Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
 1. #21
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga MmEeTtIi Lexo Postimin

  o Rina_87, po bėju pak zemėrgjerė na qit edhe neve ka njė caj.
  Vetesherbehu, mos te vie keq! E ne nderkohe mundesh me ju qit caj edhe ketyre te forumit, pasi vec po qet! Nuk i ke shume, rreth 40,000 anetare.

  E mandej s'besoj qe alibaba e ka problem m'i la gotat

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rina_87 Lexo Postimin
  Ueh, qenka hap tema per caj rusi e uje pusi. : D

  Flora, nje caj per ty, se ndoshta s'ke pi sot hala .. : D


  Rina flm....... ka kohe qe s'kam pi ēaj, sepse se patum limoni ne shpi hahahahaaaaaaaaaaa

 3. #23
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rina_87 Lexo Postimin
  Vetesherbehu, mos te vie keq! E ne nderkohe mundesh me ju qit caj edhe ketyre te forumit, pasi vec po qet! Nuk i ke shume, rreth 40,000 anetare.

  E mandej s'besoj qe alibaba e ka problem m'i la gotat
  Hahahah e desha njo te gatshme qin si ne qajtore, edhe nuk thot qite vet, po lyp edhe per veti edhe per krejt forumin ahh bre su met me lyp ndit sodit hahahaha


  ja alibaba mos ti perveshe duert mi la enet se une se kam menden mi qit hahah
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 4. #24
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Qy qy, ani se kom ndermend me qite caj?!

  P.S. Fol me ton me te ulet, se po ja prish qetesine Flores - a s'po e sheh qe eshte tu pi caj a ....

  : D

 5. #25
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Jo pėr enė s'prish punė, se e kam maqinėn qe i lan enėt nė dispozicion tė jujin, veē mundėsisht qitne ēajin veē me ni gjygym, edhe thirrne limanin hahaha se Flora smun me pi ēaj pa limanin

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  882
  Faleminderit
  32
  69 falenderime nė 63 postime

  Pėr: Historia e ēajit rus

  Historia e ēajit fillon nė Kinė.
  Sipas njė legjende, nė vitin 2737 para Krishtit, perandori kinez Shen Nung, po qėndronte ulur poshtė njė peme ndėrkohė qė shėrbėtori i tij filloi tė ziejė ujin e pijshėm.
  Kur disa gjethe tė pemės ranė nė ujė, perandori provoi pėrzierjen e krijuar aksidentalisht. Qė atėherė lindi ēaji.
  Ēaji u krijua nė Kinė shumė shekuj pėrpara se tė dėgjohej nė Perėndim. Ai u njoh zyrtarisht atėherė si pije kombėtare e Kinės.
  U bė aq i famshėm sa qė gjatė shekullit tė 8-tė, shkrimtari Lu Yu shkroi librin e parė rreth ēajit.
  Ēaji ėshtė njė pije qė nuk mund tė mungojė nė jetėn e pėrditshme tė kinezėve. Ēaji ka lloje dhe orare tė ndryshme tė pėrdorimit.
  Nė disa vende tė Kinės banorėt preferojnė ēaj tė kuq, pekinasve u pėlqen ēaji me lule Jasemin, kurse shangajasve u pėlqen mė shumė ēaji jeshil.
  Ndėrsa atyre tė provincės Fujian u pėlqen ēaji i kuq.
  Nė disa zona, njerėzit kanė zakon tė pinė ēaj shoqėruar me snacks, si nė disa krahina tė provincės Hunan tė Kinės jugore, pėr pritjen e mysafirėve pėrdoret ēaji shoqėruar me sojė e susam tė pjekur etj.
  Ēaji mė i kėrkuar brenda Kinės ėshtė ēaji jeshil, i cili ruan ngjyrėn e vet origjinale, dhe gjethet e tė cilit ngrohen pėr tė parandaluar fermentimin ose derdhjen e lėngut nga zierja e ujit.
  Njė nga ēajėrat mė tė famshėm nė Kinė ėshtė ēaji Longjing.
  Ēaj i zi nė kinė quhet ndryshe edhe "ēaj i kuq". Gjethet e tij janė tė fermentuara pėrpara se tė jenė ngrohur dhe pėrmbajnė esencė qė tretet nė ujė tė ngrohtė, duke i dhėnė atij ngjyrė tė errėt.
  Ky lloj i pėrgatitjes sė ēajit filloi tė aplikohej nė Kinė nga shekulli i 17-tė. Ēaji i kuq mė i mirė janė Qihang nga Anhui, Dianhong nga Yunnan, Suhong nga Jiangsu dhe Huhong nga provinca Hunan.
  Kategoria e tretė e ēajit ėshtė unikale e Kinės dhe nuk ka ekuivalent tė saj nė asnjė vend tjetėr.
  Ėshtė ēaji- oolong - i cili ėshtė pjesėrisht i fermentuar dhe zė njė pozicion tė ndėrmjetėm midis ēajit jeshil dhe atij tė zi.
  Specialistėt e prodhimit tė kėtij ēaji janė tė gjithė tė pozicionuar nė provincat e Kinės jugore Fujian, Guandong dhe Taiwan.
  Kategoria e katėrt ėshtė ēaji aromatik. Ēaji aromatik ėshtė njė pėrzierje e gjetheve tė ēajit dhe luleve, megjithatė ēajrat tė pėrbėra ekslutivisht vetėm nga lulet nuk janė tė ralla.
  Ēaji Jasemin ėshtė shumė i pėlqyer nė Kinėn veriore, ku besohet se ēaji me aromė pėrmirėson tretjen ose asimilimin e ushqimit duke ndihmuar nė shpėrbėrjen e lyrave.
  Kultura e ēajit kinez i referohet metodave tė pėrgatitjes sė ēajit, mjetet qė pėrdoren pėr ta pėrgatitur atė, si dhe pėr raste qė ai pėrdoret.
  Po, Cha apo ēaji me gjalpė dhe kripė, bėhet nga qumėshti i buallicės dhe ėshtė njė ēaj qė serviret vetėm nė rajonin e Tibet. Atij i shtohet pakėz kripė dhe gjalpė.
  Nė Kinė ēaji konsumohet gjatė gjithė ditės, por jo gjatė ushqimit Ēaji pu'er konsumohet pas vaktit pėr tė mos lėnė akumulimin e yndyrės.
  Ēaji gjithashtu u bė pjesė e kulturės dhe jetės japoneze, pasi murgjit japonezė shkuan pėr njė studim nė Kinė. Atje u zhvillua Ceremonia e Ēajit dhe ndiqeshin shpesh rituale tė ndryshme.
  Do tė ishte ideale qė uji pėr ēaj tė jetė pa klor, ena pėr zierjen e tij nga njė material neutral, ndėrsa ibriku i ēajit nga qelqi ose porcelani.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 02-05-2017 mė 14:24

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. A duhet tė bashkohet Kosova me Shqipėrinė?
  Nga tani_26 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2296
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:28
 2. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 10:37
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 4. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 01:57
 5. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 14:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •