Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  615
  Faleminderit
  1
  15 falenderime n 14 postime

  Teqea e Madhe e tarikatit Saadi

  Mexhid YVEJSI, Gjakov

  AKADEMI, PRKUJTIM, PRURIM

  N Salln e Madhe t Pallatit t Kulturs, n Gjakov, ditn e hn, me 18 Maj 2009, u zhvillue nj Akademi n nderim t Teqes s Madhe, t tarikatit Saadi, veprimtaris q bri ajo ndr shekuj n dobi t shtjes fetare-kombtare, q nga themeluesi Shejh Sylejmani dhe deri tek Shejh Shefqeti (1900-1952).
  N kt akademi prkujtimore morn pjes shum qytetar, jo vetm nga Gjakova, jo vetm nga Kosova, por edhe nga Presheva, Shqipria, Maqedonia
  Ndr shum mysafir t nderuar ishte edhe Ambasadori i Shqipris n Prishtin, Dr. Islam Lauka, i cili prve q prshndeti kt akademi, ai i vlersoi figurat e ndritura fetare, q kan kontribue edhe pr shtjen kombtare
  N kt akademi mori pjes edhe Akademik Esat Stavileci, i cili si gjakovar, ndjehej shum krenar pr vendlindjen e tij, q ka dhn personalitete me kaq rndsi
  Gjithashtu, prve shum t tjerve, n kt akadami ka prshndetur, ka folur edhe kryetari i Komuns s Gjakovs, Dr. Pal Lekaj, i cili ndr t tjera tha:
  Ne duhet t mburremi me prijs t till fetar dhe kombtar, q n ditt m t vshtira vepruan, flijuanAta shkuan nga e mira e kombit e dashuris e civilizimit
  Pr figurat historike, n veanti t Shejh Shefqet Shehut dhe t Shejh Musa Shehzads, q ka nxjerr Teqeja e Madhe e Gjakovs dhe e Prizrenit, kan folur edhe personalitete t tjera me rndsi
  Gjat ksaj ceremonije, e cila u pasurue edhe me disa ilahi e pika t tjera kulturore-artistike, u promovue edhe nj monografi.
  Kjo monografi, e shkruar nga Faik Doda dhe Ernest Luma me titull DRITA HYJNORE DHE KOMBTARE NDR SHEKUJ E TEQES S MADHE AUTOQEFALE BALLKANIKE, i prkushtohet, si tregon vet titulli, Teqs s Madhe t tarikatit Saadi n Gjakov dhe asaj n Marash t PrizrenitPr kt monografi foli historiani, recenzenti, Dr. Parim Kosova, nga Prizreni
  Kjo akademi, kjo ceremoni, sht mbajtur edhe n nderim, n prkujtim, n 12-t vjetorin e pranimit t Hilafetnames t Shejh Musa Shehut, pr t udhhequr, drejtuar, udhrrfye, parimet fetare-mistike, si po quhet tani,
  Teqja e Madhe Autoqefale Ballkanike
  Shejh Musa Shehu sht djali i Shejh Abdylvehab Shehut, (1927-1998), i cili ishte djali i madh i Shejh Shefqetit, (1900-1952). Kur ndrroi jet Shejh Shefqeti, me 11 Mars 1952, ather pr dy vjet mbet i zbrazur vendi tij
  Kshtu, pas dy vjetsh, me 15 Janar 1954, Abdylvehabi u gradue me titullin Shejh i Tarikatit Saadi) dega apo kolli Axhizijje. Kt titull e pranoi nga Shejh Hyseini, i cili e kishte pranue nga Shejh Mehmedaliu nga Shkupi, n vitin 1953.
  Pra, pas Shejh Shefqet Shehut, vjen Shejh Abdylvehabi apo Sheh Dyli, si quhej nga populli, i cili e ka drejtue Teqen e Madhe t Gjakovs mbi 45 vjet, deri sa ndrroi jet me 9 Korrik 1998, kurse sht varrosur me 10 Korrik 1998, n Teqen e Madhe
  Dhe m n fund, pas ors 16, me qindra besimtar me ilahi, lutje dhe Ziqr, duke e prmendur, duke e prkujtuar, Krijuesin, All-llahun e Madhruar, sht pruruar, inaguruar, Tyrbja e Shejh Shefqetit, afr Urs s Llukacit, n Gjakov

  Mexhid YVEJSI, Gjakov

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Rroni01
  Antarsuar
  19-03-2009
  Postime
  359
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Dr. Pal Lekaj, i cili ndr t tjera tha:
  “Ne duhet t mburremi me prijs t till fetar dhe kombtar, q n ditt m t vshtira vepruan, flijuan…Ata shkuan nga e mira e kombit e dashuris e civilizimit…”


  Urime.

 3. #3
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  O njeri, te kam thene edhe njehere, mos shkruaj ketu ceshtje qe nuk i perkasin Bektashizmit.Cna ngatron me Sa'adi tani
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 4. #4
  ve ila Tarikim Mustekim
  Antarsuar
  08-05-2009
  Vendndodhja
  Gjilan - Kosov
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  O njeri, te kam thene edhe njehere, mos shkruaj ketu ceshtje qe nuk i perkasin Bektashizmit.Cna ngatron me Sa'adi tani
  Pse te mos shkruhet per Sa'adi? Apo mos doni te thoni se Bektashizmi nuk eshte Islam dhe per kete mos te ngatrrohen Sa'adi-Musliman? hmmm...logjik=0

 5. #5
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Nuk dua te them se Bektashizmi nuk eshte Islam, por Sa'adizmi nuk eshte Bektashizem.Ky eshte kend per Bektashinjte.Te gjitha tarikatet Islame nuk mund te hyjne tek Bektashizmi.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Teqea e Madhe e tarikatit Saadi

  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  Nuk dua te them se Bektashizmi nuk eshte Islam, por Sa'adizmi nuk eshte Bektashizem.Ky eshte kend per Bektashinjte.Te gjitha tarikatet Islame nuk mund te hyjne tek Bektashizmi.
  Bel ami e ke shume gabim, per me rregull ky forum do duhej te quhej Sufi forum, e jo Bektashi, sepse Bektashi eshte tarikat I Sufizmit, njejte sikur Saa'di, Naqshibendi, Kadiri,Rifai etj. Prandaj nuk eshte gabim kjo teme aspak, gabim eshte emri I forumit Bektashi, ngase Bektashi nuk eshte fe ne vete, eshte njeri nder tarikatet e Sufizmit, sic jane ato me larte qe I ceka.

 7. Anetart m posht kan falenderuar toxic47 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Tema t Ngjashme

 1. Shejh Shefqet Shehu (1900-1952)
  Nga Mexhid Yvejsi n forumin Komuniteti bektashi
  Prgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 03-08-2013, 10:21
 2. RRETH TARIKATIT SHAZILI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakov
  Nga Mexhid Yvejsi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-04-2009, 04:52
 3. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 12:25
 4. Disa nga njerezit e medhenj te Tarikatit Halveti
  Nga rapsod n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 05-05-2006, 18:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •