Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime

  Per nje ese (kerkes nga ju)

  Pershendetje te gjitheve
  Duke pare bukurshkrimin tuaj ne tema qe po beni, vendosa ta bej kerkesen ne forumin tuaj.
  Esea titullohet : Shqiperia qka qente, qeshte, dhe qdo te jete
  Ndihma juaj do t'me ndihmon shum, arsyeja e kerkeses eshte se ne shkollen ku meson biri im, profesori i gjuhes ia ka dhan kete ese me not me punue . .
  Faleminderit per mirekuptim
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nete : 29-04-2009 mė 13:26

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Midja Lexo Postimin
  Pershendetje te gjitheve
  Duke pare bukurshkrimin tuaj ne tema qe po beni, vendosa ta bej kerkesen ne forumin tuaj.
  Esea titullohet : Shqiperia qka qente, qeshte, dhe qdo te jete
  Ndihma juaj do t'me ndihmon shum, arsyeja e kerkeses eshte se ne shkollen ku meson biri im, profesori i gjuhes ia ka dhan kete ese me not me punue . .
  Faleminderit per mirekuptim

  Mund tė tė them diqka : Midja

  Shiko unė ese-n nuk mund ta shkruj por do dėshiroja ta ipja nė sugjerim pėr ty pėr tė birin tėnd dhe pėr antarėt vijues qė do postojnė . . . Ese-ja nuk ėshtė mirė tė pėrmbaj negativitetet e pėrditshme qė hasim , problemet , korrupcionin , varfėrin etj etj. por duhet vetėm pozitiv p.sh. : antarėsimi nė BE , nė NATO , rruga Kosovė-Shqipėri etj. etj. Sepse vetėm kėshtu mund tė marr njė notė me vleftė sepse profesori/ja nuk duan tė ndėgjojnė problemet por vetėm ato tė mirat qė ndodhėn. Profesori/ja dhe disa antarė nė kėtė forum.


  Me Rrespekt : ILMGAP

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime
  un kerkova per vepren e sami frasherit, te titulluar SHqipria q,ka qen q,esht dhe qdo te jet

 4. #4
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Mosha
  21
  Postime
  3,745
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Je merre kete nese don, edhe pse ndoshta po ta jap shume kohe me vone se sa eshte dashtur te jete : Shqipėria ē'ka qenė, ē'ėshtė e ēdo tė bėhet
  Ėshtė njė nga veprat madhore tė Rilindjes, manifesti politik e ideologjik i saj.
  U botua nė Bukuresht mė 1899, nė prag tė ngjarjevetė mėdha do tė ēonin nė
  fitoren e pavarėsisė. Pėr kėtė, shqiptarėt duhet tė ishin tė pregatitur, tė kishin
  programin e luftės dhe tė ndėrtimit tė shtetit tė ri. Duke pėrgjithsuar pėrvojėn
  e gjerathershme tė lėvizjes kombėtare, kjo vepėr e plotėsonte mė sė miri kėtė
  mision.
  Siē tregon titulli, vepra pėrbėhet nga tri pjesė.
  Pjesa e parė i kushtohet historisė sė kaluar tė Shqipėrisė. Qėllimi i autorit
  ėshtė tė provojė se populli shqiptar ėshtė nga popujt mė tė vjetėr tė Evropės,
  me njė gjuhė nga mė tė vjetrat e mė tė bukurat, me kulturė e tradita tė pasura,
  qė ka tė drejtė tė jetojė i lirė nė mes tė popujve tė tjerė dhe kombeve tė
  qytetėruara. Si shumė rilindės tė tjerė, Samiu mbron origjinėn pelazgjike tė
  popullit shqiptar.
  Njė vend me rėndėsi i jep nė kėtė pjesė figurės sė Skėnderbeut dhe epokės sė
  tij. Skėnderbeun e cilėson si njė burrė qė i ka shokėt e rrallė nė histori, kurse
  pėr epokėn e tj shkruan se "ėshtė m'ė bukur e m'ė bekuar e gjithė kohėrave
  pėr vendin tėnė„, se atėherė i gjithė kombi ishte i bashkuar dhe u nderua nė
  gjithė botėn. Kjo ėshtė njė nga synimet kryesore tė veprės; tė forcojė te
  shqiptarėt ndėrgjegjjen dhe krenarinė kombėtare.
  Pjesa e dytė jep me nota tronditėse njė tablo realiste tė Shqipėrisė pas
  Tanzimatit. "Qysh janė sot shqiptarėt?„-pyet Samiu me shqetėsim dhe tregon
  se gjendja e vendit ėshtė e mjeruar nga ēdo pikpamje. Burimin e kėtij mjerimi
  ai e sheh nė rradhė tė parė te zgjedha e huaj, qė e ka lėnė vendin nė varfėri,
  padituri, dhe errėsirė. "Shqiptarėt, - shkruan Samiu, - janė robėr tė poshtuar
  (poshtėruar) e t'unjurė, tė shkelur e tė ēpėrnderė(turpėruar).
  Pėrshkrimi ėshtė edhe mė i gjallė nė kontrast me tė kaluarėn, tė cilėn nė
  pėrgjithėsi autori e idealizon. Ndaj dhe stili bėhet mė zemėrak, vepra e
  patriotit vlon nga revolta kundėr shtypjes kombėtare. Ata shqiptarė tė veshur
  dikur me "roba tė arta„ e tė farkėtuar me armėt e argjėndta tė trimėrisė,
  shkruan Samiu, "Janė sot lakuriq, me njė kėmishė qė qė s'ka ku ta zėrė qeni.
  Vetė edhe zaptieja e taksidari, e ngre shkopnė e i rreh duke thirrur; Pagoni! E
  Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Software
  http://www.foxitsoftware.com For evaluation only.
  ku tė gjejė i ziu qė tė paguajė? Atėherė shesin kanė, dhinė, ē'tė kenė, edhe
  gjer nė qeramidhet e shtėpisė„.
  Vend tė rėndėsishėm zė analiza qė Samiu u bėn rreziqeve qė i kanoseshin
  Shqipėrisė.
  Si gjithė rilindėsit, ai mendonte se rreziku i parė Shqipėrisė i vinte nga
  Perandoria Osmane, tė cilėn Samiu e quante
  njė tė vdekur qė duhej varrosur sa mė parė. Sa mė gjatė tė mbetej lidhur
  Shqipėria me kėtė perandori tė kalbur, aq mė keq do tė ishte. Shteti osman
  dotė shembej sė shpejti dhe Shqipėria mund tė groposej nė gėrmadhat e tij.
  Rreziku tjetėr, mendon Samiu, shqiptarėve u vinte prej lakmive tė
  shovinistėve fqinjė, lakmi qė i mbėshtetnin fuqitė imperialiste.
  Rreziqe tė mėdha shqiptarėve edhe prej grindjeve e pėrēarjeve midis tyre,
  sidomos prej pėrēarjes fetare, gjithashtu prej padijes, prej mungesės sė
  shkollave shqipe. Kėto rrethana i hapnin shteg rrezikut tė asimilimit tė
  shqiptarėve prej tė huajve.
  Pjesa e tretė, fillon me pyetjen: "A mund tė qėndrojė Shqipėria si ėshtė?
  Pėrgjigjja ėshtė, jo„. Nė pėrgjithėsi nė kėtė pjesė Samiu paraqet programin e
  lėvizjes pėr tė ardhmen e Shqipėrisė.
  Nga analiza qė u bėri rrethanave politike nė fund tė shekullit XIX, Samiu
  arriti nė pėrfundimin se rruga e vetme pėr tė shpėtuar nga zgjedha osmane
  dhe nga rreziku i copėtimit prej shteteve fqinje ishte qė Shqipėria tė shkėputej
  nga Turqia menjėherė, para se ajo tė shembej dhe shqiptarėt tė formonin
  shtetin e tyre tė pavarur. Autori mendonte se kjo s'arrihej me lutje, por me
  rrugėn e luftės sė armatosur. "Shqiptarėt duhet t'i marrin ato qė duan me
  pahir, t'i kėrkojnė me fjalė, po tė kenė edhe pushkėn plot„.
  Si mendimtar demokrat dhe iluminist, Samiu parashtron njė projekt tė gjerė
  me ide tė pėrparuara pėr tė ardhmen e Shqipėrisė. Ai nuk e pranon idenė e
  monarkisė. Si formė regjimi sipas tij, Shqipėria duhet tė ishte republikė
  parlamentare qė do tė kishte nė krye njė pleqėsi. Kushtetuta e shtetit tė
  ardhshėm shqiptar qė propozonte Samiu, pėrshkrohet nga fryma demokratike.
  Ideali i tij pėr kėtė shtet ishte ideali i njė demokracie borgjeze. Si shprehės i
  pikėpamjevetė klasės sė re tė borgjezisė, ky ishte njė ideal i pėrparuar pėr
  kohėn, sepse ai i kundėrvihej shtetit despotik osman.
  Shumė i guximshėm e i pėrparuar pėr kohėn ishte projekti i Samiut edhe pėr
  zhvillimin ekonomik e shoqėror tė vendit. Ai kėrkonte tė ngrihej njė industri
  kombėtare, tė mėkėmbej bujqėsia, tė zhvillohej komunikacioni automobilistik
  dhe hekurudhor, tė forcohej mbrojtja etj. Vėmendje tė veēantė Samiu i
  kushtonte zhvillimit tė arsimit e tė kulturės shqiptare. Si gjithė rilindėsit, ai
  kishte bindjen se ajo qė u duhej mė shumė shqiptarėve ishte dituria. Pėr
  Generated by Foxit PDF Creator © Foxit Software
  http://www.foxitsoftware.com For evaluation only.
  pėrhapjen e saj ai kėrkonte njė sistem arsimi tė pėrgjithshėm e tė detyrueshėm
  pėr tė gjithė, djem e vajza. Arsimin e donte nė gjuhėn amtare shqipe dhe
  shkolla tė ishte laike, e shkėputur nga kisha e xhamia, njė shkollė qė tė
  shėrbente si vatėr diturie dhe atdhetarizimi.
  Samiu ėndėrronte Shqipėrinė me shkolla tė tė gjitha kategorive, me universitet
  ("gjithėmėsime„ siē e quante ai), me akademi tė shkencave, muzeume e
  biblioteka.
  Siē shihet, nė veprėn "Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet„ gjeti
  shprehje mendimi shqiptar mė i pėrparuar politiko-shoqėror i kohės. Me kėtė
  vepėr Samiu u bė ideologu mė i shquar i lėvizjes kombėtare shqiptare. Vepra
  e tij ėshtė njė traktat politiko-shoqėror, megjithatė ajo ka vlera tė mėdha
  stilistike, njė gjuhė e gjallė, e shprehėse. Stili i prozės sė Samiut ėshtė
  energjik, herė polemist, herė fshikullues e herė me patos thirrės e mobilizues.
  "O burrani o shqiptarė ! Zihuni me tė dy duart nė besė, nė lidhje e nė
  bashkim, se kjo do t'ju shpėtojė!„
  Fraza e Samiut ėshtė e qartė, me mjete gjuhėsore plot ngarkesė emocionale.
  Mbasi ka parashtruar krejt programin e tij, ja si e mbyll veprėn; "Ja qėllimi
  ynė! Ja puna jonė e shenjtėruarė! Ja besa jonė! Nė mes tė shqiptarėve tė
  vėrtetė s'ka ndonjė ndarje, ndonjė ēarje, ndonjė ndryshim! Janė tė tėrė
  vėllezėr, tė gjithė njė trup, njė mendje, njė qėllim njė besė!„
  Kjo vepėr solli njė ndihmesė tė madhe pėr pasurimin e gjuhės letrare shqipe
  dhe pėr formimin e stilit publiēistik.
  Samiu vdiq nė Stamboll mė 1904, i pėrndjekur nga autoritetet dhe i
  respektuar nga populli dhe opinoni pėrparimtar
  Askush nuk ta bėn atė qė ta bėn vetvetja !!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime
  zogu te falenderoj shum per ket pergjigje,se pasna pa me heret.
  moti e kam pas kerku ,ia kam gjet tjeterkund .te pershendes shum.

 6. #6
  Voleur du coeur.. Maska e Roi
  Anėtarėsuar
  10-06-2004
  Vendndodhja
  Ne vendin tim....
  Postime
  2,305
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pershendetje Midja,
  Sigurisht se pergjegja e Zogut eshte e mire..
  Po si je ti???
  Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime
  Citim Postuar mė parė nga Roi Lexo Postimin
  Pershendetje Midja,
  Sigurisht se pergjegja e Zogut eshte e mire..
  Po si je ti???
  Roi gjithashtu pershendetje
  po more po se kisha par se

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e alproud
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Postime
  293
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Duhet ta beni vete sepse ne shkolle jeni ju dhe juve ju eshte kerkuar qe te shkruani jo neve.

  Duhet te mesoni te punoni dhe ecni ne kembet tuaja. Ndoshta ju duket se po ju ndihmon dikush ketu, por kjo s'eshte aspak e vertete. Ju keni nevoje per te mesuar me shume sikurse ne te gjithe. Sidomos per te shkruar dhe per te hedhur vertete ide qe mbajne emrin tuaj, por qe pas tyre fshihet puna juaj.

  Ky lloj kopjimi modern duhet te marre fund. Nuk mund te ece shoqeria perpara me formatime dhe praktika si kjo. Ju mbase jeni duke perdorur facebook apo youtube ndersa beni kerkese per t'iu shkruar kete ese dikush tjeter.
  Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime
  ncncncn ja pra filluan paragjykimet.
  flm per keshillen a do e kem parasysh...!

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Midja Lexo Postimin
  Pershendetje te gjitheve
  Duke pare bukurshkrimin tuaj ne tema qe po beni, vendosa ta bej kerkesen ne forumin tuaj.
  Esea titullohet : Shqiperia qka qente, qeshte, dhe qdo te jete
  Ndihma juaj do t'me ndihmon shum, arsyeja e kerkeses eshte se ne shkollen ku meson biri im, profesori i gjuhes ia ka dhan kete ese me not me punue . .
  Faleminderit per mirekuptim
  para nje muaji bere nje ese ekzeplar, te qarte, domethenese dhe do deshiroja ti kopjoje te pakten stilin e formimit te fjalive e ndertimit te tyre, jo se mburr veten por nje Kadare shkruan si keto ese.

  Eseja eshte per 101 vjetorin e lindjes se Enver Hoxhes.

 11. #11
  Shqiptar Maska e EdiR
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mqs Midja ka mbaruar pune me Hartimin kohe me pare tema do te mbyllet ketu.
  Think. Laugh. Live.
  Mendo. Qesh. Jeto.

Tema tė Ngjashme

 1. Kliko qė ta kuptosh
  Nga PISTONS nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 12-03-2005, 21:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •