Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Val9
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Historia e ēajit rus

  E hapa kete tem se me intereson prejardhja e ketij qajit "rus" e gjdo send qka lidhet me to.

  Pse emri qaji "rus"?
  Prej kurit e perdorim?
  A na kan pru ket turqit?
  A perdoret edhe ne Shqiperi?
  .
  .
  .

  Faliminderit!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Centaurus
  Anėtarėsuar
  10-04-2007
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ai eshte caj i zi qe e perdorin shum anglezet, ama menyre se si e pergatim dhe e servojme ne eshte nga turqit.
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 3. #3
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  "Ēaj rusi" i thojnė veē shqiptarėt e bivshes, se Tita e ka pas importue prej Rusie.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e &Mitrovicalia&
  Anėtarėsuar
  19-05-2009
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ai caj kur s'ka qene caj rusi ai eshte caj turku

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Humanisti
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  278
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me sa dihet qaji tradicional rus rritet ne Indi ne krahinat e Hindustanit, nga aty ka shkuar ne Rusi dhe Turqi te cilin e kan sjellur ne Ballkan, respektivisht tek shqiptaret.
  E ma se tepermi perdoret nga masa rurale ose nga nga ata qe e kan qen dikur rural e kan dal ne sheher hah....axha jem i pin 10 ni vend hehe

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Anėtarėsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Edhe pse jetojm nė EU prap se prap cdo natė ka 7..10 ēaj-a i pijmė ( njė person ), e mjerė ajo nuse qė do hyjė nė derėn tonė se vec ēajė ka pėr t'na bo.

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga &Mitrovicalia& Lexo Postimin
  ai caj kur s'ka qene caj rusi ai eshte caj turku
  A ti e knaqe krejt q'tash ... ēaj turku thoka ... ai eshte ēaj i zi qe e pijne anglezet me sheqer dhe tamel, i cili ēaj e ka prejardhjen dhe kultivohet ne Kine, ndersa kultivimi i ēajit ne Indi eshte nga kohrat e vona te kolonizimit anglez.

  Disa i thone "ēaj rusi" per arsye qe ky lloj ēaji erdhi nga Kina ne Mongoli dhe nga Mongolia ne Rusi, dhe jan ruset te paret qe perafersisht ne shekullin e 18 filluan ta pergatitin dhe servojne ne kete menyre siē e pergatitin dhe servojne popujt e Ballkanit dhe Turqit.

  Vet emri ēaj e ka prejardhjen nga kinezishtja 'ēa', dhe kurrsesi nga turqishtja apo nga ndonje gjuhe hinduse.

  Poashtu edhe e ashtuquajtura "kafe turke" ne realitet eshte kafe perso-arabe, dhe kurrsesi "kafe turke".

  Hamamin e halles Hyre jan ēaj turku e kafe turku.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Ajo qe me ben pershtypje eshte se perdoret shume ne Kosove, por jo ne Shqiperi mesa di une.
  Feelings change - memories don't.

 9. #9
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin

  Hamamin e halles Hyre jan ēaj turku e kafe turku.
  Jo, jo.

  Nuk shkonte askush deri nė dalje tė Prishtinės pėr ēaj tė rusit, si dhe nė hamamin e halles Hyrė nuk shėrbehej ēaj .  Elna.

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2007
  Vendndodhja
  Windy City Chicago.USA
  Postime
  840
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  edhe une e di qe ne VUSHTRRI nuk i largojn gjygymat kurr ter diten perdorin QAJ te TURKUT

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Thuani qka te doni, piaj me e mire nga te gjitha pijet[perveq ujit]eshte Qai i rusit apo i kines apo i bangladeshit... nuk prishe shume pune.

 12. #12
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  edhe une e di qe ne VUSHTRRI nuk i largojn gjygymat kurr ter diten perdorin QAJ te TURKUT
  Paj ēitash tuj pi jam bre, po mos ki me than najēka???

  E i turkut kur u ba? Mdoket na i thojna ēaj rusi.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nice_Boy Lexo Postimin
  Edhe pse jetojm nė EU prap se prap cdo natė ka 7..10 ēaj-a i pijmė ( njė person ), e mjerė ajo nuse qė do hyjė nė derėn tonė se vec ēajė ka pėr t'na bo.
  pa i pa gjygimat na as bukź smujm me hanger

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Ueh, qenka hap tema per caj rusi e uje pusi. : D

  Flora, nje caj per ty, se ndoshta s'ke pi sot hala .. : D


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rina_87 : 07-06-2009 mė 13:26

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Me falni se e paskam harru limonin.  P.S. Perdorimi i limoni eshte opcional, nuk eshte obligativ

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga dardaniAU Lexo Postimin
  Thuani qka te doni, piaj me e mire nga te gjitha pijet[perveq ujit]eshte Qai i rusit apo i kines apo i bangladeshit... nuk prishe shume pune.
  Do t“ju tregojė se si ka mbėrritur caji nė Kosovė(tė paktėn sic me kanė treguar mua) e ju nėse doni besoni e nėse jo tė paktėn mos me shani!
  Njė fqi i imi, nga Ujmiri i Klinės, burrė i mirė sa tė duash, tash sa kohė nė pension(ec. i diplomuar)nė rini tė vet tė hershme( diku nė vitin 1955 apo 1956, sic tregonte ai, ishte pėrgjegjės pėr furnizimin e rrjetit tregėtar tė Kooperativės sė Klinės (atėherė ndėrmarrje shtetėrore) e cila i kishte shitoret aty kėtu nepėr fshatra, ndėrsa e bėnte edhe furnizimin e rrjetit tregėtar edhe tė Drenicės (Gllogovcit, Skenderajit, Malishevės...) Mallėrat, sic thoshte ai, i merrnim nė depon kryesore nė Nish( me kamion i bartnim thoshte ai dhe kryesisht sillnim krypė, gaz e sheqer dhe ndonjė cikėrrimė tjetėr, pra sortimenti ishte i varfėr atė kohė).
  Shkuam njėherė nė Nish dhe e mbushėm kamionin me mallė qė i duhej rrjetit tonė tregėtar dhe kur deshem tė kthehemi pėr nė Klinė (Kosovė), vie e mė thotė pėrgjegjėsi i depos tė Nishit: "Merre edhe kėtė sandek druri ėshtė pėrplot dhe hicma dere sepse po mė zė vend e askush nuk do ta marrė!". "Cfarė ka aty?" e pyeta. E kanė sjellur nga Rusia dhe thonė se ėshtė caj. Eja shikoje...!" U afrova dhe e shikova, i zi, mė i trashė se sa duhani i grimė. Nuk ma blenė kush i thash dhe kot e marrė, por ai, pra depoisti kishte ngulur kėmbė qė tia hiqja qafe atė sandak me caji dhe atė pa e llogaritur, pra falas!
  E mora cajin, thoshte ujėmirasi, hajt sa pėr hatėr, sepse me ne sillej mirė dhe, si mė tė largėt, na e mbushte mė shpejt kamionin me mallėrra qė i kėrkonim.
  Shkuan disa muaji dhe nė Klinė, cajin e sjellur nga Nishi askush nuk e donte dhe s“dinte se cfarė ėshtė ai. Ai sandek kishte zėnė vend edhe nė depon e Kooperativės tonė. Njė ditė, erdhi njėri nga Gllogovci, pėr tė marrė mallėra pėr rrjetin tregėtar atje dhe, pasi qė e njihja mirė, i them, hicma kėtė sandek dhe merre falas, ėshtė me caj!
  E mori vec pėr hater tim, sepse edhe ai thoshte se nė Gllogovc nuk dinė se cfarė ėshtė ky farė caji i rusit!
  Pas njė muaji erdhi dhe me pyeti, ai i Gllogvcit, a ka ma asi farė caji rusi!

  Sa ėshtė e vėrtetė kjo unė nuk e dij, porse ėshtė mė se e vėrtetė se kjo pije nė shumė anė tė Kosovės ėshtė pėrhapur shumė vonė! Shpeshėherė (edhe pse edhe unė e pijė ndonjėherė rrallė, njė herė nė dy javė apo nė muaj! I kam bėrė pyetje vetės sa e sa herė pse kėtė lloj caji nuk e pijnė asnjė nga popujt e ish Jugosllavisė, por vetėm shqipėtarėt, pse nė Shqipėri thuase nuk dijnė fare pėr caji rusi! Mos vallė serbėt, pėr tė na bėrė qė ti pėrngjajmė edhe mė shumė turqve, na futen edhe cajin si shprehi...! Mos vallė ky caj rusi mund tė jetė shumė i dėmshėm pėr shendet! Qe pėrmban sasi droge(tė bėnė tė varur) kjo dihet, por ai pihet edhe me sheqer dhe sheqeri ėshtė shumė i dėmshėm pėr organizmin e njeriut...!

 17. #17
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rina_87 Lexo Postimin
  Ueh, qenka hap tema per caj rusi e uje pusi. : D

  Flora, nje caj per ty, se ndoshta s'ke pi sot hala .. : D
  Pėr mu, mundėsisht, veē gjygymin e vogėl, se s'kam qef me pėrzie me ujė (me ba falls),

 18. #18
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Pėr mu, mundėsisht, veē gjygymin e vogėl, se s'kam qef me pėrzie me ujė (me ba falls),
  Ashtu t'myte krejt, ti ban syte kapcoll e s'mun flen gjith naten.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 07-06-2009 mė 17:22

 19. #19
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Burrat e pijn pa e perzi me ujė, edhe pa liman e me pak sheqer. haha  o Rina_87, po bėju pak zemėrgjerė na qit edhe neve ka njė caj.
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Val9
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  DardanG

  "Mos vallė serbėt, pėr tė na bėrė qė ti pėrngjajmė edhe mė shumė turqve, na futen edhe cajin si shprehi..."

  haha per qeto edhe un mendova, se neve shqiptarve kallaj na imponohet diqka, pra kur ta she njeri qe kojshija po ben diqka aj thot mule edhe un ta boj....edhe qeshtu u shprenda...


  Sa per veti shum e pi, dy gota te mdhaja se ksi te vogla sme knaq :P

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A duhet tė bashkohet Kosova me Shqipėrinė?
  Nga tani_26 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2296
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:28
 2. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 10:37
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 4. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 01:57
 5. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 14:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •