Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Kshilli i Siguris s Republiks s Kosovs

  Mbahet mbledhja e Kshillit t Siguris t Republiks s Kosovs, diskutohet gjendja e prgjithshme e siguris n vend dhe iniciohet hartimi i Strategjis Kombtare t Siguris

  Prishtin, 8 maj 2009


  N prputhshmri me Ligjin pr Kshillin e Siguris dhe n prputhshmri me afatin e rregullt ligjor, nn drejtimin e kryeministrit t Republiks s Kosovs, Hashim Thai sht mbajtur sot mbledhja e dyt e Kshillit t Siguris t Republiks s Kosovs.


  N takim sht diskutuar pr gjendjen e prgjithshme t siguris n vend, sht iniciuar hartimi i Strategjis Kombtare t Siguris, po ashtu sht miratuar rregullorja e puns e Qendrs s Situatave dhe logoja e Kshillit t Siguris.


  Duke hapur takimin e Kshillit t Siguris, Kryeministri Hashim Thai ka theksuar se prkundr disa trazirave t intensitetit t ult n veriun e Kosovs, dhe disa aktiviteteve kriminale, t cilat kan ndodhur n javt q kemi len pas, gjendja e gjithmbarshme e siguris n vend konsiderohet e qet dhe stabile.

  Kryeministri Thai ka prshndetur po ashtu mnyrn e ballafaqimit t Policis s Kosovs dhe pjestarve t EULEX-it me protestuesit n veri t vendit, t cilt jan duke shprehur paknaqsit e tyre lidhur me ndrtimet e shtpive t pronarve n pronat e tyre.


  N takim Kryeministri Thai dhe antart e Kshillit t Siguris kan konstatuar se prkundr protestave t prditshme, gjendja sht mbajtur nn kontroll, punimet kan vazhduar dhe nuk ka pjestar t policis me lndime serioze.


  Ndrsa, lidhur me aktin kriminal t vjedhjes s nj sasie t konsiderueshme t provave faktike brenda ndrtess kryesore t Policis s Kosovs, Kshilli i Siguris ka shprehur bindjen se organet e ndjekjes jan duke e br punn e tyre, si dhe ka krkuar q rezultati i hetimeve t sjell prpara drejtsis kryesit e ksaj vepre kriminale sa m shpejt.


  Kryeministri Hashim Thai dhe antart e Kshillit t Siguris t Republiks s Kosovs kan krkuar me vendosmri rritjen e masave t siguris brenda Policis s Kosovs, duke e vlersuar kt si shtje t natyrs emergjente dhe t lidhur drejtprsdrejti me sigurin kombtare.

  N takimin e sotm t Kshillit t Siguris t Republiks s Kosovs, sht iniciuar edhe hartimi i Strategjis Kombtare t Siguris.


  Kryeministri Hashim Thai dhe antart e Kshillit t Siguris, e vlersuan jashtzakonisht t rndsishme pr sigurin kombtare t Republiks s Kosovs, hartimin e Strategjis Kombtare t Siguris dhe theksuan se hartimi i ksaj strategjie duhet t marr n konsiderat faktor t shumt, q ndrlidhen me situatn e siguris n nivel t vendit, rreziqet e siguris n nivel rajonal dhe at gobal.


  Me propozimin e kryeministrit Hashim Thai, u formua Grupi Punues pr hartimin e Strategjis Kombtare t Siguris, q do t udhhiqet nga Ministri i Punve t Brendshme, Zenun Pajaziti, ndrsa antar tjer t Grupit Punues do t jen:

  1. Ministri i Forcn e Siguris s Kosovs;
  2. Ministri i Punve t Jashtme;
  3. Ministri i Drejtsis;
  4. Ministri i Ekonomis dhe Financave;
  5. Ministri pr Kthim dhe Komunitete;
  6. Nj prfaqsues i Presidentit t Republiks s Kosovs;
  7. Drejtori i Agjencis s Kosovs pr Inteligjenc;
  8. Kshilltari i Kryeministrit pr Siguri;
  9. Drejtori i Prgjithshm i Policis s Kosovs;
  10. Komandanti i Forcs s Siguris t Kosovs;
  11. Sekretari i Kshillit t Siguris s Kosovs;
  12. Drejtori i Departamentit pr Menaxhimin e Emergjencave n Ministrin e Punve t Brendshme;
  13. Drejtori i Doganave t Republiks s Kosovs.
  14. Prfaqsuesi i Kuvendit t Kosovs (Komisioni pr Siguri)


  Prgjegjs pr koordinimin dhe mbarvajtjen e tr procesit t hartimit t Strategjis Kombtare t Siguris do t jet Sekretariati i Kshillit t Siguris.


  Kryeministri Hashim Thai ka krkuar nga antart e Grupit Punues, q n procesin e hartimit t Strategjis Kombtare t bashkpunojn ngusht me Zyrn pr Siguri, e cila vepron n kuadr t Zyrs Ndrkombtare Civile, me EULEX-in dhe me KFOR-in.


  N momentin kur t prfundohet s hartuari Strategjia Kombtare e Siguris, Qeveria e Republiks s Kosovs do ta miratoj dhe e njjta do ti dorzohet Kuvendit t Kosovs pr miratim prfundimtar.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-03-2009
  Postime
  400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  E paska shperbly hajnin e droges dhe normal ai qe eshte i afte me i vjedh 50 kg droge nga lokalet e policise e meriton...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  Mbahet mbledhja e Kshillit t Siguris t Republiks s Kosovs, diskutohet gjendja e prgjithshme e siguris n vend dhe iniciohet hartimi i Strategjis Kombtare t Siguris

  Prishtin, 8 maj 2009


  N prputhshmri me Ligjin pr Kshillin e Siguris dhe n prputhshmri me afatin e rregullt ligjor, nn drejtimin e kryeministrit t Republiks s Kosovs, Hashim Thai sht mbajtur sot mbledhja e dyt e Kshillit t Siguris t Republiks s Kosovs.


  N takim sht diskutuar pr gjendjen e prgjithshme t siguris n vend, sht iniciuar hartimi i Strategjis Kombtare t Siguris, po ashtu sht miratuar rregullorja e puns e Qendrs s Situatave dhe logoja e Kshillit t Siguris.


  Duke hapur takimin e Kshillit t Siguris, Kryeministri Hashim Thai ka theksuar se prkundr disa trazirave t intensitetit t ult n veriun e Kosovs, dhe disa aktiviteteve kriminale, t cilat kan ndodhur n javt q kemi len pas, gjendja e gjithmbarshme e siguris n vend konsiderohet e qet dhe stabile.

  Kryeministri Thai ka prshndetur po ashtu mnyrn e ballafaqimit t Policis s Kosovs dhe pjestarve t EULEX-it me protestuesit n veri t vendit, t cilt jan duke shprehur paknaqsit e tyre lidhur me ndrtimet e shtpive t pronarve n pronat e tyre.


  N takim Kryeministri Thai dhe antart e Kshillit t Siguris kan konstatuar se prkundr protestave t prditshme, gjendja sht mbajtur nn kontroll, punimet kan vazhduar dhe nuk ka pjestar t policis me lndime serioze.


  Ndrsa, lidhur me aktin kriminal t vjedhjes s nj sasie t konsiderueshme t provave faktike brenda ndrtess kryesore t Policis s Kosovs, Kshilli i Siguris ka shprehur bindjen se organet e ndjekjes jan duke e br punn e tyre, si dhe ka krkuar q rezultati i hetimeve t sjell prpara drejtsis kryesit e ksaj vepre kriminale sa m shpejt.


  Kryeministri Hashim Thai dhe antart e Kshillit t Siguris t Republiks s Kosovs kan krkuar me vendosmri rritjen e masave t siguris brenda Policis s Kosovs, duke e vlersuar kt si shtje t natyrs emergjente dhe t lidhur drejtprsdrejti me sigurin kombtare.

  N takimin e sotm t Kshillit t Siguris t Republiks s Kosovs, sht iniciuar edhe hartimi i Strategjis Kombtare t Siguris.


  Kryeministri Hashim Thai dhe antart e Kshillit t Siguris, e vlersuan jashtzakonisht t rndsishme pr sigurin kombtare t Republiks s Kosovs, hartimin e Strategjis Kombtare t Siguris dhe theksuan se hartimi i ksaj strategjie duhet t marr n konsiderat faktor t shumt, q ndrlidhen me situatn e siguris n nivel t vendit, rreziqet e siguris n nivel rajonal dhe at gobal.


  Me propozimin e kryeministrit Hashim Thai, u formua Grupi Punues pr hartimin e Strategjis Kombtare t Siguris, q do t udhhiqet nga Ministri i Punve t Brendshme, Zenun Pajaziti, ndrsa antar tjer t Grupit Punues do t jen:

  1. Ministri i Forcn e Siguris s Kosovs;
  2. Ministri i Punve t Jashtme;
  3. Ministri i Drejtsis;
  4. Ministri i Ekonomis dhe Financave;
  5. Ministri pr Kthim dhe Komunitete;
  6. Nj prfaqsues i Presidentit t Republiks s Kosovs;
  7. Drejtori i Agjencis s Kosovs pr Inteligjenc;
  8. Kshilltari i Kryeministrit pr Siguri;
  9. Drejtori i Prgjithshm i Policis s Kosovs;
  10. Komandanti i Forcs s Siguris t Kosovs;
  11. Sekretari i Kshillit t Siguris s Kosovs;
  12. Drejtori i Departamentit pr Menaxhimin e Emergjencave n Ministrin e Punve t Brendshme;
  13. Drejtori i Doganave t Republiks s Kosovs.
  14. Prfaqsuesi i Kuvendit t Kosovs (Komisioni pr Siguri)


  Prgjegjs pr koordinimin dhe mbarvajtjen e tr procesit t hartimit t Strategjis Kombtare t Siguris do t jet Sekretariati i Kshillit t Siguris.


  Kryeministri Hashim Thai ka krkuar nga antart e Grupit Punues, q n procesin e hartimit t Strategjis Kombtare t bashkpunojn ngusht me Zyrn pr Siguri, e cila vepron n kuadr t Zyrs Ndrkombtare Civile, me EULEX-in dhe me KFOR-in.


  N momentin kur t prfundohet s hartuari Strategjia Kombtare e Siguris, Qeveria e Republiks s Kosovs do ta miratoj dhe e njjta do ti dorzohet Kuvendit t Kosovs pr miratim prfundimtar.
  Sa per te njohtua ty llap pressi po te them se remi eshte i vogel shume i vickel per ta shkarku sheremet ahmetin,i cili eshte njeriu me i afert i hashimit.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Sa per te njohtua ty llap pressi po te them se remi eshte i vogel shume i vickel per ta shkarku sheremet ahmetin,i cili eshte njeriu me i afert i hashimit.
  Po ti halito a mendove qe
  Remi nuk e ka ba ate ne Kordinim me Shefin a
  Haaaaa
  hej gjynah more gjynah qe je
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Nis hartimi i strategjis s siguris

  Nga Express m 08.05.2009 n ora 16:14

  Kshilli i Siguris i Kosovs, n mbledhjen e dyt q prej themelimit q e mbajti t premten, ka iniciuar hartimin e Strategjis Kombtare t Siguris.

  Hartimi i ksaj strategjie, u tha se duhet t marr n konsiderat faktor t shumt, q ndrlidhen me situatn e siguris n nivel t vendit, rreziqet e siguris n nivel rajonal dhe at global.

  Grupi Punues do t udhhiqet nga ministri i Punve t Brendshme, Zenun Pajaziti, ndrsa antar tjer t Grupit Punues do t jen: ministri i Forcs s Siguris s Siguris; ministri i Punve t Jashtme; ai i Punve t Brendshme; ministri i Drejtsis; ministri i Ekonomis dhe Financave; ministri pr Kthim dhe Komunitete; nj prfaqsues i presidentit; drejtori i Agjencis s Kosovs pr Inteligjenc; kshilltari i kryeministrit pr Siguri; drejtori i prgjithshm i Policis; komandanti i Forcs s Siguris; sekretari i Kshillit t Siguris; drejtori i Departamentit pr Menaxhimin e Emergjencave n MPB dhe drejtori i Doganave.

  Kryeministri Hashim Thai ka krkuar nga antart e Grupit Punues, q n procesin e hartimit t Strategjis Kombtare t bashkpunojn ngusht me Zyrn pr Siguri, e cila vepron n kuadr t Zyrs Ndrkombtare Civile, me EULEX-in dhe me KFOR-in.

  N mbledhjen e sotme, Kshilli i Siguris vlersoi se gjendja e siguris n vend, prkundr disa trazirave t vogla n veri t vendit, sht e qet dhe stabile.

  Prkundr disa trazirave t intensitetit t ult n veriun e Kosovs, dhe disa aktiviteteve kriminale, t cilat kan ndodhur n javt q kemi len pas, gjendja e gjithmbarshme e siguris n vend konsiderohet e qet dhe stabile, tha kryeministri Thai, transmeton KosovaLive.

  Kreu i Ekzekutivit lavdroi mnyrn si po ballafaqohet Policia e Kosovs dhe EULEX-i me protestuesit serb n veri t Mitrovics, t cilt jan duke shprehur paknaqsit e tyre lidhur me ndrtimet e shtpive t shqiptarve n pronat e tyre.

  Lidhur me aktin kriminal t vjedhjes brenda ndrtess kryesore t Policis, Kshilli i Siguris krkoi q hetimet t intensifikohen dhe kryesit e ksaj vepre kriminale t sillen sa m shpejt para drejtsis.

  Ndrsa duke folur pr alarmin e para dy ditve pr vendosje bombe n ndrtesat qeveritare, Thai u shpreh se kto krcnime duhet t merren seriozisht. Sipas tij, progresi i bn shum nervoz ata q nuk ia duan t mirn Kosovs.

  N kt takim u miratua edhe rregullorja e puns e Qendrs s Situatave dhe logoja e Kshillit t Siguris.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Sigurin, bashk me miqt

  Kryeministri Hashim Thai inicion Grupin Punues pr hartimin e Strategjis Nacionale t Siguris. Gjithka planifikohet t prfundoj para pushimeve t vers. Zvendskryeministri Kui konfirmon se Serbia ka riaktivizuar fletarrestin ndaj Agim ekut, por nuk dihet pr tjerat

  Nga Prparim Isufi m 09.05.2009 n ora 8:24
  Deri n ver t ktij viti, Kosova do t bhet me strategjin nacionale t siguris, ka paralajmruar t premten Zvendskryeministri i Kosovs, Hajredin Kui.

  N mbledhjen e dyt t Kshillit t Siguris s Republiks s Kosovs sht themeluar grupi punues 15 antarsh pr hartimin e ksaj strategjie, i cili do t kryesohet nga Ministri i Punve t Brendshme, Zenun Pajaziti.

  N listn e antarve t ktij grupi jan prfshir vetm prfaqsues t institucioneve t Kosovs, mirpo zvendskryeministri Hajredin Kui ka paralajmruar se do t bhen konsultime edhe me misionet ndrkombtare q kan hise n sigurin e vendit (KFOR dhe EULEX). Fjaln e fundit pr dokumentin e hartuar do ta japin deputett e Kuvendit t Kosovs.

  Qeveria e Kosovs ishte kritikuar nga opozita kt jav pr shkak t mungess s iniciativs pr hartimin e nj strategjie t till, bashk me mosthirrjen e takimit t radhs t Kshillit t Siguris.

  Para pushimeve t vers, gjithsesi do t jet nj draft. Ka nevoj pr konsulta jo vetm me aktort vendor, por edhe me ata ndrkombtar kur dihet q n Kosov kemi edhe KFOR-in q kujdeset pr sigurin, kemi edhe EULEX-in dhe akter t tjer, ka thn zvendskryeministri Kui.

  Sipas vlersimit t br n takim nga Kryeministri Hashim Thai, me gjith incidentet, gjendja e siguris n Kosov sht stabile dhe e qndrueshme.

  Natyrisht ka nevoj pr nj prmirsim n pjesn veriore n veanti dhe n veprime tjera q jan ilegale, por shtja e siguris sht obligim permanent i institucioneve tona, sht shprehur Kui.

  Duke folur pr rastin e ish kryeministrit Agim eku n Kolumbi, zvendskryeministri Kui ka thn se, sipas t gjitha gjasave, Serbia ka riaktivizuar n Interpol fletarrestin ndaj tij, i cili qe hequr n vitin 2006, por pa mundur t konfirmoj nse jan aktivizuar edhe fletarrestet tjera t lshuara nga hetuesia serbe e regjimit t Milosevicit, gjat viteve 1990.

  Ne e dim vetm pr z. eku por kemi krkuar nga Ministria e Punve t Jashtme dhe Ministria e Punve t Brendshme q t dihet gjendja reale, ka thn zvendskryeministri i Kosovs.

  Megjithat, Kui ka thn se pret q kosovart q jan n listat serbe t prballen edhe m tej me probleme t tilla gjat udhtimeve t tyre jasht.

  Do t na trazojn nganjher, por nuk do t na shqetsojn shum, ka thn ai.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  Po ti halito a mendove qe
  Remi nuk e ka ba ate ne Kordinim me Shefin a
  Haaaaa
  hej gjynah more gjynah qe je
  Po ta kishte ber o bastri pllana do ta kishte shkarkua por sheremeti as nuk ja nguli me i shku ne mbledhje ,a je ti budall a po shtiresh si i till.
  Pra sheremet ahmeti eshte peshk i madh per tu gellditur,e remi mund ta ket par ndoj enderr,por me sa di une ky filum nuk do luhet me gjith deshiren e remit.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Po ta kishte ber o bastri pllana do ta kishte shkarkua por sheremeti as nuk ja nguli me i shku ne mbledhje ,a je ti budall a po shtiresh si i till.
  Pra sheremet ahmeti eshte peshk i madh per tu gellditur,e remi mund ta ket par ndoj enderr,por me sa di une ky filum nuk do luhet me gjith deshiren e remit.
  halit-pllana
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin

  Express:
  Dit m par Komisioni parlamentar pr Siguri ka krkuar shkarkimin e drejtorit t Policis, z. Sheremet Ahmeti. A e keni marr parasysh kt krkes?

  Zenun Pajaziti:
  Un sot mora n zyrn time nj dokument me disa rekomandime. E moj lart punn e deputetve. E moj lart edhe interesimin e tyre edhe pr kt rast. Ata kan krkuar t takohen me policin. Dje e kan marr nj informat. Sipas tyre, nuk jan t knaqur me informatn. Duhet t kuptoni se pjesa kryesore e informatave jan n nivelin konfidencial pr shkak t hetimeve q jan n vazhdim. Mendoj se duhet ta kuptojn edhe deputett q tani pr tani kjo sht nj shtje operative e hetimit. Dshiroj t’i siguroj deputett se interesimi im dhe i Qeveris sht maksimal pr t hetuar kt rast, sepse ka dmtuar rnd imazhin e Policis dhe institucioneve. Me angazhimet q ka pasur policia, ka arritur nj imazh shum pozitiv, sht nj ndr institucionet n t gjitha vlersimet q jan br. Po ashtu, policin e kemi mbajtur jasht ndikimeve politike q sht nj element shum i rndsishm. Ky rast ka ndikuar dukshm n gjith kt pun q kan br. Duke marr parasysh tr kt pun, jemi shum t interesuar q me mbshtetje t nevojshme, duke marr parasysh se hetimet e ktij rasti mund t krkojn mbshtetje tjetr, qoft edhe nga shtetet fqinje me ekspert dhe ekspertiz, sipas nevojs q krkohet. Dshiroj t siguroj deputett q jemi t fokusuar njqind pr qind q ky rast t zbardhet sa m shpejt.

  Express:
  Komisioni parlamentar pr siguri ka pasur nj mbledhje ku do t duhej t diskutohet pr kt shtje. Edhe ju keni qen t ftuar, mirpo jeni arsyetuar se nuk mund t shkoni pr shkak t agjends s ngjeshur. Sa sht serioze kjo pr nj rast kaq t rnd?

  Zenun Pajaziti:
  Nuk dshiroj q kjo shtje t bhet pjes e spekulimeve mediale. Un kam krkuar nga kryetari i Komisioni q t aranzhojm bashkrisht agjendn dhe t mos komunikojm prmes mediave. Asgj nuk mund t’i them Komisionit m tepr sesa q kan thn zyrtart e policis.

  Express:
  N protestn e Vetvendosjes t viti 2007 u vran dy persona dhe u plagosn shum t tjer. Ather zv/komisari i policis q ishte Sheremet Ahmeti, nuk kishte dhn dorheqje. Tani ndodhi edhe ky rast i rnd. Si mundet q i njjti person t mbetet n at pozit?
  Zenun Pajaziti: Si ministr, n minutat e par pas marrjes s informats kam krkuar prgjegjsi. Shum m rndsishme sht zgjidhja e ksaj enigme. M pastaj, askush nuk do t qndroj indiferent ndaj rastit. Edhe n krkim t prgjegjsis, por do t ket reflektim personal ndaj secilit, pavarsisht nga shkalla e prgjegjsis.

  Express:
  Do t thot se prisni prfundimin e hetimeve, pastaj t filloni me ndshkimet e personave prgjegjs?

  Zenun Pajaziti:
  Nuk sht asgj m me rndsi se hetimet. Duhet t punojm shum me kujdes pr t mos dmtuar hetimet, duke marr masa sa pr t’u justifikuar para opinionit.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  O llapo
  A po muni me shkarku sheremet ahmetin a jo,a ka naj sen te re ne taborrin e hajnave hala.
  nese te bjen ne dor naj haber hajde ne forum e lajmrona,mos ka marr qeveria ndonje mas arresti per hajnit e fundit.
  E di qe ti nuk trembesh veq drejtesin e thua,per ate je shume i deshirum ne forum.
  Pra kqyr qka bani kshilli i siguris te kosove,qfar vendimesh pruni edhe sa vet i burgosi se nuk dyshoj fare ne vendimet e kshillit qaq jan te forta sa qka te tho nuk bahet kurr.
  Tani llap nuk na ka met tjeter veq me ban pak hajgare,se me te vertet kjo qeveri eshte tregu shum cirkuze,bile mu pas merr me cirk kish pas shum ma sukses.
  Sidoqoft keta trashen ekonomikisht e ti i then dhembet bodihava,po hajt hiqu tyne se sen nuk ka prej tyne msa prej bores se parvjetshme.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  O llapo
  A po muni me shkarku sheremet ahmetin a jo,a ka naj sen te re ne taborrin e hajnave hala.
  nese te bjen ne dor naj haber hajde ne forum e lajmrona,mos ka marr qeveria ndonje mas arresti per hajnit e fundit.
  E di qe ti nuk trembesh veq drejtesin e thua,per ate je shume i deshirum ne forum.
  Pra kqyr qka bani kshilli i siguris te kosove,qfar vendimesh pruni edhe sa vet i burgosi se nuk dyshoj fare ne vendimet e kshillit qaq jan te forta sa qka te tho nuk bahet kurr.
  Tani llap nuk na ka met tjeter veq me ban pak hajgare,se me te vertet kjo qeveri eshte tregu shum cirkuze,bile mu pas merr me cirk kish pas shum ma sukses.
  Sidoqoft keta trashen ekonomikisht e ti i then dhembet bodihava,po hajt hiqu tyne se sen nuk ka prej tyne msa prej bores se parvjetshme.
  po bre u knaqum tuj ba cirkus ani nau kan bashkangjit edhe 50.mi cirkuzanta te ri haaaa keni me u knaq humor  PDK, fushata na solli 50 mij antar t rinj
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Bastri pllanes(llapit)
  Te lutem na trego se kur po e shkarkoni sheremet ahmetin per hajnin qe vet e bet,a u mbledh ma qaj kshilli qe po i thu ti i siguris edhe qfar vendimi pruni,se para do dite duli remi i vogel e u fry si quran tha se sheremet ahmeti duhet mu shkarku,qka u ban se ti je ne ngjarje edhe kur po e shkarkojn a po e burgosin kan a,se valla reni e don me ngu kshillin,vendimet e tij duhet me i zbatu apo jo bastri pllana,ti si ekspert i tana fushave duhet me dit,po me doket qe hajnia e e policis u harru me kite hajnin e re,sigurisht keshilli ka mendu qe me prit edhe pak sa te bahen raste me shume e qateher me shkarku e me burgos po ma merr mendja.
  E more Bastri po une te kam than po ti ishe lop nuk po marrshe vesh gja nga politika.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Komisioni pr Pun t Brendshme e Siguri krkon shkarkimin e drejtorit t Policis s Kosovs Sheremet Ahmeti.


  Rrustem Mustafa-Remi , kryetar i Komisionit
  pr Pun t Brendshme dhe Siguri i Kuvendit t Kosovs


  Komisioni pr Pun t Brendshme e Siguri srish krkon shkarkimin e drejtorit t Policis s Kosovs
  Komisionit pr Pun t Brendshme dhe Siguri i Kuvendit t Republiks s Kosovs n takimin e sotm, srish ka krkuar shkarkimin e Drejtorit t Policis, pr arsye se, si thuhet, kjo ngjarje kaq e rnd nuk mund t mbulohet vetm me arsyetimin se personat prgjegjs do t dalin para drejtsis. Po ashtu ky komision ka nxjerr rekomandime lidhur me rastin n Policin e Kosovs t dats 25.4.2009 dhe ka krkuar q pr Raportin e Komisionit dhe rekomandimet t zhvillohet debat n nj seanc t Kuvendit.
  Komisioni pr Pun t Brendshme dhe Siguri i Kuvendit t Kosovs, i kryesuar nga Rrustem Mustafa, kryetar, shqyrtoi sot raportin lidhur me rastin n Policin e Kosovs t dats 25.04.2009.
  Lidhur me kt shtje Komisioni nxori kto rekomandime:

  - kontrolli parlamentar dhe mbikqyrja demokratike ndaj Policis s Kosovs duhet t fuqizohet. (Mosardhja e Drejtorit t Policis para Komisionit sht vlersuar si mosgatishmri pr t’iu nnshtruar kontrollit parlamentar);

  - drejtori i Policis duhet t shkarkohet, pr arsye se kjo ngjarje kaq e rnd nuk mund t mbulohet vetm me arsyetimin se personat prgjegjs do t dalin para drejtsis;

  - Inspektorati i Policis duhet t jet i prfshir n procesin e hetimeve. Ministri i Punve t Brendshme duhet ta autorizoj menjher Inspektoratin e Policis t nis hetimet e brendshme administrative, Task Forca e ngritur pr kt rast nuk mund ta bj kt;

  - Qeveria e Kosovs duhet t’ i ndrmarr masat e nevojshme q Ligji pr policin e Kosovs t zbatohet n trsi;

  - Ministria e Punve t Brendshme, bashk me Policin e Kosovs dhe mekanizmat tjer t siguris, duhet t hartoj nj strategji pr t kthyer besimin tek qytetart e Kosovs, sepse ky rast ka lkundur ndjeshm besimin e tyre n policin e Kosovs.

  Kto rekomandime i prcillen Kryesis s Kuvendit t Kosovs, duke krkuar q pr kto rekomandime dhe Raportin e ktij Komisioni lidhur me rastin t zhvillohet debat n nj seanc t Kuvendit, thuhet n kumtesn e lshuar nga Zyra pr marrdhnie me media dhe publikime t Kuvendit t Kosovs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,878
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Sheremet ahmeti thot se nuk e kam ne plan me dhen dorheqeje pa dhen ministri i mrendeshem.
  Ka te drejt,bile une them se e ter qeveria duhet te shkoj per ket skandal,por ja qe kjo demokracia alla shqiptare nuk na e lejon kete komoditet.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e B.C.B
  Antarsuar
  30-05-2009
  Vendndodhja
  Republika e Prishtines
  Postime
  908
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  kqyre mas pari kush osht kryetar per siguri edhe pason suksesi hahahahahahahaahah o marre marre jo marre po spo di qka kush osht tu na qeveris e kush po fon n`emer popullit...un ni sen e di qe krejt qka kom n`kosov kom me shit e me shku me jetu n`nshqipri,se nuk durohen mo hajnat e katunart.tung me tmira.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,472
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Rrustem Mustafa-Remi , kryetar i Komisionit pr Pun t Brendshme dhe Siguri i Kuvendit t Kosovs  M falni nqs ju pyes dicka , ky personi n foto ka qen i denuar me burgim pr vrasje/malltretim/vjedhje? sht e vertt apo jo? Dhe cfar mund t sjell ky person kur un kam lexuar se ky ka qen mbi 5 apo 8 vjet n burg! A mund t na sjellni Llapi ndonj lajm se ke ka vra Komandant Remi , apo kam lexuar n ndonj forum gabimisht s'dij sigurt

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,177
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  KSK e vlerson stabile sigurin

  Nga Express m 10.11.2009 n ora 12:39
  Kshilli i Siguris i Kosovs (KSK) e vlerson t qet dhe stabile gjendjen e prgjithshme t siguris n vend. Nn drejtimin e kryeministrit Hashim Thai, Kshilli mbajti sot takimin e radhs, ku u prezantua drafti i Strategjis pr Sigurin dhe iu dha drita e gjelbr themelimit t Komisionit pr Inteligjenc.

  “Situata e prgjithshme e siguris sht e qet dhe shum stabile”, ka thn kryeministri Thai, n hapje t takimit. Ai ka falnderuar t gjith mekanizmat e siguris pr punn e shklqyeshme gjat periudhs s kaluar.

  Shefi i Ekzekutivit e ka vlersuar bashkpunimin e mir ndrmjet KFOR-it, EULEX-it, Policis s Kosovs, FSK-s dhe AKI-s, duke inkurajuar q ky bashkpunim t vazhdoj edhe n t ardhmen, transmeton Zyra e Kryeministrit, nprmes nj komunikate pr shtyp.

  N kt takim sht prezantuar edhe Drafti i Strategjis pr Sigurin e Kosovs. sht vlersuar se Grupi Punues i prbr nga ekspert vendor dhe ndrkombtar ka hartuar nj dokument shum t mir dhe se ai sht n prfundim e sipr. Pas nj afati t shkurtr, ky dokument do t plotsohet edhe me komentet eventuale t antarve t Kshillit pr Siguri dhe pritet t miratohet nga Qeveria.

  Kshilli i Siguris, n takimin e sotm i dha dritn e gjelbr edhe themelimit t Komisionit pr Inteligjenc. Sipas ligjit, krahas Sekretariatit dhe Qendrs s Situatave, si dy organe mbshtetse t Kshillit t Siguris, duhet t themelohet edhe Komisioni pr Inteligjenc q e prbjn prfaqsuesit e lart nga institucionet e Republiks s Kosovs. Ky komision do t prkujdeset q politikat e qeveris jan duke u koordinuar dhe zbatuar.

  M tutje, Thai ka vlersuar punn lidhur me demarkacionin e kufirit me Maqedonin si dhe bashkpunimin shum t mir t Kosovs me vendet fqinje pr shtjet e lufts kundr kontrabands, trafikimit dhe krimit t organizuar.

  Duke folur lidhur me procesin zgjedhor, kryeministri Thai ka thn se Kosova sht duke kaluar npr nj proces historik dhe shum t rndsishm dhe ka prgzuar pr fushatn e qet dhe demokratike q po zhvillohet n Kosovs. Kryeministri Thai shprehu bindjen se kto do t jen zgjedhje model pr rajonin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 10-11-2009 m 07:23
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 330
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 16:56
 2. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 15:09
 3. Vrasja e Kolonel Ahmet Krasniqit..
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 04-10-2010, 04:41
 4. Hashim Thai, lideri i PDK-s
  Nga Llapi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 1076
  Postimi i Fundit: 23-09-2009, 16:49
 5. Qosja: Mashtrim apo Naivitet?!
  Nga Llapi n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 83
  Postimi i Fundit: 13-02-2006, 10:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •