Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
 1. #21
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga MmEeTtIi Lexo Postimin

  o Rina_87, po bju pak zemrgjer na qit edhe neve ka nj caj.
  Vetesherbehu, mos te vie keq! E ne nderkohe mundesh me ju qit caj edhe ketyre te forumit, pasi vec po qet! Nuk i ke shume, rreth 40,000 anetare.

  E mandej s'besoj qe alibaba e ka problem m'i la gotat

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Antarsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Ueh, qenka hap tema per caj rusi e uje pusi. : D

  Flora, nje caj per ty, se ndoshta s'ke pi sot hala .. : D


  Rina flm....... ka kohe qe s'kam pi aj, sepse se patum limoni ne shpi hahahahaaaaaaaaaaa

 3. #23
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Vetesherbehu, mos te vie keq! E ne nderkohe mundesh me ju qit caj edhe ketyre te forumit, pasi vec po qet! Nuk i ke shume, rreth 40,000 anetare.

  E mandej s'besoj qe alibaba e ka problem m'i la gotat
  Hahahah e desha njo te gatshme qin si ne qajtore, edhe nuk thot qite vet, po lyp edhe per veti edhe per krejt forumin ahh bre su met me lyp ndit sodit hahahaha


  ja alibaba mos ti perveshe duert mi la enet se une se kam menden mi qit hahah
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 4. #24
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Qy qy, ani se kom ndermend me qite caj?!

  P.S. Fol me ton me te ulet, se po ja prish qetesine Flores - a s'po e sheh qe eshte tu pi caj a ....

  : D

 5. #25
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Jo pr en s'prish pun, se e kam maqinn qe i lan ent n dispozicion t jujin, ve mundsisht qitne ajin ve me ni gjygym, edhe thirrne limanin hahaha se Flora smun me pi aj pa limanin

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  628
  Faleminderit
  31
  58 falenderime n 53 postime

  Pr: Historia e ajit rus

  Historia e ajit fillon n Kin.
  Sipas nj legjende, n vitin 2737 para Krishtit, perandori kinez Shen Nung, po qndronte ulur posht nj peme ndrkoh q shrbtori i tij filloi t ziej ujin e pijshm.
  Kur disa gjethe t pems ran n uj, perandori provoi przierjen e krijuar aksidentalisht. Q ather lindi aji.
  aji u krijua n Kin shum shekuj prpara se t dgjohej n Perndim. Ai u njoh zyrtarisht ather si pije kombtare e Kins.
  U b aq i famshm sa q gjat shekullit t 8-t, shkrimtari Lu Yu shkroi librin e par rreth ajit.
  aji sht nj pije q nuk mund t mungoj n jetn e prditshme t kinezve. aji ka lloje dhe orare t ndryshme t prdorimit.
  N disa vende t Kins banort preferojn aj t kuq, pekinasve u plqen aji me lule Jasemin, kurse shangajasve u plqen m shum aji jeshil.
  Ndrsa atyre t provincs Fujian u plqen aji i kuq.
  N disa zona, njerzit kan zakon t pin aj shoqruar me snacks, si n disa krahina t provincs Hunan t Kins jugore, pr pritjen e mysafirve prdoret aji shoqruar me soj e susam t pjekur etj.
  aji m i krkuar brenda Kins sht aji jeshil, i cili ruan ngjyrn e vet origjinale, dhe gjethet e t cilit ngrohen pr t parandaluar fermentimin ose derdhjen e lngut nga zierja e ujit.
  Nj nga ajrat m t famshm n Kin sht aji Longjing.
  aj i zi n kin quhet ndryshe edhe "aj i kuq". Gjethet e tij jan t fermentuara prpara se t jen ngrohur dhe prmbajn esenc q tretet n uj t ngroht, duke i dhn atij ngjyr t errt.
  Ky lloj i prgatitjes s ajit filloi t aplikohej n Kin nga shekulli i 17-t. aji i kuq m i mir jan Qihang nga Anhui, Dianhong nga Yunnan, Suhong nga Jiangsu dhe Huhong nga provinca Hunan.
  Kategoria e tret e ajit sht unikale e Kins dhe nuk ka ekuivalent t saj n asnj vend tjetr.
  sht aji- oolong - i cili sht pjesrisht i fermentuar dhe z nj pozicion t ndrmjetm midis ajit jeshil dhe atij t zi.
  Specialistt e prodhimit t ktij aji jan t gjith t pozicionuar n provincat e Kins jugore Fujian, Guandong dhe Taiwan.
  Kategoria e katrt sht aji aromatik. aji aromatik sht nj przierje e gjetheve t ajit dhe luleve, megjithat ajrat t prbra ekslutivisht vetm nga lulet nuk jan t ralla.
  aji Jasemin sht shum i plqyer n Kinn veriore, ku besohet se aji me arom prmirson tretjen ose asimilimin e ushqimit duke ndihmuar n shprbrjen e lyrave.
  Kultura e ajit kinez i referohet metodave t prgatitjes s ajit, mjetet q prdoren pr ta prgatitur at, si dhe pr raste q ai prdoret.
  Po, Cha apo aji me gjalp dhe krip, bhet nga qumshti i buallics dhe sht nj aj q serviret vetm n rajonin e Tibet. Atij i shtohet pakz krip dhe gjalp.
  N Kin aji konsumohet gjat gjith dits, por jo gjat ushqimit aji pu'er konsumohet pas vaktit pr t mos ln akumulimin e yndyrs.
  aji gjithashtu u b pjes e kulturs dhe jets japoneze, pasi murgjit japonez shkuan pr nj studim n Kin. Atje u zhvillua Ceremonia e ajit dhe ndiqeshin shpesh rituale t ndryshme.
  Do t ishte ideale q uji pr aj t jet pa klor, ena pr zierjen e tij nga nj material neutral, ndrsa ibriku i ajit nga qelqi ose porcelani.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 02-05-2017 m 15:24

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. A duhet t bashkohet Kosova me Shqiprin?
  Nga tani_26 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2286
  Postimi i Fundit: 06-05-2017, 20:05
 2. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 11:37
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 16:43
 4. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 02:57
 5. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 15:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •