Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17

Tema: Mjalti

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Mjalti

  Ketu do te permendim disa menyra te mjekimit me mjalt, duke u bazuar ne keshillat e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem].


  1. Duke pire mjaltin e shkrire ne uje, te gjitha njollat e zoreve do te zhduken

  2. Ngrenia e rregullt e mjaltit ndihmon ne perforcimin e te mbajturit mend (memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.

  3. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ngrohte, ndihmon kunder diarese.

  4. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ftohte, ndihmon kunder kapesllekut.

  5. Me perdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtesohet qarkullimi i tij neper trup

  6. Mjalti eshte ilaqi i vetem per sherimin e te rahurit te shpejte te zemres (tahikardia).

  7. Mjalti krijon lehtesim te organizmit, ndersa sheqeri e rendon ate.

  8. Mjalti qe pihet i nxehte per 7 minuta perzihet me gjakun, ndersa i ftohte per 20 minuta.

  9. Kur hahet mjalti lukthi punon ne rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilaqra per te ndihmuar perpunimin.

  10. Mjalti largon dhembjet ne sy, duke e ferkuar me gisht te pastert syrin.

  11. Per anemiket, mjalti eshte bombe gjaku.

  12. Per dhembjet e eshtrave ngrenia e mjaltit eshte ilaq i padiskutueshem.

  13. Te semuret nga verdha, ne qofte se mengjes dhe mbremje hane mjalt, per
  15-20 dite ajo do te sherohet.

  14. Mjalti largon ngerqin e nervave.

  15. Mjalti ndihmon ne rritjen dhe zhvillimin e femijeve.

  16. Personave qe jane nervoz, si dhe atyre qe s'kane gjume, mjalti u ndihmon per t'u qetesuar

  17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pase kaps dhe as qe mund t'i krijohen hemorroidet.

  18. Nese mjalti tretet ne qumesht te ngorhte zhduken skrajat e zorreve.

  19. Nese mjaltin lyeni mbi material te nxehur dhe ate e veni mbi qafe ose ne gjoks, dhembjet e fytit menjehere largohen. Kjo behet kur kemi ndezje te krajnikeve dhe angine.

  20. Nese sasi e caktuar e mjaltit perzihet me vishnje dhe shperlahet fyti disa here ne dite era e keqe nga goja menjeher do te largohet.

  21. Mjalti perdoret per sherimin e semundjes 'stalni aigan' plages se qelbosur. Plagen e atille duhet menjehere me e lyer me mjalte, ndersa te semurit duhet dhene qe te haje 10-15 here. Shepjte do te verehet permiresimi.

  22. Mjalti nderpret dhimbjet e stomakut.

  23. Plaget e zorreve dhe te lukthit mjalti shume shpejte i sheron. Gjate nje jave duhet ngrene der ne 4 kg mjalte. Nese edhe aq hame edhe per tri jave, qe bashe te behet nje muaj nga ithati i stomakut nuk do te ngelet asnje shenje. Thote Dr. Kolosau: 'Kete vete personalisht e kam provuar ne 97 paciente dhe ne femijen tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. '

  24. Nese dhembjet e shpines dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjalte e mbi te veme biber pluhur, te shtypur, dhembjet menjehere largohet.

  25. Pickima e bletes eshte ilaq kunder reumes. Kohe pas kohe duhet lejuar qe bleta ti kafshoje vendet e prekura nga dhembjet reumatike.

  26. Femijet te cilet urinojne ne shtrat duhet te hane mjalte dhe kjo semundje do t'ju nderpritet.  Marre nga libra: Hixhameja sunnet Pejgamberik dhe mrekulli mjeksore
  Autor: Shehab el-Bedri Jasin

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ardis
  Anėtarėsuar
  12-02-2008
  Vendndodhja
  athine
  Postime
  213
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  faleminderit per keshillat ,me duket se ke harruar efektin qe ka mjalti ne potencen seksuale,

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga ardis Lexo Postimin
  faleminderit per keshillat ,me duket se ke harruar efektin qe ka mjalti ne potencen seksuale,
  Shto dhe arrat.
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 4. #4
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga abdurrahman_tir Lexo Postimin
  Ketu do te permendim disa menyra te mjekimit me mjalt, duke u bazuar ne keshillat e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem].


  1. Duke pire mjaltin e shkrire ne uje, te gjitha njollat e zoreve do te zhduken

  2. Ngrenia e rregullt e mjaltit ndihmon ne perforcimin e te mbajturit mend (memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.

  3. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ngrohte, ndihmon kunder diarese.

  4. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ftohte, ndihmon kunder kapesllekut.

  5. Me perdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtesohet qarkullimi i tij neper trup

  6. Mjalti eshte ilaqi i vetem per sherimin e te rahurit te shpejte te zemres (tahikardia).

  7. Mjalti krijon lehtesim te organizmit, ndersa sheqeri e rendon ate.

  8. Mjalti qe pihet i nxehte per 7 minuta perzihet me gjakun, ndersa i ftohte per 20 minuta.

  9. Kur hahet mjalti lukthi punon ne rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilaqra per te ndihmuar perpunimin.

  10. Mjalti largon dhembjet ne sy, duke e ferkuar me gisht te pastert syrin.

  11. Per anemiket, mjalti eshte bombe gjaku.

  12. Per dhembjet e eshtrave ngrenia e mjaltit eshte ilaq i padiskutueshem.

  13. Te semuret nga verdha, ne qofte se mengjes dhe mbremje hane mjalt, per
  15-20 dite ajo do te sherohet.

  14. Mjalti largon ngerqin e nervave.

  15. Mjalti ndihmon ne rritjen dhe zhvillimin e femijeve.

  16. Personave qe jane nervoz, si dhe atyre qe s'kane gjume, mjalti u ndihmon per t'u qetesuar

  17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pase kaps dhe as qe mund t'i krijohen hemorroidet.

  18. Nese mjalti tretet ne qumesht te ngorhte zhduken skrajat e zorreve.

  19. Nese mjaltin lyeni mbi material te nxehur dhe ate e veni mbi qafe ose ne gjoks, dhembjet e fytit menjehere largohen. Kjo behet kur kemi ndezje te krajnikeve dhe angine.

  20. Nese sasi e caktuar e mjaltit perzihet me vishnje dhe shperlahet fyti disa here ne dite era e keqe nga goja menjeher do te largohet.

  21. Mjalti perdoret per sherimin e semundjes 'stalni aigan' plages se qelbosur. Plagen e atille duhet menjehere me e lyer me mjalte, ndersa te semurit duhet dhene qe te haje 10-15 here. Shepjte do te verehet permiresimi.

  22. Mjalti nderpret dhimbjet e stomakut.

  23. Plaget e zorreve dhe te lukthit mjalti shume shpejte i sheron. Gjate nje jave duhet ngrene der ne 4 kg mjalte. Nese edhe aq hame edhe per tri jave, qe bashe te behet nje muaj nga ithati i stomakut nuk do te ngelet asnje shenje. Thote Dr. Kolosau: 'Kete vete personalisht e kam provuar ne 97 paciente dhe ne femijen tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. '

  24. Nese dhembjet e shpines dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjalte e mbi te veme biber pluhur, te shtypur, dhembjet menjehere largohet.

  25. Pickima e bletes eshte ilaq kunder reumes. Kohe pas kohe duhet lejuar qe bleta ti kafshoje vendet e prekura nga dhembjet reumatike.

  26. Femijet te cilet urinojne ne shtrat duhet te hane mjalte dhe kjo semundje do t'ju nderpritet.  Marre nga libra: Hixhameja sunnet Pejgamberik dhe mrekulli mjeksore
  Autor: Shehab el-Bedri Jasin
  Kot me pyet sa i bie qe te marresh ne muaj te konsumosh sasi te tille Mjalti???


  P.s Kur mjalti qenka kaq i mire pse i kane shpikur Ilacet???
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-01-2009
  Postime
  454
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga IL__SANTO Lexo Postimin
  Kot me pyet sa i bie qe te marresh ne muaj te konsumosh sasi te tille Mjalti???


  P.s Kur mjalti qenka kaq i mire pse i kane shpikur Ilacet???
  qe te ti shesin ty edhe te bejne lek per vete

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SenI_99
  Anėtarėsuar
  05-05-2009
  Vendndodhja
  mergim
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  jam dakort me ju me te vertet mjalti esht ilaē per shum semundje,mua me shpetoj nga operacioni ne lukth.

 7. #7
  ariiii Maska e Arber gerguri
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Vendndodhja
  Bardh i Madh - Fushe Kosove
  Mosha
  32
  Postime
  809
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Per te ber bletet nje gjys kg. mjalte, duhet qe te marrin nektarin e me shum se 30.000 luleve.

  Vallė, nga gjitha keto lule, a nuk mund te jet njera nga keto lule sherim.

  Njeri permendi barnat, e vertet qe edhe barnat jam sherim, por edhe keto jan nga lulet dhe bime te ndryshme. Per dallim nga mjalti, barnat prodhohen nga njerez, qe nganjeher jan sheruese nganjeher mund te bejn edhe dėm, ndryshe nga kjo mjalti prodhohet nga nje insekt, qe Allahu s.w.t e inspiron ate, dhe me vullnetin e Tij, nga bleta prodhohet mjalte e embel, qe eshte shume per t'u ēuditur sepse edhe insektet tjera marrin nektar nga lulet, por prodhojne apo jashtqesin mbeturina.

  Allahu s.w.t ne kur'an thot:

  16:68. Zoti yt i dha instinkt bletės: “Ndėrto shtėpi nėpėr kodra (male), nėpėr drunj (pemė) dhe nėpėr kulmet qė ata (njerėzit) i ndėrtojnė.
  16:69. Pastaj ha nga tė gjitha (llojet) frutat dhe futu nėpėr rrugėt e nėnshtruara (e tė mėsuara) prej Zotit tėnd. Nga barqet e tyre (tė bletėve) del lėng, ngjyra e tė cilit ėshtė e ndryshme dhe nė tė cilin ka shėrim (bar-ilaē) pėr njerėz. Edhe nė kėtė ka arsye pėr atė popull qė mendon thellė.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Black_Water
  Anėtarėsuar
  01-07-2007
  Vendndodhja
  G-Land
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  MJALTI NGA KENDVESHTRIMI MJEKESOR

  Per te bere nje kilogram mjalt bletes i duhet te pershkoj 360-460 mije km laregesi.Kjo largesi eshte per 11 here me e gjate se gjatesia e ekuatorit te rruzullit tokesor.Mrekulli te veqant paraqesin prizmat gjashtekendeshe te hojeve (nje matematike e larte).Mjalti permbane 14-20% uje,sheqer,materie azotike vitamina etj,,,,
  Sipas hulumtimeve shkencore-biokimike,eshte vertetuar se mjalti permban keto elemente,te cilat jane te domosdoshme per organizmin:
  Aluminiumin:---ne organizem luan rol si antiinflamtor ne mukozen e lukthit dhe te zorreve.
  Bizmuti:---sherben si ilaq i fuqishem kunder sifilisit
  Hekuri:---i sili ne 1kg mjalt gjendet ne sasi prej 11.05 mg,eshte i domosdoshem ne enzimet e frymemarrjes se qelizave te organizmit.
  Ari---ka rendesi kunder infeksioneve ne organizem
  Kaliumi---sherben ne organizem si perberes dhe lidhes i albumineve dhe te glikogjenit.
  Kalciumi---pa pranin e te cilit eshte e pamundur zhvillimi i organizmit,akzistimi i botes bimore dhe shtazore.
  Natrium----Mungesa e natriumit shkakton dobesim te muskujve ne organizem,rraskapitje,humbje oreksi,etje,vjellje dhe pengesa ne funksionimin e veshkeve etj.....

  Mjalti si ilaq perdoret te keto semundje:
  -semundjet e lekures
  -semundjet e organeve te tretjes
  -semundjet e melqise
  -semundjet e veshkeve
  -semundjet e zemres
  -semunjdet e sistemit nervor
  -semundjet e syrit
  -semundjet gjenitale femerore
  -semunjdet e organeve te frymemarrjes dhe semundjet elergjike.
  Best Regards,
  BlackWater
  Gjilan, Republic of Kosovo

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-03-2009
  Vendndodhja
  Dikun qatje te kthesa
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shume faleminderit vella
  It's better to have loved and lost, than to have never loved at all.

 10. #10
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga saura Lexo Postimin
  Shto dhe arrat.
  Edhe voj Ulliri futi dhe 10 gr qumesht blete dhe thuaj ik pirdhu Red Bullit pastaj.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Nėse do mė lejohej tė ju postoja dhe pėr ilaqin tjetėr Fara e Zezė, pėr tė cilėn Aishja R.A thotė : "Fara e Zezė, Ilaq i ēdo Smundjeje."

  Fara e zezė

  Megjithese kjo bimė e ka marrė emrin habtul bereke (fara e bekuar) pėr shkak tė vetive tė saja kuruese ajo ėshtė e quajtur me shumė emra si: fara e zezė, nigella sativa, habbetus-sevda, etj... por megjithatė emri mė i pėrdorur ėshtė “fara e zezė”.

  Megjithėse nė vendet arabe pėrdorimi i saj ėshtė i mirėnjohur, nė Shqipėri apo nė viset e ndryshme shqiptare kjo bimė gati nuk njihet apo nuk ėshtė bėrė si ilaē i praktikueshėm nė ambjentet familjare apo edhe tek ato tė mjekėsisė popullore. Megjithėse ajo pėrmban fuqi kuruese shumė tė mira ashtu siē po vlerėsohet nga tė gjithė institucionet perėndimore tė cilat tani kanė filluar ta perdorin kėtė bime pėr tė kuruar sėmundje tė ndryshme. Pėr kėtė bimė, Pejgamberi, Muhammedi salallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:

  “Ka sherim te fara e zezė pėr tė gjitha sėmundjet pėrveē vdekjes”. [Sahih el-Buhari: 5688]

  Nigela sativa ose fara e zezė besohet tė jetė indigjene ndaj zonės mesdhetare por ėshtė e kultivuar nė vende tė tjera tė botes duke pėrfshirė Arabinė Saudite, vendet afrikano-veriore dhe pjesė tė Azisė.

  Farat e zeza janė tė vogla dhe me qime dhe jo mė tepėr sesa 3mm nė gjatėsi, farat e zeza origjinojnė nga bima euroaziatike (Foeniculum vulgare) ose (Nigela sativa) nga familja e Ranunculaceae.

  Bima i ndan gjethet nė menyrė tė pėrkryer me lulet e bluta, tė bardha dhe vishnje. Lulet rriten nė deget e saja ndėrsa gjethet rriten pėr kundėr njėra tjetrės nė ēifte. Gjethet e saja tė poshtme janė tė vogla ndėrsa gjethet e saja sipėr janė tė gjata (6-10 cm). Kėrcelli i saj rritet deri ne 34 -39 cm ndėrsa frutet e saja, farat e zeza, piqen.

  Nigela sativa riprodhohet me veten e saj dhe formon njė frut nė formė kapsule e cila pėrmban shumė fara trigonale tė bardha. Kur frutet e kapsulės piqen, ajo hapet dhe farat qė ajo permban i ekspozohen ajrit, duke u bėrė tė zeza nė ngjyrė (farat e zeza).

  Historia e farės sė zezė

  Fara e zezė (nigela sativa) ėshtė zbuluar nė varrin e mumjes Tutankhamon duke lėnė pėr tė kuptuar qė ajo ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė praktikat e lashta tė Egjyptit. Megjithėse roli i saj unik nė kulturėn egjyptiane ėshtė i panjohur.

  Diocoredes, njė doktor i lashtė grek i shekullit tė parė e ka regjistruar farėn e zezė si njė shėruese e dhimbjeve tė kokes, dhimbjeve tė dhėmbėve, rrjedhjeve tė gjakut nga hundėt dhe krimbat e zorrėve. Grekėt e lashtė gjithashtu e kanė pėrdorur si njė diuretik pėr tė ndihmuar nė kohėn e menstruacioneve si dhe pėr tė shtuar prodhimin e qumėshtit.

  el-Biruni (973-1048), i cili kompozoi njė ilaē mbi origjinat e ilaēeve indiane dhe kineze, pėrmend qė fara e zezė ėshtė njė lloj fare e quajtur el-Uanak nė dialektin Sigzi.

  Ibėn Sina (980-1037), nė mė tė famshmit nga volumet e tij, i quajtur “Kanuni i mjekėsisė” i shikuar nga tė tjerėt si libri mė i famshėm nė tėrė historinė e mjekėsisė, i referohet fares sė zezė se “...stimulon energjinė e trupit dhe ndihmon nė ripėrtėritjen nga lodhja..”.

  Fara e zezė ėshtė gjithashtu e pėrmendur nė listen e ilaēeve natyrale nė librin el-Tib el-Nebevi nga Ibėn Kajjim el-Xheuzijje (Mjekėsia e Pejgamberit) dhe sipas traditės profetike: ”pėrdoreni farėn e zezė sepse nė te ka shėrim pėr ēdo sėmundje pėrveē vdekjes”. Kjo referencė profetike nė pershkrimin e farės sė zeze si “ka nje sherim per ēdo semundje” shihet nga kėrkimet e tanishme qė kanė provuar fakte tė mjaftueshme qė tregojnė se fara e zezė permban njė aftėsi tė madhe pėr tė ngritur sistemin mbrojtės- nėse pėrdoret vazhdimisht. Fraza profetike ”pėrdoreni faren e zezė” gjithashtu thekson pėrdorimin e vazhdueshėm tė farės sė zezė.

  Pėrbėrja primare e farės sė zezė

  Ashtu si fakti i prezantuar nė ketė seksion qė do tė tregojė, ėshtė shumė e mundsme qė ashtu siē shkenca e mjekėsisė mėson vazhdimisht rreth farės sė zezė, njė ose mė tepėr pėrbėrės aktiv mund tė kombinohen nė njė recete farmaceutike pėr kushte tė veēanta. Nėse kjo ndodh, ėshtė gjithashtu e mundshme qė fara e zezė mund tė pėrzihet me kimikate dhe kėshtu tė bėhet njė ilaē shumė mė i fuqishėm.

  Ndėrsa ėshtė e disktueshme qė pėrzierja me kemikate mund ta shtojė efektivitetin e farės sė zezė nė trajtimin e disa kushteve specifike, principet shėruese tė farės sė zezė nė formėn e saj tė pastėrt, nė formėn e saj natyrale duhet tė mirren si tė sakta.

  Fara e zezė nė formėn e saj tė kompletuar, formėn natyrale vepron nė mbėshtetje tė procesit shėrues tė vetė trupit nė tejkaliminm e sėmundjes ose pėrmbajtjen e shėndetit. Vepron mbi pjesė ose sistemin e trupit pa e shqetėsuar nė vende tė tjera.

  Efekti ushqyes i kombinimit tė farės sė zezė dhe vlerės mjeksore jo vetėm qė e ndihmon atė tė ēlirohet nga kushtet e tashme por gjithashtu e ndihmon ndėrtimin mė tej tė rezistencės kundėr sėmundjeve tė ardhshme.

  Ndėrsa faktet historike sugjerojnė qė pėrdorimi i farės sė zezė ėshtė pėr njė numėr tė gjėrė sėmundjesh, kėtu pėrmendėm vetėm disa prej kėrkimeve mė tė fundit mbi farėn e zezė.

  Veēanėrisht ata qė merren me tregi duhet tė sjellin ne vendet tona nga kjo bimė. Kjo bime po ashtu shitet nė produkte tė shumta si vaj, erėza ēaji, sapunė pėr fytyrė. Ka plotė rrjete nė internet qė e shesin kėtė bimė nė kėto produkte tė cilat janė shumė tė mira pėr shėndetin por gjithashtu janė njė sunnet i tė Dėrguarit tė Allahut.

  Pėr shtjellime tė mė tejshme tė dobive tė kėsaj bime referohuni tek Librat e Ibėn Kajimit dhe Sujutit tė cilėt flasin pėr mjekėsinė e Pejgamberit, salallahu alejhi ve sel-lem.
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Citim Postuar mė parė nga saura Lexo Postimin
  Shto dhe arrat.
  Thone se Adriano kur u mbyll ne dhome me Klaudjan [sipas variantit kinematografik]kishte konsumuar shume mjalte .............dhe arra...........
  Dija eshte injorance e mesuar.....

 13. #13
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Faleminderit per keshillat, un e konsumoj mjaltin po jo 3 kg ne jave, plus qe kemi rene ne hall se skemi ku te gjejm mjalt te mire, sepse zakonisht shitete vetem mjalti perpunuar ne fabrika qe kan vetem esence mjalti. Veshtire eshte te gjejm mjalt te mire ne shqiperi.

  Gjithsesi mjalti dihet qe eshte ilac per njeriun.

  Teme shum e bukur edhe informuese.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Perdorimi i Mjaltit me Kanelle
  FAKTET MBI MJALTIN DHE KANELLĖN


  Ėshtė konstatuar se pėrzierja e mjaltit me kanellė shėron shumė sėmundje. Mjalti ėshtė prodhuar nė shumė vende tė botės. Weekly World News, revistė nė Kanadė, nė numrin e saj tė datės 17 janar 1995 ka pėrmendur listėn vijuese tė sėmundjeve qė mund tė shėrohen me mjaltė dhe kanellė sipas hulumtimit tė disa shkencėtarėve tė Pėrėndimit.

  SĖMUNDJET E ZEMRĖS:

  Pėrgatite njė qull nga mjalti dhe pluhuri i kanellės, lyeje bukėn me te apo flegra tė bukės, apo lloj tjetėr buke, nė vend tė xhelatinės dhe marmelatės dhe haje rregullisht pėr mėngjes (kafjall). Ajo zvogėlon kolestorolin nė arterie dhe e shpėton pacientin nga sulmi nė zemėr. Poashtu atyre qė tashmė e kanė pėrjetuar sulmin nė zemėr, nėse ata e marrin kėtė ilaē pėr ēdo ditė, atyre ua parandalon sulmin tjetėr nė zemėr. Pėrdorimi i rregullt i ilaēit tė pėrmendur mė lartė normalizon frymėmarrjen dhe forcon tė rrahurat e zemrės.

  Nė Amerikė dhe Kanada, shtėpi tė ndryshme tė shėndetit kanė trajtuar me sukses pacientėt dhe kanė konstatuar se pasi qė arteriet e vjetra dhe venat e humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen, mjalti dhe kanella i rigjallėrojnė arteriet dhe venat e tilla.

  ARTRITI:

  Pacientėt qė vuajnė nga sėmundja e artritit mund ta marrin kėtė ilaē pėr ēdo ditė, nė mėngjes dhe mbrėmje, njė gotė uji tė nxehtė me dy lugė mjaltė dhe njė njė lugė ēaji me pluhur kanelle. Nėse ata e marrin kėtė rregullisht madje edhe artriti kronik mund tė shėrohet. Nė studimet e fundit tė kryera nė Universitetin e Kopenhagės, ėshtė konstatuar se kur mjekėt kanė trajtuar pacientėt e tyre me kėtė lloj ilaēi tė pėrzier (njė lugė mjaltė dhe gjysmė luge pluhur kanelle) para mėngjesi–kafjalli ata kishin vėnė re se brenda njė jave nga 200 njerėz, 73 pacientėve krejtėsisht ju kishin pushuar dhembjet dhe brenda njė muaji , shumica e pacientėve qė nuk kanė mundur tė ecin mė parė ose tė lėvizin pėrreth pėr shkak tė artritit kanė filluar tė ecin pa ndier mė dhimbje.

  INFEKTIME TĖ FSHIKZĖS:

  Merri dy lugė supe me pluhur kanelle dhe njė lugė ēaji mjaltė, vendosi nė ujė tė vluar–tė vakėt dhe pije atė. Ajo pėrzierje (ilaē) i shkatėrron mikrobet nė fshikėz (fshikėz urine).

  DHIMBJE DHĖMBI:

  Pėrgatite njė pastė nga njė lugė ēaji pluhur kanelle dhe pesė lugė ēaji mjaltė dhe veji nė dhėmbin qė tė dhemb. Kjo procedurė mund tė aplikohet tri herė nė ditė deri sa tė ndalet dhimbja e dhėmbit.


  KOLESTOROLI:

  Dy lugė ēaji mjaltė dhe tri lugė ēaji pluhur tė kanellės, tė pėrzier nė 16 unca (njė uncė=28,35 gr. ose perafersisht 0.5 L) nė ujė ēaji, t'i jepet pacientit qė vuan – e ka tė rritur kolestorolin, ėshtė vėrejtur se ia zvogėlon nivelin e kolestorolit nė gjak 10% brenda 2 orėve. Siē u pėrmend te pacientėt qė vuajnė nga sėmundja e artritit , nėse merret-pėrdoret tri herė nė ditė, shėrohet cilido lloj kolestoroli. Sipas informatave tė marra nė revistėn e pėrmendur mjaltai i pastėr qė merret me ushqim shkakton zvogėlimin e ankesave nga kolestoroli.

  FTOHJET:

  Ata njerėz qė vuajnė nga ftohjet e zakonshme apo tė mėdha duhet ta marrin njė lugė tė vakėt me mjaltė me ¼ e lugės pluhur kanelle nė ditė nė kohėzgjatje prej 3 ditėsh. Ky proces–marrja e ilaēit nė kėtė mėnyrė do tė shėrojė shumicėn e ftohjeve kronike dhe do ti pastrojė sinuset.

  DHIMBJET E BARKUT:

  Mjalti kur tė merret me pluhur kanelle, shėron dhimbjet e stomakut dhe gjithashtu e pastron stomakun nga ulcerat-i thatėt qė nga rrėnjėt.


  GAZĖRAT:

  Sipas studimeve tė bėra nė Indi dhe Japoni, ėshtė konstatuar se, nėse mjalti mirret me pluhur kanelle barku pastrohet prej gazrave.

  SISTEMI IMUN:

  Pėrdorimi i pėrditshėm i mjaltit me pluhur kanelle forcon sistemin imun dhe e mbron organizmin nga bakteriet dhe sulmet virale.

  Shkencėtarėt kanė zbuluar se mjalti pėrmban vitamina tė ndryshme dhe hekur nė sasi tė mėdha. Pėrdorimi i vazhdueshėm i mjaltit i forcon rruazat e gjakut pėr ti luftuar bakteriet dhe sėmundjet virale.


  DISPEPSIA-MOSTRETJA:

  Pluhuri i kanellės i spėrkatur nė njė lugė ēaji me mjaltė, qė merret para ushqimi, liron thartirė dhe i tretė ushqimet mė tė rėnda.


  MOSPLAKJA (PLAKJA E NGADALSHME):

  Ēaji i pėrbėrė nga mjalti dhe pluhuri i kanellės, kur tė merren me rregull mund tė ndikojė nė mos plakje. Merri 4 lugė mjaltė, 1 lugė pluhur kanelle dhe 3 gota uji e vloji ato pėr ēaj. Pije ¼ e gotės, 3-4 herė nė ditė. Atėherė si rezultat i saj lėkurėn do ta kesh tė freskėt tė butė dhe jo tė rrudhur - tė plakur.

  PUĒĖRRAT:

  Pasta e pėrbėrė nga tri lugė ēaji me mjaltė dhe njė lugė ēaji me pluhur kanelle. Pėrdore kėtė pastė nė puērra para se tė biesh pėr tė fjetur dhe laji ato ditėn e nesėrme nė mėngjes me ujė tė nxehtė. Nėse e pėrdor pėr ēdo ditė pėr dy javė rresht, ti largon puērrat qė nga rrėnjėt e tyre.

  INFEKTIME TĖ LĖKURĖS:

  Pėrdorimi i mjaltit dhe pluhurit tė kanellės nė masė tė barabartė nė pjesė tė infektuara shėron ekzemėn-dermatitisin, qéretin (ringworm) dhe tė gjitha llojet e infeksioneve.

  HUMBJA E PESHĖS:

  Pėrdorimi i pėrditshėm nė mėngjes gjysmė ore para mėngjesi-kafjalli nė stomakun e zbrazėt dhe nė mbrėmje para fjetjes, pi mjaltė dhe pluhur tė vluar nė njė gotė uji.

  Nėse kėtė e pėrdorė rregullisht, kjo ta zvogėlon peshėn. Gjithashtu pirja e kėsaj pėrzierje rregullisht nuk lejon tė akumulohet dhjamė-yndyrė madje edhe nėse ai person merr kalori tė mėdha.

  KANCERI:

  Nė studimet e fundit tė bėra nė Japoni dhe Australi ėshtė zbuluar se kanceri nė nje fazė tė lartė tė zhvillimit tė tij nė stomak dhe eshtra ėshtė shėruar me sukses. Pacientėt qė vuajnė nga kėto kancere tė tilla duhet tė marrin pėr ēdo ditė njė lugė ēaji mjaltė dhe njė lugė ēaji
  pluhur kanelle nė kohėzgjatje prej 30 ditėsh.


  LODHJA:

  Nė studimet e fundit tė bėra ėshtė konstatuar se pėrbėrja e sheqerit nė mjaltė ėshtė mė shumė ndihmėse se dėmtuese e fuqisė sė trupit. Qytetarėt e moshuar, tė cilėt marrin mjaltė dhe pluhur kanelle nė masė tė njėjtė janė mė vigjilent dhe fleksibėl. Dr.Milton i cili e ka bėrė kėtė studim thotė se gjysmė luge e ēajit me mjaltė qė merret nė njė gotė uji dhe ajo spėrkatet me pluhur kanelle, kur tė merret pėr ditė pas fshirjes dhe rreth orės 3 pas ditė, kur vitaliteti i trupit fillon tė bie, ai ilaē e rrit vitalitetin nė trup brenda njė jave.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  MJALTI DHE USHQIMI I FRESKĖT  Mjalti i ka tė gjitha vetitė ushqyese qė i duhen njeriut, dhe pėr ta bėrė vėrtetuar kėtė, po e theksoj se njė kg mjalti ka vlera ushqyese sa 50 kokrra vezė ose sa 2.5 kg mish viēi. Mė sė miri ėshtė qė tė pėrdoret me lugė tė drurit, plastikės apo aluminit. Luga e hekurt ia dėmton mjaltit fermentet dhe mikroelementet kryesore tė tij.

  Mjalti dhe pėrdorimi i tij


  Mjalti pėrdoret pėr ushqim, pėr ėmbėlsira dhe pėr ilaēe. Mjalti ruhet nė dy gjendje: e para ėshtė gjendja e lėngėt, kurse e dyta ėshtė gjendja e ngurtė ose e kristalizuar. Kur ėshtė koha e ngrohtė, nė fillim ajo rri e hollė dhe e lėngėt, e kur bėnė ftohtė e pėr njė kohė tė gjatė, ajo fillon tė dendėsohet dhe kristalizohet.
  Nėse dikush dėshiron qė mjaltin (e kristalizuar) ta ketė prapė nė gjendje tė lėngėt, duhet ta lėrė 24 orė nė njė temperaturė konstante rreth 40ŗ C.
  Aftėsia e mjaltės pėr tė jetuar ėshtė qė kristalizohet, pra kur merr pamjen si tė tėlyenit (gjalpit). Mjalti i kristalizuar ėshtė mė i shijshėm pėr ta ngrėnė. Pėr ėmbėlsira ėshtė mė praktik tė jetė nė gjendje tė lėngėt. Kurse pėr ilaēe bėnė tė pėrdoret nė tė dy gjendjet.
  Mjalti i ka tė gjitha vetitė ushqyese qė i duhen njeriut, dhe pėr ta bėrė vėrtetuar kėtė, po e theksoj se njė kg mjalti ka vlera ushqyese sa 50 kokrra vezė ose sa 2.5 kg mish viēi. Mė sė miri ėshtė qė tė pėrdoret me lugė tė drurit, plastikės apo aluminit. Luga e hekurt ia dėmton mjaltit fermentet dhe mikroelementet kryesore tė tij.
  Mjalti qė pėrdoret pėr shėndet nuk bėnė tė pėrbihet menjėherė. Mė sė miri ėshtė qė mjalti i kristalizuar tė mbahet nė gojė derisa tė shkrihet. Nė kėtė mėnyrė mjalti kalon drejtpėrsėdrejti nė gjak, pa iu dėmtuar as fermentet e as mikroelementet, sepse, siē dimė, lukthi - afėr 30% tė materieve ushqyese i dėmton, prandaj edhe efekti ushqyes i mjaltit mund tė jetė mė i vogėl.
  Ushqimi i freskėt - ēfarė roli luan pėr njeriu?


  Ushqimet qė ne i pėrdorim pėr ēdo ditė, janė tė lloj-llojshme: si ushqime tė pėrpunuara, tė konservuara dhe, natyrisht, edhe tė freskėta. Njė prej ushqimet, ndoshta ndėr mė tė domosdoshmit, ėshtė edhe buka dhe prodhimet e tjera tė drithėrave. Megjithėse ushqime tė freskėta mund tė gjesh nė treg sa tė duash, mjerisht, shumica e njerėzve, vazhdojnė tė shėrbehen me ushqime tė konservuara, duke filluar nga turshitė, marmelatat, peshq, gullash etj, e nė veēanti, me produkte tė ngrira, tė ruajtura nėpėr frigorifer me ngrirje tė thellė. Sidomos kohėve tė fundit ėshtė nė trend ruajta e gjėrave ushqimore nė formė tė ngrirė, pasi, nga shumė amvise, konsiderohe sė mėnyra mė e lehtė e ruajtjes sė produkteve edhe pėr kohė tė gjatė, bile edhe me muaj tė tėrė.
  Ruajtja e ushqimeve nė kėtė mėnyrė, ėshtė padyshim e dėmshme pėr shėndetin. Vlerta e tyre ushqyese, humbasin nga efekti i ngrirje-shkrirjes nė pėrqindje tė madhe.
  Ndėrsa, kur ėshtė fjala pėr ushqime tė freskėta, kėtu kemi tė bėjmė me produkte natyrore, me produkte qė nė vete pėrmbajnė vlera tė shėndosha. Ēka ėshtė e freskėt ėshtė edhe mė e shijshme, ėshtė mė pėrmbajtjesore nė vlera ushqyese dhe ajo qė ėshtė mė sė rėndėsishme, ushqimet e freskėta, sidomos pemėt dhe perimet, pėrmbajnė nė vete edhe shumė materie, jo vetėm pėr parandalimin e shumė sėmundjeve, po edhe pėr shėrimin e tyre.
  Disa shkencėtarė amerikan kanė bėrė njė eksperiment nė kėtė drejtim, me mase, dhe kanė vėrtetuar edhe shkencėrisht, pėrparėsitė e ushqimeve tė freskėta.
  Ata, disa mace i kanė ushqyer me produkte tė freskėta, ndėrsa grupin tjetėr tė maceve e kanė ushqyer me produkte tė konservuara. Macet qė janė ushqyer me produkte tė freskėta, kanė qenė mė tė bukura, mė vitale, qimen e kanė pasur mė tė pastėr dhe pjellshmėria e tyre ka qenė mė produktive dhe mė e shėndetshme. Ndėrsa te macet e grupit tjetėr, qė janė ushqyer me produkte tė konservuara, efekti ka qenė krejt i kundėrt. Nuk kanė qenė tė shėndosha e as tė bukura, sikurse kėto tė grupit tė parė, dhe kryesisht ka qenė sterile (jo pjellore).
  Shumėēka varet nga pėrzgjedhja jonė, e edhe shėndeti, prandaj mundohuni t’i mėnjanoi sa tė mundeni produktet e konservuar dhe pėrdorni sa mė shumė ushqime tė freskėta.  Nijazi BASHA
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e saura
  Anėtarėsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga ajzberg Lexo Postimin
  Thone se Adriano kur u mbyll ne dhome me Klaudjan [sipas variantit kinematografik]kishte konsumuar shume mjalte .............dhe arra...........
  Une e bej shendetlije hahaha me ndryshu ndonjehere formen ,se baza e permbajtjes eshte pothuejse e njejta
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2008
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga abdurrahman_tir Lexo Postimin
  Ketu do te permendim disa menyra te mjekimit me mjalt, duke u bazuar ne keshillat e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem].


  1. Duke pire mjaltin e shkrire ne uje, te gjitha njollat e zoreve do te zhduken

  2. Ngrenia e rregullt e mjaltit ndihmon ne perforcimin e te mbajturit mend (memorien e forcon) si dhe forcon trupin fizikisht.

  3. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ngrohte, ndihmon kunder diarese.

  4. Nese mjalti pihet i tretur ne uje te ftohte, ndihmon kunder kapesllekut.

  5. Me perdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lehtesohet qarkullimi i tij neper trup

  6. Mjalti eshte ilaqi i vetem per sherimin e te rahurit te shpejte te zemres (tahikardia).

  7. Mjalti krijon lehtesim te organizmit, ndersa sheqeri e rendon ate.

  8. Mjalti qe pihet i nxehte per 7 minuta perzihet me gjakun, ndersa i ftohte per 20 minuta.

  9. Kur hahet mjalti lukthi punon ne rregull dhe nuk nevojiten pluhra dhe ilaqra per te ndihmuar perpunimin.

  10. Mjalti largon dhembjet ne sy, duke e ferkuar me gisht te pastert syrin.

  11. Per anemiket, mjalti eshte bombe gjaku.

  12. Per dhembjet e eshtrave ngrenia e mjaltit eshte ilaq i padiskutueshem.

  13. Te semuret nga verdha, ne qofte se mengjes dhe mbremje hane mjalt, per
  15-20 dite ajo do te sherohet.

  14. Mjalti largon ngerqin e nervave.

  15. Mjalti ndihmon ne rritjen dhe zhvillimin e femijeve.

  16. Personave qe jane nervoz, si dhe atyre qe s'kane gjume, mjalti u ndihmon per t'u qetesuar

  17. Ai i cili ha mjalt nuk mundet me pase kaps dhe as qe mund t'i krijohen hemorroidet.

  18. Nese mjalti tretet ne qumesht te ngorhte zhduken skrajat e zorreve.

  19. Nese mjaltin lyeni mbi material te nxehur dhe ate e veni mbi qafe ose ne gjoks, dhembjet e fytit menjehere largohen. Kjo behet kur kemi ndezje te krajnikeve dhe angine.

  20. Nese sasi e caktuar e mjaltit perzihet me vishnje dhe shperlahet fyti disa here ne dite era e keqe nga goja menjeher do te largohet.

  21. Mjalti perdoret per sherimin e semundjes 'stalni aigan' plages se qelbosur. Plagen e atille duhet menjehere me e lyer me mjalte, ndersa te semurit duhet dhene qe te haje 10-15 here. Shepjte do te verehet permiresimi.

  22. Mjalti nderpret dhimbjet e stomakut.

  23. Plaget e zorreve dhe te lukthit mjalti shume shpejte i sheron. Gjate nje jave duhet ngrene der ne 4 kg mjalte. Nese edhe aq hame edhe per tri jave, qe bashe te behet nje muaj nga ithati i stomakut nuk do te ngelet asnje shenje. Thote Dr. Kolosau: 'Kete vete personalisht e kam provuar ne 97 paciente dhe ne femijen tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. '

  24. Nese dhembjet e shpines dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejm me mjalte e mbi te veme biber pluhur, te shtypur, dhembjet menjehere largohet.

  25. Pickima e bletes eshte ilaq kunder reumes. Kohe pas kohe duhet lejuar qe bleta ti kafshoje vendet e prekura nga dhembjet reumatike.

  26. Femijet te cilet urinojne ne shtrat duhet te hane mjalte dhe kjo semundje do t'ju nderpritet.  Marre nga libra: Hixhameja sunnet Pejgamberik dhe mrekulli mjeksore
  Autor: Shehab el-Bedri Jasin
  Kjo qfar thua ti esht e vertet e kam perdor mjaltin vet.
  Mjalti esht nje prodhim i natures qe ne duhet ta ruajm dhet te bejm sa me shum kopshte me lule ku bletet do marrin nektarin e neve do na dhurojn mjaltin.
  Mjalti esht aprovuar si nga shkenca po edhe nga provjoja e njerzve qe esht nje produkt sherus.Eht shum i mir per sportistet ju kisha fen sportisve mos perdorni doping por perdorni mjalt se vjen nga natyra.Flm ti qe ke hap ket tem te mrekullushme.

Tema tė Ngjashme

 1. Perėndia e humbur shqiptare, -Maat!
  Nga Baptist nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 334
  Postimi i Fundit: 17-11-2009, 22:52
 2. Mrekullite e ushqimeve tona !
  Nga Foleja_ nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-01-2006, 04:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •