Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nimi84
  Antarsuar
  05-03-2005
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Question Pasaporta Shqiptare edhe pr Kosovar!?

  Pershendetje te gjitheve

  Jam Shqipetar nga Kosova,desha te di nga te gjithe ju qe keni informacione mbi ligjin per paisjen me pasaporta te Shqiperis nese egziston ndonje ligj qe u mundeson edhe Shqipetareve nga Kosova te paisen me pasaporta te Shqiperis,apo edhe ndonje vakum ligjor?

 2. #2
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Nuk ka ligj te tille, kam degjuar se do ta nxjerrin nje ligj ku shqiptaret ne trojet etnike te marrin pasaport shqiptare, por deri tani ska gje.
  Life's too short to remove USB safely.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  ndegjova te gjith ata qe po marrin pasaporta serbe ju kerkohet te nenshkrujn qe jan serb !e pra pse i marrin ato pasosha , me siguri kan nevoj te madhe per te pranu ket mu pas lufte !
  tragjedi qe qeveria mbyll syt !
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 4. #4
  UNTILL WE MEET AGAIN Maska e arjeta3
  Antarsuar
  12-11-2007
  Vendndodhja
  shrine
  Postime
  471
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nimi84 pershendetje.
  Te njejten pyetje kam edhe une dhe po shfrytezoj rastin te pyes te tema jote, nuk besoj se te prish pune.

  Ju lutem kush ka informacione te me tregoje sepse nuk di ku te drejtohem.
  A ka mundesi qe vajza ime te mare shtetesi shqiptare?
  Ka lindur ne Tirane, babai i saj ka pasaporte shqiptare,jo nga ato qe u shperndaheshin para votimeve te gjithe shqiptareve te diaspores, por pasaporte te rregullt me dekret nga presidenti, pasi dhe babai i tij (dmth gjyshi vajzes sime) ka lindur ne Tirane.
  U interesova kur lindi ajo (para 9 vjet) dhe me thane ''nje femije qe lind ne Shqiperi dhe ka njerin nga prindet me shtetesi shqiptare mund te mare pasaporte''. Nuk e bera sepse kisha plane tjera.
  Tani nuk e di a ka mundesi dhe nese ka cfare procedurash duhet te ndjek.
  flm
  Loneliness comes in only one size - Extra Large

 5. #5
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga arjeta3 Lexo Postimin
  Nimi84 pershendetje.
  Te njejten pyetje kam edhe une dhe po shfrytezoj rastin te pyes te tema jote, nuk besoj se te prish pune.

  Ju lutem kush ka informacione te me tregoje sepse nuk di ku te drejtohem.
  A ka mundesi qe vajza ime te mare shtetesi shqiptare?
  Ka lindur ne Tirane, babai i saj ka pasaporte shqiptare,jo nga ato qe u shperndaheshin para votimeve te gjithe shqiptareve te diaspores, por pasaporte te rregullt me dekret nga presidenti, pasi dhe babai i tij (dmth gjyshi vajzes sime) ka lindur ne Tirane.
  U interesova kur lindi ajo (para 9 vjet) dhe me thane ''nje femije qe lind ne Shqiperi dhe ka njerin nga prindet me shtetesi shqiptare mund te mare pasaporte''. Nuk e bera sepse kisha plane tjera.
  Tani nuk e di a ka mundesi dhe nese ka cfare procedurash duhet te ndjek.
  flm
  Mbase te ndihmon kjo:

  Neni 7

  Fitimi i shtetsis me lindje


  Nj fmij fiton shtetsin shqiptare me lindje n rastet kur:

  1. t dy prindrit, n kohdn e lindjes sd fnlijs, jan shtetas shqiptar;

  2. njri prej prindrve, n kohn e lindjes s fmijs, sht shtetas shqiptar dhe fmija lind n territorin e Republiks s Shqipris. Prjashtohen rastet kur prinddrit, bashkrisht, vendosin q fmija t fitoj shtetsin e prindit tjetr;

  3. ka lindur jasht territorit t Republiks s Shqipris dhe njri prej prindrve sht shtetas shqiptar, ndrsa prindi tjetr sht me shtetsi t panjohur ose pa shtetsi;

  4. ka lindur jasht territorit t Republiks s Shqipris dhe njri prej prindrve sht shtetas shqiptar, ndrsa prindi tjetr ka nj shtetsi tjetr, por t dy prindrit bien dakord q fmija t marr shtetsin shqiptare.
  Life's too short to remove USB safely.

 6. #6
  UNTILL WE MEET AGAIN Maska e arjeta3
  Antarsuar
  12-11-2007
  Vendndodhja
  shrine
  Postime
  471
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Faleleminderit Jack Watson
  Sigurisht qe me ndihmoi
  Loneliness comes in only one size - Extra Large

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e BESIIM
  Antarsuar
  07-04-2009
  Vendndodhja
  France
  Postime
  309
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Valla shume ma mire do kishte me qene mi mar pasaporta shqiptare se sa serbe
  do vdisja po te mund ta mernja nje pasaport me shqiponje
  Hiqni maskat, mbajtja e tyre koh t gjat rrezikon t`ju bhet fytyr!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  dote ishte nje mrekulli un dota dorzoja pasaporten e kosoves menjeher dhe pa hezetim dhe kurrrrrrrrrrrrrrrrrrr me nuk dota merja shqiperia DUEHT ket nje ligj qe dote u mundsoj te gjith shqiptarve ta ken pasaporten SHQIPTARE POR kta te qeveris se kosoves dota kundershtonin se kosova dote mbetet pa qytetar ahahahah

 9. #9
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  32
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga BESIIM Lexo Postimin
  Valla shume ma mire do kishte me qene mi mar pasaporta shqiptare se sa serbe
  do vdisja po te mund ta mernja nje pasaport me shqiponje
  qyqa mos vdis more hahahaha...eee po ja dhe ju po i merni jo me shqipojn po me steme e kosoves
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ambasoadori Shqiptar ne Prishtine jave me pare ne RTV 21 ne edicionin qendror te lajmeve ne nje interviste i pyetur ne lidhje me kete qeshtje tha:
  Se pasisje e qytetareve te Kosoves me pasaporten Shqiptare mundet te aplikohet ne Ambasaden e Shqiperise ne Prishtine ne seksion konsullor te ambasades
  Por mos te harrojme tha ambasadori se procedurat mund te jene paksa me te gjata
  Kete deklarate ambasadori e mbeshteti ne ligjin per te drejten e dy shtetesis

  Prandaj Nimi84 te kisha thene te vizitosh ambasaden ne Prishtine per me shume info

  Ndryshuar pr her t fundit nga YlliRiaN : 08-05-2009 m 06:29

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Nimi84
  Antarsuar
  05-03-2005
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga necky Lexo Postimin
  Ambasoadori Shqiptar ne Prishtine jave me pare ne RTV 21 ne edicionin qendror te lajmeve ne nje interviste i pyetur ne lidhje me kete qeshtje tha:
  Se pasisje e qytetareve te Kosoves me pasaporten Shqiptare mundet te aplikohet ne Ambasaden e Shqiperise ne Prishtine ne seksion konsullor te ambasades
  Por mos te harrojme tha ambasadori se procedurat mund te jene paksa me te gjata
  Kete deklarate ambasadori e mbeshteti ne ligjin per te drejten e dy shtetesis

  Prandaj Nimi84 te kisha thene te vizitosh ambasaden ne Prishtine per me shume info

  Flm Necky,un isha dje ne ambasaden e shqiperis ne prishtin edhe u informova nga nje konsullt,me than qe duhet te jem 3 vite banor i shqiperis ose te pakten te kem nje adres atje dhe te jem i lajmeruar ne polici dhe mbas 3 viteve mund te aplikoj ne ambasaden e shqiperis ne prishtin per pasaport.

 12. #12
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  32
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Nimi84 Lexo Postimin
  Flm Necky,un isha dje ne ambasaden e shqiperis ne prishtin edhe u informova nga nje konsullt,me than qe duhet te jem 3 vite banor i shqiperis ose te pakten te kem nje adres atje dhe te jem i lajmeruar ne polici dhe mbas 3 viteve mund te aplikoj ne ambasaden e shqiperis ne prishtin per pasaport.
  sa kollaj qenka me mare pashaporten shqiptare more...nuk e dija ket gje..jo keq edhe pse nuk e do njeri po hajd mo...(e kam per emigrantet se shumica e ka heq neshtetcin shqiptare)...
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 13. #13
  2010 Triplete Maska e oliinter
  Antarsuar
  14-11-2004
  Postime
  2,813
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  per tu pajisur me pasaport shqiptare kan te drejt te pajisin gjithe shqiptaret brenda dhe jashte kufijve shqiptare. Keshtu qe te gjithe mund te aplikojn per nje pasaport te tille duke perdorur dy shtetesine.

  Une sot ne ambasade kam takuar shume shqiptare maqedonie qe kishin pasaport shqiptare.
  vari leshte

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e BESIIM
  Antarsuar
  07-04-2009
  Vendndodhja
  France
  Postime
  309
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  citim nga tironcja BLN
  qyqa mos vdis more hahahaha...eee po ja dhe ju po i merni jo me shqipojn po me steme e kosoves
  Me stem te kosoves hmmm. Preferoj me shqiponje ma mire
  Oliinter flm se paskam ditur sigurisht se do te interesohem
  Hiqni maskat, mbajtja e tyre koh t gjat rrezikon t`ju bhet fytyr!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Kaoni
  Antarsuar
  19-03-2009
  Postime
  268
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kujt i ka shku ne mend per pasaport Shqiptare?
  Ju ka lon menia ju a si?
  Jane me mijra persona qe e dorrzojn pasaporten Shqipare m'vit, ju doni me e mor.
  Per ca ju duhet pasaporta Shqiptare? As per votime nuk vle, se jane dublu ka kriminelat.
  Se per te leviz neper bot, as qe bohet fjal, sa te shofin me pasaport Shqiptare bohesh objekt abuzimi dhe diskriminimi.
  Mo mire me pas nje pasaport Somaleze se me pas pasaport Shqiptare.

 16. #16
  Moderator Maska e lojaxhiu
  Antarsuar
  27-01-2004
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  33
  Postime
  409
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Kaoni Lexo Postimin
  Mo mire me pas nje pasaport Somaleze se me pas pasaport Shqiptare.
  Ne qofte se ke ndermend nje karriere pirati, po eshte e vertete.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e B.C.B
  Antarsuar
  30-05-2009
  Vendndodhja
  Republika e Prishtines
  Postime
  800
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Tash eshte momenti i fundit qe dy qeverit shqiptare te ulen e ta diskutojne.Kur serbia eshte e gatshme te pajis Kosovaret me pasaporta serbe,at`her pse mos te na pajis edhe Sali Berisha neve Kosovarve me pasaporta Shqiptare.Asnje kosovar nuk mer prej qefit pasaporten serbe,thjesht ka nevoj per te.kushtet ekonomike,dhe shume pune tjera shtyjn Kosovaret te pajisen me pasosha tshkijev.
  Nese shumica e Kosovarve marin ksi pasaporta serbe(shkaku nevoja per te dal jasht per te punuar,jo ndonje shkak tjeter)shume shpejt Kosova do te humb ne shume aspekte.Eshte koha e fundit qe qeveria e Shqiperise te pajis Kosovaret me pasaport shqiptare,nese don ta kete Kosoven afer vetes dhe qe kurr me mos te kete probleme.Disa thojn pse ju duhet pasaporta shqiptare,e une nuk i kuptoj.me mire te kem pasaport shqiptare se sa serbe e mas 10 viteve ne ndonje konference nderkombetare te dal vuk jeremiq e te thot se ne Kosove jetojn 2 milion serb.Pse mos te thot sali berisha mas ca vitesh se ne shqiperi jetojne 6 Milion shqiptar,do ishte me mire.mendoni pak me zemer,leni ato QKA JU DUHET,NUK JU VLEN AS PER VOTIME,behuni pak me atdhetar mos e shitni veten/
  Ndryshuar pr her t fundit nga B.C.B : 22-06-2009 m 12:14

Tema t Ngjashme

 1. Historia e alfabetit t gjuhs shqipe - Stavri Skndo
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-10-2009, 15:44
 2. Migjeni
  Nga macia_blu n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 04:03
 3. Informacion i prgjithshm mbi Republikn e Shqipris
  Nga bastardi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05
 4. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •