Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 67
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga A_C Lexo Postimin
  GV_USA pershendetje.

  E zgjedha te pergjigjem ty pasiqe te tjeret japin argumente te cilave iu kam pergjigjur me larte dhe kete teme nuk e kam hap qe te i shkruaj disa here gjerat e njejta.

  Pikerisht ketu eshte edhe i gjith qellimi i kesaj pjese te temes. Besimtaret shume shpesh i ngaterrojne proven edhe besimin duke mos e kuptuar qe njera e perjashton tjetren. Nuk mund ta besosh nje gje te cilen mund ta faktosh. Dhe ky te dashur bashkebesimtar eshte temeli. Si mund te flasim per imtesira perderisa nuk jemi brenda kornizes se konceptit besim??

  Ne lidhje me pytjen tende, pikerisht kesaj qe ti pyet i jam pergjigjur me larte. Pra nese do te kishte mundesi te provohet ekzistenca e Zotit, nuk do te ekzistonin besimtaret e Zotit. Kjo nuk e ben besimin ne Zot me te dobet, por e ben me te forte dhe me real.  Pa dyshim qe kjo qe thua eshte e vertete. Nuk do te thote qe nuk ka mundesi qe te faktohet ekzistenca e Zotit, por deri sot njeriu nuk ka pase mundesi qe ta faktoje nje gje te tille andaj lind nevoja per besim pra ne mungese mundesie per ta faktuar.

  Ne te vertete besimi ngritet mbi logjiken, perndryshe eshte besim i palogjikshem sic eshte besimi ne gjesende ose bestytnite tjera. Objektivisht i vetmi dallim ne mes te besimeve eshte se sa i logjikshem eshte ai besim. Argumentet te cilat i sollen shumica e bashkebiseduesve ne kete post e bejne besimin ne Zot me te logjikshem.

  Pra, perderisa cdo gje qe ekziston ne bote e ka autorin, atehere eshte e logjikshme te besohet se edhe gjerat baze e kane autorin e tyre i cili eshte mbi natyren(Zoti). Kjo nuk paraqet deshmi por nje besim te logjikshem.

  Ne momentin qe i kuptojme drejte keto gjera pastaj ky drejtekuptim i perjashton shume devijime qe ndodhin ne mesin e Muslimaneve sot dhe perjashton mundesine e manipulimit me njerez nga disa.
  hahaaaaaaa
  gjete terren per teorite e tua tek Gostivari_usa,he
  ore "bukurosh" desha te dija nga ty se ēfare quan fakte ti?
  kush eshte deshmi per ty?

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2007
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga abdurrahman_tir Lexo Postimin
  hahaaaaaaa
  gjete terren per teorite e tua tek Gostivari_usa,he
  ore "bukurosh" desha te dija nga ty se ēfare quan fakte ti?
  kush eshte deshmi per ty?
  Besoj e ke parasysh cka do te thote fjala teori? Keto qe une paraqita skane asnje ngjajshmeri me teorine.

  Nuk eshte me rendesi se cka quaj une apo ti fakte por ajo se cka eshte fakti ne realitet. Fakt eshte nje gje e cila mund te provohet(vertetohet) qe eshte, apo dicka qe perceptohet drejt per se drejti, pra dicka qe objektivisht ekziston dhe eshte e pakontestueshme. Perderisa besimi(sic e ceka disa here deri tani) eshte pranimi si i vertete i nje gjeje pa e vertetuar fare dhe i takon subjektives.
  Shembull: Une besoj se Tirana do te behet kryeqytet i te gjithe Shqipetareve anembane, perderisa une e di - pra mund ta provoj ose vertetoj qe Tirana ekziston dhe se eshte kryeqytet i Shqiperise dhe nuk kam nevoje ta besoje nje gje te tille.

  E ben tash dallimin se cka eshte cka?

  Dhe tani mund te flasim ne ketu deri kur bie bore por nuk do te mund ta shtremberojme besimin e ta bejme faktueshmeri dhe gjithashtu nuk mund ta faktojme ekzistencen e Zotit. Nuk kane mund ta bejne shume me te menqur se une ti deri sot.

  Allahu i madheruar njeriut besoj se i ka dhene te gjitha dispozitat per te arritur tek arsyetimi i besimit ndaj tij, prej atyre me madheshtoreve eshte vet logjika.

  Sa i perket gjuhes tende te arrogances, jam i kalitur ti injoroj te gjitha ato dhe te perqendrohem tek tema perderisa forumi eshte ketu qe secili perpos ideve ta prezantoj edhe kulturen dhe vetedijen e tij.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga A_C Lexo Postimin
  Besoj e ke parasysh cka do te thote fjala teori? Keto qe une paraqita skane asnje ngjajshmeri me teorine.

  Nuk eshte me rendesi se cka quaj une apo ti fakte por ajo se cka eshte fakti ne realitet. Fakt eshte nje gje e cila mund te provohet(vertetohet) qe eshte, apo dicka qe perceptohet drejt per se drejti, pra dicka qe objektivisht ekziston dhe eshte e pakontestueshme. Perderisa besimi(sic e ceka disa here deri tani) eshte pranimi si i vertete i nje gjeje pa e vertetuar fare dhe i takon subjektives.
  Shembull: Une besoj se Tirana do te behet kryeqytet i te gjithe Shqipetareve anembane, perderisa une e di - pra mund ta provoj ose vertetoj qe Tirana ekziston dhe se eshte kryeqytet i Shqiperise dhe nuk kam nevoje ta besoje nje gje te tille.

  E ben tash dallimin se cka eshte cka?

  Dhe tani mund te flasim ne ketu deri kur bie bore por nuk do te mund ta shtremberojme besimin e ta bejme faktueshmeri dhe gjithashtu nuk mund ta faktojme ekzistencen e Zotit. Nuk kane mund ta bejne shume me te menqur se une ti deri sot.

  Allahu i madheruar njeriut besoj se i ka dhene te gjitha dispozitat per te arritur tek arsyetimi i besimit ndaj tij, prej atyre me madheshtoreve eshte vet logjika.

  Sa i perket gjuhes tende te arrogances, jam i kalitur ti injoroj te gjitha ato dhe te perqendrohem tek tema perderisa forumi eshte ketu qe secili perpos ideve ta prezantoj edhe kulturen dhe vetedijen e tij.
  si e the :


  "Fakt eshte nje gje e cila mund te provohet(vertetohet) qe eshte, apo dicka qe perceptohet drejt per se drejti, pra dicka qe objektivisht ekziston dhe eshte e pakontestueshme. "

  shume mire.............ore bravo.............vetem se..............sme the gje
  vazhdon te vertitesh mbas disa fjaleve ku semantika (kuptimi) i fjaleve nga ana jote ne nje menyre te caktuar(si e don ti) nuk perben "fakt".
  nuk ke bere gje tjeter veēse je futur ne nje labirinth fjalesh te papercaktuara drejt.nese vazdon keshtu zor se del.do lodhesh e do lodhesh e po ne piken nga je nisur do mberrish.ne kete menyre nuk ke rrugedalje.
  si the more,me lart,.......perceptim.............
  po kush e ben perceptimin?
  nuk po ndalem me tek ajo fjala tjeter e madhe "objektivisht" se behem bajat pastaj.
  pastaj ēeshtja e ekzistences se Zotit eshte e pakontestueshme..........dhe shembullin me te mire e kam pasur ne bisedat qe kam bere me ateistet dhe perfundimi ka qene se ata nuk eshte se nuk e besonin Zotin porse ata nuk donin ta besonin Ate dhe njeri prej tyre ma ka thene troē se besimi ne Zot ate e ngushton per te bere ate qe do ai.

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2007
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga abdurrahman_tir Lexo Postimin
  si e the :


  "Fakt eshte nje gje e cila mund te provohet(vertetohet) qe eshte, apo dicka qe perceptohet drejt per se drejti, pra dicka qe objektivisht ekziston dhe eshte e pakontestueshme. "

  shume mire.............ore bravo.............vetem se..............sme the gje
  vazhdon te vertitesh mbas disa fjaleve ku semantika (kuptimi) i fjaleve nga ana jote ne nje menyre te caktuar(si e don ti) nuk perben "fakt".
  Perkufizimet e fjaleve nuk i bej une, une vetem i marre prej ndonje burimi te caktuar dhe i sjell. Nuk jam une autoritet kompetent per kete. Perndryshe perkufizimin e fjales fakt(edhepse eshte aq intuitiv sa ska nevoje per perkufizime formale) mund ta gjesh ne fjalore te ndryshme edhe ne internet.

  nuk ke bere gje tjeter veēse je futur ne nje labirinth fjalesh te papercaktuara drejt.nese vazdon keshtu zor se del.do lodhesh e do lodhesh e po ne piken nga je nisur do mberrish.ne kete menyre nuk ke rrugedalje.
  si the more,me lart,.......perceptim.............
  po kush e ben perceptimin?
  nuk po ndalem me tek ajo fjala tjeter e madhe "objektivisht" se behem bajat pastaj.
  Labirint te duket ty nga jashte pasiqe nuk e sheh big picture por vetem dy a tri rruge dhe te duket se nuk ka zgjidhje.

  Me pyet se kush e ben perceptimin. Njeriu e ben perceptimin dhe? Ajo qka e percepton drejt per se drejti nepermes shqisave nuk ka nevoje qe te provohet fare. Cfare nevoje ka te provohet qe ekziston dielli kur e sheh i gjithe njerezimi?

  pastaj ēeshtja e ekzistences se Zotit eshte e pakontestueshme..........dhe shembullin me te mire e kam pasur ne bisedat qe kam bere me ateistet dhe perfundimi ka qene se ata nuk eshte se nuk e besonin Zotin porse ata nuk donin ta besonin Ate dhe njeri prej tyre ma ka thene troē se besimi ne Zot ate e ngushton per te bere ate qe do ai.
  Nje gje: une nuk jam ateist, pasiqe kam nje pershtypje se te githe kete diskutim po e con ne ate drejtim. Per dallim nga shume ketu, une i luftoj ateistet(jo me dhune, ajo eshte per te mjere!) ne rrafshet reale jo me sy te mbyllur duke i injoruar faktet.

  Une jam besimtar por jo paragjykues. Une e besoj ekzistencen e Zotit por nuk e paragjykoj.

  Distanca rrugore ne mes te Tiranes dhe Durresit eshte rreth 35km. Nuk je me ne qender te Tiranes nese i ben 300km nga Durresi pasiqe nuk je ne Tirane fare.

  Falja e Namazit behet 5 here ne dite. Nuk je me musliman nese i fal 6 vakte por je me pak musliman.

  Ne te njejten menyre, koncepti besim e ka perkufizimin e vet. Nuk je me besimtar nese largohesh nga vet perkufizimi i fjales dhe behesh paragjykues duke pohuar se mund ta faktosh ekzistencen e Zotit. Ne te vertete nuk je me besimtar fare.

  Selam Alejkum

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga A_C Lexo Postimin
  Perkufizimet e fjaleve nuk i bej une, une vetem i marre prej ndonje burimi te caktuar dhe i sjell. Nuk jam une autoritet kompetent per kete. Perndryshe perkufizimin e fjales fakt(edhepse eshte aq intuitiv sa ska nevoje per perkufizime formale) mund ta gjesh ne fjalore te ndryshme edhe ne internet.  Labirint te duket ty nga jashte pasiqe nuk e sheh big picture por vetem dy a tri rruge dhe te duket se nuk ka zgjidhje.

  Me pyet se kush e ben perceptimin. Njeriu e ben perceptimin dhe? Ajo qka e percepton drejt per se drejti nepermes shqisave nuk ka nevoje qe te provohet fare. Cfare nevoje ka te provohet qe ekziston dielli kur e sheh i gjithe njerezimi?  Nje gje: une nuk jam ateist, pasiqe kam nje pershtypje se te githe kete diskutim po e con ne ate drejtim. Per dallim nga shume ketu, une i luftoj ateistet(jo me dhune, ajo eshte per te mjere!) ne rrafshet reale jo me sy te mbyllur duke i injoruar faktet.

  Une jam besimtar por jo paragjykues. Une e besoj ekzistencen e Zotit por nuk e paragjykoj.

  Distanca rrugore ne mes te Tiranes dhe Durresit eshte rreth 35km. Nuk je me ne qender te Tiranes nese i ben 300km nga Durresi pasiqe nuk je ne Tirane fare.

  Falja e Namazit behet 5 here ne dite. Nuk je me musliman nese i fal 6 vakte por je me pak musliman.

  Ne te njejten menyre, koncepti besim e ka perkufizimin e vet. Nuk je me besimtar nese largohesh nga vet perkufizimi i fjales dhe behesh paragjykues duke pohuar se mund ta faktosh ekzistencen e Zotit. Ne te vertete nuk je me besimtar fare.

  Selam Alejkum


  nese je musliman te keshilloj te mos shkruash me keto gjera si puna e ketyre me siper.ok

  se ke thene :


  "Falja e Namazit behet 5 here ne dite. Nuk je me musliman nese i fal 6 vakte por je me pak musliman. "  pasha Allahun mos shkruaj me gjera te tilla se nuk ka me pak musliman apo me shume musliman por ka muliman dhe jomusliman, e tek muslimanet ka muslimane me iman te forte dhe musliman me iman te dobet,mire.

  dhe nuk me je pergjigjur nje pyetjeje e po ta bej serish:

  nese sheh nje pallat a mendon se e ka ndertuar dikush apo eshte ndertuar vete?

  pergjigju kesaj nese je i sinqerte e nese jo atehere ben mire te mos dalesh nga keto ane e te flasesh broēkulla.nuk kemi nevoje per demagogji kaq patetike.
  dhe kjo nuk eshte paragjykim porse gjykim ne baze te asaj qe ke shkruajtur.
  ore te vjen tjetri e te thote qe une e kam mire e ju e keni keq dhe keshtu qe duhet te besoni ato qe them une.ik ore shoku e baj naj pune.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2007
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga abdurrahman_tir Lexo Postimin
  nese je musliman te keshilloj te mos shkruash me keto gjera si puna e ketyre me siper.ok

  se ke thene :


  "Falja e Namazit behet 5 here ne dite. Nuk je me musliman nese i fal 6 vakte por je me pak musliman. "

  pasha Allahun mos shkruaj me gjera te tilla se nuk ka me pak musliman apo me shume musliman por ka muliman dhe jomusliman, e tek muslimanet ka muslimane me iman te forte dhe musliman me iman te dobet,mire.
  Tendenca te tilla te monopolizimit te "logjikes fetare" shoh une cdo dite, posaqerisht nga sektaret e ndryshem qe perdorim argumentet e "dijetarit".

  dhe nuk me je pergjigjur nje pyetjeje e po ta bej serish:

  nese sheh nje pallat a mendon se e ka ndertuar dikush apo eshte ndertuar vete?

  pergjigju kesaj nese je i sinqerte e nese jo atehere ben mire te mos dalesh nga keto ane e te flasesh broēkulla.nuk kemi nevoje per demagogji kaq patetike.
  dhe kjo nuk eshte paragjykim porse gjykim ne baze te asaj qe ke shkruajtur.
  ore te vjen tjetri e te thote qe une e kam mire e ju e keni keq dhe keshtu qe duhet te besoni ato qe them une.ik ore shoku e baj naj pune.
  Problemi eshte se jam pergjigjur ne kete edhe ate disa here, por ti thjesht ke vendosur ta injorosh pergjigjjen time.

  Pytja ishte:

  "nese sheh nje pallat a mendon se e ka ndertuar dikush apo eshte ndertuar vete?"

  Nese mendon me gjate, ti ketu e gjen pergjigjjen brenda per brenda pyetjes. Ti me pyet mua se cka une mendoj. Ti nuk me pyet mua se cka eshte e verteta. Nese me pyet cka une mendoj, une te them se jo qe mendoj por e besoj me plot fuqi qe pallatin e ka ndertuar dikush dhe se e besoj qe e ka ndertuar njeriu. Por, besimi im duhet ta kete edhe anen e arsyeshme pra, per ta bere besimin meritor une duhet ta mbeshtes me argumente logjike. Ne kete rast une them se une besoj qe eshte ndertuar nga njeriu pasiqe godinat gjenden ne boten ku njeriu jeton, pasiqe eshte e formuar nga tullat te cilat gjenden ne shumicen e ndertimeve tjera qe i nderton njeriu, pasiqe kso lloj godinash ekzistojne me miljona dhe te gjithat i ka ndertuar njeriu. Pra shume lehte ne baze te eksperiences dhe probabilitetit mund ta shpjegoj besimin tim.

  Por pytja kyqe eshte: Edhepse mund ta paraqes argumente te ndryshme per ta mbeshtetur besimin tim, a e zevendeson kjo nje vertetim? Ne asnje menyre.

  Qeshtja e ekzistences se Zotit eshte ende me e komplikuar. Ta vazhdoj analogjine me shembullim e dhene. Ne rastin e pallatit, ne e shohim pallatin dhe ne baze te pervojes mund te besojme qe e ka ndertuar njeriu. Por ne njeriun e njohim dhe e shohim, pra ndertuesi i pallatit objektivisht mund te vertetohet se ekziston. Zotin nuk e shohim dhe shqisat tona nuk kane kurrfare perceptimi nga Ai.

  Pastaj, ndertuesit te pallatit(njeriut) ia njohim natyren. E dijme qe i ka dy duar dhe e dijme perafersisht peshen te cilen mund ta ngreh sepse te gjithe jemi njerez, perderisa per Zotin nuk e dijme natyren e tij.

  Pastaj, metodat e punes se ndertuesit te pallatit(njeriut) jane te njohura boterisht. Perderisa per metodat e krijimit te Zotit nuk dijme asgje.

  Tjeter, edhe nese e verteton logjikisht se pallati eshte ndertuar nga dikush, nuk e ke vertetuar se e ka ndertuar ai dikush qe ti po i referohesh. Prap problemi mbetet i hapur.

  Pavaresisht qe mundohemi ti injorojme problemet, ato aty jane, dhe nuk behemi me fetar nese i anashkalojme pasiqe sigurisht do te ndeshemi me to ne te ardhmen. Nese nuk ndeshemi ne, femijet tane do te ndeshen dhe ne si prinder nuk do te mund ti ndihmojme, qka do te thote se do te jene objekt manipulimi nga ateistet. Pastaj, nese nuk e kemi te kjarte konceptin e besimit si mund te pretendojme se besimi yne eshte meritor apo ta keshillojme dike??

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga A_C Lexo Postimin
  Tendenca te tilla te monopolizimit te "logjikes fetare" shoh une cdo dite, posaqerisht nga sektaret e ndryshem qe perdorim argumentet e "dijetarit".  Problemi eshte se jam pergjigjur ne kete edhe ate disa here, por ti thjesht ke vendosur ta injorosh pergjigjjen time.

  Pytja ishte:

  "nese sheh nje pallat a mendon se e ka ndertuar dikush apo eshte ndertuar vete?"

  Nese mendon me gjate, ti ketu e gjen pergjigjjen brenda per brenda pyetjes. Ti me pyet mua se cka une mendoj. Ti nuk me pyet mua se cka eshte e verteta. Nese me pyet cka une mendoj, une te them se jo qe mendoj por e besoj me plot fuqi qe pallatin e ka ndertuar dikush dhe se e besoj qe e ka ndertuar njeriu. Por, besimi im duhet ta kete edhe anen e arsyeshme pra, per ta bere besimin meritor une duhet ta mbeshtes me argumente logjike. Ne kete rast une them se une besoj qe eshte ndertuar nga njeriu pasiqe godinat gjenden ne boten ku njeriu jeton, pasiqe eshte e formuar nga tullat te cilat gjenden ne shumicen e ndertimeve tjera qe i nderton njeriu, pasiqe kso lloj godinash ekzistojne me miljona dhe te gjithat i ka ndertuar njeriu. Pra shume lehte ne baze te eksperiences dhe probabilitetit mund ta shpjegoj besimin tim.

  Por pytja kyqe eshte: Edhepse mund ta paraqes argumente te ndryshme per ta mbeshtetur besimin tim, a e zevendeson kjo nje vertetim? Ne asnje menyre.

  Qeshtja e ekzistences se Zotit eshte ende me e komplikuar. Ta vazhdoj analogjine me shembullim e dhene. Ne rastin e pallatit, ne e shohim pallatin dhe ne baze te pervojes mund te besojme qe e ka ndertuar njeriu. Por ne njeriun e njohim dhe e shohim, pra ndertuesi i pallatit objektivisht mund te vertetohet se ekziston. Zotin nuk e shohim dhe shqisat tona nuk kane kurrfare perceptimi nga Ai.

  Pastaj, ndertuesit te pallatit(njeriut) ia njohim natyren. E dijme qe i ka dy duar dhe e dijme perafersisht peshen te cilen mund ta ngreh sepse te gjithe jemi njerez, perderisa per Zotin nuk e dijme natyren e tij.

  Pastaj, metodat e punes se ndertuesit te pallatit(njeriut) jane te njohura boterisht. Perderisa per metodat e krijimit te Zotit nuk dijme asgje.

  Tjeter, edhe nese e verteton logjikisht se pallati eshte ndertuar nga dikush, nuk e ke vertetuar se e ka ndertuar ai dikush qe ti po i referohesh. Prap problemi mbetet i hapur.

  Pavaresisht qe mundohemi ti injorojme problemet, ato aty jane, dhe nuk behemi me fetar nese i anashkalojme pasiqe sigurisht do te ndeshemi me to ne te ardhmen. Nese nuk ndeshemi ne, femijet tane do te ndeshen dhe ne si prinder nuk do te mund ti ndihmojme, qka do te thote se do te jene objekt manipulimi nga ateistet. Pastaj, nese nuk e kemi te kjarte konceptin e besimit si mund te pretendojme se besimi yne eshte meritor apo ta keshillojme dike??

  kur ishim te vegjel luanim nje lojen e kungulleshkave:
  une kam nje kungulleshke dhe e ndaj ne dy pjese
  pse dy-thote tjetri
  po sa - i pergjigjesh ti
  po dy nje -thote tjetri
  ................e keshtu deri sa njeri te lodhej e te gabonte

  ndersa tani jemi "rritur" E SNA KA HIJE LOJA E KUNGULLESHKAVE
  e keshtu si thua ti nuk kemi per te arritur gje se po i more fjalet tek e tek pa e pare kontekstin e bisedes mund te flasim pambarim dhe nuk nxjerrim gje.
  e ateistet dhe pabesimtaret e tjere e kane me te lehte te te genjejne nese i thua se eshte vetem besim (keshtu ne ajer) pa argumente.
  te vjen e te thote tjetri se edhe une besoj se guri eshte Zoti im e ti si do i pergjigjesh kur nuk ke" fakte" ( se keshtu thua ti se ska fakte)?ti beson dhe ai beson ( po flas me teorine tende).........e pse besimi juaj eshte i drejte dhe i atij tjetrit jo? do me thuash llogjikisht eshte keshtu si them une ( llogjikisht spias teje) ,porse edhe ai ka llogjike qe i thote se e ka mire sipas atij.
  dhe mos u kap mbas bishtave te fjaleve porse merr kontekstin e muhabetit qe behet ne teresi.
  kjo eshte biseda (inshallah) e fundit qe bej me ty se nuk i vlen te merremi me fjale kot.nje qe eshte besimtar e beson Allahun se per kete argument ka fjalen e Allahut Kuranin.dhe te besosh pa pare diēka nuk do te thote te besosh pafakte.
  edhe shkences ne i besojme.
  thashe shkences e jo shkencetareve.

 8. #28
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga abdurrahman_tir Lexo Postimin
  hahaaaaaaa
  gjete terren per teorite e tua tek Gostivari_usa,he
  ore "bukurosh" desha te dija nga ty se ēfare quan fakte ti?
  kush eshte deshmi per ty?
  Pse ke problem ti me teorite e Gostivarit_usa?!!
  Pik se pari abdurrahman duhet te kuptojsh qe feja nuk eshte shkence dhe se shkenca bazohet ne fakte dhe se feja bazohet ne deshirat tona , ne konceptet tona, ne menyrat se si ne e kuptojme boten dhe termin ZOT.

  Sikur feja te bazohej ne fakte sot do te kishim nje fe dhe jo nje qind e nje fe!

  Merre psh krishterimin. Te krishteret besojne se ZOTI eshte NJE por ne te njejten kohe i perbere nga tre Persona, Ati, Biri dhe Shpirti i Shejnte.
  Nje i menduar i tille , ne boten shkencore nuk pranohet fare, ska as llogjik dhe as fakte shkrencore qe mund te permbajne nje qendrim te tille, por ja qe ke mbi 1 bilion njerez qe e besojne kete dhe me e keqja kur keta njerez konfrontohen me shkencen, zgjedhin qe te besojne qendrimet e tyre te pa bazuara dhe hedhin poshte qendrimet e shkences.
  Dhe e di pse ndodh kjo ?!! Kjo ndodh sepse natyra e vertete e ZOTIT nuk mund te vertetohet ne kete bote!!!! Se sikur te vertetohej natyra e Zotit do ishte shum lehte qe te bindeshin te krishteret se besojne gabim. Dhe tani pershkak te mungeses se argumentave mbetet fjala jone kunder fjales se tyre dhe askush nuk luan nga qendrimet e veta.

  Kjo vlen edhe per sektet e ndryshme mbrenda fese islame qe i kemi, secili sekt pretendon qe beson ne rruge te vertete dhe se grupet tjera jane ne rruge te humbur, por asnjeri sekt nuk mund ti bindi idhtaret e sektit tjeter se ato jane gabim. E di pse ndodh kjo ?!! Sepse cdo grup besimin e vet e bazon mbi rregulla te definuara dhe e keqja rregulla te cilat nuk mund te vertetohen ne kete bote.
  Psh ketu ne forum kam hasur ne nje debat midis muslimaneve se ku qendron ZOTI, ne ARSH ose mbi ARSH, dhe muslman te ndryshem per nje ceshtje te tille, me dite te tera debatonin, jo une kam te drejte e ti je gabim, e jo ti je gabim dhe une kam te drejte. Dhe e keqja eshte se ky debat eshte i kote sepse nuk ekziston mundesija qe te vertetohet njeri ose tjetri qendrim ne kete bote!
  Keto jane ceshtje qe i takojne botes tjeter, ceshtje qe do te sqarohen ne ate bote e jo ne kete bote.

  Ne kete bote muslimani duhet te merret me ceshtje qe i takojne kesaj bote, me ceshtje qe bazohen ne argumenta dhe ne llogjik, e jo ne hipozime, une mendoj se eshte keshtu po ska lidhje qe une nuk kam fakte, juve me besoni mua!!! Ka kuptim kjo ose jo Abdyrrahman?!!

  Dhe lidhur me kete teme mund te shkruaj akoma me gjate , por besoj se mjafton me kaq.

  Me Respekt
  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 9. #29
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Pse ke problem ti me teorite e Gostivarit_usa?!!
  Pik se pari abdurrahman duhet te kuptojsh qe feja nuk eshte shkence dhe se shkenca bazohet ne fakte dhe se feja bazohet ne deshirat tona , ne konceptet tona, ne menyrat se si ne e kuptojme boten dhe termin ZOT.

  Sikur feja te bazohej ne fakte sot do te kishim nje fe dhe jo nje qind e nje fe!

  Merre psh krishterimin. Te krishteret besojne se ZOTI eshte NJE por ne te njejten kohe i perbere nga tre Persona, Ati, Biri dhe Shpirti i Shejnte.
  Nje i menduar i tille , ne boten shkencore nuk pranohet fare, ska as llogjik dhe as fakte shkrencore qe mund te permbajne nje qendrim te tille, por ja qe ke mbi 1 bilion njerez qe e besojne kete dhe me e keqja kur keta njerez konfrontohen me shkencen, zgjedhin qe te besojne qendrimet e tyre te pa bazuara dhe hedhin poshte qendrimet e shkences.
  Dhe e di pse ndodh kjo ?!! Kjo ndodh sepse natyra e vertete e ZOTIT nuk mund te vertetohet ne kete bote!!!! Se sikur te vertetohej natyra e Zotit do ishte shum lehte qe te bindeshin te krishteret se besojne gabim. Dhe tani pershkak te mungeses se argumentave mbetet fjala jone kunder fjales se tyre dhe askush nuk luan nga qendrimet e veta.

  Kjo vlen edhe per sektet e ndryshme mbrenda fese islame qe i kemi, secili sekt pretendon qe beson ne rruge te vertete dhe se grupet tjera jane ne rruge te humbur, por asnjeri sekt nuk mund ti bindi idhtaret e sektit tjeter se ato jane gabim. E di pse ndodh kjo ?!! Sepse cdo grup besimin e vet e bazon mbi rregulla te definuara dhe e keqja rregulla te cilat nuk mund te vertetohen ne kete bote.
  Psh ketu ne forum kam hasur ne nje debat midis muslimaneve se ku qendron ZOTI, ne ARSH ose mbi ARSH, dhe muslman te ndryshem per nje ceshtje te tille, me dite te tera debatonin, jo une kam te drejte e ti je gabim, e jo ti je gabim dhe une kam te drejte. Dhe e keqja eshte se ky debat eshte i kote sepse nuk ekziston mundesija qe te vertetohet njeri ose tjetri qendrim ne kete bote!
  Keto jane ceshtje qe i takojne botes tjeter, ceshtje qe do te sqarohen ne ate bote e jo ne kete bote.

  Ne kete bote muslimani duhet te merret me ceshtje qe i takojne kesaj bote, me ceshtje qe bazohen ne argumenta dhe ne llogjik, e jo ne hipozime, une mendoj se eshte keshtu po ska lidhje qe une nuk kam fakte, juve me besoni mua!!! Ka kuptim kjo ose jo Abdyrrahman?!!

  Dhe lidhur me kete teme mund te shkruaj akoma me gjate , por besoj se mjafton me kaq.

  Me Respekt
  GV_USA
  o njeri po a lexon ti ēshkrun apo ke na i shejtan brenda qe shkrun per ty?

  ē'jane keto marrina qe shkrun mor burr,thirri menjes se te paska ik fare

 10. #30
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga paridi26 Lexo Postimin
  o njeri po a lexon ti ēshkrun apo ke na i shejtan brenda qe shkrun per ty?

  ē'jane keto marrina qe shkrun mor burr,thirri menjes se te paska ik fare
  Po me trego more burri i dheut cfar nuk te pelqen tek ajo qe kam shkruar une, dhe do te tregoj nqs se shkruaj une ose ndonje "shejtan" mbrenda meje

  GV_USA

  P.S. "A e lexove me vemendje ate qe shkruajta, ose ashtu kot me kritikove?!!"
  WE WILL NOT GO DOWN!

 11. #31
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Po me trego more burri i dheut cfar nuk te pelqen tek ajo qe kam shkruar une, dhe do te tregoj nqs se shkruaj une ose ndonje "shejtan" mbrenda meje

  GV_USA

  P.S. "A e lexove me vemendje ate qe shkruajta, ose ashtu kot me kritikove?!!"
  po vallain ndoshta skam lexu asnje postim me me vemendje.por ndoshta ti nuk e ke lexu ē'ke shkrujt

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e shkodranja.1
  Anėtarėsuar
  30-03-2009
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  habitem me keta njerez qe dojne fakte qe te vertetojne ekzistencen e Zotit por a ka o njerez fakt te madh se vete krijimi jone??????Mu me fjafton vetja ime qe te bindem qe eshte nje qenie e mbinatyrshme qe me ka krijuar mu dhe gjithcka qe me rrethon dhe qe eshte Zoti I Gjithesise

 13. #33
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga paridi26 Lexo Postimin
  po vallain ndoshta skam lexu asnje postim me me vemendje.por ndoshta ti nuk e ke lexu ē'ke shkrujt
  Perseri vetem fjale boshe. Paridi nese je musliman, qe fort mire e di qe je musliman, urdhero dhe shprehe mendimin tend haptas. Me trego se ku mendon se une mund te kem gabuar.
  Me trego qe te sqaroj qendrimin tim edhe me mire.
  WE WILL NOT GO DOWN!

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Titull intersant une mendoja qe dote ishte tema per shtepijat se sa te forta jane temelet per ti veshur me fasada hahahahahaaaa , por kur fillova te lexoj doli e kunderta !.

 15. #35
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga shkodranja.1 Lexo Postimin
  habitem me keta njerez qe dojne fakte qe te vertetojne ekzistencen e Zotit por a ka o njerez fakt te madh se vete krijimi jone??????Mu me fjafton vetja ime qe te bindem qe eshte nje qenie e mbinatyrshme qe me ka krijuar mu dhe gjithcka qe me rrethon dhe qe eshte Zoti I Gjithesise
  Shkodranja si duket nuk je fare ne rrjedhe te debatit. Nuk behet fjale per mendimin tend, se cfar ti shikon si fakt qe te vertetosh ekzistencen e Zotit.
  Per mua personalish krijimi i njeriut nuk paraqet fakt qe une te besoj se ka ZOT. Sepse krijimi njeriut shpjegohet edhe nga Biologjia, pra permes Teorise Se Evulucionit.
  Por ama kur folim per Universin, ketu ska sqarim, dikush krijoi kete materie qe neve na jep forme dhe mase dhe nuk ishte babai im ai, ose babai i yt.
  Prandaj universi paraqet deshmine me te madhe te ekzistences se Perendise.

  Nga ana tjeter te gjithe e dine se ekziston Perendija, por koncepti i besimit ne Perendi eshte i ndryshem nga njeriu ne njeri. Dhe kjo ndodh ngase edhe pse e dime qe ekziston Perendija , neve nuk dime se si perendija duket, andaj dikush e parafytyron si trinitet, Ati , Biri dhe Shpirit i Shejnte, dhe do tjere dmth si puna e jote e perceptojme si nje Perendi te vetme.
  Por paramendo sikur njerezit rreth e perqakt botes se kishin pa se si duket Perendija, si mendon ti a do te kishte divergjenca te tilla sa i perket konceptit ZOT?!!

  Pra nuk behet fjale nese ekziston Zoti ose jo, po behet fjale sa i perket perceptimit te nocionit ZOT, qe nuk eshte i bazuar ne asnje argument te drejt per se drejte.

  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 16. #36
  εὐαγγέλιον - Ἰησοῦς Χριστ Maska e lamb-of-god
  Anėtarėsuar
  21-05-2009
  Vendndodhja
  Heaven
  Postime
  115
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  o bre ju skeni temele hiq veq se ja keni fut ni cop fasad por edhe ajo asht ka bjen edhe asht ka del e verteta

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e SenI_99
  Anėtarėsuar
  05-05-2009
  Vendndodhja
  mergim
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up Non Coment

  Citim Postuar mė parė nga The Boy Lexo Postimin
  Allahu i Lartesuar sigurisht qe ka KRIJUAR GJITHCKA, QIEJT dhe TOKEN, JETEN DHE VDEKJEN, ajrin, ujin, diten ndhe naten, Allahu ka KRIJUAR njeriun dhe xhinnet, engjejt, Allahu ehste KRIJUESI dhe FORMESUESI I CDO SENDI, Ai eshte i PARI qe nuk ka FILLIM, dhe i fundit qe nuk ka mbarim, Allahu eshte i PLOTFUQISHEM MBI CDO GJE, Ai as nuk ha, as nuk pi, as nuk fle dhe as nuk e zė atė kotja (e gjumit).
  Zoti te shperbleft. Ska spjegim shkurt e qart, topi se lun.

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2007
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Pse ke problem ti me teorite e Gostivarit_usa?!!
  Pik se pari abdurrahman duhet te kuptojsh qe feja nuk eshte shkence dhe se shkenca bazohet ne fakte dhe se feja bazohet ne deshirat tona , ne konceptet tona, ne menyrat se si ne e kuptojme boten dhe termin ZOT.

  Sikur feja te bazohej ne fakte sot do te kishim nje fe dhe jo nje qind e nje fe!

  Merre psh krishterimin. Te krishteret besojne se ZOTI eshte NJE por ne te njejten kohe i perbere nga tre Persona, Ati, Biri dhe Shpirti i Shejnte.
  Nje i menduar i tille , ne boten shkencore nuk pranohet fare, ska as llogjik dhe as fakte shkrencore qe mund te permbajne nje qendrim te tille, por ja qe ke mbi 1 bilion njerez qe e besojne kete dhe me e keqja kur keta njerez konfrontohen me shkencen, zgjedhin qe te besojne qendrimet e tyre te pa bazuara dhe hedhin poshte qendrimet e shkences.
  Dhe e di pse ndodh kjo ?!! Kjo ndodh sepse natyra e vertete e ZOTIT nuk mund te vertetohet ne kete bote!!!! Se sikur te vertetohej natyra e Zotit do ishte shum lehte qe te bindeshin te krishteret se besojne gabim. Dhe tani pershkak te mungeses se argumentave mbetet fjala jone kunder fjales se tyre dhe askush nuk luan nga qendrimet e veta.

  Kjo vlen edhe per sektet e ndryshme mbrenda fese islame qe i kemi, secili sekt pretendon qe beson ne rruge te vertete dhe se grupet tjera jane ne rruge te humbur, por asnjeri sekt nuk mund ti bindi idhtaret e sektit tjeter se ato jane gabim. E di pse ndodh kjo ?!! Sepse cdo grup besimin e vet e bazon mbi rregulla te definuara dhe e keqja rregulla te cilat nuk mund te vertetohen ne kete bote.
  Psh ketu ne forum kam hasur ne nje debat midis muslimaneve se ku qendron ZOTI, ne ARSH ose mbi ARSH, dhe muslman te ndryshem per nje ceshtje te tille, me dite te tera debatonin, jo une kam te drejte e ti je gabim, e jo ti je gabim dhe une kam te drejte. Dhe e keqja eshte se ky debat eshte i kote sepse nuk ekziston mundesija qe te vertetohet njeri ose tjetri qendrim ne kete bote!
  Keto jane ceshtje qe i takojne botes tjeter, ceshtje qe do te sqarohen ne ate bote e jo ne kete bote.

  Ne kete bote muslimani duhet te merret me ceshtje qe i takojne kesaj bote, me ceshtje qe bazohen ne argumenta dhe ne llogjik, e jo ne hipozime, une mendoj se eshte keshtu po ska lidhje qe une nuk kam fakte, juve me besoni mua!!! Ka kuptim kjo ose jo Abdyrrahman?!!

  Dhe lidhur me kete teme mund te shkruaj akoma me gjate , por besoj se mjafton me kaq.

  Me Respekt
  GV_USA
  Pikerisht keto ishin arsyet e hapjes se temes se tille nga une. Ne shume raste ketu ne forum, por edhe shpesh ne jeten e perditshme, hasi ne njerez te cilet pretendojne se jane besimtar te devotshem dhe se jane ne rruge te drejte e ne te vertete ende nuk e dine se c'jane. Te thuash se jam besimtar i Zotit dhe te pretendosh se mund ta faktosh ekzistencen e tij, eshte sikur ti thua vehtes jam Prizrenas perderisa prejardhjen dhe vendlindjen e ke nga Tetova si dhe aty banon.

  Me se shumeti me pengon toni me te cilin flasin disa. Toni i tyre nuk ta qon mallin e besimtarit por te shkencetarit i cili te thote mos ta pish duhanin sepse te demton. Pastaj shumehere e verej se si flasin edhe hoxhallaret me siguri absolute si dhe gati kurre fjalen "ndoshta" nuk e perdorin, perderisa objektivisht te gjithe jemi ne nje "ndoshta".

  Pastaj, si mund ta gjykon ti dikend ne baze te besimit tend? Si mund shteti te thote "je i denuar" per kete ose ate per shkak se nuk iu ke bind Allahut? A nuk eshte nje cmenduri e pandergjegjshme ta denosh dikend per shkak se nuk iu nenshtrohet besimit tend? A nuk eshte vendimi per pasojat e bindjes ose mosbindjes ndaj Allahut, kompetence ekskluzive e tij? Kush iu jep autorizim atyre qe gjykojne ne emer te Allahut?

  Kjo tabu veshtire mund te thehet per shkak se ka filluar me te madhe te shfaqet "sindromi" i largimit te besimtareve nga logjika. Ne momentin qe iu permend logjiken disave, mundohen te te bindin se Allahu eshte mbi logjiken etj. Pretendimi i tille eshte totalisht jashte kontekstit. Ndoshta Allahu eshte mbi logjiken por ne jemi njerez dhe NE nuk jemi mbi logjiken. Pa logjiken ne nuk mund ta njohim as familjen e jo Allahun. Le te me jep dikush vetem nje pergjigjje te vetme ne kete forum pa e perdorur logiken dhe une po terhiqem nga ky forum pergjithmone. Menyra e vetme per tu afruar me te verteten ose per ta zbuluar ate eshte logjika. Si mendon besimtari kush na e dha kete mjet me te cilin dallohemi nga kafshet dhe qe na mundeson ta gjejme te verteten? Ose me mire te themi pse na e fali kete dhurate te madhe? Pastaj si ta kuptojme Kuranin pa logjiken? Ketu nuk eshte problemi se keta njerez kane probleme me logjiken, por deshirojne selektivisht ta perdorin ate.

  Tjetri gabim i madh qe e verej eshte kur besimtari fshihet pas "dijetareve" te tij. Simbas besimtarit te rendomte, Allahu ne Kuran tha per ato qeshtjet qe nuk dini pytni dijetaret, dhe ne momentin qe diqka vendosim ata marrin pergjegjesine. Ky eshte gabim teper i madh. Dijetaret per shumicen e qeshtjeve nuk jane ne ujdi. Pra, ne momentin qe ti e zgjedh cilit dijetar vendos ti beson ti je ai qe e ben zgjedhjen e qeshtjes dhe ti do te pergjigjesh per ate veper.

 19. #39
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Allahu mustean ,la haule ue la kuuete ila bilah

  tani na del se duhet me pas dyshime ne fe

  me pas musliman i vertet eshte ai qe dyshon se Muhamedi alejhi selam eshte i derguar i Allahut

  por musliman me i forte akoma eshte ai i cili dyshon nese feja e vertet eshte islami

  ndersa besimtar total eshte ai qe dyshon nese ka zot apo jo

  o njerez a keni tru ne kok a jo


  ja kjo eshte pergjigja ime


  “Besimtarė janė vetėm ata qė i besuan Allahut dhe tė Dėrguarit tė
  Tij, e pas kėsaj nuk dyshuan por luftuan me pasurinė dhe me jetėn
  e tyre nė Rrugė tė Allahut. Ata janė tė vėrtetit.”
  [Huxhurat: 15]  Dėrguari i Allahut, sal-lAllahu
  alejhi ue sel-lem, ka thėnė

  “Ai rob qė e takon Allahun
  duke dėshmuar se nuk ka tė adhuruar tjetėr me tė drejtė pėrveē Allahut dhe se unė
  jam i Dėrguari i Allahut, duke mos patur dyshim nė to, do tė hyjė nė Xhenet.”

  transmeton Ebu Hurejra, radij-
  Allahu anhu, i Dėrguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:
  “…ēdo person qė do ta takosh pas kėtij muri, i cili dėshmon se nuk ka tė adhuruar
  tjetėr me tė drejtė pėrveē Allahut dhe zemra e tij ėshtė e sigurt pėr kėtė, pėrgėzoje me
  Xhenet.”


 20. #40
  i/e regjistruar Maska e tulipanonero
  Anėtarėsuar
  03-03-2009
  Postime
  226
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga A_C Lexo Postimin
  Pikerisht keto ishin arsyet e hapjes se temes se tille nga une. Ne shume raste ketu ne forum, por edhe shpesh ne jeten e perditshme, hasi ne njerez te cilet pretendojne se jane besimtar te devotshem dhe se jane ne rruge te drejte e ne te vertete ende nuk e dine se c'jane. Te thuash se jam besimtar i Zotit dhe te pretendosh se mund ta faktosh ekzistencen e tij, eshte sikur ti thua vehtes jam Prizrenas perderisa prejardhjen dhe vendlindjen e ke nga Tetova si dhe aty banon.

  Me se shumeti me pengon toni me te cilin flasin disa. Toni i tyre nuk ta qon mallin e besimtarit por te shkencetarit i cili te thote mos ta pish duhanin sepse te demton. Pastaj shumehere e verej se si flasin edhe hoxhallaret me siguri absolute si dhe gati kurre fjalen "ndoshta" nuk e perdorin, perderisa objektivisht te gjithe jemi ne nje "ndoshta".

  Pastaj, si mund ta gjykon ti dikend ne baze te besimit tend? Si mund shteti te thote "je i denuar" per kete ose ate per shkak se nuk iu ke bind Allahut? A nuk eshte nje cmenduri e pandergjegjshme ta denosh dikend per shkak se nuk iu nenshtrohet besimit tend? A nuk eshte vendimi per pasojat e bindjes ose mosbindjes ndaj Allahut, kompetence ekskluzive e tij? Kush iu jep autorizim atyre qe gjykojne ne emer te Allahut?

  Kjo tabu veshtire mund te thehet per shkak se ka filluar me te madhe te shfaqet "sindromi" i largimit te besimtareve nga logjika. Ne momentin qe iu permend logjiken disave, mundohen te te bindin se Allahu eshte mbi logjiken etj. Pretendimi i tille eshte totalisht jashte kontekstit. Ndoshta Allahu eshte mbi logjiken por ne jemi njerez dhe NE nuk jemi mbi logjiken. Pa logjiken ne nuk mund ta njohim as familjen e jo Allahun. Le te me jep dikush vetem nje pergjigjje te vetme ne kete forum pa e perdorur logiken dhe une po terhiqem nga ky forum pergjithmone. Menyra e vetme per tu afruar me te verteten ose per ta zbuluar ate eshte logjika. Si mendon besimtari kush na e dha kete mjet me te cilin dallohemi nga kafshet dhe qe na mundeson ta gjejme te verteten? Ose me mire te themi pse na e fali kete dhurate te madhe? Pastaj si ta kuptojme Kuranin pa logjiken? Ketu nuk eshte problemi se keta njerez kane probleme me logjiken, por deshirojne selektivisht ta perdorin ate.

  Tjetri gabim i madh qe e verej eshte kur besimtari fshihet pas "dijetareve" te tij. Simbas besimtarit te rendomte, Allahu ne Kuran tha per ato qeshtjet qe nuk dini pytni dijetaret, dhe ne momentin qe diqka vendosim ata marrin pergjegjesine. Ky eshte gabim teper i madh. Dijetaret per shumicen e qeshtjeve nuk jane ne ujdi. Pra, ne momentin qe ti e zgjedh cilit dijetar vendos ti beson ti je ai qe e ben zgjedhjen e qeshtjes dhe ti do te pergjigjesh per ate veper.

  Te keshilloj te lexosh Teuhidin.
  Ja ku ke linkun e librit te Teuhidit http://uploadbox.com/files/e5c7b92a11

  Nga posti jot me duket se ke lexuar librin e nje dijetari(nuk dua tja permned emrin pasi fillojne diskutime te tjera) qe thot per Allahun qe eshte llogjik ,Subhanallah

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •