Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 110
  1. #1
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874

    Fantazitė seksuale.

    Fantazite ne nje lidhje jane te domosdoshme,ndonese shume nga ne e kane per turp ta pranojne ose te flasin per to!
    Ato jane te ngjashme me endrrat por me nje suport akoma me te lehte per faktin se nuk e prekin ne menyre reale personin.Ato jane krijuar me qellim qe te na bejne te shpresojme,te jemi ne gjendje te idealizojme njerezit qe duam,situatat qe duam....
    Qenia njerezore ka shume nevoje per to.
    Fantazia seksuale ne veēanti ben te mundur mbajtjen e nje relacioni ose raporti me te njejtin partner/partnere duke ushqyer dhe mbajtur te gjalle deshiren ne origjinen e eksitimit.
    Eshte diēka e qujatur intime ne trurin tone,private,qe ne te njejten kohe nxjerr e skene "turpin" dhe "te ndaluarat" me te cilat hasemi ne mendjen dhe gjykimin e te tjereve.
    Sepse fantazite bejne pjese ne imagjinaten tone,ndaj dhe na bejne te mundur te shfajsohemi duke mos u ndjere fajtor dhe te ngarkuar me ndjenjen e nje faji!
    Shume femra psh nuk arrijne te shprehin ne menyre te qarte deshirat e tyre gjate nje raporti seksual.
    Fantazia ben te mundur ndarjen e pulsioneve me partnerin/partneren,si nje sekret i ruajtur dhe i kenaqshem per te dy palet.Ajo ben te mundur qe ato te thone...."Nuk isha une,por fantazia ime"!
    Neqoftese fantazite jane te domosdoshme,realizimi i tyre nuk mund te jete gjithmone i mundur kur ato i afrohen dhe jane ne nje grade me "Perversionin"!
    Fantazia duhet te jete e bukur dhe aspak e eger,ajo duhet te rrisi deshiren duke na mbajtur ne rradhe te pare ne rangun e njeriut pa kaluar ne stadin e kafshes!
    Kur ato kalojne ne rangun e perversionit imagjinacioni ben te mundur krijimin,ndaj jane te rrezikshme.
    Sot degjojme persona te moshave 40_50 vjeē qe thone...."Nuk kam me deshire te bej asgje,i kam bere te gjitha"!!!
    Duke shkuar deri ne fund te fantazive per fat te keq ata kane shkuar ne ne fund te vetes se tyre,ne fund te imagjinates se tyre....
    ....Dhe ju mbetet te paguajne vetem nje ēmim.......ate te "mungeses totale te deshires seksuale"!


    Cili eshte mendimi juaj ne lidhje me fantazite seksuale?!
    A ju duken te nevojshme ne nje lidhje?
    A jeni dakort me faktin qe ato ushqejne lidhjen dhe mbajne te mundur relacionin me te njejtin partner/partnere?!

    Behet fjale per fantazite "seksuale/erotike" dhe jo fantazmat.


    Ps : Do t'iu lutesha t'i permbaheni temes dhe te flisni ne menyre jo banale,per te mos e kthyer ne diēka vulgare!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 15-05-2009 mė 09:53
    "Carpe Diem"

  2. #2
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Cili eshte mendimi juaj ne lidhje me fantazite seksuale?!
    A ju duken te nevojshme ne nje lidhje?
    A jeni dakort me faktin qe ato ushqejne lidhjen dhe mbajne te mundur relacionin me te njejtin partner/partnere?!
    -Fantazite seksuale per nga vete perkufizimi s'kane fund.
    -Varet: nga vete personat ne nje lidhje, nga hapesirat e individit etj.
    -Nuk jane te detyrueshme, por ndihmojne ne nje lidhje nqs partneret i diskutojne fantazite perkatese ndermjet tyre dhe mundohen qe te realizojne te pakten disa prej tyre.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 15-05-2009 mė 09:46

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    C'do njeri ka fantazi sexuale por varet sa eshte ne gjendje ti realizoj.
    Sepse ka tipa qe disa fantazi i quajne shthurese,ka te tjere qe nuk i pranojne sepse i qendrojne ides qe behet sex(dashuri) per te lindur femij dhe per ti bere qejfin partnerit.
    Keta jane tipa qe as dine te marin as te japin kenaqesi.
    Te shpalosesh fantazi seksuale do te thote te ndihesh mire me veten dhe me partnerin, duke lene menjane paragjykime,turpe,etj sepse nese frenohesh nga keto edhe relacioni humbet kuptimin.Por si e tha dhe DI-ANA brenda normave pa arritur ne instikte kafsherore sepse fantazia fillon merr nuanca perdhunimi.

  4. #4
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anėtarėsuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Citim Postuar mė parė nga alda09 Lexo Postimin
    C'do njeri ka fantazi sexuale por varet sa eshte ne gjendje ti realizoj.
    Sepse ka tipa qe disa fantazi i quajne shthurese,ka te tjere qe nuk i pranojne sepse i qendrojne ides qe behet sex(dashuri) per te lindur femij dhe per ti bere qejfin partnerit.
    Keta jane tipa qe as dine te marin as te japin kenaqesi.
    Te shpalosesh fantazi seksuale do te thote te ndihesh mire me veten dhe me partnerin, duke lene menjane paragjykime,turpe,etj sepse nese frenohesh nga keto edhe relacioni humbet kuptimin.Por si e tha dhe DI-ANA brenda normave pa arritur ne instikte kafsherore sepse fantazia fillon merr nuanca perdhunimi.
    Fantazine, jo te gjith e kan te hapur. Ka qe skan fanatazi fare ne shum gjera, kurse ka te tjere qe jan te hapur ndaj cdo gjeje, nuk mund te quhet perdhunim nje fantazi te cilen ti e ke qejf ta ndash me partneri/en. Nese pala tjeter eshte dakord, mund te ndahet cdo gje edhe mund te behet cdo gje pa u quajtur perdhunim, mjafton te keshe fantazi, e cila eshte dicka shum e bukur nese partneri/eja e ka. Ne seks sa me shum te keshe fantazine e zgjeruar, aq me shume kenaq veten edhe partneri/en. Dikush qe ka fantazi te zgjeruar, mund edhe te te eksitoje vetem me fjale, lere me akte qe te shpie ne qiellin e 18-te. lol
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Apollyon pėr postimin:

    hektor.m (29-09-2014)

  6. #5
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga J@mes_Douglas Lexo Postimin
    Ishte nje info interesante per lexuesit ne lidhje me temen.
    Postimet e tua ishin shume interesante dhe flitej per fantazite seksuale.Ti me kishe kuptuar.
    Mundohu te lutem ti shkruash prape.

    Respekte
    "Carpe Diem"

  7. #6
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anėtarėsuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranė
    Postime
    1,966
    Une, e kam pak te veshtire te riprodhoj te njejtat gjera qe shkruaj njehere por meqenese nga shumica nuk eshte kuptuar atehere po mundohem te shkruaj edhe njehere.

    Fillimisht, jeta seksuale ndryshon, pra nuk eshte e njete si per mashkullin dhe per femren.
    Nje pjese e madhe e femrave mund te zhgenjehet nga marredheniet e para, pasi ato perftojne pak ose aspak kenaqesi dhe kjo nuk perkon me ate ekstazen e paramenduar nga to per seksin.
    Duhet kohe, pervoj si dhe perkushtim (nga femra dhe partneri i saj) qe femra te zbuloj vetveten, te zhvilloj ndjesite, emocionet dhe te zbuloj seksualitetin e saj.

    Keshtu ndodh edhe per mashkullin. Ndonese ne fillim meshkujt jane me te pergatitur ne jeten seksuale dhe nuk e kane te veshtire te shijojne kontaktin seksual, gjithsesi atyre i duhet kohe te mesojne si t'a komandojne veten, te kontrollojne aktin dhe kohezgjatjen e tij dhe t'a shijojne ate deri ne fund.

    Persa i perket fantazive seksuale. Jane mese te domosdoshme dhe te rendesishme ne nje lidhje gjithmone nese ato jane te kontrolluara dhe te kanalizuara.

    Nga ana tjeter, ne te njejtin binar me fantazite ecin edhe fantazmat seksuale te cilat edhe pse jane produkt i psikikes njerezore, ndryshe nga fantazite demtojne jeten normale seksuale te njeriut. Pse?

    Mjaft njerez mund te kene qene deshmitare ose mund te kene kaluar eksperienca te sjelljeve jo normale seksuale. Si rezultat mund te kene pesuar nje traume te rende e cila i ka mbetur per nje kohe te gjate ne mendje.

    Keto individe mund te kalojne nete te tera raskapitese duke pare endrra ku shfaqen agresione seksuale, fantazma, te cilat i futen ne shtrat dhe kryejne me to sjellje jo normale apo deri dhe ne perversitete.
    Te gjitha keto mund te jene produkt i imagjinates por edhe rezultat i traumave te kaluara.

    Si perfundim: Fantazma seksuale burimi i te cilave mund te jete ato qe shpreha me siper, mund te shkaktoj crregullime seksuale si dhe ne perversitete te ndryshme. Ato mund t'i shkaktojne individit gjithashtu edhe frike(fobi) nga marrdheniet seksuale (Koitofobia).
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 30-05-2008 mė 08:28
    »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

  8. #7
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anėtarėsuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
    Fantazine, jo te gjith e kan te hapur. Ka qe skan fanatazi fare ne shum gjera, kurse ka te tjere qe jan te hapur ndaj cdo gjeje, nuk mund te quhet perdhunim nje fantazi te cilen ti e ke qejf ta ndash me partneri/en. Nese pala tjeter eshte dakord, mund te ndahet cdo gje edhe mund te behet cdo gje pa u quajtur perdhunim, mjafton te keshe fantazi, e cila eshte dicka shum e bukur nese partneri/eja e ka. Ne seks sa me shum te keshe fantazine e zgjeruar, aq me shume kenaq veten edhe partneri/en. Dikush qe ka fantazi te zgjeruar, mund edhe te te eksitoje vetem me fjale, lere me akte qe te shpie ne qiellin e 18-te. lol
    Apollo po me kupton ndopak apo ja fut tre mbi shat??????

    Nuk ke thene asgje me teper nga c'kam thene une por kujdes sepse fantazia i kenaq te dy partneret por ne eksitim e siper mund te filosh te perdoresh forcen dhe aty fillojn shenjat e perdhunimit.Do thuash ti e kontrolloj sepse sjam kafshe por mos harro qe kam punuar ne obsetrik -gjinekollogji dhe kam pare raste kur fantazia e mashkullit i kishte kaluar kufijte e normales. Eshte kafsheri po ja qe eshte pasoje e fantazise.

    N,q,s akoma nuk me ke kuptuar lexo shkrimin lart meje se e shpjegon me mire.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alda09 : 30-05-2008 mė 08:34

  9. #8
    KuCoVaR Maska e Olimp
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    QS
    Postime
    484
    Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
    1.Cili eshte mendimi juaj ne lidhje me fantazite seksuale?!
    2.A ju duken te nevojshme ne nje lidhje?
    3.A jeni dakort me faktin qe ato ushqejne lidhjen dhe mbajne te mundur relacionin me te njejtin partner/partnere?!

    1.Te Fantazosh do te thote te ushqesh me shume ndjenjen qe ke (per partneren
    ne kete rast) Te arrish te kenaqesh veten por dhe partneren njekohesisht duke
    mbajte nje lidhje te fuqishme (pasi nje nga gjerat kryesore qe mbajne te
    shendoshe nje lidhje eshte dhe sex)

    2. Nuk di ta shpjegoj por jam i mendimit qe eshte e nevojshme te fantazosh nga
    nje cik


    3. Po eshte e vertete sepse ne kete menyre as lidhja nuk behet monotone
    (E njejta gjell mengjes dreke darke behet bajat)
    Ere mire mire

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e loveyou
    Anėtarėsuar
    28-04-2008
    Postime
    36
    me pelqejn fantazite erotike
    e gjitha eshte qe fantazia te behet pjes e realitetit. mos ngelen perfundimisht fantazi.

  11. #10
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anėtarėsuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Te them te drejten, fantazite seksuale i kam te cmendura deri ne maksimum.

    Ta dinin personat qe njof se ca fantazishe kam pasur une per to, pozicionet, kombinimet, vendet etj etj...une me siguri do isha vrare nja 6 bilion here.
    As qe du me dit!

  12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Sa Kot pėr postimin:

    hektor.m (29-09-2014)

  13. #11
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Ajo qe ndodh ne organizmin tone gjate fantazive "seksuale" s eshte gje tjeter vecse ,nisja e nje programi i cili me pas vazhdon per llogari te tij, nje program qe jeta e ka vene ne dispozicion ,prej vitesh e vitesh, nje program qe nuk ka nevoje te kuptohet, ashtu sic nuk kane nevoje te kuptohen shume funksione te tjera te organizmit si ,tretja, puna e zemres etj.
    Kur stimujt e jashtem "shtypin" disa butona , sekuenca te ndrydhme aktivizohen si ujvare ne menyre
    te kordinuar : Ne kete pike eshte e veshtire te kuptohet ne se jemi ne ata qe kemi ndezur motorrin , apo motorri na ka ndezur ne.
    Apo ne se ngasim makinen ,apo makina na nget ne.
    Me ato qe thone personat e mpleksur nga "pasionet e senseve", duket se s ka dyshim qe "marrezite" e tyre jane te manovruara nga shtytje te brenshme, qe marrin komanden dhe udheheqin
    operacionet nga poshte, duke i lene detyren pjeses me fisnike dhe te edukuar te trurit ,ti perktheje te gjitha keto ne fjale,ndoshta poezi apo kenge, bile dhe arsyetime.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brandon : 31-05-2008 mė 12:51
    La vida es un carnaval

  14. #12
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Mungesa e deshires seksuale ne ēifte.

    Ne nje ankete, pyetjes "Mendoni shpesh per seksin dhe fantazite seksuale?", meshkujt i jane pergjigjur "po" ne masen 61 per qind, ndersa femrat 35 per qind.....
    Ēiftet perplasen ne ate qe ka te beje me deshiren seksuale. Tek nje ne dy ēifte, femra ka me shume probleme me kete deshire. Vetem se nje gje e tille sa vjen dhe po ndryshon. Ka gjithnje e me shume burra qe flasin per mungese deshire.....
    Dhe burrat kane te njejtat argumente si dhe femrat. Ata thone "kur zihesh gjithe diten nuk ke se si te besh dashuri ne darke dhe as ti lesh vend fantazive seksuale!" ose "ajo me tradhtoi si mund te bej dashuri me te"?!
    Meshkujt kane hyre ne kete shekull me idene se femrat kane deshira, dhe kjo gje eshte bere per to. Por femrat, ne hakmarrje te kesaj deshire ose fantazie seksuale i vendosin burrat ne vendin e detyrimit qe t’iu jepen atyre.
    "Carpe Diem"

  15. #13
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Pa romantizem seksi eshte thjesht joshje.....
    Pa romatizem seksi rrezikon te jete manipulim ose shfrytezim ...
    Pa romantizem seksi shenderrohet ne zakon te zbrazet ose detyre te merzitshme.
    Me romantizem seksi lidhet me dashurine.....
    Me romantizem seksi do te thote te japesh por jo vetem te marresh...
    Behu artist i lidhjes tende..
    "Carpe Diem"

  16. #14
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-06-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    190

    Jam dakord

    Ne fakt per mendimin tim ke gabuar ne tre raste:

    1- Kur ke thene se fantazia duhet te jete e bukur dhe aspak e eger.
    2- Kur ke permedur perversitetin.
    3- Kur ke thene se nuk duhet ti shkosh ne fund fantazive.

    Pra me pak fjale dilet ne konkluzionin qe sipas teje vetem duhet te mendojme dhe jo te veprojme apo te veprojme shume pak dhe ketu ti bie ne kundershtim me vetveten kur thua qe : Shume femra psh nuk arrijne te shprehin ne menyre te qarte deshirat e tyre gjate nje raporti seksual.

    Rasti me i pershtatshem per temen tende eshte aplikimi i stilit Facesitting. Pra ti a do ishte dakord qe kete deshire qe psh mund ta kete femra, ta shprehi apo thjeshte ta mbaje si mendim apo si fantazi? Te pyes pasi sipas teje kjo mund te jete e eger, perversitet dhe po te realizohet mund ti jape fund jetes seksuale te qiftit pasi mund te ishte kulmi apo maja apo dicka e tille?

    http://en.wikipedia.org/wiki/Facesitting

  17. #15
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-06-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    190

    Jam dakord

    Ne fakt per mendimin tim ke gabuar ne tre raste:

    1- Kur ke thene se fantazia duhet te jete e bukur dhe aspak e eger.
    2- Kur ke permedur perversitetin.
    3- Kur ke thene se nuk duhet ti shkosh ne fund fantazive.

    Pra me pak fjale dilet ne konkluzionin qe sipas teje vetem duhet te mendojme dhe jo te veprojme apo te veprojme shume pak dhe ketu ti bie ne kundershtim me vetveten kur thua qe : Shume femra psh nuk arrijne te shprehin ne menyre te qarte deshirat e tyre gjate nje raporti seksual.

    Rasti me i pershtatshem per temen tende eshte aplikimi i stilit Facesitting. Pra ti a do ishte dakord qe kete deshire qe psh mund ta kete femra, ta shprehi apo thjeshte ta mbaje si mendim apo si fantazi? Te pyes pasi sipas teje kjo mund te jete e eger, perversitet dhe po te realizohet mund ti jape fund jetes seksuale te qiftit pasi mund te ishte kulmi apo maja apo dicka e tille?

    http://en.wikipedia.org/wiki/Facesitting

  18. #16
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga Prodigious Lexo Postimin
    Ne fakt per mendimin tim ke gabuar ne tre raste:

    1- Kur ke thene se fantazia duhet te jete e bukur dhe aspak e eger.
    2- Kur ke permedur perversitetin.
    3- Kur ke thene se nuk duhet ti shkosh ne fund fantazive.

    Vazhdoj te them te njejten gje...

    1...E bukur dhe aspak e eger.

    2...Pa kaluar ne perversitet.

    3....Ti realizosh ato deri ne fund,por ketu fus (1).

    Flas per fantazi te bukura dhe jo vulgare,as perverse,as keqberese,diēka qe mund ti japi pak me shije "ndjenjes",pikerisht per ne pa arritur nje dite monotonine.
    Dashuria duhet ushqyer edhe nga ana seksuale.

    Besoj se u sqaruam.Per me tej drejtoju eksperteve ose wikipedia_s!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 18-06-2008 mė 19:54
    "Carpe Diem"

  19. #17
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-06-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    190
    Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
    Vazhdoj te them te njejten gje...

    1...E bukur dhe aspak e eger.

    2...Pa kaluar ne perversitet.

    3....Ti realizosh ato deri ne fund,por ketu fus (1).

    Flas per fantazi te bukura dhe jo vulgare,as perverse,as keqberese,diēka qe mund ti japi pak me shije "ndjenjes",pikerisht per ne pa arritur nje dite monotonine.
    Dashuria duhet ushqyer edhe nga ana seksuale.

    Besoj se u sqaruam.Per me tej drejtoju eksperteve ose wikipedia_s!
    Ok ok por problemi eshte se ku eshte kufiri i perversitetit? Psh dikur seksi oral mund te quhej pervers por sot nuk eshte aspak i tille. E eger nuk dmth keqberese dhe nuk ka lidhje as me perdhunimin psh. Falori vulgar eshte me se normal qe te perdoret gjate aktit seksual. Gjithsesi kjo teme e jotja me duket shume personale, Pak a shume sikur shpreh deshirat e tua personale. Nuk me duket gjithperfshirese dmth. Dhe perse nuk ju pergjigje pyetjes qe te bera? Apo ke frike te shprehesh. LOL

  20. #18
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga Prodigious Lexo Postimin
    Gjithsesi kjo teme e jotja me duket shume personale, Pak a shume sikur shpreh deshirat e tua personale. Nuk me duket gjithperfshirese dmth. Dhe perse nuk ju pergjigje pyetjes qe te bera? Apo ke frike te shprehesh. LOL
    Tema ime nuk eshte aspak personale,pasi nuk kam nevoje te hap nje diskutim ne Forumin Shqiptar per te realizuar a jo,fantazite e mia seksuale.
    Pra eshte per te pare mendimin e gjithkujt!
    Persa i perket pyetjes tende te me falesh por hyn ne te ashtuquajturen "intimiteti im"!
    Nuk kam frike te shprehem pasi ne demokraci kemi lirine e fjales.Por ama ne raste te tilla i shprehemi vetem personit te zemres apo jo?!

    Ps...Kufiri i perversitetit mund te jete sadomasochismi,perdhunimi,etj etj...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 19-06-2008 mė 03:29
    "Carpe Diem"

  21. #19
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-06-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    190
    Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
    Tema ime nuk eshte aspak personale,pasi nuk kam nevoje te hap nje diskutim ne Forumin Shqiptar per te realizuar a jo,fantazite e mia seksuale.
    Pra eshte per te pare mendimin e gjithkujt!
    Persa i perket pyetjes tende te me falesh por hyn ne te ashtuquajturen "intimiteti im"!
    Nuk kam frike te shprehem pasi ne demokraci kemi lirine e fjales.Por ama ne raste te tilla i shprehemi vetem personit te zemres apo jo?!

    Ps...Kufiri i perversitetit mund te jete sadomasochismi,perdhunimi,etj etj...
    Tani ti po ma ben loje qe te te fitoj zemren qe te me kthesh pergjigje. lol shaka

    Seriozisht. Por une te pyeta ne pergjithesi per femrat qe a duhet ta shprehin kete deshire. Nuk te pyeta personalisht se me keqkuptove mesa po shoh. Po ke te drejte per perdhunimin qe eshte perversitet edhe une pak a shume e thashe kete gje. Por dua te shtoj qe ndryshon seksi i eger nga perdhunimi. Nejse nejse besoj se tani jemi kuptuar.

  22. #20
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Marrėdhėnia seksuale do t'ua lehtėsojė jetėn vetėm nėse ajo ju pėrshtatet dhe ėshtė ekzaktėsisht pėr ju. Njė lidhje e cila vetėm sa arrin tė mbijetojė nuk mund tė sjellė kėnaqėsinė e dėshiruar. Nėse marrėdhėnia ju pėrgjigjet juve, kultivon dhe rrit intimitetin emocional, atėherė janė tė pakta gjasat qė tė do humbisni tė pakėnaqur nėpėr botė. Ekspertėt tregojnė arsyet tė cilat e gjallėrojnė njė marrėdhėnie dhe e ushqejnė atė pa pushim.
    1- Na ndihmon tė kuptojmė se ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme pėr ne
    Gjeneratat e reja kanė mundėsi tė panumėrta qė ēdo ditė tė pėrballen me zgjedhje tė reja. Vetėm disa dinė tė jenė tė durueshėm, sepse aty shpesh pėrzihet edhe frika dhe presioni nga gabimet. Tė gjithė tmerrėsisht kėrkojmė mėnyrė mė tė thjeshtė tė jetės. Njėra nga strategjitė ėshtė qė thjesht tė pyesim veten: "ēfarė ėshtė nė tė vėrtetė e rėndėsishme nė jetėn time?" Nė njėrėn nga anketat, rreth 59 % tė femrave deklaruan se seksi ėshtė me rėndėsi tė veēantė dhe vetėm 9 % mendojnė se ėshtė i parėndėsishėm fare. Marrėdhėnia seksuale ju lejon qė pranė personit tjetėr tė jeni plotėsisht tė lėndueshėm fizikisht dhe emocionalisht. Nėse nuk ka dashuri, as seksi nuk ka kuptim.
    2- Pėr shkak tė seksit e ēmojmė dashurinė
    Nė pyetjen se "Kur ėshtė seksi mė i mirė?" shumica nga tė anketuarat pėrgjigjet: "Kur ka dashuri nė tė". Nėse ka tė bėjė vetėm me aktin e pastėr fizik, tė jeni tė bindur se nuk do tė kėnaqeni. Shumė femra i mbushin bateritė e tyre emocionale pėrmes seksit. 40% e femrave mendojnė se seksi i forcon lidhjet emocionale. Tė njėjtėn gjė e kanė deklaruar edhe ato qė kanė pėrdorur tė dyja metodat e seksit. Mė shumė se njė e treta e anketueseve kishin shijuar seksin pa dashuri: 53 % nė lidhje tė pasuksesshme, 42% nė aventura pėr njė natė dhe 40% nėpėr flirte tė parėndėsishme dhe pa obligime. Gjithsesi gjithnjė mund tė gjendet 5% e atyre qė mendojnė se erotikė e zjarrtė dhe e vėrtetė ka qenė nata me tė panjohurin. Megjithėkėtė ato seksin e tillė e pėrshkruajnė si akt fizik e jo emocional.
    3- Marrėdhėnia e plotė ushqen egon
    Nė pyetjen se "Si ndihen nė lidhje tė zjarrtė?", 66% e femrave kanė theksuar se kanė vetėbesim tė plotė. 50% e tyre theksuan se ndihen tejet seksi dhe bėhen dashnore qė kanė shumė kėrkesa. Kjo natyrisht nuk do tė thotė qė kanė dėshirė ta ndėrrojnė partnerin apo tė kenė mė shumė nė tė njėjtėn kohė. Kjo ide nuk i pėlqen gati askujt. Do tė thotė se vetėm lidhja e ngrohtė monogame i bėnė tė lumtur (66%), optimiste (80%), dhe mė mirė ia dalin me probleme jetėsore (58%). Pikėrisht vetėm pse seksi u jep siguri, pėr kėtė dhe ndihen me shumė dėshira dhe mė seksi. 89% e tyre thonė se mė sė miri, mė tė shėndetshme dhe mė me vetėbesim ndihen kur janė tė kėnaqura me veten si njeri. Atėherė janė dhe mė tė lumtura. Vetėm 12% tė femrave gjejnė ndihmė te alkooli dhe stimulantėt e tjerė.
    4- Seksi ėshtė aventurė pa pagesė
    Ajo qė dikur konsiderohej tabu, sot ėshtė nė praktikė tė gjerė. Gati tė gjithė tė anketuarit i kanė provuar pozitat standarde (nga anash, nga prapa, pozitėn misionare…). 92% e kanė shijuar seksin oral, ndėrsa shumė nga ato kanė shkuar edhe mė larg nė seks me gjėrat qė Kamasutra (filozofi dhe praktik hindus pėr seks) i quan me emra tė ēuditshme. Eksperimentet janė tė nevojshme gati pėr secilėn. Jo vetėm qė e largojnė monotoninė por edhe janė kyēe nė forcimin e lidhjes fizike dhe psikike mes partnerėve. Gati gjysma e tė anketuarave kanė shijuar seksin nė vende publike ndėrsa 40 % e tyre nganjėherė lundron nė ujėrat e sado-mazokizmit.
    5- Marrėdhėnia e ngrohtė e mban gjallė njė lidhje
    Disa nga arsyetimet e femrės pėr t'iu shmangur seksit janė:"Jam e lodhur", "Nuk ndihem mirė". Nė pyetjen se "pse i shmangen seksit?", femrat kryesisht janė pėrgjigjur: "Pėr shkak tė lodhjes", "shpesh nuk jam e disponuar", ndonjėherė edhe "jam e hidhėruar me tė". Pėr tė mbajtur gjallė njė lidhje duhet pėrkushtim i plotė.

    Lidhjet e qėndrueshme

    Pa njė lidhje tė qėndrueshme me partnerin nuk do tė kishim biseda tė mira dhe interesante. Pėrveē kėsaj gjithnjė ėshtė mirė t'i ndash kėnaqėsitė dhe pakėnaqėsitė me personin qė e dashurojmė. 48% e femrave dėshirojnė mė tepėr seks dhe tė gjitha herėt a vonė e bėjnė kėtė nė marrėveshje me partnerin e prej tyre 43 % duke biseduar me tė dhe 41% heshturazi, duke dėrguar sinjale tė heshtura por tė efektshme trupore. Asnjėherė nuk duhet kritikuar partneri, po gjithnjė duhet dhėnė vullnet pozitiv. Gjithnjė thoni "kėshtu ėshtė mirė" dhe asnjėherė "jo nuk mundem". 20% e femrave nuk ndėrmarrin asgjė kur janė tė pakėnaqura. Duhet ditur se heshtja pėr partnerin mund tė jetė tejet shpėrqėndruese. Mund ta humbasė interesimin pėr ju dhe mund tė bėjė qė lidhja juaj tė shfaqė probleme, edhe pse ju nuk do ta dėshironit kėtė.

    Femrat i duan fjalėt

    Femrat kanė dėshirė tė flasin: 94 % nga tė anketuarat theksonin se shpesh bisedojnė me shoqe rreth seksit. 50% e tyre bisedojnė pėr kėtė ēėshtje sa herė qė tė takohen. Ato dėshirojnė qė pėrvojėn e mirė ta ndajnė me dike dhe nė tė njėjtėn kohė kur janė jo tė sigurt dhe tė pakėnaqur, kėrkojnė kėshilla nga njėra tjetra, sidomos nga personat qė kanė besim nė to. Ėshtė interesante se femrat jashtė lidhjeve martesore mė shumė flasin pėr pėrvojat e tyre kur takohen me shoqet. Njė e treta e tyre flasin pėr seks tė mrekullueshėm dhe kanė dėshirė t'i pėrshkruajnė detajet, 90% i shkėmbejnė informatat pėr kontracepsion dhe teknikat e gjėrat tjera, 63% krahasojnė pėrvojat e tyre mė tė mira, mė tė ēmendura dhe tė hidhura. Natyrisht se pak edhe e teprojnė, jeta nė ēift ka nevoje pėr intimitet dhe nuk mund tė diskutohet me ata qė janė jashtė saj.

    Stimuluesit shpirtėrorė

    Pėr tė tėrhequr partnerin, pėr t'u eksituar, por edhe pėr tė hequr mėrzinė, pėr t'i dhėnė atij apo asaj sa mė shumė kėnaqėsi duhet qė tė digjen disa kalori. Janė plot 237 arsye "tė mira" kuptimplota pėr tė bėrė seks. Kjo ėshtė zbuluar nė njė kėrkim tė realizuar nga Universiteti i Teksasit, i cili shpjegon sesi pulsoni erotik, libidoja frojdiane, nuk ėshtė i vetmja arsye qė i shtyn meshkujt dhe femrat drejt njė raporti seksual. Nė pamje tė parė mund tė duket njė pyetje banale ose tė paktėn retorike, por a e keni pyetur ndonjėherė veten: pse kryeni apo keni dėshirė tė kryeni seks? Dashuri, tėrheqje, apo dėshirė janė faza e parė e tė pėrbashkėtave nė ēift. Raportet intime nė ēift, mund tė jenė tė stimuluar nga shumė nxitės dhe emocione tė tjera, mė egoiste se ato qė pėrmendėn mė lart, pra mė tepėr se thjesht ato stimulues shpirtėrorė

    "Tirana Observer"
    "Carpe Diem"

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Meshkujt dhe seksi
    Nga Kryeplaku nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 19-11-2022, 04:41
  2. Seksi dhe shėndeti
    Nga Estella nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 78
    Postimi i Fundit: 01-04-2013, 14:38
  3. Psikiatria dhe psikoterapia sistemike
    Nga Psikiatria nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 54
    Postimi i Fundit: 27-07-2007, 07:48
  4. Sondazhi: 60 % e adoleshenteve, ekseperienca e pare si homoseksuale
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 06-06-2005, 18:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •