Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123

    Mbi Mekatin e perseritur dhe Pendesen...

    Une qe po hap kete teme jam nje besimtar i krishtere, por qe do kisha shume deshire te mesoja se si shihet ne Islam pendesa per mekatet e kryera.
    Supozojme se nje besimtar musliman kryen nje mekat dhe pastaj pendohet per kete. Pas njefare kohe ai e rikryen ate, perseri pendohet.
    Do doja te dija se a falet nje mekat i perseritur ne Islam dhe nqs po deri ne sa here?
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Zagreb (CRO)
    Postime
    405
    E di se ne praktike ne edukimin e femijeve eshte e pamundur qe mos te flitet per falje. Po te mos kishte pase falje mendoj se degjenerimi me i madh do te shfaqej ne personin njeri. Ne qofte se deshirojme te jemi te sinqerte do ta kishim pranuar edhe nje te vertete: nuk ka njeri qe nuk gabon. Feja e krishtere eshte fe e shpreses, sepse nuk e le njeriun ne fajin e gabimit, sepse ia zbulon njeriut Zotin si Babe qe di te fale per shkak se eshte i Gjithepushtetshem. Nga kjo falje njeriu eshte ne gjendje te permiresohet dhe t'a vazhdoje jeten.
    Per qendrimin e fese Islame ndaj faljes nuk po flas sepse nuk jam kompetent... Ndoshta vetem te perkujtoj faljen e gjaqeve ne Kosove...
    Dhashe vetem nje mendim.
    IHS

  3. #3
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Shpresemiri, te falenderoj per mendimet e tua, por une do doja mendime nga nje besimtar musliman. Kjo do te ishte me e vlefshme, pasi une dua te di se si e sheh ISLAMI mekatin e perseritur dhe a ka vlere pendesa per ate mekat apo jo.
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-12-2002
    Vendndodhja
    Shqipri
    Postime
    128

    bismil lahirr rrahmanirr rrahim

    thote All llahu ne kuranin e shenjte
    39:53.
    Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, pse All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė mėshirues

    pendimi ne sheriatin islam ka keto kushte
    qe mekatari te pendohet sinqerisht ne mekatin e tij dhe per kete ti drejtohet per meshire All llahut
    te mos kthehet ne kete mekat
    nqs i ka bere keq njerezve
    te kekoj hallallin(faljen) personave qe i ka demtuar

    dhe sa here ai kthehet ne kete mekat duhet ti perserise kushtet e pendimit dhe e mira eshte ti lutet all llahut qe ta largoje prej mekateve qe ai ben dhe qe e ka te veshtire te permbahet atyre

    por moslargimi nga mekatet per besimtarin eshte dicka e rrezikshme sepse ato mund tia zene driten e besimit ne zemren e tij

Tema tė Ngjashme

  1. Dialogu i Muslimanit me Krishterin
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 147
    Postimi i Fundit: 07-05-2013, 10:59
  2. Pse nė orthodoksi dhe nė katoliēizėm Maria shihet si virgjėreshė?
    Nga Manulaki nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 135
    Postimi i Fundit: 20-01-2004, 16:04
  3. A e toleron mekatin Perendia?
    Nga i krishteri nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 11-09-2003, 00:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •