Close

Rezultati i Sondazhit: Ciln parti politike do te votoni ne zgjedhje?

Votues
459. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Partia Demokratike - PD

  248 54.03%
 • Partia Socialiste - PS

  112 24.40%
 • Partia Republikane - PR

  0 0%
 • Partia Levizjes Socialiste per Integrim - LSI

  14 3.05%
 • Partia e Bashkimit t Drejtave t Njeriut - PBDNJ

  2 0.44%
 • Partia Demokristiane - PDK

  3 0.65%
 • Poli i Lirise - PIL

  4 0.87%
 • Partia Social Demokratike - PSD

  0 0%
 • Partia Agrare - PA

  0 0%
 • Partia Levizja e Legalitetit - PLL

  5 1.09%
 • Partia Aleanca Demokratike - PAD

  0 0%
 • Partia e Ballit Kombtar - PBK

  3 0.65%
 • Parti tjeter

  3 0.65%
 • G-99

  17 3.70%
 • Zgjedh t mos votoj

  48 10.46%
Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 187
 1. #161
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-06-2009
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs up

  Citim Postuar m par nga juanito02 Lexo Postimin
  Po ravijezohet cdo dite e me shume qe gjithe keto zgjedhje ne siperfaqe te mira dhe ne brendesi te korruptuara ne qelize nuk qene gje tjeter vecse nje skenar alla komunist i pergatitur shume kohe perpara zgjedhjene.
  Aktoret e Katovices Nano, Berisha dhe Meta te derguarit e Ramiz Alise ne partite respektive te cilet kane privatizuar gjithe shqiperine, e ndjene me kohe rrezikun Rama i cili eshte investuar te cmontoje gjithe ngrehinen e tyre.
  Fundin e kesaj vepre te turpshme te Katovices do ta shikoni kur per president shqiptaret do te kene ne krye kryebanditin Fatos Nano.
  Megjithse beteja nuk u fitua dhe zgjedhesit te cilet edhe pse se njohin katovicen kane tashme nje alergji ndaj saj se e kane ndjere ne lekure padrejtesite e saj votuan kunder saj, Shqiperia beri nje hap te madh para se e vuri ne te njejten tabele qitje gjithe shpuren katoviciane. Tani Berisha, Meta, dhe Nano qeverisin bashke dhe kane kunder gjithe popullin qe vuajti 50 vjet ne komunizem plus 20 vjet ne katovicen post komunsite.
  Sado qe kjo treshe makabre duket sikur tashme i ka te forcuara pozitat koha per te po numeron mbrapsh.
  Shqiptaret kane tani betejen vendimtare kunder gjithe te zezave te katovices dhe nuk do jete e larget koha kur kjo qelbesire sociale qe na lane komunistet te varroset e ti cele rrugen prosperitetit te shqiptareve.

  Gezohuni fort o demokrate qe i falet popullit shqiptar grumbullimin me te madh mafioz qe kemi pasur deri tani.
  Shume dakort. Nuk kam se cfare te shtoj.

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e salihaj
  Antarsuar
  21-10-2008
  Vendndodhja
  N Pej
  Mosha
  73
  Postime
  997
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  N fund u detyrova...

  BURRI I MADH BURR LIND DHE BURR VDES
  Edhe pse nj dit pr mua ishte nj dit m e oroditur n Parlamentin shqiptar, kur Ilir Meta si nj bish e egr krcej mbi tavolin n drejtim t Jozefina Topallit duke ju krcnuar me fjal q n fjalorin tim nuk ekzistonin. Fjal t oroditura, fjal q nuk i takonin as vet Ilir Mets e as nj intelektuali shqiptar q ka prjetuar katrahurn e shpirtit t vet duke kaluar prmes sfidave m t mdha t sistemit monist e m pas edhe sistemit transitor. Kur vii n barkun e nns s vet i ka prjetuar kto sfida, mos t flasim pr qenien shqiptare si n Shqipri ashtu edhe n t gjitha trojet shqiptare. Fjalt e asaj dite nga Ilir Meta koh t gjat mu skalitn n zemr, si skaliten gravura druri n e tempujt t ndryshm fetar. Me nj fjal zemra ime e prjetoi edhe nj thyerje t thell n mes thyerjeve tjera t gjysm shekullit q prjetova. Kisha bindje t thell se fjalt e tilla dhe mnyra e shprehjes s tyre n Parlamentin Shqiptar nuk ishin as n koh, as n hapsir. Ja pra edhe kjo ndodhi!
  Erdh dita kur fati i shqiptarve dhe Shqipris t prcaktohet pikrisht nga ILIR META. do kush ka mendimin e vet, por mendimi im sht mendim i shenjt. Si Kodi zgjedhor, ashtu edhe vendimi i ILIR METS nuk ishte as kodi q e imponoi PS, e as vendimi i ILIR METS nuk ishte vendimi i ti, por t dyja ishin nj sihariq i madh pr popullin gjith shqiptar. Zoti sht ai q ja mbushi mendjen PS t impononin Sals kodin zgjedhor, ndrsa vendimi i ILIR METS gjithashtu ishte vendimi q ju imponuar nga Zoti pr t shptuar popullin shqiptar nga veprimet dhe kalkulimet subjektive q bnte subjekti politik pr interesin personal, grupor, apo klanor. Ashtu ishte edhe rasti i Milloshit kur Zoti ja mbushi mendjen t mohoi Hollbuk-un pr shptimin e shqiptarve t Kosovs. Pr gjrat madhore vendimin merr Zoti prmes misrave t vet q i cakton n koh dhe hapsir. ...dy qershi lidh nj rrfan, ku fillojn kufijt geg rrin dy ika me nj nan... Kt t vrtet t Andon Zako ajupit e theu Sala me ndrtimin e rrugve dhe urave. Fjala popullore thot: sa ma ngat syve, aq ma ngat zemrs. Larg, shum larg kan qen qershit e ajupit duke marr pr baz dy polet shqiptare, kur shqiptari ka udhtuar me gomar apo me kal npr bjeshkt e ashpra t vendit ton. Tani n emr t Zotit, me ndihmn e Sals edhe bashkmendimtarve t ti, dhe pjess drmuese t antarve q i takon PS-s (popullats s shndosh shqiptare) q ndrtuan rrug dhe ura, si dhe me vuln e fundit t ILIR METS, shqiptart nga jugu ashtu edhe nga veriu do t takohen k qershia e ajupit pr t pir kafe dhe pr t ua shruar zemrat njri tjetrit q u thyen nga sfidat shekullore.
  Edhe pse nuk e njoh personalisht Jakup Krasniqin, por e njoh prmes opinionit publik, ose ndonj fjal miradije nga miqt e ti, deklarata e ti n lidhje me vendimin e ILIR METS nuk me plqej ashtu si e deklaroi n mnyr t pa prcaktuar. Kur ai thot: koalicioni i ILIR METS me SALI BERISHN ka qen i imponuar edhe pik. Sa un e kuptova ishte e imponuar nga njra forc politike (konotacion negacioni) e jo e imponuar nga vet natyra e vuajtjeve shqiptare me shekuj e q Zoti po i shprblen me nj sihariq t madh. Bj nj pyetje, a ka shqiptar q kur ngritt nga krevati t thot ndihmo Zot apo n gjuhen arabe bismilahe pr t ja nisur nj pune t mbar. Shum dyshoi! E sidomos t subjektet politike shqiptare q gjithmon kan vuajtur pr t shijuar lirin e cila sht harruar fare, pasi q prmes lekut shikonin diellin e LIRIS. Jo, jo nuk ishte vendim i imponuar as nga PD e as nga PS, por ishte e imponuar nga Zoti q ka ardhur koha pr t ja kthyer borxhin shekullor duke ja mohuar t drejtat e tyre, pikrisht pr vjershn e ajupit dhe shum para ajupit ...dy qershia lidh n rrfan, ku fillojn kufijt geg rrin dy ika me nj nan...

 3. #163
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga juanito02 Lexo Postimin
  Po ravijezohet cdo dite e me shume qe gjithe keto zgjedhje ne siperfaqe te mira dhe ne brendesi te korruptuara ne qelize nuk qene gje tjeter vecse nje skenar alla komunist i pergatitur shume kohe perpara zgjedhjene.
  Aktoret e Katovices Nano, Berisha dhe Meta te derguarit e Ramiz Alise ne partite respektive te cilet kane privatizuar gjithe shqiperine, e ndjene me kohe rrezikun Rama i cili eshte investuar te cmontoje gjithe ngrehinen e tyre.
  Fundin e kesaj vepre te turpshme te Katovices do ta shikoni kur per president shqiptaret do te kene ne krye kryebanditin Fatos Nano.
  Megjithse beteja nuk u fitua dhe zgjedhesit te cilet edhe pse se njohin katovicen kane tashme nje alergji ndaj saj se e kane ndjere ne lekure padrejtesite e saj votuan kunder saj, Shqiperia beri nje hap te madh para se e vuri ne te njejten tabele qitje gjithe shpuren katoviciane. Tani Berisha, Meta, dhe Nano qeverisin bashke dhe kane kunder gjithe popullin qe vuajti 50 vjet ne komunizem plus 20 vjet ne katovicen post komunsite.
  Sado qe kjo treshe makabre duket sikur tashme i ka te forcuara pozitat koha per te po numeron mbrapsh.
  Shqiptaret kane tani betejen vendimtare kunder gjithe te zezave te katovices dhe nuk do jete e larget koha kur kjo qelbesire sociale qe na lane komunistet te varroset e ti cele rrugen prosperitetit te shqiptareve.

  Gezohuni fort o demokrate qe i falet popullit shqiptar grumbullimin me te madh mafioz qe kemi pasur deri tani.

  sht lufta finale
  vendimtare mbi dhe
  Iiinternacionaaale
  do jeeete bot e reee.

  Aman plako se jena lodh me keto "betejat vendimtare".
  -

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  sht lufta finale
  vendimtare mbi dhe
  Iiinternacionaaale
  do jeeete bot e reee.

  Aman plako se jena lodh me keto "betejat vendimtare".
  Ka ndyshy konga cuno knoje me salen si e ke shkru

  Eshte ndryshu texti ne 2009

  Eshte lufta finale
  Per me luftu ato hale
  Zimbabvee fare
  Se lejm shqipnin ne

 5. #165
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Do e boni Mun-hatan ju.
  -

 6. #166
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-06-2009
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga INT3R Lexo Postimin
  Ku jeni o antiveririor te terbuar anti sali te terbuar ahahah ju thoni per inat te vjehrres shkoj me mullixhun loooooooooooooooool.
  jeni te pa ndreqshem me at urrejtje qe keni skeni ku myteni ju shajeni veriun e salen sa te doni se e bardha nga e zeza dallohet sa do te shani ju me urretje biblike.
  Me kete shprehje qe ke nxjerr nga mendja Shqiperia po ndryshon nji m.u.t. ! Shif ku je katandis ne teorite e shekullit 19 kur propogandoheshin nga greket dhe serbet !

  Me fal, po ne rast se e ke fjalen per kete ndryshim , perkohsisht mund te kesh te drejt , por nuk shance te gezohesh por shume kohe !

  Saliu , sa per dijeni , nuk eshte VEriu por serbiu . Une nuk njoh ndonje malesor qe t'i doje te keqen Shqiperise ! Flas per shqiptare dhe jo per ata qe jane martu per politike me shkinat !

 7. #167
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  u bene zgjedhjet? inshalla ka fituar Berisha

 8. #168
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga tvsh Lexo Postimin
  u bene zgjedhjet? inshalla ka fituar Berisha
  berisha ka thon qe toka rrotullohet.

 9. #169
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Proceset zgjedhore gjithmon t shoqruara me kontestime

  Proceset zgjedhore gjithmon t shoqruara me kontestime

  ERGYS GJENAJ

  13/07/2009

  N shtat prballje politike partit kan folur pr vjedhje dhe tjetrsim votash


  Zgjedhjet parlamentare n historikun e Shqipris pluraliste kan vuajtur gjithnj nga sindromi i kontestimeve. N t shtat proceset zgjedhore, prfshir edhe kt t fundit, q ende nuk sht mbyllur zyrtarisht, partit jan prfshir n debate tepr t ashpra politike, duke prcjell kontestimet e tyre. Kryesisht dy forcat m t mdha n Shqipri, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste, gjat ktyre 18 vjetve jan shprehur pr procese t parregullta zgjedhore. Sipas tyre, vota e qytetarve sht tjetrsuar n mjaft raste dhe pr pasoj rezultati i votimeve sht shprfytyruar, askush nuk ka marr at q vrtet i takon. N shtat proceset zgjedhore politike anatemimet pr parregullsi t theksuara, pr vjedhje t vots, pr shkelje t ligjit zgjedhor, pr krcnime qytetarve apo administruesve t procesit n nivele t dyta apo t treta jan ndrmarr nga partia q n ato zgjedhje vinte nga opozita.

  Proceset

  Procesi i par zgjedhor u zhvillua n vitin 1991, kur n vend u njoh pluralizmi politik. Kto zgjedhoje u kontestuan ashpr nga Partia Demokratike, e cila sipas rezultateve zyrtare doli humbse. Pr PD-n partia n pushtet, Partia e Puns, prmes mekanizmave t saj kishte arritur manipulimin e votave. Pas n periudhe agonie politike dhe ekonomike n vend, rrzime qeverish u shpall mbajtja e zgjedhjeve t parakohshme. N mars t vitit 1992 PD-ja fitoi me nj diferenc t ndjeshme ndaj rivales s saj kryesore, Partis Socialiste, e cila ishte pasardhsja e PPSH-s, me ndryshimin q i kishte br emrit. Kontestimet e ashpra, deri n mosnjohje t zgjedhjeve, nisn me procesin zgjedhor t vitit 1996. PS-ja pretendoi pr vjedhje flagrante dhe manipulime t mdha t votave nga partia n pushtet. Pas krizs s thell n vend n vitin 1997 u mbajtn zgjedhjet e parakohshme, ku fituese doli PS-ja. N kt rast demokratt kontestuan zgjedhjet, duke pretenduar se nuk kishin pasur mundsin m t vogl pr t zhvilluar fushat elektorale n nj pjes t konsiderueshme t vendit, sidomos n Jug. Zgjedhjet parlamentare t vitit 2001 ishin ndr m t kontestuarat. PD-ja doli humbse sipas rezultateve zyrtare t shpallura nga Komisioni Qendror u Zgjedhjeve t asaj kohe. Ajo pretendoi pr manipulime t jashtzakonshme, madje denoncoi prmes filmimeve te ndrkombtart pr manipulimet e bra nga strukturat qeverisse t PS-s. Me gjith certifikimin e zorshm nga ndrkombtart, PD-ja refuzoi t njihte zgjedhjet. Pr disa muaj deputett demokrat bojkotuan Parlamentin shqiptar. N vitin 2005 fitorja e zgjedhjeve parlamentare i buzqeshi Partis Demokratike, e cila vinte pas tet vjetsh opozit. N kto zgjedhje, momenti m dramatik ishte varsja e komisionerit t PR-s n zonn zgjedhore n Tiran, ku prball ishte kandidati i PD-s Ei Paloka dhe ai i PS-s Shptim Idrizi. uditrisht, n kt proces kontestimet m t mdha erdhn nga prfaqsues apo kandidat pr deputet t Partis Socialiste, e cila deri ather ishte n pushtet. Procesi i ankimimit n kto zgjedhje, si n KQZ, ashtu dhe n Kolegjin Zgjedhor, vazhdoi pr disa muaj. Por kontestime pr zgjedhjet u bn edhe nga demokratt, t cilt u shprehn kundr pr shum parregullsi t vna re. Me gjith kto kontestime dhe pretendime pr manipulime nga prfaqsuesit e t dy spektrave politik, PD-ja arriti t marr pushtetin n dor. Sot zgjedhjet e prgjithshme parlamentare jan kontestuar nga socialistt. N KQZ jan vrsulur pretendimet pr manipulime. Madje lidershipi i PS-s ka deklaruar shpeshher ditt e fundit se nuk do t njoh zgjedhjet dhe se do t organizoj protesta t gjera qytetarsh pr at q ajo e pretendon si vjedhje t vots. Gjithsesi, n baz t rezultateve paraprake zgjedhore sht rn dakord pr krijimin e nj qeverie prmes koalicionit t prbr nga Partia Demokratike dhe Lvizja Socialiste pr Integrim, forc politike q i prket spektrit t majt. Nj gj e till sjell edhe humbjen e zgjedhjeve nga PS-ja dhe kreu i saj Edi Rama.

  Ndrkombtart dhe zgjedhjet shqiptare gjat viteve

  Vlersimet dhe sugjerimet pas do procesi

  OSBEODIHR-i, roli n ndryshimet n Kodin Zgjedhor

  Parregullsit e zgjedhjeve t prgjithshme parlamentare n Shqipri jan konstatuar dhe jan br publike jo vetm nga partit politike, por dhe nga faktori ndrkombtar. Vzhguesit ndrkombtar t zgjedhjeve, sidomos ata q jan par dhe ende shihen si kritizert apo vulvnsit e ecuris s procesit, kan qen prfaqsues t OSBE-s dhe t ODIHR-it. Ata kan qen prezent n Shqipri para, gjat dhe pas zgjedhjeve. OSBE-ja dhe ODIHR-i si n raportin paraprak, ashtu dhe n at prfundimtar n t gjitha rastet kan evidentuar shkelje ligjore gjat zgjedhjeve. Pr kryevzhguesit dhe prpiluesit e raporteve pr zgjedhjet politike shqiptare klima politike zgjedhore prgjithsisht n t shtat zgjedhjet n periudhn pluraliste ka qen e acaruar, sidomos gjat procesit t numrimit t votave. Ata kan br prgjegjs politikn vendase pr acarimin e situats. Gjat gjith ktyre proceseve zgjedhore vzhguesit ndrkombtar kan raportuar pr ngecje, por edhe kan dhn kshilla se si mund t prmirsohej procesi i ardhshm zgjedhor. OSBE-ja dhe ODIHR-i pas do procesi kan reflektuar n raportet e tyre sugjerimet edhe pr ndryshimet n ligjon zgjedhor, pra n Kodi Zgjedhor. Edhe pse indirekt ata kan br t qart nevojn e ndryshimit t ligjit, pasi kan vrejtur anomalit n zgjedhjet prkatse. Por edhe pas sugjerimeve dhe ndryshimeve t shpeshta n Kod situata politike postzgjedhore nuk ka ndryshuar shum n Shqipri. Partit politike jan br pjes do her n komisione t prkohshme parlamentare pr reformn zgjedhore. Edhe n kto komisione jan vrejtur prplasjet mes interesave t forcave politike shqiptare. Shpeshher i sht dashur vet faktorit ndrkombtar, sidomos OSBE-s t ndrhyj pr t sheshuar tensionet dhe pr t mundsuar rnien dakord t palve mbi ndryshimet n ligj. Por edhe pas ksaj zgjedhjet kan shkaktuar kontestime t ashpra nga ana e aktorve politik shqiptar. Gjat proceseve t fundit zgjedhore ndrkombtart solln nj mod t re n raportet e tyre. Shprehjet jan vrejtur prmirsime dhe zgjedhjet ishin nj hap prpara, por ka ende shum pun pr tu br, haseshin rndom n raportet e tyre pr proceset e fundit zgjedhore n Shqipri.

  Zgjedhjet e vitit 1991

  Zgjedhjet e prgjithshme parlamentare t vitit 1991 ishin t parat pluraliste n Shqipri. Partia e Puns, e drejtuar nga Ramiz Alia, do t fitonte zgjedhjet. Pas ksaj fitoreje Partia Demokratike kontestoi ashpr rezultatin dhe n seancn e par plenare t asaj legjislature drgoi prfaqsuesin e saj, deputetin Neritan Ceka, q deklaroi mosnjohjen e zgjedhjeve pr shkak t manipulimeve nga partia-shtet. PPSH-ja ndenji n pushtet vetm nj vit, pasi u detyrua t shpallte zgjedhjet e parakohshme. N kt prballje elektorale demokratt gjendeshin t vetm prball nj koalicioni t gjer t prbr nga PPSH-ja dhe disa parti politike t sapokrijuara dhe organizata mbshtetse t PPSH-s, si ajo e Bashkimeve Profesionale, Organizata e Rinis e t tjera organizata satelite. Zgjedhjet e para pluraliste shqiptare t periudhs postkoniste t vitit 1991 jan t vetmet zgjedhje t zhvilluara me sistem t pastr maxhoritar. PD-ja n mandate doli e humbur me diferenc t thell, deri n 38% t vendeve n Parlament.

  Zgjedhjet e vitit 1992

  Kto ishin ndoshta zgjedhjet parlamentare q nuk shkaktuan kontestime t mdha nga forcat politike shqiptare. Partia Socialiste, e cila ishte trashgimtarja e PPSH-s, pas ndrrimit t emrit n kongresin e majit t vitit 1991 arriti t merrte 25.7% t votave dhe shkoi automatikisht n opozit. Nga ana e saj PD-ja, e cila kishte mbshtetjen m t madhe popullore si dhe nj prkrahje t hapur nga faktori ndrkombtar, mundi t merrte 62.1% t votave, duke marr 92 nga 140 deputet n parlamentin e ri. Gjat ksaj legjislature grupi parlamentar i PD-s votoi n Parlament liderin e saj Sali Berisha si president t Republiks, post t cilin e mbajti deri n vitin 1997. N zgjedhjet e vitit 1992 demokratt premtuan se do t rimkmbnin vendin dhe do t prmirsonin gjendjen ekonomike dhe shoqrore. N kto zgjedhje parlamentare ishte e pritshme q PD-ja t dilte fituese, pasi populli ishte tejet i acaruar nga gjendja e krijuar n vend pas kolapsit q solli regjimi komunist.

  Zgjedhjet e vitit 1996

  Zgjedhjet parlamentare t majit t vitit 1996 u kontestuan fuqishm nga Partia Socialiste, e cila deklaroi se ato ishin krejtsisht t manipuluara nga presidenti i asaj kohe, Sali Berisha, dhe partia e tij n pushtet. Ditn e zgjedhjeve PS-ja deklaroi trheqjen nga gara elektorale. Megjithat, procesi zgjedhor vazhdoi dhe sipas rezultateve zyrtare PS-ja mori 10 vende n Parlament dhe PD-ja arriti t merrte 122 vende. Opozita organizoi mitingje, gjat t cilave ndodhn edhe prplasje t forta me forcat e rendit. Pr socialistt ato ishin zgjedhjet m t paprecedenta n aspektin e manupilimit t vots s qytetarve. Por kto pretendime u hodhn posht nga PD-ja. Pr demokratt rezultati prcillte frymn dhe mbshtetjen e elektoratit pr partit politike. PS-ja shpalli mosnjohjen e zgjedhjeve parlamentare dhe nisn protestat. N zgjedhjet e vitit 1996 nisn deformimet e sistemit elektoral me nj hendek t thell midis numrit t votave dhe numrit t mandateve parlamentare.

  Zgjedhjet e vitit 1997

  Kriza e thell n vend, situata aspak e qet pr shkak t hapjes s depove t armve, solli dorheqjen e Berishs nga posti i presidentit, dorheqjen e qeveris s PD-s dhe shpalljen e zgjedhjeve t parakohshme. Dimrin e vitin 1997 qeveria e kryeministrit t athershm Aleksandr Meksi, u detyrua t jap dorheqjen dhe t shpallte zgjedhjet e parakohshme. Protestat dhe paknaqsia ndaj ish-presidentit dhe kreut t PD-s Berisha solln paknaqsi. Rrzimi i firmave piramidale, ku nj pjes e madhe e qytetarve shqiptar humbn parat, shprthimi i depove t armve krijoi nj gjendje pasigurie n vend. Sipas rezultatit t atyre zgjedhjeve, PS-ja arriti t merrte 101 vende n Parlament, kurse pjesa tjetr i takoi partive t djathta. Kryetari socialist Fatos Nano, i cili kishte dal nga burgu, u zgjodh kryeministr i vendit. Por PD-ja kontestoi zgjedhjet dhe i vlersoi ato si t parregullta, duke thn se nuk kishte pasur mundsi t zhvillonte fushat elektorale n nj pjes t konsiderueshme t vendit, sidomos n Jug. PD-ja vlersoi gjendjen e krijuar si revoltn komuniste n vend.

  Zgjedhjet e vitit 2001

  Procesi zgjedhor i tet vjetve u kontestua dhe u vlersua i papranueshm pr Partin Demokratike. Rezultati zyrtari i dha fitoren PS-s, e cila s bashku me aleatt e saj arriti t merrte 73 deputet n Kuvend, ndrkoh q PD-ja dhe aleatt morn pjesn tjetr. N kto zgjedhje socialistt u rikonfirmuan mazhoranc n Parlament, por duke psuar nj tkurrje n rezultat n krahasim me zgjedhjet e mparshme. Kshtu, PS-ja mori 41.5% t votave, por duke marr me vete Partin Socialdemokrate, Partin Agrare, Aleancn Demokratike, Partin Bashkimi pr t Drejtat e Njeriut, fitoi shumicn e deputetve. Por kto zgjedhje parlamentare u kundrshtuan ashpr nga Partia Demokratike. Pr demokratt zgjedhjet e atij viti ishin trsisht dhe thellsisht t manipuluara nga socialistt n pushtet. PD-ja pretendoi pr manipulime t jashtzakonshme, madje denoncoi prmes filmimeve te ndrkombtart pr manipulimet e kryera nga strukturat qeverisse t PS-s. Pr disa muaj PD-ja bojkotoi Parlamentin.

  Zgjedhjet e vitit 2005

  Zgjedhjet e prgjithshme parlamentare t 3 korrikut 2005 ishin ndr m t kontestuarat nga partit politike shqiptare. Me ndryshimet q iu bn Kodin Zgjedhor, u eliminua mundsia e shkuarjes s balotazh dhe mandatin e deputetin e fitonte ai kandidat q kishte marr qoft edhe nj vot m shum se rivalt e tij. N kto zgjedhje fituese rezultoi PD-ja. Kontestimet e zgjedhjeve u paraqitn nga partit kryesore politike n vend. Procesi i shqyrtimit t tyre n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve dhe m pas n Kolegjin Zgjedhor vazhduan pr afro dy muaj. N kt proces kontestimet m t mdha erdhn nga prfaqsues apo kandidat pr deputet t PS-s, e cila deri ather ishte n pushtet. N kto zgjedhje ngjarja m dramatike ishte vrasja e komisionarit t PR-s n zonn zgjedhore n Tiran, ku prball ishte kandidati i PD-s Edi Paloka dhe ai i PS-s Shptim Idrizi. Por kontestime pr zgjedhjet u bn edhe nga demokratt, t cilt u shprehn kundr pr shum parregullsi t vna re. Humbja e PS-s erdhi edhe pr pasoj t ndarjes s votave, pasi n vitin 2004 nga PS-ja u largua nj grup deputetsh, t cilt formuan Lvizjen Socialiste pr Integrim. Pas humbjes Fatos Nano dha dorheqjen nga posti i kreut t PS-s.

  Zgjedhjet e vitit 2009

  Zgjedhjet e fundit parlamentare, nga i cili do t dal Parlamenti i ri shqiptar, u zhvilluan n dat 28 qershor 2009. Kontestimet m t mdha ndaj ktij procesi jan artikuluar nga Partia Socialiste, e cila pretendon se n shum qendra votimi jan br manipulime nga Partia Demokratike dhe segmente t caktuara t shtetit. Socialistt kan ngritur zrin gjat muajve t fundit n lidhje me procesin e pajisjes s qytetarve me kartat e identitetit. Sipas tyre, qeveria qllimisht nuk i pajisi qytetart e zonave t ndryshme, pasi njiheshin si mbshtets s saj. PS-ja ka ngritur zrin pr bllokim dhe tendenca manipulimi, sidomos t disa qendra votimi q i prkasin Qarkut t Fierit. PS-ja ka deklaruar se, nse nuk do ti njihet mandati i nnt n kt qark, ather do t organizoj protesta qytetare. Ndrkoh sipas rezultateve paraprake PD-ja sht fituese e zgjedhjeve parlamentare. Gjithashtu sht br publike krijimi i qeveris s ardhshme mbi bazn e nj koalicioni me LSI-s, parti q vjen nga e majta politike shqiptare.

  Vlersimet e ODIHR-it

  Procesi i numrimin e votave rezultoi negativ

  N raportin e fundit t ODIHR-it pr zgjedhjet parlamentare t 28 qershorit shprehen kritikat ndaj procesit t numrimit t votave. Vzhguesit ndrkombtar n raportin e ndrmjetm, q i prket periudhs 29 qershor deri m 7 korrik, fokusohen n procesin e administrimit t votave dhe nxjerrjen e rezultateve t zgjedhjeve. Vzhguesit theksojn se metodat moderne t numrimit t votave nuk ndihmuan n shtimin e transparencs, madje krijuan dyshime te partit e vogla. ODIHR-i n raportin e tij thot se procesi i numrimit t votave ka pasur shum defekte, t cilat jan vrejtur n qendrat e numrimit t votave, ku n 22 nga 66 qendra procesi sht zhvilluar keq ose shum keq.

  Vrejtjet

  N 22 qendra numrimi nga 66 t tilla procesi ishte keq ose shum keq.

  Probleme procedurale nga mungesa e udhzimeve dhe trajnimit t nevojshm.

  KQZ-ja ka trajtuar krkesat ankimore n mnyr jo gjithmon t njllojt.

  KQZ-ja shpesh zgjodhi t mos ndrhyj n rastet kur gjat numrimit t votave kishte probleme.

  Sistemi i ri elektronik i monitorimit nuk e ka rritur shum transparencn e procesit, pasi nuk ishte gjithmon e mundur t shihej se pr cilin subjekt ishte votuar.

  Partit filluan t ndrhynin m shum n procesin e numrimit, kur rezultatet paraprake tregonin diferenca t vogla.

  Numrimi i votave u zvarrit dhe u karakterizua nga nivele t larta mosbesimi mes partive politike n t gjitha nivelet e administrats zgjedhore.

  Vonesat n numrim provokuan tension mes partive, sidomos aty ku rezultatet ishin ose dukej sikur ishin t afrta.

  N disa raste numrimi i votave u bllokua prkohsisht.

  Ndrhyrjet e vzhguesve t partive dhe kandidatve n procesin e numrimit krijuan shpesh shprqendrim nga procesi.

  metropol.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 10. #170
  Desert Fox Maska e bayern
  Antarsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Mos rrej zotnia tate se Nalmadhnia e tij Sali Ram berisha ka thone qe bota rrotullohet rreth tij
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 11. #171
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  berisha ka thon qe toka rrotullohet.
  epo ai esht berisha ska nevoje per thagma te tjera ai

 12. #172
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga bayern Lexo Postimin
  Mos rrej zotnia tate se Nalmadhnia e tij Sali Ram berisha ka thone qe bota rrotullohet rreth tij
  Vallai, u dashka kthy patjeter noi gjo persmrapshti! Si t'kam plako?
  Sala solli demokracine ne Shqiperi (qe ta dish mire ti), shpiku edhe politiken. Llafe ka, qe ne rini te vet pati shpik edhe seksin. Kjo, pas sorrollatjesh te shumta rreth e siper sllaves Liri, naten e pare te marteses.

  Ndersa per zgjedhjet, fillimisht u gezova se mu duk nisje e mbare, disi spikatej civilizim dhe qetesi. Me vone kur pash kopete e katunarise anej nga veriu, qe votonin me urdher te bariut, filloi te venitej pak euforia. Pasoi idiotelliku kur sapo mbaroi votimi, u mbush Tirana me kauboj prej malit, qe xhironin gomat, ulerisnin me flamuj PD-je, duke gezuar fitoren (Zoti e di nga e kishin marr rezultatin). Me vone filloi bojkotimi i qendrave te votimit. Filloi pordhalitjet edhe ky Ristani me prostitutat e tjera te PD qe kane ne dore KQZ-ne. U bllokuan kuti votimesh duke i nxjerre si te pavlefshme ne cdo vend ku PS kishte avantazh. Nuk duroi Meta, mbreti i Skraparllinjve dhe beri veprimin me sensacional, paradoksal dhe me nje nxitim te llahtarshem (nderkohe qe numerimi i votave nuk kishte mbaruar) dhe beri aleance me Sali Ram Berishen, personin kundra te cilit kishte dedikuar tere luften dhe qellimin e fushates se tij, prej nga vodhi edhe votat e elektoratit qe e votuan duke e besuar. Pastaj u hodhen tere deshtakek e rezultatit te zgjedhjeve, te tere shushunjat komuniste, tere politikanet e Nexhmijes, te cilet duke e pare veten jashte loje, te mbledhur me finese prej Nanos, i cili eshte edhe strumbullari e regjizori i bashkimit Meta-Berisha, hidhen te tere ne sulm kundra PS dhe Rames.

  Sot, pas insistimit (serisht u vertetua qe Rama kishte te drejte) te Rames, se ne kutiat e bllokuara te Fierit, ndodhej mandati i 9-te i PS, te cilin qeveria Berishiane nuk preferonte ta publikonte perpara aleancave shtatanike, votat numerohen dhe PS merr 9 mandate. E njejta gje do ndodhe edhe ne kutiat e qarqeve te tjera ku vota e lire e shqiptareve, mbahet peng, manipulohet, vidhet e perdhunohet nga kjo qeveri korruptive, anti-shqiptare dhe jo-demokrate.

  Perfundimisht, zgjedhjet nuk ishin zhgenjim fare. Treguam edhe nje here se c'nacion jemi dhe se kush na drejton!

 13. #173
  i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
  Antarsuar
  27-06-2009
  Vendndodhja
  ne shkolle
  Postime
  2,080
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  mbreme ka shperthyer nje bumje perballe Parlamentit ..... nuk besoj se ka te beje me numerimin ( apo rinumerimin) e votave ... ndoshta aksident i rastesishem
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesuesi_1 : 16-07-2009 m 05:18

 14. #174
  kuaj fuqi Maska e limbo
  Antarsuar
  28-04-2008
  Postime
  492
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga mesuesi_1 Lexo Postimin
  mbreme ka shperthyer nje bumje perballe Parlamentit ..... nuk besoj se ka te beje me numerimin ( apo rinumerimin) e votave ... ndoshta aksident i rastesishem
  benard ujkaj e ka emrin ai qe ia kishin vu bumjen, pronar firme ndertimi me ca mora vesh.

  si thu, i permush kushtet fuoristrada e benardit per te pas lidhje me "votat"?

 15. #175
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  Citim Postuar m par nga limbo Lexo Postimin
  benard ujkaj e ka emrin ai qe ia kishin vu bumjen, pronar firme ndertimi me ca mora vesh.

  si thu, i permush kushtet fuoristrada e benardit per te pas lidhje me "votat"?
  ka qene drejtori i rregullimit te territorit ne bashkine e tiranes te dushkes,
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 16. #176
  kuaj fuqi Maska e limbo
  Antarsuar
  28-04-2008
  Postime
  492
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  se s'i nodh qe kto punet e fuoristradave, ndertimit dhe bumjeve vijne gjithmon rrotull dushkes..., kshu rastesisht sic thot dhe msusi siper

 17. #177
  i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
  Antarsuar
  27-06-2009
  Vendndodhja
  ne shkolle
  Postime
  2,080
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  me ate qe mora vesh une ( sipas agjensive ) makina i perkiste nje shoqerie te quajtur Galaxy Motors Albania .... tani se si eshte puna e ketij ndertuesit qe leviste me kete makine qe i perkiste kesaj shoqerie nuk e di .... ose ndoshta kane ndonje lidhje keto te dyja ..... ca s'bo vaki ?! ne Shqiperi gjithcka eshte mundur
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesuesi_1 : 16-07-2009 m 15:52

 18. #178
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2009
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 13 postime
  Pershendetje te dashur miq bashkatdhetare!Fillimisht deshiroj te falenderoj administratoret e ketij forumi si dhe ti pergezoj per perpjekjen e vyer qe bejne per te miren e pergjitheshme ..
  Nga mesazhi qe gjeta ne korrespondencen tim , verejta se e patet ndjere mungesen time.Kjo sinqerisht me ben te ndjehem i detyruar kundrejt jush qe vleresoni se edhe pjesmarja ime ne kete forum eshte e domosdoshme sadopak, per te dhene nje kontribut,nje ide sado te vogel per bashkimin dhe ridimensionimin e nje bashkepunimi real ,thelbesor e patriotik te gjithe emigranteve kudo qe jane neper bote...
  Natyrisht ky eshte nje mision teper i veshtire ne gjendjen e soteme aktuale qe ndodhen masat e emigranteve shqiptare, do te duhet nje pune e vazhdueshme metodike e mbi te gjitha e cveshur nga mediokriteti e interesi personel qe efektivisht eshte nje nga shkaqet kryesore qe e shkaterruan dhe e sabotuan besimin dhe shpresen e emigrantit te thjeshte ...
  Duhet pra, filluar nga nje baze e re e shendoshe.me pervoje e besim per nje te ardhme me te mire e dinjitoze.
  Zgjedhjet ne Shqiperi na dhane nje koalocion politik te cuditshem; Berisha-Meta.Po ta profetizonte dikush gjate fushates parazgjedhore,dota merrnin per te cmendur sepse motoja me te cilen e hapi fushaten "kryeministri i inatosur"(kupto I.Meta) ishte;" TA RREZOJME BERISHEN NGA POSTI I KRYEMINISTRIT"si politikan i korruptuar e figure politike e konsumuar dhe e diskredituar...Me kete platforme e me kete premtim Meta arriti te fitoje nje numur te konsiderueshem zgjedhesish dhe kater deputete ne parlamentin e ri.Deri ketu mire e bukur ,
  po aleanca me Berishen si dote justifikohet perpara zgjedhesve qe u mashtruan ne menyren me te pa skurpullt?!Paradoks?!Papasterti politike, mashtrim?!Rrugaceri politike alla shqiptare?! Nuk e di!!
  Ne fakt ,sipas mendimit tim, nje aleance e tille do te tregonte pjekurine e tolerancen e sistemit politik shqiptar... Dote ishte nje shembull i shkelqyer per ti treguar Evropes se Shqiperia po ndryshon e po emancipohet ne te gjithe strukturat ,politike , e civile, se duhen harruar zenkat e sharjet e ndyra ne nivel personal te deputeteve ne parlament.Vec kesaj ashtu si dhe ne vende te tjera evropiane me kulture e pervoje politike e demokracie, aleanca te tilla jane mjaft konstruktive e te fryteshme kur ato bashkepunojne per te miren e pergjitheshme e begatine e qytetareve...Sot ne rrafshin ekonomiko-politik mbareboteror,ideologjite e dogmat po deshtojne dhe po zevendesohen me teori efikase,universale per zgjidhjen e problemeve emergjente sic eshte kriza e thelle ekonomike qe ka mberthyer boten e zhvilluar...Per te dale nga kjo krize,kerkohen zgjidhje te shpejte nga eksperte te zote e jo psallme te moralizmit biblik apo kushdoqofte ai...Pra nje kabinet teknik me eksperte te sprovuar te gatshem per te dhene zgjidhe ne problemet e veshtira te krizes,dote ishte edhe per ne shqiptaret nje qeveri ideale e cveshur nga tabelat,perrullat e hipkrizia...Personaliht dota deshiroja shume qe kjo te meshirohej ne kete koalicion qeveritar
  cka eshte edhe domosdoshmeri por perparimin e zhvillimin e metejshem te atdheut tone aq shume te lodhur nga periudha e tejzgjatur e tranzicionit....Por a eshte ky koalicion ne te vertete ajo qe edhe ne te gjithe deshirojme?!Eshte pra ky "kompromis" baza e fillesa e nje bashkepunimi te sinqerte te te gjitha forcave politike shqiptare panveresisht nga ngjyra apo idete qe perfaqesojne?!Eshte e mundur qe se fundi "baballaret e kombit"vene atdheun mbi te gjitha?!
  Po te kemi parasysh faktin qe Ilir Meta per te kenaqur ambicjet e egoizmin e tij te pa ngopur e intolerant,krijoi partine e tij private si deshmi e nje kapricoje te eger politike ,te papjekur e teper reaktive, verejme se asgje nga ato qe thashe me larte nuk mund te behet realitet dhe kjo per faktin e thjeshte se "ortaklleku" Berisha-Meta eshte nje pazar i shemtuar karieristesh qe s'ka asgje te perbashket me politilen e mirefillte...Nga keta matrapaze-karikatura te jetes politike shqiptare nuk mund te shpresosh asgje vec destabilizimit e pasigurise politike e ekonomike ne vend.Sepse nje lider qe nuk e ka problem te mashtroje elektoratin e tij duke bere pikerisht te kunderten e asaj qe u premtoi,nuk dota kete problem gjithashtu te mashtroje perseri kete rradhe partnerin e tij politik qe e ftoi ne nje pazarllek te pandershem per te qeverisur.Pra qe te mos zgjatem me ,qeveria qe dote dale nga kjo perzjerje dote jete nje "aliazh" i dobet dhe rrjedhimisht nuk doti rrezistoje kohes....

 19. #179
  i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
  Antarsuar
  27-06-2009
  Vendndodhja
  ne shkolle
  Postime
  2,080
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  Plako! Kjo eshte aleanca qe do te beje ndryshime historike, qe priten prej gati 70 vitesh nga te gjithe trojet Shqiptare. Po ta mbante PD e vetme do sulmohej nga ato "nderkombetaret" si ekstemiste, prandaj LSI duhet, si pjese e opozites ne vendimarrje te rendesishme, ATDHETARE sic tha edhe Meta.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mesuesi_1 : 18-07-2009 m 16:24

 20. #180
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ...dy qershia lidh n'i rrfan, ku fillojn kufijt gegt, rrin dy ika me nji nan...” NDRE MJEDA
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

Faqja 9 prej 10 FillimFillim ... 78910 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
 2. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 05:32
 3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 4. Koha pr t formuar t majtn reale
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-09-2005, 04:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •