Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 31
 1. #1
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  A egziston shtypi i lir n Shqipri?

  Tashme ne prag fushate shofim televizionet, lexojme gazetat dhe dalin shum pak qe mund te jene te pamvarura.


  Top Channel nje investim shum miliona dollaresh, haptasi perkrah ed ramen dhe PSne, cdo emision dhe gazeta SHqip luan politike dhe e ben ate kunder PDse....duke filluar nga Fiks Fare qe eshte cdo dite dhe duke perfundu tek Top Show nje emision plotik ku haptasi me majta favorrizohet ne kulem

  Kemi Gazeten te ashtu quajtur Shqiptare me pronar shtetas Italjan, nje nder gazetat qe ne cdo numer te sajin ne cdo flete te sajen edhe ato te sportit ben politike kunder PDse....dhe qorrazi pro PSse.


  Gazeta Shekulli, pronari i se ciles eshte Koco Kokedhima, nje biznesmen i sukses'shem qe ne cdo faqe dhe cdo shkrim te asaj gazete behet politike per Ed Ramen.


  Kemi gazetat me rradhe qe cdo njera merr anen e dikujt dhe ne menyre verberisht shtazerore shajne dhe shantazhojne qe partia e tyre te fitoj.  Tani, si mund te quajme nje shtyp te pamvarur, kur me nje tender ndertimi ne Tirane blihet kontrata me median per dy pal zgjedhje.

  SI mund te kemi shtyp te pavarur, kur shtypi nuk mund te mbaj veten ne kembe dhe kjo vlen per gazetat.


  Kur SHqiptaret do marrin informacion dhe jo disinformacion sic kemi mare deri tashi nga gazeta te lidhura ngusht me lejet e ndertimit e sidomos ato te Tiranes?

 2. #2
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Antarsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,141
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  armiku kryesor i shtypit dhe fjales se lire eshte Berisha me sa me kujtohet..................
  fillo qe nga djegia e Koha Jone dhe vazhdo me radhe te tjerat.....................
  nese do largohet Berisha (si person jo partia) nga skena politike shtypi do mare fryme lirisht......

 3. #3
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga prenceedi Lexo Postimin
  armiku kryesor i shtypit dhe fjales se lire eshte Berisha me sa me kujtohet..................
  fillo qe nga djegia e Koha Jone dhe vazhdo me radhe te tjerat.....................
  nese do largohet Berisha (si person jo partia) nga skena politike shtypi do mare fryme lirisht......

  shtypi mbare shqiptare financohet nga lejet e ndertimit te Ed rames....me shum shpenzon lek Ed Rama per te ble medjat sesa per te permiresu jeten e kryeqytetasve.


  e keqja me e madhe e shtypit te lire eshte qe shtypi i lire nuk mund te vetfiancohet, deri sa te marr veten shtypi, SHqiptaret do lexojne brrockulla te tipi gazeta shqiptare apo gazeta shekulli.

 4. #4
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  38
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  E kuptoj qe ka shume gazeta qe perkrahin PD-ne e PS-ne apo parti tjera, por a nuk kane te drejte ato media per t'u vetepozicionuar ne ate menyre.
  Pse mund te veme ne pyetje lirine e shtypit nese nje gazete ose media ka vendosur vet te pozicionohet aty ku eshte.

  Do flisnim per LIRI SHTYPI kur pushteti do ndalonte, pengonte ose ndihmonte ne nje fare menyre nje media elektronike ose te shkruar.

  E drejta e cdokujt per t'u pozicionuar si do besoj qe ekziston, dhe ketu s'mund te flasim per shkelje lirish shtypi ose dicka te ngjashme.
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Nuk e kuptoj pse habitesh. Ka 19 vjet qe shtypi flet brockulla. Disa gazeta dhe tv jane servile te Ps-se dhe disa te tjera te Pd-se. Ti do qe te gjitha te jene servile te Pd-se, se per te thene te verteten asnje se mbron.
  Feelings change - memories don't.

 6. #6
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Alienated Lexo Postimin
  E kuptoj qe ka shume gazeta qe perkrahin PD-ne e PS-ne apo parti tjera, por a nuk kane te drejte ato media per t'u vetepozicionuar ne ate menyre.
  Pse mund te veme ne pyetje lirine e shtypit nese nje gazete ose media ka vendosur vet te pozicionohet aty ku eshte.

  Do flisnim per LIRI SHTYPI kur pushteti do ndalonte, pengonte ose ndihmonte ne nje fare menyre nje media elektronike ose te shkruar.

  E drejta e cdokujt per t'u pozicionuar si do besoj qe ekziston, dhe ketu s'mund te flasim per shkelje lirish shtypi ose dicka te ngjashme.

  sidoqofte nqs nje gazete mvaret nga tenderat qe merr nga bashkia apo qeveria,,,ajo me cdo kusht do luaj loje politike dhe do perkrahi ate parti qe e financon....


  ne Shqiperi nuk besoj qe ka gazete qe mund te mbaje veten e saj me tirazhin qe shet apo me te ardhurat e rreklamave neper fletet e saj...


  pra cdo gazete ne vend te falimentimit, thjesht do zgjidhte te behej pjese e fushates...  rasti mei shpifur dhe tipik eshte Gazeta Shqiptare mer pronar italijan dhe padron ed ramen... ne cdo flete ka nga nje shpifje skandaloze dhe ne cdo artikull ben propogande politike per ed ramen.


  A i besohet ksaj gazete, apo gazetave si motra? Shqip, Shekulli e me rradhe?

 7. #7
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  38
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Homza
  Ca gjera jane aq te dukshme sa qe s'kane nevoje te komentohen.

  Ne Maqedoni per shembull, gazeta (qe del vetem ne kohe zgjedhjesh) ShqipMedia eshte kryekeput buletin partiak i Partise se Menduh Thacit, nderkohe qe gazeta LAJM i mban anen Ali Ahmetit. Edhe tek mediat elektronike ne vend verehet nje gje e ketille, edhe ate edhe tek shqiptaret edhe tek sllavet.
  Une per vete s'lexoj asnjeren nga keto gazeta sepse e di sakte se c'eshte thene ne to, beso ose jo.

  Gazetat mund te bluajne tere diten llafe por nese ju i dini se si e qysh kane ardhur deri aty e pse jane pozicionuar majtas a djathtas, thjeshte injoroni ato media dhe mos degjoni lajme, mos lexoni komente - shihni ndonje futboll, film, dicka ku partise s'mund te perzihen, ne gazete lexoni ndonje lajm nga Bota, ate pjesen e fundit aty lajmerimet, lajmet e pikellimit, e keso gjerash...
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 8. #8
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Alienated Lexo Postimin
  Homza
  Ca gjera jane aq te dukshme sa qe s'kane nevoje te komentohen.

  Ne Maqedoni per shembull, gazeta (qe del vetem ne kohe zgjedhjesh) ShqipMedia eshte kryekeput buletin partiak i Partise se Menduh Thacit, nderkohe qe gazeta LAJM i mban anen Ali Ahmetit. Edhe tek mediat elektronike ne vend verehet nje gje e ketille, edhe ate edhe tek shqiptaret edhe tek sllavet.
  Une per vete s'lexoj asnjeren nga keto gazeta sepse e di sakte se c'eshte thene ne to, beso ose jo.

  Gazetat mund te bluajne tere diten llafe por nese ju i dini se si e qysh kane ardhur deri aty e pse jane pozicionuar majtas a djathtas, thjeshte injoroni ato media dhe mos degjoni lajme, mos lexoni komente - shihni ndonje futboll, film, dicka ku partise s'mund te perzihen, ne gazete lexoni ndonje lajm nga Bota, ate pjesen e fundit aty lajmerimet, lajmet e pikellimit, e keso gjerash...
  po edhe ne sport Gazeta SHqiptare.....ne formacionin Shqiptar qe luajtem kunder Swedise, qe ne sulem ishte Berisha....per shkak te politikes shtazarake qe kjo gazete predikon, e hoqi emerin e Berishes fare dhe na la me 10 lojtare ne fushe. lool


  sinqerisht nje shtyp i ktille sic po behet ne shqiperi, do vije koha qe njerzit te besojne me shum ne serjozitetin e youtube apo etiketave te Vajit Olim.....katastrofe.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  Citim Postuar m par nga prenceedi Lexo Postimin
  armiku kryesor i shtypit dhe fjales se lire eshte Berisha me sa me kujtohet..................
  fillo qe nga djegia e Koha Jone dhe vazhdo me radhe te tjerat.....................
  nese do largohet Berisha (si person jo partia) nga skena politike shtypi do mare fryme lirisht......
  Kjo qe thua nuk eshte ne lidhje me temen, pa le qe seshte dhe evertete.Koha Jone ka qene nje gazete e Nkokoll Lesit dhe kishte motivet e tij.Por ne kohe te veshtira ndodh qe gazetat te dhunohen per qellime konflikti e percarje.Eshte nje politike e ndertuar nbi urejtjen.
  Pyetja eshte se a ka shtyp te lire.Une te pergjigjem se me Berishen ka egzistuar gjithmone shtyp i lire.Megjigj shpifjet e tyre prej vitesh asnje gazetar nuk eshte gjobite.Me fjalen liri e shtypit eshte abuzuar pa mase dhe kjo kerkohet kur ne pushtet eshte e djathta.Te majtet kane dhunuar gazeten Tema disa here kryeredaktorin e saj e kane rrahur disa here e kjo dhune ne vitet e Nanos.Dhunimi i shtypit eshte tjeter gje dhe dhunimi i gazetarit eshte tjeter gje.Sot ne kemi nje shtyp te lire pasi ate kushdo mund te hape nje gazete.Por kemi gazetare te dhunuar.Them keshtu pasi ato jene ne shebim te pronarit te gazetesper te cilen punojne.Keshtu gazetari jo rralle per nevoja ekonomike fabrikon artikuj per te cilat dhe ai vet mund te kete mendim ndryshe.Ne shqiperi nuk eshte krijuar akoma nje lob gazetaresh te depolitizuar qe te kene gazeten e tyre.Nje gazete me gazetare te lire dhe te pergjgjeshem nuk egziston.
  Gazetaria nuk eshte fitimprurse si aktivitet per te mos thene se po ti besh bilancet mund te dale dhe me humbje.
  Gazeta 55 megjithese ben 30 lek pra me shtrejte se te tjerat dhe ajo abuzon me tatimet dhe deklarimin e sigurimin e punonjesve te saj.Llogaria nuk del.Kete e ka pranuar vete Fari Balliu.Atehere cdo te thonim per gazeten Agon qe del gratis?Po ajo Shqip ,shekulli G. shqipetare etj, me tirazh te larte dhe shpesh me supliment.Pra gazetaret nuk mund te hyjne ne kete bisnes dhe kjo eshte e qellimshme.
  keshtu ato mebeten vegla ne duart e politikaneve te korruptuar e qe kane me vete dhe bisnesmene te korruptuar.Jane 2900 flete si deshmi per gerdecin por gaetaret kapin vetem nje, ate qe mund tejete dhe e fallsifikuar per te implikuar nje cpoe kalama, djalin e Berishes.Perse nuk u shkoka dora tek qindra tabulate per Edi Ramen?Kundra Berishes eshte nje armate e madhe medjash te pa nder,jane intelektuale te djathte e te majte te cilet nenpushtetin e Berishes sndjehen mire per te realizuar paurimin e tyre te pa drejte.Kundra berishes jane njesistem i krimbur drejtesie,kundra tij krimbat e sherbimit informativ.Per te shkuar me tej kundra tij Lobi grek qe eshte i interesuar qe ne krye te jete e majta, me te cilet i kane lidhur mardheniet per ta shtrire e viktimizuar ate nen kembet e tyre.Berisha me gjithe gabimete veta e miriton mbrojtjen tone.Pasi keshtu mendoj se mbrojme vetveten.Berisha ishteme liberali ne fushen e politikes se jashteme ,shembullne politken e ballkanit sa arriti te behet faktore duke hyre ne nato.Berisha i pjekur me Bollanon dhe komunitetin grek.Sa shume u munduan ta ngaterrojne.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  47
  Postime
  660
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Shtyp i pavarur? Nuk ka shtyp te pavarur ne Shqiperi. Bile shtypi eshte ne nivele shume te uleta dhe amatoreske.Ne te gjithe boten ka media qe favorizojne krahe te ndryshme politike, por e bejne kete ne menyre profesionaliste. Ato e dine se po genjyen sot nuk i blen njeri neser. Po cfare ndodh me gazetat dhe mediat ne shqiperi? Ato e dine qe njerezit i pelqejne genjeshtrat, dhe genjejne sa munden. Ne fakt ato tallen me lexuesit shqiptare, te cilet fajin e kane vete per kete. Mos i blini ato gazeta o shqiptare dhe do ta shikoni qe dita juaj do jete me e bukur.

 11. #11
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga beni67 Lexo Postimin
  Shtyp i pavarur? Nuk ka shtyp te pavarur ne Shqiperi. Bile shtypi eshte ne nivele shume te uleta dhe amatoreske.Ne te gjithe boten ka media qe favorizojne krahe te ndryshme politike, por e bejne kete ne menyre profesionaliste. Ato e dine se po genjyen sot nuk i blen njeri neser. Po cfare ndodh me gazetat dhe mediat ne shqiperi? Ato e dine qe njerezit i pelqejne genjeshtrat, dhe genjejne sa munden. Ne fakt ato tallen me lexuesit shqiptare, te cilet fajin e kane vete per kete. Mos i blini ato gazeta o shqiptare dhe do ta shikoni qe dita juaj do jete me e bukur.
  alternativa? ...

  hani genjeshtrat e qeverise, dhe ndryshimi ditor, pa folur per mandaten 4-vjeare, do te jete edhe me bukur ...

  kjo na qenka zgjidhja per "shtypjen" e lire ...

  sa bukuri ka tufa, sa gaz bie bagetia ...

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  47
  Postime
  660
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Duaje Siveten Lexo Postimin
  alternativa? ...

  hani genjeshtrat e qeverise, dhe ndryshimi ditor, pa folur per mandaten 4-vjeare, do te jete edhe me bukur ...

  kjo na qenka zgjidhja per "shtypjen" e lire ...

  sa bukuri ka tufa, sa gaz bie bagetia ...
  Une bej thirrje te mos blihen me gazetat dhe ty te djeg! Pse? sepse keto gazeta me genjeshtrat e tyre jane arma juaj me e forte dhe po tua heqesh juve kete arme ju falimentoni, nuk do keni ku ti shisni me genjeshtrat tuaja.
  Sa bukur qe di te recitosh!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Une mendoj qe edhe top channeli duke punuar per edi ramen shume shpejt do ti kethehet si bumerang, sepse te punosh per socializem sot eshte nje verberi qe top channel ben.
  Edi rama eshte sponzoruesi kryesor i top channal ket e kan te qart shqiptaret dhe ka ardhur koha qe masovikisht te mos abonohemi ne ket media e cila eshte anti shqiptare.Asnjehr nuk me ka ren te ndegjoj ndonje kritik per socialistin rama ne ndonje emision te keti kanali.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Nuk besoj qe ndo kund ne bot ka liri me shume se sa ne shqiperi sa i perket mediave.Media sot ter diten genjen ofendon shantazhon dhe askujt nuk i jep llogari,pra qeveria mendoj une duhet qe ne baz te ligjit ti kontrolloi mediat sepse media nuk ka te drejt te sjell huti ne opinjon me genjeshtra.

 15. #15
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga beni67 Lexo Postimin
  Une bej thirrje te mos blihen me gazetat dhe ty te djeg! Pse? sepse keto gazeta me genjeshtrat e tyre jane arma juaj me e forte dhe po tua heqesh juve kete arme ju falimentoni, nuk do keni ku ti shisni me genjeshtrat tuaja.
  Sa bukur qe di te recitosh!
  ti e thua vete se ben thirrje te mos blihen gazetat ... sepse te djeg ty dhe ustait tend, sepse kerkoni carte blanche per poshtersite, manpulimet, korrupsionin gelues, tragjedite qe shkaktoni ...

  si duket or zombi, qenke i mesuar ne djegie gazetash ...

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  3 televizionet e Edvinit, sjellje skandaloze ndaj mazhorancs, PD deklaron se mund t rishqyrtoj kredencialet e tyre
  17-05-2009 / Gazeta 55


  Konferenc pr Shtyp e Partis Demokratike, lidhur me raportin e agjensis s pavarur New Politics, mbi monitorimet e mediave, ku spikat censura e tmerrshme q Edvini zbaton tek tre televizionet q kontrollohen prej tij

  Jam ktu para jush pr t paraqitur kontrollin e tmerrshm t Edi Rams mbi 3 media t vendit. Kshtu, ju keni para jush, nj studim t pavarur t nj agjensie shum serioze, New Politics, i cili fakton se n javn nga data 5 deri n 10 Maj, Top Channel nn ndikimin e Edi Rams ka transmetuar pr opozitn, pra pr Partin Socialiste 4500 sekonda kundrejt vetm 1427 sekondave pr qeverin dhe 1345 sekondave pr partin m t madhe t vendit, PD.
  Pra si e shihni kjo media transmeton 2 her m tepr pr Partin Socialiste sesa pr qeverin dhe Partin Demokratike t marra s bashku. Ky sht standardi i liris s mediave t kontrolluara nga Edi Rama.
  Nj standard t till censurues ka dhe televizioni tjetr Vizion Plus. Sipas ktij standardi Edi Rama ka 3592 sek. Qeveria ka gjithsej n lajmet e saj vetm 348 sek. Qartsisht m pak se LSI q ka 556 sek dhe m pak se G99 q ka 359 sek apo Poli i Liris q ka 1445 sek. T marra s bashku PD dhe Qeveria kan gjithsej 2065 sek. Pra ka 1500 sek m pak se Edi Rama dhe m pak se Poli i Liris, G99 dhe LSI t marra s bashku. Ky sht standardi q Edi Rama i imponon Tele Jals.
  Po marrim televizionin tjetr News 24. News 24 sht kampione. Pr Edi Ramn ka dhn 6076 sek ndrsa pr Partin Demokratike dhe qeverin t marra s bashku ka transmetuar gjithsej 2020 sek, pra 3 her m pak.
  I prum kto t dhna pr t denoncuar censurn e dnueshme t vendosur nprmjet lejeve t ndrtimit mbi kto media q shkelin n mnyr flagrante ligjin e vendit, Kodin e Gazetaris dhe Informacionit dhe Etikn Profesionale.
  PD u deklaron ktyre mediave se ndonse dshiron t jet trsisht e hapur ndaj tyre, e konsideron t padenj qndrimin e tyre dhe n rast se do vazhdohet me praktika t tilla do t jet e detyruar t rishqyrtoj qndrimin e saj ndaj ktyre mediave, t cilat nuk respektojn asnj standard. Ne u bjm thirrje mediave t qndrojn t hapura, t barazlarguara n interesin m t mir t tyre dhe qytetarve.
  Ne falenderojm t gjitha ato media t tjera q ruajn me prgjegjshmri profesionale, raportet midis PD e PS ose afr normales sic sht ALSAT, TV ORA q kan nj prqasje t ekulibruar midis partive.

 17. #17
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Lexova tr temn dhe jo vetm q nuk gjeta argumente bindse q dshmojn se shtypi shqiptar (n prgjithsi) nuk sht i lir, por nuk gjeta as argument se nj gazet e vetme apo nj medium tjetr nuk sht i lir.

  T titullohet tema "A ekziston shtypi i lir n Shqipri" dhe t mos gjesh gj tjetr n tr postimin nismtar ve se disa belbzime kalamajsh, tregon dy gjra: E para sht se kemi vrtet liri t gjr t shprehjes s mendimit. E dyta: Nuk na kalon kush n bot pr paskrupullsi - prej foshjnores e katapulton shqiptari vetvetn direkt n ligjerues n univerzitet. Gaz i bots.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  ne forum ketu mendoj se ka liri shtypi apo fjale apo mendimi..
  ne qe shkruajm nuk i marrim leje askujt.. as partive as kryeredaktoreve as moderatoreve..

  ne se eshte keshtu ne gazetat e televizionet e shqiperise..athere kemi shtyp te lire..

  mirpo nuk besoj se eshte si ne forum atmosfera ne gazetat e tv e shqiperise..

  shumica prej tyre varen nga celulari i padronit e vet celulari i padronit nga nje celular tjeter i nje me te fuqishmi se padroni.. e kshu me radhe..

  persa i perket asaj se.. a ka liri te thone cte duan mediat ne shqiperi pa p.jerdhur per berishen.. kjo qendron..
  pra mediat ne shqiperi nuk e kan fare frike berishen por dhe berisha kurre nuk ka ushtruar presion mediave ..te pakten keto 3-4 vjet si kryeminister..
  ato qe thon te kunderten rrejn si derrat pa pik turpi..  ..

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime n 162 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  ne forum ketu mendoj se ka liri shtypi apo fjale apo mendimi..
  ne qe shkruajm nuk i marrim leje askujt.. as partive as kryeredaktoreve as moderatoreve..

  ne se eshte keshtu ne gazetat e televizionet e shqiperise..athere kemi shtyp te lire..

  mirpo nuk besoj se eshte si ne forum atmosfera ne gazetat e tv e shqiperise..

  shumica prej tyre varen nga celulari i padronit e vet celulari i padronit nga nje celular tjeter i nje me te fuqishmi se padroni.. e kshu me radhe..

  persa i perket asaj se.. a ka liri te thone cte duan mediat ne shqiperi pa p.jerdhur per berishen.. kjo qendron..
  pra mediat ne shqiperi nuk e kan fare frike berishen por dhe berisha kurre nuk ka ushtruar presion mediave ..te pakten keto 3-4 vjet si kryeminister..
  ato qe thon te kunderten rrejn si derrat pa pik turpi..  ..
  Berisha,eshte nje ndyresire qe ndau Shqiperine Veri dhe Jug,patriote dhe rebel.Dhe erdhen Dylberet e pro Berishes nga Kosova(ose serboshqipetaret) qe s'dine te flasin shqip.Dhe keta jashtetokesoret apo moralistat pa moral,ose me mire dopiomoralistat,qe edhe pederastine na e shesin per moral.Kta qime nonash,qe shume vajza shqiptare kane mashtruar,kta pidhe somash,qe jane shkerdhy me Serbin tere jeten.Dhe keta bejne moral shqiptar.
  Bestiet e malit qe kane fat te zbresin ne autostrade(apo toke pjellore+det).
  Ka moral serbishqiptar?

 20. #20
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  ne forum ketu mendoj se ka liri shtypi apo fjale apo mendimi..
  ne qe shkruajm nuk i marrim leje askujt.. as partive as kryeredaktoreve as moderatoreve..

  ne se eshte keshtu ne gazetat e televizionet e shqiperise..athere kemi shtyp te lire..
  Nuk sht ashtu q liria e shtypit ekziston vetm ather, kur shtypi ka t drejtn t shkruaj far t doj dhe pa e pyetur asknd. Liria e shtypit sht vetm nj nga vlerat kushtetutore. Si e till ajo nuk mund t ushtrohet "n kurriz" t vlerave tjera kushtetutore, por duhet t gjej definicionin e saj n at mnyr q vlerat tjera kushtetutore t mos bien trsisht pre e liris s shtypit. Kjo nnkupton se vlerat kushtetutore nder veti duhet vn n nj konkordanc e cila mundson ekzistimin e t gjithave krahas njra tjetrs. Liria e shtypit nuk mund t definohet aq gjre q ajo t shkel vlera tjera kushtetutore, p.sh. dinjitetin e njeriut, lirin e praktikimit religjioz, t drejtn e qytetarit pr t mos u akuzuar n mnyr t pasakt, t drejtn e praktikimit t profesionit. T gjitha kto t drejta jan (krahas liris s shtypit) poashtu vlera kushtetutore, dhe duhet t ekzistojn krahas dhe barabart liris s shtypit. Kt konkordanc t t drejtave kushtetutore q biejn n kolizion me njra tjetrn, kt ekzistim t barabart e konkretizojn ligjet parlamentare, p.sh. ligji i zgjedhjeve, ligji trashgimis, ligji i partive politike, ligji penal, ai zivil e tjer ligje. Kshtu q pyetja se ka sht liria e shtypit nuk mund t prgjegjet pavarsisht t ligjeve q i prmanda si shembuj. Nse n ligjin penal (kodin penal) ndalohet shpifja, ofendimi, difamimi, akuzimi i pabaz, ather kto jan njkohsisht "kufizimet" e liris s shtypit. Sepse kto norma (t kodit penal) kan pr qllim vnien e dy vlerave kushtetutore n konkordanc: lirin e shtypit n njrn an dhe dinjitetin n ann tjetr. Nga kjo del se liria e shtypit assesi nuk parasheh t drejtn pr shtypin pr z shkruar apo publikuar far t doj shtypi pa pyetur asknd dhe pa patur asnj sanksion.

  Nse nisemi nga ky definicion (i juaj) pr lirin e shtypit, ather jo q nuk kemi askund n bot liri t shtypit, por as q paskemi patur ndonjher m par.

  mirpo nuk besoj se eshte si ne forum atmosfera ne gazetat e tv e shqiperise..

  shumica prej tyre varen nga celulari i padronit e vet celulari i padronit nga nje celular tjeter i nje me te fuqishmi se padroni.. e kshu me radhe..
  sht e drejt e secilit t besoj apo mos besoj dika. Por interesant pr diskutim bhet nj besim, kur mbshtetet me argumente apo shembuj t verifikueshm pr secilin. Sepse ndryshe edhe un mund t shpalli besimin tim se Berisha sht homoseksual apo ndonj vlersim tjetr banal. Por n rast se un nuk kam argumente, shembuj, prova t verifikueshme pr secilin, ky vlersim imi prnga vlera intelektuale sht thjesht inekzistent. Por fatkeqsisht ka njerz t cilt ose nuk e kan forcn intelektuale ose thjesht nuk kan vullnetin pr t logjikuar kaq larg dhe shohin nj kt vlersim timin banal si nj t vrtet mbi Berishn. Pr t parandaluar nj gj t till, pra prhapjen e lajmeve t pasakta n shoqri, secili duhet t thot vetm at gj, at vlersim, pr t cilin ka argumente t verifikueshme. ka njkohsisht krkon q njeriu s pari duhet t sillet n at nivel intelektual q i mundson t dij se ka sht argument, ka dshmi, e ka thjesht nj e besuar apo thashethem.

  nisur nga kto kriterie, un them se n kte tem nuk u ofrua as nje gjsymargument pr vlersimin e nnkuptuar n titull t ksaj teme (se n Shqipri nuk paska shtyp t lir).  *

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
 2. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 11:29
 3. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 09:52
 4. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 5. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •