodhja
  Arban
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Si mendoni ju, sa fjal "tona" kan prejardhje nga Turqishtja?
  Citim Postuar m par nga Bizantin Lexo Postimin
  N shekullin e kaluar (20t) u bn shum prpjekje pr t'u pastruar turqizmat (kryesisht nga a. xhuvani, m. domi, s. mansaku etj) dhe n fakt ishin t suksesshme. tendencat e purizmit kundrejt gjuhs turke kishin filluar q nga k. kristoforidhi.
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  do fjal turke sht e zvendsueshme me fjal shqipe.
  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  Duke qene se pushtimi turk pati nje ndikim mjaft te madh ne etno kulturen tone per 500 vjet, pati edhe nje fluks mjaft te madh fjalesh turke ne shqip.Keto fjale u perdoren thuajse ne te gjtha sferat e jetes si ne terminologjine fetare, ne etnografi,ne ndertime dhe kudo. Duke qene se ne i jemi larguar mjaft ndikimit turk, dalengadale edhe keto fjale po e humbasin perdorimin e tyre te dikurshem. Ne fjalorin e administrates thuajse kto fjale nuk ekzistojne me. Dalengadale edhe nga fjalori yne do t dalin pergjithmone keto fjale sepse perdoruesi nuk e shikon me te arsyeshme ti perdore keto fjale. Disa dhjetra fjale i kane gjegjesat e tyre ne shqip, disa jane krijuar me vone dhe gjuha shqipe duke qene se eshte nje gjuhe mjaft dinamike eshte duke i zevendsuar turqizmat. Te mos harojme se 500 vjet pushtim nuk ishin pak dhe si thote Kadareja ne nje poeme "keshtjellat e sintakses nuk i moren dot".
  Citim Postuar m par nga xani1 Lexo Postimin
  Selman Vokshi
  Ta duam, ta msojm, ta flasim e ta shkruajm
  Shqipen ton t bukur, pa gabime e bastardime.
  Pr ju prindr shqiptar,
  Pr ju nxns shkollar,
  Kosovare e kosovar,
  Shkrova kt poezi,
  Me t vetmen porosi:
  “Shqipen ton t mrekulluar,
  t dashur e t praruar,
  sa m par pr ta liruar,
  prej shkinishts s tepruar,
  q aq shum e ka kapluar,
  q m nuk duhet duruar,
  pa pasur aspak nevoj,
  pr do dit po e zm me goj.
  ....
  T flasim shqipen pa gabime
  Kjo sht porosia ime.
  ....
  Kur e kemi shprehjen ton?!
  ....
  Kur tingllon shum m mir?!
  ....
  Pr t folur shqipen mir
  Duhet pasur shum dshir.
  ....
  Prandaj ta flasim me dshir,
  Gjuhen ton shum t mir,
  Se ky fjalor i mallkuar
  Pa nevoj i huazuar
  Shqipen ton e ka dmtuar.
  Ky fjalor i oroditur,
  Shqipen ton e ka tronditur.
  Shqipja jon sht shum e pasur,
  sht e mbl, sht e dashur,
  sht gjuh e moderuar,
  sht krejtsisht e njsuar,
  sht n bot e respektuar.
  Kt kurr s’duhet harruar.
  Prandaj t flasim me dinjitet,
  Me prkushtim e me vullnet.
  T flasim bukur, e t flasim leht,
  T flasim pastr si e do ky vend.
  Kto fjal t huaja t’i hedhim n det.
  Dhe t’i harrojm, pra prgjithmon,
  Se nuk kan vend m n shqipen ton.
  Ne se kemi aspak vshtir,
  Q shqipen ton ta flasim mir.
  Gjuhn e mbl, gjuhn letrare
  Gjuhn e bukur - gjuhn amtare.
  --------
  Halil Xani
  E zgjata pak kt poezi
  Le t jet kjo porosi
  Pr nxns, prindr e arsimtar
  Se gjuha jon sht sikur ar
  Ka plot fjal-margaritar
  Kto.. t`i harrojm
  Nga e folmja t`i mnjanojm
  Kjo porosi nuk sht e sotit
  Kemi amanet prej burrave t motit
  Citim Postuar m par nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
  Patjeter qe shqipja ka huazuar fjale turke ..ose me drejt "ne shqip jan futur edhe fjale turke" por kjo ceshtje kerkon studim me te hollsishem.
  Citim Postuar m par nga Baptist Lexo Postimin
  Kur themi "turqizem" ne mbi 50% te rasteve e kemi fjalen per "percimet e fjaleve nga turqit" me pare se per "fjale turkike".
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Jam i bindur se shumica e fjalve me origjin turke jan t zvendsueshme me fjal shqipe. Madje kjo sipas kutpimit tim si laik i shkencs s gjuhs sht edhe nj detyr parsore e ksaj shkence. Sikur t isha gjuhtar, ia kisha dedikuar jetn hulumtimit t fjalve me prejardhje t huaj dhe zvendsimin e tyre me fjal shqipe, p.sh. duke i rivn n funksionim fjalt e dbuara/harruara shqipe ose duke krijuar t reja. Gjuht tjera q moti kan klasifikuar fjalt e huaja n thesarin e tyre. N seciln gjuh t bots jan futur fjal t huaja. Diku m pak, diku m shum. Diku jan zbrapthur fjalt e huaja duke i zvendsuar ato me fjal autoktone, diku as q kan kuptuar q kan fja t huaja n gjuhn e tyre. Marrim shembull Turqishten. Kjo gjuh ka hulumtuar saktsisht fjalt e saj me prejardhje joturke, krahaso.. Nuk sht vetm Turqishtja q njeh kso hulumtimesh. Ka shum gjuh tjera. Edhe Gjermanishtja do fjale t saj ia di prejardhjen dhe zakonisht e ka fjaln gjegjse gjermane. Pse t mos ekzistoj kjo gj edhe pr Gjuhn Shqipe?
  Citim Postuar m par nga Zu_s Lexo Postimin
  Une deri para pak kam kujtuar qe fjala 'Boj' eshte fjale turke ose sllave, ketu ne kete forum e kam mare vesh qe kjo fjale ish shqip dhe te tjeret e huazuan nga ne. Dua te them qe keto fjalet e perbashketa me sllavet, turqit greket e latinet duhet studiuar dhe analizuar mire e mire para se te thuhet per to qe na qenkan fjale te huazuara nga ndonje gjuhe tjeter.
  Citim Postuar m par nga GL_Branch Lexo Postimin
  Gjithashtu gjuha turke ka edhe shume fjale greke (perveq arabe dhe persishte) p.sh fjala "dushman" (armik) deri vone kam menduar qe eshte turke por kjo ishte e huazuar fjala greke e vjeter "dusmanis". Kete fjale e permenda ironikisht sepse ne fjalorin turk nuk gjenden ndonje fjale tjeter per armikun pos dushman.
  Citim Postuar m par nga ZANOR Lexo Postimin
  Ktu sht nj det studimesh, q krkojn zgjidhje akute, sepse nuk merren shembujt as si fjalor perandorak sikur thot dikush, ja kah e kap perandoria turke gjeografikisht perandorin e saj, apo pse kaq shum fjal origjinale turqishte (se ju po thoni gabimisht, fjal turke, ngase nuk po dini vet prgjegjsen e fjals, kur nuk sht fjala pr dika turke, si etninom, por sht fjala pr gjuhn, turqishten dhe duhet t thohet - fjal turqishte, t gjuhs - n fjalorin shqip). Pra, nuk duhet marr si huazime t gjuhs perandorake turke, por si brumosje, shqiprime e vetshqiprime fjalsh turqishte, n shqipen ton, sepse sht nj pjekuri gjuhsore prmasmbrapshti, fjal q fliten n fjalorin e prditshm shqip, n fjalorin fetar, etnologjik e edhe shkencor, q e bjn qesharak e vetiu pseudoshkencor, ngase nuk sht nj loj as mahi, as ndonj shaka rasti, periudha mbi 500 vjeare (513 vjet nn Turqin, ku nj Ballkan e ma gjr, sot sht i przier triumfalisht dhunshm me fjalorin turqisht). Nuk mund t flitet pr vetm fjal rasti, ka t ju bie n mend, e gjoja po spjegon fjalt: boj, gajtan, pilaf, gjyveq, tatlii, etj., si fjal turqishte n shqipen ton... Anipse jemi n nj forum, dikush nuk jep aq mund t shprehet gjat e kjart e thell me logjik fonetike e morfologjike, por duhet shkuar e shikuar shum ma thell se q mendojn disa ktu, duke tfilluar udhn historike t linguistikes s ashtuquajtur indo-europiane, q mbeti ve nj koncept gjoja shkencor i prgjithsuar, pa norm as prkufizim n nj gjuh t vetme.. po duhet shikuar e gjurmuar thell gjuha e gjuht paraturke, paraturqishte, kush ishin dhe pse mbeten gjuh t vdekura Tokarishtja, Hititishtja, Frigishtja e lasht q ishin gjuh illirike... Parase t marrin nj vendim absolut, se ato fjal jan huazime e barbarizma turqishte n shqipen ton, shtrohet pyetja: athua, a mos jan t gjitha t turqizma n shqipen ton, vet fjal t disa gjuhve illirike, e q pas pushtimeve turke n gadishullin illirik, pr pes shekuj, mbeten n fjalorin shqip - n gjuhen shqipe? A jan t gjitha ato fjal, t nj gjuhe paraardhse shqipe illirike, q erdhen tok me pushtuesin te ne? A mos jan t gjitha ato fjal si turqishte q i dim sot, fjalt e hershme e ndr ma t hershmet e gjuhve t strlashta pellgasike? Jovetm q turqishtja huazoi nga gjuht arabike e aramike, e ma larg, por formatizimi i turqishtes derisot, pas qeverimit t Ataturkut.. - ai formatizim i turqishtes, u mundua ta nxierri turqishten si nj gjuh burimore sa ma origjinale turke, si gjuh n vete n familjen e gjuhve i.e.
  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  Ska lidhje gjuha ilire me gjysem henat e shkretetirave te Anadollit. Ne fakt nuk kemi nje huazim te fjaleve turke si nevoje e gjuhes Shqipe per te huazur fjale nga turqishtja, por nje trysni te Osmanishtes mbi gjuhen Shqipe. E gjithe administrata ishte turke, dhe ne fund te fundit duke mos pasur asnje lidhje me perendimin, shqiptaret u detyruan te perdornin edhe turqishten. Vetem se ne kemi nja dallim me fqinjet tane jugore. Ndersa ne i konsiderojme ato fjale te huaja (sidomos fjalorin e kuzhines), greket me nje paturpesi pretendojne se jane fjale greke, bile dhe gatimet turke i identifikojne si greke. Perandoria osmane ka pasur ndikim te madh edhe ne Greqi dhe ka mjaft huazime turke edhe ne Greqishte. Si perfundim une jam i mendimit se keto huazime jane drejt zhdukjes.Sot numerohen me perpikmeri sesa fjale jane te huazuara nga turqithja dhe se shpejti gjuha Shqipe do ti nxjere shume shpejt nga perdorimi duke i zevendesuar me fjale shqipe.
  Citim Postuar m par nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  Duhet te shlyhen te gjitha gjuhet e armikut si: turke, arabishte, greke e serbe e te tjere mirpo ato tani me nuk perdoren aq shum, tani eshte koha ti shlyejme te gjitha shprehjet e fjalet me permbajtje orientale..
  Pajtohemi me sa u tha n prgjigjet e naltprmendura. Mbi kt shtje t huazimve nga turqishtja, me sa kemi dijeni, mendojm se "Fjalor i Orientalizmave n Gjuhn Shqipe, Tiran 2005, i Tahir Dizdarit" sht nj vepr cilsore dhe jep nj ndihm t madhe. sht nj vepr e mirfillt krkimore, nj studim i thell shkencor. Shtjellon 4406 huazime t gjuhve orientale n gjuhn shqipe, hyr thuajse t gjitha nprmjet turqishtes. E ka edhe nj pasuri tjetr, e cila nuk duhet me kalue kurrsesi pa u vn n dukje dhe sidomos pa u shfrytzuar: fjalori i Dizdarit ka nj numr jo t vogl fjalsh t pastra shqipe, q autori i prdor si sinonime, me dhan kuptimin e orientalizmave q i trajton. Duke qen sinonime, si u tha dhe m sipr, fjalt shqipe t Fjalorit shrbejn me e ue prpara zvendsimin e fjalve t huaja, n kt rast me gurr Lindore, me fjal t mirfillta shqipe, q prcjellin t njjtin kuptim. Duke qen t pastra shqipe, ato shrbejn me e pasunue vet gjuhn shqipe. Pasi uditrisht ose jo uditrisht vrehet se jo pak syresh nuk gjinden npr fjalort e Akademis. N vend t tyre jan prgjegjset me gurr t huaj. Vepra t tilla, prve t tjrat, ndihmojn pr mbrojtjen e gjuhs pasi, mjerisht, kshtjella madhshtore e gjuhs shqipe vazhdon me u grrye e me u zhgalit prdit. Dhe sado madhshtore nj kshtjell, a mund t mbrohet pa fund vetm me nisma private idealistsh t shprfillur, pa mbshtetje, pa pare?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Giulio22 : 29-12-2010 m 11:08

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e Kanina
  Antarsuar
  14-10-2010
  Postime
  553
  Faleminderit
  7
  10 falenderime n 6 postime
  fjlala diet-dieta qe sote perdoret gjeresisht ne te gjithe boten eshte nje fjal e huazuar nga perendimi sic do te thone shume. po ti hyjme etimologjis se fjales na del se na vjen nga greqishtja dhe qe do te thote jete ose stil, menyr jetese. duket qarte se ne vete fjalen dieta po ti heqim d mbetet ieta e cila eshte e njejete me fjalen shqipe jeta, jet. duke qene se stjuesit nuk jane mare me thelle me shpjegimin e kesaj fjale e kane lene ate si pron te gjuhes greke dhe njihet si fjal greke. dieta ne teresin e saj mund te jete fjal greke por nga e moren mbi cfare baze e formuan greket ate nuk na i thote njeri e kane mbyllur aty ceshtjen. fjala jet eshte shqip dhe kete se leviz dote njeri duke qene se eshte nje rrokeshe nuk ka mundesi ta kemi mare nga dikush tjeter. po ta shohim me thelle dhe fjalen jet na del se pjesa e pare je do te thote je, te jesh, me qene. pra jet nuk do te thote gje tjeter vecse me qene te jesh. me ane te shqipes i nxoren dhe kuptimin e njesis me te vogel formuese te fjales. kjo do te thote se ne lashtesi keto qytetrime moren fjale nga tonat dhe formuan fjale te tjerat te cilat nuk ekzistonin ne fjalorin tone. ne i moren serish keto fjale te formuara prej te tjereve dhe i futem ne perdorimin tone pa e ditur se eshte fjal e jona. me kete shembull doja te tregoja se shume fjale qe quhen te huaja nuk jane gje tjeter vecse fjal qe per baz kane ate shqipe. duke dale dhe te gjuha turke mund te themi pa frike se ka ndodhur e njejta gje. e dime shume mire se turqishtja u formua ne nje ambient ne ku u ndikua nga shume gjuhe te tjera ajo greke(kostandinopoja) e cila nga ana e vete ishte e ndikuar nga shqipja-ilirishtja dhe me pas nga gjuhe te tjera te lindjes se mesme. plus qe ka dhe nje shtres te tyen te cilen ata e sollen nga azia e larget. fakti qe ne kemi fjal te njejeta me turqishten nuk do te thote domosdoshmerisht se i kemi mare ne nga ata. ose ne mund ti kemi mare prej tyre por ne baz ajo mund te jete nje fjal e formuar prej shqipes(per kete dhash edhe shembullin e fjales dieta). fjal turke me baz formimi shqip mund te kete vajtur ne menyra nga me te ndryshemet deri ne turqi qe nga jo nepermejet greqishtes nepermejet shqiptareve qe kane emigruar ne turqi nepermjet zyrtareve te larte qe kane drejtuar perandorin osmane dhe nepermjet shtreses baze qe kane te gjitha gjuhet qe eshte teper e ngjashme me shqipen.
  me kete mund te them se fjale te ngjashme mund te kemi sa te duam me shume gjuhe por qe te themi se e kemi mare ose ua kemi dhene duhet te nxjerim kuptimin forimin e saj pra etimologjin e saj. nese ne turqisht nuk arrihet te gjendet baza formuese e fjales ateher duhet te shikojm se me cfare gjuhe mund ta zberthejm dhe normalisht pastaj mund te themi me siguri se fjala i perket gjuhes me te cilen ajo na jep kuptimin etimologjik te saj. ne kete aspekt nuk duhet te nxitohemi te themi se kemi mare shume fjale turke duke pare se kemi fjale shume ngjashme me te.
  marim fjalen penxhere te ciles po provoj ti bej nje shpjegim etimologjik. pjesa e pare (pe) eshte e njejete me fjalen shqip pe,pash. dritarja sherben per te pare jasht. nuk mund te them se eshte shume bindese pasi eshte dhe nje pjes tjeter e fjales te ciles une sdi ti jap kuptim te pakten jo ne shqip. pjesa tjeter mund edhe te shpjegohet me thjesh si prapashtesa qe i jane shtuar per tu pershtatur ne gjuhen e re ku kjo fjale u fut ne perdorim. gjithsesi me teper se sa per ti dhen kuptimin etimologjik fjales penxhere ne nje tentativ modeste pasi nuk jam ndonej njohes i madh i fushes kjo ishte vetem nje tentativ per te treguar se si mund te shpjegohen fjalet e perbashketa. sigurisht qe nuk mohoj se duhet te kete shume fjale qe jane teresisht te huazuara qofte nga turqishtja dhe nga gjuhe te tjera.
  ne pergjithesi stdjuesit nisen dhe nga fakti se nese kemi nje fuqi politike dhe kulturore te madhe ajo eshte gjithmon dominuese dhe eshte ajo qe i imponon kultures tjeter te dobet dhe te vogel te gjitha aspektet kulturore dhe politike te saj. ne e dime se si romaket edhe pse nje fueqi e madhe ne vend qe ti jepnin greqis ata moren shume prej tyre ne te gjitha aspektet po keshtu me etrusket prej te cileve moren bazen me te madh gjuhesore dhe kulturore. ne te njejeten menyre mund te gjykojn edhe per shqiptaret-iliret. neve nuk jemi njohur ndonjeher per ndonje zhvillim kulturor shume te madh biles per sa i perket periudhes romake sote zyrtarsiht njohemi thejsht si pirat barbar. kjo eshte shume per tu diskutuar dhe padrejte sepse iliret kishin mbreterit e tyre kishin qytetet e tyre te zhvilluara me monedha te tyeret(tregues i nje shkalle te larte qyeteterimi per kohen) ndoshta jo sa ato greke por gjithsesi kishin cfare te jepnin. gjithashtu iliret ishin nje popull i madh per kohen qe nga epiri deri ne slloveni nje popull i tille ka pasur influencen e vete ne te gjitha drejtimet. thene te gjitha keto besoj se te gjitheve do tu lindte dyshimi para se te shprehej me siguri mbi cfare kemi mare dhe mbi cfare kemi dhene.

 16. #76
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  240
  Faleminderit
  10
  25 falenderime n 24 postime

  Pr: Fjalt turke n Gjuhn Shqipe

  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Prshendetje s bashku.

  Mendoj se kam t drejt, nse them se numri m i madh bastardimeve t Gjuhs Shqipe e ka prejardhjen nga Turqishtja (e nprmjet t saj nga Persishtja e tutje). Sepse deri sot ndoshta kam msuar pr mijra fjal me prejardhe turke n Shqipe, dhe pothuajse gati do dit msoj tjera.

  Si mendoni ju, sa fjal "tona" kan prejardhje nga Turqishtja? Cilat jan kto? Dhe cilat prej tyre jan t pazvendsueshme me fjal shqipe?

  *
  Teme interesante. Ne fakt shume fjale qe na tingellojne si turqisht ne fakt jane fjale arabe dhe ato me te lashtat perse. Fjale nga persishtja mund te kene hyre ne gjuhen shqipe edhe me heret nga pushtimi otoman. Shqipopedia ka bere ne fakt nje pune shume te mire per fjalet me etimologji nga persishtja dhe per fjalet me etimologji nga arabishtja ndersa per gjuhen turke nuk vendosur fjalet me etimologji nga turqishtja por fjalet e perbashketa me gjuhen turke (qe do te thote se jane perfshire edhe fjale nga gjuhe te tjera) Hidhu nje sy fjaleve dhe krahasimet e tyre me gjuhet e tjera se ja vlen. Nga persishtja kemi marre 174 fjale nga arabishtja 231 ndesa nga gjuha turke numri eshte shume here me i madh duhet mbi 3000 fjale, duke perfshire akoma dhe fjalet qe nuk perdoren me.
  Ndryshuar pr her t fundit nga aimilius : 31-01-2018 m 00:45

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Fjalt turke n Gjuhn Shqipe

  Gurbet-i,kurbeti,grbet. Ne fjalorin etimologjik te G.Meyerit : Largim nga vendlindja ; shtegtim ne dhe te huaj. Ne fjaloret e gjuhes shqipe,kurbet i larget,u nis per kurbet. Vate ne kurbet-Jugu. Me marr rrugat e grbetit-Veri.
  Shembuj,fjale te urta. "S'te pyesin 'bere ne kurbet por 'solle" (Laberi). "Nje jave kurbet nje muaj muabet". Kurbeti eshte per burra e jo per gra dhe per pula" (Jugu). "Shume ven ne kurbet,pak piqen me ksmet" (Lunxheri). "Mir-o me goje s'm flet,pse s'ma ben me hisharet ? Se kam burrin ne kurbet,pastaj vjen dhe me vret" (Zagori). " Kush beri sebep kurbe'n,me sy mos pafte xhene'n" (V.Detit)."Ti moj Shkoder e shkret shum djelm t'ri ke qit ne grbet (Shkoder)." Zun yjt rrallojn,zune kurbetli'e shkojne,trim more" (Skrapar)
  Grbeti emer fisi ne fshatin Kosma te Shkodres.
  Grbeti geg;kurbeti,kurbetlli,kurbetar tosk. te parat me mbrapashtesat turke i,lli.
  Ne tosk. kurbat,kurbatk-arixhi,arixhesh (G.Meyer),edhe ne Siri kurbati emertohen arixhit (edhe Sekr.gurbet "cinganin;...gurbetcija covjek,koji ide na gurbet u tudinu na rad.. Rum.kurbet (Miklosich)..

  Nga turqishtja gurbet. G.Meyer qe lidhet me arabishten garip,i varfer,i ngare,i merguar.

  (Tahir Dizdari).

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Fjalt turke n Gjuhn Shqipe

  dai-ja m.Veri : burr,trim; dordhan,bujar,mikprites ; sokol.kreshnik,dakol;zemermadh. Daija i dheut,burre katerqinsh (1).
  Pvb."e para e femive,e dyta e daive". Dai qorr,pa gja n'oborr " (Shk.). "Si mua mbas daish" (Kosove). "Udha e mbare krushq e dai- Se m'ka ardhun fati i ri !" (nga kanga e Aga Imerit). "'jane kto gja-m qi na bjen era ?- Lufte po bajne Rugova e Peja- Peja e vogel,Peja e shkrete,- Shum dai na kan met' n'Reke". (nga luftat me Mal te Zi,Kosove 1878).

  3.Miloksich (Tu. El. I 44) e kujton nga ar. da'i (thirres,lutes) (2). 4. Ke G.Meyer 58,dai m. "djalo i forte,hajdut",adj." i vlefshem,trim,guximtar nga tur. dahi "dinak,i zoti,i rafinuem" Ma poshte po per shqipen dahi " i gjalle,i shkathte". Perkueshm me trajten ne tur., ar. dahi (veprues i deha, me aspiraten e thjeshte h e te shkronjave arave),do te thote ; njeri i pajisun me nji zgjuetsi dhe inteligjence te jashtezakonshme, i veant' i shekullit,i rrall'i epokes " (Sami 601) (3)
  5. Per sekr. ke Esih 39,daija "kundershtar, pretendent", por po aty dhe dahija "njeri qe shtjen ne dore pushtetin,njeri qe i perket pushteti". Per kt te fundit bjen tur. daglli (?) "malsuer". Por ke Bakotiq 159 dahija (me epentez te -h- ndoshta per te zhduke hiatin),nga tur. daija (?) me kuptimin turk " i arratisun,kaak,hajdut etj."

  Ne tur. dayi pose veshtrimit "daj", b) kapidan,kreu i nje anije ; c) daiu i oxhakut ; oficer n'organizaten e jenierevet ; ) titull sundimtar ne viset berbere (Algjeri,Tunizi) ne kohen e sundimit osman (ne gjuhet e perendimit dey) (Sami 874)

  6) Daillaref. Shkod. "burrneshe,sokoleshe,fisnike,burrakoe ", me prapashtesen turke te shumsit,-llar,pra shumes i singularizuem.
  7) Daillek-u m. (turk. dayilik) Shk.bujari.burrni,mikpritje. "Daillekun s'ia hjek gja,i shkon per fis". Edhe ne sekr.,dahijnski dahiluk (Mikl.Esih ).

  (1) Qytetari shkodran tradicionalisht e ka per zakon qe kur don t'i bzaje nji malsori,te cilin nuk e njef per s'afermi,si per sajdi i drejtohet me " o dai" dhe ne marredhanie ; "po,jo more dai",njashtu sikurse malsores "o fisnike".

  (2) da'i n'arab. asht veprues i du'a "lutje,invokim,etj (sh.dua,duva ne ket fjalor),keshtu ne kuptimin e atij qe lutet,lutes,invokues.duaxhi. Me art.arab ed-da'i (asim.nga el-da'i),asht nji term qe kane pase perdor-ne fund te shkresave te korespondences sidomos klasa e ylemave (hoxhallarve dijetar),ne vend te bendenezit qe perdorshin te tjeret. Historikisht ; ne gjysmen e pare te shek. VIII., prej sternipve te r'Abazit (ungj i Profetit,neper te cilin do te delte ne skene te sundimit dhe te halifatit dinastija e Abasidvet dhe te nji pjese te vogel nga parsija arabe qe kishin ngule ne Horasan t'Iranit kane qene ba shum konspiracione kundra dinastise sunduese t'Omajadvet me qender ne Damask. Asokohe shum misjonare te zote te kesaj natyre agjitacioni,mbiemnoheshin da'i "thirres,ftues". Kjo kategori misjonaresh te renduem e me hjerarki,tue marre anen e pretenduesve legjitim te trashegimit te sundimit ne Horasan,si dhe te grumbullimit te te pakenaqunve (embrione keta te kryengritjes se madhe,qe mbas pak do te zberthenet e te perfundonte me rrezimin e dinastise se Damaskut) mblidhnin kontribute nder partizan,tue propagandue e cyt gjithandej per te ia arrite qellimit.

  (3) Ne letersine turke-osmane,dahi,perdoret ma se forti si epitet per njerez te mdhaj e gjenial te kohes,keshtu s''asht gja komune per dokedo. Me epenteze te nji guturali (ndoshta per tu shmang hiatit ne dai,si 'mund te kete ngja dhe ne serbo-kroatishten qe u permend siper),dyshoj si per veshtrimet ne shqipet ashtu edhe n'ata per gjuhen huazuese si 'permbahet ke Meyer e mandej ke Leotti 94,ku pose tjerash edhe "predone,bandito,brigante"(?). Ne lidhje me burimin dayi te turkishtes,vlen per tu pase parasysh dhe kompozita kaba-dayi "njeri qe shet trimni" (per shqipen sh. kapadai ne ket fjalor),perbame nga kaba "trashaman",dhe dayi qe u shpegue me nalt.


  Tahir Dizdari.1965(S.F.f 48.49)

 19. #79
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  240
  Faleminderit
  10
  25 falenderime n 24 postime

  Pr: Fjalt turke n Gjuhn Shqipe

  Citim Postuar m par nga Hyllien Lexo Postimin
  Zotri,

  Ju thoni --> "mijra fjal".
  Na i listoni kto mijra fjal n forum. Turqishtja vet ashtu sic sht nj popull i sajuar, ashtu e ka dhe gjuhn t sajuar.
  Hahaha. Ky ne fakt eshte koncept i gabur. Edhe shprehja ashtu thote, Tjetrin mos e duaj por hisene ja ruaj.
  Thene kete, gjuha turke nuk duhet injoruar apo nenvleftesuar aspak! Pasi te gjitha gjuhet e fuqive boterore jane gjuhe te fuqishme.
  Sepse qe te arrije nje popull te behet superfuqi, te organizohet te pushtoje, te dominoje dhe tju imponohet shteteve dhe kulturave te tjere
  e ka te domosdoshem nivelin e larte gjuhesor pasi te gjitha keto, kerkojne nivel te larte komunikimi.
  Latinishtja, Greqishtja, Arabishtja, Gjermanishtja, Turqishtja, Rusishtja, Frengjishtja, Anglishtja jane qe te gjitha gjuhe te forta dhe dominuese.
  Ndoshta kjo qe nje arsye pse ne skemi qene superfuqi pasi, nuk e arritem kete zhvillim gjuhesor ne kohe.

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,924
  Faleminderit
  406
  498 falenderime n 419 postime

  Pr: Fjalt turke n Gjuhn Shqipe

  Din-i (arab.din)(1) Fe,religion,kult. Be,betim i vjeter ; "pasha dinin,per dint". E perdorur edhe ne menyre figurative per ; "gjelle pa piken e yndyres,djathe si shtupe etj etj"

  Pvb. "I del zot si magjypi dinit (Shk.). "Amanet,mori ti nane- E pash din'e e pash imane- E pash gjite si me ke dhane" (nga te Mujit,Kosove). "Pasha te them nje fjale :-Ndrrofsha din' dhe iman- (N') Qafzez s'vete i gjalle" (Bleta Shqiptare). " Ne t'i xjerrsha,moj,me pre krejet-Dalsha dinit e dalsha fejet:- Dalsha dinit edhe imanit- Tridhet dit'e ramazanit " (valle Shk.) " Se keto jane shkruar me din e me imam,me themel e me shkoqitje ". (Don Kishot 104 Noli)
  2 Dindar me prapashtesen perse -dar (ne Puke edhe dintar); i devotshem,besimtar. " Per t'ia shtruem udhen shtektarit,- Per dintar e kryqeli" (Fishta).
  3 Dinsz-e (me prapashtesen mohues turke-siz) i pa fe,i pa fare yrnekut.

  1) Me -din ne mbarim te fjales si element perbames,trajtohen shum emna te perveem,aq te perhapun edhe tek ne : Xhelaleddin (se ketejmi Xheladin,Xhelal,Xhel,Xhelo) "madhnija e fese"; Nuredin "shkelqimi i fese". Zijahudin "drita e fese". Sabaheddin "mengjes i fese".Salaheddin "mirsija,paqia e fese".Fahredin "lavdija e fese". Sejfeddin "shpata e fese".Qerameddin "doredhansi i larte i fese".Husameddin "shpata e prefte e fese" Xhemaleddin " bukurija e fese"; Hajreddin "vlera,dobija e fese" Nasreddin "ndihma e fese" Izedin "ndera e fese"

  Tahir Dizdari.

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fjalt e huaja n gjuhn shqipe
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 09-01-2010, 13:55
 2. Historia e alfabetit t gjuhs shqipe - Stavri Skndo
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-10-2009, 15:44
 3. Windows XP n gjuhn shqipe!
  Nga edspace n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 24-07-2008, 20:27
 4. Nj tez e Selman Rizs pr gjuhn letrare shqipe
  Nga shendelli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-10-2003, 12:09
 5. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-11-2002, 10:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •